Nostalgische terugblik op Sterrebos tijdens wandeling WATERWEG Wim Scholtes in de prijzen Een koe op je T-shirt Autodieven aangehouden Over hoofse liefdes en andere vertellingen m DE HAVENLOODS Programma GGD gaat verhuizen Rustplaatsen krijgen naam In een halfjaar werden ooit 3500 bomen en 200.000 stekken gepland „Loomeijer heeft wel visie" INGEZONDEN BRIEVEN Desolaat landschap Vervelende discogangers DINSDAG 2 JUNI 1992 WATERWEG— De Vlaar- dingse 'Echte Bakker' Wim Scholtes is tijdens de jaarlijkse molenbroodkeuring tot winnaar uitgeroepen voor het bakken van het beste 'Bruin van de Mo len'. Aan deze vakwedstrijd, die jaar lijks wordt georganiseerd door molen De Vrijheid in Schiedam, deden zo'n twintig bakkers uit de regio mee. Niet alleen het goede volume maar ook de voor treffelijke smaak van het brood deed de jury besluiten Scholtes tot winnaar uit te roepen. SCHIEDAM De tentoonstel ling De Koe, die eerder was te bezichtigen in de Openbare Bi bliotheek Noord, is nu te zien in de bieb aan de Korte Haven. De maand juni staat voor deze bi bliotheek in het teken van 'koeie-activiteiten'. Zo kunnen kinderen de komende woensda gen vanaf twee uur deelnemen aan bijvoorbeeld melken met een kunstuier. Op 10 juni mogen de kinderen koeiemaskers ma ken en op 24 juni kunnen zij hun eigen ontwerp op een T-shirt schilderen. De tentoonstelling die is inge richt door de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw toont de bezoekers verder zaken als rundveerassen, computer halsband en melkmachine, oor merken en likstenen. Belangstel lenden die wel eens 'de boer op willen', kunnen de folder mee nemen waarin adressen staan van boeren die hun bedrijf graag aan het publiek laten zien. De tentoonstelling loopt tot 26 juni. De openingstijden zijn: maan dag-, dinsdag- en vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur; woens dag van 13.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. VLAARDINGEN In de nacht van donderdag op vrijdag hield de politie op de Burge meester Pruissingel een perso nenauto aan. De bestuurder bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Even later bleek dat het contactslot was doorver bonden. De drie inzittenden, al len inwoners van Zaandam, wer den overgebracht naar hun woonplaats en daar aan de plaat selijke politie overgeleverd. De auto bleek gestolen in Zaandam. De eigenaresse van de auto had de diefstal niet bemerkt. CONCERT In de Grote of Sint Janskerk aan de Lange Kerkstraat kan het publiek op zaterdag 6 juni muziek beluiste ren van onder andere Bach, Handel en Reger. De composities worden uitge voerd door organist André Ver woerd. Deze muziekuitvoering is de eerste van een serie inloot concerten. De aanvang is 15.C uur en de toegang gratis. Wegener huL&aarvhuLsbLaden Prins Hendrikkade 12-16, Gebouv 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010-4.716.693). ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 -2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp npondentr- jn (sport), 010 - 4.270.879) 010 - 4.709.380). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten- Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. insdag ht i, Groene uitgave v Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel Wegener huis-aan-huisbladen vt schijnen in Zuid-Holland wekelijl een totale oplage van ruim een r joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bomen beginnen onder de grond, als wortel. Als ze eenmaal boven de grond komen gooien ze alles opzij, het heet dat ze tegen de verdrukking in groeien. Ze bemoeien zich niet met het wel en wee van de mensen, want ze behoren tot de natuur. Mensen niet. Mensen behoren tot de cultuur, die ze zelf op hun geweten hebben. Toch is er nog heel wat natuur in de mens en z'n cultuur, meer dan je denkt. Andersom komt ook voor, er zijn bomen die door mensen geplant zijn. Die groeien op bevel van de mens. Daar bemoeit de cultuur zich met de natuur. Maar als ze eenmaal een boom zijn trekken ze zich niks meer aan van de mens. Dan behoren ze tot de natuur. Ze groeien en zwijgen. Met deze regels van de Nederlandse schrijver Armando uit de bundel Krijgsgewoel (1986) wijdt De Havenloods een serie artikelen aan het VlaardingseHof. In deze voormalige ambachtsheerlijkheid vinden de komende maanden tal van culturele activiteiten plaats, met als hoogtepunt een afsluitende Beeldende Kunst-manifestatie op zaterdag 22 augustus. Reden om het Hof van alle kanten te belichten. Waarom werd het aangelegd, wat is er gebeurd, wat gebeurt er en wat gaat er gebeuren? Dat alles onder het motto 't Hof: Over Hoofse liefdes en andere vertellingen'. 23-497 Het CDA-bankje. „Nu de mensen nog' dc door ANNETTE BRAAD WATERWEG Wandelend door het park kom je zo af en toe iemand tegen die je kent. Een vriend of vriendin van vroeger die de hond uitlaat (aan de lijn), of iemand die je jarenlang riiet hebt gezien of gesproken en met wie je plots een heleboel te bab belen hebt. In het buitenland gaat dat toch wel een beetje an ders. De parken zijn er om te paraderen. Elke avond trek je je mooiste kleren aan en ga je 'op pad'. Je weet dat je gezien wordt, maar dat geeft niet; dat zijn zo de geheime regels. In Vlaardingen blijft het een toe valligheid. Hoe komt dat nu ei genlijk? Wethouder Agnes van Ardenne, die toevallig op 'haar' bankje (puur en ongeverfd, een beetje Engels) naast de gedenk steen aan de Hoflaan zit, vertelt: „Sinds ik in Vlaardingen woon, is het Hof altijd een trekpleister voor me geweest. Vroeger ging ik er tennissen en soms trimmen. Nu komt daar nog weinig van. De Hogelaan is de doorgang waar ik nogal eens loop, van mijn werk naar huis. Dat zou wat mij betreft een fietspad mo- ontwerpen hiervan uit te voeren, gen worden, dat is gemakkelij- In het park zou bovendien altijd ker." iemand aanwezig moeten zijn. „Het park roept bij mij veel her inneringen aan vroeger op. Toch vind ik dat het stadspark te wei nig biedt. In mijn fantasieën maak ik voorstellingen van hoe het eruit zou kunnen zien. Ik kom zelf uit een kwekersfamilie en ben opgegroeid tussen bloe men en planten, dus wat wil je. Als ik fantaseer, zie ik prachtig aangelegde rosaria of het wapen van de stad Vlaardingen als bloembed. Een hovenier zou op dracht kunnen krijgen bepaalde Bijvoorbeeld een parkwachter die het reilen en zeilen in de gaten houdt. Een soort aan- spreekfiguur die vragen kan be antwoorden van wandelaars en andere recreanten. Natuurlijk kan ik nog veel meer opnoemen wat ik zou willen en wat ik mooi vind, maar dat zijn zo mijn eigen geheimpjes", aldus de recreatie wethouder. Het CDA, haar partij, heeft een uitgebreide nota over het Hof geschreven. Eén van de belang rijkste ideeën hierin is dat het park een herkenbare hoofdin gang moet krijgen met een infor matiecentrum waarin de diverse mogelijkheden en activiteiten worden uitgebeeld. De educatie ve waarde van het Hof staat bij het CDA hoog in 't vaandel. Het pas geopende Natuur- en Milieu centrum aan de Hofsingel 80 zal waarschijnlijk aan een hoop wensen voldoen. Dan blijven er verder nog de volgende proble men over: wat te doen met de hondepoeperij en hoe krijg je daadwerkelijk mensen naar een park toe? De wensen en ideeën zijn er. Misschien kan het pu bliek wel eens proberen een beetje 'buitenlands' te doen. Al is het alleen maar 's zomers. Activiteiten voor de maand juni 10 juni: Marcato (vocalisten) 10 juni: Sursum Corda 14 juni: Muziekkorps Leger des Heils 24 juni: The Messengers (Jonge renkoor) De optredens en uitvoeringen in WATERWEG— De Genees kundige- en Gezondheidsdienst Nieuwe Waterweg Noord ver huist op vrijdag 19 juni van de hoofdvestiging aan de Soenda- laan naar het Cincinnati-gebouw in Vlaardingen. Als gevolg hier van is de Vlaardingse vestiging van 17 tot 24 juni gesloten. De overige vestigingen nemen het werk over. De GGD vestigt zich voor zo'n twee jaar in het Cincinnati-ge bouw aan de Mr L.A. Kesper- weg, 3134 KZ Vlaardingen, tele foon 010-4345555. De dienst hoopt in de loop van 1994 de nieuwbouw bij station Vlaardin- gen-Obst te kunnen betrekken. Tijdens de sluiting kan men voor spoedgevallen terecht bij de GGD Schiedam aan de 's-Gra- velandseweg 567, telefoon 010- 4734100. WATERWEG De twee re- cratieplaatsen langs Rijksweg A20 vlakbij Vlaardingen krijgen een naam. De gemeente Vlaar dingen heeft het advies uitge bracht de parkeerplaats aan de noordzijde 'Rijskade' te noemen en de rustplaats aan de zuidzijde 'Aalkeet'. Het voorstel is afkom stig van de Historische Vereni ging Vlaardingen. SCHIEDAM De naam Volkspark zal bij het meren deel van de Schiedammers nauwelijks iets losmaken. Anders ligt dat als het Sterre bos wordt genoemd, want vooral bij oudere stadgenoten zal dat nostalgische gedach ten oproepen. Hoewel er van het oorspron kelijke bos niets meer over is, is het nog vaak onderwerp van gesprek en spreekt men met weemoed over het des tijds stervormig aangelegde bos. De afdeling natuur- en mi lieuzaken van de dienst Ge meentewerken heeft in het kader van de serie 'Verken ningen van de groene long' oud-beheerder en kenner van het Sterrebos en Volkspark C. Leeuwangh uitgenodigd hierover een korte lezing te houden. Daarna zal natuur- gids Gert Schooneveld een wandeling verzorgen door het Volkspark dat grenst aan de Maasboulevard. In 1908 nam de Schiedamse ge meenteraad het besluit over te gaan tot het opspuiten van 70 hectare oeverterrein langs de Maas met baggerspecie afkom stig uit de Waalhaven. Vervol gens wilde men het opgespoten gebied in cultuur brengen, door het te bebossen en goed toegan kelijk te maken voor de bezoe kers. Hierna wilde men bereiken moment alleen mogelijk op het Hoofdplein. Hoewel maar wei nig mensen dit moeilijk begaan bare terrein kenden, tekende een grote groep protest aan te gen de voorgenomen plannen. Met de opspuiting, die uiteinde lijk toch doorgang vond, ver dween een gebied van laag gele gen grienden, riet- en biesland doorsneden door kreekjes. De oprichting van een kwekerij WÊÊÊÊÊKKKÊ Waar eens 56 hectare bos stond die moest zorgen voor de eerste aanplant (9000 populieren en een verzameling van in het wild groeiende planten) gaf de aanzet tot de ontplooiing van het Ster rebos. Deze kwekerij aan de Maaskant, bekend als het popu lierenbosje, was het oudste ge deelte van het Sterrebos. Bij de uitvoering van de plannen werd overigens direct rekening gehouden met industriën die zich daar wilden vestigen, en met het beschikbaar stellen van grond voor volkstuinen. Boven dien werd besloten een ijsbaan aan te leggen op de plaats waar later de Wilhelminahaven kwam. De realisering van deze voor Schiedam voortvarende plannen waren mede te danken aan de stuwende kracht van de toenma lige burgemeester dr. M.A. Brants. In een half jaar tijds werden op het 56 hectare grote gebied 3500 bomen en meer dan 200.000 stekken voor kreupelbos en 6588 meter wandelpad aangelegd. To tale kosten van aanleg f 8.000,-! Ofwel f 143,- per hectare. Dat het gemeentebestuur bij zonder zuinig was op het bos blijkt uit het feit dat bezoekers het alleen mochten betreden als zij in het bezit waren van een (gratis) 'Bewijs van toegSng tot de wegen in het zogenaamde Sterrebos der Gemeente Schie dam nabij het Zuidergors'. Er werd zelfs een boswachter aan gesteld. Op 12 mei 1914 zette echter de teloorgang van het Sterrebos in. Met uitgiften van grond aan on der andere Scheepsbouw maat schappij Nieuwe Waterweg, N.V. Corn. Swarttouw's Con structiewerkplaats en N.V. Schellings Oliehandel werd de oppervlakte van het bos met 24 hectare teruggebracht. Door een gedeelte van het bos 'te verplaat sen' naar Nieuw West Franken land smoorde de gemeenteraad de protesten die tegen de af braak van het bos uit de bevol king kwamen. Dit 'verhuizende bos' werd het Volkspark ge noemd. Hutten Stadgenoot Leeuwangh: „Een groot deel van mijn vrije tijd bracht ik als kind door in het Sterrebos. Eerst aan de hand van mijn vader die daar graag wandelde en later in de school vakanties. Wij bouwden hutten van wilgetakken totdat we be trapt werden door de boswach ter." Leeuwangh die voor het uitbre ken van de oorlog een baan kreeg als beheerder van het bos, kreeg in het voorjaar van 1940 de leiding over de grote Polyanta buitententoonstelling, die een permanent karakter had. „Daar naast werden in een grote hou ten hal exposities georganiseerd van onder andere dahlia's. Tij dens de oorlog is dat initiatief doodgebloed en de poging om het daarna weer nieuw leven in te blazen liep op niets uit." De ex-beheerder vertelt dat hij rond 1947 het geluk had de tuin manswoning in het Sterrebos te mogen betrekken. Dit huis stond samen met de woning van de chauffeur naast de villa van de directeur van Wilton Fijenoord. „Mijn aandacht was toen hoofd zakelijk gericht op de tuinarchi tectuur waar later ook het on derhoud van onder andere het groen en de bestrating op de werf bij kwam." Leeuwangh stelt vast dat: „Van het Sterrebos nu niets meer over is. Wel betaat het Volkspark nog, hoewel ook daat grond van werd gebruikt. De woningen aan de Prins Bernhardlaan zijn daar bijvoorbeeld op gebouwd. Ove rigens is met de opbrengst van de grond van het Sterrebos het Deelnemers aan de natuurwan deling 'Verkenning van de groe ne long' op zondag 7 juni wor den om 14.00 uur door de oud beheerder van het Sterrebos en Volkspark geïnformeerd. Na- tuurgids Gert Schooneveld zal vervolgens aandacht besteden aan de natuurontwikkeling ge zien vanuit het dierleven in rela tie tot het bodemleven in het Volkspark. Deze wandeling duurt ongeveer een uur. Belang stellenden voor deze verkenning worden vóór 14.00 uur verwacht in de Wijkpost van de Plantsoe nendienst aan de Stadhouders laan 100. Het artikel van donderdag 21 mei jl. in deze krant betreffende de beschuldigingen jegens de di recteur van het Visserijmuseum te Vlaardingen bevatte een reeks feitelijke onjuistheden. Wij me nen dan ook hierop te moeten reageren. In de kop van het artikel wordt naar onze mening onterecht de indruk gewekt dat de Vereniging Vrienden van het Visserijmu seum directeur Loomeijer wan beleid zou verwijten en dat er causaal verband zou bestaan tus sen dat beleid en de trieste dood van de vissen in het zee-aquari um. Dat is absoluut onjuist. Het bestuur van de Vrienden en Loomeijer hebben inderdaad, zoals deze zelf zegt, een uitste kende verhouding. Van enige verwijten betreffende wanbeleid vanuit de leden is het bestuur niets bekend. Op de kortgeleden druk bezochte ledenvergadering waar Loomeijer zoals altijd trouw aanwezig was, is geen kri tiek naar voren gekomen. „Vrienden verwijten Loomeijer gebrek aan visie." Ook hier be treft het niet de mening van de vereniging vrienden. Als er ie mand visie heeft dan is het Loomeijer. Niet alleen in de of ficieel verschenen beleidsstuk ken, maar ook in ons ledenor gaan 'Netwerk' heeft hij regel matig zijn visie uiteengezet. Als voorbeeld willen wij noemen zijn plannen voor een museum kade waaraan historische sche pen kunnen meren, met op de kade haringtonnen en nettenwa- gens. Daarnaast als grote attrac tie een replica van de uit 1625 daterende stadskraan. Een spe ciale stichting is in het leven ge roepen om de herbouw van deze kraan te realiseren. In tegenstelling tot de anonieme informant(e) delen wij als vere niging evenals het stichtingsbe stuur de visie van Loomeijer. De vertrouwelijke brief aan het be stuur van het Visserijmuseum is zeker niet in de doofpot gestopt, maar daar intern besproken, precies zoals dat hoort met ver trouwelijke stukken. Het museum zou geen aandacht besteden aan Vlaardingen en de Vlaardingse visserij. Het tegen deel is waar. In de korte tijd dat Loomeijer nu directeur is heeft hij een staartje meegemaakt van de tentoonstelling 'Vlaggetjes dag', was er 'Stoom op haring', is er thans de expositie 'Vlaring meer dan haring' en is in voorbe reiding een tentoonstelling over de typisch Vlaardingse beugvis serij. Dat Loomeijer met zijn gedachten al bij een ander mu seum zou zijn, laten wij voor rekening van onze anonieme vriend(in). Deze willen wij nog uitnodigen de eerstkomende be stuursvergadering bij te wonen om zijn (haar) kritiek en be schuldigingen toe te lichten. Mocht hij of zij geen gebruik wensen te maken van deze gele genheid, dan kan hij of zij er maar beter in het vervolg het zwijgen toedoen. Conclusie: de Vereniging Vrienden van het Visserij museum distantieert zich voor de volle honderd procent van de teneur van het betreffen de artikel en van de daarin naar voren gebrachte beschuldigin gen. Namens het bestuur van de Vere niging van Vrienden van het Vis- senjmuseum, L.T. van Bree, voorzitter SCHIEDAM Indringende fo to's van grote stukken tropisch oerwoud die werden platge brand om plaats te maken voor extensieve veeteelt zijn vanaf za terdag 6 juni te zien in het Stede lijk Museum. De foto's zijn gemaakt door de Braziliaanse kunstenaar Frans Krajcberg, die grote bekendheid heeft verworven met zijn op de natuur geïnspireerde beelden. In zijn foto's legt Krajcberg vaak het moment vast van het land schap vlak na de brand. Deze nasmeulende branden hebben zo'n grote omvang dat duizen den kilometers met rook worden bedekt. Vanaf 16 juni start een educatief project bestemd voor de basis scholen in Schiedam. De proble matiek rond het tropisch regen woud krijgt aandacht via een educatieve opstelling waaronder een kleine reconstructie van het regenwoud. Een en ander vindt plaats in samenwerking met Diergaarde Blijdorp en het We- reldnatuurfonds. keukenadviescentrum f stam zoon bv VLAARDINGEN —Enkele jeugdige discogangers hebben zich vrijdagavond tijdens een treinreis van Maassluis naar Vlaardingen misdragen. Boven dien bleken zij niet in het bezit van een treinkaartje. De politie moest de NS assistentie verle nen. Twee Vlaardingse jongens wer den naar het politiebureau over gebracht nadat duidelijk werd dat zij een valse naam hadden opgegeven. Na vaststelling van hun identiteit en het opmaken van een proces-verbaal werden de jongens naar huis gestuurd. MEDEDELING In verband met Pinksteren zijn de inlevertij- den voor advertenties vervroegd: De Havenloods en Het Zuiden van dinsdag 9 juni 1992: Te zetten advertenties plus reserveren: vrijdag 5 juni tot 10.00 uur. Rubrieksadvertenties (Duo's) vrijdag 5 juni tot 14.00 uur. Cameraklare advertenties (mits gereserveerd) tot vrijdag 5 juni 14.00 uur Telefoonnummer advertentie-orderafdeling- 010-4699230. De directie. ROTANHUS Natuurlijk en sfeervol Uitvoe»n9 m Bordeaux rood Schiedam Hoogstraat 109 Tel. 010 - 426 84 32 Vlaardingen Hoogstraat 131-132 Tel. 010 - 434 24 04

De Havenloods | 1992 | | pagina 3