(Jj DE HAVENLOODS Ziekte van wethouder Van Kleef blijft heikel punt in politiek SchiedamsNieuwsbiad INDEZE KRANT 'Van gettovorming lijkt hier geen sprake' /«ff v Man zorgt voor paniek bij GSD Klein leed verholpen Om speen kan niemand heen Dominee al vijftig jaar in stad Baart: „Net als in het bedrijfsleven zou hij vervangen moeten worden" c Caravans komen en gaan Kom naar Meubelboulevard Capelle. E dtZitWerSter EDITIE P, DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1992, 41e JAARGANG Nr. 32 Wegener huLs-aan+nxsblacJen HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-J6, ROTTERDAM UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTr SCHIEDAM- Een 44-jarige Schiedammer heeft dinsdagmid dag rond vier uur behoorlijk huisgehouden bij de Gemeente lijke Sociale Dienst aan de 's- Gravelandseweg. De man, die een ontzegging had voor het gebouw in verband met eerdere moeilijkheden, was er toch weer in geslaagd binnen te komen. Eerst vernielde hij een deur, daarna bewerkte de man een schakelkast. Hierdoor vielen de lichten in het gebpuw van de Sociale Dienst uit, wat enige pa niek in het pand tot gevolg had. Ook werd er meteen brandalarm gegeven. De politie hield de man aan. Daar hij onder invloed was, werd hij ter ontnuchtering inge sloten. BINGO In dienstencentrum De 4 Molens (Nieuwe Damlaan 766) wordt op woensdag 12 augustus weer bingo gespeeld. Vanaf 13.30 uur kan iedereen aanschuiven. Voor vijf gulden doet men vijf rondes mee. DCMR: „Gevolgen luchtverontreiniging op lange termijn on bekend" Zestien nederlagen slaan Schiedam-trai ner niet uit het veld Jan Kleingeld: „Elf tal Excelsior'20 be volkt door mietjes" SCHIEDAM Vorige week publiceerde De Havenloods een stukje over een PTT-brie- venbus aan de Van Haaren- laan. De bus helde licht achter over en de gleuven bevonden zich op 1.75 meter hoogte. Voor kleinere mensen dus niet de meest ideale positie om even een brief te posten, meld de deze krant. Dat heeft de PTT zich aange trokken. Meteen meldde een woordvoerder van het bedrijf „niet blij te zijn met het arti kel". Vooral omdat het niet de schuld van de PTT was dat de brievenbus te hoog geplaatst was. „Nee, dat kwam door de ONS en de Dienst Gemeente werken. Die zijn daar in het plantsoen aan het werk ge weest en hebben verzuimd de bus terug te plaatsen op de juiste hoogte. Dat hadden we die diensten al laten weten. Het stukje vonden we dan ook eenzijdig en negatief voor ons bedrijf. Ja, ook al was het dan 'grappig' bedoeld. Kan dat niet worden rechtgezet?" Natuurlijk kan dat. Al blijft in onze ogen de PTT verantwoor delijk voor de plaatsing van haar brievenbussen. De be wuste bus aan de Van Haaren- laan werd overigens reeds af gelopen maandag uitgegraven en op de juiste hoogte neerge zet. Nu kunnen ook kleinere mensen daar weer zonder pro blemen hun brieven posten. De PTT is oké. (BW) 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK Zonder een speen hoor je er niet bij, zo lijkt het. Hij waaide over hit België, waar de anti-abortusbeweging het kind ermee centraal wilde stellen. In Nederland pakte het anders uit. De jeugd maakte er een ware rage van. Zonder house-speen tel je niet meer mee, hoor je ook op de Schiedamse straten. Waren het aanvankelijk vooral meis jes die de trend zetten, inmid dels hebben jongens zich in groten getale bij hen aangeslo ten. Sommige 'kids' hebben drie of vier spenen om hun nek, anderen dragen een speentje als oorbel. En baby Hans staat plotseling volop in de belangstelling. De groep heeft hem in zijn mid den opgenomen. Alleen de woorden 'gaaf, 'onwijs' en 'zout' die hij om zich heen hoort, komen nog niet in zijn vocabulaire voor. SCHIEDAM Het is nu vijftig jaar geleden dat dominee Faber naar Schiedam kwam. Daarom organiseert de Vrijzinnige Ge loofsgemeenschap NPB op 20 september een reünie rondom hem. Hiervoor worden mensen uitge nodigd die in de periode van 1937 tot en met 1948 door domi nee Faber zijn gedoopt of ge trouwd en die bij hem belijdenis hebben gedaan. Omdat uit de oorlogsjaren zeer weinig gege vens bekend zijn bij de organisa tie, hoopt men via de pers alsnog in contact met die personen te komen. Het programma op zondag 20 september begint om 10.30 uur met een kerkdienst in het ge bouw aan de Westvest 90-92 (te genover de Walvismolen). Daar na is er tijd voor ontmoeting tussen dominee Faber en de reü nisten, informatie over de NPB van toen en nu en een gezamen lijke maaltijd. SCHIEDAM Wethouder Van Kleef is nu rujm een jaar ziek thuis. Binnen het college werden zijn taken herver deeld en B W ging verder met vijf in plaats van zes man. Over vervanging van Van Kleef wordt in de poli tiek niet of nauwelijks ge sproken. „Dat is niet netjes tegenover Hans" en „Het gaat toch niet faliekant mis", zeggen de collegepartijen. Hoewel hier en daar ook twijfel doorklinkt. „Wellicht moet men in een volgende pe riode toch vooraf afspraken maken over zaken als langdu rige ziekte", zegt Groen Links-fractieleider Bea Oo- mens. De oppositie oordeelt harder. CDA-voorzitter Baart: „Van Kleef moet ge woon vervangen worden om de voortgang van het beleid niét verder in gevaar te bren gen." wel. Persoonlijke en politieke factoren speelden daarbij een rol. Met name vanuit zijn eigen partij, de PvdA, klonk kritiek op het sociale vernieuwingsbeleid van de wethouder. Vooral het uitblijven van een nota daarover veroorzaakte veel onrust. Het werd Van Kleef teveel. Met maagklachten meldde hij zich ziek op het Stadskantoor. Nie mand wist hoelang zijn absentie zou duren... Ruim een jaar later. Wethouder Van Kleef is nog steeds ziek thuis. Zijn takenpakket is ver deeld tussen de zittende wethou- Van Kleef m n een jaar thuis met maagklachten nu wethouder De Leede erbij. Dat kan een stapje sneller. Maar voorlopig vinden wij dat het menselijke aspect, de persoon Hans van Kleef, de boventoon moet voeren. Dus wordt niet over een eventuele vervanging van hem gespeculeerd." Werkdruk Eenzelfde verhaal steekt D66- fractievoorzitter Houtkamp af. „Er wordt nauwelijks over de kwestie gesproken", verklaart hij. „Ik zou het tegenover Hans ders. Zo werd Zijdeveld belast met sociale vernieuwing, ging emancipatiebeleid naar De Lee de en verdeelden Wiegman en Zijdeveld de portefeuillle van de gemeentelijke Sociale Dienst. Deze bestuurders zitten ook de commissievergaderingen voor, naast hun oorspronkelijke werk zaamheden welteverstaan. De eniga die gedurende Van Kleefs ziekte regelmatig contact met hem onderhield, is burgemeester Scheeres. „En Hans is nog steeds niet dermate hersteld dat een snelle terugkeer mogelijk lijkt". Een groot probleem om openlijk over de situatie rondom Van Kleef te spreken, blijkt de finan ciële kant van de zaak. In het particuliere bedrijfsleven is het gebruikelijk dat een werknemer na een jaar ziektewet in de WAO terechtkomt. Een ambte naar wordt doorgaans na een jaar ziekte medisch gekeurd. Al kan dat ook later gebeuren. Een wethouder is echter geen ambte naar. Het beste lijkt hij te verge lijken met een kleine zelfstandi ge. Met dien verstande dat hij gedurende zijn ziekte gewoon zijn loon doorbetaald krijgt, van de gemeente dus. Doet hij daar entegen (tijdelijk) een stap te rug, dan wordt ook meteen zijn inkomen aangetast. Daarover doen de meeste frac tieleiders echter geen uitspra ken. Alleen plaatsvervangend fractievoorzitter Verhulsdonk van de WD reageert impulsief. „Ja, Van Kleef zal gek zijn om vrijwillig een stap terug te doen", zegt hij. „En ach, van ons hoeft het ook niet persé. Wij merken geen verschil tussen dit college zonder Van Kleef en het voorgaande met hem. Ja, laat dat een understatement zijn." De collegepartijen nemen Van Kleef hoofdzakelijk in bescher ming. Bakker van de PvdA zegt: „Zolang de zaken niet faliekant mis gaan, is er voor ons geen aanleiding om op vervanging van Hans van Kleef aan te dringen. Natuurlijk zouden ook wij graag zien dat bepaalde beleidszaken beter en sneller aangepakt wer den. Dan denk ik bijvoorbeeld aan de kinderopvang. Dat doet van Kleef ook niet opportuun vinden. Hij is ziek, dat mag nie mand vergeten. Natuurlijk zie ik ook wel dat bepaalde beleidster reinen enigszins in de knel ra ken, nu andere wethouders ze erbij doen. Met name met de werkverdeling tussen Wiegman en Zijdeveld op Sociale Zaken ben ik niet echt tevreden. Dat levert volgens mijn partijgeno ten in de betreffende commissie nogal eens problemen op. De afstemming tussen beide voorzit ters ontbreekt nu en dan." Bëa Oomens van Groen Links laat eveneens het menselijke aspect prevaleren. „Niet dat ik blij ben met de huidige situatie. Natuur lijk zie ook ik wel dat er op bepaalde beleidsterreinen een trage voortgang is, maar wat moeten we dan luidt haar oordeel. „Wellicht moeten we in een volgende periode toch af spraken maken over zaken als langdurige ziekte." De enige die (werkelijk) harde taal spreekt is CD A-fractieleider Baart. „Van Kleef moet vervan gen worden", zegt hij. „Net zo als dat in het bedrijfsleven zou gebeuren als iemand langdurig ziek thuis zit. Sommige commis sievergaderingen duren nu tot na middernacht, omdat wethouders teveel hooi op hun vork hebben genomen. Op het gebied van so-- ciale vernieuwing, vooraf een speerpunt van dit linkse college, zit de zaak volledig vast. En er is toch bewust gekozen voor een worden, zei men. Hoeft dat, nu plotseling niet meer?" Wethouder Van Kleef was niet tot enige reactie bereid. SCHIEDAM— Ook de ge meente Schiedam heeft gehoor gegeven aan de oproep van staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting om te snijden in de huursubsidie. Dat blijkt uit een onderzoek van de Socialisti sche Partij. Volgens de SP is door die maatregel circa dertig procent van de sociale huurwo ningen onbereikbaar geworden voor woningzoekenden met een lage uitkering of een minimum loon. „Door het invoeren van een zogeheten fiatteringsgrens wordt gettovorming in de hand »ewerkt", luidt de klacht van de >P. Staatssecretaris Heerma heeft al april '89 de fiatteringsgrens in het leven geroepen. Naar zijn mening moeten aanvragen voor huursubsidie van meer dan 275 gulden per maand niet meer worden gehonoreerd. Een wet telijke verplichting voor ge meenten om hieraan mee te wer ken bestaat echter niet. Hoewel Heerma de druk in de afgelopen jaren heeft opgevoerd, bepaalt iedere gemeente zelf het beleid. Veruit de meeste gemeenten dat geen enkele gemeente wei gert om die fiatteringsgrens te hanteren", zegt mevrouw E. Poortvliet, hoofd Algemene Za ken van de gemeente. Maar dat blijkt niet te kloppen. Enkele steden als Nijmegen, Arnhem en Dongen wijzen de fiatterings grens af, volgens de SP. Belang rijkste argumenten voor die ste den zijn het tekort aan goedkope huurwoningen en het feit dat er nog steeds niets in de wet gere geld is. „Maar wij maken wel uitzonde ringen, met name voor oudere woningzoekenden", zegt Poort vliet. „Daar wordt die grens van 275 gulden huursubsidie gere geld overschreden, omdat wo ningen voor hen van extra voor zieningen moeten worden voor zien." Dat beleid wordt ook ge voerd in bijvoorbeeld Vlaardin- gen en Capelle aan de IJssel. De Socialistische Partij neemt In Schiedam zijn relatief veel goedkopere huurwoningen daarmee geen genoegen eh trekt harde conclusies. „Door het in voeren van de fiatteringsgrens werken gemeentebesturen mee aan een verdere opsplitsing van de samenleving", zo stelt de SP vast. „Mensen met lage inko mens worden door dit beleid steeds meer geconcentreerd in oude, goedkope huurwoningen. Wijken waar al tal van sociale problemen bestaan. De poeha over sociale vernieuwing staat in schril contrast met dit beleid. Zo wordt het ontstaan van getto's in de hand gewerkt". „Nou, dat vind ik vrij zware woorden", reageert plaatsver vangend chef Kuyper van Alge mene en -burgerzaken. „En ik kan er weinig concreets over zeggen, hoewel er van gettovor ming hier geen sprake lijkt. Wel is het zo dat in Schiedam wordt nagedacht over het gehele woon- ruimteverdelingsbeleid. Wij hebben gemerkt dat er knelpun ten in zitten. Zo zien we dat vooral minderheden in dezelfde wijken terechtkomen. Merken we dat het puntensysteem een stukje ondoorzichtigheid met zich meebrengt. En wordt er bij voorbeeld over nagedacht of er leges (administratiekosten -red.) geheven moet worden op een inschrijving als woningzoeken de. Maar op dit moment durf ik harde conclusies over het SP- onderzoek nauwelijks voor mijn rekening te nemen". «SIM vertrekken met onbekende bestemming SCHIEDAM Volgens artikel 40, lid 1 van de Kampeerwet is het niet toegestaan na 20.00 uur op locaties als het Oeverbos de Lickebaert te kamperen. Zo ook niet voor de 23 caravans met zo'n honderd bewoners die zich maandagavond laat ophielden op het Vlaardingse recreatieterrein. Ze kregen de volgende dag dan ook een officiële brief van het college van B en W, dat hun wees op het bewuste artikel, met de aantekening dat als zij niet uit eigen beweging zouden vertrekken, de kampeerplaats op hun kosten ontruimd zou worden. De auto's die bij de caravans en hun bezitters hoorden droegen kentekens van landen als Hongarije en Denemarken, maar tussen de BMW's en Mercedessen waren er ook met puur Nederlandse nummerborden. Eerder al was de groep in Vlaardingen en in Schiedam gesignaleerd, maar weer vertrokken. Voordat ze opnieuw in de Lickebaert neerstreken probeerden ze Hoogvliet als standplaats. Daar moesten ze maandag vertrekken omdat de grond met daaronder leidingen met gevaarlijke stoffen hen bijna letterlijk te heet onder de voeten werd. De voortdurende trek van de stoet caravans wijst erop dat het hier om nomaden gaat, maar van verschillende kanten wordt eraan getwijfeld dat de caravanbezitters geen huizen zouden hebben. Reden waarom ze als gewone kampeerders behandeld worden en niet als mensen die onder de woonwagenwet vallen. In de loop van de dag vertrokken de caravans inderdaad druppels gewijs. „Gelukkig wel," zegt de Vlaardingse politievoorlichter Christel Willems. „Anders zou de zaak met dwang opgelost moeten worden." De dwang zou nog wel even op zich hebben laten wachten, want voorlopig zou de politie ajleen een procesverbaal ten dienste staan, omdat volgens Willems voor wegslepen een dwang bevel van de gemeente en de provincie nodig is. mljndéfs MEUBELBOULEVARD CAPELLE Langs de rijksweg Rotterdam-Gouda. Afsfag Capelle a/d Ussel/Alexanderpolder.

De Havenloods | 1992 | | pagina 1