Van Dorp wil beslist geen ordinaire taal via de ether WATERWEG Vlaardings koppel verslaat Paul de Leeuw en Jos Brink 2e Paasdag: verbaasdag in Ridderkerk DE HAVENLOODS De paden op de lanen In J)aders zeer mild gestraft" Gaan met die bus... Radio-zendamateurs werken met een zekere ethiek Cheque van Rabobank voor lokale omroep Cannes-winnaar in Filmhuis f^WenRe^ Rens Valentine Five speelt thuiswedstrijd Verkoop uit de kofferbak DAMESMODE DONDERDAG 16 APRIL 1992 SCHIEDAM Wandelsport vereniging De Schiedamse Tip pelaars organiseert op zaterdag 25 en zondag 26 april haar vijf tiende wandeltocht. Er kan wor den gestart op zes verschillende afstanden, van 5 tot maar liefst 45 kilometer. De Schiedamse wandelclub is er wederom in geslaagd een par cours uit te stippelen dat afwijkt van de veertien voorafgaande. Centraal staat het groengebied binnen en buiten de stadsgren zen. Tot nu toe kon D.S.T. reke nen op in totaal 10-duizend deel nemers. Er wordt gestart bij het clubge bouw van de vereniging aan de Warande 150. Op beide dagen kan dat tussen 8.00 en 14.00 uur. Voor deelnemers ligt bij de fi nish een herinnering klaar. Ook groepen kunnen zich inschrij ven. Voor meer informatie en inschrijving: A. Krommenhoek, telefoon 4712412 of J. Huiskens, Ingezonden brieven Na diverse inbraken, vernielin gen en diefstallen van onder andere een fiets, een magne tron, een snijmachine en ge luidsapparatuur werd in de nacht van 26 op 27 november 1991 het clubgebouw van de Schiedamse voetbalvereniging PPSC door brandstichting ver woest. Gevolg: honderden le den en andere betrokkenen, waaronder veel jeugd, dak loos. Schade niet in geld uit te drukken, want heel veel zelf werkzaamheid en emoties. De daders werden enkele da gen daarna gepakt. Zij beken den naast de brandstichting nog een hele reeks inbraken, onder andere in sportkantines en tuinhuisjes. Op 2 maart jl. werd vijftien maanden gevan genisstraf geëist, waarvan vijf voorwaardelijk. De uitspraak werd gedaan op 16 maart j.l.: alleen een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maan den, die ze zullen moeten uit zitten indien ze binnen hun proeftijd van twee jaar nog een keer tegen de lamp lopen. Daarnaast een zogenaamde al ternatieve straf van 240 uur dienstverlening, vanwege het voorarrest ingekort tot 140 Dat de Rotterdamse rechters mild zijn met hun straffen (be richt van 19 maart) geeft de vele medewerkers van de ge troffen voetbalclub een wrange bijsmaak. Het aantal over uren 'vrijwllige' dienstverle ning als gevolg van de brand is een veelvoud van de 'straf die de brandstichters opgelegd hebben gekregen. Deze men sen hebben niets misdaan, maar zij voelen zich wel ge pakt. B.J. van Eyk, Schiedam Wegener huLs-aan-huLsbLaden Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 At Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30 -17.00 u„ vrijdag 08.30 tot 16.00 u. ADVERTENTIEVERKOOP: VLAARDINGEN: Hans v/d Ende (tel. privé 010 - 4.709.088) DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel.privé 01880-32405) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694). REDACTIE: Peter Braad (eindredacteur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp. Sport: Gerard S. Verver (tel. privé: 01899 - 17787) vermeld Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities er is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen BV. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, comnv adj.- Wegener huis-aan-huisbladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201/4.352.911 WATERWEG Over publici teit hebben Frans Stello en Ge rard Kuipers niet te klagen. Sinds het Vlaardingse vrienden paar ruim drie jaar geleden be gon met de actie om het homo huwelijk in Nederland te legali seren, keert het met grote regel maat terug op radio en tv en in de krant. Vooral de huwelijks voltrekking (plus uiteraard de eerste kus) op het gemeentehuis van Hornaar kreeg veel aan dacht van de media. De afgelopen week was er an dermaal erkenning voor de inzet van beide Vlaaraingers. Meer dan 12.000 lezers van de GAY- krant hadden een lijst samenge steld met mensen die zich inzet ten voor de homobeweging. Een heuse Top Tien dus. Het betrof grotendeels 'bekende Nederlan ders'. Zo eindigde Paul de Leeuw op de achtste plaats, werd Paul Haenen (alias Mar- freet Dolman) derde en finishte et koppel Jos Brink-Frank San ders op de tweede plek. Maar als winnaars kwamen Stello en Kui pers uit de bus. Vrijdagavond werden de prijzen uitgereikt door Henri Valcke (homokok uit de tv-serie 'De Vlaamsche Pot'). Stello en Kui pers kregen een beeld van een gevleugelde figuur die een wa gen voortstuwt, waarmee kuns tenaar Hans van Eerd de homo emancipatie wilde symboliseren. „Een blijk van waardering, dat door ons echt op prijs gesteld wordt", zegt Gerard Kuipers. „Al begrijpen sommige mensen blijkbaar nog steeds niet waar het om draait. Zo verscheen er maandag plotseling een artikel in De Volkskrant dat de spot dreef met ons initiatief voor het wettelijke homohuwelijk. Het kind dat het bewuste stukje schreef, had het over ons als een burgerlijk truttenpaar dat nu een beeldje kreeg om braaf op de schoorsteenmantel te zetten. Maar daar gaat het ons nu juist niet om. Wij strijden voor gelij ke rechten voor homo's en hete ro's, dus ook in de huwelijkswet geving. Want die zijn er dus nog steeds niet." Overigens kijkt Kuipers met ge noegen terug op de afgelopen tijd. „Het is ongelooflijk druk geweest", zegt hij. „We reizen stad en land af om mensen te informeren en te beïnvloeden. Ik geloof dat we vorig jaar zo'n 20.000 extra kilometers met de auto hebben gereden. Daarnaast zijn we nu vooral bezig met lob byen. Want de commissie Kort man, ingesteld door minister Hirsch-Ballin, is met een bijzon der goed voorstel gekomen. Daarin worden homo's en hete ro's vrijwel gelijkgesteld. Een vergelijkbare situatie met de li berale oplossing waarvoor De nemarken gekozen heeft. Alleen het adoptierecht en het voogdij schap ontbreken nog. Maar het biedt goede vooruitzichten vin den wij. Nu moeten de krachten in de Tweede Kamer gemobili seerd worden. Want wij hopen dat deze wet binnen zo'n ander half jaar aangenomen wordt door het parlement." „Het zou een mooi slot zijn van onze actie. Vooral als je ziet tegen welke problemen we in de loop der tijd zijn opgelopen en Frans Stello en Gerard Kuipers met hun trofee hoe we door sommige gezags dragers in de steek gelaten zijn. Het is bekend hoe de Vlaarding se politiek, met de wethouders Maarleveld en Ranshuijsen en burgemeester Van Lier voorop, ons als een baksteen liet vallen. Of hoe de gemeente Schiedam op het laatste moment afzag om ons huwelijk te voltrekken, om dat ambtenaren en politici het niet met elkaar eens konden worden. Dat waren pijnlijke voorvallen." „Maar alles bij elkaar is het de moeite meer dan waard ge weest", vindt Gerard Kuipers. „Want naast tegenwerking heb ben we natuurlijk veel steun ge had. En dan is ook zo'n uitver kiezing door de lezers van de GAY-krant een extra stimulans om door te gaan op de ingesla gen weg." SCHIEDAM In de week van 26 april tot en met 2 mei wordt gecollecteerd voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Dit jaar is gekozen voor het thema 'Over Winnen'. Het lokale comi té dat de inzameling voor Schie dam regelt, kampt echter met een tekort aan collectanten. Schiedam telt zes sportvereni gingen die zich concentreren op gehandicapten, verstandelijk en Hchamelijk. Enkele verenigin gen voor valide sportep» zorgen met passende voorzieningen dat gehandicapten in sportief op zicht kunnen functioneren. De noodzakelijke aanpassingen kos ten veel geld, dat grotendeels verstrekt wordt door een parti culier landelijk fonds. Jaarlijks brengen circa 40.000 collectan ten meer dan twee miljoen gul den bijeen. Het Schiedamse comité roept vrijwilligers op die in de actie week minstens één uur vrij kun nen maken om langs de deuren te gaan. Belangstellenden kun nen tussen 9.00 en 16.00 uur bellen naar 4269053. Dit num mer is tevens geschikt voor in formatie over gehandicapten sport. WATERWEG „Ondanks het feit, dat de Radio-zend amateur een internationaal erkende titel bezit waarvoor de minister pas na een gron dig examen een machtiging verstrekt, staat deze hobby niet erg positief bekend", zegt Jan van Dorp, die als ad-hoc bestuurslid van de plaatselij ke vereniging voor zendama teurs, graag wat meer be kendheid voor deze unieke hobby vraagt. De 125 leden langs de Nieuwe Waterweg beoefenen hun hob by, die volgens sommigen een negatief imago heeft, met heel veel plezier. „De landelijke or ganisatie is veel ouder dan be staande officiële omroepen als NCRV en AVRO", vertelt Van Dorp. „Wat ooit door een paar zendamateurs werd begonnen, is door de commerciële en officiële omroepen overgenomen. De zendamateurs werden steeds verder de korte-golf ingedreven. Maar vóór de oorlog heeft het een hele ontwikkeling doorge maakt." „Zendamateurs vind je in alle gelederen", aldus Van Doip. „Advokaten, artsen, loodgie ters, maar ook lieden van adel, ia zelfs van koninklijke bloede, ';omen voor als gerenommeerd landse zendamateurs hebben al eens verbinding met hem ge maakt. Dat drukt natuurlijk een stempel op zo'n groep. Uiter aard geeft dit aan dat er wordt gewerkt met een bepaalde ethiek: geen ordinaire taal via de ether", aldus Van Dorp. Technisch Dat het zendamateurisme op verschillende wijzen kan worden beleefd, illustreert Van Dorp als volgt: „Er zijn amateurs die het bijvoorbeeld om 'interessante' verbindingen gaat. Ikzelf had bijvoorbeeld op de zender een 'treinmobiel': een zendamateur die in de Feyenoord-expres naar Groningen zat. Hij verwijderde zich met zo'n 160 kilometer per uur van mij, dus we konden niet lang praten. Maar de meeste zendamateurs zijn ook niet zo geïnteresseerd in persoonlijke gesprekken. Hun interesse ligt meer op het technische vlak. Ze vragen dan naar het vermogen van de zender, de antennetypes, de frequenties die gebruikt zijn." Van Dorp vindt het jammer dat er nog maar zo weinig bekend is over de rol van de zendamateur in de jaren '40-'45: „Naast de Geuzen, die elk jaar herdacht worden, mag men toch zeker ook niet de vele zendamateurs vergeten die tijdens de oorlog het leven lieten", zegt hij. Want radiozenders waren verboden." Illegaal „Zendamateurs opereren uitslui tend onder de paraplu van de wet. Wanneer je ooit een con flict ontstaat ergens ter wereld, dan staan zij met naam en toe naam geregistreerd. Bij bezet ting door een vreemde mogend heid kun je wel begrijpen dat zij ook het eerste de sigaar zijn. Op dit ogenblik loopt er een ten toonstelling in het Nationaal Verzetsmuseum over die illegale communicatie. Tijdens het 'En- glandspiel' werden berichten uit gewisseld en de zendamateurs die op dat tijdstip in de illegali teit bezig waren, zijn hierbij om gekomen. Als men nu dus zegt niet te weten wat zendamateurs zijn, is dat gênant ten opzichte van die groep." Van Dorp was in de oorlog nog maar een kleine jongen, maar tijdens de watersnoodramp in '53 heeft ook hij als zendama teur hulp kunnen bieden. „Ik weet nog goed hoe op 1 april 1953 de eerste berichten door- „Het is zelfs mogelijk om contact te krijgen kwamen van de ramp. Ik was toen marinier en kreeg, na drie dagen niet uit de kleren te zijn geweest, twee maal 24 uur verlof om bij te komen. Toen ik langs de Oosthavenkade een brigade- post van de Rijkspolitie ontdek te, ging ik even kijken. De toen malige commandant Van Drim- melen vroeg mij om mijn ama teurontvanger, omdat er in die tijd druk gebruik gemaakt werd van radio met visserijband. La ter kreeg ik hem weer terug na tuurlijk, mèt een nette bedank brief. Destijds heb ik dat appa raat weggeschonken, maar toen ik hem drie maanden geleden weer in mijn bezit kreeg, deed het me toch wel wat." Erkenning Toch dicht hij zichzelf niet zo veel eer toe als zijn legendari sche collega's Gerrit Zwanen- veld ('nog altijd in blakende ge zondheid') en Dries Liebrachts, die toen juist op Goeree-Over- flakkee zat. „Zij waren de eer sten die de hulpverlening op gang hebben gebracht. Een me daille is niet wat ze verwachten, maar een beetje erkenning is hier toch wel op zijn plaats?" Terwijl, volgens Van Dorp, de zendamateur meestal negatief in de publiciteit komt, ziet Defen sie zéker het nut van deze hob by: „De terroritaal-bevelhebber geeft onze afdeling enkele malen per jaar gastvrijheid op de Waalsdorpervlakte om te kun nen zenden. We mogen daar an tennes plaatsen en kunnen dan dag en nacht contacten leggen met Japan, Nieuw Zeeland, noem maar op. Wij hebben alle maal, persoonlijk op naam, toe stemming van de minister." „Het is ook een misverstand dat het herriemakende en energie verslindende jongelui zijn die zitten te zenden", vervolgt Van Dorp zijn pleidooi voor zijn hob by. „Het is wel een dure hobby, en niet iedereen is in staat om de apparatuur zelf te maken. Aan de andere kant is het toelatings examen ook dusdanig, dat er vanzelf een zekere selectie plaatsvindt. Naast vakken als Electronica, techniek zenders ontvangers, antennetechniek, een behoorlijk stuk over voort planting van de porpagatie van radiogolven in de ruimte, is het voor sommigen die geen affini teit met deze materie hebben, vrij zware kost. Maar degene die het halen, hebben heel wat in hun mars." Volgens Van Dorp slaagt slechts 40%, waarvan een groot deel pas na de tweede of derde keer. „En dat zegt toch wel wat." Figuurzaag „Eén van de meest interessante, maar ook verreweg de moeilijk ste manier om verbindingen te maken, is met behulp van een radiosignaal tegen het maanop pervlak! Onlangs is dat een Ne derlandse amateur gelukt. Hij had een groot reflectiesysteem ontwikkeld, met een figuurzaag zelf gemaakt. Op precies het juiste tijdstip, volgens afspraak met een amateur in Amerika, kwam de verbinding voor het eerst tot stand. Maar het is ook mogelijk om communicatie te krijgen met bemande ruimte vaartuigen." Dit werd mogelijk gemaakt toen NASA in 1983 de astronaut-zen damateur Owen Garriot, toe stemming gaf om vanuit de Spa ce Shuttle Columbia verbindin gen te maken met radiozenda mateurs op aarde. Deze werden gemaakt in de tweemeterband. „In navolging van Amerika, Au stralië, Engeland en Japan kun nen de in ons land woonachtige vrouwelijke radiozendamateurs zich ook verenigen in de Dutch Young Ladys Club", aldus Van Dorp. „Dus nu is ook het mis verstand, dat zendamateurs uit sluitend van het mannelijk ge slacht zouden zijn, uit de weg geruimd." Voor informatie over radiozend amateurs: Vereniging voor Ex perimenteel Onderzoek in Ne derland, Postbus 1166, 6801 BD Arnhem, of voor de regio Nieu we Waterweg en omstreken: 010-4347910. VLAARDINGEN Alge meen directeur P. Pouwer van de Rabobank Schiedam-Vlaar dingen overhandigde afgelopen maandag een cheque van 1000 gulden aan voorzitter Lou Maas van de lokale omroep. Het be drag is bestemd voor de start op 21 april van een donateursactie. De Rabobank zegt zo nu en dan plaatselijke initiatieven in de sectoren cultuur en communica tie te steunen. „Omroep Vlaar dingen is juist op deze terreinen van wezenlijk belang voor onze stad. De Rabobank kijkt verder dan de financiën; zij is betrok ken bij de samenleving waarvoor zij werkt. De gedachte hierach ter is dat als het de mensen goed gaat, het de bank ook goed gaat", zo redeneert men. 'Omroep Vlaardingen „zou graag willen dat alle stadgenoten de omroep beschouwen als iets van ons allen. Mensen zijn soms zo negatief over producten van onze stad. Alsof je niet trots mag zijn op wat we zelf tot stand brengen". De omroep zegt te blijven werken aan de verbete- leen de financiëï beperkt. Vandaar een wervings actie van donateurs. SCHIEDAM In het Filmhuis staat vrijdagavond 'Barton Fink' op het programma. De Ameri kaanse film van regisseursduo' Joel en Echan Coen werd tijdens het Filmfestival te Cannes be kroond met de Gouden Palm. De gebroeders Coen, eerder verantwoordelijk voor 'Blood Simple' en 'Raising Arizona', in troduceren de jonge, succesvolle schrijver Barton Fink. Het is 1941 en Fink wordt van New York naar Hollywood gehaald om er scenario's te gaan schrij ven. De nieuwe omgeving doet hem echter geen goed. Hij zit absoluut voor een 'writers block' en maakt kennis met pensionge- noot Charlie Mewadows, een aardige, hooguit wat bijzondere man. Via hem komt Barton Fink in een maalstroom van geweld terecht. In de hoofdrollen zien we John Turturro en John Goodman (van de tv-serie 'Ro- seanne' en de speelfilms 'King Ralph' en 'True Stories'. Aanvang 21.30 uur, toegang vijf gulden. Het Filmhuis is te vin den aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam. Gourmet corner - Afhaalcentrum - Partycentrum - Rantang levering (ufctijc. Internationale keuken: Indonesisch Italiaans Amerikaans ucrdag geopend van 14.00 lol 20.00 uur Francois Haverschmidtlaan 70 Schiedam. Hoek: Rubensplein/Rubenslaan Tel.: 010 - 427 19 80 De Rotterdamse Ramona' SCHIEDAM Café Podium timmert berhoorlijk aan de weg. Vanaf deze week is er in het muziekcafé aan de Lange Haven 28 ook op vrijdagavond live-muziek te beluisteren. Het Engelse Raz Rez Bezoomy is aanstaande vrijdag 17 april te gast. De band uit Gloucester speelt een moderne mengeling van diverse stijlen dat zich het best laat duiden als Indie-rock zoals gespeeld door bands als James, The Wonderstuff, Stone Roses en EMF ('Unbelie vable'). Het Vlaardingse Journey's End tracteert het publiek vooraf op een protie onvervalste gitaarrock. Aanvang 22.30' uur, toegang gratis. Zaterdagavond speelt Rens Valentine Five een thuiswedstrijd. Dit Schiedamse vijftal komt uit muziekcollectief 't Slachthuis en speelt hoekige rock met eigen nummers en covers van The Nomads, Psychotic Youth en Ray Davies. Drummer Hans van Rij en slaggita rist drs. Jan van Velzen spelen ook in de Schiedamse Newtones. Jan van't Hof speelt sologitaar, Jacq speelt bas en het rauwe stemgeluid komt van Rens. Het optreden begint om 22.30 uur, toegang gratis. Voor de echte live-fanaten is er ook zondagavond een optreden. Het Rotterdamse meidenkwartet Ramona's maakt dan haar rentree in Podium. Enkele jaren geleden maakte de groep al haar debuut aan de Lange Haven in het voorprogramma van de Schiedamse Jamrax. Muzikaal houdt de muziek het midden tussen 'Top 40 punk' en 'ruige rock'. Nieuw is drumster Sammy, oude bekenden zijn Mar (gitaar en zang), Jolan (bas en zang) en Mirjam (gitaar en zang). Aanvang 21.30 uur, toegang gratis. Op dins- en donderdag is er in Podium de gebruikelijke jamsessie. WATERWEG Op het par keerterrein van sporthal De Bui tenhof in Delft wordt zaterdag 9 mei een zogeheten 'kofferbak- markt' gehouden. Tweede-, der- de- en meerderhands spullen worden vanuit de kofferbak van de eigen personenwagen aan de man gebracht, een rage inmid dels in Engeland. De markt in Delft vindt plaats tussen 10.00 en 16.00 uur en is georganiseerd door speel-o- theek De Blokkendoos. Particu lieren, verenigingen en,organisa ties betalen bij aanmelding vóór 1 mei 25 gulden per auto, daarna 35. Handelaren zullen niet wor den toegelaten. Aanmelden kan via telefoonnummer 015- 617258/617940. (hik /heiende* mode-mer-Een met Smaa/L e-oor v.Hogendorplaan 61a-63a VLAARDINGEN TEL. 010-470 16 69 keukenadviescentrum stam zoon bv Knip... klaar! De Jong Volvo doet iedere occasion-ko per een prachtige Polaroid camera cadeau. Waarmee u boven dien kunt meedoen aan de knotsgekke Polaroid wedstrijd. Waar ,'t altijd prijs is: in de accessoire-shop. Want naast verbijsterende occasion-aanbiedingen profiteert u ook van doldwaas accessoire-voordeel. VOLVO Verderop in deze krant ziet u hoe! Qeniet het vertrouwen. Welkom op het daverende Occasion festival bij De Jong Volvo

De Havenloods | 1992 | | pagina 3