'Gevoel dat er aan je wordt gedacht is heel belangrijk' WATERWEG Van der Windt roept PROAV-direeteur op het matje „Meer openheid in milieubeleid" DE HAVENLOODS Concert kerkkoor Over hoofse liefdes en andere vertellingen Schiedams en Vlaardings korps op Floriade Taptoe DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1992 Activiteiten in De Telder VLAARDINGEN— Wijkcen trum De Telder begint op 3 sep tember met de klaverjascompe- titie. De kosten bedragen een rijksdaalder per avond. De kaar ten worden geschud tussen 20.00 cn 22.30 uur. Per keer zijn er kleine geldprijzen te winnen. Eind november is er een feest avond voor de deelnemers. Dan ook zullen de prijzen worden uitgereikt. Op dinsdag 15 september start het wijkcentrum aan de Prof. Teldersstraat 10 met sjoelavon den. Meedoen kost 11 gulden per maand, de eerste maand 5 gulden extra. Deelnemers zijn dan automatisch aangesloten bij de sjoelbond waardoor men mee kan doen aan uitwedstrijden op zaterdagavond. Het wijkcen trum is telefonisch bereikbaar onder nummer 4340297. SCHIEDAM - Onder leiding van dirigent Hans Lucas ver zorgt Kerkkoor Groenoord op zaterdag 29 augustus om 15.00 uur een concert in de Grote of St. Janskerk aan de Lange Kerk straat, Op het repertoire van het koor staan werken van onder andere Joh. de Heer en Bach. Ook lie deren uit het Liedboek en van het Leger des Heils alsmede gos pels worden regelmatig gezon gen. Het Kerkkoor Groenoord, dat volgend jaar het 25-jarig bestaat viert, treedt meestal op in be jaardencentra en verpleegtehui zen. Belangstellenden die een repetitie van het koor willen bij wonen kunnen dat doen op elke maandagavond van 19.45 tot 22.00 uur in gebouw De Rank aan de Schiedamseweg 122. Meer informatie bij het secreta riaat van de vereniging, telefoon 471.01.49. Dames in hun (bloem)schik SCHIEDAM Tijdens district wedstrijden van de Kon. Maat schappij Tuinbouw en Plantkun de zijn twee Schiedamse bloem- schiksters in de prijzen gevallen. In Naaldwijk werd mevrouw Van Broekhoven eerste en me vrouw Bons- Weijsbroek derde in de groep 'Amateurs'. In september beginnen er weer nieuwe bloemschikcursussen. Hiervoor kunnen nog enkele be- ginnners en gevorderden worden ingeschreven, tel. 470 26 31 of 426 51 06. JUBILEUM Volkstuinen complex 'De Vijfsluizen' bestaat 25 jaar. Daarom zijn tal van eve nementen georganiseerd. Ko mende zaterdag is het weer raak. Om 12.00 uur een fancy-fair en om 20.00 uur een playback- show. Iedereen is welkom. Luegener huL&aarvhulsbLaden Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30 -17.00 u., vrijdag 08.30 tot 16.00 u. ADVERTENTIEVERKOOP: VLAARDINGEN: H. v/d Ende (tel. privé 010 - 4.709.088) SCHIEDAM N. v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) MAASSLUIS A. v. Yperen (tel. privé 010 - 4.709.829) DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 01880-32405) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694). DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities er is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Aikemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.- miljoen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201/4.352.911 Bomen komen uit de grond, ze proberen zo hoog mogelijk te reiken en intussen steken ze hun armen uit. Bomen beginnen onder de grond, als wortel. Als-ze eenmaal boven de grond komen gooien ze alles opzij, het heet dat ze tegen de verdrukking in groeien. Ze bemoeien zich niet met het wel en wee van de mensen, want ze behoren tot de natuur. Mensen niet. Mensen behoren tot de cultuur, die ze zelf op hun geweten hebben. Toch is er nog heel wat natuur in de mens en z'n cultuur, meer dan je denkt. Andersom komt ook voor, er zijn bomen die door mensen geplant zijn. Die groeien op bevel van de mens. Daar bemoeit de cultuur zich met de natuur. Maar als ze eenmaal een boom zijn trekken ze zich niks meer aan van de mens. Dan behoren ze tot de natuur. Ze groeien en zwijgen. Met deze regels van de Nederlandse schrijver Armando uit de bundel Krijgsgewoel (1986) wijdt De Havenloods een serie artikelen aan het Vlaardingse Hof. In deze voormalige ambachtsheerlijkheid vinden de komende maanden tal van culturele activiteiten plaats, met als hoogtepunt een afsluitende Beeldende Kunst-manifestatie op zaterdag 22 augustus. Reden om het Hof van alle kanten te belichten. Waarom werd het aangelegd, wat is er gebeurd, wat gebeurt er en wat gaat er gebeuren? Dat alles onder het motto 't Hof: Over Hoofse liefdes en andere vertellingen'. door ANNETTE BRAAD WATERWEG— In het Hof hoort men de kreet 'I'm late, I'm late' en je schrikt ervan. Er is iets aan de hand wat je niet weet. Er staat een trampoline vlak bij een eiland. Er is geroe zemoes en soms hoor je duide lijk een ouverture klinken. Er rijdt een wagentje met vreemde spullen en wapperende slierten. Verklede mensen haasten zich verschrikt weg. Het is zaterdag avond 22 augustus en bijna 22.00 uur. Het Hof van Spektakel zal spoedig losbarsten en zijn gehei men prijs gaan geven. De hovelingen zijn bloedner veus. Nooit eerder hebben zij vreemdelingen toegelaten tot hun domein 'het Hof. Ze heb ben wel hun beste kloffie aange trokken voor deze bijzondere gelegenheid want als er dan eens een keer een uitzondering wordt gemaakt dan zien ze er ook op hun paasbest uit. Op het evene mententerrein aan de Hoflaan zitten de genodigden (de bevol king) nieuwsgierig en met hun oortjes gespitst te wachten. Woorden als 'Liesveldviaduct', 'afkleppen' en 'kleurverande ring' vangen zij op. En ook de zinnen 'ik zit in het water', 'heb je Don Giovanni gezien?' en 'dichter bij het eiland'. Zoals het hele Hof van Spektakel zich in geheimen hulde zijn ook deze zinnen van een zodanige strek king dat je er niets van begrijpt. Nog een paar minuten en de heerlijkheid wordt werkelijk heid. Eén ding zullen we verklappen en adviseren. Doe stevige stap pers aan en zorg dat je goed uitgerust bent. Zes beeldende kunstenaars uit het struikgewas? Het Vlaardingen en Rotterdam ver beelden door middel van een performance of installatie het begrip 'metamorfose'. Eén van de deelnemende kunstenaars schrijft hierover: „Hunnen ge loofden dat geesten zich in de vorm van dieren onder de men sen begaven. Sjamanen spraken in trance tot de geesten. Hun visioenen zijn patronen en the ma's geworden van hun kunst. Spiraalvormige windingen, zig- zagvormen, samengestelde die ren, afgehakte lichaamsdelen, zwevende figuren, hallucinaties in werkelijkheid omgezet." Komt dat zien, komt dat zien. Dat wat het Hof jaren verborgen heeft weten te houden wordt nu geopenbaard. Zórg dat je zo rond een uur of tien op het eve nemententerrein aan de Hoflaan aanwezig bent. In de feesttent die daar staat opgesteld staat kan je nog even je dorst lessen alvorens de tocht door het nach telijke park begint. O ja, het is gratis en mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage van de gemeente en de provincie en door dönaties. Wil Kloet zoekt schrijfouders voor kansarme kinderen op Sri Lanka VLAARDINGEN Overal in de wereld bestaan kinde ren die de liefde en bescher ming van een gezin missen. Deze verstoten en/of kansar me kinderen verblijven vaak in een tehuis. In Sri Lanka worden ruim veertig tehui zen, geleid door broeders en zusters van een kloosterorde aldaar, gesponsord door Ne derlandse 'schrijfouders'. Wil Kloet-de Witte, zelf moeder van twee kinderen, zet zich al enkele jaren in voor het lot van deze kinderen en als con tactpersoon bemiddelt ze tus sen schrijfouders en schrijf- kind/tehuis. „Regelmatig ko men er verzoeken om zo'n kind aan een Nederlandse schrijfouder te helpen", aldus Wil Kloet. „Iedereen die zich hiertoe geroepen voelt, kan schrijfouder worden, maar moet zich van te voren wel goed realiseren dat zo'n kind zich aan je gaat hechten. Je mag het dus niet na een tijdje laten vallen". Sri Lanka is een eiland dat als een druppel onderaan India hangt, twee maal zo groot als Nederland. „De natuur van Sri Lanka is moeilijk te omschrij ven", aldus Wil. „De naam bete kent 'schitterend eiland' en doet, wat dat betreft, z'n naam eer aan. Dat beeld wordt echter wreed verstoord door de burger oorlog die daar tussen de ver schillende bevolkingsgroepen heerst, waarvan vooral de kinde ren de dupe zijn: ze worden wees, raken hun ouders kwijt of worden ongewenst geboren". Aan de kust bevindt zich het vissersplaatsje Kalmunai, waar 'Little Flower Girl's Home staat, een idyllische naam voor een oud gebouw op het terrein van het Carmel Convent Klooster, waar zuster Laurinda de leiding heeft. „Deze streek is altijd erg arm geweest", legt Wil uit. „De mensen leven er van de vis vangst, en juist om die armoede wat op te vangén werd zestig jaar geleden door de zusters van Wil Kloet de Carmelitessen dit meisjeste huis gesticht, waar nu nog onge veer 35 meisjes verblijven tussen de 8 en 20 jaar. De meisjes zijn hier omdat sommigen van hen wees zijn, in de steek gelaten, vluchteling zijn of hun familie kwijtgeraakt in de recente pro blemen van het land. De meisjes komen uit erg arme families en zijn hier heen gebracht door fa- 1 milie, een pastoor of iemand die bekend is met dit tehuis". Wil Kloet heeft zich ten doel gesteld om voor deze meisjes van 'Little Flower Girl's Home' een Nederlandse schrijfouder te vinden die naast bemoedigende brieven ook - vrijblijvend - een bedrag kan overmaken voor haar onderhoud. „Het zijn allen 35 meisjes die acuut hulp nodig hebben", meent Wil. „Er is ge brek aan van alles maar ook kan het voorkomen dat er een paar dagen niets te eten is". Wil Kloet is aangesloten bij de Nederland se Stichting Ayubovan (hetgeen zoveel betekent als 'ik wens je een lang en gelukkig leven') dat zich bezig houdt met schrijfou- derrelaties tussen Srilankaanse kinderen en Nederlandse schrij fouders. „Vooral het afgelopen jaar zijn er vele duizenden kinderen bij gekomen die hulp hebben maar de noodkreet uit Lamunbai deed mij ertoe besluiten om naast mijn projekt in Colombo ook voor deze meisjes aardige schrij fouders te vinden", legt ze uit. „Het mooie werk van 'Ayubo- wan' wordt onderschreven door veel vooraanstaande Nederlan ders, zoals Marie-Cecile Moer dijk, omdat de Stichting Ayubo- wan zich bezig houdt met het opzetten van projekten die tot doel hebben om de noden van de veertig aangesloten tehuizen te lenigen, het verstrekken van stu diebeurzen en het geven van bruidschatten aan zeer arme meisjes, die anders geen enkele kans maakten. De stichting kan dat doen, door bijdragen van donateurs uit het hele land". „Mijn eigen visie op het schrij- fouderschap is dat het ontwikke lingswerk is op vriendschapsba sis. Dat houdt wel in dat er van een schrijfouder verwacht wordt dat het kind emotioneel aan dacht krijgt, door middel van brieven en kaarten, maar ook financieel (naar draagkracht) ge steund wordt". Wil weet uit er varing dat dit een belangrijke rol gaat spelen in het leven van een schrijfkind. „Omdat het meisjes zijn, die jarenlang onder grote spanning leefden, met of zonder families en nu eindelijk eens ie mand hebben die aardige dingen aan hen schrijft, ze bemoedigt en stimuleert in hun studie. Zo ontstaat er weer wat zelfvertrou wen, nadat ze jarenlang de angst hebben gehad te moeten vluch ten of afgewezen te worden. Vaak voelen ze zich van alle kanten in de steek gelaten in een tehuis waar het ze ook nog aan van alles ontbreekt. Daarom denk ik dat het alleen al belang rijk is dat er mensen zijn die met hen meeleven. Het gevoel dat er aan je gedacht wordt, ook op zo'n grote afstand". De zusters van het meisjestehuis die hier in vrije dienst zijn en geen salaris ontvangen doen hun best om de eindjes aan elkaar te knopen. Ook de bisschop van dit arme bisdom helpt met een klein bedrag voor elk kind: ongeveer 300 roepies (zo'n 15 guiden). Fi nanciële steun van de overheid ontbreekt, evenals buitenlandse sponsoring. Veel meisjes hebben niet meer dan één stel onder goed; geen schoenen. Het tehuis bestaat uit één slaapzaal zonder bedden, iedereen slaapt op de grond, maar tijdens regenachti ge nachten slaapt niemand, de grond is dan te nat. Verder is er een overdekte waranda, waar de meisjes zich verkleden en was sen. Een eetkamer/huiskamer ontbreekt, evenals een plekje waar de meisjes eens alleen kun nen zijn of bezoek kunnen ont vangen. De school die deze meisjes bezoeken is een gemeng de school, met meer dan 3500 leerlingen. Zonder uitzondering zitten er meer dan 50 leerlingen in een klas, op 90 leerkrachten betekent dit een tekort van meer dan 30 leerkrachten", aldus Wil Kloet, die ook stelt dat het ge brek aan schoolartikelen zoals pennen, schriften en schrijfma teriaal niet bekostigd kan wor den door het klooster. „De schooluniformen dié in Sri Lan ka verplicht zijn om het verschil tussen 'arm' en 'rijk' onzichtbaar te maken moeten door de meis jes elke avond gewassen worden om de volgende dag weer schoon naar school te kunnen gaan. An dere kleren dan dat ene schoolu niform per jaar, hebben ze trou wens niet eens". In september hoopt Wil Kloet een eerste bedrag aan het meis jestehuis over te maken. „De zusters hebben we al enkele ke ren zo'n blijde brief geschreven. Ze hebben jarenlang uitgekeken naar de hulp die ze nu van ons hopen te krijgen!" Wanneer er interesse bestaat om een (of meer) kinderen op deze per soonlijke - maar toch vrijblijven de manier - te adopteren dan kan dat. Schrijf of bel voor meer informatie naar Wil Kloet, kon- taktpersoon voor Litte Flower Girl's Home/Carmel Convent, Elzendreef 60, 3137 CD Vlaar dingen, tel. 010-4742135. VLAARDINGEN Directeur Leo de Jong van het Provinciaal Afvalverwijderingsbedrijf (PROAV) moet binnenkort 'op het matje komen' bij milieuwet houder Kees van der Windt. De laatste is namelijk zeer verbol gen over de uitspraken van De Jong afgelopen zaterdag in een regionaal dagblad. In een artikel over de toekomsti ge vuilstort in de Lickebaert wrijft De Jong nog eens extra zout in de wonden van het Vlaardingse gemeentebestuur. De Jong provocerend: „Het is de bedoeling daar de allersmerigste rommel naar toe te brengen. Al les overigens binnen de vergun ningen. De grootste overlast is te verwachten van burgers die hun vuilniszak over de omheining kieperen. Niet van bedrijven. Die doen zoiets niet meer, die zijn aan alle kanten aan regels gebonden." Even later zegt De Jong: „In welke gemeente in Zuid-Hol land je ook komt, niemand wil deze stortplaats. Allemaal heb ben ze weer een ander argu ment. De een ondervindt al overlast van een snelweg, de an der zit met veel industrielawaai. Daarom gaan de Vlaardingse klachten over belasting van het milieu niet op. Iedereen klaagt. Een studie wijst uit dat de Licke baert logistiek gezien gewoon de gunstigste plek is. Ook op mi lieutechnisch gebied en op ge bied van ruimtelijke ordening." Verder geeft de PROAV-direc- teur aan dat het vuil zo goed als zeker per trein zal worden aan gevoerd. Er zou anderhalf jaar voor nodig zijn om een spoor wegemplacement in de Licke baert aan te leggen. Aanvoer via het water ziet De Jong als weinig reëel omdat de bouw van aanleg steigers veel tijd in beslag neemt als gevolg van lange procedures. De gemeente Vlaardingen, mo menteel bezig om binnen een paar maanden het bestemmings plan klaar te krijgen, is juist voorstander van aanvoer van vuil over het water. Van der Windt: „Dat is het minst milieu belastend. Het zou tot de moge lijkheden moeten behoren. Wij maken nu een plan waarin we onze voorkeur kunnen aangeven over de wijze van transport. Om het op tijd af te hebben wordt nog een hele toer." Van der Windt is dus veront waardigd over de uitspraken van De Jong en vindt het een ver keerde manier van communice ren met elkaar. „Dat had heel anders gekund en ik wil wel eens weten wat de bedoeling was van De Jong. Ik heb hem uitgeno digd voor een gesprek op heel korte termijn." De gemeente Vlaardingen heeft nog altijd geen reactie binnen op het verzoek aan minister Alders van Milieu voor een gesprek over diens beslissing de Raad van State te 'overrulen'. B W willen samen met de fractievoor zitters op bezoek bij de bewinds man om de tegenargumenten en de grote consequenties van een vuilstort nog eens naar voren te brengen. „Een gesprek is nog de enige mogelijkheid de minister op andere gedachten te brengen. Verder zijn we als gemeente aan het eind van de rit qua procede ren. Overigens zoekt een staats rechtgeleerde nog naar moge lijkheden om protest aan te te kenen" aldus Van der Windt. Vertegenwoordigers van de verschillende korpsen bij elkaar op de Flori- WATERWEG De Rijn mondband uit Schiedam en showkorps Thalita uit Vlaardin gen treden samen met twaalf an dere Nederlandse muziekkorp sen uit Nederland op zaterdag 12 september aan tijdens de Floria de Taptoe in Zoetermeer. Deze taptoe neemt vier uur in beslag en valt uiteen in twee delen; een deel van 11.00 tot 13.00 uur en een ander deel van 15.00 tot 17.00 uur. zet van de taptoe 'uniek' programma zal voor een deel bestaan uit showoptredens van twee of meer korpsen samen. Ook zullen instrumentgroepen uit verschillende korpsen samen het een en ander ten gehore brengen. Aan het slot van het programma vormen alle deelne mende muzikanten één groot or kest van 850 man. Het reuze korps speelt vijf werken waaron der het Nederlandse volkslied, de Europese hymne en het spe ciaal voor deze gelegenheid be werkte Floriade-lied. Er kunnen nu al kaartjes worden gekocht voor zitplaatsen. Deze worden voor elk van de twee programma-onderdelen afzon derlijk verkocht. Een kaartje kost 5,50 gulden. Voor meer in formatie over hoe toegangsbe wijzen te bestellen kan men bel len met de heer S.W.L. Fakkel van de stichting Streetparade in Capelle aan den IJssel, telefoon 010-4501366. VLAARDINGEN Bedrijven moeten hun omgeving meer in zicht bieden fn de milieubelas ting die ze veroorzaken. Dat vindt milieugedeputeerde Hans van der Vlist. „In de Verenigde Staten is dat al wettelijk vastge legd. Ik verwacht dat emissie rapportages binnen enkele jaren ook hier verplicht worden. Daarmee leg je de nadruk op eigen verantwoordelijkheid van bedrijven en stimuleer je de so ciale controle." Van der Vlist doet deze uitspraken in het au gustusnummer van de Milieu nieuwsbrief van de provincie Zuid-Holland naar aanleiding van een onlangs gemaakte trip naar Amerika. Van der Vlist vindt dat ook de overheid diezelfde openheid moet betrachten. Zo is de pro vincie aan het onderzoeken hoe de omgeving bijvoorbeeld kan worden betrokken bij de stort plaats Derde Merwedehaven in Dordrecht die het Provinciaal Afvalverwijderingsbedrijf (PROAV) zal gaan exploiteren. Ook zoekt hij het in meer sa menwerking tussen provincie, gemeenten, politie, justitie en waterschappen op regionaal ni veau. „Die regionale aanpak in vergunningverlening en handha ving maakt het mogelijk om effi ciënter en voortvarender op te treden. Niet alleen onze eigen organisatie maar ook die van de gemeenten is de laatste jaren slagvaardiger geworden. Ik ben daar erg gelukkig mee want het was hard nodig." De provincie speelt ook steeds vaker de rol van coördinator in het milieubeleid. Integratie, ge biedsgerichte aanpak en doel groepenbeleid zijn de trefwoor den. „Het grootste deel van het milieubeleid bestaat uit lange- termijnprocessen. Bij die pro cessen is samenwerking essen tieel en daarmee valt nu juist de meeste winst voor het milieu te boeken. Daar is veel overleg voor nodig. Je ziet dat dan ook gebeuren bij gróte projecten zo als de gebiedsgerichte aanpak van het Rijnmondgebied, waar alle natuur- en milieu-aspecten vanaf het begin een rol spelen. Ook in het doelgroepenbeleid voor de industrie en deland bouw proberen we samen met de branches afspraken te maken die de milieubelasting terugdringen. Het positieve daarvan is juist dat we met alle partijen aan tafel zitten. Bedrijven kunnen dan te gelijkertijd met drie overheden zaken doen en niet steeds met één van de drie afzonderlijk. Drie overheden die samen één milieubeleid uitvoeren. Dat voorkomtonzekerheid bij be drijven waardoor ze ook sneller investeringen doen die het mi lieu ten goede komen. Ons mi lieubeleid is meer dan handha ving en regelgeving. Ik wil niet als voogd optreden, maar als partner", aldus Van der Vlist.

De Havenloods | 1992 | | pagina 3