Oranje boven! In lagine H 1 ■m w Mediacentrum-West a Met de limo naar Pia, Pim en Wim POSTBUS T [HU OPEL-©- Radio Rijnmond geeft nog één keer gratis kaarten weg voor het Rijnmond Jazz Gala Uw Reporter naar eigen onderkomen in 'Schoevers'? bloemencorso op Zuid ver slaan. „Beschrijf gewoon een beetje wat je ziet,ad viseerde een collega die het kon weten. Maar op het moment dat de nieuwslezer zei: „Over naar Anneloek Sollart", regende het dat het goot en kwamen er al leen legerwagens voorbij. Dag bloemen. Dag mooie live-beschrijving. Zo ein digde mijn nieuwsflits met de onbenulligheid dat er een fiets op een legerauto gebonden was. Of zo iets. De nachtmerrie van elke radio-verslaggever: wat moet je zeggen als er niets te melden valtWat moest ik zeggen, toen ik met die WZ rechtstreeks de maans verduistering wilde ver slaan, maar er net een dik pak wolken voor de maan trok? Moeilijk, moeilijk... Gelukkig had ik ineens een verhaal over het mannetje van de maan paraat. Zo sloeg ik me er doorheen. De derde keer op pad met de WZ leek alles goed te gaan. De te interviewen man wachtte al een uur. „Niet weglopen hoor." En ik zette de man klem tus sen de WZ en mijn laars. „Nog tien seconden,zei de regie vanuit de studio ter wijl de man naar adem hapte. Daarna viel het ge luid weg. Paniefc! Een los eindje snoer ddt ik niet thuis kan brengen: iemand is over de kabel gestruikeld („Sorry!" roept die klojo nog). Later in de studio „Je klonk juist stoer," probe ren collega's me te troos ten: „Alsof je vanuit Saoe- die-Arabië berichtte en het contact door de geheime dienst werd verbroken." Het ontbijt dat Radio Rijn mond elke vrijdagochtend iemand brengt is ook 'Lijf'. Dat is een gedoe, joh! Heb je naast een zender, een zendmast, een koffer met microfoon, koptelefoon en snoeren, een radio, een portofoon en een pen en kladblok, ook nog eens een ontbijt onder je arm. Ten minste zo was het toen ik het deed. Inmiddels huurt Radio Rijnmond er een ober bij. Voor de ontbijt- gast, in mijn geval een ex- studentenpastor, was het net of ik bij hem introk. Een soort invasie. Nu kan het met zo'n zender gebeuren dat je geen con tact met de studio krijgt. Dat gebeurt eigenlijk re gelmatig en bij voorkeur een paar minuten voor aanvang. Lukt het met de WZ niet, dan probeer je de portofoon, lukt dat ook niet dan kun je nog bellen met de auto-telefoon. Als je een beetje chaotisch bent, zoals ik, dan zit je op een gegeven moment in een wirwar van snoeren, oor dopjes en telefoonhoorns tegen de technicus te schreeuwen: „Ceesü! Waarom hoor je niks???" „Probeer de WZ eens aan de andere kant van het huis,zegt Cees, de techni cus broodjenuchter door de auto-telefoon. Dan ga je met je bordjes, je kopjes en je broodjes plus de hele technische zooi naar de an dere kant van het huis. Nou, pas toen ik de zend mast uit het raam hing (eigen constructie met elas - tiekje en schooltas als te genwicht), kwam de ver binding tot stand. „Hallo Cees, hoor je me! Cees, test! Je bent zo zacht. O wacht even..zo beter, Cees. Sorry, hij stond maar op 1 watt. Foutje, bedankt." En die oud-studentenpastor maar denken: 1 watt? En wat zou WZ toch betekenen? Weesgegroet Zendeling? Warrig Zooitje? Wanhopi ge Zeegeluiden? Of: en dat heb ik altijd gedacht: Wan delende Zender. Technicus Cees moest er hard om la chen. Ik weet het nu nog niet. Rotding! Waardeloze Zender. De WZ De WZ is een draagbare zender, een metalen blok zo zwaar als een kratje bier (vol, halve liters). Je sluit er een microfoon op aan en een zendmast (de spriet) en dan kun je er rechtstreeks mee uit-'zenden'Met de WZ is Rijnmond dus snel ler dan krant of televisie. Als je tenminste een beetje technisch bent... De eerste keer dat ik de WZ gebruikte, zal ik niet licht vergeten. Ik moest een Radio Rijnmonds Ilse van Enkhuijzen heeft de limousine van Pietersen U.S. Carcenter alvast uitgeprobeerd. tiesten. Wat zal het swingen in de zalen van het World Trade Center, die 21ste maart! Wij van de Radio Rijnmond Reporter bieden u nog een ex tra kans om aan gratis toe gangskaarten te komen. Maar dan moet u wel snel zijn! Wij stellen vijf keer twee kaarten beschikbaar voor dat Rijn mond Jazz Gala in hartje Rot terdam. Wat moet u doen? Op een (gefrankeerde) briefkaart het juiste antwoord schrijven op de vraag die u hieronder wordt gesteld. Die briefkaart moet absoluut donderdagoch tend 19 maart met de eerste post in ons bezit zijn, dus doe hem vandaag nog op de bus! (Tot onze spijt zijn lezers die de Radio Rijnmond Reporter later krijgen van deelname uitgesloten.) Uit de goede op lossingen worden vijf win naars getrokken die ieder twee kaarten toegestuurd krijgen. Maar er is meer: uit de twintig winnaars die rea geerden op onze uitzendingen en de vijf winnaars van de krantquiz selecteren we de su perwinnaar. De winnaar van die hoofdprijs en zijn of haar partner worden door een limousine - een ex clusieve Buick Park Avenue - met chauffeur thuis opge haald, genieten tijdens het gala van een grandioos buffet, worden na het gala door de limousine naar het 4-sterren Inntel-hotel in Rotterdam ge bracht waar zij overnachten, krijgen de volgende ochtend een jazzbrunch met live-mu- ziek en worden tenslotte weer met de limousine naar huis gebracht. Die limo, een exclusieve wa gen uit de General Motors 'High Car Group', wordt be schikbaar gesteld door Pieter sen U.S. Carcenter in Rotter dam. Het buffet tijdens het Rijnmond Jazz Gala wordt beschikbaar gesteld door Frans Kuil 'Gastheer in 't Groot' en de overnachting in het Inntel-hotel met de afslui tende jazzbrunch wordt uiter aard aangeboden door het In- tell-hotel. Wat dacht u daar van? En na nu de vraag: wie was de oprichter van de tegenwoordi ge Skymasters? Was dat a) Pi Scheffer, b) Rogier van Otter- loo, c) Mischa Mengelberg? Uiteraard kan maar één ant woord het juiste zijn. Schrijf dat op een briefkaart en stuur die meteen naar: Radio Rijn mond Reporter, T.a.v. Jazz Gala, Delftsestraat 21, 3013 AD Rotterdam. Briefkaarten die na 19 maart 10.00 uur bij ons binnenkomen, dingen niet meer mee. Mocht u niet in de prijzen val len: toegangskaarten kunt u ook kopen. Bijvoorbeeld bij het VVV-kantoor aan de Cool- singel in Rotterdam. De namen van de vijf win naars van gratis toegangs kaarten maken we donderdag de negentiende bekend in het middagmagazine van Lies- beth van der Kruit, en dan hoort u ook wie die fantasti sche VIP-behandeling ten deel gevallen is. (RRR/nd) Het Dagelijks Bestuur en de directie van Radio Rijnmond hebben onlangs una niem besloten om de Stichtingsraad voor te stellen om over te gaan tot aankoop van het aan de Rotterdamse Mathe- nesserlaan gelegen Schoevers-complex. Op 2 april zal hierover in een besloten vergade ring, die bij Schoevers wordt gehouden, een uitspraak worden ge daan. Het ziet er naar uit dat er met een beslissing over het Schoevers-com plex een einde komt aan een aantal onzekerheden met be trekking tot de huisvesting van Radio Rijnmond. Om te beginnen heeft Radio Rijnmond met de eigenaar van de huidige studio aan de Delf tsestraat goede afspraken ge maakt over het vertrek. Tot 1 juni 1993 mag onze omroep van de 'oude' studio gebruik maken, eerder dan die datum overgaan naar de nieuwe be huizing is ook mogelijk. Westerpaviljoen Eerder werd besloten om te verhuizen naar het Westerpa viljoen op de hoek van de Ma- thenesserlaan en de Nieuwe Binnenweg. Als de Stichtingsraad instemt met de wens van het bedrijf wordt bijna 1700 vierkante meter aan de nieuwe studio ruimte toegevoegd. De bedoeling is om van beide complexen een groot Media centrum te maken. Een klein deel van het Schoevers-com plex kan worden gebruikt voor directie en administratie, maar ook de nieuwe nevenac tiviteiten van Radio Rijn mond, zoals de afdeling recla me-exploitatie, Radio Rijn- mond-TV en de redactie van de Radio Rijnmond Reporter zouden in het gebouw onder dak kunnen vinden. Het grootste gedeelte van het Schoevers-complex zal wor den verhuurd aan aanverwan te bedrijven en een crèche. Nu reeds is er een aantal serieuze gegadigden voor het complex. Geja Griek: te gast op het Rijnmond Jazz Gala. (RRR/mr) Jazzliefheb bers opgelet. Op 21 maart wordt voor de eerste keer het Rijn mond Jazz Gala gehou den. De geregelde Ra- dio-Rijnmond-luiste- raar zal dat vast niet zijn ontgaan, want in verschillende uitzendin gen werden gratis kaar ten (die aan de kassa honderd gulden per stuk kosten!) weggegeven aan de opbellers die het goede antwoord wisten op een jazz-vraag. Dat Rijnmond Jazz Gala wordt voor de liefheb ber van traditionele jazz een wel heel bijzonder festijn want er zijn optredens gepland van het Trio Pim Ja cobs Rita Reys, The Sky masters, Trio Pia Beck, Rod Mason's Hot Five, The Ram blers, Wim Koopmans, het Mariska Veres Shocking Jazz Quartet, Geja Griek en nog veel meer beroemde jazzar- Rotterdam is er helemaal klaar voor Vervolg van voorpagina (RRR/nk) Voor het eerst sinds haar troonsbestij ging op 30 april 1980 zal Koningin Beatrix Ko ninginnedag vieren in Rotterdam. De Oranje verenigingen zijn er klaar voor, de gemeente, de politie en Radio Rijn mond natuurlijk ook. Want niet alleen op de dag zelf, maar ook in de weken daaraan voorafgaand zal het Oranje- -gehalte op de zender flink worden opgeschroefd. Met bijvoorbeeld een aantal bij zondere afleveringen van De Weg naar Kralingen over de band die, vooral na de Tweede Wereldoorlog, is ontstaan tus sen het Koningshuis en Rot terdam. En Jack Kerklaan gaat op zoek naar de Koningin van de Rijnmond. Maar er is meer... Mega-aubade Radio Rijnmond wil namelijk, speciaal voor de Koningin, op 30 april een enorme aubade organiseren. Zingen voor Beatrix dus, als ze, samen met haar Familie, door Rotterdam rijdt. U heeft al eerder kunnen ho ren dat de Koninklijke Fami lie een bezoek brengt aan Overschie en de Afrikaander- wijk. Onze verslaggevers zijn daar natuurlijk ook bij. Om van Overschie naar Rotter dam-Zuid te komen stapt het hele Gezelschap in de pas aangeschafte VIP-bus die dwars door het centrum rijdt. En tijdens die rit moet het ge beuren: een mega-aubade die door iedereen meegezongen wordt. Muzikaal gesteund door Rotterdamse koren en een orkest, onder leiding van een gedreven en deskundige dirigent, moeten liederen zo als 'In naam van Oranje, doe open de poort' door de stad schallen als de bus passeert. Radiootje mee Uiteraard doen ook de Radio- -Rijnmond-luisteraars daar aan mee. Vandaar dat Uw Re porter nu alvast met tips komt. Belangrijk is in ieder geval dat u een radiootje mee neemt als u langs de route gaat staan want via Radio Rijnmond krijgt u aanwijzin gen van de dirigent, opdat de aubade vlekkeloos klinkt. Om het allemaal nog beter voor te bereiden zullen we, in de aan loop naar de grote dag, via de radio repetities organiseren. Goed luisteren dus de komen de weken, en: góed oefenen, want op 30 april moet het klinken als een klok! U hoort nog van U! Wat uw meent! Reclame maakt meer kapot dan je lief is. Ik zal dat aantonen. Als ik bijvoorbeeld 's avonds om twintig seconden voor elf via de STER alleen een 06-nummer hoor, denk ik: Dat is dus de belangstelling van de landelijke adverteerder voor de publieke omroep. Wat een armoe. Dan kun je op zo'n moment net zo goed geen STER uitzenden. De gretigheid waarmee de regionale omroep zich op het fenomeen etherreclame heeft gestort, heb ik van meet af aan met scepsis bejegend. Dat is me niet altijd in dank afgeno men. Mijn regionale collega's hebben één belangrijk argument voor die gretigheid. Dat is het krappe budget waarmee zij de concurrentie van repliek moeten dienen. Maar waar het mijns inziens bij de voorbereiding te veel aan heeft ontbroken, is een goede inhoudelijke discussie over de pro's en contra's van etherreclame. Een zender moet goed klinken. Daar draait het om. Helaas is het zo dat iedere boerenkinkel slechte plaatjes of CD's kan draaien, die vervolgens met zo'n DJ-toontje aan elkaar kletst en daar enorm mee kan scoren. De verhouding prijs-kwaliteit doet er in zo'n geval niet toe. Bij Radio Rijnmond wel. Liever minder luisteraars en dus minder etherreclame maar een verantwoorde zenderinvul ling dan het omgekeerde. Ik wil helemaal geen sexlijnen op de zender. Ik heb liever gesponsorde programma's dan veel onderbre kingen voor reclame. Ik vind dat er geen verschil in kwaliteit mag optreden tussen de programma's enerzijds en de reclame anderzijds op ons station. Zoals dat met reclame voor een 06-nummer vlak voor Met het oog op morgen wel het geval is. Radio Rijnmond is niet commercieel. Reclame zal niet veel opbrengen: wij rekenen ons niet rijk. Juist daarom kunnen wij harde toelatingscriteria ontwikkelen, iets waarmee de adverteerder alleen maar blij zal zijn. NICO HAASBROEK Hedy (1) Belachelijk, ministertje met pijlen begooien om je protest uit te dragen (zie Radio Rijn mond Reporter, februari 1992). Is dit een oproep tot moord? Idioot gewoon. En de vraag: wat moeten we nu zonder Radio Rijnmond, wordt eenvoudig beantwoord: een andere zender opzoeken. Die programma's over ruil beurs en andere weinig inte ressante onderwerpen kan ik persoonlijk heel goed missen. Blijkbaar hebben jullie ook geld te veel door zo'n bijlage te laten verschijnen; en ten bate van wie eigenlijk? Hoe komen jullie aan die cij fers, die zoveel steun voor Ra dio Rijnmond veronderstel len? Sorry, ik zie echt het belang niet van financiële steun van uit WVC voor jullie club. Ik zou wel de keus willen hebben waar mijn kijk- en luistergeld naar toe gaat. Oorlog? Zoek het in Joegosla vië bijvoorbeeld. S.C. van Tijn, Rotterdam Hoe wij aan die cijfers komen? Door het luisteronderzoek dat met regelmaat door het NOB wordt gehouden. In de vorige Radio Rijnmond Reporter hebben wij daarover uitvoerig bericht. Hedy (2) mag zwijgen. Houdt de zendtijd in stand en verzet u tegen dit waanzinni ge besluit met hand en tand. Hedy (3) De enige remedie is haar een lesje leren: niet de zendtijd, maar die Hedy moeten we hal- Aken, Hellevoetsluis m Hedy (4) Als Hedy d'Ancona haar wil doordrijft en de zendtijd van Radio Rijnmond inderdaad wordt beperkt tot zes uur per dag, stel ik voor da( u zich in Luxemburg vestigt en uw pro gramma's via satelliet gaat uitzenden - en dan liefst 24 uur per dag. Want Radio Rijnmond kun je niet missen, geen dag! Fam. Den Braven, Heinenoord Hedy (5) het mij daarom ontgaat waar om de minister u uw zendtijd wil afpakken. Voor mij staat één ding vast: Radio Rijn mond is mijn beste vriend. Vooral Hans van Vliet maakt mij elke ochtend aan het la chen met zijn ondeugende grapjes. Helaas ben ik niet meer zo goed ter been en ben ik al jaren weduwe, maar met Radio Rijnmond haal ik elke dag het zonnetje in huis! Mevr. van Tesselschade-Wa- Bootwerker Jack Kerklaan vroeg oud-mi- nister-president J. Zijlstra, toen deze zijn boek Per slot van rekening in Rotterdam signeerde, of hij als student wel eens de bloemetjes buiten zette. Het interview werd uit gezonden op de ochtend van 9 maart. Daarop kwam de vol gende reactie per fax bij Radio Rijnmond binnen. (Ongecorri geerd.) Zoals al eerder telefonies ge meld zijn er grote bezwaren tegen de manier waarop Jack Kerklaan o.a. vragen steld aan de heer J. Zijlstra. Hij kan kennelijk geen onderscheid maken tussen een interview met een bootwerker of een persoon als Zijlstra. Het feit van deze morgen staat niet op zichzelf, zijn laag- vloers taalgebruik en zijn snieren zijn spreekwoordelijk en zeker niet journalistiek verantwoord te noemen, en doet geen goed aan het medi um Radio Rijnmond. P.H.M. Maas sstt Hedy (6) Hoewel ik niet in het Rijn mond-gebied woon, luister ik veel en graag naar uw station. Als mevrouw de minister mij dat pleziertje wil ontnemen, zal ik de volgende keer niet meer op deze regering stem men! J. Varkenoord

De Havenloods | 1992 | | pagina 12