Seksuele voorlichting in het onderwijs laat te wensen over Kunstenaar breekt molens tot op de grond toe af SCHIEDAM Ziekenomroep moet stap terug doen DE HAVENLOODS De paden op de lanen in Fietsen in groepsverband Telefonische hulpdienst Klaverjas De Woudhoek Adviescommissie streeft naar acceptatie van anders geaard zijn Aanmelden „Ik schilder voorwerpen die mensen niet meer waarnemen Schoten in Boomgaartstraat Eerste paal Laatste excursie DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 Trambestuurder krijgt klappen SCHIEDAM Bij de politie kwam zaterdagavond rond 18.20 uur de melding binnen van een trambestuurder dat hij werd be dreigd door een passagier. Op de Broersvest trof de politie de tram aan waarna twee mannen het voertuig uitvluchtten in de richting van de Boterstraat. In de Ooievaarssteeg konden de twee worden achterhaald. Ze werden overgebracht naar het bureau waar bleek dat een van de twee niets met de zaak te maken had gehad. De ander, een 25-jarige Schiedammer, be kende de bestuurder een klap te hebben gegeven. Hij kreeg een proces-verbaal. Informatieboekje activiteiten voor ouderen SCHIEDAM Een nieuwe uit gave van het informatieboekje over allerlei activiteiten en voor zieningen voor 55 plussers woon achtig in Schiedam Noord, be stemd voor het seizoen 1992- 1993, is gereed. Belangstellen den kunnen dit bij het Diensten centrum De Woudhoek Heijermansplein 35 aan de balie afhalen, (het liefst 's morgens). Het boekje bestaat uit twee de len. Het eerste deel omvat een overzicht van de activiteiten die wekelijks terugkeren, zoals yoga, gymnastiek, biljarten, volksdansen en handwerken. Ook zijn eenmalige activiteiten als een modeshow, informatie middag en een thé dansant hier in opgenonten. Het tweede deel in gericht op de bestaande voorzieningen in de wijk voor mensen boven de 55 jaar. SCHIEDAM Mensen die er van houden om regelmatig een eind te wandelen kunnen zich aansluiten bij de wandelgroep voor ouderen. Deze begeleide groep vertrekt iedere donder dagmorgen 9.30 uur, vanaf de hoofdingang van de Sporthal Margriet voor een ongeveer tien kilometer lange wandeltocht. Iemand met EHBO-ervaring wandelt mee en er wordt een koffie-pauze ingelast. Deelname is gratis. De groep is rond de klok van half twee weer terug op het uitgangspunt. Omdat men ook wel buiten de stad wandelt is het noodzakelijk een strippenkaart op zak te hebben. SCHIEDAM— Elke zondag morgen organiseert de Dienst Sport en Recreatie van de ge meente een fietstocht voor ouderen. De fietstochten die ge middeld drie uur duren, gaan steeds over een ander traject. Deelname is gratis en reparatie materiaal is aanwezig. De trips worden onder leiding afgelegd en starten om 09.00 uur vanaf sporthal Margriet. Wegener huLs-aaohuLsbladen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 01880 - 32405) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Ronald van Oud- heusden (sport), Jelle Gunneweg (tel. 010 - 4.270.879) en Nans Wolters (tel. 010 - 4.709.380). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM - De SOS Tele fonische Hulpdienst Rijnmond heeft in deze regio twee vestigin gen, respectievelijk in Rotter dam en Spijkenisse. De hulp dienst is 24 uur per dag beschik baar voor een vertrouwelijk ge sprek van mens tot mens. De telefoon wordt opgenomen door vrijwillige medewerkers. De SOS hulpdienst is op zoek naar mensen die willen worden opgeleid tot een telefonische hulpverlener. De hulpdienst ver wacht van vrijwilligers dat zij ongeveer 20 uur per maand be- '-;kbaar zijn en dat zij zich mi- nimaal willen binden voor twee jaar. Verder vereist het werk evenwichtig en onbevooroor deeld kunnen luisteren naar een ander, met de wens iets te kun nen betekenen voor een ander. Daarnaast is een flinke dosis leergierigheid van belang. Voor meer informatie kan men een inlichtingenpakket op werk dagen tussen 9.00-18.00 uur aan vragen bij het kantoor in Rotter dam, telefoon 4363444. De eer ste training in het nieuwe sei zoen start in het weekeinde van 26 en 27 september. SCHIEDAM Dat de klaver- jastoernooien in Dienstencen trum De Woudhoek beslist geen saaie aangelegenheden zijn bleek vrijdag tijdens het tweede kaarttoernooi van dit jaar. On der de 28 deelnemers zaten wel iswaar ernstige denkers maar ook werd er gelachen. De wed strijd bestond uit twee speelmid dagen waarvan de eerste plaats vond op 14 augustus. Het toernooi werd afgesloten met de uitreiking van de eerste prijs en voor de verliezers was er een poedelprijs. SCHIEDAM Binnen de Adviescommissie homo en lesbisch emancipatiebeleid zijn een aantal werkgroepen actief waarvan de werkgroep onderwijs er één is. Begin mei zond de werkgroep aan aile scholen in Schiedam een vragenlijst. Met de uitslag van dit onderzoek hoopte zij antwoord te krijgen op de vraag of de scholen aandacht besteden aan seksuele vor ming en ook of daar homo seksualiteit bij wordt betrok ken. Voorzitter Peter Groeneweg en bestuurslid Gerrit van Praag zijn niet ontevreden over de respons ligde van het terdam zitting heeft in de advies commissie: „Iets meer dan de helft van de formulieren kwam in zeer korte tijd ingevuld terug op het secretariaat. In totaal werden 41 scholen in Schiedam aangeschreven. Daarvan rea geerden 23. De recties van het basisonderwijs voor wat betreft het Interconfessioneel en spe ciaal onderwijs scoorden hoog (100 procent). Daarentegen kwam van het openbaar onder wijs slechts 46 procent terug." Op het enquêteformulier werd onder andere de vraag gesteld of op de betreffende school aan dacht werd besteed aan seksuele vorming. Eén school verklaarde dat dit geen onderdeel uitmaak te van het lesprogramma. Eén gaf aan elk jaar voor de hoogste groep een project seksuele voor lichting in het lesprogramma te hebben opgenomen. Tevens zijn er scholen die dit alleen doen als het in een groepsgesprek ter sprake komt of als kinderen het zelfs ter berde brengen. Zes ba sisscholen verklaarden seksuele vorming te behandelen bij biolo gie, gezond gedrag en sociale redzaamheid. Ambtelijk secretaris Margriet van Slochteren met twee leden van de adviescommissie. Uit de antwoorden komt volgens de onderzoekers naar voren dat homoseksualiteit nog steeds een precair onderwerp vormt. Op de meeste scholen komt het alleen aan de orde als het tijdens een kringgesprek naar voren komt. Behalve het basisonderwijs kreeg ook het voortgezet onder wijs (acht scholen) een formulier toegezonden. Vier hiervan rea geerden en gaven aan in de eind groep seksuele vorming te be handelen. Slechts twee scholen geven voorlichting over aids. Naar aanleiding van de uitkomst van deze vragenronde wil de werkgroep zich beraden over verdere stappen, waarbij men kan denken aan het geven van een nieuwe impuls aan de voor lichting in de klas. „Want," zegt de uit het onder wijs afkomstige Van Praag, „ik vind het zeer opmerkelijk dat de meeste scholen het antwoord op de vraag 'doen jullie structureel iets', schuldig moet blijven. Ter wijl dat twintig jaar geleden toch wel enigszins anders lag. Toen was het mode om seksuele voor lichting op scholen te geven. Dat initiatief is zo langzamerhand doodgebloed." Naar de mening van bestuurslid Van Praag, „moet hetgeen je ter sprake zou brengen op de scho len niet alleen gericht moet zijn op seksualiteit maar ook op het emotionele aspect van een rela- Acceptatie Zowel Groeneweg als Van Praag ervaren het als positief dat de basisscholen bij het onderzoek zijn betrokken. „Men kan zich daarbij afvragen wat dat nu met homo en lesbisch emancipatie beleid heeft te maken", zegt het COC-lid. „Juist door de nadruk te leggen op het gegeven dat homoseksualiteit een normaal verschijnsel is in de samenleving kan er meer begrip worden ge kweekt bij de basisschool leer lingen." De twaalf leden van de werk groep onderwijs gaan uit van het standpunt dat voorlichting op de basisschool niet zo zeer gericht moet zijn op de geaardheid maar meer op de acceptatie daarvan. Voorzitter Peter Groeneweg voegt hier aan toe dt het bijzon der zou zijn toe te juichen als ook homo of lesbische leer krachten tegenover de leerlingen hun geaardheid durfden kenbaar te maken. „Dat zou werkelijk een grote stap voorwaarts in de acceptatie betekenen." Zolang nu nog het kind het geijkte beeld van een gezin (vader, moeder, baby) krijgt voorgeschoteld vreest Groeneweg dat er weinig zal veranderen. „De norm is nu eenmaal," zegt hij verwijzend naar televisiepro gramma's en advertenties, 'huis je, boompje, beestje. Samenle vende paren van hetzelfde ge slacht vallen daar buiten. De zo genaamd 'normale' mensen heb ben nog steeds hun oordeel klaar. Dit maakt het bijvoor beeld voor leerlingen (de schat ting is één op de twintig) moei lijk om aan te geven dat je an ders geaard bent." De werkgroep onderwijs wil in het najaar het gemeentebestuur adviseren stappen te nemen die de integratie van het begrip homo en lesbisch, in het onder schap heeft over het openbaar onderwijs hopen wij dat het bij zonder onderwijs onze aanbeve lingen van dusdanig belang vindt dat zij die overneemt", aldus Gerrit Van Praag. De vraag die vanuit het onder wijs de werkgroep bereikte of er een steunpunt kan komen waar instellingen als gemeente, GGD en onderwijs in participeren, is enthousiast ontvangen. Groene weg: „Op een dergelijk steun punt zou men met vragen terecht kunnen, lesmateriaal aanvragen en kennisnemen van studies die nu gaande zijn. Daarnaast is vanuit de landelijke COC orga- nistie de suggestie gedaan om in de schoolreglementen een arti kel op te nemen dat discrimina tie op elk gebied verbiedt." De adviescmmissie homo en lesbisch emancipatiebeleid, die vorig jaar officieel is geïnstal leerd, geeft gevraagd en onge vraagd advies aan het college van burgemeester en wethou ders over tal van beleidsterrei nen. Op dit moment zijn twee werkgroepen bezig met een on derzoek gericht op de politie en de gezondheidszorg. Mensen die willen deelnemen in een werkgroep kunnen zich daarvoor aanmelden bij het ambtelijk secretariaat van de Adviescommissie, telefoon 4275672. SCHIEDAM Beeldende kunstenaars die bekendheid hebben verworven en kunnen bogen op een uitgebreid oeu vre, of zij die uit de vergetel heid worden gehaald, krijgen vaak de nodige aandacht in de media. Uitzonderingen be vestigen echter de regel. Een interview met een jong begin nend beeldend kunstenaar die werkt in Schiedam. Aad Riepsaamen kreeg zijn op leiding aan de Rotterdamse Aca demie voor Beeldende Kunsten studeerde in 1988 af. Hij houdt zich bezig met de schilder kunst en heeft nog niet lang de beschikking over een groot ate- in een voormalige school, sociale werkplaats en kraakpand aan het Oude Kerkhof. In zijn atelier op de eerste verdieping staan zijn schilderijen tegen de muren. De afbeeldingen daarop zijn nog net herkenbare kappen van molens. Op andere werk stukken is onder meer een tulp het onderwerp. Ben je speciaal gefascineerd door molens? ,Nee absoluut niet. Het heeft ook niets te maken met de Schie- damse molens. Ik gebruik ze al leen omdat ze naar mijn gevoel vreemde symbolen in de stad zijn geworden. Ze worden niet meer gebruikt waarvoor ze zijn gebouwd. Het zijn toeristische attracties. Ook de schilderijen waarop ik tulpen afbeeld zijn gebaseerd op dit denkbeeld. Ze zijn er wel, maar eigenlijk valt het je niet meer op. Concreet kan je zeggen dat het bij mij gaat om dingen die mensen niet meer zien, niet meer waarnemen." afbeeldt geeft aan dat het om t min of meer dode dingen gaat. het donkere kruis op de kap zou men kunnen uitleggen als een symbolische graf. „Dat heb ik nog niet zo gezien, maar het klopt wel dat ik de molens zeer negatief benader. In feite schilder ik ze stuk, kapot. Het zijn geen molens meer. Daarom gebruik ik ook een mengsel van olieverf en bitu men. Vijanden van elkaar. Twee componenten die vermengd wer ken aan de ondergang van de ander. Dat betekent dat de schil derijen zichzelf in de loop van de tijd volledig afbreken." hier staan allemaal een leeg ge zicht hebben. „De portretten die ik schilder zijn zonder de kenmerkende de tails als een neus, mond en ogen. Als ik dat wel zou doen maak ik Aad Riepsaamen: „De mensen kijken wel maar zien het niet." het de toeschouwer veel te ge makkelijk om mijn werk te doorgronden en dat wil ik niet. Want als je een portret schildert met alles erop en eraan geef je de kijker een handvat en juist dat wil ik vermijden. Laten zij het zelf maar invullen." Je schildert portretten zonder ge zicht en maakt schilderijen die door het materiaal worden ver nietigd. Betekent dit dat jouw sie op de maatschappij een niet zo rooskleurige is? „Het is inderdaad een negatief mensbeeld dat ik heb. Mijn ver trouwen in mijn medeburgers is niet zo groot. Toch ga ik daar niet onder gebukt. Het is ge woon een conclusie en die komt tot uiting in mijn werk." De kleuren die je toepast zijn overigens niet somber te noemen. spat, fel vlauw i ge tint. Kan je die tegenstrijdig heid uitleggen? „Eh.... Nee.... Eigenlijk niet." Twee galeries in Rotterdam toonden reeds werk van Aad Riepsaamen. Vanaf 1 september is werk van hem te zien in Cafe- /galerie 't Paard, 't Paard is te vinden aan Hoogstraat 162. SCHIEDAM De radiopro gramma's van de Ziekenomroep Schiedam zullen vanaf 1 septem ber alleen nog maar in het zie kenhuis zijn te beluisteren. Deze beperking geldt ook voor het in formatie programma Het Sterre- bos, gericht op oudere stadgeno ten. Het Sterrebos wordt elke don derdagavond uitgezonden van 19.00-22.00 uur, via Radio Schiedam. De Ziekenomroep betaalde hiervoor f 5,- per uur. Met ingang van komende maand heeft Radio Schiedam deze bij drage meer dan verdubbeld. „Het bedrag dat nu is opgetrok ken naar f 12,50 en is voor een stichting als de ziekenomroep die moet bestaan van giften en donaties, niet meer op te bren gen", zegt voorzitter Karen van Wijngaarden teleurgesteld. „Ra dio Schiedam zegt dat door de stijging van de exploitatiekosten deze forse verhoging voor ons niet achterwege kan blijven." Volgens de voorzitter van de zie kenomroep werd het bestuur voor het feit geplaatst zonder dat er enige discussie hierover mo gelijk was. „Wij hebben ruim een maand geleden in een brief aan wethouder Wiegman en Ra dio Schiedam hiertegen gepro testeerd, maar daar is tot op he den geen reactie op binnengeko men. Ik begrijp gewoon niet dat wij een verhoging krijgen opge legd terwijl Radio Schiedam over flink wat geld beschikt. Wij ontvangen f 1500,- subsidie per jaar en Radio Schiedam f 25.000,- met daarnaast inkom sten uit reclameboodschappen. Het lijkt erop dat wij min of meer worden uitgekleed, besluit Karen van Wijngaarden veront waardigd. De laatste uizending van Het Sterrebos op 27 augustus is ge wijd aan een terugblik op vorige uitzendingen met bijzondere aandacht voor de hoogtepunten daarin. rond 14.00 uur een 39-jarige Schiedammer aangehouden die kort daarvóór in de omgeving van de Boomgaartstraat schoten gelost had op een familielid. Omstreeks 13.45 uur kwam bij de politie een melding binnen dat er in genoemde straat zou worden geschoten. Ter plekke verklaarden diverse mensen in derdaad schoten te hebben ge hoord. Direct daarna had men een man zien wegrennen. De politie vermoedde dat de schut ter zich zou ophouden in een café aan het Broersveld. Daar werd inderdaad de Schiedammer aangetroffen met een pistool op zak. Het wapen werd in beslag genomen, de man aangehouden en naar het bureau overge bracht. Daar legde hij een volle dige bekentenis af. Familiepro blemen bleken ten grondslag te liggen aan de schietpartij. De man is in verzekering gesteld. Het slachtoffer heeft zich nog niet gemeld bij de politie. De schutter kon op het Broersveld worden aangehouden SCHIEDAM Wethouder Aad Wiegman slaat donderdag 27 augustus, 15.30 uur, de eerste paal in de grond voor de bouw van appartementsgebouw Maas- hoove, gelegen aan het Hoofd plein. Het appartementsgebouw omvat 46 woningen met drie en vier kamers. De prijzen variëren van f310.000,- tot f330.000,-. In middels zijn 30 appartementen verkocht. De bouw wOrdt uitgevoerd door SSN Bouw NV, Schiedam en neemt vijftien maanden in be- Commissie zoekt 50-plussers SCHIEDAM De activiteiten commissie van Dienstencentrum De Woudhoek houdt zich al eni ge jaren bezig met het organise ren van een gevarieerd activitei tenaanbod op sociaal-cultureel- gebied voor mensen boven de 55 jaar. Om de verzelfstandiging van de commissie meer inhoud te geven is het noodzakelijk dat meer vrijwilligers worden aange trokken. Men denkt hierbij aan zeer bereidwillige en enigszins m/v ervaren vrijwilligers. Belangstellenden rond de vijftig jaar of jonger met vergadererva ring, die zin hebben om mee te denken over en uitvoering willen geven aan de programmering van het komende seizoen kun- nen zich daarvoor elke werkdag aanmelden bij het Dienstencen trum tussen 9.00 en 16.30 uur, telefoon 4709555. Taalcursussen SCHIEDAM In wijkcentrum Nieuwland starten binnenkort cursussen Engels en Frans. Men gaat er bij de lessen vanuit dat de mondelinge taal veruit het meest wordt gebruikt. Daarom zal aan het spreken en begrijpen veel aandacht worden besteed. De cursussen voor zowel begin ners als gevorderden wordt vooraf gegaan aan een introduc tie-avond. Hoewel er aan het eind van de 24 lessen geen exa men plaatsvindt, bestaat wel de mogelijkheid dat men een certi ficaat ontvangt. Voor meer informatie telefoon 05910-32222. WATERWEG De laatste ex cursie van Natuurmonumenten door eendenkooi Aalkeetbuiten tussen Vlaardingen en Maassluis vindt zaterdag 29 augustus plaats. De wandeling start bij de ingang aan de Broekpolderweg om 10.30 uur en duurt ongeveer anderhalf uur. Aanmelden van te voren is nodig. Natuurmonu menten vraagt voor de excursie een geringe vergoeding. Aan melden kan bij de familie Hof man, telefoon 010-4741032

De Havenloods | 1992 | | pagina 3