RIJNMOND B ANENMARKT1992 EMS551 'Mijn eerste echte baan moet nog komen' ik DINSDAG 17 MAART 1992 dige baantje zijn geko men. Wilden ze altijd i (RRR/bt,er) De banen- markt was dit jaar voor uw Radio Rijnmond Re porter aanleiding om in eigen huis eens te on derzoeken hoe de 'Rijn- monders' aan hun hui bij de radio? Wat was hun eerste baan? En is wat ze nu doen het ein de, of willen ze méér? Hennah Draaibaar 32 jaar, nieuwsredacteur. Deed de Pedagogische Acade mie en was werkzaam in het onderwijs. Werkte daarnaast voor de lokale omroep (mi- granten-tv) en volgde bij Ra dio Rijnmond een cursus bu reauredactie die werd gege ven door Frans Jennekens en Annemarie de Jong. Werkt nu op de nieuwsredactie en vindt dat véél leuker dan het on derwijs. Vivian de Koning 28 jaar, producente van 'De weg naar Kralingen'. Heeft van alles gedaan, van schoon maken tot kantinewerk, maar het echte eerste baantje was brood verkopen bij haar va der in de bakkerij. Is bij Ra dio Rijnmond begonnen bij de receptie, doet nu productie werk, vindt dat erg leuk en zegt: „Ik zie wel wat de toe komst brengt." Fabian van Buuren 21 jaar, stagiaire techniek. Zit op de MTS en heeft nog geen concrete toekomstplan nen - het wordt wel iets met techniek waarschijnlijk. Zijn eerste baantje was een kran tenwijkje. Hans van Vliet 38 jaar, presentator en redac teur. Deed allerlei vakantie- en bijbaantjes als krantejon gen, boodschappenbezorger, diskjockey. Was héél lang - veertien jaar! - telegrafist bij de PTT en deed vrijwillig programma's voor de zieken omroep. Is bij Rijnmond ge komen omdat „Nico me vroeg, vanwege mijn kwali teiten. Hij houdt van me." Ron St. Nicolaas 28 jaar, technicus. Volgde het MBO in de handelsrichting, vulde vakken bij een super markt, was diskjockey bij de ziekenomroep in Dordrecht, maar herinnert zich zijn baantje in de platenwinkel nog heel goed. Wilde mis schien wel zelf een winkel be ginnen, maar vond techniek zo leuk dat hij van zijn hobby z'n werk maakte. Saskia Leeuwangh 24 jaar, stagiaire bij Rijn- monds Diep. Studeert maat schappijgeschiedenis. Heeft allerlei baantjes gehad, zoals gezinsverzorging, schoonma ken, telefoniste, bibliotheek werk), maar nog nooit wat je noemt 'een echte baan'. Ze weet nog niet of ze in de voor lichting of in de journalistiek verder wil, maar één van die twee zal het wel worden. Peter Vermeer 44 jaar, administrateur. „Mijn eerste baan was bij de Rotterdamse Bank. Dat was in 1967 en ik verdiende er 160 netto per maand. Dat moest ik nog afgeven aan mijn ouders ook. Die waren kennelijk bang dat ik er an ders gekke dingen mee ging doen!" Marjolijn Wijnschenk 29 jaar, administrateur (part- -time). Was zeventien toen ze al een echte baan had: telefo nisch verkoopster. Daarna werkte ze tien jaar bij de PTT en nu zit ze sinds september bij Rijnmond. Marie-Louise van de Berk 39 jaar, sociale rubriek. Ma rie-Louise haar eerste baan werd betaald met een reep chocola: die kreeg ze als ze alle varkentjes opving op de boerderij van haar oom. Later deed ze de sociale academie en werd maatschappelijk werkster. „Maar het leukste tot nu toe was toch wel die film waarin ik speelde." Ilse van Enkhui j zen 28 jaar, directie-secretaresse. Haar eerste betaalde baan was afwassen, afwassen en nog eens afwassen. Ze kocht de afwasbeurten van haar drie broers en vier zussen af, waarmee ze niet minder dan 5 per week verdiende. Ilse, nu directie-secretaresse, heeft het bij Radio Rijnmond „har- stikke" naar haar zin, maar trouwen en net zo veel kinde ren krijgen als haar moeder komt er misschien ook nog weieens van... Ans König- Kanters 30 jaar, archiefmedewerkster. Het werk bij Rijnmond is ei genlijk haar allereerste echte baan. Voor en tijdens haar opleiding bibliotheek en do cumentatie heeft Ans wel va kantiewerk gedaan, onder an dere bij een supermarkt. Dat ze daar een keer opgesloten werd in een koelcel (als grap je) vond ze niet zo heel erg leuk. Rijnmond bevalt aan zienlijk beter. Leon Boele 22 jaar, sportverslaggever (soms presentatie), productie werk. Bonenplukken, dat was het eerste (vakantie)baantje van Leon. Hij wilde graag ra diomaker worden, werkte bij een bank tot hij op de School voor de Journalistiek ingeloot zou worden, maar kon toen bij Radio Rijnmond aan de slag. En daar heeft hij nooit spijt van gehad. Als hij oud en versleten is, „vijfendertig ofzo", gaat hij strandstoelen Frank van Dijl 40 jaar, eindredacteur Rijn- monds Diep Cultuur, theater redacteur. Wilde als zoon van een onderzeebootkapitein bij de marine („daar moest je wezen") maar werd afge keurd op watervrees. Werd chef bezorging bij Het Vrije Volk vlak voordat die krant wegens geen abonnees werd opgeheven, was daarna op passer in de dierentuin van Wassenaar (gesloten nadat de meeste dieren waren ont snapt) en belandde op het to neel van de Rotterdamse Schouwburg in de veronder stelling dat hij in metrosta tion Zuidplein was. Frans van Dun 35 jaar, technicus. Heeft „vijftig verschillende baan tjes" gehad. Van alles dus. Een greep: aardbeien pluk ken, diskjockey, supermark - twerk, de ziekenomroep... Volgde een opleiding aan me dia-instituut Santbergen, zit nu bij Rijnmond in de combi natie techniek-muziek-regie. Steven Hulsker 30 jaar, technicus. Eerste ech te betaalde baan: technicus bij de NOS (nu NOB). „Via een sollicitatie, en ik was heel blij dat ik er tussen kon ko men." Had al ervaring opge daan bij de ziekenomroep in Heerlen, deed de HTS en heeft veel interesse voor de chemische techniek. Barbara Terlingen 23 jaar, stagiaire cultuurre dactie. Eerste echte baan: gids op Kasteel de Haar. Ver der van alles gedaan: babysit ten, schoonmaken, kantine- werk, in een sieradenwinkel gestaan. Studeert communi catiewetenschap aan de Uni versiteit van Amsterdam en wil verder in de journalistiek. Erik Post 40 jaar, presentator/redac teur. Het verkopen van elek tronische aparaten aan pop muzikanten in een muziek winkel was - na een kranten wijk - zo'n beetje Eriks eerste baan. Via Radio Noordzee, freelance werk in Hilversum, en VARA-radio kwam Erik naar Radio Rijnmond - omdat hij ervoor gevraagd was. „Elke baan heeft natuurlijk zijn eigen dingen maar dit vind ik tot nu toe toch wel de leukste." Ineke Moerman 25 jaar, nieuwsredacteur, sa mensteller van het Weekover zicht. Bediende naast haar studie aan de School voor de Journalistiek in de koffieshop van de HEMA. Deed stages bij Radio Noord in Groningen en bij Rijnmond. „Ik kan nog steeds érg goed koffiezetten en ik doe het ook érg vaak." Ronald Stevens 31 jaar, nieuwsredacteur. Op z'n zeventiende - na als kran tejongen begonnen te zijn - verslaggever bij het Leids Dagblad. Via Veronica Nieuws Radio (ook nog Radio Romantica!) naar Radio Rijn mond gekomen als sociaal economisch redacteur. ningen, pelde bollen, werkte in een apotheek, maar dit is toch eigenlijk de eerste echte baan, zegt ze. Sharah Mak 21 jaar, telefoniste/receptio niste. Was eerder au pair en werkte in diverse restauran tjes. Dit is min of meer haar eerste baan. „Het is veel meer dan alleen de telefoon opne men, je werkt met iedereen bij Radio Rijnmond samen, en dat geldt ook voor mijn colle ga's Claudia, Gisèle en Lisan- ne." Sharah wil nog wel een opleiding gaan doen, maar weet nog niet precies welke. Arie Groeneveld 46 jaar, muzieksamensteller. „Het aantal baantjes dat ik heb gehad is niet meer te tel len. Zoveel. Van administra tief medewerker tot diskjoc key. Ik organiseerde ook fees ten." Arie vindt het bij Rijn mond erg leuk! Jack (JFK) Kerklaan 32 jaar, verslaggever, „onzin met verlengsnoer". Werkte al op zijn zesde als hulpje van zijn vader die melkboer was. „Ik had de kleuterschool met goed gevolg afgelegd." Heeft ruim een jaar lang de School voor de Journalistiek gedaan en kon toen in de praktijk bij de VARA aan slag. „Ik ben een beunhaas, talent onder scheidt zich. Ik ben hier ge vraagd en ik kreeg de ruimte. Het was een soort speeltuin, en het speelkwartier is nog steeds niet afgelopen." Nico Haasbroek 48 jaar, directeur, hoofdre dacteur. „Mijn eerste echte baan moet nog komen. Ik heb nooit een beroepshouding ge had. Je moet het niet mooier maken dan het is. Ik heb van alles gedaan: begonnen als krantenbezorger. Misschien word ik nog wel miljonair. Toen ik een tijdje bij De Gruyter werkte, heb ik een keer een juffrouw in vijftig kilo koffie vastgezet - per on geluk. Ik gooide de bonen van boven in een vak maar de trechter zat niet dicht en die juffrouw stond eronder. Ik heb ook nog bij de V D op de Pleinweg gewerkt op de wolafdeling. Toen ik diens- tweigerde kwam ik als B-ver- pleger in een inrichting in Eindhoven. Maar altijd heb ik naast mijn baantjes journalis tieke werkzaamheden gehad. Gefreelanced voor de televi sie. Eigenlijk ben ik altijd aan het toneelspelen. Nee echt, mijn eerste baan moet nog komen." Natascha Kuit 24 jaar, nieuwsredacteur (en -lezer). De eerste echte baan is eigenlijk deze, bij Radio Rijnmond. Heeft wel wat ho- reca-ervaring opgedaan, en werkte ook mee aan 'Met het oog op morgen' van de NOS- -radio. Natascha heeft een duidelijke voorkeur voor ra dio. Paul Verspeek 28, redacteur binnen/buiten land. Heeft als één van zijn eerste bijbaantjes de wc's in het kantoor van NRC-Han- delsblad schoongemaakt. Studeerde geschiedenis en liep stage bij de Goudse Cou rant. Hans Verbeek 28 jaar, redacteur binnen- /buitenland. Na drie maan den stage bij de Haagsche Courant is het werk bij Radio Rijnmond toch wel zijn eerste echte baan. Contacten met mensen vindt hij erg leuk, wat misschien komt door zijn vroegere ervaringen als melk boer-hulpje. Pieter Leen 43 jaar, chef techniek. Is ooit postbode geweest! Eerste of ficiële baan bij het audiobe- drijf Schaap in Rotterdam. Via NOS (NOB) bij Radio Rijnmond gekomen, waar hij samen met Frans van Dun en Arie Groeneveld de muzie kafdeling heeft opgezet. Liesbeth van der Kruit 36 jaar, presentator, eindre dacteur van het middagmaga zine. Deed economie in Gro ningen en werkte bij een uni versiteitskrant. Is min of meer in de journalistiek ver zeild geraakt, werkte voor de Winschoter Courant. Maar verkocht ook ooit lingerie bij De Kroon! Martin Volder 24 jaar, nieuwsredacteur. Kan zich niet echt herinneren wat hij beroepsmatig het eer ste deed, maar hij heeft onder andere sigaretten verkocht, bij een slagerij gewerkt en een krantenwijk gehad. Heeft ongeveer drie jaar bij Vero nica gezeten, nu dus bij Rijn mond, vindt dat „heel prettig, want Radio Rijnmond is geen omroep maar een regionaal station." Rianne van der Giessen Leeftijd geheim, nieuwsre dacteur. Eerste echte baan was eigenlijk hier bij Radio Rijnmond. Daarvoor deed ze de School voor der Journalis tiek. Maar als bijbaantje heeft ze vroeger ooit wortel tjes gesorteerd op een lopende band bij een conservenfa- briek. Wytzia Soetenhorst 27 jaar, nieuwsredacteur. Kwam via Leids Dagblad (stage) en Haagsche Courant bij Radio Rijnmond. Studeer de maatschappijgeschiedenis in Rotterdam. Maakte drie jaar lang ziekenhuizen schoon, bediende in Scheve- Chris Vemer 31 jaar, eindredacteur Rijn- monds Diep. Naast de ver trouwde krantenwijk en het verkopen van speelgoed bij de Bijenkorf herinnert zij zich vooral haar baantje bij de HEMA, want „ik brandde vaak mijn vingers aan de worsten die ik verkocht". Was tot ze op de School voor de Journalistiek werd inge loot een paar jaar secretares se.

De Havenloods | 1992 | | pagina 13