Jonge moeders op hun wenken bediend in Kraamzorghotel WATERWEG In heel Turkije minder diefstal van autoradio's dan in Schiedam alleen" Avondvierdaagse komt er aan DE HAVENLOODS Chauffeurs gezocht Subsidies voor kunst Rotterdam doet niet mee met Klimaatverbond Dief bekent zes inbraken En de kosten vallen niet hoger uit dan bij normalebevalling Schepen uit verre landen komen duidelijk in zicht Tekenleraar exposeert Op leasefiets naar werk Vernieuwing Walk of Fame DINSDAG 9 JUNI 1992 WATERWEG- Het Vlaar- dingse Rode Kruis is op zoek naar enthousiaste vrijwilligers voor het besturen van de rol stoelbussen. Hierin worden mensen vervoerd die vanwege hun handicap geen gebruik kun nen maken van een taxi of het openbaar vervoer. Geïnteres seerden moeten 18 jaar of ouder zijn, in het bezit zijn van een rijbewijs en een hele of halve dag per week beschikbaar zijn. Vooral in de komende vakantie periode is er veel behoefte aan extra chauffeurs en begeleiders. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via de telefoonnum mers 4744683/4342700. WATERWEG De gemeen ten Schiedam en Vlaardingen krijgen in de periode 1993-1996 respectievelijk 136.785 en 87.548 gulden van de provincie Zuid- Holland voor hun beeldende- kunstbeleid. In totaal heeft de provincie negen gemeenten aan gewezen die subsidie krijgen. Al sinds 1988 ontvangen Dor drecht, Leiden, Delft, Gouda, Schiedam en Vlaardingen een kunstsubsidie. Nieuwkomers zijn Zoetermeer, Spijkenisse en Alphen aan den Rijn. In totaal is hier jaarlijks een bedrag van on geveer 1,1 miljoen gemoeid, bij na een derde van het provinciale beeldende-kunstbudget ROTTERDAM De gemeen te Rotterdam zal het Klimaat- verbond niet ondertekenen. Een motie van D66 en Groen Links tot ondertekening werd donder dag 4 juni door de gemeenteraad met een kleine meerderheid ver worpen. Het Klimaatverbond is een overeenkomst tussen in heemse volken en steden in Eu ropa. Door ondertekening belo ven de steden te streven naar minder uitstoot van onder ander koolstofdioxide om het broeikaseffect tegen te gaan. Rond 75 steden hebben het ver bond ondertekend. Eerder had de raadscommissie voor Milieu vrijwel voltallig ge adviseerd het Klimaatverbond wel te ondertekenen. B&W stel len dat een forse vermindering van die uitstoot in het geïndustri- aleerde Rijnmondgebied niet haalbaar is. B&W vinden het daarom niet eerlijk om tot on dertekening over te gaan. De discussie in de raad had plaats in een geprikkelde sfeer. De wethouders Van der Schalk en Linthorst waren fel in hun afwijzing. D66-woordvoerder Scherpenzeel vond dat de com missie Milieu door het college 'belachelijk' werd gemaakt. Wegener huL&aaohiAsbLaden 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 3C 3130 AH Vlaardingen. 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: Hans v/d Ende (tel. privé 010 - 4.709.088). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 01880 - 32405) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad Nieuwe Vlaardingse Courant van Wegener Huis-aan-huisbla B V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis:aan-huisbladen ve 010 - 4.699.201/4.352.911 VLAARDINGEN— Er kan binnenkort weer gewandeld worden. De Sport- en Ontspan ningsvereniging van de Vlaar dingse politie (VPSO) organi seert van maandag 15 tot en met donderdag 18 juni namelijk de 46e avondvierdaagse. In 1958 werd de eerste wandel vierdaagse door de VPSO ge houden, daarnaan namen 265 wandelaars deel. Vorig jaar wa ren dat er 3000. Men kan ditmaal kiezen tussen de afstanden 5 en 10 kilometer. De korste afstand kan alleen 's middags afgelegd worden, met uitzondering van de laatste dag want dat loopt men 's avonds 5 kilometer vanwege het traditio nele défilé. Dit jaar geven bur gemeester Van Lier, korpschef Spel en VPSO-voorzitter Lau rens acte de présence. Zij bepa len mede aan wie zevende Groepswisselbokaal wordt uitge reikt. Deze beker wordt in de wacht gesleept door een groep die zich op positieve wijze on derscheidt. Medailles Na de finish zullen de gebruike lijke medailles worden overhan digd aan de wandelaars. Tijdens de laatste avond zullen muziek korpsen met de wandelaars mee lopen en een vrolijke noot spe len. Wandelaars kunnen zich van 9 tot en met 12 juni (van 10.00 tot 16.00 uur) opgeven op het poli tiebureau aan de Delftseveerweg 40 in Vlaardingen. Men kan in dividueel meedoen of als groep (maximaal 50 personen, voor zien van leider). De kosten be dragen 4.50 per persoon bij voorinschrijving (daarna 5.50). De wandelvierdaagse start bij het terrein van voetbalvereni ging HSC aan het Trimpad (park 't Nieuwlant, ingang Kethel- weg). Een wandelplaatje uit vervlogen tijden. WATERWEG - De afgelopen week heeft een 18-jarige Vlaar- dinger zes inbraken in bejaar denwoningen bekend. Het be treft drie inbraken in Vlaardin gen, twee in Maassluis en één in Schiedam, alle in de maand mei. In totaal nam de inbreker onge veer 3000 gulden weg, vermoe delijk is dit aan gokken opge gaan. De mdn wordt tevens verdacht van vijf pogingen tot inbraak. De politie betrapte de inbreker op zondagmiddag 31 mei op he terdaad in de Billitonflat in Vlaardingen. SCHIEDAM Met je pas geboren baby ruim een week in een luxe hotel bijkomen van alle (in)spanningen en heerlijk verwend worden. Zoiets zal alle (aanstaande) moeders als een droom in de oren klinken. Om een derge lijke luxe te ondergaan hoeft men echter niet in sprookjes te geloven. Sinds 1 juni heeft Thuiszorg Rotterdam name lijk de beschikking over een Kraamzorghotel waar het de jonge moeder aan niets zal ontbreken. Dit initiatief, ontwikkeld door onder andere Thuiszorg Rotter dam, kan gezien woren als een vervolg op de reguliere zorgver lening en is dus niet, zoals men zou kunnen vermoeden, geba seerd op commerciële expansie drift. „Wij kwamen op dit idee omdat wij als instelling per jaar bijstand verlenen aan 5.000 kraamvrou wen die niet allemaal tevreden zijn over de huidige zorgverle ning", vertelt woordvoerder Bakker van de Rotterdamse Thuiszorg. „Het bleek dat een grote groep vrouwen op zoek was paar een andere vorm van kraamzorg. In het ziekenhuis voelen zij zich niet op hun ge mak omdat het te klinisch is. Vanuit dit gegeven kwamen wij op de gedachte om kraamzorg te verlenen in een hotel met een luxe accommodatie". Volgens een enthousiaste Bakker werden heel wat hotels onder de loupe genomen voordat het Rotterdam Airport Hotel als beste uit de bus kwam. „Een van de voorde len van dit hotel is de aparte vleugel met een eigen ingang". Landelijk Het Kraamzorghotel heeft twin- Thuis bevallen is niet meer nodig. tig kamers, alle op de begane grond met een klein zitje buiten. Iedere kamer is voorzien van alle gemakken en heeft vrij uit zicht over de weilanden. Alle beslommeringen die een kraam- periode thuis met zich brengt, worden hier overgenomen. Er is dag en nacht kraamverzorging. De partner wordt de mogelijk heid geboden tegen geringe meerkosten in dezelfde kamer te overnachten. De maaltijden die uit het vier sterren-Rotterdam Airport Hotel komen worden geserveerd op de kamer. Bezoe kers kunnen desgewenst gebruik maken van het restaurant. Bakker vindt deze aanpak voor al voor vrouwen die te klein be huisd zijn of bijvoorbeeld een zaak aan huis hebben een uit komst. „Maar als de vrouw ge woon lekker wil ontspannen en zorgeloos van de kraamtijd wil genieten, kan dat natuurlijk ook. Er zijn meerdere mogelij- kehden voor een verblijf in het Kraamzorghotel. Men ken bij voorbeeld thuis of in een zieken huis beallen en daarna in het hotel verdr weer op krachten ko men. Maar ook is het mogelijk in eht Kramzorghotel de baby ter wereld te brengen. In het- laatstegeval zijn verloskundigen aanwezig. Deze deskindige zal net zoals bi de thuizorg de jonge moeder regelmatig bezoeken. Kan men daar niet veel hinder veeachten an komend en gaand vliegverkeer? „Nee,", ant woordt de medewerker van de Thuiszorg. „Ten eerste is het ho tel goed geïsoleerd; bi debouw (twee jaar geleden) heeft men veel aandacht besteed aan de geluidsisolatie en in de tweede plaats is er 's nachts geen lucht verkeer". Bakker geeft overi gens toe: „Dat twintig kamers inderdaad niet veel is, vooral als men dit afzet tegen de duizenden vrouwen die per jaar bevallen in Rotterdam en omstreken, maar wij willen eerst bekijken hoe dit uitpakt. Wij gaan uit van een proefperiode van een jaar en gaan voorzichtig an start. Deze kleinschalige aanpak is goed te overzien". Als het Kraamzorg hotel een succes blijkt te zijn, dan overweegt Thuiszorg Rot terdam wel deze zorgverlening uit te breiden. Volgns Bakker waren de reacties van zwanfere vrouwen die evn een kijkje kwamen nemen in het hotel bijzonder positief. „Dit is ook niet zo gek als je het com fort ziet dat hen te wachten staat,,. Inmiddels hebben tiental len vrouwen zich voor opname aangemeld. Heel wat mensen zullen er van uit gaan dat aan een dergelijk luxe verblijf een prijskaartje hangt dat door velen niet is te betalen. Doordat Zorgverzeke raar DSW zich echter vierkant achter het initiatief schaarde val len de kosten niet hoger uit dan gebruikelijk voor de interne kraamzorg thuis. Uitgangspunt van DSW om aan dit project deel te nemen was de voorwaar de dat de kraamzorg in het hotel er uit zou zien als de zorg thuis. Adviserend verpleegkundige Di- nie Nieweg: „Als onze verzeker den kiezen voor deze vorm van kraamzorg dan nemen wij het grootste gedeelte van de kosten voor onze rekening. De eigen bijdrage voor de verzekerde is f 44,- per dag en DSW betaalt f 320,- per dag. Voor de maaltij den betaalt men een vaste ver goeding. Een en ander brengt geen hogere kosten met zich mee, dus voor wat het financiële gedeelte betreft is er voor de aanstaande moeder geen reden het niet te doen. Want het is toch wel leuk om zo in de watten te worden gelegd. Bovendien kan ik mij voorstellen dat vrou wen wat meer aandacht willen tijdens de kraamtijd en zoals het er nu uitziet krijgen zij dat daar ook. Als ik voor de keus zou staan dan zou ik het wel weten." Een vrouw kan maximaal negen dagen in het hotel verblijven maar als zij de voorkeur geeft aan drie of vier dagen, dan kan dat ook. Het streven van DSW is gericht op een zo'n flexibel mo gelijke zorgverlening. Voor meer informatie kan men zich richten tot de afdeling Kraamzorg van Thuiszorg Rot terdam, telefoon 467.11.22 of met Kraamcentrum Maassteden, Schiedamseweg 99, Vlaardin gen, telefoon 434.28.67. SCHIEDAM De Schiedamse delegatie met gemeenteraadsle den en politie-ambtenaren is tij dens de studiereis naar Turkije tot de conclusie gekomen dat de Turkse bevolking hartelijk, vriendelijk en geïnteresseerd is. Ook viel de delegatie het lage misdaadcijfer en de enorme soci ale controle op. De Schiedamse delegatie maak te van donderdag 21 mei tot en met vrijdag 28 mei de studiereis door Turkije. De groep bestond uit 11 personen. Namens de poli tiek was dat burgemeester Scheeres, mevrouw Siljee en de heren Engin en Houtkamp. Vanuit de politie gingen de vol gende' ambtenaren mee: me vrouw Rijzenga en de heren Van den Hengel, Jongste, Baten burg, Kortland, Bakker en El- singa. De studiereis werd ondernomen vanwege een behoefte om ter plekke kennis te nemen van het leven in Turkije. Achterliggende gedachte was dat kennis van het leven en de belevingswereld van Turken in Turkije zou kunnen leiden tot een beter begrip van en een betere relatie met de Tur ken in Schiedam. Vandaar dat hoofdzakelijk steden werden be zocht waar ook veel in Schiedam wonende Turken vandaan ko men, zoals Karaman en Kayseri. De groep wilde zich tijdens de reis een goed beeld vormen van de cultuur, religie, zeden en ge woonten, vrije tijd en werkend leven van de Turken in Turkije. Niet alleen hoogwaardigheidsbe kleders werden dus aangespro ken, maar ook 'de man in de straat'. Ook bezocht de delega tie vanuit dit oogpunt niet alleen politiebureaus maar ging tevens op de thee bij Turkse families. Buikdanseres Het eerste bezoek werd afgelegd aan Istanbul. De groep werd verwelkomd door de toeristen- politie. Weinig activiteit uitstra lende politiebureaus werden be zocht en thee werd gedronken in een tapijtzaak. Cultuur werd ge proefd via bezoekjes aan de Aya Sofia, de Blauwe Moskee en het Topkapimuseum. Het (volks vermaak kwam aan bod via een optreden van een buikdanseres. Via de hoofdstad Ankara kwam de delegatie aan in Kayseri. On derweg viel de groep de tegen stelling op tussen rijken en ar men in Turkije. Ankara als hoofdstad beschikt over vele flatgebouwen en ambassades, maar daarbuiten zag men veel bouwvallige huisjes en boeren vrouwen aan het werk op het land. In Kayseri werd de delega tie ontvangen door de gouver neur (soort commissaris van de koningin) en (landelijke) pers en vonden ontmoetingen plaats met de directeur van de politie en de burgemeester. Uitleg volgde over het bestuur lijk stelsel in Turkije, de weg naar een betere democratie en de opleiding en het werk van de Turkse politie. Overeenkomsten werden geconstateerd met de politie in Schiedam, zoals het onderscheid tussen een algeme ne dienst en een ondersteunende dienst. Maar ook kwamen dui delijke verschillen naar voren. De Turkse politie houdt vrijwel geen rekening met de privacy van verdachten en veroordeel den. Tijdens het bezoek aan het 'politiebureau mocht de groep bijvoorbeeld het verhoor van een verdachte bijwonen. Straffen De delegatie kreeg de indruk dat er een bijzonder sterke sociale controle in Turkije bestaat. Daardoor is deels het lage mis daadpercentage te verklaren, maar dit cijfer heeft volgens de groep ook te maken met de ex treem hoge straffen die staan op overtredingen van de wet. Zo krijgt men voor winkeldiefstal 6 maanden gevangenisstraf. In de moderne stad Karaman werd de delegatie ontvangen door de burgemeester en bracht men een bezoek aan een graan- fabriek die hoofdzakelijk is op gezet met gelden van in Schie dam wonende Turken. De fa briek kan omschreven worden als een werkgelegenheidspro ject. Ook ging men op bezoek bij twee gezinnen. De laatste stad die werd aangedaan was Konya, ook wel het Mekka van Turkije. Op het gemeentehuis kreeg de groep 's middags het zelfde te eten als de tweeduizend werknemers die daar werken. Ook in Konya werd de conclusie getrokken dat in geheel Turkije minder autoradio's worden ge stolen dan in Schiedam alleen. ROTTERDAM Het drijven de museum 'Schepen dit verre landen' dat in de Wijnhaven moet komen, is een forse stap dichterbij gekomen. Twee raadscommissies stemden vorige week toe in een extra gemeente- bijdrage en gemeentegarantie. De kans is dus groot dat de ge meenteraad 18 juni de haven lichten op groen zet. De bouw van het museum moet dit jaar nog starten. Het initiatief voor het museum is zo'n tien jaar geleden genomen door Peter Egge van organisatie bureau Egge en door Wegener Huis-aan-huisbladen BV, uitge ver van onder meer deze krant. In de loop der tijd verzamelde de stichting zo'n 35 scheepjes uit alle windstreken. Een deel daar van werd ooit al eens tentoonge steld in een van de Europointge- bouwen. De scheepjes liggen nu opgeslagen bij de RDM Onder de boten bevinden zich bijzondere exemplaren zoals een papyrusboot uit Bolivia, een vis sersprauw uit Sri Lanka, een boomstamkano uit Kameroen, een Chinese jonk, een Suri naamse korjaal, een Egyptische felouk en een Venetiaanse gon del. Bijzonder is het wrakkige vis sersvaartuig waarin Vietnamese vluchtelingen in volle zee wer den aangetroffen. Er is trouwens nog een vluchtelingenboot, en wel uit Nederland zelf: een Bies- boschbootje. De laatste aan winst is een inheemse walvis- jachtboot uit de Azoren. De schepen .zullen, als Water stadse toeristische attractie, in wisseltentoonstellingen worden getoond op zes zogenoemde lashbakken, kunststof pontons. Deze pontons, die uit Amerika moeten komen, komen te liggen in de Wijnhaven, tussen Wijn brugstraat en Glashaven. Het museum zou oorspronkelijk 1,5 miljoen gulden gaan kosten. De gemeente zegde in 1988 een bijdrage toe van zeven ton. In middels is bekend dat de kosten 2,6 miljoen gulden gaan bedra gen. Voor het college van b&w, dat Waterstad een warm hart toedraagt, reden de subsidie met twee ton te verhogen. Daar bo venop een gemeentegarantie van een kwart miljoen gulden onder voorwaarde dat de stichting Schepen uit verre landen zijn uiterste best doet sponsorgelden te verwerven. Inmiddels zijn er voor een bedrag van 768.000 gul den harde toezeggingen van sponsors. Een werk van André Pelgrim. VLAARDINGEN—In het bi bliotheekfiliaal De Loper is ge durende de maand juni een ex positie te zien van André Pel grim. Getoond worden prenten en werken in gemengde tech niek. Er zijn drie prenten in zwart-wit aanwezig van onder andere het stadhuis van Vlaardingen en het voormalig schoolgebouw van 't Groen en 'Beneden-Maas' aan de Westhavenkade. De werken in gemengde techniek zijn proef drukken of details daaruit, die overgeschilderd of herbedrukt zijn, of als collages bewerkt. Het bijzondere van deze tentoonstel ling is de grafische techniek, de linoleumsnede in kleur. André Pelgrim is als leraar tekenen werkzaam bij scholengemeen schap 'Beneden-Maas' in Vlaar- De expositie is tijdens de ope ningsuren van het filiaal De Lo per te bezoeken. VLAARDINGEN Sinds afgelopen vrijdag neemt Unilever Re search Laboratorium gedurende een maand deel aan het Leasefiet- sproject en komen zo'n 100 medewerkers fietsend naar hun werk aan de Van Noortlaan. De ANWB, Gazelle en kledingfabrikant Didrik- sons zijn de intitiatiefnemers. Alle deelnemers ontvangen gratis een fiets en regenpak voor gebruik in het woon-werkverkeer. Het project moet het gebruik van de fiets op korte afstanden (tot circa 7 kilometer) stimuleren. Hierdoor kan het individueel autogebruik worden beperkt. Lijn 4 weer over Nieuwe Binnenweg ROTTERDAM— Tramlijn 4 gaat op het moment dat de zo merdienstregeling van de RET ingaat weer over de Nieuwe Bin nenweg rijden. Lijn 4 biedt daar mee net als vroeger weer een rechtstreekse verbinding met het Centraal Station. Het college van burgemeester en wethou ders heeft dat besloten. Dat ge beurde na veel kritiek uit de wij ken en van ROVER, de vereni ging voor reizigers in het open baar vervoer. Lijn 6 rijdt vanaf Blaak over de Schiedamsedijk en Westzeedijk naar Spangen. De buslijnen 30 en 36 worden opgeheven. Op Zuid wordt gedurende de zo merperiode tramlijn 12 opgehe ven. Deze spitslijn komt tijdens de winterdienstregeling weer te rug. Buslijn 42, rond de Kralingse Plas, rijdt voortaan tussen 1 mei en 1 november alleen op zondag. Met ingang van de nieuwe win terdienstregeling wordt tramlijn 1 tijdelijk ingekort tot aan het Centraal Station. Voorts worden de aansluiting van. bus 35 op lijn 4 aan de Mo lenlaan en die van bus 37 op de Hofpleinspoorlijn bij station Wilgenpias verbeterd. Datzelfde geldt voor de metro en bus 78 in Hoogvliet alsmede tramlijn 2 op de metro station Maashaven. ROTTERDAM Het Ontwik kelingsbedrijf Rotterdam heeft donderdag besloten de 'Walk of Fame' op de Schiedamsedijk een fikse opknapbeurt te geven. Het betekent dat de tegels, waarin beroemdheden hun handen of voeten hebben geplaatst, een be tere plaats op de wandelprome nade krijgen. In het plan is ook opgenomen de plaatsing van on geveer dertig nieuwe tegels, waardoor het aantal tegels de tachtig overschrijdt. De touw- baan zal van de Schiedamsedijk naar het Buitenmuseum verhui zen en in oorspronkelijk staat weer worden opgebouwd. De Stichting Walk of Fame Europe is zeer verheugd met de toezeg ging. De komende weken zal met de betreffende instanties worden onderhandeld over de verdere uitwerking van het plan. Het is de bedoeling dat een en ander nog voor de zomervakan tie wordt gerealiseerd. Daarna kunnen de toeristen opnieuw de ruim 80 tegels bewonderen, ook 's avonds want de 'Walk' is dan verlicht. f keukenadviescentrum i stam zoon bv Pitriet metaal RÜTANHUS Natuurlijk en sfeervol Schiedam Hoogstraat 109 Tel. 010 - 426 84 32 Vlaardingen Hoogstraat 131-132 Tel. 010 - 434 24 04

De Havenloods | 1992 | | pagina 3