ÜJ Theaterbezoekers gedupeerd door uitstel bouw Stadserf DE HAVENLOODS IN DEZE KRANT Lozers zware metalen voor rechter gedaagd JifiMiUilffiMI Hash in binnenzak Gewond bij beroving Deur open, tas weg Opgelet!^ Studenten vragen te huur Nederlandse huisvrouwen Samenwerking ziekenhuis en patiëntenvereniging smult u mee? menu voor twee! NQRDSEEO< Restaurant EDITIE 9, DINSDAG 4 AUGUSTUS 1992, 16e JAARGANG, Nr. 32 Wegener huLS-aan-huLSbladen Schiedains Nieuwsblad HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. De Havenloods Het Zuiden Holland Silhouet De Merwepost Het Nieuws- en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET RUBRIEKS ADVERTENTIES 010-4.699.444 UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK Brood en spelen SCHIEDAM Dienstencen trum De Woudhoek aan het Heijermansplein 35, heeft voor de komende twee weken ver schillende activiteiten op haar programma staan. Op donderdag 13 augustus kun nen honderd bewoners van Schiedam-Noord vanaf 55+ zich inschrijven voor een vismaaltijd. De maaltijd bestaat uit twee vis jes, twee broodjes en twee con sumpties, waarvoor f 6,50 in re kening wordt gebracht. De lunch begint om 13.00 uur. Vrijdag 14 en 21 augustus orga niseert het dienstencentrum een zomerklaverjastoernooi. Hier aan kunnen maximaal 52 perso nen deelnemen. Aan de wed strijd zijn prijzen verbonden. De kosten voor beide speelmidda gen bedraagt f 3,50 per persoon. De aanvang is 13.00 uur. Inschrijving voor alle activiteiten is mogelijk van heden tot en met 12 augustus aan de balie van het centrum en wel van 09.00-12.00 Fakkel vaart wel bij komst beroepsregi- SCHIEDAM— Tijdens een controle hield de politie afgelo pen zaterdagavond aan de Wes terkade een personenauto aan. Omdat in de auto een penetran te hashlucht hing werden de auto en de bestuurder nader gecon troleerd. De 21-jarige man zon der vaste woon- of verblijfplaats bleek ongeveer een kilo hash in zijn binnenzak te hebben. De man werd op het bureau in de cel gezet. SCHIEDAM Een 32-jarige Schiedammer is zaterdag rond middernacht gewond geraakt bij een beroving. De man werd op de Pretorialaan in Rotterdam door twee onbekende mannen mishandeld. Hij werd daarbij gestoken met een mes en een injectienaald. De man is aan zijn verwondingen in het Dijkzigt Ziekenhuis behandeld. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. SCHIEDAM In verband met het warme weer liet een bewo ner van het Oude Kerkhof zater dagmiddag de voordeur van zijn woning openstaan. Gevolg was dat uit het huis een tas werd ontvreemd. Later werd de tas teruggevonden in de Pastorie- tuin, maar er was wel 170 gulden uit verdwenen. WASGOED —Van een flat aan de Van Limburg Stirumstraat werd vorige week wasgoed van de lijn gestolen. De bewoner be merkte dat er een aanzienlijke hoeveelheid wasgoed ontbrak. De kleding hing aan een waslijn op de eerste etage. Lezers van De Havenloods en Het Zuiden opgelet!!! Studenten vragen kamers te huur in Rotterdam. Help deze studenten aan een kamer. Lees de rubriek op de Duo-pagina. j Een foto waard Ze waren een foto waard, die manshoge zonnebloemen op de schooltuintjes, die hoog boven de andere beplanting een schitterend herkenningspunt vormden achter de boerderij van Van Lansbergen aan de Harreweg. Het warme weer maakte ech ter een eind aan de uitbundige bloei. Dit betekent echter niet dat er nu niets meer te bewon deren valt op de lap van Nicole, Dimitri,* Steven en al die andere basis schoolleerlingen die regelma tig op woensdagmiddag en za terdag hun tuintjes wiedden. Het resultaat mag gezien wor den. Niet alleen staan de rode kolen er prima bij, maar ook de worteltjes, bieten en wat nog meer in de grond zit belo ven een lekker maaltje als er na de vakantie geoogst gaat worden. Maar eerst zullen wel de dahli a's en de Susanna'a met de mooie ogen die nu nog de tuintjes opfleuren door de trotse tuindertjes worden meegenomen naar huis. SCHIEDAM— De jubileum commissie van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Schiedam is al geruime tijd bezig met de voorbereiding van de jubileumviering van de vereniging. Ter herdenking van het feit dat op 23 november 1917 de vereni- gingwerd opgericht vinden in het najaar - talrijke activiteiten plaats. Op 15 september starten onder andere de toernooiwen waar badminton, klaverjassen, bowling en bridge deel van uit maken. Verder zullen er jubile um bingo's worden gespeeld waarvan de opbrengst ten goede komt aan Praktische Thuishulp. Verder staan op het feestpro gramma een excursie en de vie ring van het 75-jarig bestaan op 24 november in De Rank. Bui ten dit progrmama om staan de activiteiten voor de eerste helft van het jaar 1992/'93 voor de leden al vast. Men kan bijvoor beeld deelnemen aan lezingen, tenniswedstrijden, excursies, muziekgeschiedenis en een cur sus over Japan. Nieuwe leden kunnen zich aan melden bij de secretaresse van de vereniging, telefoon 4737202. Koude rorlog tussen Stadsgehoorzaal en Schiedamse Theaters SCHIEDAM Het ziet er naar uit dat het Schiedamse gemeentebestuur niet over één nacht ijs gaat voor wat betreft de uiteindelijke reali satie van de plannen voor de bouw op en rond het Stad serf. Volgens wethouder Chris Zijdeveld (Stadsont wikkeling) is gekozen voor een meer overwogen en door dachte aanpak van het oor spronkelijke plan. Door deze intensieve benadering zal de bouw op het Stadserf, waar onder een nieuw theater, ver traagd worden met zeker an derhalf jaar. En dit heeft ge volgen voor het theatermin- nend publiek. In de periode namelijk tussen de sloop van het Passage Theater en de bouw van de nieuwe schouwburg zal men, wellicht gedurende twee seizoenen, geen voorstellingen in Schiedam kun nen bezoeken. Dit met uitzonde ring van De Teerstoof, dat ech ter beschikt over een beperkt aantal zitplaatsen. Bovendien kunnen mensen die moeilijk ter been zijn allen met veel inspan ning (twee trappen) de voorstel lingen aldaar bijwonen. Het probleem van de vertraging is onder meer ontstaan doordat enerzijds projectontwikkeling MAB bv, die de nieuwbouw voor het gebied rond de Passage Als het Passage Theater gesloten wordt, zal De Teerstoof het Schiedamse publiek moeten kunnen bedienen. ontwikkelt (het zgn. Imelda/Pas- sage plan), voortvarender te werk gaat dan verwacht. Ander zijds doordat het gemeentebe stuur meer bedenktijd nodig heeft over de invulling op het Stadserf. Wethouder Zijdeveld gaat er nu vanuit dat het voorlo pige bouwontwerp in het najaar aan de commissieleden van cul tuur en stadsontwikkeling kan worden aangeboden. Het project van het stadserf waarvoor een bedrag van 40 mil joen is uitgetrokken, zou bij de eerste plannen eind 1993 worden opgeleverd. Deze streefdatum is inmiddels aanzienlijk opgescho ven. Dit betekent dat pas aan het eind van het volgend jaar de eerste paal voor de groot scheepse nieuwbouw de grond ingaat. Hieruit vloeit niet alleen een verlate oplevering van het theater voort, maar ook de bi bliotheek, het archief en het be stuurscentrum zullen daarvan de consequenties voelen. Daar naast houdt het een stagnatie in van de geplande bouw van win kels en woningen die rond het Stadserf de levendgheid moeten vergroten. de directie van het Passage Theater wordt door deze tegen vallende ontwikkeling voor het probleem geplaatst hoe zij gedu rende die tijd de Schiedamse theaterbezoeker kan binden aan de stad. Stadsbestuurder Zijde veld denkt deze moeilijkheden te kunnen opvangen door De Teerstoof een flinke impuls te geven, waardoor het pubiek va ker de trappen naar dit theater zal beklimmen. Het lijkt waarschijnlijker dat Schiedamse theaterminnaars massaal kiezen voor de Vlaar- dingse Stadsgehoorzaal die op 18 september het nieuwe seizoen ingaat met een totaal verbouwd en gemoderniseerd zalencom plex. Triest Directeur Marten Putman van de Stadsgehoorzaal reageert op het bericht dat de bouw van het Schiedamse theater met ander half jaar wordt uitgesteld met: „Oh jeeh dat is triest." De vraag of dit voor hem geen goed be richt is, beantwoordt hij ontken- zie verder pag. 3 SCHIEDAM De Patiënten Belangen Vereniging Schiedam (PBVS) en het Schieland Zie kenhuis tekenen aanstaande woensdag een samenwerkings overeenkomst waarin de weder zijdse rechten en plichten zijn vastgelegd. De overeenkomst is een formalisering va"h een al 11 jaar durende samenwerking. De patiëntenvereniging is voor taan formeel bevoegd om opvat tingen kenbaar te maken aan de Schieland-directie en voorstellen te doen over verbetering van de zorg die vanuit het ziekenhuis wordt geboden. De directie ver plicht zich via de overeenkomst om de PVBS te informeren over voorgenomen besluiten die voor de gebruikers van belang zijn. Het gaat dan om zaken als ver nieuwing, verbouwing, kwali teitsbewaking en opname- en ontslagbeleid. Daarnaast wordt de PVBS in de gelegenheid ge steld om advies uit te brengen over onafhankelijke klachtenbe handeling, het privacyregle ment, voorlichtingmateriaal en bezoektijden. Een andere bepa ling is dat de directie en de PVBS ten minste viermaal per jaar vergaderen. Gelukkig Voorzitter J.J. van Ewijk is 'erg gelukkig' met de overeenkomst omdat de ondertekening ervan 'een gigantische stap voorwaarts betekent voor de samenwerking. Er verandert weliswaar niet zo veel, want de laatste maanden werken we al volgens de overr eenkomst, maar het is nu ge woon prettig geformaliseerd." De PVBS komt al 11 jaar op voor de belangen van de gebrui kers van het Schieland Zieken huis. Van Ewijk vindt het niet vreemd dat hu pas na 11 jaar deze overeenkomst er ligt. „Eeuwenlang heeft de medische wetenschap de afstand tussen ge bruikers en hulpverleners weten te vergroten. De laatste twintig jaar wordt die afstand in sterke mate verkleind. De gebruiker wordt meer bij beleidsbeslissin gen betrokken, mag meedenken en wordt steeds minder in een afhankelijke positie geduwd. Om deze veranderingen te kun nen bewerkstelligen is vertrou wen nodig en dat kost weer veel tijd om te kweken. Gelukkig hebben we een lange adem." Van Ewijk vindt het grappig dat juist deze directie de overeen komst aangaat. „Dit is de meest patiënt-vriendelijke directie die we de laatste jaren hebben ge kend. We hebben er daarom geen haast achter gezet, maar zijn weloverwogen tot de inhoud gekomen. Zoals het nu is ge beurd, is er geen sprake van moeten, maar willen we met el kaar samenwerken. De overeen komst is heel soepel tot stand gekomen." Volgens de voorzitter is Schie dam één van de eerste gemeen ten die een dergelijke gebruikers vriendelijke overeenkomst aan gaat. „Voor zover onze gegevens strekken is alleen Beverwijk in de IJmond ons voorgeweest." Dagtochtje Rode Kruis SCHIEDAM Ook dit jaar trekt de afdeling Schiedam van het Rode Kruis er op uit met bejaarden en gehandicapten. Op 5 september maakt de 'MS Scheldevallei' weer een dag tocht, waar naar toe blijft echter een verrassing. Het vertrek is gepland om 08.30 uur en de te rugkomst om 17.00 uur. Tweehonderd belangstellenden kunnen de dagtocht op het schip meemaken. Rolstoelen en bed den kunnen zonder moeite aan boord worden gebracht. Zo'n veertig medewerkers en een arts van het Rode Kruis zorgen voor de helpende hand. Deelname bedraagt f 30,- per persoon. Telefonisch aanmelden kan iedere ochtend tot 21 augus tus bij het Rode Kruisgebouw aan de Van Beverenstraat of te lefonisch via nummer 4268013. Eventueel kan 's avonds tussen 17.00 en 19.30 uur worden ge beld naar de volgende telefoon nummers: 4269351, 4715502 of 4749385. Na aanmelding worden de belangstellenden persoonlijk bezocht door mensen van het Rode Kruis. Twaalfhonderd suikerspinnen SCHIEDAM De Jeugdland karavaan rijdt als een trein door Schiedam en alle geplande acti viteiten, zowel binnen als bui ten, worden goed bezocht. Het grote openingsfeest op het Stad serf trok alleen al meer dan dui zend kinderen, al dan niet verge zeld van hun families, die zich op deze dag uitstekend hebben ver maakt. Er zijn die dag maar liefst twaalfhonderd suikerspin nen uitgedeeld, achthonderd zakjes popcorn, zeshonderdvijf tig zonnepetten en zeshonderd ballonnen. Maar ook gedurende de rest van de week in de wijken wist het jeugdige publiek waar ze moesten zijn: Zo hebben 172 kinderen genoten in de Blauw? Brug van 'Bronmaten' van Thea ter Mijn Broer, en een dag later bleek de zaal in Wijkcentrum Nieuwland 'mudvol' bij de voor stelling van de Clown Berto. Mede door het uitstekende weer (niet te warm) bleken alle activi teiten een doorslaand succes en het enthousiaste team medewer kers hoopt ook voor de komen de twee Jeugdlandweken op mooi spel weer. Elders in de krant vindt u een uitgebreid programmaoverzicht voor de komende week, in Jeugdland. SCHIEDAM De Franse Ka- limijnen mogen drie chemische bedrijven in het Rotterdamse havengebied voor de rechter da gen. Dat werd duidelijk na de uitslag van de rechtszaak die de gemeente Rotterdam tegen het Franse bedrijf had aangespan nen. Het gaat om de kunstmest- fabrieken Kemira Pernis, Hydro Agri Vlaardingen en het chemi sche bedrijf Tiofine Botlek. Rotterdam stelde in de rechts zaak de Kalimijnen verantwoor delijk voor de extra aanslibbing en de vervuiling van het slib met zware metalen. Het Franse be drijf loost jaarlijks ongeveer 250.000 kubieke meter grond in de Rijn. De Kalimijnen beschul digen andere bedrijven van de vervuiling van de Rijn en het daarin meegevoerde slib. De rechtbank van Rotterdam be paalde dat de Kalimijnen deze bedrijven mag dagvaarden. Behalve de Nederlandse bedrij ven worden ook het Zwitserse Sandoz en het Duitse BASF door de Kalimijnen beschuldigd van de uitstoot van zware meta len. Het baggeren en bergen van het verontreinigde slib kost de gemeente Rotterdam jaarlijks zo'n 2,5 miljoen gulden. In to taal éist Rotterdam met terug werkende kracht een bedrag van honderd miljoen gulden van de Fransen voor de schade. 2 menu's voor Gebakken Scholfilet met Remoulade- saus Franse Frietjes of Aardappelsalade een Ijscoupe met Slagroomnaar keuze Chocolade, Vruchten of Kersen in heerlijk te smullen voor een gezellig pojs/e 'ag tot 18.00 uur.

De Havenloods | 1992 | | pagina 1