TH DE HAVENLOODS Rood licht voor doorgaand vrachtverkeer in centrum Ontdek Nu Uw Tweede Ik. Schiedams Nieuwsblad IN DEZE KRANT Veel vocaal vuurwerk Een optimist in hart en nieren Botsing met gevolgen 'Digifielen' in Teerstoof Negenentachtig jaar later: het raderwerk staat stil Arie Vos in het zonnetje Vervoersorganisatie schakelt Raad van State in om plan af te wijzen „Hoe bereiken we al die andere Nieuwlanders?" (Met Een Gratis Tweede Bril.) Pearlels Kijkplezier. EDITIE P, DONDERDAG 9 APRIL 1992, 41e JAARGANG Nr. 15 Wegener huts-aaxvhutsblaclen HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM De Havenloods Het Zuiden Holland Silhouet De Merwepost Het Nieuws- *- en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET RUBRIEKS- 010-4.699.444 advertenties^ UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK SCHIEDAM „Al willen die Rotterdammers de Coolsingel met goud plaveien en hun Stad huis met marmer bekleden...Dat moeten ze zelf weten. Maar 'we- reldstadje' spelen door een grote luchthaven aan te leggen, waar andere steden de dupe van wor den, dat vind ik te ver gaan", zegt wethouder Zijdeveld. Vorige week zette de Rotter damse gemeenteraad een grote stap voorwaarts naar een nieuwe luchthaven. Het miljardenpro ject Integraal Plan Noordrand werd met 25 tegen 18 stemmen aanvaard. Toch blijkt wethouder Zijdeveld, notoir tegenstander van een vliegveld, allerminst uit het veld geslagen. „Welnee", zegt hij meteen. „De weg naar een nieuwe luchthaven is nog bijzonder lang. Eigenlijk komen wij, als Schiedam, nu pas aan bod. Volgens de formele procedure moet nu een aantal adviescommissies ingesteld wor den. Daarin hebben onder meer wij zitting. Dan kan Schiedam dus de nadelige gevolgen van een vliegveld voor het milieu aansnijden en de Luchtvaartwet ter sprake brengen. Ook het Rijk zal een grote rol gaan spe-- len. Ik weet vrijwel zeker dat Rotterdam een toontje lager moet gaan zingen. Nee hoor, die nieuwe luchthaven is er nog lang niet", meent Zijdeveld. Daarbij wijst hij eens te meer naar Rijks weg 19. „Die zou er volgens mijn critici ook al jaren moeten lig gen. Maar zie jij al auto's rijden? Nou dan..!" Virgins in Podium Première Vlaarding- se musical nadert met rasse schreden In regio groot tekort aan voetbalscheids rechters SCHIEDAM Aan de Willem de Zwijgerlaan vond dinsdag ochtend rond 9.30 uur een aan rijding plaats tussen een fietser en een personenauto. Zowel de bestuurster van de fiets (een 55- jarige Schiedamse) als de passa gier in de wagen (een Schiedams jongetje van 1 jaar) raakte ge wond aan het hoofd en moest naar het Schielandfieknhuis worden vervoerd. SCHIEDAM Computer Club Schiedam organiseert zaterdag 11 april een grote bijeenkomst voor liefhebbers van computers gebaseerd op grafische informa tie-invoer. Steeds meer gebruikers van computers stappen over op een grafische werkomgeving, waar met behulp van een muis sneller gewerkt kan worden dan met de oude vertrouwde commando's. De bijeenkomst staat open voor computers van alle soorten en merken, van Commodore-64 en Sinclair Spectrum tot Atari ST en Amiga. Alle computers en hun eigenaar/begeleider hebben gratis toegang. Er staan vol doende tafels en contactdozen. Bezoekers zonder computer be talen 3,50 gulden toegang. Aanvang is 10.00 uur, en het einde is al om 13.00 uur. Plaats van handeling is het Filmhuis in De Teerstoof, Nieuwstraat 12. Schiedam- Rotterdam West ansch het raderwerk staat stil, Als uw machtige arm het wil.Dat onderschrift zette tekenaar Albert Hahn in 1903 onder zijn politieke prent over de spoorwegsta kingen van dat jaar. Een bekende cartoon van een spoorwegarbeider die een aantal treinen met zijn hand tegenhoudt terwijl twee hoge heren met hoge hoeden aan zijn broekspijpen trekken. De eerste (economische) spoorwegstaking in de laatste dagen van januari 1903 eindigde in een overwinning voor de arbeiders, de tweede (politieke) staking tegen de 'worgwet- ten' van Abraham Kuyper leidde tot een nederlaag met massa ontslag. April 1992, negenentachtig jaar later. De stations in Nederland lagen er deze week opnieuw verlaten bij. Ook in Vlaardingen en Schiedam bleven de perrons leeg. Oorzaak: een arbeidsconflict tussen de vakbonden en de NS-directie. Deze week werd in Nederland massaal gestaakt omdat de partijen het niet eens kon den worden over een nieuwe cao. Grote punten van geschil: de hoogte van de loonsverhoging en de flexibilisering (ofwel het steeds onregelmatiger worden) van de werktijden. Anders dan negenentachtig jaar geleden slaagde de NS-directie er ditmaal in om een wig te drijven in het werknemersfront. De FSV en het CNV aan de ene kant, de FNV aan de andere. De eerste twee vervoe.rsbonden bereikten dinsdagnacht een principe-ak koord met de werkgever over een nieuwe cao. De FNV verliet voortijdig de onderhandelingstafel. Woensdagochtend werden de leden van de bonden geraadpleegd. In de ochtendspits reden er echter nog geen treinen, al had menig reiziger daarop wel gehoopt. SCHIEDAM Bewonersvere-; niging Schiedam-West (BVSW) heeft gisteren voor de derde) maal een 'ambtenaar van het jaar' uitgeroepen. Ditmaal is dé eer te beurt gevallen aan Arie Vos van de Dienst Gemeente-1 werken. In Wijkcentrum De Er ker ontving hij een heuse wissel trofee en een oorkonde. Vos was de derde Schiedammer die de prijs kreeg toebedeeld. De ambtenaren Schweitzer en Peppelaar gingen hem voor. Vo rig jaar kon de bewonersvereni- gfng geen geschikte kandidaat vinden voor de eretitel. Vos heeft zijn verkiezing volgens se cretaris De Kievith vooral- te danken aan zijn stimulerende rol in het buurtbeheerproject rond het Fabriplein. „Vos is daarbij op positieve wijze bezig ge weest", aldus de BVSW. KERKKOOR - Op Psalmzon dag, 12 april, vindt in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat een bijzondere dienst plaats, waaraan het Hervormd Kerk koor deelneemt. Thema is 'Van daag is het Hozanna', aanvang 10.00 uur. Voor kinderen is er een nevendienst. SCHIEDAM Loodzware tankwagens die met hoge snelheid dwars door de Schie damse binnenstad denderen- ...Dat is bijna verleden tijd. Op woensdag 15 april wordt namelijk een verbod van kracht dat doorgaand vracht verkeer in grote delen van het centrum verbiedt. Poli tiek tevreden, centrumbewo ners blij, binnenstadwinke liers content. Want de laat- sten kunnen hun toeleve ringswagens met een onthef fing door hartje Schiedam loodsen. Maar bijzonder kwaad blijkt de Eigen Ver- voers Organisatie (EVO). Deze club van transporteurs heeft inmiddels de Raad van State ingeschakeld om de ge meente Schiedam op andere gedachten te brengen. Om twee uur volgende week woensdag zullen wethouder Zij develd (van o.a. verkeer) en me vrouw Vlek (bestuurslid van be wonersvereniging Schiedam- Centrum) een verkeersbord ont hullen op de Broersvest. Het be treft één van de in totaal 22 verbodsborden die op strategi sche punten rondom de binnen stad worden geplaatst. Op be langrijke invalswegen komen vooraanduidingsborden te staan. Tezamen moeten zij het vracht verkeer dwingen een route (bij voorbeeld vanaf de snelweg naar de havens) buiten het centrum te Voorgoed verleden tijd? Weggedeelten Het verbod geldt voor de vol gende weggedeelten: Broersvest (in zuidelijke richting tussen Emmaplein en Rotterdamse- dijk, in noordélijke richting tus sen Rotterdamsedijk en Korte Singelstraat), Rotterdamsedijk (in westelijke richting tussen de Van Deventerstraat en de Koe- marktbrug, in oostelijke richting tussen de Koemarktbrug en de Nieuwe Mathenesserstraat), Gerrit Verboonstraat (in beide richtingen) en Buitenhavenweg (in beide richtingen, hier geldt deels al een verbod). Vrachtwagens die een bestem ming hebben in de binnenstad en van één van de verboden wegge deelten gebruik moeten maken, dienen bij de politie een onthef fing aan te vragen. Bestelauto's (voor het vervoer van goederen) die minder dan 3500 kilogram wegen vallen niet onder de maatregel. Vrachtverkeer kan gebruik maken van alternatieve routes. Zo kan vanaf de Ring via de 'oortjes' Vijfsluizen en Vlaar- dingerdijk naar het Havenge bied worden gereden. En het bedrijvenpark Nieuw Mathenes- se kan worden bereikt via de afslag Giessenplein, de Schie- damseweg en de Van Deventer straat. De binnenstadwinkeliers vinden het een goed plan om zwaar, doorgaand vrachtverkeer uit het centrum te weren. F. van Thie- nen van Broersveld Belangen: „Prima idee. Uitstekend voor het winkelend publiek." En H. Verwaai jen namens Winkeliers vereniging Hoogstraat: „Voor onze leveranciers moeten we nu een ontheffing aanvragen, maar dat is geen probleem. Zo moe ten we ze ook altijd wijzen op het feit dat we op de Hoogstraat voor 11.00 uur dienen te laden en lossen." Wethouder Zijdeveld vindt het (doorgaand) vrachtverkeer vrij maken van hartje Schiedam een logische stap van de gemeente. „Wij zijn doorlopend bezig met maatregelen die goed zijn voor het milieu. Of het nu om een metrobuis door de tweede Bene- luxcorridor gaat of de aanleg van tramlijnen, we zitten op het goe de spoor. Ook met deze opzet. Natuurlijk, de Eigen Vervoers Organisatie heeft protest aange tekend bij de Raad van State. Maar die uitspraak zie ik met vertrouwen tegemoet." „Al moet ik ogenblikkelijk toe geven dat in principe onze nieu we verbodsborden binnen de korste keren weer verdwenen kunnen zijn. Als de Raad van State de EVO in het gelijk stelt. Nee, een definitieve datum voor die uitspraak is er nog niet", aldus Zijdeveld. SCIEDAM 'Internationaal vocaal vuurwerk' ter inleiding van het culturele weekeinde. Dat belooft de biografie van No Place For Jennifer Too, de a- capellagroep die donderdag avond in De Tender optreedt. Het kwartet won in 1988 het derde nationale close harmony concours in het Amsterdamse Paradiso. Janet Gilbert, Lizzy Kean, Miriam Snoek en Bea Vo gels hanteren de stem als mu ziekinstrument. Eigen composi ties, arrangementen van Miles Davis, Elvis Costello, Joe Jack son en Manhattan Transfer pas seren de revue. Aanvang 22.00 uur, toegang gratis. In de grote zaal van het Passage Theater komt vrijdagavond Rot terdams nachtburgemeester Ju les Deelder langs. De jazz- en Spartafan met de vocale snelheid van een waterval brengt 'Deel der draait door'. Deelder be stookt het publiek daarin met ongebreidelde opinies over actu ele politiek en sportieve ontwik- Het landschap van Laura. kehngen. Humor zo direct als een rechtse hoek van zijn idool, wijlen Bep van Klaveren. Ook manager René Vallentgoed den. Aanvang 20.15 uur, toe gang 22, 19 en 16 gulden. In De Teerstoof staat vrijdaga vond Bert Klunder op de plan ken. In 1984 won hij met zijn toenmalige partner al het Cama- rettenfestival, ditmaal verschijnt hij met Mylou Frencken aan zijn zijde in het programma 'Visch noch Fruit'. Het duo poogt hier in de grenzen tussen toneel en cabaret te overschrijden. Klun der is Henk Zwakjes die totaal in de war wordt gebracht door een meisje dat hij ergens oppikt. Aanvang 20.30 uur, toegang 15 en 12 gulden. Stichting Saga vertolkt zaterdag middag 'Alice en Caroll' voor de jeugd van 6 tot 12 jaar. In het stuk vaart Alice naar Wonder land en brengt zij verslag uit aan haar creator Lewis Carroll. Aan vang 14.00 uur, toegang vijf gul den. De Sprokkelaars spelen zater dagavond in De Teerstoof 'Niet uit het Raam'. Alles draait om drie mannen die elkaar het leven zuur maken. Met een overdosis energie, krankzinnige gebeurte nissen, absurde liedjes en een 'valkuilgesprek' wordt het onge looflijke waar en het geloof waardige twijfelachtig. Aanvang 20.30 uur, toegang 15 en 12 gul den. Op zondagochtend komen orgel liefhebbers weer aan hun trek ken. David Lowe is vanaf 11.00 uur te gast in het Passage Thea ter waar hij het orgel zal bespe len. Het concert, 9 gulden voor leden en 5 gulden voor niet-le- den, wordt wederom georgani seerd door de Nederlandse Or gel Federatie. In 1990 trad de Brit al eens op in de Schiedamse theaterzaal. Woensdag 15 april speelt Speel- theater Gent 'Landschap van Laura', een kinderstuk over dans en landschap. 'Soms word je er stil van en soms moet je lachen', aldus de biografie. Aan vang 14.00 uur, toegang 5 gul den. SCHIEDAM Raadslid Gé Brouwer was onlangs op de 'Dag van Nieuwland'. In Voorwaarts, het PvdA-orgaan, kijkt hij terug. Een (veelzeggende) greep uit zijn overdenkingen. „Ik sta bij De 4 Molens en denk na bellen en wachten: Waarom gaan die deuren niet gewoon vanzelf open, zou er toch nog een andere ingang zijn? Twee dames die hier net vandaan kwamen zijn naar de bushalte om de hoek gelopen. Even vragen hoe dat zit. Ze wachten op het bankje in het glazen Publex-huisje en zeggen dat ik om de hoek niks te zoeken heb, want zij zijn er ook net weggestuurd. 'Het was alleen maar voor ambtenaren er, zo'..Ze wilden ook eens komen kijken, want er zouden verschillende mensen van de gemeente zijn en ze hadden nogal wat klachten. Dat ging dus mooi niet door!" Maar na enig aandringen mag raadslid Brouwer wel naar binnen en ontwaart vele bekende gezichten („de naamstickers op de kleding zijn bijna overbodig"). Brouwer neemt deel aan enige discussies en nuttigt een broodje. „Ook D66-fractieleider Marcel Houtkamp is er. en lijkt een zeer tevreden mens. Hij beweerde onlangs (in De Havenloods - red.) dat het beleid in Schiedam wordt gemaakt door zo'n 250 personen: politici, ambtenaren en mensen uit wijk- en welzijnsorganisaties. Hij heeft gelijk, de helft ervan is nu aanwezig en* eveneens dik tevreden over deze dag. Nu nog de rest van de Nieuwlanders, die andere 99,8 die er vandaag niet bij konden zijn en van wie een flink aantal mogelijk met sloop te maken krijgen. Hoe bereiken we de migranten?...Hoe verklein je het verschil tussen de buurtbewoners en het beleidsmakersclubje, iets wat vandaag zo duidelijk werd? Vragen nog, zonder antwoord." Hoezo zonder antwoord? De beleidsmakers dronken een glas, deden een plas en alles bleef zoals het was! (BW) HUISVUIL Op maandag 20 april wordt in verband met Pa sen geen huisvuil opgehaald. De huisvuildiensten van deze dag verschuiven naar ddnderdag 23 dringend» tijdens de paasdagen geen vuilniszakken buiten te zet- MEDEDELING In verband met de paasdagen zijn de inlevertijden voor ad vertenties vervroegd: De Havenloods en Het Zuiden van dinsdag 21 april 1992: Te zetten advertenties plus reserveren: vrijdag 17 april tot 10.00 uur. Rubrieksadvertenties (Duo's) vrijdag 17 april tot 14.00 uur. Cameraklare advertenties (mits gereserveerd) tot vrijdag 17 april 14.00 uur. Telefoonnummer Advertentie-Orderafdeling: 010-4699230 De Directie. Wie nu 'n bril bij Pearle koopt, krijgt er een complete bril gratis bij. Maar wel graag even deze adverten tie meenemen. Deze aanbieding is geldig bij alle Pearle- en Pearle Express-winkels in Nederland. Daar vindt u ook de exacte voorwaarden. Schiedam, Hoogstraat 61 (naast M&S) - Spijkenisse, Nieuwstraat 182 (ABC-gebouw) - Vlaardingen, Liesveld 14 (tussen C&A en V&D) - Pearle Express Dordrecht, Statenplein 53 (naast Amici) - Rotterdam, Pearle Ter Meulen (in de kelder), Binnenwegplein 23; Pearle Express: Zuidplein Hoog 938 (naast V&D); Hoogstraat 198 (t.o. V&D)

De Havenloods | 1992 | | pagina 1