Schiedam stelt register voor samenwonende partners in TOee* tuuvi ScAaol. HANS TlüXTIE DE HAVENLOODS IN DEZE KRANT Oplichters actief Opgelet!^ Studenten vragen te huur Gelijke rechtspositie voor homosexuele en lesbische paren Legeskosten- Bibliotheken breiden dienstverlening uit Laatste rit Jeugdland eindigt op kameel EDITIE 9, DINSDAG 18 AUGUSTUS 1992, 16e JAARGANG, Nr. 34 uJ Schiedams Nieuwsblad ujegener huLs-aan-huLsbLaden HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. De Havenloods Het Zuiden Holland Silhouet De Merwepost Het Nieuws- en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET RUBRIEKS- .010-4.699.444 ADVERTENTIES^ UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK Elf/Atochem weer oorzaak van stank WATERWEG Het chemisch bedrijf Elf/Atochem uit Pernis heeft vorige week weer stanko verlast veroorzaakt. Woensdag middag belden in een uur tijd 55 inwoners van Schiedam en Vlaardingen met klachten over een 'zware chemische lucht' naar de milieudienst Rijnmond. Ook inwoners van Zoetermeer en Hazerswoude klaagden over stankoverlast. Na onderzoek door de milieudienst bleek het bedrijf Elf/Atochem hiervoor verantwoordelijk te zijn. In een leiding voor reststoffen was een lek ontstaan waardoor zwave lachtige verbindingen vrijkwa men. Nadat het gat was gedicht, verdween de stank. De milieu dienst heeft een onderzoek naar het voorval ingesteld. Het incident was voor de Socia- listiese Partij aanleiding om weer een brief te schrijven naar de directie van de milieudienst Rijnmond. „Op onze MilieuA- larmlijn meldden verontruste bewoners genoeg te hebben van de verschrikkelijke geuren van deze onderneming. Chemische Industrie Vondelingenplaat, Pennwalt en Elf/Atochem, door de jaren heen drie namen voor dezelfde onderneming, de naam veranderde regelmatig, de stan koverlast was steeds dezelfde", aldus Remi Poppe van de SP. Poppe eist dan ook maatregelen tegen het bedrijf. Een eerdere toezegging van de DCMR om de opslag van chemicaliën strenger te gaan controleren, is volgens Poppe niet voldoende. „Na alle incidenten moeten wij vaststel len dat er bij Elf/Atochem (en andere ondernemingen) struktu- reel iets mis is. Bij de productie en verwerking van sterk stinken de stoffen zoals bij Atochem zul len er veel strengere controles op de kwaliteit van de installa ties, opslag en bedrijfsvoering gehouden moeten wordendoor de milieudienst, de arbeidsin spectie en het stoomwezen." Uniek concert op ponton in Oude Ha- r Pim Rijnsburger ziet droom eindelijk vervuld SCHIEDAM in de stad loopt een aantal personen rond dat minder goede bedoelingen heeft. Onder valse voorwendse len proberen zij namelijk bij mensen binnen te komen. Het openbaar nutsbedrijf kreeg ver schillende klachten van bewo ners van de Delftlandseweg, Zwaluwlaan en de Singel. Met de mededeling dat zij werk nemers zijn van het nutsbedrijf, bellen twee mannen aan en zeg gen de meterstand te willen op nemen. Omdat zij geen legitima tiebewijs konden tonen, werden hun kwade bedoelingen niet waargemaakt. De ONS en de politie wijzen stadsgenoten er met klem op dat men ten alle tijden moet vragen naar een legi timatiebewijs. ANTISLIP— Bruggen in de omgeving van de Hargsingel, De la Marplein, de Smetanalaan en de Poldervaart worden deze week voorzien van een antislip- laag. Tijdens de uitvoering van het karwei zijn de bruggetjes slechts ten dele opengesteld voor het verkeer. Lezers van De Havenloods en Het Zuiden opgelet!!! Studenten vragen kamers te huur in Rotterdam. Help deze studenten aan een kamer. Lees de rubriek op de Duo-pagina. j Bloemenpracht tussen beton »at het zelfs mogelijk is om in een hoog flatgebouw een stuk natuur te creëren be- plein. Een bewoonster nam het initiatief door een aantal planten buiten te zetten op de galerij en al snel volgden de buren haar voorbeeld. Nu staat er op de tweede galerij een grote verscheidenheid aan potten en plantenbakken waarin een grote sortering planten het duidelijk naar de zin heeft. Zo zijn er niet alleen in dit bloemenstraatje begoni a's, geraniums, vlijtige Hesjes en afrikanen te bewonderen, maar ook staat er een grote fuchsia uitbundig te bloeien en zelfs een passiebloem staat te pronken met haar paarse bloe- Mevrouw Mijnster, die pas een paar maanden aan op deze galerij woont, is bijzonder en thousiast en laat weten dat de bloemen niet alleen kijkers maar ook veel vlinders aan trekken. Stroomstoring Albert Heijn SCHIEDAM De Albert Heijn-vestiging in het Hof van Spaland is zaterdagmorgen rond 10.00 uur getroffen door een stroomstoring. Door het uitval len van een deel van de stroom voorziening konden koelinstalla ties slechts op halve kracht wer ken en moesten diverse goede ren worden overgebracht naar andere filialen en het depót van de grootgrutter. Nadat het Openbaar Nutsbedrijf een nood voorziening had getroffen kon de winkel om 12.00 uur weer open. Vervolgens stelde het ONS een onderzoek in naar de oorzaak van de stroomstoring. Om 14.30 uur werd dié gevonden: een breuk in een mof onder de grond buiten het filiaal. Nadat de win kel om 17.00 uur dichtgegaan was, kon het ONS de zaak repa reren. Supermarktmanager A.W. Kuipers is niet blij met de storing, te meer omdat zich drie- tot vier weken geleden hetzelfde voordeed. Kuipers wijt een en ander aan de graafwerkzaamhe den op het parkeerterrein van het winkelcentrum. Hij schat de schade op enkele tienduizenden guldens. De wachtenden voor de deur deden hun boodschappen elders. SCHIEDAM Voor men sen die samenwonen is het binnenkort mogelijk hun re latie vast te laten leggen in een partnerregistratie. Het Schiedamse gemeentebestuur biedt dit alternatief voor per sonen die formeel geen huwe lijk kunnen of willen aan gaan. Dit initiatief vindt plaats in navolging van de ge meente Deventer die hierin een voortrekkersfunctie ver vulde. De legalisering en de positie van alternatieve relatievormen zijn vele malen onderwerp van dis cussie geweest in het college en de raad. Juist doordat homose xuele en lesbische paren niet kunnen huwen wordt hun rechts positie achtergesteld ten opzich te van heteroparen. De gemeenteraad van Schiedam vindt dat aan deze rechtsonge lijkheid een einde moet komen en dringt bij de Tweede Kamer aan op een landelijke wetgeving op dit gebied. Vooruitlopend op deze bepaling heeft het college een samenlevingsregister in het leven geroepen, dat de Schie dammers die niet formeel kun nen of willen trouwen een alter natief biedt om hun relatie te bevestigen. J.Stavenuiter, chef van de Bur gerlijke Stand: "Deze week leg gen wij de laatste hand aan de voorbereidingen voor deze sa menlevingsbevestiging. Ook voor ons is dit geen nieuw feno meen. Ons uitgangspunt is ech ter dat er zowel bij een huwe lijksvoltrekking als bij de regis tratie van een samenleving geen verschil mag zijn. Zo verwacht ik van de drukker binnenkort samenlevingsakten te ontvan gen. Hierop zullen de namen worden vermeld van de samenle- venden. Tijdens de plechtigheid in de gemeentelijke trouwzaal, in bijzijn van eventueel familie en getuigen, zal dit doorment worden getekend." Inmiddels zijn vier vrouwelijke ambtenaren aangewezen die de samenlevingsbevestiging tijdens de bijeenkomst een officieel tin tje zullen geven. Deze functio narissen hebben speciaal voor deze werkzaamheden de fanta sieloze omschrijving gekregen van 'aangewezen ambtenaar'. Hiermee wil men duidelijk aan geven dat het hier niet gaat om een ambtenaar van de burgerlij ke stand die een huwelijk vol trekt. De aangewezen ambte naar zal het paar tijdens de plechtigheid erop wijzen dat aan de samenlevinsgbevestiging geen juridische consequenties zijn verbonden. Peter Groeneweg, voorzitter van "de adviescommissie homo- en lesbisch emancipatiebeleid is te vreden dat het college de uit gangspunten die de commissie naar voren heeft gebracht met betrekking tot de- partnerregi stratie heeft overgenomen. Ook is hij verheugd dat de gemeente raad bij de Tweede kamer heeft aangedrongen op een meer offi ciële status van deze registratie. „Zoals het nu is, is het geen regeling waar voor derden aller lei verplichtingen aan vast kun nen zitten. Want men moet maar afwachten of bijvoorbeeld een pensioensfondsverzekerings maatschappij, belastingen en een notaris, genoegen nemen met een samenlevingsakte." Volgens Peter Groeneweg is het nog niet duidelijk hoeveel men sen (paren) van de nieuwe regis tratie gebruik zullen maken. „Voor een heteropaar dat niet wil trouwen, maar de relatie wel wil vastleggen biedt dit een leuk alternatief." De voorzitter van de adviescommissie wil hiermee benadrukken dat de registratie niet alleen bestemd is voor homo- en lesbische stellen, belangstellenden kunnen vanaf heden zich aanmelden bij de af deling Bugerlijke Stand van de gemeente. Men dient daarbij in het bezit te zijn van een door een notaris schriftelijke verstrekte verklaring over het bestaan van een samenlevingscontract tussen de beide partners. Bibliotheken timmeren w SCHIEDAM Met het ont wikkelen van activiteiten die op een wat langere termijn hun vruchten zullen afwerpen hoopt de Gemeentelijke Openbare Bi bliotheek een breder publiek te bereiken. In de Meerjarenbe groting 1992-1996 is met deze ontwikkeling rekening gehouden waardoor voor dit jaar en het komende jaar f 35.000,- beschik baar komt. Binnenkort zal apparatuur wor den aangeschaft die niet alleen geschikt is voor tekstverwerking maar ook software die de infor matie aan het publiek vergemak kelijkt. Daarnaast wil men nieu we doelgroepen bereiken door onder meer het organiseren van schrijversavonden, tentoonstel lingen en boekenweken. Ook ligt het in de bedoeling tezamen met Schiedamse instellingen en bedrijven exposities en manifes taties op te zetten. SNELHEIDSCONTROLE Aan de Burgemeester Van Haaren- laan werd zaterdag tussen 11.30 en 14.00 uur door de politie een snelheidscontrole gehouden. Er werden 46 processen-verbaal uitge deeld. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 106 kilometer per uur. Vrouwen en mannen die hun relatie willen vastleggen in een huwelijk of samenlevingsbevestiging betalen daarvoor dezelfde leges. Mensen die dat kosteloos willen laten voltrekken dienen die stap te zetten op woensdag 10.00 uur of donderdag 09.00 uur. De kosten op maandag en dinsdag tussen 09.00 en 12.30 uur en tussen 13.30 en 16.00 uur bedragen f 365,-. Verder op woensdag om 09.00 uur f 62,- en op donderdag 10.00 uur en woensdag en donderdag tussen 11.00 en 12.30 uur f 145,-. De kosten op woensdag en donderdag tussen 13.30 en 16.00 uur komen op f 245,-. Voorts kan men op vrijdag tussen 09.00 en 12.30 uur voor f 375,- met elkaar verbonden worden, hetgeen op dezelfde dag tussen 13.30 en 16.00 uur f 75,- duurder is. Tenslotte kan men op zaterdag tussen 09.30 en 12.00 uur voor de prijs van f 780,- voor de ambtenaar verschijnen. SCHIEDAM Rode rozen voor alle medewerkers van Jeugdland. Met dit gebaar druk te een moeder haar dankbaar heid uit voor drie fantastische weken die haar kinderen tijdens het Schiedamse Jeugdlandfestijn hadden beleefd. De 'accu' van de Jeugdlandkaravaan bleek vrijdagavond al helemaal leeg, de organisatie en het team van vrijwilligers hadden zich dan ook voor 200% gegeven. „Terugblik kend kunnen we zeer tevreden zijn met het resultaat", aldus een vermoeide maar gelukkige Joop van Broekhoven, die Jeugdland al voor de zestiende keer organi seerde in Schiedam. "Het idee om de wijken in te gaan, is een doorslaand succes gewonden. Vooral in de nieuwe re wijken kwamen veel enthou siaste kinderen op ons af. In ver gelijking met vorig jaar is het aantal deelnemers meer dan ver dubbeld." Het grote slotfeest dat werd ge houden op het parkeerterrein van Excelsior'20 aan de Park weg, werd een geheel oosterse aangelegenheid dat -geheel op z'n Hollands- af en toe in het water dreigde te vallen door een flinke bui. De parkeerplaats, die voor deze gelegenheid in een zandwoestijn was veranderd, bleek hier echter niet onder te lijden en ook de buiksanseressen trotseerden in hun schaarse kle dij de regen. De fakir zorgde voor een vurige omlijsting van het geheel en wat de storm be treft: het vliegende tapijt had er, zelfs baat bij. Ondanks het tegenvallende weer werden er ruim 800 deelnemers geteld die deze dag aan het oos terse spelcicuit deelnamen, met als onderdelen als het harem- spel, de broodrace, een valken jacht em een woestijnpuzzel. Om in de woestijn te blijven: er was een boortorenspel en een oliehandelspel, 'waar J.R.'s on alvast kennis van zaken kon- i opdoen. Voor velen bleek echter het rijden in een echte formule I wagen of op een van de kleine motoren een absoluut hoogtepunt. Als klap op de vuurpijl mochten de deelnemers aan het oosterse spel nog een rit door de woestijn maken op de rug ban één van de vier aanwezi ge kamelen of ezeltjes. Hoewel de sluitingstijd was ge steld op 15.00 uur, konden velen zich maar met moeite van het feestgebeuren losmaken, zodat het eindpunt van de Jeugdlan dexpress pas laat in de middag in zicht kwam. „Als ik al die blije gezichten weer voor me zie", aldus Van Broekhoven, „Dan krijg ik al weer zin in de voorbereidingen voor Jeugdland 1993..." Meisjesjacks In diverse kleuren. Maten 92 t/m 152 69.95 Meisjessets 2-Delige sets bestaande uit sweatshirt en legging. In diverse kleuren. Maten 92 t/m 140 29.95- Jongensjacks In diverse kleuren. Maten 104 t/m 164 79.95 Jongenssweatshirts In diverse kleuren. Maten 104 t/m 176 39.95 Jongensspijkerbroeken In diverse kleuren. Maten 92 t/m 176 29.95 00K BIJ U IN DE BUURT! Voor verkoopadressen 01804-19177

De Havenloods | 1992 | | pagina 1