Schiedam staat hele dag bol van de muziek en muzikanten Jeugdbende verantwoordelijk voor meer dan 120 misdaden Vrees voor vandalisme bij complex Frans Halsplein 'moederdag hartendag Concert van Harpe Davids DE HAVENLOODS 'Verbroedering' thema van Havenmuziek- en Molenfestival Waarom stap je liever in bij PIETERSEN? ZONNECENTRUM SPORTINSTITUUT SCHIEDAM DINSDAG 5 MEI 1992 Getuigen gezocht SCHIEDAM In vervolg op de rreds vorige week in deze krant gemeldde beroving waar bij het slachtoffer bewusteloos raakte, is de politie nu op zoek naar getuigen. De vrouw, een 38-jarige Schie- damse, werd op zaterdag 25 april rond 12.00 uur aan de Burge meester Knappertlaan aange sproken door twee knapen. Zij stond op dat moment bij de bus halte ter hoogte van het Juliana- park. De twee werden door haar geschat op ongeveer 16 jaar en zij hadden beiden blond haar. Zij mishandelden de vrouw en staken haar met een mes. Hier door liep zij een steekwond in de buikstreek op. Zij zag kans om te vluchten en viel aan de Stad houderslaan ter hoogte van het tennispark bewusteloos neer. Zo werd zij aangetroffen door de politie. De vrouw kan zich nog herinne ren dat om ongeveer 12.20 uur een man van middelbare leeftijd met een hond (schapedoes-type) in haar richting kwam lopen ter hoogte van het St. Jacobsgast- huis. Volgens haar moet deze man iets hebben gezien. Daarom vraagt de politie deze man en ieder ander die meent iets te hebben gezien of gehoord dat betrekking kan hebben op deze zaak, te bellen naar het bureau, tel. 010-4494412. Al uw informa tie zal vertrouwelijk worden be handeld. SCHIEDAM Christelijke Muziekvereniging Harpe Da vids, die als een van de weinige haar persberichten op kringloop papier de wereld inzendt, orga niseert op zaterdag 23 mei een donateursconcert in het Passage Theater. De eerste muzikale maten van de avond worden ingezet door het B-orkest, waarna ook het harmonie orkest, het miniretten- en majorettenpeloton en de drumfanfare voor het voetlicht zullen treden. Aanvang 20.00 uur. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal en in het Verenigingsgebouw De Tamboerijn, Faassenplein 203. Dieven slaan man bloedneus SCHIEDAM —Een verkoper van een winkel aan de Broers- vest betrapte zaterdag rond 16.30 uur drie dieven. Zij pro beerden de kluis te stelen. Een van de dieven gaf de verkoper een slag in het gezicht. De man liep een gezwollen gelaat en een bloedneus op. De drie dieven wisten te ontkomen. LUNCHCONCERT - Kon- stanze Artmann (viool), Johan nes Eisenmeier (cello) en Mieke de Jong (piano) verzorgen op woensdag 6 mei een lunchcon cert in de aula van het Stedelijk Museum. Op het programma staat werk van componist A. Dvorak (Dumkytrie opus 90). De muziekuitvoering begint om 12.30 uur. Entree en koffie zijn gratis. Wegener huls-aan-hulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010-4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 01880 - 32405) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 -2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Ronald van Oud- heusden (sport), Jelle Gunneweg (tel. 010 - 4.270.879) en Nans Wolters (tel. 010-4.709.380). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. SCHIEDAM Aan het Frans Halsplein wordt in augustus een nieuw gebouwencomplex in ge bruik genomen dat bestaat uit Openbare basisschool De Kring, een gymnastieklokaal en het Kinderdagverblijf Katja. Bij personeel en ouders bestaat ech ter al geruime tijd de vrees dat het complex doelwit zal worden van vandalisme van de jeugd uit de woonomgeving. Algemeen wordt het noodzakelijk geacht om bij de terreininrichting van het complex meer dan gewone aandacht te besteden aan dit probleem. Bovendien verlangt de bewo nersvereniging dat bij de heri- nirchting van het terrein met de verschillende functies van het plein door middel van een doel matige en aantrekkelijke inrich ting wordt rekening gehouden. Hierover is al enige tijd overleg gaande. Een eerste plan hoe een en ander preventief kan worden aangepakt, ligt inmiddels op ta fel. onderwijs voorziet evenwel niet in de herinrichting van een om vang, zoals gewenst op het Frans Halsplein. De commissie van Onderwijs, Sociale Zaken en- Emancipatie stelt echter dat met de geraamde kosten vn f 100.000,- rekening is gehouden in de keerjarenbegroting 1992- 1996. De gelden voor deze nood zakelijke aanpassing zijn dus voor handen. De commissie is niet uit de pro blemen en heeft zich inmiddels over een andere kwestie gebo gen. Men overweegt namelijk voor een handje vol kinderen een bedrag van f 6.360,- uit te trekken, omdat ouders weigeren hun kinderen de overstap te la- ren, die worden opgevangen bij ten maken naar De Kring. het kinderdagverblijf Katja, de Werkzaamheden op het Frans Halsplein Momenteel bezoeken 14 kinde- Openbare basisschool De Sin gel. Een leidster van Katja (Lan ge Haven 107) brengt en haalt deze kinderen naar en van De Singel. De school zelf zorgt voor de leerlingen die tussen de mid dag overblijven. Medio oktober verhuist Katja naar het Frans Halsplein, waar dus ook de Openbare basis school De Kring is gehuisvest. Privévervoer Het lijkt logisch dat de ouders dan kiezen voor de relatie Katja (opvang) - De Kring. Alles on der één dank en minder ver moeiend voor de kinderen. De ouders die nu kinderen op De Singel hebben zitten voelen daar niets voor en willen geen verandering in de bestaande si tuatie. Voor Kinderdagverblijf Katja is dit een probleem. De afstand Frans Halsplein-Singel is namelijk zodanig dat de kinde ren dit onder begeleiding moe ten doen of vervoerd dienen te worden met een taxi. Hiervoor heeft Katja niet de financiën be schikbaar. De Dienst Educatie van de gemeente heeft nu twee plannen bedacht waaruit de ouders mogen kiezen. Het eerste voorstel behelst een van De Singel over te stappen naar De Kring. Het tweede plan gaat er vanuit dat de ouders zelf. de kinderen 's ochtends naar De Singel brengen en dat de ge meente vervolgens 's middags het vervoer van De Singel naar Katja voor haar rekening neemt. Overigens met de restrictie dat dit alleen geldt voor leerlingen die op het moment van de ver huizing de .basisschool aan de Singel bezoeken. Er is evenwel nog een derde mo gelijkheid namelijk: „Breng de kosten van deze operatie (f 6.360,-) voor rekening van de ouders die hun kin(eren) niet naar De Kring willen laten gaan. Deze suggestie ontbreekt echter in het voorstel. SCHIEDAM Het pro gramma van het op zaterdag 16 mei losbarstende Schie- damse Havenmzuziek- en Molenfestival ziet er bijzon der gevuld uit en het zal voor enthousiaste bezoekers nog problemen opleveren om een keus daaruit te maken. Het lijkt vrijwel onmogelijk om kennis te nemen van alle acti viteiten die op deze dag plaatsvinden. Alleen al het muzikale gedeelte van het fes tival is dagvullend. Een spectaculair optreden van de kopersectie van Harpe Da vids op de zeventien meter hoge balie van molen de Nieuwe Palmboom zal het startschot be tekenen voor een bruisend feest, waarbij burgemeester Reinier Scheeres het festival officieel opent. Zowel de drumband van de Rijnmondband, de Mallet- band Ambrosius en Harpe da- vids zullen vanaf dat tijdstip van zich laten horen tijdens een tocht rond de Lange Haven. De muzikale inbreng van leerlin gen (100) van de Streekmuziek- school Nieuwe waterweg Noord mag daarbij niet over het hoofd worden gezien. Volgens direc teur Mulder werd vorig jaar voor de eerste maal deelgenomen aan het festival en dat leidde tot groot enthousiasme bij de leer lingen. Hij kijkt dan ook vol verwachting uit naar het vervolg, waarbij optredens zijn gepland van een groot aantal keybords spelende jongelui. De eerste uit voering van keyborders start om 12.30 uur voor het Koetshuis. Daar blijft het echter niet bij, want ook strijkgroepen en solis ten, fluiters, harpisten en 36 leerlingen van de Popschool zul len van zich laten horen. Vooral van dit laaste kan het publiek veel verwachten, omdat tijdens de repetities al bleek dat dit heel bijzonder is. Voorts staan zanguitvoeringen op het programma van diverse Schiedamse koren zoals Vrou wenkoor De Roos en Gemengd Koor Senecule. Verbroedering Een woordvoerder van de cam pagne 'Schiedammers van overal en nergens' wees tijdens een persbijeenkomst over het ko mende festival op het buiten landse element daarin. Het uit gangspunt op deze dag zal 'ver broedering' zijn. Het ligt in het voornemen om een Turkse en Marokkaanse sfeer gedurende de viering op te roepen, waarbij men denkt aan een koffie-cere- monie en een theeschenkenj. Maar ook kan het publiek bij deze multiculturele happening (uitgesproken op z'n Neder lands) happen van bijzondere culinaire specialiteiten uit onder andere Griekenland, Italië en de Antillen. Het Hollandse gedeel te hiervan neemt de Hema voor haar rekening door het aanbie den van 16 verschillende soorten Nederlandse Kaas. Daarnaast zijn er optredens van een Spaanse en Griekse dans groep en presenteren Afrikaan se, belgische, Surinaamse en Servische muzikanten en zangers zich. Schiedam zal, zoals het er nu uitziet, op 16 mei letterlijk en figuurlijk bol staan van muziek en muzikanten. Demomstraties Dit is echter niet alles. Naast demonstraties van de zakken dragers van het ST. Anthonius- gilde en rondleidingen in Distel- leerderij Dirkzwager zijn er an- tuurlijk de evenementen in en rond Schiedams trots: De Mo lens! Bij de Nieuwe Palmboom zal de nieuwe kapopbouw voor de mo len te bezichtigen zijn en in de Palmboom een videofilm over de herbouw. Voorts vinden bij de molens talrijke demonstraties plaats van ruim 35 oude ambach ten waaronder zeepzieden, glas- •blazen, strovlechten, spinnen, kaarsenmaken en figuren maken van brooddeeg. Deze laatste techniek wordt door Jolly Reits- ma als geen ander bedreven. „Ik kijk uit naar de 16e zegt zij geestdriftig. Het lijkt mij erg leuk om in de entourage van zo'n oude molen als de Walvisch mijn werk aan het publiek te kunnen tonen", Jolly Reitsma maakt naar eigen zeggen niet alleen kleine wanddecoraties maar ook grote taferelen, waarin kabouters, altijd vergezeld van een dier, een grote rol spelen. „Ik verwerk veel bolvormen in mijn werk", verklaart zij, „waar op zich een en ander afspeelt." Volgens de ceratieve Jolly is het maken van de figuurtjes niet het moeilijkste werk, maar wel het beschilderen daarvan. Wie op het havenmuziek- en Molenfesti val eens wil bekijken wat Jolly teisma daarvan bakt, kan terecht in de Walvisch. Als het zien van de brooddeegfiguren inspirerend werkt, dan kan de bezoeker in de molenwinkel een pondje meel aanschaffen om zelf eens een poging te wagen. Daders tonen geen berouw over mishandelingen SCHIEDAM Inbraak, diefstal, beroving, mishande ling van homofiele mannen en een gewapende overval. Criminaliteit op grote schaal waarvoor een groep van zes tig Schiedamse jongens in de leeftijd van twaalf tot twintig jaar verantwoordelijk is. Deze misdaden vonden plaats in de gehele stad en werden voornamelijk gepleegd in 1991. Door een wat schichtig gedrag van een jongen van dertien jaar 's nachts door surveillerende po litie eind december vorig jaar werd opgemerkt, kwam een bal letje aan het rollen dat zich ont wikkelde tot een enorme sneeuwbal. Tijdens de verhoren bekende de jongen een groot aantal autokraken die hij in groepsverband (steeds in een an dere samenstelling)-uitvoerde. „Naar aanleiding van die aan houding kwamen wij uiteindelijk aan het niet geringe aantal van zestig jongens die te zamen een jeugdbende vormden", aldus ad judant Ooms van de politie. Tot dusverre zijn 45 diefstallen van .fietsen en auto's opgelost en 43 diefstallen uit auto s." Hij toont een grote doos tot aan de rand gevuld met hoofzakelijk digitale auto-geluidsapparatuur. Deze spullen werden achterhaald bij een heler. „Want", zegt Ooms laconbiek, „zonder heler geen steler." Door het ontbreken van serie nummers en het feit dat de eige naren meestal geen type-aandui- uing kunnen geven, wordt niet duidelijk dat het om hun eigen dom gaat en is teruggave niet mogelijk. Voorts maakte de bende zich meester van dure merkkleding die gestolen werrd op scholen en in zwembaden en werden zeven inbraken in scholen en woningen bekend, met daarnaast tientallen winkeldiefstallen. Een jongen van zeventien jaar die indruk wilde maken op zijn school pleegde een overval op een siga renwinkel waarbij hij niet aar zelde om een geweer te gebrui ken. Mishandeling Al snel bleek tijdens de verho ren dat de jongens zich niet al leen schuldig maakten van ver mogensdelicten maar dat er ook sprake was van ernistige licha melijke mishandeling. Hoofdza kelijk homofiele mannen (14) werden hiervan het slachtoffer. Adjudant Ooms legt uit hoe de jongens daarbij te werk gingen. „Eén fungeerde als lokaas en als het potentiële slachtoffer sek sueel contact wilde dan kwam de rest van de groep, soms zeven man sterk, uit de bosjes tevoor schijn en timmerde erop los. Tij dens een verhoor vroeg ïlc aan een verdachte hoe hij er toe kwam om plotseling met zijn agressie te stoppen. Het ant woord vond ik nogal verbijste rend 'De anderen waren bezig met hem en ik kon er even niet bij'". Hoofdschuddend zegt Ooms „Als je iets van spijt bij die jongens zou verwachten, nou dan kom je bedrogen uit." Een probleem bij de gepleegde misdrijven is dat de politie hier over praktisch geen aangifte bin nenkrijgt. Alleen doordat de da ders een bekentenis aflegden in de Gaykrant leverden niets op. Hans Ooms heeft het ver moeden dat de slachtoffers bi seksuele mannen zijn met een gezin achter zich. Als de man in zo'n situatie aangifte doet dan kan hij verwachten dat dit gevol gen zal hebben voor zijn relatie. Verveling „Ik ga er vanuit dat er bij deze groep slachtoffers veel leed schuilt en zou het toejuichen als zij de stap durven te nemen om alsnog aangifte te doen." Alle verdachten zijn aangehou den en dertig daarvan zijn voor geleid voor de officier van poli tie. Daaruit vloeide twintig inbe waringstellingen voort. In totaal werden 120 zaken opgelost met een totaal schadebedrag van f 130.000,- respectievelijk f 45.000,- schade aan voertuigen en f 85.000,- aan gestolen goede ren. Bij slechts 63 van de mis drijven werd aangifte gedaan, waardoor het onderzoek ernstig werd vertraagd. Enkele leden van de jeugdbende waren gokverslaafden. Het me rendeel pleegde de delicten ech ter uit tijdverdrijf, maar ook om de kick en het stoer doen. Gezondheids voorlichting SCHIEDAM Voor Arabisch sprekende vrouwen vinden bin nenkort twee bijeenkomsten plaats waarin voorlichting wordt gegeven over het bevolkingson derzoek naar baarmoederhals kanker bij vrouwen boven de 35 jaar. Dit landelijke onderzoek is gericht op het bijtijds opsporen van deze ziekte. Om ook vrouwen die de Neder landse taal niet meester zijn toch te informeren vinden de infor matie-ochtenden plaats in het Vrouwen Ontmoetings Centrum Barrika aan de Lange Kerkstraat 62. Op vrijdag 8 mei vindt de eerste voorlichting plaats die een inlei ding is op de volgende bijeen komst op 15 mei. Naija Zazouri van Hayat is een emancipatie werkster van het Schiedamse Vrouwenemancipatie Organisa tie, begeleiden ae deelnemende vrouwen. Aanvang op beide dagen 9.15 tot 11.15 uur. De entree is gratis en een kinderopvang is aanwezig. Meer informatie via telefoon 473.45.45. Zeg het met taarten in de vorm van een hart, ))in de smaken chipolata, mokka, slagroom, ^vruchten of hazelnoot. Laat moeder het nu nog niet weten j) pas met moederdag mag ze ervan eten BANKETBAKKERIJ p m m VINCENT v.d. BOSCH liuL^ keukenadviescentrum i stam zoon bv goede service vakkundige montage parkweg 361 - schiedam don. koopavond Sommige autobedrijven zijn anders. Daar is service nog van zelfsprekend. Daar hebt u te maken met vriendelijke vak mensen en zijn de prijzen altijd redelijk. Of het nu gaat om 'n nieuwe auto of 'n occasion, een onderhoudsbeurt of een repa ratie. Opel Pietersen is zo'n bedrijf. Stap 'ns bij 'm binnen. PIETERSEN 's-Gravelandseweg 383 3125 BJ Schiedam Tel.: 010 - 462 10 33 De maat is vol voor omwonenden SCHIEDAM— Bewoners uit de omgeving van Polderweg, Kerklaan en Joppelaan boeken succes met hun protest tegen het sluipverkeer over de Polderweg. Dat wethouder Chris Zijdeveld zich de kritiek heeft aangetrok ken, blijkt uit de maatregelen die met ingang van 11 mei voor dit weggedeelte van kracht wordt. De maatregel houdt in, dat een geslotenverklaring voor motor voertuigen in beide richtingen, uitgezonderd bestemmingsver keer, wordt ingesteld op de Pol derweg (tussende Van Vlissin- genstraat en de Kerklaan,) de Kerklaan (tussen de Polderweg en de spoorlijn) en de Joppe laan. Concreet komt het erop neer dat alleen bestuurders van motor voertuigen gebruik mogen ma ken van deze wegen met een bestemming (panden) aan deze wegen. De politie heeft het voornemen regelmatig controle op de naleving van deze maatre gel uit te voeren. Over enkele jaren is de verbindingsweg gereed tussen industriegebied 's-Graveland en Spaland en dan zal het verbod worden opgeheven, omdat de Polderweg dan geen aantrekke lijk alternatief zal betekenen voor doorgaand autoverkeer. Overigens zullen automobilist die nog even willen 'sluipen' le lijk op hun neus kijken als zij de Rolbrug over willen, want daar zijn inmiddels paaltjes geplaatst. VOORGEBRUIND OP ZOMERVAKANTIE Maar "natuurlijk bruin" ook voor thuisblijvers Geopend: maandag t/m zondag AEROBICS DE SPORT VOOR JONG EN OUD Nu ook "speciale" ouderengroepen Alles Grieks wat de klok slaat SCHIEDAM In Wijkcen trum De Erker vindt op zondag 17 mei een landendag klaar waarin Griekenland centraal staat. Het programma dat begint om 18.00 uur omvat een Griekse maaltijd, een optreden van de dansgroep Afrodites en een mu ziekuitvoering op de bouzouki. De kosten, inclusief de maaltijd bedragen f 12,50 per persoon. Aanmeldingen voor woensdag 13 mei in het wijkcentrum, Jan van Avennestraat 32, telefoon 426.77.67. MOEDERDAG TIP ROTANHUIS Natuurlijk en sfeervol pjtriet fauteuil 5 kleuren Schiedam Hoogstraat 109 Tel. 010 - 426 84 32 Vlaardingen Hoogstraat 131-132 Tel. 010 - 434 24 04

De Havenloods | 1992 | | pagina 3