De detailhandel is een belangrijke pijler van de Nederlandse economie WEEK V/D WINKEL De klant kan voor één keer 'n kijkje in de keuken van de winkel nemen Overal activiteiten in de Week van de Winkel Week van de Winkellied Prijsvraag voor Winkelweek levert de dolste plannen op DONDERDAG 26 MAART 1992 13-580 Zoals Carnaval carnavalschla gers kent, zo heeft ook de Week van de Winkel zijn eigen lied! Speciaal voor deze week heeft Edwin Rutten een Week van de zijn lied door de luidsprekers klinken, zodat in ieders hoofd ook na deze bijzondere week de aandacht voor de winkel als werkplek nog een beetje blijft nagalmen. Een uit leerlingen van de Chris telijke Scholengemeenschap voor Handelsonderwijs, het Mercatuscollege, samengesteld koor rijdt in een feestelijk uit gedoste bus langs diverse win kelcentra om daar hun versie op de 'Week van de Winkellied' ten gehore te brengen. Door middel van affiches wordt aan gegeven op welke dag en op welk tijdstip dit unieke koor langskomt. Week van de Winkellied In de week van de winkel is het feest in de winkel van het grootste warenhuis tot de kleinste boetiek. In de week van de winkel is het feest in de winkel voor de winkelmedewerkers en het publiek. Alle winkels in het land laten merken: Het is fijn om er te winkelen en ook om er te werken. In de week van de winkel is het feest in de winkel viert het mee in oost eti west en noord en in zuid. In de week van de winkel is het feest in de winkel. In de week van de winkel gaan de vlaggen uit. In de week van de winkel is er werk aan de winkel en Mercatus voelt zijn winkel hart sneller slaan. Dus wij zijn aan de wandel met de school en de handel. Ja, wij gaan er echt wel even flink tegenaan. Een ding willen wij u hier ga randeren: Het is fijn om er te werken en om er voor te leren. In de week van de winkel is het feest in de winkel. Vier het mee in oost en west en noord en in zuid. In de week van de winkel is het feest in de winkel en ook bij Mercatus gaan de vlaggen uit Door het hele land wordt er van 6 tot en met 11 april van alles georganiseerd om de aandacht op de detail handel te vestigen. Zo ook in deze regio. Het Mercatuscollege in Rot terdam gaat enorm actief aan de Week van de Winkel deelnemen. De school gaat in een met spandoeken ver sierde bus Rotterdamse winkelcentra bezoeken. On der andere de Bijenkorf, Boulevard-Zuid, Strijen, Beverwaard, Keizerswaard en Papendrecht worden aangedaan om de Week van de Winkellied te zingen. In Beverwaard worden twee lege winkels door leerlingen in gericht met onder meer een info en een expositie. In Albert Heijn Beverwaard bemannen zij een koffiehoek waarin zij demonstraties verzorgen. Alle affiches, folders en deelname- -formulieren voor diverse acti viteiten zijn door de leerlingen van het Mercatuscollege zelf ontworpen. Arbeidsbureaus Het Arbeidsbureau Rotterdam is één van de vele arbeidsbu reaus die inhaken op het initia tief van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. Op de Lijnbaan, het Zuidplein, in Spijkenisse - in de Kopspijker- in Maassluis en Vlaardingen komt een dag een gedeelte van een fototen toonstelling te staan. In win kelcentrum Oosterhof zullen 6 panelen met foto's twee dagen geëxposeerd worden. De Mar keting afdeling van het ar beidsbureau Rotterdam zal in haar zendtijd op de Stadstele- visie op 30 maart aandacht be steden aan de Week. Bovendien zorgt het Arbeids bureau Rijnmond voor een ex tra banenkrant tijdens de Week. Het Contact Centrum On derwijs en Arbeid (COA) brengt het voorbereidend be roepsonderwijs (VBO) samen met bedrijven. Zo zullen leer lingen van de St. Paulusschool in Schiebroek de medewerkers van de Hema gaan helpen. De winkelcentra in Capelle aan den IJssel worden aange kleed met vlaggen en posters. Op 8 april ontvangen alle me dewerkers eer) attentie van hun bazen. Het personeel van het Ma- kado centrum in Alblasserdam en het Winkelhart Spijkenisse ontvangt op 8 april een bloe metje. Het winkelend publiek in het Winkelhart kan middels deelnameformulieren de beste verkoper of verkoopster van het winkelcentrum kiezen. De gene die het best uit de bus komt, krijgt 500 gulden. Winkelcentrum Zuidplein heeft tijdens de Week voor alle 2000 medewerkers een feest avond georganiseerd. L. wam door LIANNE VAN ECK De overeenstemming over een arbeidsvoorwaardenrege ling die donderdagavond 19 maart werd bereikt tussen het Werkgevers Overleg De tailhandel en de Diensten bonden FNV en CNV heeft de initiator van de Week van de Winkel, het Hoofdbedrijf schap Detailhandel, tot rust gebracht. De Dienstenbond FNV dreigde met een boycot van de 'Week' als geen overeenstemming zou worden bereikt over een ar beidsvoorwaardenregeling voor die detailhandelssectoren, waar voor tot op heden geen CAO's gelden. Van de 450.000 mede werkers in de detailhandel wa ren er nog 150.000 wiens ar beidsvoorwaarden nog niet in een CAO waren geregeld. Het bereikte resultaat leidt ertoe, dat de imagocampagne detailhandel en daarmee de Week van de Winkel van 6 tot en met 11 april aanstaande normaal doorgang zal kunnen vinden. Het startsein voor de Week van de Winkel wordt in Winkelcentrum Ooster hof in Rotterdam gegeven door FNV-voorzitter Jan van Steke- In het zonnetje Met deze eerste Week van de Winkel beoogt het Hoogbedrijf- schap Detailhandel (HBD) het werken in de winkel aantrekkelijk te ma ken en bovenal de al in deze branche werkende medewerkers eens in het zonnetje te zetten. Met de tweede doelstelling kon den de dienstenbonden zich ver enigen. Met de eerste hadden zij moeite. Woordvoerder Arnold van Winden van de Diensten bond FNV: 'Als je pretendeert dat werken in een winkel zo leuk is, moet je dat ook waarmaken. Honderdenvijftig duizend mede werkers hebben nog geen CAO en zitten jarenlang op het mini mum loon zonder zelfs maar één secundaire arbeidsvoorwaarde. Dat is een kwalijke zaak. In de cember 1991 werd tussen de par tijen een onderhandelingsresul taat over een basis-CAO be reikt. Tot een accoord kwam het toen maar niet.' Vuiltje weggewerkt De betreffende regeling stemt materieel geheel overeen met het onderhandelingsresultaat over een basis-CAO, zoals in december 1991 werd bereikt. Aangezien het technisch onmo gelijk werd geoordeeld op dit onderhandelingsresultaat een al gemeen verbindende verklaring te verkrijgen, werd afgesproken de regeling het vereiste dwingen de karakter te bezorgen door deze te gieten in de vorm van een Publierechtelijke Verorde ning. Van Winden: 'Het vuiltje is nu weggewerkt en daarom kunnen en willen de Dienstenbonden graag meewerken aan een suc cesvol verloop van de Week van de Winkel". Het HBD is een samenwerkings verband van werkgevers- en werknemersorganisaties in de detailhandel. Partners zijn het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond (KNOV), het Nederlands Christelijk Onder- nemersverbond (NCOV), de Raad voor het Filiaal- en Groot winkelbedrijf (Raad FGB), de Nederlandse Vereniging van Coöperatieve Werkgevers (COOP), de Centrale Vereni ging voor de Ambulante Handel (CVAH) en de Dienstenbonden FNV en CNV. Het bestuur heeft 30 leden, het bureau 45 mede werkers. De bedrijfstak detail handel brengt middels een hef fing de gelden op voor het HBD. Mr. J.A. Lam, plaatsvervangend algemeen secretaris van het Werkgevers Overleg Detailhan del, is blij dat de Week van de Winkel op 6 april smetteloos kan ingaan: 'Als alles rond is, zijn er tweeëntwintig CAO's in de de tailhandel. Elke branche haar eigen CAO. Dat is natuurlijk een groot aantal. Eén CAO zou gemakkelijker zijn geweest. In ieder geval zijn op het eind van dit jaar voor iedere medewerker de arbeidsvoorwaarden en lonen middels een Verordening vastge legd. Voor die van de boekver kopers is voor 95 procent over eenstemming bereikt. We heb ben echt niet stil gezeten". Status en belang Veel detaillisten hebben moei lijkheden met het aantrekken van personeel. Het werd dus hoog tijd dat de status en het belang van het winkelbedrijf eens naar voren werd gehaald. In de Week van de Winkel staan de spotlights op de medewer kers, want alle detaillisten weten maar al te goed dat het de men sen op de werkplek zijn die hun bedrijven laten floreren. Onder het motto 'De winkel, daar maak je de mooiste dingen mee!', wil het HBD met name de jongeren en vrouwen wijzen op de vele soorten functies en opleidingsmogelijkheden bij 140.000 winkelvestigingen in Ne derland. De detailhandel is een belangrij ke pijler van de Nederlandse economie. Maar liefst 80.000 ar beidsplaatsen komen er vrij en het is van groot belang om deze vacatures opgevuld te krijgen, wat doorgaans moeilijk is omdat vooral onder jongeren maar wei nig belangstelling voor is. 'Dat is ook de onwetendheid omtrent de opleidingsmogelijkheden. Je kunt wel degelijk een loopbaan in de detailhandel uitstippelen. En dat is nu één van de zaken die in de Week van de Winkel naar voren wordt gehaald aldus een woorvoerder van het HBD. Het groeiende personeelstekort is een gevaar voor de bedrijfstak. Met de Week van de Winkel mikt het HBD op een zonnige toekomst voor de detailhandel. Ideeën voor bijzondere activitei ten om de de Week van de Win kel een bijzonder tintje te geven bleken uitbaters van winkels meer dan genoeg te hebben. Honderden ondernemers uit de detailhandel stuurden de hen toegezonden antwoordkaarten in waarop de meest uiteenlopen de, spectaculaire actviteiten wer den kenbaar gemaakt. De prijs werd uitgeschreven door het Hoofdbedrijfschap Detailhandel (HBD). In januari gaf deze een magazine uit over de Week van de Winkel. Op de bijgevoegde antwoordkaart moesten zes vra gen worden beantwoord en moest men een originele op dracht verzinnen voor Edwin Rutten. Ondernemer Rolf van Bekkum uit Barneveld spande de kroon. In zijn foto/videozaak zal Edwin Rutten als Jan van Schaffelaar, die zijn leven gaf voor zijn me dewerkers, minimaal honderd keer met kinderen op de foto gaan. De foto's zullen gratis worden afgedrukt en door de medewerkers van Van Bekkum worden overhandigd aan de klant. Opmerkelijke inzendingen wa ren die van een warme bakker uit Haarlem en van een onderne mer een speciaalzaak in cadeau artikelen uit Breda. De bakker wilde Edwin Rutten vijfhonderd Week van de Winkelgebakjes la ten verkopen voor de dubbele prijs, met de meerprijs voor een goed doel. De ondernemer uit Breda wilde Rutten een gigan tisch zijden bloemstuk laten ma ken en aan de hoogste bieder laten verkopen. De opbrengst zou dan voor Unicef zijn. Een slager uit Rosmalen opper de Rutten Wiener Schnitzels te laten slaan op de melodie van 'die schone blaue Donau' en een opticiën in Zevenbergen wilde hem een kinderbrillenshow laten presenteren om te laten zien dat bril dragen heel leuk kan zijn. Edwin Rutten zal in Barneveld nu eens een keer voor Jan van Schaffe laar spelen door LIANNE VAN ECK „De Rotterdamse no-nonsen- se mentaliteit is kenmerkend voor ons warenhuis. Dat ka rakter slaat aan bij onze me dewerkers. Dat blijkt wel uit het grote aantal dienstjaren die veel van ons personeel op zijn naam heeft staan". „De directie is afhankelijk van de inzet en het doorzettingsver mogen van de mensen op de werkplek en daarom staan wij ook volledig achter het initiatief van het Bedrijfschap Detailhan del jaarlijks een Winkel van de Week te houden. Het geeft ons de kans het personeel eens pu bliekelijk in net zonnetje te zet ten en op te waarderen", zijn de kort, maar krachtige woorden van Leo van Hoek, commercieel directeur van Te Meulen. Het vanaf 2 april vijf filialen tel lende warenhuis beleeft momen teel een expansieve tijd. Na het vier dagèn voor de start van de Week van de Winkel geopende filiaal in Almere is in augustus van dit jaar de opening van Ter Meulen in het winkelcentrum Oosterhof in Rotterdam aan de beurt. Geen woorden maar De personeelsafdeling komt handen te kort aan de werving van personeel voor dit laatste filiaal. Medewerkers voor de be dien- en niet-bedienafdelingen, afdelingsleiders en etaleurs zijn de vacatures op het verlanglijst je. Denk nu niet 'Ik heb geen opleiding dus ik kom niet in aan merking'! Ben je zestien jaar oud en heb je de 'geen woorden maar daden mentaliteit' en kun je goed met mensen omgaan? Stap dan eens naar de infobalie, die gedurende de Week van de Winkel in het warenhuis speciaal staat opgesteld en wordt bemand door medewerkers die mensen zoals jij, maar ook bezitters van het diploma mbo en hbo en her intredende vrouwen, van de werkmogelijkheden binnen het warenhuis kunnen vertellen. Van Hoek: „Talentvolle mede werkers worden opgemerkt. Voor hen bestaat de mogelijk heid om binnen betrekkelijk korte tijd door te groeien tot afdelingsleider binnen een van onze vestigingen. Zo'n afde lingsleider is verantwoordelijk voor de omzet, kosten en het niveau van de medewerkers van die afdeling. Hij of zij rappor teert direct aan de warenhuisma nager". Is de afdelingsleider een goede motivator met veel vakkennis in de zak en klantgericht, dan is het door middel van een training op het werk mogelijk door te groei en naar de functie van waren huismanager. Deze functioneert als regiomanager binnen het wa renhuis. Lekker Rotterdam „Als je wil, kan je bij Ter Meu len hoog op de ladder komen", komt mevrouw De Jonker tus senbeide. Ze spreekt uit erva ring! Negenentwintig iaar gele den kwam zij als 'december maandhulpje' bij Ter Meulen. Al gauw was ze full-time aan het werk. Eerst als hulpverkoopster, daarna als eerste verkooper en nu is zij cheffin, afdelingsleider dus, van de afdeling glas, porse lein en aardewerk. „Het 'Rotter damse' is de grootste aantrek kingskracht van mijn Ter Meu len. Je voelt je er thuis, je bent met vrienden onder elkaar. Er zijn prima arbeidsvoorwaarden, prettige werktijden en veel ATV-dagen", zegt ze lachend. Ook haar jongere collega's Yvonne Bijl en Margret Verhoef hebben het goed naar de zin. Op 8 april worden de medewer kers van Ter Meulen eens leker verwend. Onder andere staat hen een gratis feestelijke lunch te wachten. En dat verdienen zij, vindt Leo van Hoek: „We zetten hen in het zonnetje als dank voor alle keren dat zij met hoofdpijn toch vriendelijk ble ven tegenover de klant, voor al het extra werk dat ze hebben verzet en bovenal om eens te laten merken hoe belangrijk zij zijn voor ons bedrijf'. Medewerksters van Ter Meulen An JonkerYvonne Bijl en Margret Verhoef ervaren hun werk bij Ter Meu len als echt Rotterdams „De 'Week van de Winkel' is een goede gelegenheid om dat vak eens naar voren te halen', zegt J.H.J. Drost van de afdeling opleidingen van Blokker B.V.. In de tientallen Blokker-zaken staat het in de Week van de Winkel bol van activiteiten. Niet alleen om mensen warm te ma ken voor werken in de winkel, maar vooral ook als een ode aan de medewerkers. Speciale folders Alle filialen van Blokker doen mee aan de acties die door de lokale winkeliersverenigingen ontwikkeld worden. Daarnaast zijn speciale folders gemaakt waarin uitgelegd wordt wat het betekent om als verkoper(ster) en bedrijfsleider(ster) bij dit be drijf te werken. Deze folders zullen tijdens de Week van de Winkel, goed in het oog liggend, in Blokkerzaken voor het pak ken zijn. Het huisorgaan van Blokker, de Blokletter, krijgt een speciale editie, die geheel gaat over het werken en de Week. Bovendien worden vanaf de Week van de Winkel nieuw in de jas gestoken personeelsadver tenties gebruikt. Elk filiaal ontvangt een activitei tenbudget dat naar eigen wens voor iets leuks gebruikt mag worden. Het is de bedoeling dat op 8 april, de dag van het perso neel, het geld besteed wordt. Drost: 'Met het verkoopperso neel zijn afspraken gemaakt om zichzelf zo goed mogelijk te pre senteren of, beter gezegd, zich open te stellen voor de klanten. Ze zijn voorbereid op vragen van het winkelend publiek. Nu maar hopen dat de klanten eens een praatje met hen gaan maken om eens wat meer te weten te komen over dit mooie vak. Ik denk dat velen versteld zullen staan van de kennis die het ver kooppersoneel in huis heeft.' Fantastisch evenement Hoeveel filialen heeft Blokker nu eigenlijk? Kun je bij Blokker opleidingen volgen? Welke mo gelijkheden zijn er om hogerop tekomen? Hebben jullie nog mensen nodig? Dit is het soort vragen dat het personeel in de Week van de Winkel op zich afgevuurd hoopt te krijgen. Het geeft hen de kans iets over hun opleidingen, hun ervaringen en de werksfeer te vertellen. En dat is wat het personeel van Blokker wil. Want, zo vertelt de twintig jarige Daniëlle de Haas van het filiaal in de Hoogstraat in Rot terdam: 'Men heeft geen idee wat er zich allemaal in een win kel afspeelt. Er wordt zo gemak kelijk over gedacht. Je weet niet wat je wil en dus word je maar verkoopster, leeft nog steeds. Ik doe dit vak nu alweer viereneen half jaar en heb dus recht van spreken als ik zeg dat je heel wat in je mars moet hebben.' Blokker-loopbaan Ze is heel gedecideerd en vindt de Week van de Winkel een fan tastisch evenement. 'De klant kan nu eens in de keuken van de winkel kijken', zegt zij zakelijk. In juni van dit jaar hoopt zij haar opleiding afdelings-chef af te ronden. Daniëlle begon haar 'Blokker-loopbaan' als hulpver koopster op zaterdagen. Ze zat nog op de mavo en wilde een centje bijverdienen. Toen zij na twee jaar haar mavodiploma haalde, vroeg de bedrijfsleider of ze full-time wilde komen wer ken. Dat zag zij wel zitten. Via het OVD kwam zij in het leer lingstelsel terecht. Haar 'zater dagwerkervaring' telde mee en na een jaar kon zij de schoolban ken verlaten. Haar honger naar meer deed haar beslissen de op leiding tot afdelings-chef te vol gen. Hierna kan zij nog verder, want de professionele opleiding van één jaar tot bedrijfsleidster, waarin zij wordt geschoold in een breed pakket aan kennis- en vaardigheden, kan nog meer le ven in haar carrière brengen! Flexibele instelling Op haar afdeling - electrische apparatuur en pannen - advi seert zij de klanten en helpt zij hen bij het beslissen van hun keuze. Is er op een andere afde ling een medewerker afwezig dan is zij zo flexibel dat zij in dien dat nodig is op die afdeling inspringt. 'Dat maakt het werk zo afwisselend. De onderlinge collegiale sfeer is zo goed dat elkaar een handje helpen heel normaal is', complimenteert ze haar collega's. Haar vriend vindt het geen pro bleem dat zij zaterdags moet werken. 'Dat is heel belangrijk. Je vriend moet achter je werk staan', zegt Daniëlle. Sommige vriendinnen begrijpen niet dat zij dit vak zo boeiend vindt. Ze gedragen zich zelfs weieens wat neerbuigend over het werk. 'Zij doen iets in de grafische sector. Dat zal best wel leuk zijn, maar ik heb nu eenmaal voor dit vak gekozen', zegt ze kordaat. 'En weet je waarom? Niets geeft een fijner gevoel wanneer een klant tevreden de winkel uitstapt. Je weet dat de klant terugkomt. Interesse in een winkelbaan? Elke medewerker(ster) in de dichtstbijzijnde Blokkerwinkel zal graag vertellen waarom zij de keuze heeft gemaakt. 'Niet alleen om de goede salarië ring en de uitstekende CAO. Dat is natuurlijk mooi meegeno men. Wat mij zo aantrekt, is de mogelijkheid om hogerop te ko men. De collegiale sfeer stimu leert je om de opleiding af te maken, want je krijgt het niet cadeau. Jonge mensen, baanver- anderaars en herintredende vrouwen, mits gemotiveerd en geschikt om te werken in team verband, moeten echt eens een praatje komen maken', lokt zij toekomstige collega's de winkel binnen. Daniëlle de Haas kwam als zaterdaghulp, stapte in het leerlingstelsel en rondt in juni haar opleiding tot afde lingschef af pende stokjes draaiende kan blijven houden. Die kunste naar kun je met onze mede werkers en die bordjes met de verschillende werkzaam- ken. Daar komt heel wat voor kijken, want het werk in een winkel is wel degelijk een vak. Degenen aan de andere kant van de toonbank hebben 'De artiest die in het circus de bordjes-act aan het publiek toont, heeft alleen succes als

De Havenloods | 1992 | | pagina 15