Opleidingen met redelijke kans op een baan Schoolverlaters moet nu gaan beslissen over hun toekomst Verolme Usselmonde heeft jongeren veel te bieden ONDERWIJS BANEN KOM'NS PRATEN OVER JE TOEKOMST- MOGELIJKHEDEN. Mening dekanen KOM'NS PRATEN OVER WAT JE NOG MEER VERDIENT. Bijzondere opleidingen rV Werken of verder leren?' DONDERDAG 28 MEI 1992 22-580 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN Er zijn in ons land vormen van scholing en opleiding te kust en te keur. De meeste (vakoplei dingen zijn verspreid over onze provincies te vinden. Sommige scholen echter, heb ben een vrij unieke positie en daarvan volgen nu enkele wille keurige voorbeelden. Onderhoud aan vliegtuigen, de MTS Anthony Fokker verzorgt een vakopleiding Luchtvaarttechniek De enige, door de Rijkslucht- vaartdienst(RLD) erkende MTS in Nederland is 'Anthony Fok ker' in Den Haag. De school leidt op voor functies bij het da gelijks, periodiek en groot on derhoud van vliegtuigen. De RLD geeft de bewijzen van be voegdheid als grondwerktuig- kundige (GWK) af. Heeft men een bewijs van bevoegdheid, dan mag men zelfstandig en zon der toezicht aan vliegtuigen- /vliegsystemen werken. Met een speciale schoolverklaring kan de leerling bij de Rijksluchtvaart dienst een bewijs als bevoegd heid als GWK aanvragen. De studierichtingen zijn vlieg tuigtechniek, vliegtuiginstru- mententechniek, avionicatech- niek en vliegtuig-electronica- techniek. Vliegtuigtechniek leidt op voor onderhoudswerkzaamheden aan vliegtuigmotoren, mechanische, hydraulische en pneumatische systemen. De instrumententechniek is ge richt op onderhoudswerkzaam heden aan instrumentensyste men, elektrische systemen en klimaatregelingen. Avionicatechniek leidt op voor onderhoud van elektronische na vigatie-, communicatie- en auto matische vluchtgeleidingssyste- men. I De opleiding vliegtuig-elektroni- catechniek tenslotte richt zich op onderhoudsfuncties van elektro nische vliegtuigsystemen die in een werkplaats gèrepareerd moeten worden. Het is de enige studierichting, waarvoor geen RLD-bevoegdheid te krijgen is. Uurwerkmaker, één van de vak richtingen van de Vakschool Schoonhoven Een aantal opleidingen biedt een redelijke kans op een baan; - het transport-, communicatie en verkeersonderwijs op alle ni veaus - het technisch onderwijs op alle niveaus - het medisch onderwijs op alle niveaus - het laboratorium- en statistie- konderwijs op HBO-niveau - het theologie-onderwijs - de onderwijzersopleidingen voor het basisonderwijs - het economisch-, administra tief- en commercieel onderwijs op middelbaar en hoger niveau, zij het dat een zekere verzadi ging merkbaar wordt. Zoals op te merken heeft het medisch onderwijs op alle ni veaus (zoals ziekenverzorging, verpleegkundige en medicijnen) een sterke positie ingenomen. Het is een gevolg van een terug lopende belangstelling bij de jongeren. Goudsmid Eveneens uniek is de MTS Vak school Schoonhoven, waar men een vakopleiding voor edelsmid, goud- of zilversmid, juwelier, ju welier-goudsmid, graveur en uurwerkmaker kan volgen. De vakrichtingen goud- of zil versmid, uurwerkmaker en gra veur starten met een algemeen basisjaar, geschikt voor al deze vakrichtingen. Na het eerste jaar kan de leerling bewust kiezen, ondersteund door de adviezen van de school. Het tweede en derde jaar zijn vakgericht. Het laatste (vierde) jaar bestaat voornamelijk uit een stageperio de. Aan het eind hiervan krijgt men bij voldoende resultaat een di ploma met vestigingsbevoegd heid. Men kan dan als zelfstan dig ondernemer het gekozen vak uitoefenen. Voor de opleiding edelsmeden heeft het eerste halfjaar een al gemeen karakter. Men heeft dan nog de keuze om over te stappen naar het algemene basisjaar. Na twee jaar is het niveau van de gewone goudsmidvakrichting bereikt. Er wordt dan examen afgelegd. In het laatste jaar ligt het accent op zilversmeden, bij zondere technieken en vormge ving. Ook hier maakt een stage jaar onderdeel uit van de 4-jari- ge opleiding. Wie juwelier-goudsmid wil wor den kan aan het eind van het tweede leerjaar juwelier deze vakrichting kiezen. Hiervoor zijn speciale vaardigheden ver eist, die niet voor ieder leerling in de opleiding juwelier haalbaar zijn. Heeft men deze vakopleiding succesvol afgerond, dan is men dubbel gekwalificeerd, namelijk #ls goudsmid en juwelier. Hetzelfde geldt ook voor de on derwijzersopleidingen voor het basisonderwijs. De vooruitzichten voor het eco nomisch-, administratief en com mercieel onderwijs en voor de bedrijfskunde-opleidingen zijn minder rooskleurig als gevolg van een grote toeloop de afgelo pen jaren. Weinig kans op werk - LEAO en LHNO - kunstonderwijs op HBO- en universitair niveau - sociaal-cultureel onderwijs op MBO- en HBO-niveau en socio logie/politicologie psychologie en pedagogiek op universitair ni- - taalonderwijs op HBO-niveau en letteren, geschiedenis en filo sofie op. universitair niveau - landbouwwetenschappen Het Centraal Bureau voor de Statistiek verrichtte in 1989 een vacature-enquête, exclusief bij de overheid, het onderwijs en uitzend- en uitleenbedrijven. De top tien van beroepen met moeilijk vervulbare vacatures in september 1989. 1. metselaars en timmerlieden 2. loodgieters, pijpfitters, lassers 3. statistici, wiskundigen, auto matiseringspersoneel 4. agrarisch personeel 5. verpleegkundigen 6. electromonteurs, reparateurs electrische apparaten 7. machinebankwerker-mon teurs, reparateurs machines/ap paraten 8. architecten, ingenieurs, teke naars en verWante technici 9. middelbare technici 10. winkelbedienden, verkopers Van de vacatures winkelbedien den, verkopers (10) waren van de 4600 vacatures 1500 moeilijk vervulbaar. Die van de laders, lossers, grondwerk- en kraanma chinisten (11) 1100 van de 3500 vacatures. Van de 6600 vacatures van lood gieters, pijpfitters en lassers (2) waren er zelfs 4800 moeilijk ver vulbaar. De metselaars en tim merlieden (1) spanden de kroon: 7400 moeilijk vervulbare vacatu res van de 9100. Leerlingwezen Een in 1990 gehouden enquête onder opleidingsfondsen voor de In technisch onderwijs ook goede kans op baan. vakopleiding leerlingwezen heeft uitgewezen dat verdei e ex pansie van de instroom niet wordt veroorzaakt door een te kort aan leerlingplaatsen, maar voornamelijk door een gebrek aan leerlingen. Met name de op leidingssectoren met typische mannenberoepen hebben te kampen met wervingsproble men. Door een volledig loslaten van de leeftijdsgrens in de Bij drageregeling Vakopleiding Leerlingwezen (BVL) en door ruimere subsidiemogelijkheden te bieden voor het aantrekken en opleiden van vrouwen, aloch- tonen en gehandicapten tracht de Arbeidsvoorzieningsorgani- satie de oriëntatie van de oplei dingsfondsen op andere doel groepen te stimuleren. Boven dien is de Tijdelijke Regeling Voorschakelvoorzieningen Leerlingwezen ingesteld om jon geren tot 21 jaar die over onvol doende of verkeerd gerichte vooropleiding beschikken toch de kans te geven op het gewen ste instroomniveau te komen voor de primaire opleiding van hun keuze. In 1990 bedroeg het aandeel van vrouwen in het leerlingenbe stand van de primaire opleiding ruim 25 procent. In 1990 werd in de metaalsector het hoogste aantal leerovereen komsten afgesloten. Waren dat er in 1989 19.206 in 1990 was het aantal 19.782. Leerovereenkomsten in de hore ca daalden in 1990 tot 2.384 te gen nog 2.561 in 1989. In de land-en tuinbouwsector was een flinke stijging waar te nemen: 4.044 leerovereenkomsten in 1990 tegen 2.882 in 1989. Tienduizenden leerlingen van het voortgezet- en beroepson derwijs uit Rotterdam en re gio bereiden zich momenteel voor op de laatste fase van het eindexamen. Slapeloze nachten, huilbuien, black- -outs en perioden van het niet meer zien zitten, teisteren evenzoveel gezinnen. Velen van de 'examen-slachtoffers' hebben zich ingeschreven voor een verdere studie, twij felaars hebben dat zelfs voor meerdere gedaan: 'Werken of verder leren?', is de vraag die door hun hoofden spookt. 'Waar ligt voor mij een toe komst?', is de daaruit voort vloeiende kwellende overpein zing. Je bent jong en eigenlijk zou je alleen maar van het leven willen blijven genieten. Maar voor je het weet zit je midden in het eindexamen en moeten er beslissingen voor de toekomst worden genomen. Schooldekanen maken drukke tijden door. Als studie- en be roepskeuzeadviseurs begeleiden zij hun examenkandidaten en Eindexamens, triomf of nachtmerrie? leerlingen die voortijdig hun stu die afbreken zo goed mogelijk op de juiste weg. Samen met de leerling proberen zij een passen de studie en, als de leerling te kennen geeft te willen gaan wer ken, een op het werk afgestemde avondstudie te vinden, daarbij zorgvuldig de arbeidsmarkt in lees meer op de personeelspagina het oog houdend. Steeds meer van hun pupillen kiezen voor het duale stelsel (leerlingwezen) dat hen bij goed gevolg een erkende beroepskwalificatie in het voor uitzicht stelt. Nederland kent in 1992 ruim 200.000 schoolverlaters. Het aandeel van de schoolverlaters met een volwaardige beroepsop leiding (MBO, HBO en WO) neemt jaarlijks toe. In 1989 was dat al 44 procent van de totale uitstroom en naar verwachting zal dat aantal omstreeks het jaar 2000 de 50 procent naderen. De stijging gaat gepaard met een daling van het aandeel van de schoolverlaters met een diploma van het algemeen voortgezet on derwijs (MAVO, HAVO, VWO) en het beroepsvoorberei dend onderwijs (CBO) van 21 procent in 1989 en naar verwach ting 15 procent in het jaar 2000. De doorstroming van het LBO en het algemeen onderwijs naar het voltijd-beroepsonderwijs op de verschillende niveaus zet zich krachtig voort in de jaren '90. 'Uitvallers' van het LBO en het algemeen voortgezet onderwijs (al dan niet gediplomeerd) en die van het MBO zetten de op leiding veelal voort in het leer lingwezen en in parttime onder wijs. Van degenen die in 1989 het volledig dagonderwijs verlie ten, beschikte 44 procent over een afgeronde beroepsopleiding, deeltijd en keerde 37 procent het onderwijs ongediplomeerd, dan wel met uitsluitend een alge meen voortgezette of beroeps voorbereidende opleiding, de rug toe. Mogelijkheden Wat zijn mijn latere mogelijkhe den op de arbeidsmarkt? Als ik twijfel tussen twee studies, wel ke geeft mij dan de meeste kans op een baan? Waar ligt het meest nijpende gebrek aan vak lieden? Is het misschien toch be ter om nog een studie te volgen? Zijn er korte studiemogelijkhe den?, zijn de vragen die school verlaters op hun ouders, deka- nen en vaak ook op de medewer kers van het Arbeidsbureau af- Bezitters met een MBO-diploma nemen de sterkste positie in op de arbeidsmarkt. Niet alleen is daar de doorstroming naar het arbeidsproces het grootsts, ook het werkloosheidspercentage onder dezeschoolverlaters is laag. Het zwakst staat de catego rie die alleen het basisonderwijs heeft genoten. In Nederland be treft het 23.000 schoolverlaters per jaar, ofwel 10 procent van de totale uitstroom. Bezitters van een MAVO-, HAVO en VWO- -diploma zonder een afgeronde vervolgopleiding staan relatief zwak. Het LBO, het HBO en het WO nemen een middenposi tie in. Bij de keuze van een vervolgop leiding dient bij de verschillende opleidingsniveaus gelet te wor den welke studierichtingen na afronding ervan de meeste kans op werk bieden. Al jaren nemen onder andere de opleidingen LEAO en LHNO, kunstonderwijs op HBO-niveau, landbouwwetenschappen en ge schiedenis en filosofie op univer sitair niveau een zwakke positie Sterk daarentegen zijn onder an dere het transport-, communica tie- en verkeersonderwijs op alle niveaus, het theologie-onderwijs en het technisch onderwijs op alle niveaus. Werken èn leren Tweederde van de gediplomeer de en éénderde van de ongedi plomeerde schoolverlaters van LBO en MAVO gaat verder in het leerlingwezen. In het cursus jaar '90/'91 nam de uitstroom belangrijk toe tot 55.000 leerlin gen in Nederland. De metaal-, de installatietechniek- en de bouwsector wisten een meer dan gemiddelde groei te bewerkstel ligen, waardoor het nijpend te kort aan goed opgeleide vaklie den minder werd. Het leerlingstelsel is in de jaren tachtig uitgegroeid tot één van de belangrijkste pijlers van be roepsonderwijs. Gold vroeger de leeftijdsgrens van 17 jaar, sinds enige tijd is die leeftijdsgrens voor toelating tot het leerlingstelsel losgelaten en kunnen ook volwassenen profi teren van dit duale stelsel. Dekaan Bos; „Werken? Dan is leerlingwezen het best" Een te verwaarlozen percenta ge geslaagden van Roncalli MAVO in Rotterdam/Het Lage Land gaat na het behalen van het diploma werken. „Meestal zijn dat nog de ge slaagden wiens ouders een eigen bedrijf hebben. Ik raad ze wel altijd aan toch nog een avondopleiding te gaan volgen die gericht is op het werk", vertelt dekaan mevrouw C. Schellart. Ging in het verleden het groot ste aantal van haar pupillen naar het HAVO, momenteel stapt 70 procent over naar het MBO. Een kleine 30 procent gaat naar het HAVO, KMBO of een opleiding volgen binnen het leerlingwezen. „Leerlingen die in het derde leerjaar hun portie aan Fikkie willen geven, breng ik in con tact met de consulenten van het leerlingwezen. Ik laat nie mand los en dat lukt me aar dig", aldus mevrouw Schellart. Dekaan G. van Ringelestijn van C.S.G. De Schakel in Ca- pelle aan den IJssel, een school voor I.H.N.O., L.H.N.O., L.E.A.O., vertelt dat van zijn geslaagden ook maar een klein aantal wil gaan werken. Voor zover hij weet, hebben deze oud-leerlingen binnen enige maanden daadwerkelijk een baan. „Dikwijls komen ze te recht bij werkgevers waarbij ze stage hebben doorlopen", al dus de dekaan. Het grootste KNBO. „Steeds meer zie je een verschuiving naar de oplei dingen binnen het leerlingwe zen. Het trekt de jongeren om dat dat leren en werken tege lijk is. Die leuke zakcent doet natuurlijk ook veel", geeft hij toe. De HAVO-, VWO-geslaagden van het Emmauscollege in Rotterdam/Oosterflank kiezen voor het merendeel voor een vervolgstudie. „Er zijn er voor hen heel wat. Soms is het zelfs moeilijk kiezen. Hooguit drie a vier geslaagden gaan werken. Merk ik dat ouders van de kin deren verwachten dat ze bij hen in de zaak komen werken, dan probeer ik toch nog een opleiding voor hen los te peu teren" vertelt dekaan A. Bos. Willen leerlingen vroegtijdig hun HAVO-opleiding beëindi gen dan promoot hij het leer lingwezen. „Het duale stelsel is in opgang. Op alle niveaus kunnen op die wijze opleidin gen worden gevolgd", aldus de dekaan. ROTTERDAM - Dertig jaar be staat dit jaar de bedrijfsschool van Verolme Usselmonde. Zes jaar nadat Cornelis Verolme in 1946 in Usselmonde Scheepsin- stallatiebedrijf Nederland (S.I.N.) had opgericht, werd al gestart met het opleiden van jon geren. De praktische opleiding van toen is nu een opleiding waarin de theorie, opgedaan in de streekschool, wordt toegepast in de praktijk op de bedrijfsschool van Verolme Usselmonde. Na jaren van recessie kampt de me taalsector ook nu weer met een tekort aan goed opgeleide vak mensen. Het is daarom niet ver- wondelijk dat Verolme Ussel monde (V.M.IJ) diep in de bui del tast opdat de leerlingen in een goed geoutilleerde bedrijfs school zich kunnen bekwamen in draaien, frezen, constructieban- kwerken, electrisch- en gasboog- lassen, machinebankwerken in de werktuigbouw of pijpenbe- werken. De tweejarige opleiding kost de leerling niets. Integendeel; maandelijks krijgen ze een aar dige zakcent mee naar huis. Zwaar en vuil werk is het werk in de metaalindustrie allang niet meer. Er komt tegenwoordig be hoorlijk wat denkwerk bij aan te pas. Met de meest moderne ma chines brengen de werknemers een product tot stand. Stap voor stap. „Veel mensen denken aan scheepsbouw als ze de naam Verolme horen. Ons aandeel in de scheepsbouw is echter nihil. Onze werkzaamheden zijn ge richt op 'de industrie zoals het meebouwen aan 'Hycon' van Shell, 'Flexicoker' van Esso, de uitbreiding van Fuji foto en film, modules voor de offshore en KPE modules voor de raffinade rij." Aan het woord is G. Hou- thoff, hoofd personeelszaken. Hij is verantwoordelijk voor de opleidingen van de bedrijfs school en wordt dqarbij met raad en daad terzijde gestaan door drie leermeesters. „Tussen de leermeesters en de vijftig leerlin gen is een goede werksfeer. Dat is duidelijk te merken aan de goede resultaten. Resultaat staat hoog bij V.M.IJ. in het vaandel en daarom ook is het bedrijf bereid om medewerking te ver lenen waar nodig in ondersteu ning van de lessen waarin een leerling minder sterk is", aldus Houthoff. Computer gestuurd De bedrijfsschoolopleidingen bij V.M.IJ. worden, evenals die van 35 andere bedrijven in de regio Rijnmond, verzorgd in samen werking met de Stichting Meta- lektro-Rijndelta (SMO-R) in Barendrecht. De SMO-R sluit een 'opleidingsovereenkomst' met de leerling af. De SMO-R neemt schooien boekengeld voor haar rekening en betaalt een zakgeldvergoeding uit. Bij V.M.IJ. ontvangen de leerlingen gedurende het eerste jaar 300 gulden bruto per maand en in het tweede leerjaar 550 gulden. Houthoff: „Na afronding van de opleiding is de geslaagde vrij in de keuze bij Verolme aan de slag te gaan of bij een ander bedrijf. Wat hun beslissing ook is, ze zijn zeker van werk. Bij alle bedrij ven in de metaalsector is een groot tekort aan opgeleide vak lieden en dat tekort zal de ko mende jaren alleen nog maar toenemen. En ondervindt een leerling dan toch nog problemen bij het vinden van een baan, dan is er altijd nog de SMO-R die een handje kan helpen. Wie denkt dat een opleiding bin nen het leerlingwezen niet veel voorsteld, heeft het goed mis? Het is een officiële opleiding waarvoor niet alleen een leero vereenkomst wordt afgesloten, maar waarvoor ook wel degelijk hard moet worden gewerkt. Bin nen het leerlingwezen is voor de metaalvakken werkzaam het Landelijk Opleidingsorgaan de SOM: Stichting Opleidingen Metaal. V.M.IJ. eist bovendien van haar leerlingen ook het af leggen van een C. C.-examen, zodat alle leerlingen bekend zijn met het gebruik van computer gestuurde machines. Als de leer ling zowel het praktijk- als het theorie-examen met goed gevolg heeft doorlopen dan ontvangt hij het landelijke SOM-vakdiplo ma. Het praktijkgedeelte wordt door praktijkopleiders, de leermees ters, op de bedrijfsschool ver zorgd (3 of 4 dagen per week), terwijl voor het theoriegedeelte een Streekschool moet worden bezocht (1 of 2 dagen per week). Meisjes zijn van harte welkom bij Verolme Usselmonde. Ze hebben ze zelfs graag. Verdere opleidingen Besluit een leerling een werk- overeenkomst met V.M.IJ. af te sluiten dan wordt hij of zij gesti muleerd middels opleidingen zich verder te bekwamen. „Een voortgezette opleiding, even eens binnen het leerlingwezen, duurt één of twee jaar. De oplei ding zorgt voor de verbreding en t verdieping van het vakmanschap en maakt de leerling tot een ech te specialist in de gekozen vak richting", vertelt Houthoff. „Wij streven ernaar dat zoveel mogeleijk van onze werknemers naast hun vak ook kennis op doen van een ander. Ze zijn dan multifunctioneel inzetbaar en kunnen op gezette tijden de werkdruk van hun collega's ver lichten", vervolgt hij. Jonge mensen met een LTS- of MAVO-diploma, die wel zin hebben om veelomvattend en veelzijdig werk te doen, kunnen bij Verolme Usselmonde te recht. Missen zij één of twee essentiële vakken in hun pakket dan is het mogelijk via een voor- schakelopleiding toch een plekje op de bedrijfsschool te verove ren. Niet alleen zijn geïnteresseerden in een opleiding van harte wel kom om een afspraak te maken met de afdeling personeelsza ken, ook mensen die een vaste baan willen, kunnen contact op nemen. Het telefoonnummer van V.M.IJ. is 010 - 4825300, Het toestel van G. Houthoff is nummer 245. lees meer op de personeelspagina

De Havenloods | 1992 | | pagina 13