Pinnige rapportage vrouwen over emancipatiebeleid SCHIEDAM A DE HAVENLOODS Zeventig jaar lief en leed 'Het mag best wat kordater, concreter en helderder' Aquarellen Lintje voor Van Veggel Milieu manifestatie voor een schone wereld Nationale records voor Brigitte Middendorp |U|£ mm DINSDAG 26 MEI 1992 Uitwisseling SCHIEDAM Leerlingen van Scholengemeenschap Schraven- lant brengen morgen een bezoek aan Brussel en kinderen van het Athenée Royal Absil uit die stad, komen op bezoek in Schie dam. Deze uitwisseling vindt voor de tweede achtereenvolgende maal plaats. De Schiedamse kinderen worden in Brussel ontvangen door leeftijdgenoten en zullen deelnemen aan wedstrijden en een bezoek brengen aan het his torische centrum van de Belgi sche hoofdstad. Voor de leerlingen uit Brussel heeft Schravenlant heel wat op het programma staan. Zo zullen zij onder andere een bezoek brengen aan de Technische Uni versiteit Delft en het Anato misch Museum in Leiden. De morgen wordt gewijd aan lessen die ingaan op de culturele ver schillen tussen België en Neder land. Uitwisseling jeugd en sport SCHIEDAM Deze week vindt er een internationale jeugdsportuitwisseling plaats met de Schiedamse partnerste den Esslingen uit Duitsland en Velen je uit Slovenië. De gasten komen donderdagochtend om 10.00 uur aan en vertrekken zon dagochtend 31 mei. In totaal nemen 180 jongens en meisjes deel aan de sporten voetbal jongens (H.B.S.S. en P.P.S.C.), handbal meisjes (H.V.C., U.V.G. en D.W.S.), handbal jongens (D.W.S. en U.V.G.tafeltennis jongens en meisjes (Koerenbeurs, de Re- lingt en NO AD) en hockey meisjes (Spirit en Asvion). De jongelui worden begeleid door leiders en leidsters van de vere nigingen. De totale organisatie is in handen van de Dienst Sport en Recreatie. Het Schiedamse bedrijfsleven biedt de buitenlandse gasten donderdag een besloten film voorstelling aan van de Rolling Stones in het Imax-theater in Rotterdam. Een dag later gaan de gasten strandwandelen vanaf de Wassenaarseslag naar Sche- veningen. Vrijdagavond trainen alle handballers op het handbal complex van H.V.C., onder steeds wisselende leiding van de Schiedamse, Duitse en Sloveen se trainers. De sportontmoetingen vinden plaats op zaterdag 3ömei. Hand bal en tafeltennis in sporthal Margriet van 9.30 tot 16.00 uur. Hockey bij Spirit vn 14.00 tot 16.00 uur en voetbal bij H.B.S.S. van 9.30 tot 16.00 uur. De internationale uitwisseling wordt met de totale groep afge sloten in besloten kring op zater dagavond bij H.B.S.S. met een barbecue, prijsuitreikingen en disco. EXPOSITIE Leny Schiereck- van der Helm exposeert tot en met 26 juni tekeningen en schil derijen in de Schieland-Galerie. Leny Schiereck werkt als docen te Beeldende Vorming. In haar schilderijen maakt zij gebruik van verschillende technieken. De Schieland Galerie aan de Stadhouderslaan 98 is dage geopend van 9.00 tot 20.00 Wegener hutseanriulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel ivé 016 UNTM A. van Meeteren (tel.privé 01831 -2082). de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) Iredac- de Jong REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke 1 n Bram Wesdorp Wolters (tel. U1U - 1./US.3ÖU). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groene (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener *"-hijnen totale joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201/4.352.911 SCHIDAM— Voor het echt paar Folst-Oosthoek is het een drukke week geweest. Maar wel een bijzondere feestelijke. Op 19 mei vierde Antony Foist zijn 94e verjaardag en zondagmiddag vond er een receptie plaats ter herdenking van het feit dat beide echtelieden elkaar 70 jaar gele den het ja-woord gaven. Dit is een jubileum waar wel even bij stil mag worden ge staan. Waarschijnlijk zal deze mijlpaal in de toekomst nog zel den door een echtpaar worden bereikt. Mevrouw en mijnheer Folst- Oosthoek hebben aan hun ver bintenis twee dochters, zes kleinkinderen en negen achter kleinkinderen .overgehouden. H.M. de Koningin liet zaterdag al een taart en haar felicitaties overbrengen en gisteren voegde wethouder Aad Wiegman na mens het gemeentebestuur daar gelukwensen en een fruitman aan toe. ,Mijn ouders wonen pas twee jaar in huize Frnkenland", ver telt mevrouw Bosman, één van de twee dochters van het echt paar, „tot die tijd waren zij nog zelfstandig. Doordat het laatste jaar problemen ontstonden bij de mobiliteit van beiden verhuis den zij naar Frankenland." Volgens mevrouw Bosman zijn haar ouders altijd actief geweest. „Mijn vader heeft in het voor jaar nog een oogoperatie onder gaan waar hij buitengewoon te vreden over is. Hij vroeg zelfs aan de dokter wanneer zijn an der eoog aan de beurt komt. Het lezen, dat hij graag doet, levert nu geen problemen meer op. Mijn moeder, die heel veel heeft geborduurd, kan dit helaas niet meer. Maar als zij samen met mijn vader naar een voetbalwed strijd op de televisie zit te kij ken, danmerkt zij als eerste op: „Hé kijk, er is een invaller voor die en die. Dat vinden wij leuk en het bewijst hoe alert beiden nog zijn, aldus een trotse doch- Na de zomer start inrichting opvangplaatsen voor asielzoekers Een week lang feest voor het echtpaar Folst-Oosthoek. SCHIEDAM De besluitvor ming over de opvang van asiel zoekers in Schiedam zal voor de zomer plaatsvinden. De hier voor in het leven geroepen pro jectgroep gaat ervan uit dat ge middeld twee woningen per maand ingericht kunnen wor den, dat wil zeggen zes opvang plaatsen per maand. Verwacht wordt dat de eerste opvangplaat sen in september worden gerea liseerd, zo blijkt uit het ant woord van burgemeester en wet houders op vragen van de CDA- raadsleden Baart, Prins, Selt en Rosman. Het CDA vroeg begin april aan B en W om opheldering over de langzame procedure rond het asielzoekersbeleid in Schiedam. Het CDA had na twee jaar pra ten graag een concreet voorstel gezien in plaats van de toezeg ging van het college een project groep in te stellen die een voor stel moet doen over de asielzoe- kersopvang. In haar antwoord stellen B en W dat de periode medio 1991 tot maart 1992 nodig is geweest voor een goede afweging tussen cen trale en decentrale opvang. „De voorT en nadelen van beide op ties zijn uitvoerig besproken, zo wel intern als extern. Hiervoor is een aantal malen intensief con tact geweest met het ministerie van WVC. Bovendien hebben we informatie ingewpnnen bij een aantal andere gemeenten. Dit heeft uiteindelijk geleid tot de beslissing om opvangplaatsen decentraal te realiseren. Ook zijn er volgens B en W diverse voorgesprekken geweest met anderen die bij de uitvoe ring van het besluit zijn betrok ken, zoals bureau Huisvesting, de sociale verhuurders en de Vreemdelingendienst. Zodoen de kan na de besluitvorming snel van start worden gegaan met de uitvoering van het besluit, stel lende in hun antwoord. Het col lege verwacht dat de uitbreiding tot 140 opvangplaatsen medio 1994 gerealiseerd zal zijn. SCHIEDAM De besluit vorming rond bepaalde voor stellen en notities gaat de le den van de adviescommissie vrouwenemancipatie Schie dam veel te traag. De com missie is bij voorbeeld nog steeds in afwachting van de minderhedennota, terwijl de nota twee jaar geleden al was aangekondigd. Toch blijkt uit de eigen rapportage over de periode van augustus 1990 tot en met juli 1992 dat de ge meentelijke adviescommissie ook tevreden naar enkele ont wikkelingen kijkt. Zo blijken het emancipatorische perso neelsbeleid en het ouderenbe leid aardig op gang te komen, stelt de voorzitter. In het deze maand openbaar ge maakte verslag wordt een over zicht gegeven van en inzicht in de activiteiten van de commissie en worden conclusies getrokken voor de toekomst. De advies commissie vrouwenemancipatie is een vaste commissie van ad vies en bijstand voor het college van Burgemeester en Wethou ders van Schiedam. Vier jaar ge leden is de commissie in het le ven geroepen met als doel het emnacipatiebeleid voor vrouwen zoveel mogelijk te bevorderen en een schakel te zijn tussen de Schiedamse vrouwen en het ge meentebestuur. Concreet komt het erop neer dat de commissie al dan niet ge vraagd het college adviseert over het te voeren emanciaptiebeleid; knelpunten en problemen bij de verschillende facetten van het gemeentelijk beleid inventari seert en reageert op gemeentelij ke ideeën en initiatieven en een rol speelt bij de eventuele uit werking ervan. De commissie is samengesteld uit leden vanuit verschillende gebieden, waarbij Marjo Stijns een onderverdeling is gemaakt in de deelgebieden emancipato risch personeelsbeleid, arbeids voorzieningen, kinderopvang, minderhedenbeleid, ouderenbe leid en sociale vernieuwing. Puntjes Mario Stijns is voorzitter van de commissie. Volgens haar is het emancipatorisch personeelsbe leid - na verschillende nota's van de PvdA, de gemeente en de adviescommissie zelf - voldoen de in gang gezet. „Het gaat er nu alleen nog om het emancipato risch personeelsbeleid goed te volgen en de puntjes op de i te zetten. Ook moet blijken of het beleid uitstralingseffect heeft naar nietgesubsidieerde instel lingen, buiten de gemeente." De commissie houdt zich tevens bezig met de instelling van een vrouwenadviescommissie bin nen het Regionale Bureau voor de Arbeidsvoorziening. „Die is er nog niet, maar komt er bin nenkort wel. Tot nu toe besteedt het R.B.A. weinig aandacht aan vrouwen op de arbeidsmarkt. Eigenlijk moet de positie van vrouwen op de arbeidsmarkt na tuurlijk beleidsthema worden van het R.B.A. Wij houden in de gaten welk beleid er voor werkende vrouwen wordt ont wikkelt, zodat we de vrouwen die het aangaat kunnen onder steunen en informeren." Verder vindt de voorzitster dat de kinderopvang in Schiedam aardig is geregeld, met hogere salarissen voor het personeel, speelplaatsen, nieuwe huisves ting en dergelijke. Toch verdient de peuteropvang (buitenschool se opvang voor kinderen van bo ven de 4 jaar) nog enige aan dacht, stelt zij. Over het oude renbeleid is de voorzitster te spreken („dat is in volle ontwik keling") in tegenstelling tot het minderhedenbeleid Volgens de emanciaptie-com- missie komt het minderhedenbe leid moeizaam van de grond. „Het is natuurlijk schandalig dat er nog steeds geen nota minder hedenbeleid is, maar de proble matiek is te complex om er dan zelf maar een te gaan schrijven. We blijven dus afwachten en zul len straks steeds in de gaten hou den: wat betekenen de voorstel len in de nota voor migarnten- vrouwen? Kunnen ze in het be leid meegaan of moet er apart iets voor hen geregeld worden?" Mondjesmaat Ook over de sociale vernieuwing is Stijns niet tevreden. „Naar aanleiding van de eerste rappor tage en twee hele dikke rappor ten, heeft de commissie een uit gebreide brief gestuurd naar de adviescommissie sociale vernieu wing, waarin wij meldden dat het idee ons wel aansprak, maar dat we de richtingsbepaling mist ten. Er stond bij voorbeeld ner gens in de stukken wie welk pro ject zou doen, hoeveel geld er voor beschikbaar zou zijn en dergelijke. Vrouwen kwamen in de rapporten maar mondjesmaat aan bod en meiden helemaal niet. Feit is dat we op onze rap portage eigenlijk nooit een reac tie hebben gekregen." De rapportage van de advies commissie vrouwenemancipatie heeft een pinnig katakter. Marjo Stijns erkent dat de commissie de kritiek naar de gemeente niet schuwt. „Het gaat echt allemaal veel te langzaam, te traag en langs veel teveel schijven voor dat er eindelijk eens een beleid op welk gebied dan ook is ont wikkeld. Sommige reacties van ons bevat ten ingewikkelde vragen naar de gemeente toe en ik snap best dat hun reactie daarop door zowel de ambtenarij als de politiek moet worden goedgekeurd." „Maar het mag van mij weieens wat kordater, concreter en hel derder. Ik heb liever een duide lijk nee, dan een vaag antwoord als 'We zullen erover nadenken'. Soms wordt ik weieens nijdig van die echte ambtenarenbrie- ven met allerlei mitsen en maren en enerzijdsen en anderzijdsen. Terwijl er nog zoveel moet ge beuren." SCHIEDAM Aquarellen van Marja Wijnhorst zijn tot en met 19 juni te bezichtigen in 't Paard. De Schiedamse kunstenares maakte in het verleden jn op dracht van de Stichting Gezins verzorging schilderijen voor de bovenzaal van de Korenbeurs. Ook exposeerde zij in het klein ste theatertje van Schiedam: De Teerstoof. 't Paard is te vinden aan de Hoogstraat 126. Openingstijden dinsdag tot en met zaterdag vanaf 11.30 uur. Zondag vanaf 15.00 uur. SCHIEDAM Loco-burge meester A. Wiegman, reikte vrijdag 22 mei de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver uit aan stadsgenoot M.J. van Veggel, in specteur van de afdeling Tanks en Installaties van Hoek Loos Schiedam. Inspecteur Van Veggel ontving deze onderscheiding ter gelegen heid van zijn vervroegde uittre ding bij de Firma W.A. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek, waar hij 42,5 jaar werkzaam was. Gedurende zijn loopbaan doorliep hij verschillende afde lingen binnen het bedrijf. SCHIEDAM Samen werken aan een schone wereld, aan dit thema dat landelijk wordt ge voerd, was zaterdag een mani festatie gewijd die plaatsvond op de Koemarkt. Een groot aantal organisaties op het gebied van milieu en ontwikkelingssamen werking was vertegenwoordigd en vroeg op de informatie- en verkoopmarkt aandacht voor de problemen die een bedreiging vormen voor een leefbare we reld. Ook muziek ontbrak niet op deze warme middag. De Ni- caruaanse zanger Roberto Esco bar en een Chileens dans- en zanggroep lieten van zich horen. Door middel van een kaartenac tie kon het publiek aangeven wat naar hun mening op plaatselijk niveau dient te worden aange pakt. De eerste honderd ingele verde kaarten werden aan wet houder De Leede overhandigd, die op zijn beurt deze weer zal doorspelen naar de gemeente raad. Tot het eind van deze maand kunnen ingevulde kaarten nog worden ingevuld bij onder ande re het COS Nieuwe Waterweg Noord, Passage 16, de Openbare Bibliotheken en het Stadskan toor. keukenadviescentrum i stam zoon bv parkweg 361 - schiedam don. koopavond Strippenkaart goed alternatief SCHIEDAM De vraag aan wethouder Bart de Leede, of de korting die ambtenaren krijgen bij het tanken binnenkort wordt afgschaft kan hij nog niet met een concreet 'ja' beantwoorden. Wel is hij van mening dat deze verworvenheid, gezien in het licht van het milieubeleidsplan, onderwerp van discussie moet worden. aan een vervoersplan voor amb tenaren, hetgeen onder andere inhoudt dat er gezocht dient te worden naar alternatieven die het gemeentelijke personeel sti muleren om niet met de auto naar het werk te komen. De Leede: „Uitgaande van de milieuplannen voor Schiedam kan men zich terecht afvragen of het correct is om met dergelijke brandstofpasjes te werken." Volgens de milieu-wethouder ligt de kwestie echter niet zo eenvoudig als het lijkt. Omdat een verworvenheid, die al meer dan tien jaar is ingeburgerd, niet zo makkelijk is terug te draaien. Een decennium geleden werd de auto nog niet als een van de grootste vervuilers gebrand merkt en was het verstrekken van een pasje niet zo vreemd. „Ik geef toe dat de suggestie van een tweeslachtig beleid bij het geven van deze korting, nu snel is gewekt. Enerzijds werken wij als gementebestuur bewust aan een beter leefmilieu en ander zijds wordt door het uitgeven van de pasjes het terugdringen van het autoverkeer geen kracht bijgezet." Niet zo simpel Bart de Leede kreeg de laatste tijd nogal wat opmerkingen te horen als: waarom voer je niet gewoon een openbaar vervoers kaart in voor de ambtenaren. „Ja, als het zo makkelijk lag, dan was dat snel te regelen, maar er is meer aan de hand. Er spelen ook secondaire arbeids voorwaarden mee." Stadsbestuurder De Leede hoopt dat nog voor de zomerva kantie het milieubeleidsplan is goedgekeurd door de gemeente raad. „Hierna kunnen stappen worden ondernomen met be trekkingtot de opschudding ver oorzakende kortingspasjes." 5S»""!ï><r Paralympics-gangers Eric Prein en Ruud Reinders (op startblok) goed voor 5 plakken SCHIEDAM— In het Vlaar- dingse Kolpabad werden afgelo pen zaterdag de nationale zwem- kampieonschappen voor ver standelijk gehandicpaten gehou den. Tussen 10.30 en 18.00 uur streden zo'n honderd deelne mers om de vele medailles. De organisatie van deze twede nationale titelstrijd, was in han den van de Schiedamse stichting GJVW (gespecialiseerd jeugd- en volwassenenwerk) in samen werking met de NSG en de KNZB. De prijzen werden na afloop uitgereikt door Jan van Vugt, Dienst Sport en Recrea tie, en Bart de Leede, wethou der sportzaken. Maar liefst zeventien medailles kwamen in handen van Schie damse GJVM-leden. Ruud Reinders was in de categorie bo ven 25 jaar met drie plakken grootgrossier. Hij werd natio naal kampioen op de 100 meter schoolslag en werd tweede op de 10 meter vrije- en schoolslag. Reinders is overigens al zeker van deelname aan de Paralym pics die later dit jaar in Madrid worden gehouden. Dat geldt ook voor Eric Prein die deel uit maakt van de 15-koppige Neder landse zwemploeg. In de klasse 16 tot 25-jarigen won hij twee titels, de 50 en 100 meter school slag. Overige uitslagen bij de jongens en heren: 25 meter schoolslag onder 16 jaar, daar werd Stefan Gal eerste, Michel van de Berg tweede, in dezelfde klasse werd Stafan Gal tweede op de 50 me ter schoolslag, in de klasse bo ven 25 jaar werd Fred Lingmont tweede en Mark Mutsaers derde op de 100 meter schoolslag. Ver der legde de mannen estafette ploeg beslag op het zilver bij de viermaal 50 meter vrije slag. Bij de meisjes/vrouwen viel het optreden van Brigitte Midden dorp op. In de klasse 16 tot 25 jaar vestigde ze twee nationale records op de 50 en 100 meter schoolslag. Eerder was Midden dorp uit de selectie voor Madrid gevallen. Deze week zal die be slissing na de opmerkelijke pres tatie vrijwel zeker worden her roepen. Volgens trainster Ans Tanis staat dat voor 99 procent vast. Verder werd Jose Scholten in de klasse boven 25 jaar tweede op de 50 meter rugslag en eerste op de 50 meter vrije slag, Cora Kalkhoven werd eerste op zowel de 50 ils 100 meter schoolslag, ook in de klasse boven 25 jaar. Chinese Ju Dou in Filmhuis SCHIEDAM- Het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12, draait vrijdagavond 29 mei de Chinese film 'Ju Dou', van regisseur Zhang Yimou. De film vertelt het verhaal van een jonge vrouw, die als bruid is gekocht door de brute en gierige eige naar van een textiel weverij. Ju Dou was een succes op het Rot terdamse Filmfestival van 1991. De man van Ju Dou heeft al twee echtgenotes de dood inge jaagd, omdat ze hem geen kind konden geven. Om aan zijn mis handelingen te ontkomen, zoekt Ju Dou haar toevlucht tot de neef van haar echtgenoot. De twee zijn al spoedig smoorver liefd en Ju Dou raakt zwanger. De oude man denkt uiteraard dat het kind van hem is. Als de oude fabrikant aan een overval een verlamd onderlijf overhoudt, lijkt de vrijheid het tweetal toe te lachen. Vanaf zijn ziekbed hoort hij hun plezier in het liefdesspel. Als Ju Dou hem met een satanisch genoegen be kend dat hun zoon in wezen de zoon is van zijn neef, wordt een gevaarlijk spel in werking gezet. Aanvang 21.30 uur. Toegang f 5,-. m ROTANHUS Natuurlijk en sfeervol pitriet fauteuil Naturel uit voorraad leverbaar Schiedam Hoogstraat 109 Tel. 010 - 426 84 32 Vlaardingen Hoogstraat 131-132 Tel. 010 - 434 24 04

De Havenloods | 1992 | | pagina 3