Voetbalcoach was sparringpartner van ex-wereldkampioen kickboksen SPORTKRANT'92 Sijmen en Martijn mokeren tegenstanders van de baan Snowboarder Harry Bogaerds zoekt 's zomers de sneeuw op Voor e en sfeervol bezoek... Slijterij Wijnhandel jj&m- Frank en Arnold Lobman willen het hoogst haalbare bereiken DE HAVENLOODS - HET ZUIDEN - DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1992 door COR HULSBUS ROTTERDAM „Als ik er niet was geweest om de klap pen op te vangen, dan was Frank nooit wereldkampioen geworden", aldus voetbal- coach Arnold Lobman. Met deze zin typeert de 42-jarige trainer van Zwervers Kin derdijk de broederlijke band. Beiden willen het hoogst haalbare in hun tak van sport bereiken, omdat ze nog vol ambities zitten. In dit unieke verhaal komen zij voor het eerst samen aan het woord: Beauty and the Beast. Een afspraak voor een interview is bijna even onmogelijk als een sneeuwbui in de zomer. Vandaar dat Arnold Lobman na de uitno diging van deze krant meteen contact opneemt met broer Frank. „Als ex-wereldkampioen is hij elke dag hard aan het trai nen om in november zijn mondi ale titel terug te winnen. Het is nog nooit gelukt om ons samen op een afspraak te krijgen." Een uur later lukt het dan toch. De 38-jarige ex-kampioen is vastbesloten op zijn gordel té heroveren en is elke dag op pad om zich optimaal voor te berei den voor misschien wel zijn laat ste gevecht. „Als ik in november wederom van Peter Aarts ver lies, dan stop ik met kick-bok sen. Schrijf dat maar op", klinkt het resoluut uit de mond van de Rotterdammer. Op 18 november, nota bene zijn verjaardag, stond het duel tegen Amsterdammer Aarts gepland. Frank Lobman wilde zijn mondi ale titel in de Maasstad houden en trainde als. een beest. Een Maar op de dag van het gevecht ging alles, ondanks een goede voorbereiding toch' nog mis. „Ik voelde me beresterk, maar werd door mijn manager, Joop Mus terd verkeerd aangepakt. Hij wist dat ik een rustige dag wilde hebben. Pas 's avonds om twaalf uur moest ik in de ring verschij nen, maar hij sleepte me over dag nog voor de televisiecamera. Voor een uitzending die pas we- kèn later op de buis te zien zou zijn. Mijn concentratie was weg. Later op de dag waren er nog meer momenten waardoor ik niet echt in de wedstrijd kwam. Musterd riep ook tijdens het ge vecht allerlei aanmoedigingen, die bij mij juist averechts werk ten. Hij had het over mijn moe der, mijn broers enzovoorts, waardoor ik te agressief reageer de." Hij vervolgt: „Achteraf heeft mijn manager ook toegegeven dat'hij mij verkeerd heeft aange pakt. Hij is zelfs bereid om tij dens mijn volgende gevecht in de ring deze bekentenis te her halen. Het is dus gewoon jam mer wat er gebeurd is. Zeker als je weet dat er mensen zijn die in totaal een miljoen gulden op mij hadden gezet vanwege allerlei weddenschappen." „Elke topsporter heeft behoefte aan een goede voorbereiding. Mijn lichaam moet uitgerust zijn, wanneer ik in de ring sta. Natuurlijk weet ik ook wel dat je je sport moet verkopen middels een interview. Alleen het mo ment was verkeerd gekozen. Na dien is het contact tussen ons puur zakelijk geworden. Het liefst had ik een andere manager gezocht. Maar Musterd heeft mij geboycot. De sportschoolhouder beweert dat hij mij heeft ge maakt zoals ik nu ben. Ik laat hem in die waan, want het is juist andersom. Het is niet mijn bedoeling om alleen maar vuil te spuien, want natuurlijk heeft hij ook zijn goede eigenschappen. Vandaar dat ik hoop dat ik in november mijn wereldtitel hero ver." The Animal Broer Arnold luistert tijdens het interview geboeid naar de uit spraken van zijn vier jaar jonge re broer. Af en toe voegt de coach een opmerking over Frank toe. „De mensen denken nu dat hij de partij heeft verkocht, maar dat is natuurlijk grote on zin. Je 'geeft' je titel nooit uit handen voor een paar duizend gulden. Ze noemen hem niet voor niets 'The Animal". Frank is sterk en wil altijd de sterkste zijn. Dat had hij vroeger in Suri name al. Altijd wilde hij winnen van al zijn vriendjes. Dat instinct heeft hij altijd inzich gehad. Wij zijn opgegroeid in een sportfa- milie. Onze vader was 's och tends vroeg al aan het trainen en dat zagen wij dan. Frank wilde altijd vechten en meestal was ik degene die de klappen kreeg. Vandaar dat ik durf te stellen dat hij zonder mij nooit wereldkam pioen was geworden." „Ik heb altijd al als zijn sparring partner gefungeerd. Nadat hij tot de besten van de wereld doordrong, ging hij zich ook zo gedragen. Hij werd rustiger, maar kon nog steeds niet tegen onrecht. Als hij ergens ziet dat iemand onheus bejegend wordt, grijpt hij in. Het is een goed mens. Alleen kennen veel men sen hem niet zo, want zij zien alleen de kick-bokser die alleen maar wil winnen. Onze broer Hedwig heeft in de vechtsporten ook alles al bereikt wat er maar te bereiken viel. Echter, hij was in mijn ogen een gentleman, Frank is een 'killer', in mijn ogen ook de beste." De 45-jarige Hedwig is inmiddels boksschool houder in de Rotterdamse sport hal Schuttersveld. Voetbalcoach Arnold vervolgt: „Wij zijn alledrie anders van ka rakter. De mensen zien mij ook altijd als een rustige, correcte coach. Vandaar dat ik elke keer opnieuw gevraagd word dm een club onder mijn hoede te ne men. Vorig jaar kwam ik, na een fijne periode bij ASWH, bij Zwervers Kinderdijk terecht. Op dat moment hadden maar liefst acht spelers te kennen ge geven naar een andere club over te stappen. Dus moest ik met een zeer jonge spelersgroep pro beren in de tweede klasse te blij ven. Dat is ons niet gelukt. Maar niemand treurt daar om. Inte gendeel zelfs. We gaan nu in de derde klasse opnieuw beginnen. Een aanbiding van een andere, hoger spelende vereniging, heb ik daar zelfs voor afgeslagen." „Ik ben een man van principes. Als ik ergens aan.begin wil ik het ook afmaken. Vandaar dat ik het nieuwe seizoen vol vertrou wen tegemoet zie. Met vier aan winsten (Martin Buitendijk en Peter Verhoven van ASWH, Er- kan Akbaba van Alblasserdam Frank en Arnold Lobman: 'We zijn opgegroeid sportfamilie en Ton van Wijnen die van Streefkerk komt) moet het ons lukken redelijk bij de topploe- gen mee te draaien. Het lesge ven zit in mijn bloed, want als gymnastiekdocent wil ik al mijn leerlingen met het sporten bege leiden. Mijn broer Frank krijgt ook vaak de nodige tips cadeau. Met mijn zwarte band karate weet ik het een en ander van vechtsporten af. Allen niet ge noeg om als coach op te treden. Bij het kick-boksen wordt slechts tien procent van de pun ten met de voeten gescoord." Zwaargewicht Frank Lobman knikt en voegt toe: „Wij gebruiken inderdaad onze vuisten veel meer dan onze voeten. Maar eigenlijk zijn alle vechtsporten, waarbij de benen mogen worden gebruikt, afkom stig uit Japan. Het Japans karate is eigenlijk de moeder der vechtsporten. Elke trap bij een vechtpartij is eigenlijk een kara tetrap. Alleen, niet zoals de Azi aten het graag zouden willen zien. Het gaat om de beheersing van de trap, de techniek." „Kick-boksen is in Nederland heel populair. In november moesten de toeschouwers tussen de 75 en 300 gulden neertellen voor een kaartje. De rest van de aanwezigen, die het bordje 'uit verkocht' aantroffen konden op een videoscherm de wedstrijden zien. Helaas zijn er te weinig grote evenementen in ons Ian'iJ. Vroeger kon ik eigenlijk hele maal geen tegenstanders vinden. Dat was overigens mijn eigen schuld. Ik was veel te wild en te enthousiast. Al in de eerste ron de sloeg ik mijn opponenten te gen het canvas. Later ben ik rus tiger geworden, want ik merkte dat niemand meer tegen mij durfde te vechten. In 20 jaar heb ik pas één partij verloren. Uitge rekend op mijn verjaardag. Mar dat was el mijn laatste neder laag. In november krijgt Peter Aarts in Amsterdam een heel andere Frank Lobman tegen over zich." door GERARD S. VERVER MAASLAND Anfcities? De broers Sijmen en Martijn de Lange zijn niet te beroerd om met hun racket dodelijke slagen uit te delen. Dat blijkt ook wel. De één staat in het district Rotterdam torenhoog op de Bl-ranking, terwijl de ander in het toernooiencir- cuit als C2-er de ene na het andere Cl-victorie binnen sleept en dadelijk de sprong naar de B2-status maakt. Toch is er, gevraagd naar het vervolg, een hapering. „Hangt er van af', is de rela tiverende reactie, „natuurlijk gaan we voor het hoogste, maar dat wil niet zeggen, dat voor ons de A-status haal baar is." Sijmen de Lange stond inmid dels op twee A-toernooien wel in de halve finale, „maar", is de toevoeging, „het verschil tussen A- en B-tennis is aanzienlijk en de drempel om de A-lijst te ha len groot." Laat daaruit niet de conclusie getrokken worden, dat de beide broers wat freewheelend door de tennisdreven zwerven. Als er één stel bezig is om op het gravel 'dood en verderf te zaaien, dan zijn het de jonge Maaslanders wel. Op karakter ook, want ze ker de oudste houdt het erop, dat de aanhouder altijd wint. Zegt hij: „Er zijn zoveel jongens die beter spelen dan ik, maar de pijp aan Maarten geven wanneer ze bij 5-5 en nadeel een neder laag in zicht denken te hebben. Dat zijn 'loosers'. Zelfvertrou wen hoort deel uit te maken van het karakter. Ik zit soms ook maar wel heel even eens in zo'n dal, maar heus dat ik me er wel uitpraat." Martijn de Lange is drie jaar jonger dam zijn broer Sijmen. Heeft veel van hem geleerd. Sij men: „Op de baan is hij wat liever dan ik. Komt óok minder overtuigend over." De vrienden- voor-het-leven trekken veel met elkaar op. De oudste: „We trai nen samen. Zeker nu hij wat ouder wordt, wordt het krachts verschil kleiner en gaat hij de ballen ook harder slaan. Vol gend jaar is hij B2 en ik ver wacht echt, dat hij met dat ni veau niet eens veel moeite zal hebben." Het moment dat ze elkaar in een toernooi ontmoe ten is niet ver af. Ze dollen el kaar. Sijmen: „Ik zal nooit van hem verliezen" en Martijn uitda gend: „Over twee jaar pak ik hem." Gezonde concurrentie geba seerd op de voor hen voor de hand liggendè wens om te pres teren. Ze hebben er ook alles voor over om zo beslagen moge lijk op het ijs te komen. Jong geleerd, oud(er) gedaan. Maar dat 'jong geleerd' geldt vooral voor Martijn. Sijmen noemt zich een laatkomer. Topsportplan Het levensritme van beide jon gens is inmiddels helemaal aan gepast aan hun sport. Daarbij wordt hun studie niet vergeten. Beiden profiteren ze van de faci liteiten, die het Ministerie van Onderwijs sinds kort voor ta lentvolle sporters heeft gescha pen. Dankzij het topsportplan bezoeken ze een normale scho lengemeenschap. Maar dankzij een uitgekiend lesrooster krijgen topsporters voldoende ruimte om zich in hun discipline te be kwamen. Dat dit zijn vruchten afwerpt blijkt bij Sijmen de Lange. Zijn vader: „Aanvankelijk volgde hij een andere school. Daar ging hij -steeds met de hakken over de sloot over. Dankzij het aange paste lesrooster is er rond zijn studie en training meer rust ont staan en presteert hij op school ook evenwichtiger." Overigens moet je wel iets in de mars heb ben om dergelijke faciliteiten te verweren. De eigen bond moet het aankaarten bij het NOC, die dat dan op zijn beurt in de rich ting van het ministerie stuurt. De beide hard-hitters hebben het 'een dag zonder tennis, is een dag niet geleefd' huizenhoog in het vaandel staan. Ze kunnen niet zonder. In de afgelopen maanden is dat voornamelijk in gevuld door de toernooien, maar in minder drukke wedstrijdtij den maken de heren dagelijks hun twee trainingsuren. Wolf „Op de baan moet je een wolf zijn", lanceert Sijmen de Lange. Het vervolg op de vraag naar de ambities mocht dan wat afstan delijk zijn, een dergelijk citaat geeft weer waar het bij de Maas landers om draait. Ze relative ren hun tennis niet. Gaan er voor en hebben er met de onvoorwaardelijke steun van hun ouders alles voor over om de onderste steen boven te krijgen. „De A-klasse? Het hangt er van af hoe ik volgend jaar ga presteren." Terwijl foto graaf Gerrit de Heus vervolgens tracht om het De Lange-duo ge groepeerd voor de lens te krij gen, vertelt vader Jan de Lange, dat ze de ontwikkelingen van hun kroost maar op zich af laten komen. „Het gaat er vooral om dat ze met beide benen op de grond blijven staan. Vandaar dat we het maar op ons af laten komen. Een jaar of vier geleden was de B-klas het doel. Nu staat hij 120ste op de A-ranking en zijn we het doel van destijds al lang voorbij." Sijmen de Lange betwijfelt ech ter of hij ooit de top-tien zal binnenmarcheren. „Mijn voe tenwerk is abominabel. Echt een ramp. Ik zal niet teveel verklap pen anders profiteren mijn te genstanders er dadelijk nog van. Of het te verbeteren is? Natuur lijk? Hij zegt het echter op een manier waarin veel twijfels ver pakt zijn. Martijn de Lange (inmiddels be zig met de opleiding van zijn broertje van twee jaar: 'Dat is nu al een kei') gaat zijn broer in rap tempo achterna. En hij ge niet er zichtbaar van. Want hij mag dan, zoals broer Sijmen het verwoordt, een 'softy' zijn, er is ook voor hem geen beter tennisr vermaak dan het van de baan vegen van de oppositie. Over ambitie gesproken. door COR HULSBUS NUMANSDORP Hoewel de meeste vakantiegangers deze zo mer volop van het mooie weer genieten en de Alpengangers de berghellingen gebruiken om een fraaie wandeling te maken, heeft Harry Bogaerds de afgelopen weken de sneeuw opgezocht. De 19-jarige Numansdorper was deze zomerperiode in de Ita liaanse bergen te vinden om zich voor te bereiden op een nieuw winterseizoen snowboarden. „Het zal een groot aantal men sen verbazen dat ik mijn vakan tie gebruik om op de pistes te trainen, maar in onze tak van sport moet je eigenlijk het hele jaar door oefenen. Zeker als je ooit tot de internationale top wilt doordringen. Gelukkig heb je in Oostenrijk en Italië glets jers waar je ook in de zomer maanden goede sneeuw kunt vinden. Zoals in Solden of op de Hintertuxpiste, waarop ik na mijn HAVO-examen al veertien dagen heb getraind. Eind juli heb ik een week in trainings kamp gezeten. Dit is totaal al drie weken voorbereiding in het buitenland," zegt Bogaerds. Hij vervolgt: „In totaal ben ik per jaar ongeveer tien weken per jaar op de sneeuwhellingen te vinden. Deze zomer hoop ik nog een keer naar de Alpen te kun nen. Terwijl ik elke vakantie ge bruik om te kunnen snowboar den. Om bij de nationale top te behoren, moet je veel talent hebben, maar bovenal veel trai ningsfaciliteiten. De mensen zul len mij nooit horen klagen dat ik zo vaak op pad moet. Want ik weet ook wel dat er heel veel mensen zijn, die niet eens een weekje naar de bergen kunnen. Gelukkig zijn mijn ouders altijd bereid om mij te steunen. Zij zijn eigenlijk mijn grootste spon sors. Daarnaast krijg ik veel steun van het team waarvoor ik uitkom. Bij Sims/Van Bellen kennen ze veel mensen in het buitenland, waardoor ik vrij makkelijk aan de pensions en hotels kom. Maar ook de lift- en skipassen worden deels vergoed, zodat ik me daar geen zorgen over hoef te maken. Ik ruil daar voor werk ik graag mee aan al lerlei reclamedoeleinden, zoals fotosessies voor agenda's en kle- dingfolders." Leraar Harry Bogaerds neemt regelma tig deel aan nationale en interna tionale wedstrijden. Zo was de Numansdorper op 20 juni in Ruchpen (Noord-Brabant) te vinden. In dit plaatsje werden de Nederlandse Kampioenschap pen Parallelslalom gehouden. In de finale werd hijzoals zo vaak het geval was vorig seizoen, uit geschakeld door Mark Jan Broers. „Maar die jongen kan zich bijna volledig op het snow boarden toeleggen, want hij gaat niet meer naar school en is afge keurd voor militaire dienst. Het schijnt dat hij zich professional noemt." „Op kunststofbanen worden re gelmatig wedstrijden gehouden, zo'n tien per jaar. Bij slalomra ces moeten twee tegenstanders op twee banen naast elkaar uit komen. In de finale verloor ik beide manches. Bij het Neder lands Kampioenschap Free-style verloor ik van teamgenoot Pa trick van de Graaff. Al met al prestaties waar ik toch tevreden over mag zijn. Ik behoor tot de top van ons land op het gebied van snowboarding." Harry Bogaerds houdt zich niet alleen bezig met wedstrijden. Hij geeft ook les. „In Oostenrijk heb ik mijn bevoegdheid ge haald om les te mogen geven. Regelmatig volg ik bijscholings cursussen. Sinds kort heb ik nu ook een Nederlandse licentie, Harry Bogaerds: 'Het lijkt me ideaal om sport en studie te combineren'. v. -Foto:-Rein Géleijnse waardoor ik ook in ons land les mag geven." Examen „Op Europees gebied heb ik me het afgelopen jaar niet echt kun nen meten vanwege mijn eind examen. Het EK moest ik aan me voorbij laten gaan, dat was wel jammer, maar mijn school ging voor. Gelukkig heb ik mijn diploma behaald, waardoor ik verder kan gaan studeren." „Ik zou dolgraag fysiotherapeut willen worden en heb me op ver schillende HBO-instellingen la ten inschrijven. Over enkele we ken weet ik wat dat betreft meer. Het lijkt me ideaal om sport en studie te combineren. Want als je nog op school zit, beschik je over veel vrije tijd. Zodat ik de vakanties weer kan gebruiken om in het buitenland te trainen." „De echte internationale top is nóg ver weg, maar dat is ook logisch. Dat geldt voor alle spor ten waar je over sneeuwhellin gen moet beschikken. In Neder land gaan de kunststofbanen pas na september weer open, dus moet ik nog even mijn geduld zien te bewaren. In die tussenlig gende periode pak ik wel mijn skateboard uit de kast en ga ik daar op oefenen," aldus Harry SS m Zoekt u de huiselijke war fcp %f ÉJÊËk* *feer vm eiken stijl- sjeei 'an eiken stijl meubelen? Bezoek dÜ toonzalen van Burchthuys InteriemU kunt Iff rajf en ongestoord de d koliek ties bekijken. U merken tie idee ni;i i SCH, RFBD 's-Grawnland Lage Land TelefcÉÉ 01$45 r riJK kbTO Aanbiedingen geldig van 26 augustus tot en met 8 september 1992. «ERBÜEVEl PEACHTREE Fruit Likeur Whisky COTES DU RHONE PONT D'AVIGNON ST. ALBIN BORDEAUX A.C. Zwart Janstraat 25b, 010-4667364 Soepele, smaakvolle, evenwichtige rode Bordeaux met een persoonlijk karakter temperament. Vlug en aangenaam te drinken en bezit een grote souplesse vanaf de start. Een wijn voor elke gelegenheid. Kleiweg 32, 010-4611922 bcmedamse- weg 167a, OIO- 4159484 Het boeiende wijngebied f van het Rhönedal is met zijn jaarproduktie van ruim 2 miljoen hl. wijn (na Bordeaux) de grootste leverancier van flessen die recht hebben op het fel begeerde "Appellation d'Orgine controlêe" etiket. Deze dieprode wijn is soepel met een levendig bouquet dat doet denken aan jong fruit!

De Havenloods | 1992 | | pagina 14