'Elf/Atochem heeft in strijd met hinderwetvergunning gehandeld' VW's Schiedam en Delft gaan samenwerken DE HAVENLOODS IN DEZE KRANT Motorfiets in beslag Inbraak in apotheken Opgelet!^ Studenten vragen te huur DCMR: in loods stonden te veel gevaarlijke chemicaliën opgeslagen Jeugdlandfestijn maakt zich op voor slotfeest Schaapjes geteld EDITIE 9, DINSDAG 11 AUGUSTUS 1992, 16e JAARGANG, Nr. 33 Wegener huLs-asn+iulsbLaden Schiedanis Nieuwsblad HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. De Havenloods Het Zuiden Holland Silhouet De Merwepost Het Nieuws- en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET RUBRIEKS- 010-4.699.444 advertenties^ UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBU&1980 3000 BZ ROTTERDAM 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK Krattendief aangehouden SCHIEDAM De krattendief die de afgelopen weken actief was op een bedrijfsterrein aan de 's-Gravelandseweg, is aange houden. Donderdagmiddag rond 16.10 uur nam de man weer vier kratten weg. Dit werd ech ter gezien door enkele getuigen, die de man beethielden. Hij wist echter te ontsnappen. De politie kende zijn signale ment, waardoor zij hem rond 18.45 thuis opzochtten. Daar sprong hij van zijn balkon en nam opnieuw de benen richting Hof van Spaland. Op het Bach- plein werd hij uiteindelijk aan gehouden. Op het bureau be kende de 21-jarige Schiedammer de afgelopen zes weken mini maal vijfendertig kratten te heb ben gestolen. Met winterjas in 't zonnetje SCHIEDAM Op de week markt op de Broersvest is afgelo pen vrijdag rond 12.00 uur een 20-jarige Rotterdammer aange houden die kort daarvóór een aantal T-shirts had gestolen. De man was opgevallen omdat hij een dikke winterjas aanhad ter wijl de mussen van het dak vie len. De T-shirts werden onder zijn jas aangetroffen. Later die middag werd op die zelfde markt aan de Lange Kerk straat een tas opengesneden waarna een portemonnee werd gestolen. De gedupeerde was een 34-jarige Vlaardingse. I Sociale Dienst heeft hele klus aan terug vorderen bijstand Hermes en Excelsior zorgen niet voor cricketkraker SCHIEDAM Aan de Groe- neweg werd zondagmiddag rond 15.40 uur een 22-jarige Vlaar- dinger aangehouden die zich schuldig had gemaakt aan cros sen met een motor. Bij de politie waren diverse meldingen bin nengekomen van geluidsoverlast van crossende jeugd tussen de Groeneweg en de Harreweg. De Vlaardinger was niet in het bezit van een verzekeringsbewijs noch van een rijbewijs. De motorfiets is in beslag genomen. SCHIEDAM— In een apo theek aan de Parkweg is het af gelopen weekeinde ingebroken. De vermoedelijke daders kon den zondagavond rond 23.00 uur door de politie worden aange houden aan de Hogenbanweg in Rotterdam. Het gaat om een Schiedammer van 33 jaar en een even oude Rotterdammer. Zij hadden ongeveer voor 150 gul dén in rolletjes van de apotheek bij zich. Zaterdagnacht werd ingebroken in een apotheek aan de Zwaluw laan. Hier werd de etalageruit ingegooid en de gehele kassa met 500 gulden meegenomen. Lezers van De Havenloods en Het Zuiden opgelet!!! Studenten vragen kamers te huur in Rotterdam. Help deze studenten aan een kamer. Lees de rubriek l op de Duo-pagina. WÊÊÊÊÊ Ml M SSgaEfi Eén slag verschil Timothy Giles is zon dag winnaar gewor den van het vijfde Eu ropese kampioen schap voor lesgevende golfprofessionals. In de Broekpolder was er tot het laatste moment spanning. Na vier dagen topgolf was het ver schil tenslotte slechts ëén slag. Claude Grenier, -eerder dan Giles gestart, stond bij het in gaan van de laatste hole één slag achter en Giles mocht dus geen fout meer maken. Dat deed de professional van de Hoge Kleij niet en hij mocht na het slaan van zijn laatste bal de felicitaties en een be drag van 18.000 gulden in ont vangst nemen. Een ander hoogtepunt was ook het pro-am toernooi dat zaterdag werd afgewerkt in de Vlaardingse Broekpolder. Teams bestaande uit één pro fessional en vier amateurs streden om de hoogste eer. Het Koninklijk Huis was ver tegenwoordigd door Fieter van Vollenhoven. Zijn ploeg eindigde op een gedeelde twintigste plaats. Nieuwe directie Bondsspaarbank SCHIEDAM Binnen de Bondsspaarbank Schiedam Vlaardingen vindt per 1 septem ber een directiewijziging plaats. De huidige commercieel direc teur J.A.H.J. Kuijs wordt met ingang van die datum benoemd tot controller bij de Nutsspaar- bank in Den Haag. Zijn opvol ger wordt B.A.M. Verbiest. Deze wordt voorzitter van de directie. Verbiest is nu nog werkzaam als directeur van de regio Gouda Delft van de Vere nigde Spaarbank. Na 1 septem ber bestaat de directie van de Bondsspaarbank uit de heren Verbiest en Straver. WATERWEG Directeur P. A. R. Post van der Burg van de Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond zegt het sterke vermoeden te hebben dat het chemisch bedrijf El f/Atochem uit Pernis in strijd met de hinderwetvergunning heeft gehandeld. In de loods waar op donderdag 9 juli brand uitbrak lagen waar schijnlijk meer gevaarlijke stoffen dan daar volgens de vergunning opgeslagen had den mogen worden. Dat schrijft de directeur van de milieudienst in een antwoord op vragen van de Socialistiese Partij. Remi Poppe van de SP diende onlangs een aanklacht in bij de milieudienst. Volgens Poppe was de DCMR medeverant woordelijk voor het uit de hand lopen van het incident. Zo had den de stoffen die bij de brand zijn vrijgekomen, en die een week lang een stankgolf veroor zaakten in de wijde omgeving, volgens Poppe nooit in de loods mogen worden opgeslagen. Dat dit toch gebeurde, was volgens de SP te wijten aan een slechte regelgeving. Post van der Burg bestrijdt dit. „In de bij de brand betrokken loods is het toegestaan om maxi maal 20 ton chemicaliën in vaten uit gevarenklasse 8 (bijtende stoffen) en maximaal 1000 ton ongeklasseerde chemicaliën op te slaan. De conclusie dat het toegestaan was dat de aangetrof fen chemicaliën in die hoeveel heden in deze loods worden op geslagen, is niet gerechtvaar digd. Het sterke vermoeden be- meer chemicaliën opgeslagen dan volgens de vergunning ii nu staat namelijk dat in strijd met de vergunning is gehandeld. Hiernaar wordt momenteel een opsporingsonderzoek verricht", aldus Post van der Burg. Elf/A tochem heeft dus in de loods zeer waarschijnlijk te veel ge vaarlijke chemicaliën opgesla gen. De DCMR-directeur weer spreekt ook dat de in de hinder wetvergunning geëiste voorzie ningen voor brandveiligheid on voldoende waren. Als Elf/Ato chem zich aan de vergunning had gehouden, was er niets aan de hand geweest. Doordat het bedrijf zich niet aan de regels heeft gehouden en meer gevaar lijk stoffen in de loods heeft on dergebracht is de brand uit de hand gelopen, is de conclusie van Post van der Burg. Complicaties „Ten tijde van de brand stonden in het afgebrande deel van de loods 127 ton chemicaliën in op slag. Tijdens de brand bleek het te gaan om stoffen die met el kaar reageerden en om een stof (oio ROBERT VOS. die met water reageerde. Voor de opslag van dergelijke stoffen zijn verdergaande eisen voor brandveiligheid en brandalarme- ring nodig dan voorgeschreven. Informatie over de opgeslagen stoffen was niet direct bij het bedrijf voorradig. Dit gaf extra complicaties bij de brandbestrij ding", stelt Post van der Burg. Doordat niet goed bekend was welke chemicaliën in de vaten zaten, is ook de opruimactie van de resten bemoeilijkt, aldus Post van der Burg. „Na het blussen van de brand bleef er een smur rie van irriterende en stinkende chemicaliën, vermengd met wa ter over. In die smurrie was niet bekend wat waar lag en in welke vorm. Ook was niet precies be kend welke resten de stank ver oorzaakten", aldus Post van der Burg. „Een snelle opruimactie is wel overwogen, maar werd inge schat als onmogelijk door de on bekende opbouw van de smur rie. het risico voor de opruimers en voor de omgeving werd hier voor te groot geacht. Ook het risico van onderlinge reacties van de verschillende chemicaliën is tijdens het opruimen niet denkbeeldig gebleken." Merkwaardig Woordvoerder P. Brouwer van Elf/Atochem vindt de brief van Post van der Burg 'merkwaar dig'. „Het bevreemdt me dat de DCMR zo naar buiten treedt terwijl het onderzoek van justi tie, de arbeidsinspectie en de DCMR zelf nog niet is afgerond. Ik begrijp het wel: de DCMR is door Poppe beschuldigd. De dienst probeert zichzelf nu vrij te pleiten en schuift de schuld nu door naar ons bedrijf. Daar speelt ongetwijfeld ook. een stukje politiek mee want de DCMR is natuurlijk verant woording verschuldigd aan de provincie", aldus Brouwer. Op de opmerkingen van de DCMR- directeur dat Elf/Atochem de hinderwetvergunning zou heb ben overtreden, wil Brouwer niet reageren. „Ik kan moeilijk iets zeggen zolang het onderzoek nog loopt. We hebben hier zelfs nog geen proces-verbaal ge zien." Jeugdland: deze week voor het laatst. SCHIEDAM Het Jeugdland festijn beleeft al weer haar laat ste week. De organisatie is dik tevreden over het resultaat tot nu toe. Jeugdconsulente Joop van Broekhoven, die wel 'het brein' achter dit Schiedamse jeugdspektakel genoemd wordt: „Ik heb een geweldige ploeg ent housiaste medewerkers achter me, die goed op elkaar is inge speeld." De kinderen maken onder hun leiding de leukste dingen,en de belangstelling voor deze aktivi- teit is dan ook bijzonder groot. Naast kleien, verven, knippen, plakken, sieraden maken en leerbewerken, alles van kos teloos materiaal worden er ook fraaie kunstwerken gemaakt zoals raamhangers, maskers en stokpoppen. Toen het vorige week zo erg waaide zijn er, in ventief als de creativiteitsploeg is, windmolens en vliegers ge maakt", aldus Van Broekhoven. Omdat schminken ook niet meer weg te denken is bij Jeugdland liepen er de afgelopen twee we ken weer heel wat kinderen rond die waren omgetoverd tot vlin ders, turtles, mickey moussen en andere stripfiguren. Ook het theater gooit hoge ogen bij de Schiedamse jeugd (en hun ouders). Alleen al op het Hema- plein werden afgelopen week meer dan tweehonderdvijftig kinderen bij de poppenkastvoor stelling geteld, maar ook tijdens de theatervoorstellingen op an dere locaties mochten de arties ten de sterren van de hemel spe len voor een grote schare vakan- tievierdertjes, waarbij de aantal len schommelen tussen de hon derdvijftig en tweehonderd. Voor deze week stan nog drie theatervoorstellingen geboekt, zo komt het beroemde poppen theater 'Mang' woensdag in Nieuwland (en donderdag naar noord), terwijl het Limburgs Jeugdtoneel naar Schiedam- noord komt om daar op donder dag het spannende sprookje 'Hokus de Tovenaar' te spelen. „Het weer is tot op heden bui tengewoon", aldus de jeugdcon- sulent. „Ik hoop dat het ook op het slotfeest zo zal zijn, want dat belooft een ongekend festijn te worden!" Politie lost diefstallen op SCHIEDAM De VW's van Schiedam en Delft gaan in het seizoen van 1993 een gecombi neerde dagtocht per bus aanbie den op de Nederlandse en Vlaamse markt, 's Ochtends doen de buspassagiers de Bran- dersstad aan en 's middags ver volgen zij het uitje in de Prinsen- stad. De beide VW-directeuren denken met deze samenwerking een aantrekkelijk toeristisch programma voor groepsbezoe ken in handen te hebben. De samenwerking tussen de Schiedamse directeur Ruud Pil- lard en Joop Stokvis, de direc teur van de WV Delft, is geba seerd op het provinciaal werko verleg waar beide zitting in heb ben. Ook maken de steden on derdeel uit van het samenwerkingsverband van Oudhollandse-Steden, waar bij voorbeeld ook Dordrecht en Leiden lid van zijn. De onderlin ge samenwerking tussen Schie dam en Delft verliep zo goed en de afstand tussen beide steden is zo gunstig, dat een gezamenlijk produkt er maar eens van moest komen, meent Ruud Pillard. Vlamingen Twee jaar lang is de Vlaamse markt bewerkt via beurzen in Antwerpen, Brussel en Gent. Ook doen beide steden dit jaar voor de derde keer mee aan de Holland Happening in Antwer pen. Het resultaat is volgens Pil lard een grote stroom Belgische toeristen naar Nederland. Abso lute getallen kan hij niet geven, maar ruwweg zo'n twintig pro cent van het aantal toeristen doet volgens de VW-directeur de Brandersstad aan voor een bezoekje. Pillard: „Als vanzelf maakten veel van de individuele Belgi sche bezoekers de keuze voor een bezoek aan zowel Schiedam als Delft op dezelfde dag. Met deze georganiseerde gecombi neerde dagtocht hopen we de stroom bezoekers te kunnen structureren." Volgens de opzet worden straks de toeristen 's ochtends in Schiedam verwel komd met koffie en gebak. Daarna wordt een bezoek ge bracht aan de Grote Kerk en wordt een korte stadswandeling gemaakt door het historische centrum. Het ochtendprogram ma eindigt bij branderij 'De Tweelingh', waar een rondlei ding wordt gegeven. Porcelein Vervolgens koerst de bus rich- zie verder pag. 3 De VW Schiedam wil het toeristisch produkt van de stad uitbreiden met een vaartocht naar Delft en dagtochten met rondleiding door branderij De Tweelingh en korenmolenmuseum De Nieuwe Palmboom. SCHIEDAM De politie heeft met de aanhouding van vier ver dachten twee diefstallen met ge weldpleging kunnen oplossen. Op verdenking van het plegen van een diefstal op 18 juli jl. aan de Van Maanenstraat werden een 22-jarige Schiedammer en een 45-jarige Schiedamse aange houden. Bij die diefstal werden de bewoners geslagen met een honkbalknuppel, bedreigd met een vuurwapen en vastgebon den. Er werd vervolgens geld uit hun portemonnee gehaald en met de giromaatpas geld van hun rekening gehaald. De Schiedam mer heeft het feit geheel be kend, de vrouw gedeeltelijk. Dezelfde man werd er boven dien van verdacht de diefstal te hebben gepleegd op 25 juli jl. aan de Johan Braakensiekstraat waarbij een bewoner onder be dreiging met een vuurwapen van 18.000 gulden werd beroofd. Hierbij werd de 22-jarige Schie dammer geholpen door een 18- jarige Schiedammer. Bovendien was een 17-jarige Schiedammer in het complot betrokken die niet zelf de diefstal pleegde, maar wel voorbereidingen trof en in de buit deelde. Alle personen zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie die alleen de vrouw schorste. De overigen werden in bewaring gesteld. Van de btfit kon weinig worden achterhaald. Een aanbal goederen dat ervan werd gekocht is in beslag geno men. Verder ging het geld op aan drank, uitgaan, XTC-pillen en taxivervoer. SCHIEDAM Een boer uit ren een week geleden nog met Schipluiden is. sinds zondagoch- 94-en, terwijl de man er zondag tend elf schapen kwijt. De die- nog maar 83 telde. Waar de ren, die grazen op het dijkli- beesten uithangen is bij de poli- chaam aan de Brederoweg, wa- tie volledig onbekend.

De Havenloods | 1992 | | pagina 1