Stadgenoot geeft eigen draai aan Sociale Vernieuwing DE HAVENLOODS \sweatshfrtswsten et Bekeuring na bezoek markt IN DEZE KRANT WEEK TOPPERS Wandelen naar Nieuwerkerk 'Speedy' Garcia had het koud Bijeenkomsten PvdA Schiedam Trappenhuizen binnenkort om door ringetje te halen Bedenkelijke optredens van Turtles in Passage Theater Natuurvereniging wijst jacht op vossen af EDITIE 9, DINSDAG 7 APRIL 1992, 16e JMRGANG, Nr. 15 ÜJ Schiedams Nieuwsblad HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. w k a JDe Havenloods w kLmmAmHet Zujden 1 Holland Silhouet I DeMerwepost l^tnill4ltiL Het Nieuws Ien Advertentieblad PAGINA'S MET I ^010-4jBML44^DremwiE^ UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK SCHIEDAM —Maar liefst 69 bezoekers van de vlooienmarkt in Sporthal Margriet stond na afloop een vervelende verrassing te wachten. De politie hield za terdag een parkeercontrole in de Sporthalstraat en schreef bekeu ringen uit voor het parkeren op het gras, op de fietstrook en op het trottoir. AUTOKRAKEN —Voor een pakje sigaretten werd een auto aan de Parkweg opengebroken. Verder werden dit weekeinde radiocassetterecorders gestolen uit wagens die geparkeerd ston den aan de Strickledeweg, 's- Gravelandseweg, Jacob Cats- laan, H.Coenradistraat, Nassau- laan. Stadhouderslaan en Kreu- pelstraat.Uit een wagen aan de Singel werd de Groene kaart ge stolen. pagne voor HBSS Vlaardingen: Fransenstraat 29 Schiedam: Grote Markt 12 SCHIEDAM Het Gilde Nieuwe Waterweg houdt dins dag 14 april weer een wandeling dit keer van N.S.-station Schie dam/Rotterdam-wet naar N.S. station Nieuwerkerk a.d. IJssel. De wandeling van circa twintig kilometer gaat via Overschie en de Bergse Plassen naar de Lin ker Rottekade en Oud Verlaat (Zevenhuizer Plas). De route maakt onderdeel uit van het Oeverloperpad. dat de Stichting Lange Afstand Wan delpaden heeft uitgezet. De tocht voert langs woongebieden en verrassende stukjes natuur. Wie de hele afstand te lang vindt, kan onderweg de bus of tram terug naar huis nemen. Het Gilde vraagt een bijdrge van f 2.50 per persoon. Onderweg is er tijd voor een koffiepauze. Vertrek dinsdagochtend 10.00 uur vanaf het N.S.-station Schie dam/Rotterdam-West. Uitgang Paralelleweg. Tijdens Palmzondag, zondag 12 april, is een bijzondere dienst in de Gro te of St. Janskerk aan de Lange Kerkstraat met medewerking van het Hervormd kerkkoor on der leiding van Jac. Horde. De voorganger is H. Onderstel en het orgel wordt bespeeld, door André Verwoerd. Voor de kin deren is er een nevendienst ter wijl de allerkleinsten in een crè che kunnen worden gebracht. De dienst begint om 10.00 uur en na afloop is er koffie. Salvador Garcia had een wereldrecord in z'n hoofd. Maar door kou en jetlag was hij zondag in de twaalfde Rotter dam Marathon niet sneller dan 2.09.16 uur. Toch een mooie zege voor de 31-jarige Mexi caan. Hij liep de eerste kilo meters in gezelschap van on der anderen Marti ten Kate en de Belg Vincent Rousseau (foto; Garcia heeft nummer 5). Later schudde hij de Duit ser Peter, met wie hij lange tijd landgenoot Rico volgde, van zich af. Uiteindelijk vond op de Willemsbrug de beslis sende demarrage plaats. Bert van Vlaanderen was we derom snelste Nederlander in 2.11.53 uur. Snelste regio-at leet was Wim Veenman van PAC, in 2.29.06 uur. Hij wordt vanavond, dinsdag 7 april, gehuldigd in het Novotel Brainpark. Daar wordt ook de Business Trophy uitgereikt. SCHIEDAM De PvdA Schiedam houdt gedurende de maand april een zestal bijeen komsten in de fractiekamer van het stadhuis. De leden van de PvdA en geïnteresseerden kun nen onder leiding van de blok- coördinatoren discussiëren over het verslag van het blok. Tevens wordt aandacht besteed aan het beleid voor de toekomst. De commissie voor financien, bedrijven, personeel en organi satie komt bijeen op 8 april on der leiding van Herman Post hoorn. Peter Stadhouders coör dineert 9 april de commissie voor welzijn, sport, volksge zondheid en milieu. De commis sie voor cultuur, gemeentewer ken, stadsontwikkeling en ver keer komt 13 april bijeen met als coördinator Mahir Engin, ge volgd door de commissie voor onderwijs, sociale zaken en emancipatie op 14 april onder leiding van Noor Samkalden. De commissie voor algemene- en economische zaken (Yvonne Giljee) en die voor wonen, wijk en buurtbeheer (Cor Huijken) zijn vorige week al geweest. Iedere bijeenkomst begint om 20.00 uur. SCHIEDAM Invulling ge ven aan de Sociale Vernieu wing blijkt in de praktijk voor veel gemeentelijke func tionarissen moeilijker dan het is. Dat stadgenoot G. Klepke daar geen moeite mee heeft, bewijst hij met zijn voorstel aan de Adviescom missie voor de Sociale Ver nieuwing. Daarin doet hij na melijk de suggestie om het wekelijks onderhoud van de trappenhuizen in de wijk Nieuwland in handen te ge ven van een langdurig werk loze, die is aangewezen op de banenpool. Klepke's aanbe veling werd met enthousias me ontvangen. De adviescommissie voor de ver nieuwing is samengesteld uit le den van de gemeenteraad en vier andere inwoners uit Schiedam. De commissie kan gezien wor den als een ondersteuning van het proces van de Sociale Ver nieuwing. Het ligt in het voornemen om per 1 mei te starten met het project in de Cort van der Lin- denlaan. De Dienst Gemeente lijk Woningbeheer treedt bij de uitvoering daarvan op als verant woordelijke instantie. Het be treft voorlopig een complex van 38 trappenhuizen, maar het is niet ondenkbaar dat dit in de toekomst wordt uitgebreid. In ieder geval zet de dienst wo ningbeheer nog deze week het Initiatiefnemer Klepke 'schoonhouden' hard nodig licht op groen. Dat betekent dat met de betreffende banenpoler duidelijke afspraken kunnen worden gemaakt over de inhoud van zijn werk. Dit bestaat onder andere uit het wekelijks schoon houden van de trappenhuizen, keldergangen en stoep. Eenmaal in de drie maanden krijgen de ramen van het trappenhuis een grondige beurt. Behalve deze schoonmaakwerkzaamheden zal de banenpooler een signaalfunc tie vervullen. Daarbij wordt ge dacht aan het doorgeven van bij voorbeeld kleine mankementen en vervuiling in portieken en di recte omgev-ing. Dat dit duide lijk geen werkverschaffing is, staat voor initiatiefnemer Klep ke als een paal boven water. Door zijn werk als meteropne- mer bij het Openbaar Nutsbe drijf komt Klepke regelmatig in trappenhuizen die in een be droevend slechte staat verkeren de. „De zelfwerkzaamheid van de bewoners laat door allerlei omstandigheden, zoals vergrij zing, maar ook door mentali teitsverandering, te wensen over. In de regel besteden bewo ners van een trappenhuis geza menlijk dit werk uit, bijvoor beeld aan scholier. Dat blijkt een goed systeem, maar in de praktijk bleek vaak dat sommige bewoners het lieten afweten als het op betalen aankwam." Voor Schiedammer Klepke snijdt het mes aan twee kanten bij het aanstellen van een banen polder. „Door het aanstellen van iemand die de verantwoordelijk heid heeft voor het schoonhou den, is er een werkloze minder en de protiekert zijn geen bron van ergenis meer. Concreet kan je stellen dat de wijk Nieuwland in tien stukken kan worden ver deeld, dat kan een evenredig aantal banen op leveren." Hoewel de initiatiefnemer de in voering van zijn plan toejuicht, vindt hij het wel spijtig dat de scholieren nu op een andere ma nier hun zakcentjes moeten aan vullen. De kosten die aan de bewoners voor de schoonmaakwerkzaam heden in rekening worden ge bracht, (want alleen voor niets gaat de zon op) worden voorlo pig geraamd op f3,- per woning per maand. Dit bedrag is afhan kelijk van een aantal factoren waaronder de kosten van schoonmaakbenodigdheden Het gemeentelijke woningbe heer zal dit bedrag innen als ser vicekosten. Binnenkort kunnen de bewoners van de betreffende trappenhui zen een brief en een mondelijke toelichting van de gemeente ver wachten. Daarbij worden zij te vens gevraagd te willen deelne men in de commissie die dit pro ject begeleidt. Schone trappenhuizen; een schoolvoorbeeld bij de invulling van de Sociale Vernieuwing? In ieder geval waren de bewoners van de 38 trappenhuizen in Nieuwland er wel bij. Jeugdkomiek is niet grappig SCHIEDAM De twee optre dens van de Teenage Mutant Hern Turtles van afgelopen za terdag in het Passage Theater, zijn door het publiek wisselvallig ontvangen. De kinderen waren wild enthousiast over de dansen de en zingende 'schildpad-pop pen' Donatello, Leonardo, Mi chelangelo en Raphael. Want wat is leuker dan een handje of lusje krijgen van je televisie- en filmheld, of er zelfs mee dansen of zingen? Het volwassenpubliek en het theaterpersoneel was daarente gen minder te spreken over de optredens. Bedenkelijk en artis tiek beneden peil waren de veel gehoorde klachten. Presentator Alfons Borm kan zich namelijk wel jeugdkomiek noemen, grap pig is hij zeer zeker niet. Op het theaterpodium nam hij kinderen in maling en beloofde hij gouden prijzenbergen die hij niet waar maakte. De poppen waren weliswaar heel mooi ge maakt, ze zongen leuke vrolijke liedjes en de kindertjes waren diep onder de indruk van de show. Maar de zogenaamde jeugdkomiek zou wat meer oog moeten hebben voor het artistie ke niveau van de show dan te letten op de stapels bankbiljet ten die hij met de turtles-poppen kan binnenhalen. SCHIEDAM - De Koninklijke Nederlandse Natuurvereniging (K.N.N.V.) afdeling Waterweg- Noord ziet geen redenen om op vossen te gaan jagen in deze re gio. Het bestuur van de vereni ging komt tot deze conclusie na intern beraad en zij zal haar standpunt binnenkort inbrengen bij de door de gemeente inge stelde werkgroep die zich buigt over het vossenprobleem in de regio Midden-Delfland. De laatste tijd zijn er in diverse kranten artikelen verschenen over het vossenprobleem in Mid den-Delfland en het duingebied van Zuid-Holland. Ook bij het gemeentebestuur van Schiedam kwamen diverse klachten binnen van houders van (sier)pluimvee over schade die veroorzaakt zou zijn door vossen. De klagers eis ten dat de gemeente maatrege len zou treffen om het aantal vossen te verminderen. Daarbij werd gewezen op de schade die pluimveehouders lijden en die wordt toegebracht aan de fauna (weidevogels, hazen en dergelij ke). De gemeente Schiedam besloot daarop een werkgroep in te stel len die aan het stadsbestuur een advies uitbrengen over het vos senprobleem. Ook de KNNV participeert in deze werkgroep. Vanuit de vereniging zelf was reeds gevraagd om tegenwicht te bieden aan de eenzijdige be richtgeving in de pers. In de krantenartikelen vielen namelijk uitsluitend argumenten te beluis teren voor het bejagen van de vos. Struinen De KNNV schrijft in het club blad 'Struinen' dat zij tegen de jacht op vossen is op grond van verschillende aspecten. Uit on derzoek in de Noordhollandse duinen is bij voorbeeld gebleken dat de broedvogelstand van fa zant en wulp stabiel is gebleven ondanks de toegenomen vossen- bestand. Ook was er geen alge mene achteruitgang van de bo- dembewonende vogels en is er gebleken dat boven een bepaald evenwichtsniveau geen toename van het aantal vossen meer plaatsvindt, ondanks het feit dat er geen bejaging plaatsvindt. De vos maakt wel slachtoffers onder weidevogels. De natuur vereniging meent echter dat er vanuit het oogpunt van natuur beheer nog geen sprake is van 'schade' zolang de weidevogels zich als soort weten te handha ven. Bovendien wijst het bestuur erop dat de vogelweidestand ook door andere oorzaken achteruit kan gaan. De schade bij particulieren kan volgens de KNNV worden ver holpen door de huisvesting van pluimvee te berekenen op aan wezigheid van vossen. Wildscha- decommissie stelt ook een deug delijke huisvesting van de plui- veedieren als voorwaarde voor schadevergoeding. Bovendien voedt de vos zich niet uitsluitend met vogels en pluimvee. Uit voedselonderzoek is namelijk gebleken dat de vos zich ook voedt met konijnen en vogels, een aantal kleine zoogdieren (muizen, ratten), wormen, in secten, aas en plantaardig voed sel. Hondsdolheid De vos vervolgen omdat hij hondsdolheid zou overbrengen heeft volgens bestuurslid Jan Vermeulen ook geen zin. „Dat helpt niets, want de opengeval len territoria worden direct weer bezet door andere vossen. Daar mee zorgt men voor een extra verspreidingsrisico. In Limburg zoekt men de oplossing dan ook niet meer in het doden, maar in het vaccineren van vossen. In het gebied Waterweg-Noord vormt de vossenpopulatie geen extra risico voor het uitbreken van hondsdolheid. De uitspraak 'Er zijn teveel vos sen' berust volgens Jan Vermeu len op subjectieve waardetoe- kenning aan een bepaald fauna element. „Dit betekent dat soor ten die positief worden gewaar deerd bevooroordeeld moeten worden en andere soorten moe ten worden bestreden. Daarbij komt nog de vraag welke norm je moet hanteren om te bepalen of er teveel vossen zijn. Het is bovendien niet eenvoudig om het werkelijke aantal vossen in een gebied te bepalen gezien de complexe levenswijze en groeps structuren." Het bestuur van de natuurvere niging komt op grond van deze argumenten tot de conclusie dat niet moet worden overgegaan op de jacht op vossen. Het bestuur denkt dat niet iedereen zich in het standpunt kan vinden, maar gaat uit van steun van de meer derheid van de leden. 00K BIJ U IN DE BUURT! Voor verkoopadressen 01804-19177

De Havenloods | 1992 | | pagina 1