Oranje, toeters en een vlag het is bijna Koninginnedag SCHIEDAM Van der Vossen slechts ten dele abstact kunstenaar *"-5 Zmdaóochterifómcerten Voetballen voor het goede doel DE HAVENLOODS Liedjes uit de oude doos Zelfbewuste vrouwen Veel activiteiten in Kethel, Spaland en de Gorzen Wenré Gourmet lekker makkelijk Mandala's te kijk Koopwoningen vaker op kwaliteit gecontroleerd {gS9 uiiMbUAü Zö aki-iil iyy^ Tieners op zomerkamp SCHIEDAM Wijkcentrum de Erkerk gaat tijdens de zomer vakantie weer op kamp met tie ners van 12 tot 16 jaar. Het kamp vindt plaats op een cam ping in Zuid-Limburg van 24 tot en met 30 augustus. Vandaaruit worden allerlei activiteiten on dernomen, waaronder een mini survival en een tour op moun tainbikes. De kosten bedragen f 150,- per persoon. Voor uitkeringsgerech tigden is er een korting mogelijk via de Gemeentelijke Sociale Dienst. Voor informatie of in schrijving bellen met nummer 4267767 of even langs gaan bij de Erker. Kerkdienst voor dodenherdenking SCHIEDAM Voorafgaand aan de dodenherdenking bij het monument aan de Plantage, vindt maandagavond 4 mei een herdenkingsdienst plaats in de Evangelische Lutherse kerk aan de Lange Nieuwstraat.De her denkingsdienst is voor hen die vielen in de oorlog '40-'45 en is belegd door de oecumenische werkgroep vn de Raad van Ker ken van Schiedam. Voorgangers zijn de Rooms Ka tholieke pastor A. Remmers waal en de Hervormd predikant H. Onderstal. Andrè Verwoerd bespeelt het orgel. De dienst be gint om 19.15 uur en duurt tot 19.45 uur. Aansluitend kan deel worden genomen aan de doden herdenking aan de Plantage om 20.00 uur. Fanclubdag Bryan Adams SCHIEDAM De eerste lan delijke Bryan Adams Day vindt zondag 3 mei plaats in wijkcen trum De Erker. De organisatie vna het evenement is in handen van de officiële Nederlandse Bryan Adams-fanclub. Aanvang 12.00 uur, einde 17.00 uur, toe gang f 7,50 voor niet leden. Het programma van de fanclub dag omvat een loterij van collec tors items, een ruilbeurs, ver schillende stands met t-shirts, tassen, concertfoto's, CD's etce tera en vertoningen van exclusief videomateriaal op grootbeeldte levisie. Klap op de vuurpijl is een live-optreden van de band Ten Feet Rock, die ook enkele s van Adams spelen. SCHIEDAM De Werkgroep 55+ en het Gecoördineerd Ou derenwerk van Klubhuis Oost organiseren ter afsluiting van het seizoen een bijeenkomst die is gewijd aan liedjes van vroeger. Gitarist Aad de Wiel zal de zang muzikaal ondersteunen. Deelne mers kunnen op 29 april van 10.00 - 12.00 uur hun stem uit volle borst laten horen. De toe gang is gratis in Klubhuis Oost, Gahleistraat 86. Wegener huL&aan+iuLsbLaclen HOOFDKANTOOR: Weaener Huis-^n huisbbden B.V.. Prins 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties). 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardinger Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 01880 - 32405) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredacteur), Ma rianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wes- Ronald van Oudheusd (sport), lelie Gunneweg (tel. 010 - 4.270.879) en Nans Wolters (tel. 010 - 4.709.380). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij Schiedams Nieuwsblad (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een total BEZORGING: Interianden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201/4.352.911 SCHIEDAM 'Voor de kuns tenaar is de zuivere muzikaliteit van de vormenspraak, het even wicht der volumen', noteert ex perimenteel kunstenaar André van der Vossen in 1949 in zijn dagboek. En ook: 'Alle kunstui tingen, hetzij in kleur, woord of klank beogen orde. Orde en kleurschoonheid vallen maar al te vaak ten offer aan de natuur uitbeelding'. Met deze uitspraken zou men kunnen verwachten dat André van der Vossen, wiens werk in het Stedelijk Museum is te zien, voorstander was van abstracte kunst. Dat is slechts ten dele waar. De kunstenaar (1893- 1963) startte zijn carrière als gra ficus bij de firma Enschedé en werkte uitsluitend figuratief. Hij ontwierp postzegels; zoals de ze gel van vier cent van de Hoogo vens en maakte houtsneden en gouaches. André van der Vossen is de tweede in de rij 'vergeten kuns tenaars', die waarnemend direc teur Pieter Tjabbes in de schijn werpers plaatst. Van der Vossen besloot in 1929, op het hoogte punt van zijn carrière als grafi cus, zich vanaf die tijd toe te leggen op de schilderkunst. Hoe wel hij een jarenlang gevecht leverde om deze discipline onder de knie te krijgen, ontving hij al vrij snel lovende kritieken. In deze periode schilderde hij u!lSe voornamelijk landschappen en nielcf bloemstukken en tekende daar naast dieren en een serie naakt- studies. Hoewel er geen duidelij ke aanwijzingen zijn waarom yan der Vossen in 1947 plotse ling het roer omgooide en over stapte op abstract werk, ver moedt men wel dat hij daartoe geïnspireerd werd door een ten toonstelling van Kandinsky in 1947 in het Stedelijk Museum Amsterdam. Aan de expositie die nu is te bezichtigen in Schiedam is af te lezen dat kunstenaar Van der Vossen in een periode van tien jaar een grote verscheidenheid aan werk heeft voortgebracht. Directeur Tjabbes heeft een se lectie gemaakt uit het omvang rijke oeuvre. Die keuze is toege spitst op het werk dat Van der Vossen maakte in de periode 1 1947-1957. De schilderijen zijn I uitgevoerd in verschillende tech- j> nieken waaronder: papier op pa- I pier en krijt op papier. Ook zijn werken te bezichtigen die sterk doen denken aan de stijl van de I Amerikaanse kunstenaar Pol- 1 lock. Een overzichtelijke in kleur uit- f gevoerde catalogus, waarin ook 1 postzegelontwerpen en houtsne- den zijn afgebeeld, begeleidt de tentoonstelling die loopt tot en Belangstelling tijdens de museumdagen met 17 mei. SCHIEDAM De Stichting Schiedamse Vrouwenemancipa" tie Organisatie start binnenkort met een vervolgcursus 'Hoe zeg je wat je denkt'. De onderwer pen die in de zes bijeenkomsten aan. de orde komen omvatten onder andere: omgaan met kri tiek. luisteren, samenvatten ep weergeven en gespreks- en dis cussietechniek. Begeleidster is Yvonnen van Malkenhorst, die werkzaam is bij het Vrouwen Vormings Cen trum Rotterdam. De bijeenkomsten vinden plaats in Ontmoetingscentrum Barrika, Lange Kerkstraat 62. De kosten bedragen f 30,-. Opgave via tele foon 473.45.45. IMPRESSIONISME— In Wijkcentrum De Blauwe Brug start op 7 mei een vier avonden durende cursus die gewijd is aan het impressionisme in de schil derkunst. De kosten bedragen f 60.-. exclusief f 7.50 aan cursus materiaal. Meer informatie via telefoon 4140200. SCHIEDAM Nog twee nachtjes slapen en wij vieren massal de verjaardag van Koningin Beatrix (die op deze dag niet jarig is). Dat in Schiedam het feest uitbundig zal worden gevierd staat, ge zien de talloze evenementen, als een paal boven water. Niet alleen Oost en kethel hebben veel op het feestpro gramma staan ook in Spa land hebben bewoners van De Akkers, Akkerpad en Boekweit-Akkers een initia tief ontwikkeld om een feeste lijke viering van de grond te krijgen. Koninginnedag start in Kethel officieel om 9.00 uur met een aubade op het kerkplein in de aanwezigheid van de burgemees ter van Schiedam en zijn gevolg. 10.00 uur Opening feestmarkt met ruim 100 kramen (attrak- ties: luchtkussen, schiettent, oude ambachten). 10.00 uur kof fieconcert muziekver. St. Rad bout Kethel (onder andere wor den fragmenten uit de musical Annie ten gehore gebracht). 12.00 uur Optreden Trio Mus tang met zangeres Sandra (bij de feesttent gedurende de gehele middag). 12.00 uur aanvang spel Triviant o.l.v. Scouting Groep Taize (op de Kerklaan). 14.30 uur Ringsteken op paarden. 15.00 uur optreden Big Band Schiedam (op de Kerklaan). 17.00 uur Sluiting Feestmarkt. 21.00 uur Lampionnenoptocht met muziek vanaf de feesttent. 22.00 uur Ontsteken vreugde vuur. Het programma van Spaland, Een feest voor groot en klein. gesitueerd op en rond het plein bij De Akkers, ziet er als volgt uit: 10.00 uur De Fanfare van Mape Davids verzorgt een op treden. Vervolgens neemt Disco Swinging Base het muzikale ge deelte voor de rest van de dag voor zijn rekening. Tot 16.00 uur zijn er activiteiten voor de jeugd. Kinderen tussen de vier en twaalf jaar kunnen deelne men aan het maken van de lang ste tekening van Schiedam. Ver der kunnen zij worden gesc hminkt en zich uitleven bij een kinderdisco. Daarnaast zijn er spelletjes met prijzen. Een bal lonwedstrijd met als eerste prijs f 50,- sluit het feest af. Voor ouderen is er overigens een vrij markt met onder andere een portrettekenaar. Rond het plein zijn zitjes gecreërd waar men moe en hongerig kan bijkomen. Buurtcentrum trefpunt Oost, Celsiusstraat start om 10.30 uur met straattekenen. Verder kun nen kinderen hier onderuit gaan op een zeephelling en (ook hier) worden geschminkt. Een grandi oze spellenmiddag begint om 13.30 uur waarbij de jeugd elf spellen moeten afwerken. Kin deren die dit volbrengen staat een leuke verrassing te wachten. Een kinderdisco sluit de middag af. 20.00 uur in Oost Koningin- nefeest voor volwassenen. Wijkcentrum De Erker, Jan van Avennestraat organiseert vanaf 10.00 uur een rommelmarkt op het plein voor het centrum. Kra men kosten f 15,-. Ook aan de Groenelaan is van alles te beleven en wel van 10.00-16.30 uur. Alle winkels zijn geopend en er zijn kaarsen makers, kantklossers en glasbla zers aanwezig op de braderie. Hondensportvereniging Bran- dersstad heeft het voornemen een demonstratie te verzorgen met betrekking tot de gehoor- zamheid en behendigheid van de viervoeters. In het clubgebouw van Schiet vereniging Schiedam vinden om 10.00 uur schietwedstrijden plaats voor jong en oud. Het gebouw is gevestigd aan de Lan ge Haven 57a. Voorts kan de jeugd op veel plaatsen in de stad deelnemen aan verschillende activiteiten. In Wijkcentrum Nieuwland kunnen hoesjes en toeters worden ge maakt (10.30 en 13.00 uur) krijt tekeningen op straat (11.00 uur) bij de Koningin Julianaschool en is er een kinderkennis en straat- tekeken bij De Erker (10.30 uur). Voor de ouderen is er in Dien stencentrum de 4 Molens een koffie-ochtend van 10.00-14.00 uur, waarbij ook kan worden gekaart en gebiljart, 's Avonds is er een Oranjebal voor 55+ in de grote zaal van het centrum van 20.00-23.00 uur. Entree f 2,50 per persoon, inclusief ver- snapeling, koffie en loterij. 20.00 uur begint de Grote Tap toe in de Margriethal. Hieraan werken mee de muziekvereni gingen: Drumband Juliana, Har monie O.B.K. Gusto, Harpe Davids en de dansgroep Barbara Fleischmann. Last but not least zal de Stichting Ziekenomroep Schiedam via de ether verslag doen van een groot aantal activiteiten. De uitzen ding start met de kinder-aubade (9.00 uur) op het kerkplein in Kethel. Het radioprogramma is zowel in het ziekenhuis als thuis te beluisteren via de ether op 106.7 MHZ en via de kabel op 94.1 Zakelijk bekeken SCHIEDAM Irene Mole naars en Wendy den Hartog zijn eigenaresses van het sinds half februari geopende WENRÉ Gourmet. Dit is een centrum waar men smakelijke maaltijden geïnspireerd op de Amerikaan se. Surinaamse, Indische- en Ita liaanse keuken kan afhalen. „Wij draaien nu twee maan den", zegt Irene Molenaars, „en zijn niet ontevreden over de toe loop. Bedrijven, waarvan het personeel moet overwerken, we ten ons nu al te vinden een bel len hun bestellingen aan ons door. Natuurlijk kunnen parti culieren ook bij ons terecht voor het afhalen van maaltijden. Tij dens lunchpauzes is er bij Wenré Gourmet veel vraag naar brood jes, vooral de Surinaamse broodjes met kip/kerry vinden gretig aftrek." Het afhaalcentrum is de hele week geopend van 12.00 tot 20.00 uur, met uitzondering van zondag dan opent het centrum de deur om 14.00 uur. „Wij beginnen klein", zeggen beide dames, „maar hopen wel dat deze start een begin is van iets groters dat wij in gedachten hebben. Ons uiteindelijk doel is namelijk gericht op de ontwik keling van een 'Tafeltje dek je- 'systeem. Zondag 26 april was de officiële verschmidtlaan 427.19. Het afhaalcentrum Morgen 29 april zijn wij de hele dag open voor "GEKROOND GEBAK" zoals Oranje tompouces Oranje soezen Oranje cointreau-gebak BANKETBAKKERIJ VINCENT v.d. BOSCH Voorjaar 1992 14e serie FF N C"Smah TIN HANSON PRnni iKTir Het nieuwe programma najaar 1992 is uit. Af te halen op de kantoren van deze krant, of aan te vragen bij Wegener Promotie, tel. 010 - 4699911 Rotterdam. Het programma wordt u dan thuisgestuurd. keukenadviescentrum i stam zoon bv vice vakkundige montage lid a.n.v.k. SCHIEDAM In de Grote- of St. Janskerk aan de Lange Kerk straat vindt zaterdag, 2 mei het tweede inloopconcert van djt sei zoen plaats. Op het programma staan werken van Bach, waaronder koraalbe werkingen, een fantasia en pre ludiums. De uitvoering is in han den van Henk Groeneweg, orga nist van de Laurenskerk in Rot terdam. De aanvang van het concert is 15.00 uur. De entree is gratis. SCHIEDAM Keizerskronen, Lemniscaten, Kosmosgrammen, Indiase kolams, ingewijden we ten dat het hier niet gaat om bloemen maar om mandala's. Mensen die kennis willen nemen en geïnformeerd willen worden over deze vorm van tekenkunst kunnen daarvoor terecht in Wijkcentrum de Erker, Jan van Avennestraat, op 9 mei van 14.00 - 17.00 uur. In het centrum is werk geëxpo seerd van cursisten van de teken- groep De Ronde Kunst, die on der leiding staat van Greetje Molenaar. VERHUIZING De Stichting Maatschappelijk Werk heeft gis teren haar krakkemikkig onder komen aan het Broersveld inge ruild voor een comfortabeler ge bouw. Het nieuwe adres is Van Swin- densingel 40, tel. 4731033. Men kan op het spreekuur terecht van maandag tot en met vrijdag van 9.00-13.00 uur. Bekende gezichten op het voetbalveld SCHIEDAM Het begon alle maal met het mooie weer op tweede paasdag. Die dag werd het door HBSS georganiseerde Bondsspaarbank Gehandicapten Voetbaltoernooi gehouden met 15 deelnemers. VV Zwammer- penaltybokaal werd Vincent Ho- geboom, aanvoerder van Zwam- merdam. Na afloop volgden in de kantine optredens van arties ten als 'de drie meiden', Rita Young en Martin Eden. Vervol gens werden de oprichters van net toernooi gehuldigd, te weten Henk Ewolt, Bert Kuypers, Gerrit Fukkink en Wim Touw. Deze ontvingen uit handen van HBSS-aanvoerder Hans Caste- lein een horloge met inscriptie en een bos bloemen. Afgelopen donderdag werd de actie voor de gehandicapten af gesloten met een benefietwed strijd tussen HBSS en een team van prominenten. De aftrap werd verricht door Peter Hout man en de pupil van de wedstrijd Enrico Bras. De wedstrijdbal voorzien van handtekeningen werd per opbod verkocht en bracht 200 gulden op; een Feye- noord-shirt 265 gulden met handtekeningen 265 gulden. De circa 600 betalende toeschou wers zagen een aantrekkelijk pot die gelijk opging. De eindstand was dan ook 3-3. In de rust werd HBSS G-Univé Regionaal G gespeeld onder lei ding van de in korte broek gesto ken voorzitter Rien Klink. De eindstand was 0-0. Hiermee kon den de toeschouwers kennisma ken met het gehandicaptenvoet bal en het plezier wat deze men sen aan de sport beleven. De hoofdprijs van de loterij werd getrokken door Henny Bras. Winnaar werd Hans van der Berg. Tevens werd aan de jeugdvoorzitter van HBSS 1000 gulden aangeboden voor het re servefonds voor de gehandicap- te-jeugdbus. Fred Fukkink over handigde tenslotte namens de organisatie het voorlopige eind bedrag (4200 gulden) aan HBSS- voorzitter Rien Klink. SCHIEDAM Gesubsidieer de koopprojecten en premie- huurprojecten die in aanbouw zijn zullen in de toekomst inten siever door de Dienst Gemeen tewerken worden gecontroleerd. Dit ter ondersteuning van het belang van de kopers. Projecten zullen voortaan periodiek wor den onderworpen aan een rui mere kwaliteitsinspectie. Eén van de belangrijkste gevol gen van de inwerkingtreding van het Besluit Woninggebonden Subsidies is dat gemeenten met tenminste 30.000 inwoners wo- ningbouwbudgetten worden toe gekend, die zij naar eigen inzicht kunnen beheren en besteden. Hierdoor krijgen gemeenten te maken met een aantal nieuwe taken waaronder de controle op het naleven van een aantal subsi dievoorwaarden. Deze controle lag vroeger bij het Rijk. Voorts is verscherpte kwaliteit sinspectie dringend gewenst, zo als blijkt uit een in 1992 gehou den enquête onder de bewoners van de eerste vijf opgeleverde koopprojecten in Spaland. Uit dit onderzoek kwam naar voren dat de kopers het op prijs zou den stellen als de gemeente be middelend zou optreden bij on volkomenheden bij de opleve ring van hun woningen. In net kader van de kwaliteitsin spectie bij de nieuwbouw van gesubsidieerde koopwoningen en premiehuurwoningen zal worden gelet op zakën als met selwerk, muur- en dakaansluitin gen en timmer- en schilderwerk. Ook beoordeelt men in hoeverre de bouwer de afspraken met de gemeente op het gebied van mi lieuvriendelijk bouwen nakomt. A' II i 1 Natuurlijk en sfeervol last af©1 150 X 80cnf1 4 pitrlst stoelen Schiedam Hoogstraat 109 Tel. 010 - 426 84 32 Vlaardingen Hoogstraat 131-132 Tel. 010 - 434 24 04

De Havenloods | 1992 | | pagina 3