Ajax-gekleurd Oranje gaat in Zwellen op jacht naar revanche Wedstrijdschema EK Voetbal 1992 EK Voetbal 1992 Europese titelhouder wil Italiaanse WK-blaam doen vergeten De selectie Van 10 juni tot en met 26 juni De weg naar Zweden DE HAVENLOODS - DONDERDAG 28 MEI 1992 22-371 "Dat is een goed stel, hoor!" We horen het hem nog zeggen, Studio Sport verslaggever Theo Reitsma, vier jaar geleden op die gedenkwaardige middag van de 25ste juni in München. Het Nederlands elftal beheerste als kersverse kampioen van Europa niet alleen het kleine podestrum van het Olympia Stadion, via het medium televisie werd op slag vrijwel de gehele aardbol oranje-gekleurd. Een algemene euforie, die helaas slechts twee jaar zou duren. De lettercijfercombinatie WK '90 spreekt voor zich. Het drama Italië, de door interim-coach Beenhakker begeleide afgang van Europa's sterkste voetbalnatie. Maar op 12 juni a.s. biedt het Ullevi Stadion van Göte- borg het Oranjeteam alle kans op rehabilitatie. Gezien de ongekende rust in de tent van de teruggekeerde gene raal Michels en diens huidige oppasser en aanstaande op volger Advocaat, lijken de mogelijkheden om Italië te wreken alleszins reëel. Ergo, gepast optimisme is in Zwe den op z'n plaats. Het verwachtingspatroon wordt door het UEFA Cup-suc ces van Ajax en de respectabele EC Il-prestaties van een onder Wim Jansen weer herboren Fey- enoord wellicht enigszins over trokken, het potentieel om de glorie van München te prolonge ren is zonder meer aanwezig. Het geraamte van de heersende Europese kampioen - Van Breu- kelen, Ronald Koeman, Van Tig- gelen, Gullit, Rijkaard, Van Aer ie, Wouters en Van Basten - is nog in tact, terwijl EK-nieuwe- lingen als Blind, Boszl Van Vos sen en niet in de laatste plaats de mondiaal meest begeerde spits Bergkamp in de aanloop naar Zweden hebben bewezen in top vorm te steken. Minder duide lijkheid is er over de jongste - Richard - Witschge, voor wie in het Barcelona van Johan Cruijff vooralsnog geen basisplaats blijkt te zijn weggelegd. Niette min mag men er vanuit gaan dat de papieren kracht van het Ne derlands elftal die van vier jaar geleden niet alleen evenaart, doch zelfs nog kan overtreffen. GEEN VRAAGTEKENS Bovendien zweven er weinig of geen vraagtekens boven de Oranje- selectie. Het zwervend stukje bot in de enkel van Marco van Basten en de vraag of Ruud Gullit na zijn zoveelste knieope ratie op tijd fit zal zijn, vormen de enige dissonanten op weg naar Göteborg. Zoals bekend speelt Oranje, geplaatst als hoofd van Groep 2, de eerste drie wed strijden - achtereenvolgens te gen Schotland, het GOS en Duitsland, in het befaamde Ulle vi Stadion van deze 500.000 inwo ners tellende havenstad aan de monding van de Göta. En ook dat lijkt op voorhand een mee valler van de eerste orde. Het gecharterde hotel wordt een soort tweede huis en vermoeien de reizen naar Norrköping, waar de andere opponenten wel moe ten aantreden, zijn er dus niet bij. Voeg daarbij het feit dat Ne derland pas na de duels met de Schotten en de Russen erfvijand Duitsland tegenover zich weet, en het gebruikelijke rekensom metje lijkt al van een uitkomst voorzien. Gemeten naar de nu geldende krachtsverhoudingen zou het immers weieens zo kun nen zijn, dat de confrontatie Mi- chels-Vogt voor beide partijen van geen belang meer is voor het bereiken van de halve finales, omdat zowel de eerste als de tweede plaats in beide groepen daartoe het recht biedt. Dus is het allerminst ondenkbaar dat op die 18e juni een gelijkspel reeds bij voorbaat vaststaat. Kortom, het klimaat lijkt ideaal om, zoals in 1988, opnieuw een topprestatie neer te zetten. AFSCHEID MOTIVEERT Daarbij dienen nog een paar pikante details niet onbesproken te blijven. Voor gevorderde der tigers als Van Breukelen, Ronald Koeman, Van Tiggelen, Wouters en Gullit zou Zweden weieens het laatste internationale lan- dentoernooi kunnen zijn. Uiter aard een extra stimulans om zich in extremis nog eenmaal in alle glans aan de wereld te presente ren. Al was het maar om er op de valreep van hun loopbaan nog een lucratieve transfer uit te sle pen. Daarnaast voelen zij de hete adem in hun nek van Menzo, Bosz, Van Vossen en Taument. Een concurrentiestrijd, dié Mi chels mogelijk de nodige hoofd brekens zal kosten om tot het formeren van de juiste ploeg te komen, maar die tevens de ga rantie met zich draagt dat Oranje zowel kwantitatief als kwalita tief geen enkele tegenstander hoeft te vrezen. Het enige gevaar van deze wetenschap schuilt in mogelijke onderschatting. Den ken we wat dat betreft maar even terug aan de openingswed strijd van vier jaar geleden tegen de Sovjet Unie toen zonder de door Michels gepasseerde Marco van Basten een onverwacht en teleurstellend 1-0 verlies moest worden geïncasseerd... ZONDER MATTHAUS Het inmiddels herenigde Duitsland zal de door een zware blessure getroffen Lothar Matt- haus weliswaar moeten missen, maar heeft in de naar Italië swit chende spielmacher van kam pioen Stuttgart, de voormalige DDR-vedette Mathias Sammer, Schiet Marco van Basten Oranje opnieuw naar een kampioenschap (foto: Mark van der Kort). kunnen en moest zijn plaats on- De grote vraag daarbij is of der de lat afstaan aan Andy Go- nieuwkomers als Yuran, Mosto- ram, terwijl hij voor de nog ge- voi en Kornejev al volwassen ge blesseerde veteraan Gordon noeg zullen zijn om bijvoorbeeld Strachan van de kersverse titel- de rol van topschutter Protasov houder Leeds United, clubge- over te nemen. Maar ondanks de noot Mc Allister achter de hand door de politieke omwenteling heeft. Meer dan een gevaarlijke ernstig gehavende ploeg bezit outsider is Schotland, dat zich Bychovets in opkomende sterren vier jaar geleden niet voor de als Kolyvanov, Shalimov en Kul- eindronde wist te kwalificeren, kov een drietal gevaarlijke aan- echter niet. vallers. Of dit trio echter in staat upT zal zijn de trage, door libero rit I üUo Chernishov geleide defensie dus- Ongeacht de uitslag tegen de danig te ontlasten, dat van een Schotten wordt het duel met het evenwichtige formatie gespro- oGemene Best van Onafhankelij- ken kan worden, zal echter pas sên~de~beide°halve 'finalisten van ke Staten (de voormalige Sovjet in Zweden blijken. 1988 (2-1 voor Nederland), kon Unie) van cruciaal belang. Op 15 Slotsom: Nederland en Duits- weleens van geen enkele beteke- juni zal het team van coach Ana- land zijn de absolute favorieten toli Bychovets verslagen moeten in Groep 2. worden om kans op plaatsing de halve finales te houden. een waardige remplacant in huis. Ook de tweede Duitser van Inter, spits Jürgen Klinsmann, zal ditmaal niet tot het vaste ka der van teamchef Vogts behoren. De symphatieke aanvaller wordt als joker achter de hand gehou den in geval zijn opvolger Karl- Heinz Riedle mocht falen. Met de al grijzende Voller vormt Riedle vooralsnog de tweemansvoor hoede van de Mannschaft, die, traditioneel, ook weer over een ijzersterke en bikkelharde de fensie - Binz, Reuter, Kohier, Buchwald, Brehme - beschikt. Maar, zoals gezegd, het duel tus- zijn voor het bereiken van de laatste vier. Nederland opent de groeps- twee nieuwe spelers in de ploeg. Vaste doelman Jim Leigthon matie van 1990 werd het GOS bleek de druk niet meer aan te elftal vrijwel geheel vernieuwd wedstrijden tegen Schotland, dat Evenals Nederland faalde de al ruim twee jaar in vrijwel de- verliezende EK-finalist van vier zelfde formatie aantreedt. Coach jaar geleden op het WK van Ita- Roxburgh bracht in de laatste lië over alle linies, maar in tegen- Groep 1 kent op voorhand een kwalificatiewedstrijden slechts stelling met de slechts op enkele dergelijke voorspelbare situatie plaatsen gewijzigde Oranje-for- niet. Gastland Zweden mag dan na het wegvallen van Ajacied Stefan Petterson en diens voor malige clubgenoot Peter Larsson twee gevestigde krachten mis sen, in aanvallend opzicht wor den de spitsen Brolin en Fursht op basis van hun grote snelheid door elke verdediging gevreesd. Op papier beschikt coach Tom my Svensson mogelijk over de zwakste ploeg van deze groep, de geschiedenis heeft uitgewe zen dat een „thuisland", opge zweept door het eigen publiek, zichzelf vaak weet te overtreffen. Michel Platini is er na een reeks van magere jaren in opval lend korte tijd in geslaagd van Frankrijk weer een erkend voet balland te maken. De Haantjes spelen sinds zijn aanstelling vrij wel constant in dezelfde formatie technisch oogstrelend, maar kunnen in een zwaar toernooi als het komende EK weieens fysiek in de problemen komen. Meest opvallende speler is uiteraard de naar AC Milan verhuizende top schutter van Olympique Mar seille, Jean- Pierre Papin. Voor het in staat van oorlog verkeren de Joegoslavië geldt min of meer hetzelfde als voor het GOS in Groep 2. Een elftal omgeven door onzekerheden, dat maar liefst zeven spelers, die in de kwalificatiewedstrijden nog ac tief waren, zal moeten missen. Het zijn de Kroaten Ivkovic, Bo- ban, Jozic, Vulic, Jarni en Prosi- necki en de Sloveen Katanec. Bondscoach .Osim restte daarom niet anders dan zich te beperken tot de spelers van de twee clubs uit Belgrado, Partizan en Rode Ster, aangevuld met een enkele in het buitenland spelende ster als Pancev. Kortom, het wordt voor Osim in Zweden alles of niets. Engeland tenslotte beschikt naast gedegen voetballers als Walker, Steven, Piatt en Dixon nog altijd over gentlemanaan- valler Gary Lineker. Zijn reuk vermogen, waar het het maken van doelpunten betreft, lijkt nog steeds niet aan slijtage onderhe vig en mits de naar Japan afrei zende spits van Tottenham Hot spurs goed vanaf de vleugels - Barnes en Shearer? - wordt be diend, kan zijn ploeg een rol van betekenis gaan spelen. REKENMEESTERS Conclusie: Het EK in Zweden zal tot de halve finales ander maal worden beheerst door de rekenmeesters onder de coaches. In eerste instantie zullen zij zich niet in een aanvallend avontuur storten, maar hun resultaten proberen af te stemmen op die van de overige drie groepsgeno ten. Voor het mooie, betere en spannende voetbal zullen we dus moeten wachten tot de laatste vier bekend zijn. Dan dwingt het KO-systeem iedereen van zijn behoudende geloof te stappen en telt alleen een overwinning. Of zal Oranje de door Ajax gezette toon, aanvallend voetbal tot elke prijs, in Göteborg voortzetten?. Michels is er het type niet naar om risico's te nemen, maar ge zien het groot aantal door hem geselecteerde Ajacieden zouden die hem de ijzeren wet van Louis van Gaal weieens kunnen opleg gen. Tot meerdere glorie van het publiek. De weg naar Zweden legde het Nederlands elftal af in groep 6. In deze groep schakelde het Nederlandse team Griekenland, Portugal en Malta uit. Oranje ein digde met 13 punten uit acht wedstrijden op de eerste plaats in deze groep. Zes wedstrijden werden gewon nen, één gelijk gespeeld en één verloren. De doelcijfers bedroegen 17-2. De uitslagen van de door Nederland gespeelde wedstrij den (met tussen haakjes de doelpuntenmakers) zijn: 17-10-1990 Portugal - Nederland 1-0 21-11-1990 Nederland - Griekenland 2 - 0 (Bergkamp, Van Basten) 19-12-1990 Malta - Nederland 0 - 8 (5x Van Basten, 2x Bergkamp, Winter) 13-03-1991 Nederland - Malta 1 - 0 (Van Basten) 17-04-1991 Nederland - Finland 2 - 0 (Van Basten, Gullit) 05-06-1991 Finland - Nederland 1-1 (Frank de Boer) 16-10-1991 Nederland-Portugal 1-0 (Richard Witsche) 04-12-1991 Griekenland - Nederland 0-2 (Bergkamp, Blind). Naast de kwalifikatiewed- strijden speelde Nederland in het afgelopen jaar ook een aantal vriendschappelijke wedstrijden. De uitslagen daarvan zijn: 11-09-1991: Nederland-Polen 1-1 (Bergkamp) 12-02-1992: Portugal-Nederland 2-0 25-03-1992: Nederland-Joegoslavië 2-0 27-05-1992: Nederland-Oostenrijk 30-05-1992: Nederland-Wales 05-06-1992: Frankrijk-N ederland Bondscoach Rinus Michels selecteerde de volgende spelers voor het elftal: Hans van Breukelen Stanley Menzo Berry van Aerle Frank Rijkaard Ronald Koeman Danny Blind Frank de Boer Adri van Tiggelen Aron Winter Marco van Basten WimKieft John van 't Schip Bryan Roy Dennis Bergkamp Peter Bosz Wim Jonk Peter van Vossen Tijdstip Plaats Wedstrijd Uitslag Te zien op: Woensdag 10 juni 20.15 uur Stockholm 1 Zweden - Frankrij k N3 B2 D2 EU ITV Donderdag 11 juni 20.15 uur Malmö 1 Joegoslavië - Engeland N3 B2 Dl EU BBC Vrijdag 12 juni 17.15 uur Göteborg 2 Nederland - Schotland N3 B2 Dl EU ITV Vrijdag 12 juni 20.15 uur Norrköping 2 GOS - Duitsland N3 B2 Dl EU BBC Zondag 14 juni 17.15 uur Malmö 1 Frankrijk - Engeland N3 B2 D2 EU ITV Zondag 14 juni 20.15 uur Stockholm 1 Zweden - Joegoslavië N3 B2 D2 EU BBC Maandag 15 juni 17.15 uur Norrköping 2 Duitsland - Schotland N3 B2 D2 EU BBC Maandag 15 juni 17.15 uur Göteborg 2 Nederland - GOS N3 B2 D2 EU ITV Woensdag 17 juni 20.15 uur Stockholm 1 Zweden - Engeland N3 B2 Dl EU BBC Woensdag 17 juni 20.15 uur Malmö 1 Frankrij k - Joegoslavië N3 B2 Dl EU BBC Donderdag 18 juni 20.15 uur Göteborg 2 Nederland - Duitsland N3 B2 D2 EU ITV Donderdag 18 juni 20.15 uur Norrköping 2 Schotland - GOS N3 B2 D2 EU ITV Zondag 21 juni 2Q.15 uur Stockholm le halve finale N3 B2 Dl EU BBC Maandag 22 juni 20.15 uur Malmö 2e halve finale N3 B2 D2 EU ITV Vrijdag 26 juni 20.15 uur Göteborg Finale N3 B2 Dl EU BBC (Toelichting: N3 Nederland 3; B2 België 2; Dl Duitsland 1;D2 Duitsland 2; EUEurosport; BBC BBC 1; ITV=ITV.) Volvo Company Cars. Vergelijk ze met een nieuwe auto en vergelijk dan 'ns de prijs. 440 DL inj. '91 donkergrijs 21286 km 27. Volvo Company Cars Afleveringsinspectie APK/VVN-keuring Volvo/BOVAG- j.ii min zijn jonge, excellente occasions staat, maar zonder prijs. Occasions mét nieuwwaarde dus; eigenlijk nog maar net inge reden, met zo'n 20.000 km op de teller en niet ouder dan 1 jaar. Bij elke occasion vanaf f 7.500,- krijgt u het Volvo Paspoort voor Zekerheid: 440 DL '90 18500 km 24.500.- 440 GL '91 smoke silver 13887 km 27.750.- 440 GLT '91 36000 km 33.750.- 460 Turbo '90 46703 km 36.950.- 480 ES '90 87992 km 39.950.- 440 GLT '89 rood bodykit 35135 km 31.750.- Nationale Auto Pas (geregistreerde kilometerstand) Zomer- of wintercontrölebeurt Volvo Touring VOLVC Service. Occasions 244 GL diesel '89 grijsmetallic 58750 km 39.950.- 244 GL autm. '89 blauw 151306 km 26500.- 744 GLT 16 v '90 wit 36000 km 49.950.- 944 GL '91 zilver 34453 km 49.500.- 944 GL '90 blauw 32357 km 42.500.- 55025 km 52.500.- Bel gratis de Volvo Okésion lijn 06-0992244 De Jong Volvo occasions RIDDKRKKRK, KOLF.NBRANDF.RSSTRAATf OTTKRDAM. KI.AAS TIMMKRSTRAAT 16 AI.HXANUKRPOI.DKR). TRI.. (IK) n-l'.. <IIO-4H(m<l66. SPIJKKMSSK. KDISONWFXi 7 UND.THRRK1N HAI.FWKC, lil

De Havenloods | 1992 | | pagina 5