WATERWEG VWR: 'Angst is een verkeerde leidraad voor huidige Nederlandse asielbeleid' "Ranch Parket DE HAVENLOODS Helpers voor Rode Kruis Over hoofse liefdes en andere vertellingen „Al bouw je een betonnen muur, vluchtelingen komen toch" Congres en filmfestival bij tienjarig jubileum VWR Feestelijk défilé Voor de vijftiende keer het Waterpopfestival DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1992 MAASSLUIS - Het Rode Kruis zoekt enthousiaste vrijwil ligers. Het werk voor de organi satie strekt zich uit over een breed terrein. Men kan hierbij denken aan het verlenen van hulp bij rampen, het assisteren bij sportevenementen, de bege leiding van gehandicapten, het assisteren bij bloedafname- avonden en er is de mogelijkheid mee te gaan naar één van de vakantieprojecten van het Rode Kruis. Voor het vrijwilligerswerk is een passende opleiding nodig, die gratis gegeven wordt en wellicht ook van pas kan komen buiten het korpswerk. Onder de oplei dingen die door het korps gege ven worden zijn onder meer een reanimatie-opleiding, een oplei ding gewondenzorg onder ram pomstandigheden en een verbin dingsopleiding voor het radio netwerk. De aanvang van de op leidingen is 8 september in het Rode Kruisgebouw, Pieter de Hooch- straat 24 te Maassluis, daarna in Maasland en Hoek van Holland. Geïnteresseerden voor het vrij willigerswerk kunnen zich mel den bij de plaatsvervangend co lonnecommandant J. de Bunje, Kwartellaan 32, 3145 AL Maas sluis, telefoon 01899-13336. Kinderen doen een beroep op hondebezitters MAASLAND Het grasveld aan de Dijkgraaf is voor kinde ren een bijna ideaal speelveld. Er is één probleem: het veld op de hoek Dijkgraaf/Ingeland wordt regelmatig misbruikt door honden ofwel door hun eige naars die de dieren er hun be hoefte laten doen. Tien Maas- landse kinderen zijn naar de ge meente gestapt met het verzoek om iets te doen aan de honde- poep op hun veld. Als antwoord wordt er e?n bord geplaatst waarop staat dat het terreintje niet als hondetoilet mag worden gebruikt. De spe lende kinderen en de gemeente verwachten dat als een hond zijn behoefte toch op het veld achter laat, de bezitter zo sportief is de hondepoep zelf op te ruimen. Nog beter is een noodstop van een hond te voorkomen. Er zijn speciale plaatsen war honden hun uitwerpselen naar hartelust kunnen deponeren. Voor hon debezitters van de Dijkgraaf, In geland en omgeving is dat bij voorbeeld de nog niet bebouwde zijde van de Burgemester Groot Enzeriksingel. RODE PEUGEOT Onbeken den hebben in de nacht van maandag op dinsdag een rode Peugeot met nummerbord 205 XE, met kenteken nummer YT- 84-KY gestolen in de Willem Lo- dewijklaan in Vlaardingen. Wegener hulsman-huisbladen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 8.30 -17.00 u., vrijdag 08.30 tot 16.00 u. ADVERTENTIEVERKOOP: VLAARDINGEN: H. v/d Ende (tel. privé 010 - 4.709.088) SCHIEDAM N. v/d Marei privé 010-4.716.693) MAASSLUIS A. v. Yperen (tel. privé 010 - 4.709.829) lOUNTNIANAGEII A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694). REDACTIE: Peter Braad (eindredacteur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp. Sport: Gerard S. Verver (tel. privé: 01899-17787) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.- directeur Wegener huis-aan-huisbladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201/4.352.911 Bomen komen uit de grond, ze proberen zo hoog mogelijk te reiken en intussen steken ze hun armen uit. Bomen beginnen onder de grond, als wortel. Als ze eenmaal boven de grond komen gooien ze alles opzij, het heet dat ze tegen de verdrukking in groeien. Ze bemoeien zich niet met het wel en wee van de mensen, want ze behoren tot de natuur. Mensen niet. Mensen behoren tot de cultuur, die ze zelf op hun geweten hebben. Toch is er nog heel wat natuur in de mens en z'n cultuur, meer dan je denkt. Andersom komt ook voor, er zijn bomen die door mensen geplant zijn. Die groeien op bevel van de mens. Daar bemoeit de cultuur zich met de natuur. Maar als ze eenmaal een boom zijn trekken ze zich niks meer aan van de mens. Dan behoren ze tot de natuur. Ze groeien en zwijgen. Met deze regels van de Nederlandse schrijver Armando uit de bundel Krijgsgewoel (1986) wijdt De Havenloods een serie artikelen aan het Vlaardingse Hof. In deze voormalige ambachtsheerlijkheid vinden de komende maanden tal van culturele activiteiten plaats, met als hoogtepunt een afsluitende Beeldende Kunst-manifestatie op zaterdag 22 augustus. Reden om het Hof van alle kanten te belichten. Waarom werd het aangelegd, wat is er gebeurd, wat gebeurt er en wat gaat er gebeuren? Dat alles onder het motto 't Hof: Over Hoofse liefdes en andere vertellingen'. door ANNETTE BRAAD WATERWEG 'De bevolking van Vlaardingen wordt dringend aanbevolen de tentoonstelling te bezoeken, zowel in het Hof als in het Oranjepark en in de Vis- bank, en te trachten de diepere betekenis van het geëxposeerde te doorgronden.' Deze oproep uit Het Parool, zo mer 1954, bracht veel mensen op de been om een kijkje te gaan nemen in het Hof. Voor het eerst in Vlaardingen een beel- dententooonstelling buiten, met als titel 'Het beeld in de natuur'. De toenmalige burgemeester van Vlaardingen Heusdens was zeer verrukt over de beeldentuin en sprak van een prettig contact met de Stichting Kunst en Gezin die deze expositie had verzorgd. Het jaar 1954 was wel een heel bijzonder jaar voor de beelden de kunst in deze stad. Er werden voor het eerst na de oorlog kunstaankopen gedaan. Drie tentoonstellingen tegelijk, want naast dezé bijzondere beelden tuin (waar zo'n veertig beelden van Nederlandse beeldhouwers stonden) was er in de Stadsge hoorzaal en de Harmonie 'de Paletmanifestatie' te bewonde ren. Onder het motto Vlaardin gen zoals het was, is en werkt, werden schilders uitgenodigd mee, te doen aan een wedstrijd. Doelstelling van de wedstrijd was de bezoekers Vlaardingen te laten zien door de ogen van Ne derlandse kunstenaars en voorts een bijdrage te bieden tot ver groting van kennis van en be langstelling voor deze uitingen van beeldende kunst. De beel- dende-kunstcommissie van toen kocht vier werken aan en loofde materiaalprijzen uit. Rekening werd gehouden met de bekende moeilijke omstandigheden van de kunstenaars. Zelfs het be drijfsleven deed een aankoop. Maar men moet niet denken dat deze aankopen zo gemakkelijk gingen. Het besluit een beeld aan te kopen van de Amster damse kunstenaar W. van Hoorn werd zorgvuldig overwo gen. Het realistische naakte vrouwenbeeld Pomona (godin van ooft en tuin) werd na rijp beraad aangekocht voor de som ma van 3000 gulden. Alom was men blij dat de keuze niet op een abstract beeld was gevallen. Maar er zat nog een addertje onder het gras. Raadslid Nie mandsverdriet kwam met de lu dieke opmerking dat hij kon be grijpen dat burgemeester en wethouders het beeld wel van alle kanten bekeken zouden hebben, maar hij vroeg zich toch af wat men in het beeld zag. Tevens vroeg het raadslid of B W een verzekering wilden afslui ten voor het beeld. Dat was ei genlijk volgens hem niet nodig de Vlaardingse bevolking in aan schouw nemend, maar het was toch mogelijk zijn dat buiten landse zeelieden iets in het beeld zouden zien. Deze eerste aankoop, die dus nogal wat aandacht vroeg, heeft Vlaardingen in de daaropvolgen de jaren heel wat 'hoofdbrekens' Pomona werd regelmatig vernield of onthoofd. Het doek v< muziektent werd dan om het beeld heen gedrapeerd gekost. Het is regelmatig ver nield, beschadigd en onthoofd geweest. Burgemeesters van ver schillende gemeenten wisselden ook zo nu en dan het een en ander uit over het reilen en zei len van reizende tentoonstellin gen. Burgemeester van Emmen tot confrère van Vlaardingen: „Zeg amice, bij ons is er niets beschadigd en bij jullie?". „Wel nu beste kerel, bij ons wel hoor maar dat zal wel komen doordat wal." Het is nu 38 jaar later. Er is binnenkort weer een beelden park in het Hof. Er is nog steeds een beeldende-kunstcommissie, het draait nog steeds om de bur gemeester, er is nog steeds van dalisme, er is nog steeds een stichting die het organiseert. De stichting Hof van Spektakel. Daarover volgende week meer. Glastuinbouw loost minder bestrijdingsmiddelen WATERWEG De verontrei niging van het oppervlaktewater in Midden-Delfland met bestrij- dingsbemiddelen uit de glastuin bouw is in de periode oktober 1.991-juli 1992 met 30 tot 70 pro cent verminderd ten opzichte van de periode van negen maan den daarvóór. Dat blijkt uit cij fers van het Hoogheemraad schap van Delfland. De gehalten aan stikstof en fosfaten zijn ge- lij^ gebleven. Het Hoogheemraadschap en het Landbouwschap hebben afspra ken gemaakt om de lozing van bestrijdingsmiddelen em mest stoffen (stikstof en fosfaat) uiter lijk in 1994 sterk te beperken. In september van dat jaar moet 80 procent reductie ten aanzien van bestrijdingsmiddelen en 40 pro cent afname van meststoffen zijn bereikt. Sinds 1 oktober 1990 worden maandelijks op 39 pun ten monsters genomen van het oppervlaktewater. Ook worden proeven met watervlooien geno men. Naast de genoemde afna me van het gehalte bestrijdings middelen en het min of meer gelijkgebleven stikstof- en fos faatgehalte is uit proeven geble ken dat de overlevingskans van watervlooien in het glastuin bouwgebied met 20 tot 30 pro cent is toegenomen. In overleg met de' Algemene In spectie Dienst van het ministerie van Landbouw is begin augustus verscherpt gecontroleerd op en kele monsterplaatsen waarbij zeer hoge gehalten aan bestrij dingsmiddelen werden gemeten. Naar aanleiding hiervan zijn en kele processen-verbaal opge maakt. Kindertelefoon zoekt vrijwilligers WATERWEG De kinder- en jongerentelefoon Rotterdam is naarstig op zoek naar nieuwe vrijwilligers. De stichting bestaat uit 25 vrij willigers die worden onder steund door drie beroepskrach ten. Al twaalf jaar doen jaarlijks zo'n 5000 kinderen en jongeren tussen de 8 en 18 jaar een beroep op de telefoondienst voor onder steuning, informatie en advies. Elke dag tussen 16.00 en 20.00 uur bemannen twee medewer kers de telefoon. Om de gesprekken zo goed mo gelijk te kunnen voeren, volgt de adspirant-vrijwilliger eerst een basistraining van twaalf maan dagavonden. Aan de orde ko men onderwerpen als gesprek stechnieken, sexualiteit, normen en waarden, pesten en kinder mishandeling. Ook wordt veel geoefend via rollenspel. Daar naast wordt men wegwijs ge maakt in de organisatie. De kinder- en jongerentelefoon zoekt enthousiaste mensen die zich betrokken voelen bij kinde ren en jongeren, mensen met verantwoordelijkheidsgevoel en initiatief die vinden dat kinderen en jongeren serieus genomen moeten worden. Belangstellen den moeten zich 8 tot 10 uur per week kunnen vrijmaken en zich voor een jaar verbinden aan de hulpdienst. Reiskosten en ande re onkosten worden vergoed. Voor aanstaande vrijwilligers wordt op maandag 14 september een voorlichtingsavond georga niseerd in gebouw De Heuvel aan het Grote Kerkplein in Rot terdam. De aanvang is 20.00 uur. Voor meer informatie kan men bellen met nummer 010- 4144204. WATERWEG De Neder landse regering hanteert in vergelijking tot andere West- europese landen een streng asielbeleid. Ingegeven door angst voor een 'aanzuigende werking'. En dat terwijl in Nederland in verhouding tot andere landen als Duitsland het laagst aantal asielverzoe ken wordt ingediend", aldus Ed Clevers, coördinator maatschappelijke juridische dienstverlening bij Vluchte lingen Werk Rijnmond (VWR). „Van de 20.000 aan vragen in Nederland per jaar worden zo'n 2.000 tot 3.000 gehonoreerd. Terwijl meer aanvragen voor erkenning in aanmerking komen", vult Thijs Bauwens, algemeen coördinator bij de VWR, Beiden stellen dat zo'n beleid geen oplossing is. „Al bouw je een betonnen muur, vluchtelin gen komen toch, Nederland kan zich niet onttrekken aan opvang van vluchtelingen", aldus Cle vers. Een recent, typisch voorbeeld van het 'benauwde' Nederlandse beleid is het instellen van de Tij delijke Regeling Opvang Ont heemden (TROO). De TROO is speciaal voor de ex-Joegoslavi- sche vluchtelingen in het leven geroepen. De vluchtelingen krij gen hiermee een aparte status die hen geen recht geeft op asie laanvraag. De groep van ruim driehonderd Bosniërs die afgelo pen weekeinde naar Nederland zijn gekomen, vallen onder deze regeling. 'Zekerheid' „De Nederlandse regering wil de zekerheid hebben dat de Bos niërs hier tijdelijk verblijven. De n het VWR bij een schilderij gemaakt door een Iraanse maatregel is echter ingegeven door paniek, want 'stel dat die 2,5 miljoen vluchtelingen uit voormalig Joegoslavië allemaal naar Nederland komen'", aldus Clevers. Beiden achten de TROO in strijd met het Vluchtelingenver drag van de Verenigde Naties. Ze verwachten dat een proefpro- cedure zal uitwijzen dat de TROO niet is te handhaven. Niet alleen op de overheid maar ook op de Nederlandse samenle ving hebben Clevers en Bauwens kritiek. „Het vreemde is dat vluchtelingen scooren op een soort populariteitsmeetlat. Er treedt een soort 'dicht bij mijn bed show' effect op. Hoe dich terbij de vluchtelingen bij de Ne derlandse samenleving lijken te staan, hoe eerder de Nederlan der geneigd is om te helpen. Voor de ex-Joegoslaven stellen particulieren hun huis open. Op zich lovenswaardig, maar als het gaat om Somaliërs, Eritrese vluchtelingen, die tenslotte om soortegelijke redenen vluchten, Volgens Clevens en Bauwens is de asielzoeker ook niet de 'zieli ge' figuur, zonder opleiding die zou willen profiteren van de Ne derlandse voorzieningen, waar voor hij vaak wordt versleten. „Een onderzoek van dit jaar van het Instituut voor sociale geogra fie van de Universiteit van Am sterdam onderbouwt weten schappelijk wat wij al jaren we ten. De gemiddelde vluchteling heeft een opleiding op MBO- niveau of hoger. Met hun kennis en werkervaring hebben zij de Nederlandse samenleving iets te bieden." Dat er geen controle is op asie laanvragen weten Bauwens en Clevers eveneens te ontkrach ten. „Een onduidelijk verhaal over politieke, oppositie-activi teiten kan het ministerie die de asielaanvragen behandelt, veri fiëren via het eigen geautomati seerde documentatiesysteem", aldus Clevers. Snel voegt Bau wens hier aan toe dat mocht een verhaal niet kloppen, de asie laanvrager niet direct een 'slech te jongen' is. „Via Amnesty In ternational of de Amerikaanse Human Right Watch is ook na vraag te doen. Maar zuigt ie mand een verhaal uit zijn duim, dan valt door ervaring daar zo doorheen te prikken." Zoals Clevers al aangaf heeft Nederland een streng asielbe leid. „Natuurlijk is een beleid waarbij je de deur voor iedereen openzet niet haalbaar. Er zijn nu eenmaal beperkingen. Maar een verstandige aanpak is noodzake lijk. Wij hebben ook geen ant woord op alle vragen over op vang van asielzoekers. We vin den wel dat die vragen in alle openheid gesteld moeten wor den, en dat ontbreekt nog te veel." In tien jaar tijd is Vluchtelin gen Werk Rijnmond uitge groeid tot de grootste vluchte- lingenwerkgroep in Neder land. Met 27 betaalde krachten en 63 vrijwilligers begeleidt de VWR circa 2000 cliënten. Het belangrijkste werk van de VWR is de juridische begelei ding bij het aanvragen van asiel. Verder verzorgt de VWR taallessen en worden cliënten wegwijs gemaakt in Rotter dam. In het jubileumjaar organiseert de VWR van 17 tot en met 30 september een filmfestival. De films zijn gemaakt door, voor en over vluchtelingen. Ook wil de VWR een educatief pro gramma voor scholen opzetten en exposities inrichten. Het voorjaar staat een omvangrijk congres gepland. Doel van het congres is te komen tot aanbe velingen die kunnen bijdragen aan een eenduidig, optimaal asielbeleid. HOEK VAN HOLLAND Een gezonde vrijetijdsbesteding, gezelligheid onderweg en het le ren kennen van Hoek van Hol land en zijn mooie omgeving. Ziedaar de aspecten die de Va kantie Avondvierdaagse jaar lijks tot een festijn maken waar van vele genieten. De 29ste edi tie van dit jaar ging gepaard met een experiment: een route van vijf kilometer, speciaal bestemd voor ouderen en rolstoelgebrui kers. De Schotse formatie Del Amitri WATERWEG 'Waterpop' groepen is bijna altijd interes sant, de sfeer is gezellig en de entourage van het Hofpark in Wateringen met zijn monumen tale molen is uniek. Ook voor de vijftiende keer, op zaterdag 15 augustus, is de toegang tot het multifunctionele festijn gratis. Vanaf 13.00 uur treden op drie podia elf binnen- en buitenland se groepen op. Uit Nederland de Alabama Kids, Powerplay, Da- ryll-Ann en The Pilgrims. Twee groepen komen uit de Verenigde Staten: Bianca Bob'& Flystrip en The Walkabouts. Loschi Dezi is een Italiaanse groep. Rausch vertegenwoordigt Duitsland op popgebied. Het Verenigd Ko ninkrijk stuurt drie bands: Into Paradise, Del Amitri en An Emotional Fish, die om 22.00 uur begint aan het laatste optre den van de dag. Tot de entourage van Waterpop behoren een festivalmarkt met veertig kramen, straattheater door de gezelschappen T&G en L'ex Maes en kinderactiviteiten. Vara-medewerker Willem Ekkel presenteert het festival. Omdat het vijftiende Waterpop festival een jubileum is, is er op vrijdag 14 augustus een optreden speciaal voor mensen die niet van popmuziek houden maar de Waterpopsfeer wel eens willen proeven. Het Westlands Man nenkoor zingt onder leiding van Piet Struijk. Als solist treedt de tenor Henk Kreukniet op. Het anderhalf uur durende program ma begint om 21.00 uur. Ook hiervoor is de toegang gratis. degelijk parket VLAARDINGWEG 29 (Spaanse polder) Abstwoude 64 tu Laan van Nieuw ROTTERDAM OIO - 4.62.48.22

De Havenloods | 1992 | | pagina 3