Huurders van GWB betalen een hoge prijs voor groen keramiek markt BEHANG DRIEDAAGSE Havenloop heeft internationaal tintje 15 korting 'Stampei in de Abdij' barst vanavond los r KONINGINNEDAG!! SP dwingt gelijktrekking tarieven desnoods af bij de kantonrechter ZONDAG 3 ME119921 ROM M EL M ARKT "SUCCES' NOLENSLAAN 1 SCHIEDAM Deze weetq woensdag, vrijdag en zaterdag Op atte voorraacCèefianjj NU 9.95 DINSDAG 28 APRIL 1992 VLAARDINGEN Huur ders van een woning van het Gemeentelijk Woningbedrijf betalen jaarlijks een veel ho ger bedrag voor groenonder houd dan huurders van de woningcorporaties. Boven dien rekent het GWB de kos ten voor grondophoging voor zestig procent door aan de huurders, terwijl de woning bouwverenigingen dat in het geheel niet doen. De Socialis- tiese Partij wil dat er snel een einde komt aan deze ongelij ke situatie. Komt verant woordelijk wethouder Van der Steen niet binnen een paar maanden met een voor de SP bevredigende tariefs aanpassing dan stapt die par tij naar de rechter. „En ge zien de bestaande jurispru dentie zouden we dat waar schijnlijk winnen", stelt SP- voorman Remi Poppe. Het hoge bedrag dat GWB- huurders moeten betalen voor groenonderhoud in vergelijking met andere huurders verklaart de SP uit het feit dat er in de GWB-complexen veel meer op pervlak 'gemeenschappelijke tuin' is dan bij woningen van de corporaties. Dat heeft een histo rische achtergrond. Vlak na de oorlog begon de gemeente Vlaardingen onder PvdA-wet- houder Teun de Bruin van Stadsontwikkeling met het bou wen van grote nieuwe wijken. De wijken werden ruim en groen van opzet, zoals de Westwijk, Indische Buurt, Zuidwijk, Bab- berspolder en delen van de Holy. Grote stukken grond rond de woningen werden in erfpacht bij de complexen getrokken. Het groen kreeg het predikaat VLAARDINGEN „Van mij mag het nu wel beginnen", ver zuchtte één van de musicalster ren tijdens de 'generale', zon dagmiddag in de Stadsgehoor zaal. „De spanning is om te snij den, de zenuwen gieren door mijn keel!" Maandenlang is het Vlaardingse Musicalgezelschap en het Groot Musicalorkest aan het werk ge weest om 'Stampei in de Abdij' van noot tot tektst onder de knie te krijgen. Vanavond is het dan zo ver, en mag het spektakel losbarsten tijdens de premiëre- voorstelling in de jarige Stadsge hoorzaal. Dan zal blijken of het geestelijke kind van Chris Be- zooijen, Joop Vos en Dick Borst aan de verwachtingen van op drachtgever/Theaterdirecteur Jan Putman en het Vlaardingse publiek, zal voldoen. „De uitvoering van ons oor spronkelijke idee, een confron tatie tussen een oude wereld en de hedendaagse maatschappij, bleek monnikkenwerk", aldus tekstschrijver Chris Bezooijen. „We bezaten zelf niet voldoende kennis van het leven binnen kloosterorde, maar er was geluk kig voldoende literatuur voor handen in de bibliotheek." Het schrijven van de teksten heeft drié maanden in beslag ge nomen, het resultaat is een musi cal van ruim drie uur. „Het zal wel niet helemaal kloppen met de werkelijkheid, maar het ligt niet in onze bedoeling om kwet send over te komen, al is het gegeven op zich komisch: Voor tweederde deel speelt het ver haal zich af in een bergachtig landschap, in een klooster. Door omstandigheden komt hier een Vlaardings gezelschap terecht. En dan is het gedaan met de rust voor de kloosterorde. Op de vraag, of er tijdens het 'retraite-weekeinde' onlangs in een Limburgs klooster, nog nieuwe ideeën zijn ontstaan, antwoordt Bezooijen ontken nend. „Nee, toen lag de tekst al definitief vast. Bovendien was daar geen gevestigde kloosteror de meer aanwezig. Maar het bleek wèl een goede inlevings- omgeving." Na de première vanavond, zul len er nog een tiental voorstellin gen van 'Stampei in de Abdij' volgen gedurende de hele maand 'gemeenschappelijke tuin'. De meeste woningen in deze wijken zijn in beheer bij het GWB. Tegenstellingen Toen in de zestiger jaren wo ningbouwverenigingen veel meer gingen bouwen werd de ruimtefilosofie niet losgelaten, maar bleef de ruimte rond de complexen gemeentelijk bezit; dat werd dus 'openbaar groen'. „De woningbouwcorporaties hadden geen behoefte om meer grond dan noodzakelijk of ver plicht was in erfpacht te nemen", vertelt SP-fractievoorzitter Remi Poppe. „Dientengevolge zijn er tegenstellingen ontstaan in opzet en beheer tussen de wijken van vlak na de oorlog en de later ontwikkelde woonwijken. De huurders van de eerstgenoemde wijken krijgen daarvan nog steeds de rekening." Tot 1990 werden de kosten voor onderhoud van gemeenschappe lijke tuinen doorberekend over 8617 van de 10.555 GWB-wonin- gen op basis van het zogeheten 'solidariteitsprincipe'. De totale kosten van tuinonderhoud wer den hoofdelijk omgeslagen. In 1990 ging de gemeente pas over tot een nieuw systeem, conform de Huurwet van 1979 Huur ders van het GWB kregen dat jaar voor het eerst een jaarafre kening van de servicekosten per complex woningen gespecifi ceerd. De afrekening over het jaar 1989 leidde tot grote onrust. „Sommigen hadden teveel be taald en kregen dus geld terug. Maar er waren mensen in de Indische Buurt en in de Babber- spolder die meer dan 100 pro cent moesten bijbetalen", ver volgt Remi Poppe. „Er volgden toen acties, waarop de wethou der toezegde een en ander na te zullen kijken. Voor ons was dat aanleiding om een eigen onder zoek in te stellen." Erfpacht Het rapport ('Groen Wordt duur Betaald') met de uitkomsten van het onderzoek werd afgelopen donderdag aangeboden aan wet houder Ton van der Steen, ver antwoordelijk voor het woning bedrijf. Poppe: „Overduidelijk is geworden dat het GWB een onevenredig groot oppervlak in erfpacht heeft. Daardoor beta len 8617 van alle GWB-huurders groenonderhoud- en ophogings- kosten. De kosten die het GWB hiervoor maakt bedragen circa 1,2 miljoen gulden. Per huurder komt dat neer op 11,75 gulden per maand, ongeveer het dubbe le vergeleken met 1634 van de 3570 huurders (flatbewoners - red.) van 'Samenwerking', die 5,38 per maand betalen. En dan alleen voor groenonderhoud, niet voor grondophoging. Zestig procent berekent het GWB door wat neerkomt op 8,10 gulden. Een volstrekt willekeurig per centage overigens. De 8617 GWB-huurders wordt jaarlijks ook nog eens een totaal bedrag van 283.795 gulden voor grond ophoging in rekening gebracht. Terwijl andere huurders in Vooral in de Westwijk liggen tussen de flats veel 'gemeenschappelijke tuinen' erfpachtgrondwaarvan de onderhoudskosten worden doorbe rekend aan de omwonenden Vlaardingen niets betalen. Dat is een kromme situatie, waarin we verandering willen aanbrengen." „Wij willen dan ook dat de on derhoudskosten voor groenvoor- overeenstemming worden ge bracht met de kosten die de cor poraties aan hun huurders door berekenen. Het deel groenvoor zieningen dat dan niet meer aan w gs- de huurders wordt doorbere- 3-complexen in kend moet dan onderhouden en 18-167 gefinancierd worden als open baar groen. Ook moet de grond voor grondophoging van eigen tuinen, net als bij de corporaties, gratis ter beschikking gesteld worden aan de huurders die de grond op hun beurt zelf aanbren gen", aldus Poppe. Wethouder Van der Steen laat weten dat de kwestie over enke le weken in het college bespro ken zal worden. „Voor een deel is het SP-rapport correct. Maar als de gemeente alle erfpacht grond terug zou nemen komen wij met de problemen te zitten. Want dat gaat heel wat kosten. Misschien moet dan de OGB wel weer omhoog. We zullen de ko mende tijd ook eens kijken hoe de gemeente in het kader van de privatisering van het woningbe drijf de grond kan overnemen. De directrice heeft in ieder geval eerder al gezegd wei iets in het i systeem te willen veranderen. Maar we vragen wel even de tijd, want het is natuurlijk een ingewikkelde materie. Poppe j heeft ook tenslotte twee jaar over z'n onderzoek gedaan", al dus Van der Steen. VLAARDINGEN— Met de deelname van de sterke Belgi sche midden-afstandloper Theo van de Abeel krijgt de 46e Ha- jaar heeft de bekende Vlaar dingse lange-afstandloper Mi chel de Maat, namens de organi satie, weer een sterk lopersveld naar Vlaardingen weten te krij gen. „Vorig jaar, tijdens het ju bileum van deze inmiddels oud ste stratenloop van Nederland, is de aanzet gegeven tot het vor men van een sterke kopgroep en dat is uitstekend bevallen. We hadden toen in Patrick Aris een sterke winnaar", zegt Michel de Maat aan de vooravond van de race rond de West- en Oostha- venkade. Het lopersveld mag er dit jaar dan ok zijn. Zowel bij de man nen als bij de vrouwen kan het een spannende strijd worden. „Bij de mannen heb ik Klaas Lok kunnen strikken voor deze loop. Lok is zesmaal Nederlands veldloopkampioen en een spe cialist op de tien kilometer. Ver der komen naar Vlaardingen twee lopers, die zich ook gespe cialiseerd hebben in het lopen van afstanden fond de vijf en tien kilometer. Armand van de Smissen en Theo Jansen", aldus De Maat, die natuurlijk zelf ook gerekend kan worden tot de fa vorieten voor de eind-overwin ning. „Ik heb heel wat aanbiedingen voor Koninginnedag afgeslagen om ergens in Nederland aan de start te komen. Deze loop door het hartje van Vlaardingen wil ik niet missen. Het is altijd heel sfeervol om in je eigen stad te lopen en met die vele bekenden langs de lijn geeft dat een extra stimulans", aldus de dit jaar al succesvolle marathonloper. „Of ik ook kans maak op de overwin ning durf ik niet te voorspellen. De Belg Theo van de Abeel is heel sterk. Lok, Van de Smissen en Jansen spinnen ook op de overwinning", is de voorspelling van Michel de Maat, die zich op dit moment langzaam aan het voorbereiden is op de marathon van Maassluis, die eind mei op het programma staat. De Vlaardinger richt zich geheel op die race door het Westland. „Deze Havenloop past daarom goed in de voorbereiding". Mi chel de Maat heeft al twee mara thons achter de rug dit seizoen. „Op uitnodiging ben ik aan de start gekomen van de marathon van Sevrlla en een marathon in Japan en dat is wonderwel goed gegaan. Ik ben in de buurt geko men van mijn persoonlijk record van 2 uur 15 minuten en 14 se conden. Op de marathon van Maassluis hoop ik die tijd te ver beteren, dat is wel de opzet". Ook bij de vrouwen kan er een spannende en aantrekkelijke strijd ontstaan met de deelname van de Nederlandse kampioene veldlopen van dit jaar Carlien Harms. De Haagse atlete, die onlangs overstapte van de Haag se Atletiekvereniging naar de eerste in Nederland gesponsorde atletiekclub 'Schuurmans Af bouw Track Club' mag als favo riet van start gaan. Zij zal toch wel wat concurrentie ondervin-N den van Mieke Aanen, die op de nationale ranglijst op de vijf en tien kilometer een hoge klasse ring inneemt. Naast deze lopers en loopsters staan er natuurlijk ook veel lopers van Fortuna en atleten van andere regionale at- letiekclubs aan de start. Het programma op de Westha- venkade, met start en finish tus sen Visbank en Daijer begint om 13.00 uur met een prestatieloop voor de jeugd over één ronde. De jeugd tot en met twaalf jaar kan hier gratis aan deelnemen. Om 13.00 uur gaan de wedstrijd atleten van start. De mannen lopen zes roflden en de vrouwen drie ronden. Om 14.30 uur start de prestatieloop over twee, drie of vier ronden. Vanaf 11.30 uur - kan er in de Lijnbaanhal voor deze prestatieloop ingeschreven worden. Het inschrijfgeld be draagt vijf gulden en de deelne mers ontvangen na afloop een fraaie herinnering. Vorig jaar moest Michel de Maat (links) zijn meerdere erkennen in Pa trick Aris, winnaar van de 45e Havenloop. Dit jaar aast de Vlaardinger echter weer op de overwinning Sis 3e Rotterdamse Toegang gratis. Demonstraties door tientallen professionele pottenbakkers. Verkoop van uniek aardewerk. DE HAVENLOODS QJ HET ZUIDEN l.s.m. Van Hulst Reizen: Montemar, het beste aan de Costa Brava. Spanje, nog steeds een heerlijk vakan- mgm tieland: zon, strand, zee, gezelligheid Pineda de Mar: pittoresk dorp rr schitterende omgeving (vele excursie mogelijkheden). U reist per comfortabele Royal Class bus en verblijft in Hotel Montemar op basis van volpension. inbegrepen: - welkomstdrankje zonneterras en zwembad - volpension: ontbijtbuffet, 3-gangen lunch, 3/4-gangen diner - Nederlandse reisleiding Bijzonderheden: - Kinderen tot 2 jaar gratis, 2 t/m 6 jaar 20% korting (bü 2 volw. max. 2 kind.) - Vaste toeslag Royal Class bus; f 50,- p.p. - Toeslag 1-pers. hotelkamer f 75,- per week - Excl reisverzekering (p.p.p.d.), annuleringsverzekering (4% reissom) en poliskosten (resp. f 6,- en f 8,-) en f 10,- Garantiefonds per boeking. vertrek aantal dagen/prijs p p 10,13,20, 24, 31 1125 1125 1125 1125 1125 1125 BOEKINCSBON MONTEMAR 1992 Naam Geb.datum Postcode en woonplaats: Medereizig(st)ers: Geb datum ...M/v 2Geb.datum M/V 3.-Geb.datum M/V Gewenste vertrekdat0 10/0 13/0 14/0 17 dagen 1-pers kamer 0 ja/0 nee Opstapplaats Annul.vertrek. 0 ja/0 nee Reisverzek 0 nee 0 1 75 0 2.50 0 3.50 Handtekening: Opsturen naar 111 Wegener huLs-aan-huLsbLaden Afdeling REIZEN L. Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam A VANAF 09.50 UUR GROTE STANDS MET OP DEZE MARKT: Ca. 20 kraampjes met o.a.: spulletjes uit oma's tijd platen, boeken kleding (zeer goed nog!) bloemen en planten VEEL KOPERWERK EN MEUBELEN KORFBALCLUB TEL. 4736717 HUISVOORDEEL Voor snelle beslissers: Vinylbehang met structuur. Normaal 14.95 DECORETTE, DAAR WORDT EEN HUIS VROLIJK VAN. De Loper 38 - Vlaardingen

De Havenloods | 1992 | | pagina 7