7 M t Capelle is helemaal klaar voor debuut in eerste klasse Rotterdam Wereldhaven Regatta: dit jaar meer nadruk op sport Sterke man Ab Wolders werkt aan come-back Drie Schiedammers naar Paralympics in Madrid Voorzitter Van de Watering hoopt stiekem op periodetitel Hans Verkerk Keukens sponsort De Graafschap 'Powerliften is echte sport, daar krijg je basiskracht van' DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1992 35-550 ïïL t ->.*I J aardig hebben voorbereid op onze e< loto: ROBERT VOS door JAN J. TIMMER CAPELLE A/D IJSSEL Nog een paar weekjes onrus tig slapen en dan maakt voet balvereniging Capelle haar- debuut in de eerste klasse B van het zaterdagvoetbal. Een bij tijd en wijle knap frustre rende, vijf seizoenen omvat tende droom wordt eindelijk realiteit. Sportpark 't Slot zal de arena vormen van onge twijfeld heroïsche voetbalge vechten tussen de plaatselijke trots en 'amateurlegendes' als IJsselmeervogels, DOVO, Kozakken Boys en Heerjans- dam. „We zijn er klaar voor", meldt Capelle-voorzitter Dick van de Watering. „De club heeft in or ganisatorisch opzicht de zaakjes voor elkaar. Van ons eerste elf tal verwacht ik dat het zich zal kunnen opwerken tot een mid- denmootpositie. Stiekem hoop ik daarbij op het binnenhalen van één van de drie periodeti- tels". Vijf lange jaren hikte Capelle aan tegen promotie naar het wal halla van het zaterdagvoetbal, vier keer gingen de aspiraties in rook op. De vijfde poging even wel leverde het zo innig gehoop te succes op. In Oud-Beijerland werd het plaatselijke SHO in een zowel slechte als spannende wedstrijd via 0-1 definitief afge schud. Taarten konden worden aangerukt, tranen mochten de vrije loop worden gelaten en feestelijke toespraken konden worden gehouden. Voorzitter Dick van de Watering maakte het succes van de 'Slot heren' van dichtbij mee. „Er viel een enorme druk van onze schouders toen het kampioen schap eenmaal binnen was. De voorbije jaren voelde je steeds de spanning die samenhangt m'et de ambitie om hogerop te ko men. Steevast werden we ge blokkeerd in ons streven. Best frustrerend hoor, voor al die mensen die hun duppie zo graag zagen promoveren". Professioneler Ronald Klinkenberg mocht als eerste trainer in de geschiedenis van Capelle het genoegen sma ken zijn ploeg klaar te stomen voor het eerste-klasserschap. „Zijn aandeel in het succes mag je niet bagetelliseren", vindt Van de Watering. „Ronald heeft de ploeg een professionelere, meer volwassen denkwijze op het veld aangeleerd. Met dege lijk spel is de titel binnenge haald. Nee, spectaculair was het allemaal niet wat Capelle het voorbije seizoen liet zien. Veel fraaie acties van jongens als Ard Visser, Dickie Rietkerk en Je roen Riethoff konden we niet bewonderen. Dat was in de com petitie 90/91 wel even anders. Toen was het echt smullen wat die drie jongens betreft op 't Slot. Maar dat seizoen grepen we wél naast de prijzen. Klin kenberg is met dat gegeven aan de slag gegaan en heeft wat de fensieve accenten gelegd. Het resultaat is bekend. Prachtig voor onze aanhang en sponsor AVIA." Van de Watering noemt het een „positief aspect" dat geen enkele eerste-elftalspeler dezè .zomer afscheid wenste te nemen van vv Capelle. Met de komst van goe de voetballers als André Hordijk fex-DCV), Alex van der Made (ex-Spirit) en Jack Roozendaal (ex-De Zwerver Kinderdijk) lij ken de Slotbewoners klaar voor hun debuutjaar in de eérste klas se. Kassa Ook het bestuur is gereed voor de start van een ongetwijfeld op windend seizoen. „In het verle den hebben we ons licht regel matig opgestoken bij andere eer- ste-klasseverenigingen"vertelt Van de Watering. „Van die be zoekjes hebben we veel geleerd. Capelle zal dan ook niet onbe slagen ten ijs komen in septem ber. We gaan, omdat we een toename van depublieke belang stelling verwachten, met twee kassa's werken. In de toelating van toeschouwers zullen we waf strenger zijn. Iemand die 'hallo, ik ben lid van Capelle; roept en geen lidmaatschapskaart kan la ten zien, komt er niet in. Verder staat er straks een radiohokje op de hoofdtribune, van waaruit een speaker alle met de wed strijd samenhangende zaken kan omroepen. Ook zullen we met stewards gaan werken als service aan het publiek. Ik verwacht niet dat we als bestuur voor verras singen zullen komen te staan. Me dunkt dat we ons aardig heb ben voorbereid op onze nieuwe status." Eten Ook rond het eerste elftal wor den de faciliteiten verbeterd. „Na afloop van de trainingen willen we er voortaan voor zor gen dat er wat te eten klaar staat voor de selectie. Nee, vaker trai nen is niet nodig. De jongens worden drie keer per week on der handen genomen door Ro nald Klinkenberg. Je ziet duide lijk dat ze er zin in hebben. Zelf verheug ik me ook op hetgeen komen gaat. Ik wil alle wedstrij den, uit en thuis, gaan bezoe- kfen. Als voorzitter kun je je naar mijn mening niet permitte ren om thuis te blijven wanneer het eerste elftal speelt. Je hoort er gewoon bij te zijn, zo simpel is dat." ROTTERDAM De Regat ta, die van vrijdag 28 tot en met zondag 30 augustus wordt gehouden op de Nieu we Maas, belooft nog meer sportief spektakel dan in bei de voorgaande jaren. Naast de formule 1 powerboatraces en de waterski wedstrijden om de Europacup staan Deep V-races en een sloepenrace op het programma. 'Er moe ten meer grote dingen te zien zijn op het water', verklaart Martin Hanson van het ge lijknamige organisatiebu reau. 'De rivier is 1800 meter breed, er moet voor alle men sen langs de kant wat te 2ien zijn.' Bij de powerboat formule 1 ra ces worden meer inschrijvingen verwacht dan vorig jaar. Dankzij de breedte van het water heeft Rotterdam opnieuw toestem ming om met dertig boten te starten. Time-trials zullen op nieuw moeten bepalen welke coureurs zondagmiddag de krachten mogen meten. Maar die voorronden zijn voor het pu bliek niet meer de enige bootra ces op zaterdag. Er komen Deep V-races, voor smallere boten, die overigens net zo hard gaan als catamarans in de formule 1. De powerboat-coureurs zijn al lemaal professionals. Voor hen is naast het publiek ook de prij- zenpot van Rotterdam bijzonder aantrekkelijk. Ze moeten im mers ook de mecaniciens in hun team betalen; de hoge kosten van het materiaaltransport wor den doorgaans door de sponsors betaald. Rotterdam heeft 50.000 dollar prijzengeld voor de for mule 1-races. 'Méér dan andere steden', aldus Hanson. 'De pun ten die hier te verdienen zijn tellen mee voor het wereldkam pioenschap. Dat is ook belang rijk voor de mannen. Maar bo venal komen ze voor het spekta kel. Ze willen er gewoon bij zijn in Rotterdam.' Dat de Rotterdam Regatta in korte tijd een gevestigde race is geworden in het internationale circuit, blijkt uit het feit dat de waterskiërs de Europese kampi oenschappen die aanvankelijk komend weekend in Italië zou worden gehouden, twee weken hebben vervroegd. 'Daar staan misschien drieduizend mensen', weet Hanson. 'De deelnemers kozen voor Rotterdam. We heb ben daar nu twee jaar meege daan, zeiden ze, en dat willen we nu wéér. Ze móésten het EK wel verschuiven!' Kleiduiven Hanson is verongelijkt over de door YVONNE VAN TOL TER AAR „Voetbalvere niging De Graafschap heeft een positieve uitstraling. Zowel binnen als buiten de vereniging is de sfeer heel goed", zegt Jos Verkerk van Hans Verkerk Keukens. „Hans Verkerk Keukens is een gezond bedrijf met een heel goede naam", verklaart commercieel manager van De Graafschap, Ton Fitsch op zijn beurt. Lovende woorden over en weer, en niet zonder reden. Deze zo mer gingen beide partijen een verbintenis terzake shirtsponsoring aan. Tenminste twee jaar lang zal de naam 'Hans Verkerk Keu kens' op de shirts van de eerste twee elftallen van De Graaf schap prijken. Fitsch legt uit waarom sport sponsoring tegenwoordig een steeds groter onderdeel vormt in de marketing-mix. „Sport sponsoring staat heel positief aangeschreven; steeds meer mensen nemen deel aan sport, ook actief." Toch ging Hans Verkerk Keu kens niet zomaar met De- Graafschap in zee. Behalve het feit dat er nogal wat geld ge moeid is met een sponsorove reenkomst, wordt met name voetbal ook nogal eens geasso cieerd met geweld. Jos Ver kerk: „Die associatie hebben we wel in onze overweging meegenomen; maar je moet je ook realiseren dat elke zondag zo'n 2,5 a 3 miljoen mensen naar voetbal kijken en ervan genieten. Bovendien is De Graafschap absoluut geen agressieve club. De afgelopen tien jaar heeft De Graafschap niets met geweld" te maken ge had." Ton Fitsch vertelt hoe de club altijd vooruit tracht te denken om eventuele problemen met supporters te voorkomen. „We hebben een speciale veilig heidscommissie. Die komt we kelijks bijeen. Sinds kort heb ben we ook een perron vlakbij stadion De Vijverberg. De be zoekers kunnen nu linea recta naar de tribunes worden ge leid." Behalve een betere naamsbe kendheid, wil Hans Verkerk Keukens door middel van de sponsorovereenkomst ook re gionaal goodwill kweken. Jos Verkerk: „We merken nu al dat het publiek het waardeert dat we De Graafschap sponso ren." Maar wat zijn de ver wachtingen van Hans Verkerk Keukens omtrent promotie van De Graafschap naar de ere-divisie? Jos: „Wij verwach ten dat ze promoveren. In de voorbereiding voetbalden ze al verschrikkelijk goed en het is een leuk, jong elftal." Ton Fitsch is namens De Graafschap iets voorzichtiger over de promotiekansen van het eerste team: „De verwach tingen zijn heel hoog gespan nen en we willen natuurlijk graag kampioen worden, maar Heerenveen en NAC zijn heel sterke concurrenten. We zul len wel zeker een periodetitel pakken. Dankzij de nieuwe sponsor hebben we een aantal aankopen kunnen doen. Zo zijn Klaas Vink, Richard Ten- hagen, John Willems én Lowie van Schijndel in het team ge komen. Vanuit de eigen jeug dopleiding komen Reinder Hendriks, Dennis te Braak en Dennis Wissink het team ver sterken. Met dit team maken we wel een goede kans op de titel", aldus Ton. geringe belangstelling van som mige media. 'Na de marathon van Rotterdam is dit het grootste sportevenement wat Nederland kent. Vorig jaar stond er geen millimeter in de Telegraaf. Ze schrijven wèl over kleiduiven- schieten ergens in een heel klein plaatsje, maar voor de Rotter dam Wereldhaven Regatta is geen plaats.' Natuurlijk is Hanson blij met de aandacht die Veronica Televisie zal besteden aan de komende Regatta (een special van 35 mi nuten en acht promotie-clips). Met toeschouwersaantallen schermt hij maar liever niet. 'Er zijn evenementen die, als je de organisatie geloven mag, ieder jaar meer mensen trekken. Dan staat er in de krant dat er weer honderdduizend meer waren dan de vorige keer. Dat kan na tuurlijk niet. Er is een grens. Ik wil waken voor die tendens. Maar dat er de afgelopen jaar bij de regatta rond een half miljoen mensen waren, staat vast. Je kunt het op de luchtfoto's zien.' Show-elementen Zondag komt weer een waterski showteam een spectaculaire de monstratie geven en zaterdag en zondag zijn er vliegshows, met net als in 1990 een Zweedse 'wingwalkster' die het Guinnéss Book of Records heeft gehaald. Nieuw is elastiek-springen uit Duitsland. Het veelzijdige pro gramma is uniek, weet Hanson. 'Nergens op de hele wereld vind je deze combinatie van gróte wedstrijden en show-elementen. Als je hier alleen powerboatra ces zou doen, komen er mis schien enkele tienduizenden mensen. Juist die combinatie maakt dat het er honderdduizen den zijn.' Ruud Reinders, Eric Prein en Brigitte Middendorp één ontbreekt op de foto) trainen wekelijks onder leiding van Ans Tanis in het Vlaardingse Kolpabad. foto: ROEL DIJKSTRA door GERARD VERVER SCHIEDAM Ans Tanis had wat graag met Ruud Reinders, Eric Prein en Bri gitte Middendorp afgereisd naar de Paralympics, die tus sen 15 en 22 september in de Spaanse hoofdstad Madrid worden gehouden. Tijdens de Spelen voor verstandelijk ge handicapten moeten ze het echter zonder haar stellen. „Weetje, ik trek nu driejaar met het drietal op; het zijn gouden leerlingen. Ze hebben plezier in hun sport en ze slaan geen training over. Maar ja, die Paralympics is een nationale affaire en daar horen geen clubtainers bij. In gedachte ben ik er echter wel degelijk bij." Natuurlijk leeft ze mee, want Ans Tanis heeft de sportieve zorg voor het Schiedamse trio opgepakt toen ze in clubverband nog bezig waren met spelletjes en recreatief zwemmen. Ze heeft taboes en drempels moe ten slechten. „Want", zegt ze, „in die kringen meende men dat verstandelijk gehandicapten geen zwemdiploma's konden ha len en evenmin wedstrijden kon den zwemmen. Bovendien vond men dat je het ze niet kon aan doen om wedstrijden te verlie zen." Ans kan zich over dat vooroor deel nog opwinden. „In de maat schappij zijn verstandelijk ge handicapten bij voorbaat verlie zers, hoewel ze eigenlijk niet eens weten wat verliezen is. Moet je ze daarom het recht ontzeggen om te kijken waar hun grenzen liggen?! Om plezier te hebben over een eerste plaats die ze in een wedstrijd behalen?! Deze kinderen kunnen meer dan ouders denken." „Drie jaar geleden was'ik op de WK in Zweden. Daar waren lan den die al tien jaar bezig waren. Ik heb me toen heel openhartig zelf afgevraagd wat wij er op dat tijdstip en met die achterstand te zoeken hadden." Nu weet ze dat haar pupillen- in Madrid een goed figuur kunnen slaan. „Er is hard getraind. Net als voor de Olympische Spelen was er een limiet en die is gehaald. En ze zijn mentaal uit het goede hout gesneden. Of ze kans op een medaille hebben? Och, daar gaat het bij hen helemaal niet om. Mijn kinderen bekijken dat toch vanuit een ander aspect. Die gaan echt omdat deelnemen belangrijker is dan winnen. Zegt er laatst een: we gaan om te verliezen en mochten we win nen, dan is het mooi meegeno men." dammer sinds februari weer in training is, is in het krachtsportwereldje ai lang en breed bekend. 'Ik heb twee jaar helemaal niks gedaan', verklaart Wolders. 'Al sinds '85 heb ik last van een blessure aan m'n rechterhand. Bij een vechtpartij kwam er een tand in m'n ringvinger en her haaldelijk moest ik hiervoor be handeld worden. M'n laatste wedstrijd was de sterke-man in Spanje, 1989. Ik werd er tweede. Maar de AVRO belde niet meer. Toen heb ik besloten te stoppen om me te laten opereren aan die hand. Ze hebben een knobbel eruit gezaagd, een rub ber prothese ingezet, een nieuw gewricht aangebracht en een pees in m'n arm verplaatst. Ik moet eigenlijk nog twee opera ties ondergaan om m'n vinger weer helemaal te kunnen strek ken, maar dat kan wel een keer tje tussendoor. Het is aan de bovenkant van m'n hand, heeft niet zoveel tijd nodig om te her stellen. Wolders traint momenteel drie keer per week met gewichten bij Bodyshape aan de Spangenseka- de. Hij heeft er weer zin in, wordt gemotiveerd door z'n trai ningsmaten Arie van Roon (75 kilo) en Mario Batenburg (90 kilo). 'De meesten zeggen: het is te laat. Maar in de krachtsport bereik je pas met 35, 40 jaar je top. Ik ben bovendien van natu re een laatbloeier. Ik ben pas op m'n dertigste begonnen met krachtsport, dus ik ben nog niet uitgeblust.' Veteranen 'Met veertig zit je, als je wilt, bij de veteranen. Maar daar voel ik me te hoog voor. Ik wil me met de besten meten. Als dat niet gaat, kan ik altijd nog een stapje terug doen.' Vooralsnog is Wolders van plan z'n succesreeks van de jaren tachtig voort te zetten. Vanaf '84 deed hij mee aan de sterke-man- wedstrijden. Hij eindigde één maal derde, twee keer tweede van de wereld en haalde bij de Europese wedstrijden tweemaal het zilver. In het powerliften werd hij éénmaal derde en twee keer tweede op de EK. Z'n grootste succes was, 1985 in Dal las (Verenigde Staten), de eerste prijs op het WK. 'Het eerste weekend van sep tember zijn er sterke-manwed- strijden in Zeeland. Ik ga er heen om te kijken, motivatie op te doen. Als het goed gaat, ben ik er volgend jaar weer bij. Nu ben ik er nog niet klaar voor. Als ik mee doe, doe ik mee om te winnen.' Basiskracht 'Er is in het wereldje niks veran derd. Het zijn nog steeds dezelf de gezichten. Al die jongens doen aan powerliften. Daar heb je je basiskracht van. Powerlif ten is echt sport. Sterke-man- wedstrijden zijn leuk. Achteraf krijg je meer respons, en het is natuurlijk leuk om op televisie te komen. Aan de andere kant: sterke man is maar één keer per jaar. Met powerliften hebben we doorgaans ééns per maand een wedstrijd. En sterke man is extra zwaar. Als een Engelsman sterk ste van de wereld is, fixeer je je op die Engelsman. Een jaar later is een Zweed de sterkste, pro beer je daar weer van te winnen en blijkt er plotseling weer een ander nóg sterker te zijn. De krachtsverschillen zijn klein. Wie een goede dag heeft, wint.' ROTTERDAM Ab Wol ders, bekend van sterke- manwedstrijden op televisie, werkt aan een come-back. Bij de open Nederlandse kampi oenschappen powerliften, zondag 27 september in Utrecht, hoopt hij z'n rentree te maken. De gewichtsklasse zal voor velen een verrassing zijn ('...ik heb nog een record staan dat ik wil pakken...'), maar dat de 41-jarige Rotter- Ab Wolders: 'Er is in het wereldje niks veranderd...'

De Havenloods | 1992 | | pagina 13