Interieur wil niet alleen maar worden schoongemaakt! De vaste onderdelen van ons schoonmaakarsenaal Met Jubilee wordt u een kreukloze verschijning Crèmesoap: Huidvriendelij k en hygiënisch Shout: De drastische aanpak van lastige vlekken Diverse produkten voor onderhoud van hout en moderne materialen Vloeren hebben extra aandacht nodig Bescherming even belangrijk: 657 Nederlanders besteden steeds meer geld aan hun uiterlijk. Deskundigen ge ven aan dat we weliswaar nog niet te boek staan als Best Geklede Europeaan, maar het besef dat kleren de man/vrouw maken is ook bij ons nadrukkelijk aanwezig. Wie van mooie kleding houdt, wil dat het perfect blijft. En dat betekent dat na het wassen onvermijdelijk de strijkbout klaar staat. Om de mensen die moppe rend hun strijkgoed te lijf gaan een handje te helpen is Jubilee ontwikkeld. De strijkspray is in eerste in stantie bedoeld om kreukels en plooien die tijdens het wassen zijn ontstaan snel te laten verdwijnen. Daarnaast biedt het een lichte verstevi ging, waardoor het model van een overhemd, pantalon of jurk beter tot zijn recht komt. Met name in de zomer wanneer kleding door trans piratie sneller uit model raakt, zorgt de strijkspray ervoor dat u er kreukloos uit blijft zien. redaktionete verantwoording: Press-Partners, Postbus 157,1243 ZK 's-Graveiand voorzien. Het is dus van be lang om aan het gemak van één universeel reinigings- produkt voorbij te gaan en bewust te zoeken naar mid delen die ontwikkeld zijn voor speciale materialen, Dat zelfde geldt voor het on derhoud van vloeren. Door de grote keuze uit tapijt soorten, parket, laminaten, kurk, kunststof en steen, zien we steeds vaker dat er in één woning verschillende vloerbedekkingen liggen. Uit een marktonderzoek is gebleken dat tapijt nog al tijd de meest voorkomende vloerbedekking is. Meer dan de helft van de Nederlandse huiskamers is bekleed met tapijt, terwijl steen (bijvoor beeld plavuis) en kunststof (vinyl) samen op de tweede plaats staan. Bij het onder houd van vloeren rolt één of meerdere keren per week de stofzuiger over het tapijt om stof en vuil te verwijderen. Stenen en kunststofvloeren' krijgen wekelijks een dweil- beurt met een willekeurig middel. Alhoewel het schone resultaat op het eerste ge zicht tot tevredenheid stemt, leidt een dergelijke behande ling na verloop van tijd tot verslechtering van de kwali teit. Met behulp van de juis te middelen die qua samen stelling en werking volledig afgestemd zijn op de eisen van de moderne man en vrouw, worden vloeren, meubelen enzovoorts tijdens de schoonmaakbeurt niet al leen schoon, maar krijgen ze ook extra bescherming. Laten we er geen doekjes omwinden: schoonmaken kost nu eenmaal tijd, hoe efficiënt het ook wordt aan gepakt. Met uitgekiende produkten zorgt u ervoor dat uw kostbare spulletjes niet alleen mooi worden, maar geeft u ze tegelijker tijd de bescherming die ze nodig hebben om mooi te blijven. Iedereen weet dat wasmachines en wasmiddelen een aanslag plegen op ons milieu. De hoeveelheid energie die de wasmachine verbruikt plus de sterke stoffen in wasmiddelen krijgen de was weliswaar schoon, maar omdat we niet meer kunnen ontken nen dat het slechter gaat met het milieu zoeken we naar alternatieven. Terug naar het wasbord en de wringer is in onze maatschappij natuurlijk ondenk baar en bovendien onnodig. Want in tegenstelling tot vroeger wassen we onze kleren eerder om ze op te frissen, dan om het vuil eruit te krijgen. Hierdoor kan de was met behulp van iqinder agressie ve, maar nog altijd krachti ge middelen op lagere tem peraturen (vroeger werd het vuil er op 90 graden als het ware uitgekookt, nu vindt men 60 graden al te heet) worden gedaan, zodat het kostbare milieu minder wordt belast. Maar zodra er op een kledingstuk een las tige vlek verschijnt, zal er toch een effectiever middel nodig zijn. Het is jaren lang gebruikelijk geweest om het bevlekte kledingstuk onmid dellijk in de week te zetten, maar tegenwoordig vinden we dat veel te tijdrovend en vooral omslachtig. Om wille van het gemak ligt er daar om in ongeveer de helft van de Nederlandse huishoudens een zogenaamde vlekkenbe- handelaar, die dienst doet als 'eerste hulp'. Shout bij voorbeeld, is een vuil- en vlekkenspray die op de vlek zelf wordt aangebracht voor dat het kledingstuk de wag- machine ingaat. Het ge bruiksgemak van deze spray is zeer groot: ontsierende vlekken veroorzaakt door onder andere koffie, thee, vet, of bloed, maar ook vuile kragen of manchetten wor den "besproeid', waardoor ze (de vlekken, uiteraard) snel ler "oplossen". Het kleding stuk verdwijnt daarna sim pelweg in de wasmachine om op de gebruikelijke ma nier te worden gewassen. Door de samenstelling van Shout verdwijnen vlekken op een grondige wijze, zon der dat de stof wordt aange tast. Bedenk bij het behan delen van vlekken in kle ding overigens wel dat, hoe eerder u de vlek bestrijdt, hoe beter het eindresultaat zal zijn. Bij het onderhoud van onze meubels nemen we niet al tijd genoegen met alleen maar afstoffen. De grootste voldoening na het opruimen krijgen we wanneer alles glanzend schoon is gewor den. Daartoe ligt een uitge breid pakket aan schoon maakmiddelen voor handen, maar lang niet alle reinigers zijn geschikt voor veilig on derhoud van diverse mate rialen. Het effect van een willekeurige reiniger op een specifiek materiaal is dat ze op den duur krasjes veroor zaken. De meubelonder- houdsprodukten van Pledge waarmee kunststof, formica, chroom, staal, gespoten hout en zelfs rotan en riet kunnen worden behandeld, halen niet alleen stof en vuil weg, maar brengen ook een beschermlaagje aan waar door het meubelstuk beter bestand is tegen nieuw vuil en zonlicht, dat verkleuring kan veroorzaken. En na tuurlijk blijft er een mooi glanslaagje achter. Voor de verzorging van hout heeft Pledge een uitge breid assortiment onder- houdsprodukten ontwik keld. De slimme meubel spray voor hout, waarmee Pledge in de jaren 60 naams bekendheid verwierf, heeft in de jaren daarna gezel schap gekregen van andere houtverzorgende produkten. Naast de spray voor dage lijks gebruik is er ook een olie, crème en was voor in tensievere behandelingen. De olie is met name aan te raden voor meubelen die van fabriekswege geen be schermlaagje hebben meege kregen. Daarnaast zorgt olie ervoor dat vocht en vuil wei nig invloed hebben op het oppervlak en verlevendigt het dof geworden kleuren. Van deze drie produkten is was wellicht de meest tradi tionele: het wordt opge bracht, uitgepoetst en ten slotte tot glans geboend. De crème is eigenlijk een vloei bare was. Het heeft dezelfde eigenschappen, maar is ge makkelijker in het gebruik. Hout kan, doordat er regel matig een waslaagje op aan wordt gebracht na verloop van tijd een beetje dof wor den. Verwijder dan de was- laagjes met een vochtige doek waar afwasmiddel aan toe is gevoegd. Neem het vervolgens af met een droge doek en breng daarna een nieuwe waslaag aan. Moderne interieurs kenmer ken zich over het algemeen door de combinatie van vele materialen. Dat geldt niet alleen voor meubels maar ook voor vloeren. Regelma tig zien we dat er in de huiskamer een parket ligt, terwijl voor de slaapkamer vinyl en voor keuken en hal steen is gekozen. Het dwei len van vloeren gebeurt doorgaans met een allesrei- niger. Maar helaas doen we daar de vloeren meer kwaad dan goed mee. Elk type vloer heeft namelijk zijn ei gen karakteristieken. Een vinyl vloer wordt door ieder een bewonderd vanwege de rijke glans, maar plavuis moet juist een natuurlijke kleur hebben en parket heeft was nodig om mooi te blijven. Uit onderzoek is ge bleken dat bij regelmatig ge bruik van een willekeurige vloerreiniger, de bescherm laag van met name vinyl- vloeren onherstelbaar wordt aangetast. Dat effect kan binnen een paar jaar al zijn bereikt. Om de specifieke ei genschappen te behouden vergt de verzorging van vloeren toch meer aandacht. De Plus-serie van Johnson biedt daarom meer dan al leen een reinigende wer king. Vinyl-Plus brengt een beschermlaagje aan waar het vuil op blijft liggen, zo dat er minder vaak gedweild of geboend hoeft te worden. Daarnaast bevat het een an ti-slip ingrediënt, zodat de vloer weliswaar glad, maar niet levensgevaarlijk wordt. Parket-Plus bevat was en wordt onverdund op de vloer aangebracht. Met een gratis aan te vragen verstui ver kan Parket-Plus direkt op de vloer worden ge sprayd. Het haalt de oude waslaag weg en brengt on middellijk een nieuwe aan, waarmee het gedurende een aantal weken afdoende wordt beschermd. Naast parket is ook plavuis een populaire vloerbedekking in de huiskamer. Maar over het algemeen vindt men dat plavuis het best tot zijn recht komt als het mat is. Plavuis-plus zorgt dan ook voor reiniging en verfraai ing van de natuurlijke kleu ren, zonder dat het glanst. Tapijt Van alle type vloeren en vloerbedekking scoort tapijt nog altijd het hoogst. Met het oog op ons klimaat is dat helemaal niet verwon derlijk. Bij het reinigen van tapijt wordt dikwijls de stof zuiger ingeschakeld, maar voor een verfraaiing van de kleur en het verwijderen van vlekken, biedt Tapijt- Plus soelaas. Doordat het middel direct op het tapijt wordt aangebracht en even moet intrekken, wordt zelfs hardnekkig vuil met de stof zuiger moeiteloos verwij derd. Bij speciale vlekken wordt Tapijt-Plus in de vlek geborsteld. De vlek wordt als het ware losgeweekt, zo dat het zich daarna makke lijk laat uitborstelen. Overi gens is dit middel ook te gebruiken om een kleurech te, stoffen bank weer schoon te krijgen. Onze handen zijn dagelijks druk in de weer. We pakken er van alles mee aan, dompelen ze in afwas water en andere sopjes en stellen ze bloot aan weer en wind. Het gevolg is meestal dat handen rood en droog worden. Zodra er kleine en pijnlijke irritaties rond de nagelriemen ontstaan willen we nog wel eens wat extra aandacht aan de handen besteden, maar vaak is die van korte duur. Wie de handen mooi wil houden moet ze op de juiste manier verzorgen. En omdat we veel van onze handen vergen is regelmaat van groot belang. De meeste mensen gebruiken nog altijd een zeeptablet om hun handen te wassen. Maar zeep is ondanks dat het een natuurprodukt is, niet altijd even vriendelijk voor de huid. Een dikke dertig jaar geleden werd in Nederland het Brillo schuursponsje op de markt gebracht. Het sponsje zorgde voor een grondige reiniging van pannen en het fornuis en vond daarmee de weg naar bijna elke keuken. De populariteit was zo groot dat de naam synoniem werd met het fenomeen 'schuur- spons'. Door de vele toepassingen -niet alleen om keuken en sanitair te reinigen maar bijvoorbeeld ook om chroom op te poetsen- is het nauwelijks meer weg te denken. Ter illustratie: jaarlijks wor den er ruim 15 miljoen van deze sponsjes in Neder landse huishoudens verbruikt. Vloeibaar schuurmiddel In het schoonmaakarsenaal bevindt zich onveranderlijk een of meerdere schuurmid delen. Met name het vloeiba re schuurmiddel is bijzonder populair (per jaar gebruiken we met elkaar zo'n 7 miljoen liter!) omdat hét geen kras sen achterlaat. Het grote na deel is echter dat het zich niet makkelijk weg laat spoelen en er een hinderlij ke witte waas van kleine kalkdeeltjes achterblijft. Bij Brillo werd dit punt het on derwerp van uitgebreid on derzoek De produktontwik- kelaars wilden met een nieuw vloeibaar schuurmid del een hoge kwaliteit ga randeren en hebben gezocht naar een produkt dat een glanseffect garandeert en vriendelijk is in het ge bruik. Bovendien moesten aan alle moderne eisen ge hoor worden gegeven. Brillo Vloeibaar is dus biologisch afbreekbaar en fosfaatvrij. Het krast niet, ruikt lekker fris en is zacht. Door de unieke samenstelling blijven er na het spoelen geen kalk deeltjes achter, zodat het ge reinigde oppervlak direct glanst. Het middel is volle dig afgestemd op het steeds vaker opklinkende verzoek om snelle en krachtige pro dukten, waarmee we in een handomdraai huishoudelijke klusjes kunnen opknappen. Allesreiniger Naast het vloeibare schuur middel is ook de allesreini ger onmisbaar bij het schoonmaken. Het is heel gebruikelijk dat er eerst een sopje wordt gemaakt voor dat we deuren, fornuis en meubilair afnemen. Maar het kan ook anders. In de uitgebreide serie alles reini- gers neemt Qpidi een opmer kelijke plaats in. Het laat zich namelijk onverdund ge bruiken, waardoor het di rect toepasbaar is. Boven dien reinigt het grondig en moeiteloos. Sprayreinigers worden ook onverdund ge bruikt, maar hebben vaak niet zo'n goede reinigings kracht als Spidi. Deze alles reiniger werd ooit gepresen teerd als een ontvetter die met name in de keuken (op vette fornuizen enzovoorts) goede diensten bewees. De praktijk leerde echter dat het ook geschikt was om de moderne materialen in het interieur te reinigen. De sa menstelling is toen enigs zins aangepast. Vuil wordt snel en grondig aangepakt waardoor boenen of herhaal delijk afnemen overbodig is. Na afloop heeft u niet alleen een schone kamer, maar hangt er bovendien een aan genaam frisse germ. Om de huid heen zit name lijk een zuurmantel die het beschermt tegen schadelijke invloeden van buitenaf. Als de huid met een middel wordt gewassen dat de zuurmantel aantast, krijgen bacteriën alle kans. Om de huid afdoende te bescher men is vloeibare zeep ge ïntroduceerd. Makkelijk Naast de huidvriendelijke ei genschappen van vloeibare zeep is het makkelijk in ge bruik en oogt het hygiëni scher. Zeeptabletten die bij voorbeeld een tijd in het wa ter hebben gestaan verande ren doorgaans in een slijme rige massa, terwijl de flacon met vloeibare zeep er fris uit blijft zien. Omdat het oog ook wat wil is Zacht en Geheel in de geest van deze tijd waarin indivi dualisme centraal staat, probeert men van zijn huis een afspiegeling te maken van de persoon lijke leefstijl. Voor de één moet het interieur een strenge zakelijkheid hebben, de ander schept een oase van rust en leeft zich uit in nostal gie en romantiek. Bijna een kwart eeuw geleden was dit heel anders. Woonstijlen waren wegge legd voor een handjevol mensen die het zich konden veroorloven. Voor de gewo ne man was het huis het domein van de huisvrouw die er voornamelijk voor zorgde dat alles schoon was. Regelmatig zette zij haar, overwegend houten meube len in de was en wreef het daarna met grote zorg uit. De glimmende meubelen, schone ramen en aangeveeg de stoep waren het bewijs dat zij proper was. Door de jaren heen verschuift het beeld. Vrouwen storten zich op de arbeidsmarkt en ver leggen hun ambities van het huishouden naar een carriè re. Het logische gevolg is dat er minder tijd overblijft voor het schoonmaken. Traditie, acceptatie of efficiëntie Tegenwoordig gaat men heel anders met de verzor ging van zijn huis om dan vroeger. Schoonmakend Ne derland laat zich tegenwoor dig in drie categorieën on derverdelen. Ten eerste zijn er de traditionalisten, men sen die, gewoontegetrouw, veel in him huis doen. Ze vinden het prettig om hun huis grondig schoon te ma ken, doen dat volgens een strak programma en zijn zelf het stralend middelpunt als er een complimentje valt. De tweede groep die zich on derscheidt zijn de acceptan ten. Zij accepteren het schoonmaken omdat zij vin den dat 'het erbij hoort'. De meeste acceptanten zijn te vinden in jonge gezinnen met opgroeiende kinderen. De laatste groep zijn de offi ciële efficiency-zoekers. Zij willen dat schoonmaken snel en efficiënt gebeurt, omdat ze naast het huishou den een druk (werkend) be staan hebben. Alleen schoon is onvoldoende Niet alleen ons interieur en onze kijk op het schoonma ken is drastisch veranderd, ook op het gebied van schoonmaakmiddelen heeft er een verschuiving plaats gevonden. Waar vroeger een handjevol produkten op het schap in de winkel stond, is er nu een uitgebreid aanbod aan middelen die een schoon resultaat beloven. Maar voor mensen die zui nig zijn op him mooie spul len is 'schoon' alleen niet genoeg. Een produkt dat al leen reinigt kan door zijn samenstelling, op den duur kleur en materiaal aantas ten. Op elk modern meubel stuk wordt een bescherm laag aangebracht om het materiaal mooi te houden. Verkeerd onderhoud kan er toe leiden dat prachtige meubels binnen korte tijd hun aantrekkelijkheid ver hezen. En bijna niemand kan het zich veroorloven om in betrekkelijk korte tijd woonkamer en slaapkamer van nieuw ameublement te Schoon crèmesoap van John son verpakt in een kleurige flacon met een handig pomp- systeem. Wie hele vuile han den heeft, kan met de elle boog de zeep eruit drukken De crèmesoap heeft een goe de reinigende werking en is aangenaam geparfumeerd. Voor de normale huid is er een vloeibare zeep in laven delgeur en veldboeket. Door toevoeging van glycerine worden de handen tijdens het wassen afdoende be schermd tegen de invloeden van bijvoorbeeld hard water. Zacht en Schoon voor de ge voelige huid bevat naast gly cerine ook amandelolie. Vloeibare zeep is niet aüeen in de keuken, maar ook op het toilet en in de badkamer een hygiënisch en door het zuinige gebruik ook een eco nomisch alternatief.

De Havenloods | 1992 | | pagina 7