UJ DE HAVENLOODS „Burger is een hulpbehoevende in de samenleving geworden" Ontdek Nu Uw Tweede Ik. SchiedamsNeuwsblad IN DEZE KRANT Braderie met allure Meer betekent lang niet altijd beter! Stripfiguren belegeren Passage Informatie over bezorging: 010-4.699.612 010 4.609.613 Pearle Is Kijkplezier. Kahrs PLANNEN VOOR PARI HET? Alcohol verboden Overlast in centrum Geen geld voor Bevrijdingsdag Zijdeveld over 'koffievisite', racisme en uitgebeende automobilisten AVO zoekt collectanten (Met Een Gratis Tweede Bril.) EDITIE P, DONDERDAG 7 MEI 1992, 41e JAARGANG Nr. 19 Wegener hutó-aan+iutóblaclen HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK Wie nu 'n bril bij Pearle koopt, krijgt er een complete bril gratis bij. Maar wel graag even deze adverten tie meenemen. Deze aanbieding is geldig bij alle Pearle- en Pearle Express-winkels in Nederland. Daar vindt u ook de exacte voorwaarden. Bruynzeel ZATERDAG 9 MEI 10.00-13.00 uur KLEDINGINZAMEUNG voor 'MENSEN IN NOOD' Zie voor inleveradressen elders in dit blad Schiedam, Hoogstraat 61 (naast M&S) - Spijkenisse, Nieuwstraat 182 (ABC-gebouw) - Vlaardingen, Liesveld 14 (tussen C&A en V&D) - Rotterdam, Pearle Ter Meulen (in de kelder); Binnenwegplein 23; Pearle Express: Zuidplein Hoog 938 (naast V&D); Hoogstraat 198 (t.o. V&D) - Dordrecht: Statenplein 53 (naast Amici) Paard Voetballer Ton Craane krijgt pas send afscheid bij GSS 'Stap eens op de mo tor' Vlaardingse clubs nemen nalatenschap Sportieve Recreatie Cion blijft in de race voor Vlaardings kampioenschap In de bruynzeel vloerenshop geven wij graag all e informatie. parket1 ^UULIU^ Afrikaanse sieraden, paling, skateshows, een helicopter, kansspe len, heteluchtballons...Ofwel de Gravin Aleidafeesten. Zaterdag 9 mei de achtste editie alweer. Wat in 1985 als een buurtfeest in de Westwijk begon, groeide in korte tijd uit tot een braderie met allure. De kracht van braderie ligt in de veelzijdigheid ervan en de mooie omgeving van het Juliana- park. Het programma omvat onder meer een modeshow, een mini- playbackwedstrijd en dansoptredens. Als klapper landt opnieuw een helicopter, waarmee een rondvlucht boven Schiedam gemaakt kan worden. Voorts zijn er stuntteams (acrobatiek, skateboard en racemotoren) en zal clown Rickie tussen het publiek opduiken. Turnclub Alliantie haalt halsbrekende toeren uit en een survivalact boven de vijver belooft veel spektakel. Verder voetbal, wielrennen, de Aleidaloop (3, 5 en 10 kilometer) en heteluchtballons die ter afsluiting (om 17.00 uur) de lucht ingaan. SCHIEDAM De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een controle op over last in het centrum uitgevoerd. Het ging hierbij met name om de aanpak van horecagelegenheden die geen vergunning voor de ver koop van alcohol hebben en deze dranken wel aan de man brengen. Vijf zaken (snackbars en koffieshops) werden gecon troleerd, vier daarvan bleken in overtreding. Tegen de eigenaren werd proces-verbaal opgemaakt en de alcoholische drank werd door de politie in beslag geno men. EXPOSITIE Tussen licht en zwaarte' is de titel van een expo sitie van olieverven en tekenin gen van Robert Hogervorst. Van 9 tot 31 mei (dagelijks van 12.00 tot 14.00 uur en 17.00 tot 20.00 uur) bij de stichting Mikaal aan de Lange Haven 89. SPIRITUEEL Mevrouw Rood-Karsten uit Luttelgeest verzorgt donderdag 7 mei (van avond een avond over psycho metrie bij de spirituele vereni ging Harmonia in wijkcentrum 'Nieuwland' aan het Wibaut- plein 165. Aanvang 20.00 uur, toegang 7.50. SCHIEDAM Veel bewoners van Schiedam-centrum hebben te maken met overlast. Dat toont althans de rapportage 'Een stralende toekomst' van een werkgroep van de bewonersver eniging aan. Zo zegt 75 procent van de onder vraagden (94 personen) te ma ken te hebben met overlast en meer dan 50 procent voelt zich niet veilig in de woonomgeving. En een kwart van de onder vraagden overweegt op basis van het woon- en leefklimaat te ver huizen. Ook bevat het rapport een over zicht van kernachtige uitspraken van bewoners. Enige citaten: „Ja, ik blijf hier wonen, alleen geef ik toe dat ik buiten de koop avond niet alleen de straat op ga"wonen in het centrum is rampzalig, een grote ellende", „...als je er al 43 jaar woont, ga je niet meer weg" en „Meer toe zicht overdag, 's avonds en 's nachts. Overtredingen strenger aanpakken. Bestemmingsplan veranderen. Beleid voeren!" Conclusie van bewonersvereni ging Schiedam-centrum: „Het overgrote deel van "de betreffen de binnenstadbewoners heeft te kampen met vormen van over last, in eerste instantie voortko mend uit de horecasector. De gemeente moet daarom die overlast verminderen, te begin nen met luidruchtige etablisse menten". De bewonersvereni ging pleit daarom voor een regis tratie en snelle afhandeling van de klachten. Toenemend autoverkeer, het recente Havenplan 2010 en uitbreiding van luchthaven Rotterdam. Drie punten die volgens Fred van der Drift de verloedering van het milieu aangeven. Daarom heett hij het initiatief genomen tot de oprichting van een plaatselijke groep Milieudefensie. „Door de ligging van Schiedam in de regio Rijnmond word je doorlopend met de neus op de feiten gedrukt. En kun je niet met de armen over elkaar blijven zitten", vindt Van der Drift. „Wij zijn beslist geen miliante groepering, maar willen de vinger op zere plek leggen. Mensen bewust maken van vervuiling en verspil ling. Zoals de onzin van Rijksweg 19. Meer betekent lang niet altijd beter. Maar het kan ook met heel simpele dingen. Vroeger droogde de was prima in de wind. Tegenwoordig gebruikt men daar in veel huishoudens wasdrogers voor. Energieverslindend en onnodig! Dat soort dingen willen wij ook plaatselijk aan de kaak stellen." „Door de lokatie van onze stad en de algemene achteruitgang van het milieu vind ik het meer dan noodzakelijk dat er ook hier een groep Milieudefensie opgericht wordt", zegt van der Drift. „De groep moet burgers en bestuurders wijzen op hun verantwoorde lijkheid ten aanzien van het milieu. Hoe de plaatselijke groepering verder gaat functioneren is afhankelijk van het aantal mensen dat zich aanmeldt en hun imteresses." Op donderdagavond 14 mei (aanvang 20.00 uur) worden in De Boshoek, het verenigingsgebouw van het KNNV (Churchillweg 52, naast Bachplein flat 5), de mogelijkheden besproken om tot een lokale groep te komen. Deze avond wordt ingeleid door W. van Meggelen met het thema 'Natuur en milieu'. „En iedereen die zich ook maar enigszins betrokken voelt bij het milieu is natuurlijk welkom", besluit Fred van der Drift. SCHIEDAM Tot veler ver rassing werd Bevrijdingsdag in Schiedam niet of nauwelijks ge vierd. Waarom niet? Een telefoontje naar de Stichting Viering en Herdenking van Nationale Feest- en Gedenkdagen. Na eni ge tijd stilte zegt secretaris J. van de Slot; Wij krijgen van de gemeente Schiedam een kleine 16.000 gul den subsidie per jaar en dat blijkt te weinig om een groot aantal evenementen te organise ren." „Toen hebben we gekozen om Koninginnedag te vieren en stil te staan bij de Dodenherden king. Een rol daarbij speelde dat het bevrijdingsfeest in 1995 grootschalig gevierd zal gaan worden, ook in Schiedam." „Maar ja, het is natuurlijk bij zonder jammer dat we hier dit jaar niets aan het bevrijdings feest hebben kunnen doen door gebrek aan financiën. Vooral als ik kijk naar buurgemeente Vlaardingen. Daar krijgt een ge lijksoortige stichting driemaal zoveel geld van de gemeente als wij, dus bijna een halve ton. Die kunnen dan ook heel wat aardi ge activiteiten op touw zetten. Ja, ook op Bevrijdingsdag." SCHIEDAM AVO Integra tie Gehandicapten zet zich al 65 jaar in voor mensen met een handicap. Dit doet zij door mid del van individuele financiële hulp als wettelijke regelingen daarin niet voorzien. Tevens vin den jaarlijks veel mensen met lichamelijke beperkingen, dank zij bemiddeling van AVO, een werkkring. In de week van zondag 7 tot en met zaterdag 13 juni gaan de AVO-collectanten weer langs de deuren om een bijdrage te vra- en voor de integratie van ge- andicapten. Ook in Schiedam. De Socuterafilm die de nationale collecte ondersteunt wordt op tv uitgezonden op zondag 7 en woensdag 10 juni. In Schiedam treedt de Stichting Lentefeest op als organisator. Mensen die namens de AVO willen collecteren, kunnen zich dan ook daar aanmelden. Van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur op tel. 426 00 27. SCHIEDAM Volgens wethouder Chris Zijdeveld is een aantal zaken in de maat schappij scheefgegroeid. „In het algemeen kun je zeggen dat we van de burger een erg hulpbehoevende deelnemer aan de samenleving hebben gemaakt. Hij ziet de overheid als een 'Bijenkorf die simpel weg diensten aan hem ver leent. Dat beeld moet van ta fel, er dient een gedragsver andering plaats te vinden. De mensen moeten zelf weer ini tiatief durven en willen ne men", aldus de bestuurder. En een herstart van sociale vernieuwing, op Rotterdamse leest geschoeid, kan daarbij als vliegwiel fungeren. Dóór sommige lokale politici wordt hij omschreven als een gevaarlijke kameleon, anderen beschouwen als een topbestuur der die de confrontatie niet schuwt. Feit is dat Zijdeveld (PvdA) al jarenlang één van de gezichtsbepalende figuren van de Schiedamse politiek is. In het huidige linkse college lijkt hij wederom zijn draai te hebben gevonden. Na zich al enige grote onderwerpen (ABC-complex, Rijksweg 19) te hebben toegeëi gend, werd hij enige tijd geleden benoemd tot coördinerend wet houder sociale vernieuwing. In deze hoedanigheid accepteer de Zijdeveld onlangs het aanbod van de gemeente Rotterdam om grootscheeps met Schiedam te gaan samenwerken. „Ja, we gaan op het terrein van sociale vernieuwing gebruik maken van de kennis die men in Rotterdam heeft vergaard", zegt de wethou der. „Een aantal goedlopende projecten uit de Maasstad ne men wij over. Daarbij is geko zen voor een directe, informele manier van samenwerking. Ik denk aan een speciale cursus voor ambtenaren om de open heid te vergroten. Of een taai- mand mag buiten de boot vallen. Ik kan mij vreselijk opwinden als iemand bewust wordt achter gesteld. Maar het voortrekken van groepen werkt averechts. Dat heeft niets met racisme te maken, maar zet wel kwaad bloed bij grote delen van de be volking. Ook in Schiedam." „Toch keer je met veel van deze thema's terug bij het centrale probeem. Die hulpbehoevende burger. Daar moet het roer om. Mensen moeten zich weer ver antwoordelijk voelen voor hun buurt. Met elkaar initiatieven durven en willen nemen om hun wijk op te krikken. Zoals in Zuid, waar men moestuintjes aanlegt. Of de speeltuinen die mensen nu zelf kunnen gaan op zetten en onderhouden. Daar. liggen kansen om mensen aan de slag te helpen. Schiedammers moeten weer trots worden op hun wijk. Daar kan sociale ver nieuwing in mijn ogen bij hel pen." Rijksweg 19 Tot slot iets geheel anders, na melijk de 'voortgang' van Rijks weg 19 tussen Rijswijk en Schie dam. „Dat loopt volgens plan. Ons plan wel te verstaan", zegt Zijdeveld. „De MER-procedure (toetsing van de invloed van de rijksweg op het milieu - red.) zal waarschijnlijk door minister Maij-Weggen tot meer kilome ters worden uitgebreid, zoals wij wilden. Maar het is veel belang rijker, en dat kan ik niet genoeg benadrukken, dat er goede alter natieven voor de rijksweg ter tafel komen. Goede openbaar- vervoersverbindingen. Want je kunt met spitsvignetten, benzi- ne-accijnsverhogingen en wat al niet meer de automobilist uitbe nen zoveel je wilt, zoals Maij- Weggen nu doet. Maar als ze niet voor goede,snelle bus-, tram- en metroverbindingen zorgt, krijgt de minister de men- sen niet uit hun wagen." project voor migranten." „Wellicht nemen we in Schie dam ook de 'koffievisites' over. Daarbij gaat een politicus bij een inwoner van de stad op be zoek als diegene er in slaagt mi nimaal tien personen in zijn huiskamer te verzamelen. Per soonlijk geloof ik niet dat daar in Schiedam zoveel behoefte aan is, omdat de contacten tussen politici en burgers vrij soepel verlopen. Dat merk ik vooral als ik op zaterdagochtend bood schappen doe in het 'Hof van Spaland'. Dan moet ik steevast een uur extra uittrekken, omdat veel mensen me aanspreken. En als er grote problemen blijken te bestaan, maken we meteen een afspraak. Mede daardoor heb ik een goed beeld van de stad ge kregen en durf ik te zeggen dat ik Schiedam goed ken." Toch is Zijdeveld geschrokken. Zoals van de lage opkomst (circa 50 procent) bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen of de zetelwinst van de CD. „Maar geloof het of niet, ik heb die dingen aan zien komen. En er jaren geleden al voor gewaar schuwd. Want het is een slui pend proces waarbinnen allerlei zaken zijn scheefgegroeid. In het algemeen kun je zeggen dat we van de burger een erg hulpbe hoevende deelnemer aan de sa menleving hebben gemaakt. Hij ziet de overheid als een 'Bijen korf die simpelweg diensten verleent. En als die dienstverle ning even vastloopt, keldert het vertrouwen. In de overheid en de politiek. En komen er partij en op die groepen tegen elkaar gaan uitspelen. Zoals de Cen trum-Democraten, die voet aan de grond kregen door met name werklozen en buitenlanders te gen elkaar op te zetten." Nationaliteit „Daarin schuilen grote gevaren. Maar even riskant is de wijze waarop door sommige groepen gereageerd werd en wordt. Door namelijk bepaalde groepen te bevoordelen. Ik zal ook dat illus treren. Mijn vader heeft al een groot aantal jaren buitenlandse buren. Geen enkel probleem. Maar #aar windt hij zich wel vreselijk over op? Bijvoorbeeld dat nu al weer geruime tijd ge sproken wordt over de mogelijk heid van een dubbele nationali teit voor migranten. Dat is toch onzin. Buitenlanders hebben, als zij aan bepaalde criteria vol doen, het recht om Nederlander te worden. Of ze behouden hun eigen nationaliteit. Dat is hun keuze. Waarom moet daaraan gesleuteld worden? Hetzelfde geldt voor stemrecht voor mi ganten. Op lokaal niveau kan ik daar inkomen, je moet mensen zoveel mogelijk betrekken bij hun directe omgeving. Maar lan delijk? Onzin, want ze hebben de keuze om Nederlander te worden. Vooropgesteld, nie- SCHIEDAM TI Het culturele programma dat de Schiedamse theaters dit weekeinde voor schotelen is beperkt van om vang. Donderdagavond gaat ca baret-gezelschap Radetzky op herhaling. Met 'Kom onmidde- lijk thuis' vult het viertal cabare tiers voor de tweede achtereen volgende avond de planken van De Teerstoof. Alles draait om de labiele familie Van den Ak ker. Vier kinderen stelen de show. Ze zijn muzikaal zeer verschillend en staan elkaar naar het leven. Aanvang van de voor- Job Schuring staat vrij- en zater dag in De Teerstoof met zijn nieuwe programma 'De Anti- auair'. Meer onverwachte wen ingen dan in z'n vorige show 'Ezels en Kwasten'. Kleine men sen met grote plannen staan cen traal, net als een carriere die maar beter niet gemaakt kan worden, politiek, mensenvisie, schuldgevoelens en rolpatronen. Aanvang 20.30 uur, toegang 15 en 12 gulden. In de grote zaal van het Passage Theater vindt zaterdag de gehele middag een invasie van stnpfigu- ren plaats. Han Peekei organi seert dan de 'Wordt Vervolgd Clubdag', bekend van tv. Er is een stripmarkt met demonstra ties, levensgrote stripfiguren en spelletjes. Verder staan er optre dens op de rol van de clowns Jobro's, geluiden-imitator Jan Zijdel, club-zangeres Ciska en de knotsgekke Wordt Vervolgd Club-muzikanten. De presenta tie is in handen van Han Peekei en Judith de Bruijn. Aanvang 13.15 uur, toegang 12,50 gulden. Leden van de club betalen 7,50 gulden. Wethouder Zijdeveld: „Ik ken Schiedam en zijn inwoners" stelling is 20.30 uur, toegang 15 en 12 gulden. Job Schuring komt per

De Havenloods | 1992 | | pagina 1