Kritiek op Loomeijer zwelt na vissterfte opnieuw aan Plant uw spaargeld in mei, dan beter. iï 3 WATERWEG u F DE HAVENLOODS TVatuurlijke' dag in de stad Over hoofse liefdes en andere vertellingen Programma Droeve Boppers naar Spijkerman ROTERODAMUM Vier avonden live muziek DONDERDAG 21 MEI 1992 Vakbondsactie van Amnesty VLAARDINGEN— Amnesty International neemt het de ko mende weken op voor gevangen vakbondsleden. De Vlaardingse afdeling heeft dan ook alle vak- bontien opgeroepen zich in te zetten voor hun collega's in on der andere Sri Lanka, Colom bia, Soedan en Israël. De komende dagen zijn Amnes- ty-medewerkers aanwezig op de verzilveringsavonden voor FNV- leden in het pand aan de Valeri- usstraat. Daar kunnen de aan wezigen kaarten ondertekenen en zo een bijdrage leveren aan de vakbondsactie. FNV-lid Aad Jansen gaat zelfs zover dat hij zich tijdens de Vierdaagse van Nijmegen wil laten sponsoren. De opbrengst stelt hij ter be schikking aan Amnesty. Spon sors kunnen hun belangstelling tonen tijdens de verzilveringsa vonden en op de Andere Markt, zaterdag 23 mei op het Liesveld. Bomen komen uit de grond, ze proberen zo hoog mogelijk te reiken en intussen steken ze hun armen uit. Bomen beginnen onder de grond, als wortel. Als ze eenmaal boven de grond komen gooien ze alles opzij, het heet dat ze tegen de verdrukking in groeien. Ze bemoeien zich niet met het wel en wee van de mensen, want ze behoren tot de natuur. Mensen niet. Mensen behoren tot de cultuur, die ze zelf op hun geweten hebben. Toch is er nog heel wat natuur in de mens en z'n cultuur, meer dan je denkt. Andersom komt ook voor, er zijn bomen die door mensen geplant zijn. Die groeien op bevel van de mens. Daar bemoeit de cultuur zich met de natuur. Maar als ze eenmaal een boom zijn trekken ze zich niks meer aan van de mens. Dan behoren ze tot de natuur. Ze groeien en zwijgen. Met deze regels van de? Nederlandse schrijver Armando uit de bundel Krijgsgewoel (1986) wijdt De Havenloods er een serie artikelen aan over het Vlaardingse Hof. In deze voormalige ambachtsheerlijkheid vinden de komende maanden tal van culturele activiteiten plaats, met als hoogtepunt een afsluitende Beeldende Kunst manifestatie op zaterdag 22 augustus. Reden om het hof van alle kanten door te lichten. Waarom werd het aangelegd, wat is er gebeurd, wat gebeurt er en wat gaat er gebeuren. Dat alles onder het motto 't Hof: Hoofse liefdes en andere vertellingen'. VLAARDINGEN Onder het motto 'Vlaardingen is groener dan u denkt' organiseren de VW Vlaardingen, het Natuur en Milieu Centrum en het Re creatieschap Midden Delfland op zondag 24 mei van 11.00 tot 17.00 uur het evenement 'Vlaar dingen Natuurlijk'. De dag wordt vormgegeven door diverse activiteiten op het gebied van natuur, groen en recreatie. De jeugd is hierbij niet vergeten. In het Natuur en Milieu Cen trum 't Hof begint de dag om 9.00 uur met de eerste van vijf vogelexcursies onder deskundige leiding. Verder zijn er bloem schikdemonstraties, een groen markt en er worden schapen ge schoren. Het recreatieschap Midden Delfland heeft tussen 11.00 en 17.00 uur een groot aantal activi teiten op het programma staan in het gebied tussen de Zuid- buurt en de rijksweg A20. Een surfwedstrijd begint om 13.00 uur en tussen 10.00 en 12.00 uur wordt een viswedstrijd voor de jeugd georganiseerd, alsmede een groot aantal spelen, waaraan iedereen kan meedoen. Voor in formatie kan men bellen met de heer van Urk, telefoon 010- 4750521. In de eendenkooi (parallelweg tussen Vlaardingen en Maas sluis) worden rondleidingen ge geven. De eerste is om 10.30 uur en de laatste om 15.00 uur. In de Broekpolder kan men onder lei ding (van Gerard Nientied) vo gels bekijken om 11.00,13,00 en 15.00 uur na voorafgaande opga ve bij de VW. Aan de Vlaardingse kade ver trekt vanaf 12.00 uur ieder uur een rondvaart vanaf café Vliet- zicht. Wie van alle activiteiten wil proeven kan het beste mee doen met de verrassingsfiet stocht die de VW Vlaardingen speciaal voor deze dag heeft uit gezet van 't Hof richting Hoofd. Een volledig programma is af te halen bij de VW, Markt 12 en bij het Natuur en Milieu Cen trum aan de Hofsingel 80. Wegener huLs-aan-huLsbLaripn Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rottendam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 1.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 08.30 - 17.00 uur, vrijdag 08.30 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Nico v.d. Marei (tel -- .716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C.Vijfvinl i Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 32826! REDACTIE: Peter Braad (eindredacteur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp. Correspondent Ronald van Oudheusden. Sport Gerard Verver (tel. privé: 01899-17787). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld. Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. DE HAVENLOODS w Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: Wegener huis-aan-huisbladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim miljoen exemplaren. BEZORGING: Interianden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201/4.352.911 ,We groeien en zwijgen" door ANNETTE BRAAD Activiteiten voor de maand juni 14 juni: Muziekkorps Leger des Heils 15 juni: Marcato (vocalisten) 15 juni: Sursum Corda 24 juni: The Messengers (Jonge renkoor) De optredens en uitvoeringen van de maanden juli, augustus en september worden elke maand in deze krant vermeld. WATERWEG Iedereen, van jong tot oud, is er wel eens ge weest. Zeker de Vlaardingers. Het Hof. In vroeger tijden de buitenplaats van de ambachts heren van Vlaardingen en Vlaar- dinger-Ambacht. Op 12 maart 1830 kocht de gemeente Vlaar dingen voor een ton de heerlijk heid van de laatste ambachts heer. Mr Diederik van Leyden Gael is zijn 'tuintje' kwijt en de stad een park rijker. Jaren na de koop is het park behoorlijk uitgebreid en de stijl van de aanleg veranderd. Het doet denken aan de Engelse landschapsstijl door de ellipsvor mige ruimten, omsloten door losse bosranden en verspreide boomgroepen en de zo lang mo gelijke doorzichten waarbij de boomgroepen als coulissen wor den gebruikt. In het kader van de werkverschaffing voor werk lozen startte men in 1917 met de uitbreiding van het park. De aanleg van het plantsoenen van dit nieuwe gedeelte, Oranjepark genoemd, vertoont dezelfde kenmerken als het Hof maar is op veel grotere schaal uitge voerd. Het Hof is voor de gemeente Vlaardingen van grote waarde voor de samenleving op educa tief en recreatiet gebied. Het is een stukje natuur in een verste delijkt gebied. In het Hof hebben zich heel wat Iedere Vlaar- hij of zij daar heeft meege maakt. Een park heeft iets ge heimzinnigs. Misschien moet je je verhaal wel fluisteren. De bruidpaartjes, vaak zo mooi op de foto vastgelegd met het park als decor, kunnen zich vast wel een afspraakje herinneren dat geheim was. Het pluimvee, scha pen, kippen en vogeltjes die alle maal met hun eigen luchtje om zich heen staan te grazen en te pikken weten nog goed hoe de pauw verscheen. Dat was de naarste dag van hun leven. Iedereen verbleekte bij deze prachtige trotse en gekleurde vo gel, de Hofpauw. Wie kan zich nog herinneren dat er eens op een mooie zomera vond zoete klanken kwamen uit de muziektent, waar je je dan omheenschaarde en genoot. Of het waterorgel of misschien droomland of het folkfestival. Allerlei evenementen die in het verleden georganiseerd zijn in het park van Vlaardingen. Nu anno 1992 is er een plan om deze prachtige plek weer eens te gaan benutten. Deze zomer zal het Hof centraal staan voor tal van evenementen. Er komt weer een muziektent en misschien wel een theetuin. Men zal weer zang ho ren schallen tussen de bomen en wie weet komt men wel heel bijzondere figuren uit toneel stukken of zo tegen. In het park heerst gewoonlijk rust, buiten het gekwetter, geblaak en de huilende asielhonden. Maar de spanning van de aankomende zomermaanden kan ook een park een beetje van streek ma ken. Ga 's avonds maar eens even wandelen. Directeur Visserijmuseum door personeel en vrienden wanbeleid verweten VLAARDINGEN— In be schut wooncomplex 'De Wou- thof aan de Baarnhoeve is oud en jong zaterdag 23 mei welkom op de bazar Rode lantaarns SCHÏEDAM Het Filmhuis toont vrijdagavond de derde film van de Chinese regisseur Zhang Yimou. Na 'Het rode korenveld' en 'Ju Dou' kwam hij vorig jaar met 'Raise the Red Lantern' op de proppen. Ook ditmaal kiest Yimou voor een historische set ting met wederom actrice Gong Li in de hoofdrol. Het verhaal speelt zich af in het noorden van China in de jaren '20. Een jonge vrouw, Songlian, besluit na de dood van haar va der te stoppen met studeren en laat zich uithuwelijken als vierde vrouw van de vijftigjarige mees ter van een rijke familie. Hier mee onderwerpt ze zich aan de strenge regels van het regime van de meester, Chen. Gaande weg leert ze de regels, rituelen en geheimen van de gemeen schap kennen. Meester Chen kiest iedere dag voor één van de vier vrouwen om de liefde mee te bedrijven. Rode lantaarns markeren de kamer van 'de uit verkorene'. De vier vrouwen gunnen elkaar het licht in de ogen niet en de onderlinge strijd ontpopt zich tot een bizarre af faire. Aanvang 21.30 uur, toe gang vijf gulden. Zaterdag 23 mei wordt in de Nieuwstraat 12 een filmkwis ge houden. Dit alles in het kader van het tienjarige jubileum van het Filmhuis. Kwismaster Rob Eekman voelt de kandidaten aan de tand en test hun parate film kennis. Bekende deelnemers zijn de politici Noor Samkalden en Aad Wiegman, de journalis ten Han van der Horst en Nick van Dien en een verrassingskop pel uit de filmwereld. Aanvang 21.00 uur, toegang gratis. Voor zeggers worden er onherroepe lijk uitgegooid. VLAARDINGEN „Roep de afbraak van het museum een halt toe." Met deze nood kreet richtte zich een perso neelslid van het Visserijmu seum zich in februari al in een vertrouwelijke brief aan het stichtingsbestuur van het museum. „Als we zo door gaan zal er binnenkort puin geruimd moeten worden", zo schreef de verontruste mede werker. Hij lijkt gelijk te hebben gekregen. Vorige week werden tientallen vissen dood aangetroffen. Naar aanleiding van deze catastro fe doen zich opnieuw kriti sche geluiden horen richting directeur Frits Loomeijer, die door sommigen 'wanbe leid' wordt verweten. Vooral Vrienden van het Visse rijmuseum roeren zich. Er is geen visie, zepen zij. Er zouden slechte arbeidsomstandigheden heersen in het Visserijmuseum. Medewerkers zijn vaak ziek, overspannen en schuiven verant woordelijkheden naar elkaar af. Zo zou er ook niemand verant woordelijk zijn geweest voor het onderhoud van de aquaria, waarvan water volgens ingewij den teveel nitraat zouden heb ben bevat. De mogelijke oor zaak van de massale vissterfte. Zoals gezegd trok een werkne mer in februari van dit jaar bij het stichtingsbestuur, het be stuur van de Vrienden van het Visserijmuseum en de Centrale Personeelsdienst aan de bel. Hij beweerde dat er geen oog meer is voor de collectie. Wat kapot gaat, blijft kapot en niemand zou nog weten wat er aan collec tie in het museum is, laat staan dat er nog iemand is die weet waar die te vinden is, was de teneur van de boze brief. Met het gebouw en de apparatuur zou het net zo gaan. Tijd voor periodiek onderhoud was er niet meer. Als één van de redenen hiervoor voerde de briefschrij ver aan dat er bijna geen perso neel meer was. Van de drie full time werknemers bij de Techni sche Dienst was er nog maar één part-timer op dat moment over gebleven. De anderen waren overspannen vertrokken. En zo ging de waslijst met klachten door. Doofpot De kritiek op Loomeijer zwelt ook nu weer aan, zo kort na de catastrofe. „De kwestie die een paar maanden geleden speelde, is in de doofpot gestopt", zegt een vriend van het museum die anoniem wenst te blijven. „Er heerst onrust, de organisatie is slecht. Loomeijer wil steeds gro tere exposities, bijvoorbeeld van moderne kunst. Zonder raak vlak met Vlaardingen of met de visserij. De Vlaardingse onder werpen zijn verdwenen, on danks de inspanningen van de Vrienden en het Streekmuseum Jan Anderson." „Bovendien zijn de expositie ruimtes slecht ingericht. Het zonlicht tast hoe dan ook de voorwerpen aan. Sommige ex positieruimtes zijn al twee jaar dicht, terwijl er steeds weer nieuwe gebouwd worden. Een Meimaand is rentemaand bij de Bondsspaarbank. Opent u tussen 19 e 29 mei een Mei-rekening en legt u minimaal f. 500,- in, dan krijgt u ma; liefst 8% rente. Het geld staat een jaar vast, in mei 1993 kunt u het geld plus rente weer opnemen of besluiten te verlengen. U kunt ook kiezen voor een dieposito met een looptijd van twee of drie jaar en dezelfde hoge rente. De Mei-rekening is niet aan leeftijd Deze rentetarieven zijn alleen geldig als u in de periode van 19t/m 29 mei één van de vermelde gebonden en U hoeft geen klant van ons rekeningen opent of verlengt. te zijn. Als u uw spaargeld goed wilt laten groeien is het nu het moment om naar de Bondsspaarbank te stappen. De Bondsspaarbank doet meer voor spaarders. nieuwe ruimte voor een twee jaar geleden door de Arbeidsin spectie afgekeurde werkplaats is er nog steeds niet. Nee, Loom eijer zit met z'n gedachten al bij een ander museum. Hij blijft hier niet lang meer zitten, ook al heeft hij dat niet met zoveel woorden gezegd. Het beleid ligt op z'n gat en het museum gaat naar de knoppen." „Rampje" Directeur Frits Loomeijer noemt de kritiek „faliekante on zin, een vervelende kwestie en zeker geen zaak voor de pers. Van de Vrienden van het Visse rijmuseum heb ik nooit enige vorm van verzet gemerkt. Ster ker nog, ik heb daarmee een uitstekende verhouding." Dinsdag werd uit een gedeelte lijk onderzoek van het RIVO duidelijk dat de vissterfte („een rampje, al moeten we het niet bagatelliseren") zo goed als ze ker te wijten is aan een verhoog de concentratie aan nitraten in het water. „Waarschijnlijk een mankement aan de koelinstalla tie", vermoedt Loomeijer, die de link met slecht onderhoud niet wenst te leggen. „Dat vind ik een onaangename gang van zaken. Die link is me niet eerder ter ore gekomen. Ik geef verder geen commentaar." ir Frits Loomeijer van het Visserijmuseum: „Faliekante onzin" fj keukenadviescentrum r stam zoon bv goede service vakkundige montage lid a.n.v.k. 010-4.73.46.86 parkweg 361 - schiedam koopavond Kaartenactie schone wereld SCHIEDAM— Het Centrum voor Ontwikkelingssamenwer king (COS) Nieuwe Waterweg Noord neemt deel aan de lande lijke campagne Werk Samen aan een Schone Wereld, die loopt tot en met 5 juni. In het kader van deze campagne is een kaartenac tie van start gegaan. De kaartenactie heeft als doel onder meer mensen uit Schie dam en omgeving de kans te geven lokale bestuurders en de landelijke overheid te wijzen op maatregelen die Schiedammers nodig vinden voor een leefbare yereld. Bovendien kan iedere Schiedammer aangeven wat hij- /zij zelf wil doen om die leefbare wereld te bereiken. De kaarten voor deze kaartenac tie zijn verkrijgbaar bij het COS, de Wereldwinkel, de Gemeente lijke Openbare Bibliotheek, de VVV, centrum De Wissel en het Stadskantoor. De kaarten die nen vóór of op zaterdag 23 mei binnen zijn bij een van bovenge noemde instellingen, want op die dag worden de kaarten aan geboden aan de wethouder voor milieu, Bart de Leede. SCHIEDAM Paul de Leeuw is wereldberoemd in Nederland, dus ook in Schiedam. De voor stelling die de brutale cabaretier deze week in het Passage Thea ter neerzet is dan ook al maan den uitverkocht: Veel pers binnen, meer Boppers buiten. Troost zullen de mensen zonder kaartje niet vinden bij het pro gramma dat de grote theaterzaal zaterdagavond vult. Dan geeft Harpe Davids haar jaarlijkse concert. Voor het publiek dat Harpe Davids een warm hart toedraagt gaan de deuren voor tien gulden open. Het concert begint om 20.00 uur. Op woensdag 27 mei bezoekt Dubbel Dwars het Passage Theater. Blikvanger van dit ca baretgezelschap is Jack Spijker man, bekend van de VARA- programma's 'Steen Been show' en 'Spijkers met Koppen'. In het nieuwe programma geti teld 'Afslag Dokkum' geeft Spij kerman antwoord op de vraag die Mieke Telkamp zo vaak stelt: „Waarheen leidt de weg?' Spijkerman zet verschillende ty petjes op het toneel waarvan er eentje wel erg vaak op straat opduikt. Zo'n type 'glimmend trainingspak' met foute menin gen en een bouvier. Verder stelt Spijkerman, met muzikale com- panen Joop van Dijk en Arie van der Wulp, veel eigentijdse zaken aan de orde. Hans Dor- restijn schreef een aantal teks ten. Aanvang 20.15 uur en de toegang bedraagt 22, 19 en 16 gulden. I bo De bundels Roterodamum 1 en 2 (all. 1 lm 50 en all. 51 tm 100) boekhandel Donner, Lijnbaan 150 en bij de kantoren van DE H HET ZUIDEN a f 15>. PER DEEL kunt de boeken ook thuisgestuurd krijgen door I 18.- (incl. verzendkosten) sr te maken op gironummer 3822953 tnv Wegener Promotie Rotterdam. Een betaal- of bankcheque opsturen kan ook, begeleid door een briefje met Wegener Promotie, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. 3iil Kerkhistorie extra belicht SCHIEDAM— De campagne 'Schiedammers van overal en nergens' zet donderdag 21 mei (vanavond) de kerkhistorie cen traal. In de aula van het Stede lijk Museum wordt gepoogd de overeenkomsten tussen de ver schillende religies te laten zien. In woord, gebed, zang en dans worden de wederzijdse invloe den van Jodendom, Christen dom en Islam getoond. Rond het thema 'Abraham als eerste migrant in de geschiede nis' vertellen dominee Koster, de Joodse theologe C. Middag en de Imam van de Turkse ge meenschap in Schiedam, Adem Cankaya, over de overeenkom sten tussen de religies. Ook wordt een boekje gepresenteerd met verhalen over de herkomst en historie van een rijk scala aan religieuze stromingen in Schie dam Het boekje is geschreven door kerkhistoricus en dominee Roel Bosch. Vanaf 22 mei is dit boek je 'Schiedammers van overal en nergens en hun kerken' in de boekhandel verkrijgbaar. De avond begint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. Voor meer informatie: 4.73.77.41. SCHIEDAM - Weer veel live muziek komend weekeinde in café Podium aan de Lange Ha ven. Donderdagavond de ge bruikelijke sessie, vrijdagavond Nieuw Bloed met Geneva en Edgetown. Aanvang 22.00 uur, toegang gratis. Zaterdagavond komt de Haagse Nightcaps spelen. Het viertal staat garant voor een stevige do sis rhythm'n blues. Aanvang 22.30 uur. Zondagavond tenslot te de Amerikaanse zanger/gita rist Danny Greenfield. Vanaf 21.30 uur vermaakt hij het pu bliek, toegang gratis.

De Havenloods | 1992 | | pagina 3