Ook huisdieren vragen om een passende leefomgeving Onderhoud van huisdier vereist zorg en geduld DIEREN Burchthuys Voor een sfeervol bezoek.. Het juiste dier in het juiste gezin? DIEREN Nuttige adressen Aanschaf is één, verzorging is twee 'Eigen stek' voor huisdier van het grootste helang I MILOT REIZEN DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1992 Het is nauwelijks na te gaan hoeveel huisdie ren er in ons land zijn. Het zijn er vele duizen den. Honden en poezen zien we vrijwel dagelijks omdat die zich ook buitenshuis vertonen, alleen omdat ze 'op rooftocht' zijn of met hun baasje omdat ze worden uitgelaten. Maar er zijn in talloze gezinnen méér en andere huisdieren waarbij onmiddellijk de vraag kan worden ge steld of de goede keus is gedaan. Want het mag nog zo leuk zijn om een dier te verzorgen, als het zich in zijn omgeving niet thuis voelt, als de leden van het gezin er geen 'voe ling' mee hebben of het dier in een voor hem verkeerde omgeving moet leven, dan is een foute keus gemaakt. Zeker, het is leuk om een dier te verzorgen en dat zo goed mo gelijk te doen. Zo'n dier gaat zich aan je hechten en dat streelt in het algemeen toch de eigenwaar de van het baasje. Maar, zo luidt de vraag, was de keus goed? JACHTHOND Natuurlijk, wie in een vrij staand huis in de buurt van een bos woont, kan gerust een fnooie jachthond in huis nemen; zo'n dier heeft ruimte en vrijheid no dig zodat het naar hartelust kan rennen. Maar staat de stulp in een dicht-bebouwde stadswijk dan lijkt het verstandiger een kleiner beestje aan te schaffen dat niet dagelijks zyn jacht-in- stincten moet botvieren. Daarbij komt nog de vraag: past hét dier bij zijn baasje? Is dat baasje wat sportief, fietst 4 OKTOBER 1S Dibevo Ver. Landelijke Organisa tie DIBEVO, Postbus 94, 3800 AB Amersfoort, tel. 033 - 550433 Dierengilde Het Dierengilde, Industrie weg 1,3401 MA IJsselstein, tel. 03408 - 71061 kan in lichtingen verstrekken over plaatsen waar bij deze organisatie aangesloten dierenspeciaalzaken zijn gevestigd. G G - cursus Inlichtingen over G G - cursussen worden meestal verstrekt door de kynolo- gen-club ter plaatse. Kennels Inlichtingen over kennels voor rashonden worden eveneens in het algemeen verstrekt voor de kynolo- gen-club ter plaatse. Kynologenclubs Voor het adres van de dichtst bijzijnd gevestige kynologenclub; zie adres en tel.nr. van de Raad van Beheer. Opleiding dierenbranche Voor een opleiding in de dierenbranche dient men zich te richten tot Stichting Opleiding Dierenbranche, Postbus 270, 7940 AG Mep- pel. Raad van Beheer op Kynologisch gebied in Nederland Buyskade 37 - 41, 1070 AX Amsterdam, tel. 020 - 6 84 4421. Ras-verenigingen Voor adressen van ras-ver enigingen; zie adres en tel.nr. Raad van Beheer. Trimmer Voor adressen van (vak) gediplomeerde trimmers raadplege men het tele foonboek of doet men na vraag in de dierenwinkel. veel, gaat in looppas door het bos, doet aan joggen en dergelij ke, dan is een wat actieve, staan de hond als een spaniel of een setter goed op z'n plaats. Doet de baas (m/v!) het wat rustiger aan, wandelt hij op z'n gemak een rondje, dan zal een gezelschaps hond als een tackel of poedeltje het bij hem/haar goed naar z'n zin hebben. Het gaat er dus om dat iemand die een hond wil aan schaffen, er op moet letten of het type hond wel bij hem past. GEHOORZAAMHEID Belangrijk is ook dat aan 'G G' wordt gedaan, aan gedrag en gehoorzaamheid. Het gaat daar bij om elementaire commando's zodat niet de hond met de baas uitgaat, maar wel de baas met de hond! Kynologenclubs in het hele land organiseren dat soort opleidingen. De belangstelling daarvoor neemt sterk toe, niet alleen omdat er steeds meer hon den komen, ook omdat steeds meer het besef doordringt dat een hond heel wel een aantal commando's kan leren. Daarom is in vrijwel elke plaats van enige betekenis wel een dergelijke op leiding te vinden. Zo'n opleiding 'G G' is vaak ook aanleiding om mee te gaan doen aan competities. Dat maakt het houden van een hond ook zo leuk: proberen nét iets beter met je huisdier voor de dag te komen dan de buurman.... Je kan een hond leren zijn behoefte in de goot te doen, in de stad naast je te blijven lopen en bij het over steken van de straat af te wach ten totdat hy daarvoor het sein krijgt. Dat is geen dierenkwelling, zo als tegenstanders wel eens wil len beweren, maar uitsluitend in het belang van het dier zelf, waarbij uiteraard niet moet wor den vergeten dat het wel om een dier gaat. En wat dan te denken van een kat. Als je die niets leert doet hij z'n behoefte ook overal waar het hem uitkomt en ook die wordt immers geleerd het keurig in zijn kattebakje te doen? Maar, zo is wel duidelijk, begin met zo'n training van het dier zo jong mo gelijk. Het gezegde "Jong ge leerd, is oud gedaan" is hier bij zonder op z'n plaats! KNAAGDIEREN Met dat al blijkt er een duide lijk stijgende lijn te zijn in knaagdieren. Het 'waarom?' laat zich aldus beantwoorden: knaag dieren behoefje niet uit te laten, zijn leuk voor kinderen, zijn altjd thuis en zijn, gelijk vogels, tij dens afwezigheid gemakkelijker bij kennissen of buren onder te brengen dan honden of katten. Konijntjes, cavia's, chincilla's en in toenemende mate zelfs fretten doen het de laatste tijd bijzonder goed als huisdier. Maar, zo luidt een ernstige waarschuwing, laat zo'n dier nooit ongecontroleerd door huis lopen, want je houdt geen tv- of telefoonkabel over Een ander belangrijk punt om te kiezen voor een knaagdier is de prijs: een hond is vele malen duurder dan een konijntje of ka narie-pietje! Bovendien is het onderhoud voor een hond heel wat duurder. Kost een hond toch al gauw aan voeding en bijko mende kosten tussen de rijks daalder en vijf gulden per dag (voeding, belasting en bijkomen de kosten), voor een knaagdier tje en bijvoorbeeld een kanarie ligt dat aanmerkelijk lager: rond de twee kwartjes per dag! Het komt er op neer dat men zich, als de keus op een huisdier is gevallen, heel goed realiseert niet alleen wie voor het dier gaat zorgen, maar vooral - en mis schien wel in de eerste plaats - of het dier-van-keuze in het gezin Ze kunnen je aankijken alsof ze zeggen willen 'neem me mee'. Toch is zo'n impul sieve aanschaf van een huis dier niet écht verstandig. Denk voordat je een dier in huis neemt na over de vraag of het dier wel past bij de samenstelling van het gezin, het huis en de woonomgeving en de leefgewoonten van de gezinsleden. Een verkeerde keuze zal al leen maar tot problemen lei den en zeker niet bijdragen aan de levensvreugde van het gezin. En al helemaal niet aan dat van het betreffende dier. (Foto: R. Stettiner). Wie een huisdier denkt aan te schaffen of het misschien al in huis heeft, zal zich goed moeten realiseren dat elk dier hoe groot of klein ook, hoe zelfstandig het moge zijn in lichamelijke verzorging, toch de hulp van de mens nodig heeft. Zo zullen de nageltjes aan de den. Dat is een uiterst zorgvuldig tere pootjes van allerlei vogels en voorzichtig werk waarvoor op hun tijd geknipt moeten wor- speciale nageltangetjes bestaan. De dierenzaak'zal de eigenaar van de vogels graag behulpzaam zijn om een en ander te leren. Ook de nagels van allerlei knaagdieren zullen van tijd tot tijd 'onder het mes' moeten. De dieren leven tenslotte niet in hun oorspronkeljke omgeving waar in zij zelf hun nagels zouden kunnen scherpen. Het knippen van nagels van deze dieren ver eist wat meer voorzichtigheid, reden waarom de dierenspeci aalzaak vooral in deze gevallen desgevraagd graag de helpende hand wil bieden. HONDEN Voor de verzorging van hon den komt al heel wat meer om de hoek kijken. Ook van een hond moeten zo nu en dan de nagels worden geknipt, zeker als het dier niet of nauwelijks buiten op een verharde weg komt waar door de nagels vanzelf al worden gekort. Maar een hond moet ook geborsteld worden, zeker als het om een langharig soort betreft. Speciale kammen kunnen er voor zorgen dat het 'klitten' van het haar wordt voorkomen. Belangryk by een hond is ook de verzorging van het gebit. Daarvoor bestaan bijvoorbeeld zogenaamde kauwlapjes van buffelhuid. De dieren kauwen daarop enige tijd voordat ze het helemaal opeten. Maar in de tus sentijd heeft het stukje huid er wel voor gezorgd dat het gebit wordt gereinigd. Mocht een hond er niet toe zijn te bewegen een dergelijk lapje in de bek te ne men dan is zijn baas aangewezen op een vingerdoekje met reini gende werking. En als dat pro blemen oplevert, kan men beter naar een dierenwinkel of de die renarts gaan. Het baasje (m/v!) moet zich in het algemeen niet met de nagels van een kat bemoeien. Voor het korten en aanscherpen daarvan zorgt het dier zelf. Wel moet de vacht- regelmatig worden ge- DAG 4 OKTOBER 1 992 4 oktober: Dierendag. Dat betekent In heel veel gevallen, extra aandacht voor het dier. Meestal een huisdier. Dat krijgt dan Iets lekkers te eten, wordt wat meer dan anders vertroeteld en als het 'heel erg' wordt, krijgt het een strikje om de hals. Dat laatste mag dan voor velen een doom In het oog zijn omdat zij er van uitgaan dat een dier niet met een strikje om z'n hals behoort te lopen, men dient er toch ook rekening mee te houden dat het een uiting van liefde Is. Want de liefde voor het huisdier gaat ver, heel ver. Niet alleen voor Bella de hond, Snoetje de poes of Rakkertje het marmotje, ook voor Yellow de kanarie, Witje het konijn en Snuffel de huisrat"Maar waarom alleen deze ene dag in het Jaar? Zou het eigenlijk niet altijd Dierendag moeten zijn als je een dier In huis hebt?". Voor de verzorging van een huisdier is vooral zijn 'eigen stekje' van het grootste belang. Een vogel bijvoorbeeld zal zich het prettigst voelen als hij kan leven in een ruime kooi waarin hij tenminste eens van de ene naar de andere kant kan fladderen. Een hond behoeft niet persé een mand te hebben, zoals velen denken. Het dier voelt zich al prima als het een eigen plek heeft. Dat kan natuurlijk een wat ruime mand zijn, maar een kleedje op de vloer kan ook vol doen. In elk geval moet het plek je zo worden gekozen dat het dier, als het niet slaapt, de leden van het gezin kan zien: een hond wil niet in een hoekje worden wegedrukt. Gebeurt dat toch dan zal het van zijn plek weinig gebruik maken. Voor een kat geldt hetzelfde. Een kattenbak is natuurlijk pri ma, als het dier maar wordt ge leerd er zijn behoefte in te doep, anders heeft het weinig zin. Bo vendien wil een kat als 'mandje' graag iets boven z'n hoofd heb ben. Hij zal er overdag veel lig gen te slapen omdat het als echt roofdier er 's avonds op uit gaat. In elk geval wil het dier graag iets zachts hebben waar het zich 'warm' voelt. In alle gevallen moet een plek je voor het dier worden gekozen dat tochtvrij is en als het even kan niet in de brandende zon ligt. Voor knaagdieren is een goede laag houtzagels of -krullen met daarop wat stro, een en ander in een metalen kooi, een prima leef milieu. Geperste houtkorrels zo als die nu ook in de handel zijn, voldoen ook goed omdat die veel vocht goed absorberen zodat ze langer kunnen blijven liggen. kamd en geborsteld. Knaagdieren vereisen hard eten waarop zij kunnen knagen. Gebeurt dat niet dan zullen de tanden door blijven groeien met alle nare gevolgen van dien. Is het vereiste harde voedsel niet mogelijk dan kan een zogenaam de knaagsteen al veel goeds doen. Vissen vereisen in het alge meen niet veel verzorging, zeker niet als de temperatuur van het water op peil wordt gehouden. Voor tropische vissen is dat 22 tot 26 graden, voor goudvissen kan het wat lager zijn, hoewel het van oorsprong ook een tropi sche vis is. Het diertje heeft zich in de loop der tijden aan onze temperaturen zowel 's zomers als 's winters aangepast en is dus in principe met kamertempera tuur tevreden. Wel moet er natuurlijk voor worden gezorgd dat het water schoon is en blijft en dat «je die ren geen ziektes krijgen. Voor de meeste ziekten zijn geneesmid delen verkrijgbaar; de bekendste kwaal is 'witte stip' die zich uit in witte stipjes op de huid. Als er niets aan wordt gedaan, gaat het diertje dood, maar gaat men de ziekte met een geneesmiddel te lijf dan is het in 24 uur over! m :::S Zoekt u de huiselijke warme sfeer van eiken stijl meubelen? Bezoek dan de toonzalen van Burchthuys Interieur. U kunt hier rustig en ongestoord de diverse kollekties bekijken. U maakt kennis met de merken van het betere wonen Zoals Roskam Royale, Elegance, Van Der Drift, Mulleman enz. U doet wellicht goede ideeën op. Hartelijk welkom. ROTTERDAM ALEX ANDERPOLDER*: Henk Speksnijderstraat 4 (hoek Berlagestraat, volg borden Lage Land). Telefoon 010-4564822. Vrijdag koopavond. Maandagmiddag v.a. 13.00 uur geopend. Sfeervol thuis met... I N T E R I E U R SCHIEDAM: 's-Gravenlandseweg 600 (Rijksweg A20, afslag Schiedam.) Telefoon': 010-4738393. Donderdag koopavond. Maandagmiddag vanaf 13.00 uur geopend. sraWAtV0OT0lffit®K EEN GEZELLIG DAGJE UIT BUITENLAND/BINNENLAND l.s.m. C& M Milot Reizen DÜSSELDORF 0Q cn aug. woe. 26, sept. za. 5, woe. 2,9,16,23, 30 Zo.dU KEULEN «Q en aug. woe. 26, sept. za. 5, woe.2,9,16,23,30 13.3U BRUSSEL rn aug. za. 29, sept. za. 12,26, dl. 1,15,29 24.5U 22.00 47.50 EUROJJISNEYLAND aug'. vrij. 21, 28. sept. vrij. 11, 25, za. 12, 26 135.00 ZWARTE OOSTERSE MARKT BEVERWIJK aug. zo. 30, sept. zo. 13,27 NAMEN EN DINANT Incl. koffie/gebak en diner aug. zo. 23, sept. zo. 6,20 EFTELING excl. entree, aug. za. 22, zo. 23, dl. 25 19.50 47.50 19.50 excl. entree; rn aug. za. 22, zo. 23, vrij. 28, sept. za. 5,19, zo. 6,20 26.50 PHANTASIALAND excl. entree 7<1 rn aug. za. 29, zo. 30 do. 27, sept. za. 12,26, zo. 13,27 5 i .50 BOBBEJAANLAND aug.' zaü^fzo. 30, sept. za. 12,26 zo. 13,27 23.50 GIETHOORN Incl. koffie/gebak, lunch, diner en boot tocht. aug. dl. 25, sept. woe. 9.23 66.50 vraag naar onze dagtochten/Ijst bil onze Boekingskantoren OPSTAPPEN: Rotterdam CS, Rotterdam-Zuid, Brlelle, Spljkenlsse, viaardlngen, Schiedam 010-4320366 Boekingen bij onderstaande adressen: Wegener Huis-aan-Huisbladen B.V. Rotterdam: Prins Hendrikkade 12-16/ Schledamse vest 47 oordtselaan 139 viaardlngen: Hoogstraat 122 ^BeUeHandselaan^^^^ai^SMse^^^

De Havenloods | 1992 | | pagina 13