QJ DE HAVENLOODS ..Alcoholcontroles gericht op verbetering van mentaliteit" Schiedams Nieuwsblad IN DEZE KRANT Getuigen gezocht De Brauwweg afgesloten NCVB over Pakistan sareis* Zeekoningin in de mist Politiek café Fuiken rond centrum leveren 23 processen-verbaal en hoeveelheid drugs op Havenmeester wordt Ridder Openluchtbios in augustus Sticker als vrijbrief Zwarte baretten tonen kracht Kom naar Meubelboulevard Capelle. ffl mljndérs «UZwWSter EDITIE P, DONDERDAG 11 JUNI 1992, 41e JAARGANG Nr. 24 ujegener huLs-aan-hiXsbLacten HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM De Havenloods Het Zuiden Holland Silhouet De Merwepost Het Nieuws- - en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET RUBRIEKS- 010-4.699.444 ADVERTENTIES^ UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK SCHIEDAM De politie is op zoek naar getuigen van een voorval dat zich zaterdagmiddag op de Westvest afspeelde. Daar fietste om 15.15 uur een Schie dammer, die zag hoe een jongen (ongeveer 18 jaar, 1.80 meter lang, kort donker haar met gel) een duif doodtrapte waarbij een andere jongen (ca. 16 jaar, 1.60 meter, blond haar) en een meis je (ca. 16 jaar) toekeken. Toen de fietser daar een opmerking over maakte, werd hij door de jongen met een boomtak van zijn rijwiel geslagen. Hij liep daarbij verwondingen aan neus en ogen op. De jongelui namen de benen richting Lange Haven. Indien men iets heeft gezien, contact opnemen met de politie tel. 4494431 of 4494499. FLORIADE— Het gemengd koor Senectute uit Schiedam verzorgt op zaterdag 13 juni (van 12.30 tot 13.00 uur) een zanguit voering op de Floriade in Zoe- termeer. I Vlaardingse Mariel- le Pontier doet gooi naar titel Miss Eu rope Surfsound in café HVO pakt lokaal kampioenschap SCHIEDAM Van vrijdag 12 juni (18.00 uur) tot en met maandagnacht 15" juni is de Brauwweg in het industriegebied 's-Gravenlandsepolder volledig afgesloten voor alle verkeer. Hét wegdek wordt dan, na riolerings werkzaamheden, opnieuw geas falteerd. De omleidingsroute wordt door borden aangegeven en loopt via de 's-Gravenlandse- weg, Horvathweg, Stationsplein, Kamerlingh Onneslaan, Over- schieseweg en de Strickledeweg. SCHIEDAM— De afdeling- Woudhoek van de Nederlandse Christenvrouwenbond houdt op donderdag 18 juni haar maande lijkse bijeenkomst in gebouw De Ark (Hargplein 101). Op het programma staat 'Onderwijs in Pakistan'. NCVB-voorlichtster Lafeber komt in woord en beeld vertellen over de omstandighe den in Dar UI Hikmat, een oecu menische school in Lahore, Pa kistan. Belangstellenden zijn om 19.45 uur welkom. Informatie tel. 470 45 16. EXPO De aquarelleer- en te- kengroep van Jan Pieters gaat van maandag 15 juni tot maaan- dag 13 juli weer exposeren in wijkcentrum De Erker ((Jan van Avennestraat 32). Er zijn ver schillende technieken te zien: houutskool, houtsnede, acryl, olieverf en aquarel. - Oueen Elizabeth II was afgelopen maandag te gast in de Rotterdamse haven. Het grootste passagiersschip ter we reld deed tweede pinksterdag honderden belangstellen den naar de oevers van de Nieuwe Waterweg snellen om de kolos voorbij te kunnen zien varen, 's Ochtends rond half zeven stond men er voor niets. Een dikke mist ontnam het zicht op het zeekasteel, 293,50 meter lang, 32 meter breed en met een gewicht van 67.139 ton. 's Avonds werden de belangstellenden wel beloond en kon men het gevaarte met 1500 passagiers aan boord weer het ruime zeesop zien kiezen. Het was voor het eerst in dertien jaar dat een passagiersschip van een dergelijke grootte de Rotterdamse haven aandeed en afmeerde aan de Wilhelminapier, waar vroeger emigranten via de terminal van de Holland Amerika Lijn Nederland voorgoed vaarwel zegden om hun geluk in de Verenigde Staten te gaan beproeven. Tussen zeven en acht uur 's ochtends moest de reus in de Waalhaven eerst draaien om vervolgens achteruit met behulp van havenloodsen en drie sleepboten aan de kade af te kunnen meren. Dat ging gepaard met veel kunst- en vliegwerk van de loodsen, waarbij het schip op minimale afstand van de kant kon blijven. Na deze benauwde manoeuvre zochten de passsagiers zich een weg nadat zij eenmaal voet aan wal hadden gezet. Velen brachten een bezoek aan de Floriade in Zoetermeer, anderen gingen molens kijken in Kinder dijk. Een beetje cruise kost de passagier zo'n twintigduizend gulden, terwijl een trip van drie maanden rond de wereld al gauw een ton kost. De Queen Elisabeth II kan normaal 1900 passagiers aan boord kwijt die in de watten worden gelegd door ongeveer duizend bemanningsleden. Door het afmeren aan de Wilhelminapier werd weer voor eventjes de rijke historie van deze kade belicht. In de toekomst wordt de Wilhelminapier benut voor de uitbreiding van het huidige Rotterdamse stadscentrum. Half 1995 wordt gestart met de ontwikkeling van kantoren en woningen, één van de belangrijkste deelprojecten van de totale ontwikkeling van de Kop van Zuid. foto ROEL DIJKSTRA SCHIEDAM— Het bestuur van de VVD organiseert op dins dag 16 juni een 'politiek café' in het Passage Theater. De libera len willen een discussie aan zwengelen over „de beoogde stijl en sfeer van het Schiedamse stadshart, nadat' projectontwik kelaars hun werk hebben vol tooid". Het is de bedoeling dat een gedachtenwisseling ontstaat over de mogelijkheden om het centrum aantrekkelijker en sfeervoller te maken. De deuren gaan open om 19.00 uur. Van 20.00 tot 21.00 uur kiezen in de Roo Roosenzaal vier inleiders elk een invalshoek. Het zijn hoofd stadsontwikke ling Griffioen namens de ge meente, ondernemer mevrouw Helmons van Addy's Haarmo de, voorzitter Reuderink na mens bewonersvereniging Cen trum en VW-directeur Pillard. Ook de politiek is vertegenwoor digd voor een discussie met de zaal. Naast verantwoordelijk wethouder Zijdeveld zenden alle grote partijen een vertegen woordiger: Broeke (D66), Prins (CDA), Hakkert (Groen Links), Bakker (PvdA) en Verhulsdonk (WD). Na afloop kan onder het genot van een drankje nog even nagepraat worden door 'Schie dammers van overal en nergens', al dan niet lid van de WD. SCHIEDAM Havenmeester Th. Sabel is woensdagmiddag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Per 1 augus tus maakt de Schiedammer, na een dienstverband van 31 jaar, gebruik van de VUT-regeling. Tevens vervulde (en vervult) hij tal van functies, als penning meester van SZC en vrijwilliger bij de telefonische hulpdienst Stichting Nieuwe Waterweg Noord. SCHIEDAM Bliksem schichten schieten langs de inktzwarte lucht. Ruim 50 politiemensen, gehuld in lan ge regenjassen, hebben nabij het stadscentrum twee fuiken opgezet. Oranje knipperlich ten op de rijbaan, blaaspijp jes onder handbereik en be stelbusjes om verdachten naar het bureau af te voeren in gereedheid. Het is de nacht van vrijdag op zater- g als de gemeentepolitie een grootscheepse alcohol controle uitvoert. Ruim 700 bestuurders moeten blazen, er vallen 23 processen-ver baal en vijf rijbewijzen wor den ingevorderd. Het hoogst gemeten alcoholgehalte is 1160 ug/1 (circa 2.5 promille). Maar er wordt ook hard drugs opgespoord... De alcoholcontrole kost de poli tie twee a drie dagen aan voor bereiding. Brigadier Van den Velden heeft gezorgd voor mate rieel (grotendeels geleend) en de inschaling van voldoende perso neel. „Een dure grap", zegt hij. „Want naast een groot aantal reservisten betreft het voor de meeste agenten overwerk. Daar om kunnen we deze grote con troles niet al te vaak opzetten. Gemiddeld doen we het nu eens per kwartaal." Vrijdagavond om 23.00 uur ko men alle dienstdoende agenten in de kantine van het politiebu reau bijeen. De lokaties van bei de fuiken worden bekendge maakt: het Plein 1940-1945 ('s- Gravenlandseweg) en de Nieu we Haven (rotonde Oranje straat). Volgens sommigen heerst er een soort Hill Street Blues-sfeer, „van we gaan er nu echt tegenaan". De procedure is simpel. Alle au tomobilisten en motorrijders die Ruim 700 bestuurders moesten in de vrijdag op zaterdag blazen in een fuik terechtkomen, moe ten blazen. Het blaasapparaat kent drie kleurindicaties: groen (veilig), oranje (grens) en rood (fout). Bestuurders die 'groen' blazen, mogen hun weg vervol gen. 'Oranje en rood' worden per busje afgevoerd naar het bu reau. Daar bevindt zich een ademanalyse-apparaat, dat de hoeveelheid alcohol per liter uit geademde lucht (ug/1) exact aan geeft. Blijft iemand onder 220 ug/1, dan kan hij vertrekken. Bij 220 tot 570 ug/1 wordt een rijver bod plus een boete (schikking) van 400 gulden opgelegd en pro ces-verbaal opgemaakt. Blaast iemand meer dan 570 ug/1 dat wordt zijn rijbewijs ingevorderd en komt hij voor de officier van justitie. „Bloedproeven behoren ROTTERDAM De stichting Openluchtbioscoop vertoont deze zomer weer tien films op het Schouwburgplein. Dit ge beurt onder de naam 'Pleinbios coop 92' van dinsdag 18 tot en met zaterdag 29 augustus. De voorstellingen beginnen om 21.30 uur en zijn gratis toegan kelijk. Op het doek van 12 bij 18 meter zijn tien films te zien, onder meer de 70 mm-versie van Close Encounters of the Third Kind van Steven Spielberg. Bijzonder is ook de vertoning van Fritz Langs 'M' en Le Mépris van Jean Luc Godard, waarmee Lantaren-Venster aandacht vraagt voor de grote werken uit de cinematografie. Verder worden vertoond (tussen haakjes de regisseur): Brazil (Terry Gilliam), Toto le Héros (Jaco van Dormael), Nikita (Luc Besson), West Side Story (Ro bert Wise), Ju Dou (Zhand Yi mou), Mauvais Sang (Leos Ca- rax) en The Commitments (Alan Parker). eigenlijk sinds een jaar of drie tot het verleden", benadrukt waarnemend korpschef Buij- nink. „Ze komen alleen nog voor in noodgevallen". Om 24.00 uur begint de controle op beide lokaties. Nog geen kwartier later bevinden de eerste verdachten zich op het bureau. Een stel, waarvan de man ge dronken heeft en zijn bestuur- dersplek afstond aan zijn vrouw. Een veel gehanteerde oplossing, ware het niet dat in dit geval ook de dame te diep in het glaasje, keek. Zij wordt voor de ug/1- proef afgevoerd. De man valt, merkbaar aangeschoten, doorlo pend de receptionist lastig. Lokatie Op lokatie. Eerst Plein 1940- 1945, grote regendruppels klet teren neer. Alle stoplichten zijn op rood gezet en een agent stuurt al het verkeer uit bepaal de richtingen in de fuik. Er ont staan snel rijen, maar de afwer king verloopt soepel. Blazen, re sultaat afwachten en doorrijden of afvoeren. Het publiek wacht rustig op de beurt. Het meren deel van de aangehouden be stuurders staat volledig achter de controle. „Moet veel meer ge beuren" en „Nee, ik drink niet als ik moet rijden, want ik denk aan mijn kinderen", zijn terug kerende reacties. Ook de Dienst Wegenbelasting en de recherche zijn actief. Ver dachte auto's (buitenlandse nummerborden worden er uit gepikt. „Vooral met het oog op drugskoeriersdiensten", zegt ad judant Ooms. „Want dat loopt in deze regio langzamerhand de spuigaten uit. Zo maken we van de nood een deugd." Twee Fran se personenwagens worden doorzocht en men stuit op een, aantal heroïnespuiten en een hoeveelheid drugs (heroïne, hasj en cocaïne). Later geven de ver dachten toe dat dit bestemd is voor uitvoer naar Frankrijk. Kenteken Terwijl het weer opklaart, naar de Nieuwe Haven. Hier is het minder druk. Alles draait om de alcohol, andere (kleine) vergrij pen worden vergeven. Zo mag iemand zonder gordel en geldig kenteken-deel 3 gewoon doorrij den als hij 'groen' blaast. „Had hem anders toch gauw 300 gul den aan bekeuringen gekost", meent een agent. „Maar onze opdracht is slechts te letten op het alcoholgebruik". Enkele me ters verderop wordt een onder invloed verkerende bestuurder, met vrouw en kinderen in de wagen afgevoerd. Een jonge automobilist valt het op dat rondom Schiedam niet vaak wordt gecontroleerd. „Het ge beurt in Rotterdam veel vaker", meent hij. „Maar als ik ga stap pen hou ik er altijd rekening mee, overal Om 02.00 uur terug naar het bureau. „Het gaat ons er niet om zoveel mogelijk personen van een bekeuring te voorzien", ver dedigt Buijnink het algemene beleid. „Met deze controles wil len we vooral zorgen voor een mentaliteitsverandering bij het publiek. Mensen met hun neus op de feiten drukken. Rijden onder invloed is een zwaar ver grijp. Daarom hanteren we het 'opportuniteitsbeginsel', zware overtredingen aanpakken en lichte vergrijpen, als het kapotte achterlichtje op een fiets, laten lopen. Je moet je neerleggen bij het feit, dat niet alles op te los sen is. Daarom kiezen we priori teiten." Bij het verlaten van het bureau zitten de aangeschoten man en vrouw nog steeds bij de receptie. Zij afwachtend, hij fulmine rend:,, Kwil...'n...aanklachtin- ...dienen, nume...teen". De controle duurt tot 04.30 uur. Na ruim 700 controles zijn er 23 processen-verbaal opgemaakt en vijf rijbewijzen ingetrokken. „Een gemiddeld resultaat", vol gens de politie. Een kronkel in de alcoholcon trole? Het lijkt er sterk op. Het gegeven: Iedere bestuurder die in de fuik rijdt, wordt gecon troleerd. Als hij niet of weinig (minder dan 220 ug/1) gedron ken heeft, geeft het blaasappa raat 'groen' licht en mag hij doorrijden. De betreffende persoon krijgt dan een sticker (in andere gevallen een pen of button) uitgereikt om aan te tonen dat hij aan de controle heeft deelgenomen. Indien hij wederom in een fuik rijdt, toont hij de sticker en mag dan zonder oponthoud zijn weg vervolgen. Even de verbeelding laten spreken. Persoon A. komt van huis en rijdt om 00.10 uur in fuik 1. Hij heeft nog niets ge dronken, krijgt 'groen' sein en een sticker aangeboden. A. gaat echter direct op kroegen tocht en giet zich met 15 pilsjes vol. Om 04.10 uur verlaat hij de laatste lokaliteit en rijdt rechtstreeks in fuik 2. Maar hij toont meteen zijn sticker en mag zonder controle doorrij den. Stomdronken vervolgt hij zijn weg. Commentaar van de politie: (na enige stilte) „In theorie is dat mogelijk..." Niemand hield het droog in het Beatrixpark SCHIEDAM De zevende editie van de titanenstrijd 'Survi val of the Fittest' is gewonnen door een Rotterdams mariniers- kwartet. De stoere bonken die uitkwamen onder de naam 'Kan goeroes' noteerden een tijd van 2 uur, 6 minuten en 4 seconden. Tweede werd het Rotterdamse 'Cocanje' met 2.24'39", titelver dediger 'Deurdouwers' uit Over ijssel werd derde in 2.29T5". In totaal verschenen 26 teams aan de start om het 18 kilometer lange parcours te overbruggen. Onderweg had parcoursbouwer Bert Lankester van de Schie damse politie een aantal lastige barricades opgeworpen. Zo von den de 104 deelnemers onder andere touwbanen, een klimnet, een tokkelbaan, boomstammen en een kompasparcours op hun route. Start en finish was het voetbalcomplex van zondagkam pioen De Roode Zon. In de kan tine reikte Eddie te Woerd, voorzitter van de Survival Bond Nederland, na afloop de prijzen uit. De beste Schiedammers kwa men als zevende over de streep. Uitgeput zetten het 'Daytona- team' zich aan de laatste taak: het doorzagen van een boom stam. De stopwatch werd inge drukt op 2.56'03". Het Zeeuwse 'Centre Sports' kwam als laatste over de streep. Met een tijd van 4.47'38" hadden zij zich stukge beten op het zware parcours. Organisator Gerard Vroegh was na afloop tevreden. „De lande lijke bond heeft ons de organsi- satie van de nationale titelstrijd in het vooruitzicht gesteld, mo gelijk zelfs al volgend jaar". Het veelkoppige publiek vermaakte zich ook. De veelal meefietsen de vrienden en kennissen staken hun sportieve helden het brood nodige hart onder de riem. Want afzien was het... I HEEFT MEERN HUIS MEUBELEN EN TAPIJTEN AN mumer MEUBELBOULEVARD CAPELLE Langs de rijksweg Rotterdam-Gouda. Afslag Capelle a/d Ussel/Alexanderpolder.

De Havenloods | 1992 | | pagina 1