Ook de Koningin is welkom op Sehiedams popfestival r**#5 WATERWEG Musea helpen bezoekers over drempels 21 Valke in de eindsprint? DE HAVENLOODS Van Dijk op Peteghem-orgel Burgemeester opent bank Poppen en beren Zelfstandiger museum Tien bands actiefin Passage, maar dat hadden er veel meer kunnen zijn Wat slepers allemaal 'op sleeptouw' namen Kerkconcert Metrotunnel boren in plaats van graven heeft voordelen Ufclrifcl DONDERDAG 23 APRIL 1992 VLAARDINGEN Pieter van Dijk, organist van de Lutherse Kerk in Alkmaar en Amster dam, geeft morgen, vrijdag 24 april, een concert op het Van Peteghem-orgel van de Vlaar- dingse Grote Kerk. Op het pro gramma staan werken van Fran cisco Correa de Arauxo, Guil- laume-Gabriel Nivers, Georg Böhm, Nicolas de Grigny en Jo- hann Sebastian Bach. Pieter van Dijk (1958) studeerde orgel, piano en kerkmuziek aan het Arnhemse Conservatorium. Hij vervolgde zijn studie bij Ma- rie-Claire Alain en Gustav Le- onhardt. Sinds 1989 is hij assis tent voor het hoofdvak orgel aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. Het concert begint morgen om 20.00 uur. De toegangsprijs be draagt 5 gulden. Houders van een Pas65 of een CJP betalen 3 gulden. VLAARDINGEN De Bondsspaarbank opent maandag 27 april het nieuwe Spaarban- kadvieskantoor in winkelcen trum De Loper in de Vlaarding- se wijk Holy. Om 15.30 uur die dag zal burgemeester Van Lier de officiële openingshandeling verrichten. Leerlingen van basisschool de Speel-Werkhoeve vormen een levend schaakspel waaraan ook Van Lier deelneemt. De beken de schrijver Tim Krabbé zal het schaakspektakel van commen taar voorzien. Na de opening onthult de bank haar gift: speel toestellen voor de kinderen. WATERWEG In het Vrou wen Ontmoetingscentrum Coer- ke aan de Pieter Karei Dros- saertstraat 65 in Vlaardingen is de hele maand mei een tentoon stelling van poppen en beren van de hand van Beb Vuyk te zien. De expositie wordt op zaterdag 2 mei geopend. De openingstijden van Coerke zijn vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. MAASSLUIS— Het college van burgemeester en wethou ders en het Gemeentemuseum Maassluis zijn een zogenaamd managementcontract overeen gekomen. Voor het museum be tekent dat een grotere zelfstan digheid binnen het gemeentelijk apparaat. Het contract voorziet onder meer in het zelfstandig kunnen doen van uitgaven, ui teraard binnen het in de ge meentebegroting vastgestelde budget. Het contract is vorige weekdoor beide partijen -een vertegenwoordiger van het colle ge en conservator Marjan Groen- getekend. uiegener huls-aan-hulsbladen Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 08.30 - 17.00 uur, vrijdag 08.30 - 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Nico v.d. Marei (tel. privé 010-4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel.privé 01880-32405) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694). REDACTIE: Peter Braad (eindredacteur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp. Correspondent Ronald van Oudheusden. Sport Gerard Verver (tel. privé: 01899- 17787). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld. Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.- directeur Wegener huis-aan-huisbladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. WATERWEG De Stichting Museumjaarkaart heeft dit weekend uitgeroepen tot Natio naal Museumweekend. Honder den kleine en grote musea zetten op zaterdag 25 en zondag 26 april voor de 12e keer hun deu ren wijd open. Het museum weekend is vooral bedoeld om mensen die in het dagelijks leven niet zo snel een museum binnen stappen, over al die drempels heen te helpen. De organiseren de Stichting Museum jaarkaart biedt hiermee een goede gele genheid om een kijkje te nemen bij een museum in de buurt. Dat de musea dit weekend gratis toegankelijk zijn, is voor deze omgeving eigenlijk niets bijzon ders: in de meeste gevallen is dat altijd al zo. Maar er zijn wel verschillen met een 'gewoon weekend'. Vooral de rondlei ding staat hierbij centraal en de kinderen krijgen hier en daar speciale aandacht. Het Stedelijk Museum Schiedam verzorgt beide dagen om 14.00 uur een rondleiding over de tij delijke tentoonstellingen, op dit moment die van Steef Zoetmul der, subjectieve fotografie 1940 tot 1960, André van der Vossen met 'Dagboek in lijnen en kleu ren, schilderijen en werken op papier' en het 'succesnummer' van de afgelopen weken: 'Kop- pie Koppie!' Meer dan 600 leerlingen van ver schillende basisscholen in Schie dam hebben deelgenomen aan het project Koppie Koppie!. Tij dens een rondleiding hebben ze kennis gemaakt met de verschil lende manieren waarop kunste naars portretten hebben ge maakt en vervolgens zijn ze 'on der leiding van een gastdocent zelf aan het werk gegaan. Ze tekenden elkaar, of schilderden en boetseerden naar model, waarbij ze de verschillende uit drukkingen als verbazing en ver driet oefenden in de spiegel. Inmiddels heeft de tentoonstel ling van de professionals plaats gemaakt voor het werk van de kinderen. Zowel de getekende, geschilderde en geboetseerde koppen dwingen bewondering af. In het museumweekend kun nen kinderen ook weer terecht om te tekenen, schilderen en boetseren. Op zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur; op zondag van 14.00 tot 16.00 uur. De ope ningstijden van het Stedelijk Museum tijdens het museum weekend zijn op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Scheepjes bouwen in flessen, re paratie van haringnetten, de res tauratie van een scheepsmodel, het gebeurt allemaal in het Vis- serijmuseum in Vlaardingen, tij dens de normale openingstijden (zaterdag van 10.00 tot 17.00 en zondag van 14.00 tot 17.00 uur). Het programma vermeldt onder meer nog voor de jeugd het ma ken van gesoldeerde draadmo dellen, de zeeverkennersgroep 'De Geuzen' is aanwezig voor de begeleiding van het knopen en touwsplitsen en de Stichting Neptune Association heeft een stand ingericht met informatie- en beeldmateriaal over de mari neluchtvaartdienst en het redden van schipbreukelingen vanuit de lucht. Bij het Muziekinformatie- en documentatiecentrum Ton Stolk in Vlaardingen kan men op za terdag deelnemen aan de rond leiding. (melden om 14.00 uur) waarbij de wereld geopend zal worden die schuilt achter de aan wezige muziekinstrumenten uit alle windstreken. De openings tijden zijn op zaterdag en zon dag van 14.00 tot 17.(X) uur. Ook in Vlaardingen is het Streekmuseum gevestigd, waar het inmiddels traditie is om de monstraties te geven van beroe pen, die verband houden met de collecties, zoals touwsplitsen en zeilmaken. Hoe een oud boek van een nieuw jasje wordt voor zien is niet alleen heel interes sant om naar te kijken, wie zo'n oud boek in bezit heeft, kan des kundig advies vragen over de mogelijkheid van zo'n nieuw jas je. Op de boekentafel liggen ver der de opgekochte antiquaren klaar voor de verkoop. Tijdens de paasdagen stond de jeugd in de rij bij Piet Oosthoek. Als hij nog genoeg materiaal kan vin den (hij haalt 'wilgenafval' van het Landje van Chardon) maakt hij met plezier weer fluitjes voor de kinderen. Het 'Koppie,koppie!-atelier' in het Stedelijk Museum toont bijna volwassen werk De vier musea in Maassluis en Maasland hebben voor het Mu seumweekend de handen ineen geslagen. Het Gemeentemu seum, het Nationaal Sleepvaart- museum, de Furie in Maassluis en De Schilpen in Maasland heb ben voor zaterdag 25 april voor fietsers en wandelaars een speur tocht uitgezet tussen 11.00 en 17.00 uur. Behalve in de musea komt men langs de mooiste plek jes in beide gemeenten. Daar over staan vragen op een vragen formulier, dat aan het eind van i de tocht in van de musea kan worden ingeleverd. De prijsuit reiking is op Koninginnedag in museumwinkel De Schilpen. SCHIEDAM In de donke re, blubberige gewelven on der de monumentale Passage wordt al ruim een maand ge zwoegd door noeste arbei ders. Zij hebben de taak de complete fundering van Sehiedams oudste overdekte winkelpromenade te renove ren en te herstellen. Op don- plaatsvinden. De Passage zal vanaf 12.00 uur op zijn grondvesten trillen. Muziek- collectief 't Slachthuis en Popoverleg Schiedam organi seren dan een popfestival. Als uitvalsbasis wordt mu ziekcafé Try Out gebruikt. „Voor de natjes en de droog jes", aldus eigenaars Anita en Frank. Het centrqm van Schiedam staat niet bepaald bekend als bruisend op de dag dat Hare Majesteit de Koningin haar verjaardag viert. Sléchts in Kethel en rond de Groenelaan worden traditiege trouw de vlaggetjes uitgestoken. Dit jaar moet de binnenstad het zelfs doen zonder kermis. Toch hoopt Jan van Velzen op een grote toeloop. Musicus en free Velzen, Anita Frank 'Try Out', op de plek waar het gaat gebeuren v J.n.r.) The Newtones: openingsact lance jounalist Van Velzen is één van de motoren achter het festival dat dit jaar in de Passage wordt gehouden. „Eigenlijk be doeld als een geintje, eerder 'no budget' dan 'low budget'", lacht hij. Het is niet geheel nieuw dat mu- ziekcollectief 't Slachthuis zich op Koninginnedag presenteert. De bands die oefenen in de kel der van de Passage lieten zich op de oranje-getinte feestdag al tweemaal eerder zien bij de in- ang van de ruimte aan het Iroersveld. „Nu hebben we het wat grootser aangepakt en zijn rond gaan bellen bij de bands die hier oefenen", vertelt Van Vel zen. „Festival is eigenlijk een te groot woord, 't is meer een groe- penpresentatie. Kijk de gehele organisatieplanning staat hier op." Een enkel A-4tje met na men en nummers wappert door de lucht. Muzikale omloop De tien bands, waarvan enkele repeteren in de oefenruimte van Popoverleg Schiedam in Nieuw- land, spelen ieder een half uur. In de Passage wordt een podium gebouwd voor muziekcafé Try Out. De twee slotacts zullen hun kunsten binnen de cafémuren ten gehore brengen. Frank en Anita van Try Out verlenen graag hun medewerking aan Van Velzen en partners. „Er gebeurt in Schiedam bar weinig op dat gebied. Een enkele keer is het uitgaansleven gezellig druk, met de jazz-night bijvoorbeeld", al dus Anita. „Het liefst zien wij iedere maand zo'n muzikale om loop door het centrum." Het idee om op Koninginnedag iets te organiseren werd geboren tijdens een onvervalste panne- koekparty in Try Out. Met ron de meelbuiken werden in januari de eerste schreden gezet, daarna volgden de gemeentelijke ver gunning en de muzikanten. Or ganisator Van Velzen zal zelf ook het podium beklimmen. Als bassist van openingsact The Newtones en als gitarist van RV5, de laatste buitenact. „In feite is het nog maar een fractie van alle bands die in Schiedam muziek maken", zegt Van Vel zen. „Tuurlijk zouden er meer bands kunnen staan, maar dan zou je naar het podium in de Plantage moeten verhuizen: dè ideale stek voor zoiets." Geldge brek en geluidsoverlast blijken roet in dergelijke plannen te Mocht de Koningin, op haar moeders verjaardag in Rotter dam aanwezig, besluiten naar Schiedam af te reizen dan is ze in de Passage van harte welkom. „Ze is uitgenodigd", lacht Anita. Voor Jan van Velzen zou die gedachte wel eens aanleiding kunnen zijn om stiekempjes op bas of gitaar het Wilhelmus in te studeren. Dansfactor De eerste live-klanken zullen in iedere geval om 12.00 uur door The Newtones worden verzorgd. Dit Schiedamse viertal speelt melodieuze beatrock met een hoge dansfactor. Om 13.00 uur maakt The Alleyway het podi umdebuut. 'Stevige rock tussen Pixies en Rolling Stones' luidt het credo. Een uur later weder om een debuterende band: Struttin' Funk. Om 15.00 uur vette rock van Nice'n Nasty, a la Mothers Finest, zo is beloofd. Om 16.00 uur even gas terug met Camino Real waarna Open Min ded weer behoorlijk tekeer zal gaan. 'Cross-over' is hun tover woord, oftewel metal vermengd met funk. Om 17.00 uur het Vlaardingse herrie-combo The Beauty Farm waarna Rens Va lentine Five het buitengedeelte om 18.00 uur afsluit. 'Hard pop om mee te zingen' is hun motto. Om 20.00 uur wordt in Try Out de avond geopend met hot jazz van de groep Swingclub waarna Forbidden Fruit de akoestische slotakkoorden aan de dag zal gra- slotakkoorden aan de dag breien. De toegang is geheel WATERWEG Er heeft nog al wat 'gehangen' achter sleep boten. De verscheidenheid is veel groter dan vaak wordt ver ondersteld. Van vissersvaartui gen en zeilschepen in de vorige eeuw tot pontons nu, waaarop hele krachtcentrales of zoetwa- terfabrieken worden versleept. Over die verscheidenheid en evolutie handelt 'Op sleeptouw', de nieuwe wisseltentoonstelling in het Nationaal Sleepvaartmu- seum in Maassluis, die vanaf za terdag 25 april is te zien. Er valt veel te bekijken: hon derd foto's en veel bijzondere scheepsmodellen. Niet alleen van sleepboten, maar ook van drijvende objecten die op sleep touw zijn genomen. Modellen van een baggermolen, een drij vende kraan, een vrachtschip in oorlogsuitrusting en een zuiger vertellen het verhaal van wat al lemaal over water naar een an dere plaats op de wereldbol moest. Historische foto's laten zien dat al vanaf 1896 droogdokken zijn vervoerd. Oorlogsschepen heb ben veelvuldig gebruik gemaakt van de diensten van Nederlandse sleepboten. In de journalen van de slepers komen namen voor die nog tot de verbeelding spre ken: de Karei Doorman, de Jo- han van Oldenbarnevelt. Of de Energy Concentration, een kniktanker die bij het wegslepen drommen mensen naar de Nieu we Waterweg lokte. Getrokken door krachtige sleepboten schui ven olieplatforms regelmatig langs Maassluis, het museum aan de Hoogstraat is geopend op zaterdag, zondag- en woensdag middag. De sleepboot Tyne kwam SCHIEDAM In de Grote of St. Janskerk (Lange Kerkstraat) wordt op dinsdag 28 april het eerste concert in de serie 1992 gegeven door organist Herman van Vliet. Hij speelt composities van Bach, Handel, Widor, Reger en Mud- de. Programma (tevens van be wijs van toegang) a 6.50 aan de kerk (Pas 65 of CJP Aanvang 20.15 uur. 4.50). keukenadviescentrum i stam zoon bv parkweg 361 - schiedam don. koopavond MILITARIABEURS - „De Verzamelaar", afdeling Vlaar- dingen/Maassluis houdt op zon dag 26 april van 10.00 tot 17.00 uur in de Lijnbaanhal, Baan- straat 4 in Vlaardingen een grote militariabeurs. De toegangsprijs is drie gulden. WATERWEG De mogelijkheid om in plaats van een metro in een open bouwput aan te leggen een metrotunnel ondergronds te boren moet serieus worden bekeken. Boren is wel duurder, maar daar staat tegenover dat het sneller gaat. Belangrijkste winstpunt is dat de stad niet jarenlang over kilometers lengte hoeft worden opengelegd. Dit zijn conclusies uit een door Gemeentewerken Rotterdam uitgevoerd onderzoek, op verzoek van de RET. Het onderzoek wees uit dat een tunnel boren onder bepaalde voorwaarden technisch goed mogelijk is. Noodzakelijk is dat een boortunnel in de vaste zandlaag wordt aangelegd. Het onderzoek is uitgevoerd op een tracé tussen het Centraal Station g en de Waalhaven. Voor dit tracé is gekozen omdat zich hier tal van knelpunten (als boren onder woningen) voordoen die men ook in de praktijk zou tegenkomen. Inclusief vier stations kost een geboorde tunnel op dit tracé 1160 miljoen gulden tegen 930 miljoen gulden bij een open bouwput. Deze bedragen worden respectievelijk 850 miljoen en 750 miljoen met drie stations. De bouwtijd van een geboorde tunnel wordt gesteld op vijf jaar. Met een open bouwput zou dat zeseneenhalf jaar zijn. Daarbij komen maatschappelijke overwegingen. Een kilometers lan ge bouwsleuf die zeseneenhalf iaar lang de s~tad in tweeën deelt is deze tijd nauwelijks bespreekbaar, vindt Gemeentewerken. De dienst meent dat met de aanleg van goed openbaar vervoer als het even kan niet de hele stad overhoop gehaald moet worden. Gemeen tewerken wijst daarbij op overlast, economische schade en verkeer- somleidingen. Bij het boren van een tunnel moeten obstakels als leidingen, andere tunnels en heipalen worden omzeild. Dat kan door verder de diepte in te gaan. Onder woonblokken door zou een tunnel 32 meter diep komen te liggen. In samenwerking met De Havenloods en Het Zuiden S.V.V./DORDRECHT'90 Maarten Admodikoro Peter Barendse Willy Boessen Virgil Breetveld Ries Fok Dean Gorré Joop Hiele Jan Mulder Errol Refos igbo< i Wal Romeo Wouden Michel Langerak EXCELSIOR Gilbert Taument8 Patrick Dumee 7 Edwin van Ooijen8 Dennis van der Meulen .6 Sjerdan Videca 6 Erik Tammer 6 Edwin van Buren 6 Lionel Eersteling 7 Marco van der Heuvel .7 Peter van de Berg7 Raymond Frehé 6 Michel Devilee 7 SPARTA Ron van den Berg6 Ernest Faber 6 Mitchel van der Gaag .7 Glen Helder 6 Edward Metgod7 Dennis de Nooyer6 Gerald Sandel 6 Mike Snoei6 Michel Valke 8 John Veldman 6 Edwin Vurens7 FEYENOORD Regie Blinker6 Peter Bosz 7 Marian Damaschin 6 Henk FrSser 7 Ulrich van Gobbel 7 Ed de Goey 7 Ruud Heus8 Jozsef Kiprich 6 John Metgod 7 Arnold Scholten6 Marchanno Schultz 6 Gaston Taument 6 TOPSCORER: 1. Erik Tammer Excelsior 32 doelpunten Terwijl de kaarten in de eredivisie al min of meer geschud zijn, zorgt de race om de titel 'Voetballer van het jaar' nog voor de nodige spanning. Michel Valke, voor de zoveelste keer winnaar van de weektitel (een 8 voor zijn optreden in de wedstrijd VW- Sparta), lijkt een eindsprint te hebben ingezet. Bij Excelsior, waar Erik Tammer al zeker lijkt van de prijs voor de meeste doelpunten in het betaalde voetbal, is het met name doelman Edwin van Ooyen (eveneens een 8, voor zijn aandeel in de belangrijke winst tegen Veendam) die in de lift zit. Hij zal in de nacompetitie, die 2 mei begint, ongetwijfeld nog z'n mannetje moeten staan. Welke spelers in de regionale individuele competitie worden beloond met eremetaal, wordt woensdag 29 april, na de laatste competitiewedstrijden, bekend op de salonboot Friesland. Zon dag kunnen de mannen van Feyenoord (uit tegen Utrecht), Sparta en SVV/Dordrecht'90 (een derby op Spangen) en Excelsior (thuis tegen Heerenveen) nog wat laatste puntjes bijeen sprokkelen voor de eindklassering.

De Havenloods | 1992 | | pagina 3