Elliot roeit zonder sponsor met de riemen die hij heeft Sloepenrace 'zware training' voor leden van TIOG Martin Hanson: trots op Regatta 'Zonder geld kan je niet trainen en is het heel moeilijk resultaten te halen' Regatta naar Kop van Zuid? Music Tour met Martijn Krabbé Veronica Sport maakt opnamen Programma Regatta 1992 Goed toeven aan het water Geen Pittsburgh, maar Wereldhaven Regatta DE HAVENLOODS - HET ZUIDEN - DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 35-451 TIOG Openbaar vervoer en fietsenstalling Wie de Regatta wil bezoe ken, kan het best gebruik ma ken van het openbaar ver voer. De metrostations Leu- vehaven en Blaak liggen op loopafstand van het parcours. De tramlijnen 1 en 6 stoppen bij metrostation Blaak. Bus lijn 32 wordt gedeeltelijk om geleid op het Noordereiland. Bezoekers van buiten Rotter dam kunnen de auto gratis parkeren bij de metrostations Alexander, Capelsebrug, Kralingse Zoom, Slinge, Hoogvliet en Spijkenisse. Wie op de (brom)fiets naar de Regatta komt, kan de tweewieler tegen geringe kos ten bewaakt stallen in de Re derijstraat (tussen Boompjes en de Glashaven). Hier wor den door Multibedrijven rek ken geplaatst. De dagkosten voor een fiets zijn f 1,00, voor een bromfiets f 1,25. Martin Hanson was twee jaar geleden iniatiefnemer van de Rotterdam Pittsburgh Regatta. In het kader van Rotterdam 1990 organiseerde zïjn bureau powerboatraces op de Maas, omlijst met waterskiraces, mu ziek en show. Er kwamen meer dan een half miljoen mensen op af; het watersportevenement werd een succes dat maar wat graag door de gemeente Rotter dam is geadopteerd. 'Men heeft gezegd: we willen dat evenement minstens vijf jaar hebben', aldus Hanson. 'Het is het enige water-evenement in de grootste havenstad ter wereld. Het zou zonde zijn als het naar een andere stad zou gaan.' Hanson heeft onlangs z'n organi satiebureau overgedaan aan Guus van der Kaaden, met wie hij al jarenlang samenwerkte. 'Ik heb alles verkocht, behalve het wintercircus en Gerard Cox. Die is niet te verkopen...' Op 7 september neemt Hanson afscheid in het Regatta VIP- dorp, dat ter gelegenheid van de Wereldhavenweek nog een tijd je blijft staan. 'Ik ben trots dat dit in Rotterdam tot stand geko men is', blikt Hanson terug op z'n rol bij de Regatta's van de afgelopen jaren. 'De komende jaren zal bureau Hanson (de naam blijft) het evenement blij ven organiseren. Het is in goede handen. Guus zit al dertien jaar bij het bureau. Hij heeft de Re gatta mee opgebouwd.' 'De Regatta is belangrijk voor Rotterdam. De stad gaat leven. De Oude Haven, alle kroegen op het Noordereiland, het zal er gezellig druk zijn. En het geld dat Rotterdam investeert, krijgt de stad zeker terug. Immers, de horeca vaart er wel bij. Als die 500.000 mensen die komen nu eens twintig gulden besteden, wordt liefst 10 miljoen omgezet.' 'De Regatta moet een gemeen te-evenement zijn. Net als Sail in Amsterdam. Door reclame op Veronica televisie verwacht ik dit jaar meer mensen van buiten Rotterdam. De metro laat ook extra treinen rijden. Telkens als er een trein stopt op Leuvehaven en Blaak, zullen golven publiek de Maasboulevard op komen.' 'Wat ik leuk vind, is dat als je mensen spreekt, heel veel men sen zeggen: dat ken ik, daar ben ik geweest. Ook dit jaar ver wachten we veel belangstelling. We hopen natuurlijk op net zulk goed weer als de afgelopen ja ren. Als we mazzel hebben, wordt het opnieuw een fantas tisch feest.' Andy Elliot blikt met voldoe ning terug op z'n zege, vorig jaar bij de formule 1-races in Rotterdam. 'Ik klom in het klassement voor de wereldbe ker naar de vierde plaats.' Dit seizoen verloopt voor de 36-jarige piloot uit Bracknell (Engeland) niet zo voortva rend. Nog in geen enkele wedstrijd haalde hij punten. Sponsorperikelen en materi- aalpech zijn oorzaak van de malaise. Maar... 'ik heb nog steeds de hoop niet opgege ven. Dit jaar zal het moeilijk worden, maar mijn doel blijft wereldkampioen worden in de formule 1. Dan heb ik ia alle categorieën powerboatra- cen het allerhoogste bereikt.' Elliot zat al op 12-jarige leeftijd in een raceboot. In alle junior klassen werd hij de jaren erna Brits kampioen. Hij haalde we reldtitels in de categorieën T2 (750cc), Tl (850cc), formule 4 (850cc catamaran standaard) en formule 3 (850cc catamaran tu ned). Zijn erelijst behelst acht wereldtitels, één Europese titel, negen Britse kampioenschappen en twee snelheidsrecords. Nog altijd doet Andy graag for mule 3. 'Het zijn leuke boten, veel moeilijker te besturen dan de formule 1. Formule 3-boten wegen 250 kilo en gaan meer dan 100 mijl per uur. Formule 1- boten zijn 400 kilo en halen 130 mijl. Ze zijn veel sneller en mak kelijker te besturen dan de lich tere boten. In de formule 3 is het echt kunst om de boot op het water en in balans te houden.' Andy Elliot werd vorig jaar in Rotterdam in de bloemetjes geze, hem Martin Hanson, links staand presentator Gerard Cox. zege op de Nieuwe Maas. Rechts n Dit is het derde seizoen van El liot in de formule 1 (2000cc cata maran tuned). In 1990 won hij in Penang (Maleisië) en eindigde hij, met slechts vier uitslagen van in totaal acht races, vierde op de lijstvoor de wereldbeker. In 1991 werd hij, vooral dankzij de zege in Nederland, vijfde. Rotterdam 'Rotterdam was een leuke wed strijd om te winnen. Veel pu bliek, een prima sfeer. Het was ook een lastige wedstrijd. Het water is door de open verbinding met zee altijd ruw, ook als er geen boten varen en weinig wind staat. Zaterdag, bij de testraces, was het heel gevaarlijk. Zondag ging het beter, maar ik kan nog steeds niet geloven dat er geen ongelukken gebeurd zijn. Het was de enige wedstrijd waarin we niet opnieuw hoefden star ten.' 'Ik kwam goed weg, lag na één ronde op de derde plaats. Daar na haalde ik Michael Werner in en kwam ik tweede te liggen. De Zweed Eriksson lag voor me. Hij ging heel snel. Ik was eigen lijk al tevreden met die tweede plaats, maar wilde toch nog even Schade Dit seizoen heeft Elliot veel pech gehad. Tijdens de eerste wedstrijd, in Durban (Zuid- Afrika), ging na vijf ronden de onderkant van z'n boot aan flar den; einde race. In Como (Ita lië) startte Andy vervolgens met een drie jaar oude, gehuurde boot. Hij crashte tijdens de trai ning: 3000 gulden schade en geen wedstrijd. In Chalon (Frankrijk) nam hij deel met een zelfgekocht Burgess boot, kos ten: 11.600,-. Elliot had te wei nig tijd om de boot te testen. Na twintig ronden lag hij zesde. Hij moest afhaken met motorpech, liep twaalf ronden achterstand op en kwam als laatste binnen. In Dunaujvaros (Bulgarije) ging het opnieuw mis. Op een gege ven moment lag Andy derde. Maar vijf ronden voor het einde kreeg de Brit een probleem met de elektriciteit. Opnieuw geen klassering en geen punten. Financiën 'Dit jaar kost het me geld', ver klaart Andy., werkzaam op een service-kantoor voor de Stock Exchange in Londen. 'Mijn sponsors, botenbouwer Jean- neau en transportbedrijf Gravel- leau, zijn gestopt. Voor hen heb ik twee seizoenen fijn gevaren. Nu gaat het moeizaam. Zonder geld kan je niet trainen. Alles moet zo goedkoop mogelijk.'El liot roeit met de riemen die hij heeft. Milaan wordt financieel nog een lastige race, maar geluk kig worden voor Singapore alle reis- en verblijfkosten door de organisatie betaald. Toch blijft Andy plezier houden in het powerboatracen. 'Ik vind het heerlijk een boot te bestu ren. Probleem is alleen dat de mensen, omdat ik zo succesvol ben geweest, veel van mij ver wachten. Maar zo werkt dat niet in deze sport. Met alleen erva ring ben je er niet.' 'Je kunt niet een boot huren, een motor erop zetten en even snel een race winnen. Je moet con stant trainen en blijven testen. Alleen met veel geduld kan je in deze sport wat bereiken.' Tussen Tropicana en de Kop van Zuid wordt, zaterdag 29 augustus van 12.30 tot 13.45 uur, de Spoortunnel sloepen race gehouden. Zo'n zestig sloepen uit verschillende ca tegorieën zullen een spectacu laire race varen over 10 kilo meter. De sloepenrace is nieuw tijdens de Regatta. Roeivereniging TIOG, die zelf meedoet met een dames- en herenteam, is betrok ken bij de organisatie van de race. Daarnaast zijn Albert Jan Toet en Harm Bakker initiatief nemers. De contacten zijn voort gekomen uit de Vereniging Ma ritieme Bedrijfsvoering, waarin de roeiers van TIOG en beide laatsten hebben samengewerkt. 'We wilden heel graag een sloe penwedstrijd houden op de Maas', vertelt Toet. 'Maar het is heel moeilijk een vergunning te krijgen. Voor de Regatta moet de rivier töch worden afgezet; Binnenkomst van de 'Last of the Titanic' in de traditionele sloepenrace HarlingenlTerschelling. we krijgen nu alle medewer king.' Vereniging TIOG ('Trekken Is Ons Genoe gen') is een roeivereniging on- staan vanuit de sloeproeilessen aan de Zeevaartschool. 'Dat hele schoolse vonden we maar niks', vertelt Patrick Bol. 'Na enige tijd hebben we een boot gehuurd en zijn voor onszelf be gonnen.' De leden betalen honderd gul den contributie en roeien met twee sloepen: 'Last Of The Tita nic', een sloep van 8.65 bij 2.10 meter voor acht roeiers met stuurman, en 'Octopussy', 5.65 bij 1.70 meter voor zes dames met stuurvrouw. De sloepen hebben een ligplaats in de Veerhaven. Twee keer per week wordt getraind op de Maas. Dan gaan de boten, af hankelijk van het tij, tot de Waalhaven of Capelle aan den IJssel. 'Altijd eerst tegen de stroom m, en terug met de stroom mee', tekent Esther de Waal Malefijt aan. Training De sloepenrace tijdens de Re gatta wordt een relatief makke lijk wedstrijd. 'Een zware trai ning', kwalificeert Esther. Het is niet meer dan een uur roeien (grote wedstrijden duren soms wel vijf tot zes uur), er zijn geen hoge golven en er komt geen zout water over. Patrick: 'Omdat-ie nieuw is, wil iedereen meedoen. In verband met de vakantie is het qua deel nemers toch niet zo'n hele grote wedstrijd. Bijzonder wordt vooral de hoeveelheid toeschou wers. Dat zijn we in het sloepen roeien niet gewend, zoveel men sen langs de kant.' 'Tien procent van de sloepen doet mee voor de wedstrijd. Voor de meesten is meedoen, de prestatie, het belangrijkst. En natuurlijk de gezellige sfeer.' TIOG wil zaterdag na de race op het terrein van roeivereniging Nautilus aan de Plantagelaan een groot feest bouwen. De ruim vijfhonderd deelnemers aan de sloepenrace zullen hier ontvan gen worden voor een barbeque. Het biereiland van Villa Kakel bont zal in gebruik zijn, en men kan 'n ritje maken op een me chanische stier of z'n krachten beproeven op de kop van Jut. 'Het moet gewoon heel gezellig worden', besluit Patrick. Het stoute plan van coureurs om ta naar de Linker Maasoever ha- het parcours van de bootraces len', weet organisator Martin meer de stad in te trekken (door Hanson. 'Ik heb er al met hen de Leuvehaven, Wijnhaven, Ha- over gesproken. Ik ben er wezen ringvliet en Boerengat) zal het kijken en ik moet zeggen dat het niet halen, maar de kans is groot een heel geschikte locatie lijkt, dat volgend jaar de Regatta 'Ze wilden het dit jaar al, maar wordt verplaatst naar de andere het is nog te kaal. Als straks de kant van het Noordereiland, kades wat meer bebouwd zijn, langs de Kop van Zuid. kan de Kop van Zuid een schit- 'De mensen van de Kop van terend decor worden voor de Zuid willen heel graag de Regat- Regatta De populaire discjockey Martijn Het zijn BB Queen, Simonè Krabbé presenteert zaterdag 29 Yasmine, Zhype, Richenel en de augustus de Malboro Music Malboro Music Dancers. Rotter- Tour op een gigantisch podium dam is de laatste locatie van een aan het water. tour die 17 juli is begonnen in Scheveningen. Op een verhoging van zestien bij De muziekshow is gratis te zien zestien meter treedt vanaf 21.00 0p de Boompjes, ter hoogte van uur een keur aan artiesten op. het Nedlloyd-gebouw Veronica televisie maakt tijdens derland 2. In een special van 25 de derde Rotterdam Wereldha- minuten wil de regisseur alle on- ven Regatta opnames voor het derdelen van het evenement be- programma Veronica Sport, dat lichten. De opnamen worden ge- maandag 7 september om 19.50 maakt met zes camera's, waar uur wordt uitgezonden op Ne- van één in een helicopter. Vrijdag 28 augustus 19.00-00.00 uur All American Riverside Streetfestival 19.00-00.00 uur Jochem Schweizer Bungee Jumping Boompjes en Noordereiland 20.00-20.10 uur Vliegshow 20.30-21.00 uur Ballonvaart 21.30-23.45 uur Verlichte botenparade 22.45-23.00 uur Vuurwerk Zaterdag 29 augustus 09.00-10.00 uur Circuittesten waterskiboten 10.00-00.00 uur All American Riverside Streetfestival 10.00-00.00 uur Jochem Schweizer Bungee Jumping Boompjes en Noordereiland 10.00-12.30 uur Circuittesten powerboats 11.00-11.10 uur Vliegshow 12.00-12.30 uur Parachutistendropping 12.00-15.00 uur Akai Radio Rijnmond Top 30 op street festival 12.30-14.00 uur Spoortunnel-sloepenrace 13.40-14.00 uur Vliegshow Marine Luchtvaartdienst 14.00-15.00 uur Deep V powerboatrace 15.00-15.30 uur Wegener Alles-Wat-Vaart-Show 15.30-16.30 uur Waterski-race F3/dames 17.00-17.40 uur Formule 1-powerboatrace 17.45-17.55 uur Vliegshow 19.00-19.30 uur Ballonvaart 20.00-20.10 uur Vliegshow 20.50-21.00 uur Vliegshow Zondag 30 augustus 11.00-18.00 uur All American Riverside Streetfestival 11.00-18.00 uur Jochem Schweizer Bungee Jumping Boompjes en Noordereiland 11.00-11.30 uur Testen waterskiboten 11.30-12.00 uur Testen powerboats 12.10-12.30 uur - Presentatie waterskiboten - Oefenronde 12.50-13.00 uur Vliegshow 13.00-14.00 uur Formule 1 en 2 waterskirace 14.00-14.10 uur - Prijsuitreiking - Ereronden 14.10-14.30 uur Waterski show met o.a. waterskiën ach ter ss Pieter Boele 14.30-14.50 uur - Presentatie Formule 1 powerboats - Oefenronde 15.00-16.30 uur 50 ronden Formule 1 powerboats 16.30-17.00 uur Waterski show met o.a. waterskiën ach ter ss Pieter Boele 16.30-17.00 uur Finaleprogramma met - Prijsuitreiking - Ereronden 17.10-17.20 uur Vliegshow wingwalkster 17.30-18.00 uur Parade dienstvaartuigen Havenbedrijf, Reddingsbrigade, Roteb en Politie Op de Nieuwe Maas, tussen de Boompjes en het Noor dereiland, wordt van vrijdag 28 tot en met zondag 30 augustus de derde Rotterdam Regatta gehouden. De naam Pittsburgh is verdwenen; in verband met sponso ring door het Gemeentelijk Havenbedrijf en de festivi teiten ter gelegenheid van dertig jaar wereldhaven num mer één, is de officiële naam in 1992: Rottérdam We reldhaven Regatta. Powerboot- sloepen- en waterski-races vormen de start van de Wereldhavenweek, die wordt afgesloten met de traditionele open havendag op 5 september. In deze (bewaar)krant uitvoerige informatie over het programma en interviews met deelnemers aan de ver schillende onderdelen van de Regatta. e Regatta, voor het .eerst gehouden ter gelegenheid van Rotterdam 1990, is Europa's grootste watersportspektakel. Zowel in 1990 als in 1991 trok het eve nement ruim een half miljoen bezoekers. Nieuw dit jaar zijn; naast po- werboatraces om de World Cup en Europacupwedsrijden voor waterskiërs, Deep V-ra ces en een sloepenrace met meer dan vijftig boten. Het randgebeuren, met onder meer drie dagen Amerikaans Riverside Streetfestival, bal lonvaarten, de Alles-wat-vaart show en een parade van dienstvaartuigen, maakt de Regatta tot een spectaculair feest. Watersportvereniging Piet Hein is gevraagd om het voortouw te nemen bij de ver lichte botenparade op vrijdag avond, met de' driemaster Oosterschelde en ter afsluiting vuurwerk, nog iets duurder en groter dan vorig jaar. Alle dagen zijn er vliegshows, met net als in 1990 een Zweed se 'wingwalkster', zondagmid dag laat. Door extra horeca en (live-)- muziek zal het aan de water kant drie dagen lang goed toe- vqn zijn.

De Havenloods | 1992 | | pagina 9