UJ DE HAVENLOODS Zware delegatie richt oog op dagelijks leven in Turkije Ontdek Nu Uw Tweede Ik Nieuwlanders kijken uit naar 2000 Schiedams Nieuwsblad Op stap met compressor Lopen voor weeshuis IN DEZE KRANT Eigen ruimte peutertjes .v? - -- f John de Wolf bankzitter... Politie op onderzoek College van Burgemeester en Wethouders leest Centrum- Democraten de les Als beloning naar Euro Disney Park Halve eeuw in dienst PIJN AAN BANDEN MET AMOR1N! Pearle Is Kijkplezier. EDITIE P, DONDERDAG 26 MAART 1992, 41e JAARGANG Nr. 13 Wegener huLS-aan-huLsblacten HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM GRATIS HERPLAATSING Aktie voor particulieren De Havenloods Het Zuiden Holland Silhouet De Merwepost Het Nieuws- en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET RUBRIEKS- 010-4.699.444 advertenties UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK SCHIEDAM Op de Rotter- damsedijk werd dinsdagnacht rond 5.00 uur een 23-jarige Rot terdammer aangehouden door de politie. Aan zijn fietststuur had hij een compressor hangen. De man bekende meteen het ap- Earaat te hebben weggenomen ij een bouwkeet aan de Nieuwe Mathenesserstraat. SCHIEDAM Al enige jaren steunt basisschool Albertus Magnus een weeshuis in Bangla desh. Tijdens de vastenperiode willen leerlingen, ouders en leerkrach ten geld inzamelen voor de kin deren in dit weeshuis. Dat pro beren ze op verschillende manie ren. De leerlingen bieden zich voor allerlei klusjes aan, er is een toto en een kinderbingo. Er wordt een sponsorloop georgani seerd en op zaterdag 4 april is er een grote rommelmarkt (van 11.00 tot 13.00 uur). i „Beschermengelen in regio maken over uren" Volleybalclub Rijn mond dadelijk met twee teams in twee de divisie SCHIEDAM Buurtcentrum Trefpunt Ooste heeft van de ge meente twee ton gekregen om uit te breiden. Het kleinschalige buurtcentrum kan daardoor een vaste peuterspeelzaal realiseren. Trefpunt Oost aan de Celcius- straat beschikt momenteel over twee ruimten. De ruimtie die overdag als speelzaal dient wordt 's avonds voor andere ac tiviteiten gebruikt. Door de toe voeging van een lokaal van 60 vierkante meter kan het oude lokaal worden omgebouwd tot multifunctionele activiteiten ruimte. De werkzaamheden du ren ongeveer drie maanden. EXPOSITIE In de foyer van De Teerstoof wordt tot 10 mei het werk van de Rotterdamse beeldend kunstenares Méry Breure tentoongesteld. Het oeu vre toont de diversiteit van kleurgebruik en expressie, zowel abstract als concreet. Hét ge bruikte materiaal bestaat uit op gespannen pure natuurzijde, waarmee en waarop diverse werkmethoden, onder andere verf- en aquareltechnieken zij toegepast. Op vrij- en zaterdag avond te zien van 19.30 tot 24.00 r Zelfs voetbalhaters kan het de afgelopen maanden niet zijn ontgaan dat John de Wolf in de vorm van zijn leven verkeerd. De 28-jarige verdediger van Feyenoord ver scheen regelmatig met zijn stoere hoofd in de krant, op tv, of was te horen op de radio. De oud-Gorzenees, nu wonend in Schiedam-noord, maakte zelfs school. In het De Kuip tooien jonge fans zich met petjes met blonde slierten en drogen collega-voetballers bij een inworp eerst de bal onder hun shirt. Als het met John de Wolf goed gaat, gaat het goed met Feyenoord, zo lijkt hét. Groot was dan ook de verslagenheid toen de verdedi ger maandag om 13.15 uur tijdens de training kermend neerging. „Het was de laatste minuut van een vijf-tegen-vijf partijtje", vertelt De Wolf, „Op dat moment klap ik door m'n enkel en het eerste wat ik deed was in die sok kijken of er geen bot uitstak". In' het ziekenhuis bleek de schade (relatief) mee te vallen. „Mijn buitenste enkelbanden gescheurd en zes tot acht weken uitgeschakeld", aldus 'The Magic Wolfman' die dinsdagmorgen voor tien dagen in het gips ging. De blessure komt voor Feyenoord en De Wolf bijzonder ongele gen. Met de topper tegen PSV, de Europa Cup-duels tegen Monaco en het bekertreffen tegen Sparta voor de boeg. „Het ging Eerfect, en net nu de prijzen verdeeld worden gebeurt dit", klinkt et teleurgesteld. Ook een eventueel optreden met Oranje tijdens het EK in Zweden sluit de gevelde De Wolf uit. Eind mei hoopt hij heb na het incident alles emotioneel eruit gegooid. Dat luchtte op. Ik heb in ieder geval al iets neergezet dit seizoen". Ook zijn ploeggenoten steunen hem. „Robbie Witschge en Peter Bosz belden direct vanuit het trainingskamp van Oranje. Ook Van Gobbel en Taument hingen gelijk aan de telefoon, dat doet me heel goed". Minder leuk klonk het nieuwtje hem in de oren dat Peter Bosz toch geschorst is tegen Monaco. „Kolere, wat een ramp...", luidde het in overvalst Schiedams. SCHIEDAM— Vanaf vrijdag 27 maart loopt elke Schiedam mer de kans om opgebeld te worden door iemand die vragen stelt als: Bent u tevreden over de politie? of Hoe veilig voelt u zich in uw stad? Gedurende twee weken loopt dan namelijk het telefonisch be volkingsonderzoek 1991 dat door de politie Schiedam wordt uitgevoerd. Dat gebeurde ook in de twee afgelopen jaren. In to taal zullen 600 Schiedammers worden benaderd, om geduren de circa 20 minuten hun ant woorden te geven. De steek proef wordt gelijkmatig verdeeld over drie delen van de stad: dus 200 mensen uit noord, 200 uit zuid-west en 200 uit centrum oost. De vragen liggen zowel op stads- als wijkniveau. Eind mei zullen de resultaten bekend wor den gemaakt. DIA Het Gilde presenteert op woensdag 1 april van 14.00 tot 16.00 uur een dia-serie over 'Oud en nieuw Schiedam' in de grote zaal van dienstencentrum De 4 Molens. Ook verhalen uit het rijke verleden van de Bran- dersstad. Vrij entree. SCHIEDAM Eind mei brengt een delegatie van Schiedamse raadsleden en politiefunctionarissen een be zoek aan Turkije. Centraal daarin staat het verbeteren van de contacten met de Turkse bevolking in Schie dam. „We willen vooral de dagelijkse praktijk, de cul tuur en religie beter leren kennen", zegt voorlichtster Heida namens de politie. Overigens stelden in een eer der stadium de raadsleden van de Centrum-Democraten (volgens PvdA-raadslid Siljee „als kwijlende hondjes van Pavlov") vragen over de reis. Zij wilden plotseling ophelde ring over martelpraktijken door de politie in Turkije, repten dat het hier een 'snoe preisje' betrof en vroegen ter loops hoe zij in aanmerking konden komen voor soortge lijke uitstapjes. Het idee voor de studiereis werd ruim een jaar geleden gelan ceerd door PvdA-raadslid En- gin. Het besluit om binnenkort (voor een dag of tien) af te rei zen is onlangs genomen door de raadscommissie voor Algemene en Economische Zaken. Na mens die commissie gaan de ge meenteraadsleden Siljee, Hout kamp en Engin naar Turkije. Ook burgemeester Scheeres (hoofd van de politie) is van de partij. Namens d^ politie reizen onder anderen korpschef Van den Hengel, agenten van de af deling Vreemdelingen en voor lichtster Heida af. Toen de reis enige tijd geleden ter sprake kwam wilden de CD- raadsleden Krommenhoek en Zonneveld onder meer van het college van Burgemeester en Wethouders weten wie er voor de reis betaalde, of het bekend was dat Amnesty International rapporten over Turkije had uit gebracht waarin melding werd gemaakt van martelpraktijken door de politie („met name in de niets ontziende strijd tegen de Koerden"), of het de bedoeling was dat allochtone agenten ge- werfd werden en of het voor beide CD'ers mogelijk was om tripjes te regelen naar landen waar „grote groepen Nederlan ders gevestigd zijn om te onder zoeken of deze een zelfde be handeling krijgen als de migran ten alhier en of deze mensen zich aldaar hebben kunnen en willen integreren". Het college antwoordde deze week. De reis wordt betaald door de gemeente. B W infor meerde inderdaad bij Amnesty International en kwam tot de conclusie dat „weliswaar in het desbetreffende gebied (van de Koerden - red.) een aantal poli tiemensen om het leven is geko men. Dit neemt echter niet weg, dat de reguliere politie over het algemeen niet wordt ingezet in Ook een aantal politiefunctionarissen gaat mee op gevechten tegen de Koerdische opstandelingenbeweging, Die strijd wordt voornamelijk ge voerd door leger en andere mili taire eenheden. Wel signaleert Amnesty International al 25 jaar martelpraktijken van de Turkse politie". Nadat het college heeft gesteld dat deze reis een uitgelezen mo gelijkheid is om duidelijk te ma ken dat de Schiedamse gemeen teraad bezorgd is over deze ont wikkeling, wordt de tegenaanval ingezet. In de richting van de Centrum-Democraten klinkt het cynisch: „Gelet op de waarde welke u kennelijk hecht aan het oordeel van Amnesty Internatio nal willen wij overigens niet on vermeld laten dat het voorne men om door middel van een bezoek aan Turkije de Turkse cultuur en de Turkse samenle ving inclusief de politie beter te leren doorgronden, door Am nesty International wordt toege juicht". Voorts blijkt het in het geheel niet de bedoeling dat in Turkije politieagenten worden gewerfd, zoals door de CD verondersteld. „Dat is echt onzin", reageert voorlichtster Heijda van de poli tie. „De animo onder allochto nen voor een functie bij de poli tie is in Nederland vrij groot. Maar onvoldoende opleidingsni veau en beheersing van de Ne derlandse taal blijken struikel blokken. Toch hebben we mo- menteelóén Turkse agent in op leiding en werkt een tiental al lochtonen in de administratieve dienst. Voor alle duidelijkheid, wij gaan vooral om het dagelijks leven in Turkije beter te leren kennen. De cultuur en religie. De verschillen tussen grote stad en platteland. En dat te vertalen naar de omgang tussen Neder landers en Turken in Schiedam. Het gaat om een functioneel be zoek, niets meer of minder." Raadslid Siljee kan zich behoor lijk opwinden over de intentie van de CD-vragen. „Want die twee raadsleden zijn net kwijlen de hondjes van Pavlov (reactie op afroep - red.)", zegt ze. „Zo gauw het woord Turk valt, zitten ze rechtop en weet je wat er volgt. Zo ook nu. Maar de in houd van hun vragen...ach. We gaan vooral naar Turkije om te leren hoe de verhoudingen daar liggen. Ik krijg van Turkse va ders hier wel eens te horen dat het in Turkije allemaal strenger geregeld is. De politie treedt er harder op. Dat willen we graag zelf eens bekijken. En Tot slot worden Krommenhoek en Zonneveld door het college van B W uit hun droom gehol pen om op kosten van de ge meenschap uitstapjes te maken, want „Een reis zoals u graag zou ondernemen lijkt ons geenszins te passen in het gemeentelijk be leid. Bekostiging daarvan uit het gemeentelijk budget ligt derhal ve ook niet voor de hand." De beste 'kleurders' bijeen tijdens de prijsuitreiking SCHIEDAM Bij de Bondsspaarbank zijn dinsdagmiddag de prij zen uitgereikt voor de kleurwedstrijd die ter gelegenheid van de (her)opening van het filiaal aan de Mgr. Nolenslaan werd uitgeschre ven. Kinderen tot twaalf jaar konden meedoen. „En de mooiste kleurpla ten werden ingeleverd", zegt mevrouw Van Kempen van de bank. „Ik weet niet hoeveel." Directeur Poot van het kantoor overhandigde de prijzen. De hoofdprijs, een reis naar Euro Disney Park vlakbij Parijs, ging naar Ricardo Gordijn. Marjolein Jongepier werd tweede, Robbie Twigt derde en Arif Dogan vierde. SCHIEDAM Burgemeester Scheeres heeft afgelopen dins dag een Koninklijke onderschei ding uitgereikt aan de heer Cor nells Stolk. De ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, werd hem in het kantoor van Marine Structure Consultants b.v. opgespeld. De heer Stolk, thans woonachtig in Numansdorp, kreeg de onder scheiding ornaat hij op 1 maart vijftig jaar actief was binnen de Schiedamse scheepsbouwbran- che. In 1942 begon de heer Stolk bij de Gusto als project-calcula tor. Tot 1975 was hij bij de werf actief. Sindsdien werkt de jubila ris bij M.S.C. b.v. aan de 's- Gravenlandseweg. Fietsen met vierkante wielen is geen plezierige ervaring. Leven met aambeien evenmin. Doe daarom iets aan de pijn en het ongemak van aambeien. Vraag uw apotheker of drogist naar Amorin. Amorin druppels en ta bletten verzachten en verlichten. Amorin lost darmverstoppingen op en voorkomt bloedingen. AMORIN, EEN HELE OPLUCHTING. Voor informatie belt u Silhouette Nederland 033 - 6SOQ73 SCHIEDAM In dienstencen trum De 4 Molens wordt zater dag de 'Dag van Nieuwland' ge houden. Gemeenteraadsleden, actieve bewoners en ambtenaren van verschillende diensten en af delingen laten vartaf 9.30 uur hun licht schijnen over het vori ge week gelanceerde beheerplan Nieuwland. De na-oorlogse wijk zal de ko mende jaren een ingrijpende face-lift ondergaan. Zo zal met name het woningbestand dras tisch verbeterd en vernieuwd worden. Andere onderdelen zijn de groenvoorzieningen, werkge legenheid, winkels, wijk- en buurtbeheer en sociale veilig heid. De plannen zoals die nu op tafel liggen vormen de uitkomst van een driejarige inventarisatie door een projectteam Stadsver nieuwing. Eind april wordt het definitieve plan aangeboden aan het college van Burgemeester en Wethouders. Op de themadag zal de discussie zich toespitsen op een vijftal kernpunten. Mogelijke positieve ideeën zullen door het project- Rond de Nieuwe Damlaan wordt al volop gerenoveerd team in de uiteindelijke versie worden verwerkt. Tot nu toe hebben zich al 110 belangstellen den aangemeld. Hogere inkomens Eerste thema is 'Wonen in Nieuwland'. De heer Veldman van de dienst Gemeentelijk Wo- ningbeheer zit de gespreksgroep voor. Leidraad is het plan om in het jaar 2000 een gevarieerde woningbestand te hebben. Ener zijds betaalbare woningen, maar ook huizen voor de hogere inko mens en zowel voor alleenstaan den als gezinnen. Ook renova tieplannen worden besproken. F. Griffioen van Gemeentewer ken leidt het gesprek over de ruimtelijke inrichting. Van groenstructuur tot verkeersplan nen. L. van Huijgenvoort van de afdeling Onroerende Zaken, Grondzaken en Economische Aangelegenheden, zal de discus sie leiden omtrent de veranderde winkel- bedrijfssituatie in Nieuwland. Zo moet de Mgr. Nolenslaan een centrale rol krij gen, het Wibautplein omge bouwd worden en Parkweg noord verdwijnen. 'Wijk- en buurtbeheer' wordt besproken door J. Pepperlaar van de afdeling Ruimtelijke Ontwikkeling en Stadsbeheer. Een buurtgerichte aanpak van verschillende problemen vormt daarbij het uitgangspunt. Mo menteel wordt ervaring opge daan bij het beheersexperiment Goeman Borgesius en omge ving. Als vijfde en laatste gespreks thema staat de sociale wijkaan pak op de agenda. H. Gerrits van de afdeling Maatschappelijk Aangelegenheden leidt de dis cussie met als uitgangspunt het welzijn van buurt en bewoners. Zo moet Nieuwland rond 2000 leefbaarder zijn. Samenlevings opbouw, emancipatie en partici patie en een uitbreiding van wel zijnswerk moeten de Nieuwlan ders dichter bij elkaar brengen. De discussiedag wordt geopend door Ferdinand Vreugdenhil, projectleider Nieuwland. Om 15.15 uur wordt de dag afgeslo ten met eeh Schiedamse borrel. (Met Een Gratis Tweede Bril.) Wie nu 'n bril bij Pearle koopt, krijgt er een complete bril gratis bij. Maar wel graag even deze adverten tie Deze aanbieding is geld bij alle Pearle- en Pearle Express-winkels Nederland. Daar vindt ook dé exac voorwaarden Schiedam, Hoogstraat 61 (naast M&S) - Spijkenisse, Nieuwstraat 182 (ABC-gebouw Vlaardingen, Liesveld 14 (tussen C&A en V&D) -Rotterdam, Pearle Ter Meulen (in de kelder); Binnenwegplein 23; Pearle Express: Zuidplein Hoog 938 (naast V&D); Hoogstraat 198 (t.o. V&D) - Dordrecht: Statenplein 53 (naast A'mici)

De Havenloods | 1992 | | pagina 1