m DE HAVENLOODS „Diplomatieke paus heeft te weinig oog voor onderdrukten" SchiedamsNieuHsMad Vacatures bij De Erker Technische storing Veel blues in Podium Sponsorloop Bruynzeel IlilIZd Kahrs MEUBELBOULEVARD CAPELLE Kom naar Meubelboulevard Capelle. mljndérs All Starr Band in Dirty Henry Met oor en oog PLANNEN VOOR PARKET? Rambo's in Schiedam Pater Kool tekent protest aan tegen zegening monument in Latijns-Amerika Eigenwaarde centraal in De Blijhof Erotische architectuur in galerie Het Spectrum EDITIE P, DONDERDAG 28 MEI 1992; 41e JAARGANG Nr. 22 UKSgener hutó-aarhhuLsbLacten HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM De Havenloods Het Zuiden Holland Silhouet De Merwepost Het Nieuws- en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET RUBRIEKS- .010-4.699.444 advertenties^ UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker is op zoek naar nieuwe barmedewerkers en bestuursle den. De bedoeling is dat de va catures de komende twee maan den ingevuld kunnen worden. Van de bestuursleden wordt een actieve betrokkenheid verwacht bij het beleid en de uitvoering daarvan. Onlangs werd in de nieuw statuten vastgelegd dat voortaan in commissies gewerkt gaat worden. Bestuursleden hebben daarin een belangrijke rol. Belangstellenden dienen te beschikken over enige vrije tijd en moeten kunnen meedenker over de invulling van de activi teiten. Barmedewerkers moeten niet al leen goed gunnen tappen, maai ook een ochtend (8.30 tot 13.OC uur), middag (13.00 tot 17.OC uur) of avond (19.00 tot 23.0C uur) beschikbaar zijn. Geïnte resseerden worden ingewerkt. Zowel voor bestuurleden als barmensen is geen financiële vergoeding beschikbaar, wel koffie- en consumptiebonnen. Informatie: telefoon 4267767. 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK KOFFIECONCERT - De vere niging Vrienden van het Stede lijk Museum organiseert op woensdag 3 juni een lunchcon cert. Om 12.30 uur treden in de aula aan de Hoogstraat fluitiste Ellen Metaal en pianist Bas van Houte op. Op het programma staat werk van Chaminade-Dop- pler en Mozart. Toegang en kof fie gratis Door een techni sche storing zien de redactiepagina's in deze krant er anders uit dan we gepland hadden. Een groot aantal ar tikelen en foto's kon woensdag niet meer worden verwerkt. De betreffende stukken zullen voor zover mogelijk vol gende week worden geplaatst. De redactie SCHIEDAM— Café Podium draait vrijdagavond de infuus weer dicht. Vanaf 22.00 uur staat de laatste Nieuw Bloed avond op het programma. De debuterende bands zijn ditmaal Gophers en Hot Thirsty (hoe toepasselijk...). Zaterdagavond weer ouderwetse klanken aan de Lange Haven 28. Vanaf 22.30 uur speelt het Rot terdamse Dirty Work covers van onder andere The Rolling Sto nes. Verder nog wat eigen num mers uit de blues- en rockkeu- ken. Op zondagavond wordt het live- weekeinde afgesloten met een optreden van Rolling and Tum bling. Dit muzikale duo staat prat voor een portie Mississippi countryblues, maar ook de stad se Chicago-blues passeert de re vue. Met (slide)gitaar en harmo nica gaan de twee om 21.30 uur los. De toegang is zoals iedere avond gratis. SCHIEDAM Leerlingen van openbare basisschool De Klin ker zetten op woensdag 3 juni letterlijk hun beste beentje voor. De school aan de Warmoeze- nierstraat organiseert dan tussen 13.00 en 16.00 uur een sponsor loop waar alle 400 leerlingen aan mee zullen doen. De kinderen starten in verschillende leeftijd groepen. De hoogste klassen worden weggeschoten door de Schiedamse Feyenoord-verdedi- ger Henk Fraser, wiens dochter tje binnenkort De Klinker be treedt. De opbrengst van de loop gaat voor de helft naar het Sophia Kinderziekenhuis. De rest is bestemd voor een renova tie van het schoolplein en de installatie van een klimrek. De school hoopt stilletjes op een to taal van 5000 gulden. ckZuicWSter MEUBELEN EN TAPIJTEN SCHIEDAM - Peter de Vries and the All Starr Band treedt zaterdagavond 30 mei weer bin nen de eigen stadsgrenzen op. Vanaf 22.00 uur is het viertal te horen in café Dirty Henry aan de Hoogstraat. Op het menue staan covers uit de surf-periode, van The Beatles, Lynnerd Skynnerd, Tom Petty en The Byrds. Peter de Vries zingt en speelt gitaar, Rien Schaap gitaar. Rob op't Ende bas en Marcel Gootjes drums. De toegang is gratis. SCHIEDAM Stadsbeiaardier Addie de Jong gaat de komende maanden viermaal een concert verzorgen in de Grote Kerk van Schiedam. Aansluitend zal hij een rondleiding verzorgen in de toren. Daarbij kan het carülion en het uurwerk door het publiek van dichtbij bekeken worden. De gemeente heeft voor het pro ject een subsidie van 1650 gul den beschikbaar gesteld. De concerten en aansluitende rond tochten in de kerk aan de Lange Kerkstraat vinden plaats op za terdag 30 mei, 27 juni, 25 juli en 29 augustus. Sportinstituut Schiedam organiseert op zaterdag 6 juni voor de zevende maal een Survival of the Fittest. Aan de de fysieke titanenstrijd zullen ditmaal 25 teams van vier perso nen meedoen. Krachtpatsers type ruwe bolster blanke pit, maar ook gewoon fanatieke jongens type marinier en pad- worden geacht kracht, vaardigheid, conditie, inzicht en samenwerking te tonen. De organisatie is in handen van sportschoolhouder Gerard Vroegh en partner Rinus Bosman, Bert Lankester en Leo Klaasse. Verder werken ruim dertig vrijwilligers mee aan het nationale evenement. „In het begin waren het louter regioteams die inschreven, nu komen ze uit alle delen van het land", vertelt Vroegh. Dit jaar doen ook twee damesteams en een gecombineerd team mee. Schiedam is het decor van de enige teamwedstrijd in Nederland. Start en finish vindt plaats op het complex van voetbalclub DRZ. Daarna slingeren de teams zich via het Beatrixpark, het polderge bied rond Kethel, Schiedam-Noord naar het dijklichaam op de grens Vlaardingen/Schiedam, om vervolgens via dezelde lijn weer terug te keren. Onderweg staan zo'n veertien hindernissen op het programma, van touwklimmen tot boomstamverplaatsen, van ka novaren tot kompaslezen. De stopwatch wordt pas ingedrukt wanneer het complete kwartet op de finishplaats met een trekzaag een boomstam heeft doorgezaagd. Vroegh rekent op een winnende tijd van rond de tweeënhalf uur. „De laatsten zullen er ruim tweemaal zo lang over doen". Tot de kanshebbers behoort het team van de Haagse politieschool, maar ook een team van mariniers kan hoge ogen gooien. „Het gaat pas goed als je allemaal op hetzelfde niveau zit, eén mindere houdt de boel op en de tijd stopt pas wanneer er vier zijn gefinisht", oppert Vroegh. „Volgend jaar gaan we het nog grootser aanpak ken, ieder topteam wil immers grensverleggend bezig zijn". De start is om 8.30 uur, de prijsuitreiking bij DRZ om 20.00 uur. In de bruynzeel vloerenshop geven wij graag alle informatie. SCHIEDAM De Blijhof viert dit jaar het twintigjarig bestaan. Het gezinsvervangend tehuis voor mensen met een verstande lijk handicap is in die tijd meege groeid met een maatschappelij ke tendens. Tino Simons, hoofd van De Blijhof en De Luit (Maassluis), legt uit dat er heel wat is veranderd. „In het begin werkten alle tehui zen nog volgens een medisch model, daarna deed het begelei dingsmodel zijn intrede, tegen woordig praten we over emanci patiemodel." Ook De Blijhof kreeg te maken met deze trend die door een veranderende sa menleving werd ingegeven. „De mens staat nu veel meer cen traal, je kunt zeggen dat we meer naar 'de klant' kijken", legt Simons uit. In De Blijhof, waar momenteel 26 bewoners zijn ondergebracht, wordt ge werkt in drie leefgroepen. De oudste inwoner is 73, de jongste 21. „Op basis van een profiel worden de mensen ingedeeld", eenmaal meer dan de ander". Voor een enkeling die goed zelf standig kan leven heeft De Blij hof ook een dependance aan de Mgr. Nolenslaan. In die flat wo nen twee mensen. De Blijhof heeft inmiddels een tweede de pendance toegewezen gekregen, waar die zal worden ingericht is nog niet bekend. „Mensen met een handicap staan tegenwoordig meer in de samenleving dan vroeger, al is de integratie en normalisatie nog lang geen honderd procent", al dus Simons. Niet iedereen komt in aanmerking voor De Blijhof. „Er zijn opname-criteria. Er moet wel degelijk een redelijke sociale zelfredzaamheid aanwe zig zijn, anders is de meerwaar de van het wonen in een tehuis nihil". Zwaardere gevallen wor den normaliter dan ook in een internaat ondergebracht. „Het werk is heel anders dan vroeger. Momenteel komen veel vragen op je af omdat de visie op het werken met verstandelijk gehan dicapten is veranderd. Het is bij voorbeeld soms beter om slechts een deel van-de verzorging op je te nemen. Bovendien is dat goedkoper". Gedacht moet wor den aan bijvoorbeeld het rond brengen van maaltijden. Doorstroming „Vroeger werkte alles volgens vaste patronen en dat was eigen lijk makkelijker, nu komen er veel meer praktische dingen op je af omdat iedereen van het personeel (18 stuks, red.) zo ge woon en normaal mogelijk met de bewoners doet", legt Simons uit. Een probleem vormt de slechte doorstroming. Het over grote deel van de bewoners woont er al zolang De Blijhof bestaat. „We slibben wat dicht, de doorstroming is onvoldoende omdat de mensen ouder worden, maar ook omdat de participatie van de maatschappij best wel tegenvalt" Als hoofd van twee tehuizen moet Simons, die al twintig jaaï in het werk zit, reëel zijn en beseffen dat bepaalde Polonaise van bewoners en familie. hulp niet geboden kan worden. „Dus rondkijken en de vraag stellen 'kunnen we met deze be woner nog wat uitvoeren'. We hebben dan ook een goede rela tie met verpleeghuizen in de re gio. Zij onderkennen onze nood." Het jubileum werd zaterdag uit gebreid gevierd met een receptie voor bewoners, personeel, oud- personeel en afgevaardigden van diverse instanties. Wethouder De Leede was één van de 150 bezoekers, 's Avonds brak het feest pas echt goed los. In De 4 Molens werd door bewoners, personeel en familie tot midder nacht gefeest met dans en mu ziek. Iedere bewoner kreeg een cadeautje. De Blijhof zelf kreeg een boom en een vuurveilige gasbarbecue aangeboden. In September staat in het teken van de festiviteiten een zaalvoetbal toernooi op het programma. SCHIEDAM In galerie/kon- ditorei Het Spectrum aan de Hoogstraat exposeert momen teel de Utrechtse fotograaf Wim van Kooij. Zijn zwart/wit oeuvre bestaat uit architectuur foto's en erotische mannen foto's. Een op z'n minst curieuze com binatie. Toch ziet de organisatie van de expositie grote overeen komsten. Licht en lijnen eisen een hoofdrol op en het eindre sultaat is visueel aantrekkelijk en roept een reactie op. De érot- sche foto's zijn gebasserd op subjectieve elementen. Mooi, spannend, stoer, krachtig, zacht of erotisch. Architectuur kan de zelde kwalificaties toegedicht worden, zo luidt het. Hoe een gebouw erotisch kan zijn wordt helaas niet verklapt. Gedurende de maanden juni en juli is het werk van Van Kooij gratis te bezichtigen. Langs de rijksweg Rotterdam-Gouda. Afslag Capelle a/d Ussel/Alexanderpolder. SCHIEDAM De Schie damse pater Th. Kool heeft zich onlangs met een open brief tot de paus gewend. Een opmerkelijk schrijven, even hard als emotioneel. Kooi vreest dat paus Johannes Paulus zich door het geven van zijn zegen aan een gigan tisch herdenkingsmonument in Santo Domingo al te zeer aan de kant van de macht hebbers schaart. „Voor dat monument, ter gelegenheid van 500 jaar evangelisatie in Latijns-Amerika, worden krottenwijken gesloopt waar nu nog de allerarmsten wo nen. Dat is niet humaan, noch rechtvaardig", aldus Kool. In het rustieke Kethel-Noord staat de St. Jacobuskerk. Hier zetelt pater Kool. Zijn gemoeds toestand is omgekeerd evenredig met de vredige omgeving. De pater is boos en verdrietig. „Het begon allemaal in maart" ,zegt hij. „Op tv werd een documen taire aangekondigd over Santo Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse Republiek. Daar wordt momenteel gebouwd aan eenreusachtig herdenkingsmo nument. Ter gelegenheid van het feit dat Christoffel Columbus 500 jaar geleden voet aan wal zette op Latijns-Amerika. Waar mee de evangelisatie een aan vang nam." „Daarnaast zet men op het ogen blik een aantal grote hotels neer. Alles bij elkaar gaat het om een gigantisch prestige-object. Maar daarvoor moeten wel de krotten- Vooral steunbetuigingen voor de Schiedamse pater wijken, die nu nog op die plek staan, worden gesloopt. En de mensen die er wonen, de aller armsten, kunnen geen kant op. Ze hebben geen vervangende woonruimte en belanden ge woon op straat. Ik schrok van die reportage. Maar ronduit schokkend vond ik het bericht dat paus Johannes Paulus dit na jaar naar Santo Domingo afreist om dat herdenkingsmonument zijn zegen te geven. Heeft onze heilige Vader dan geen oog voor de behoeftigen?", vroeg ik mij af. Pater Kool vond dat hij actie moest ondernemen om zijn zorg kenbaar te maken. En stelde, namens pastoraatsgroep en pa rochievereniging van H.H. Jaco bus en Martinus te Schiedam, een open brief aan de paus op. Het schrijven ging naar Rome ('Citta del Vaticano'), maar ook naar tal van organisaties in Ne derland. Centraal in de brief staan twee zaken. Ten eerste wijst pater Kool op het verleden van de evangelisatie. Hij stelt: „Niet voor niets gingen eeuwen geleden ontdekkingsreizigers, soldaten en missionarissen op gemeenschappelijke tochten naar Latijs-Amerika. Bezits drang, geweld en bekering vie len vaak, te vaak, samen. Dat is ten koste gegaan van de oor spronkelijke bevolking, vooral indianen. Hun recht op eigen grond, eigen cultuur en leefwijze is ontkend. En het is uitgemond in een regelrechte genocide. Dat moeten wij ook nu nog goed beseffen." Daarnaast richt hij zich recht streeks tot de paus als het gaat om de zegening van hét groot schalige prestige-object in de Dominicaanse Republiek. „Be wogen met het lot van onze broeders en zusters in Latijns- Amerika, vragen en smeken wij U, in Gods Naam, heilige Va der, dat u ofwel van dit voorne men afziet, ofwel bij die geler genheid zo onverbloemd dezé centrale boodschap van het evangelie laat klinken, dat er geen ontkomen meer aan is voor de autoriteiten ter plaatse en voor de hele wereld. Dat recht gedaan wordt aan de zwaksten". Nuntius De brief werd half april (met Pasen!) verstuurd. Inmiddels heeft pater Kool tal van reacties binnen. Vooral steunbetuigin gen. Ook de pauselijke nuntius in Nederland reageerde. „Hij, liet mij weten dat de paus toch altijd begaan is met het lot van de zwaksten en stelde voor voor al te bidden", zegt de Schiedam se pater schouderophalend. „Nee, daar ben ik niet gelukkig mee. Het zegt me te weinig. Voor mij is deze pauselijke zege ning van het prestigieuze her denkingsmonument een symp toom. Paus Johannes Paulus is mij veel te diplomatiek. Hij kiest te vaak de kant van het gezag, de machthebbers. En heeft te wei nig oog voor de onderdrukten op aarde." De recente zaligverklaring van de Spaanse priester Escriva de Balaguer y Albas, grote man van het ultra-conservatieve Opus Dei dat nauwe betrekkingen on derhield met het fascistische Franco-regime, past volgens pa ter Kool in dat beeld. „Dat de paus die man op zo'n korte ter mijn heeft zaligverklaard is on gelooflijk. Godgeklaagd. Zoals die organisatie opereert, de du bieuze standpunten die het in neemt en de geheimzinnigheid die het uitstraalt. Nee, dat is niet mijn interpretatie van het evan gelie. Voor mij telt de bood schap van liefde en gerechtig heid. Over de hele wereld..."

De Havenloods | 1992 | | pagina 1