Smit Havensleepdiensten stelt negentig matrozen op non-actief rüJn WATERWEG Bijzonder programma op twintigste H&B-feest Vlaardingen gaat hondepoep te lijf uJ Jagers zien geen verschil tussen hout- en postduiven DE HAVENLOODS Streekmuseum draait film over Van Lier KCA-depot gesloten Kampeernacht Westgaag afgesloten Introductiecursus schermen Over hoofse liefdes en andere vertellingen Directie geeft 'jonge' werknemers met diploma voorrang bij promotie Afscheid van Jaap Vink We groeien en zwijgen door" INGEZONDEN BRIEF Het komt herhaaldelijk voor dat postduivenhouders hun vaak met zorg gekweekte dui ven kwijtraken omdat ze wor den afgeschoten door jagers. Kennelijk staat men er niet bij stil dat deze dieren niet alleen een hoge waarde kunnen heb ben, maar dieren van een an der zijn. 'Hoe is het mogelijk?' zult u zich afvragen. Weten de jagers dan niet het verschil tussen een houtdujf en een vluchtduif? Het verschil is overduidelijk. Ook in de vlucht is goed te zien of het een houtduif of een an dere duif is. Wanneer de jacht wordt geopend, moet men dan maarin de meest letterlijke zin raak schieten? Wij, als eigenaren van postduiven, be drijven toch ook graag onze sport? Voor ons is het daarom onbegrijpelijk dat er dan toch steeds postduiven worden ge schoten. Wij komen er nu zachtjes aan achter waarom het al dan niet toestaan van de jacht nu discussie is. Wordt het langzamerhand geen tijd dat in dichtbevolkte gebieden de jacht geheel wordt verboden? Als de eendenjacht wordt ge opend dan is de rust in de wei- degebeiden verstoord. Als ook andere groepen, zoals de post- duivenbezitters, worden bena deeld, vraag je je af: Moet dit nu maar zo? Als jagers het verschil tussen een vluchtduif en een houtduif niet zien, zouden er dan ook geen andere dan bejaagbare vogels het slachtoffer worden? Wij menen dat een doeltref fende controle zeer noodzake lijk is, vooral daar waar al meermalen postduiven zijn af geschoten. Het is nu eenmaal verboden om andermans (huis- jdieren dood te schieten. De dooddoener 'Ik dacht dat het een houtduif was' is naar onze mening wel e'rg zwak. Een verontruste postduiven- houder, M. Rodenrijs Maasland DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1992 VLAARDINGEN Met een gerichte voorlichtingscampagne wil de gemeente Vlaardingen het toenemende aantal klachten over hondepoep te lijf gaan. Hondenbezitters zouden ver zocht moeten worden hun vier voeter de uitwerpselen te laten deponeren in ruige grasstroken, tussen de bosschages en op braakliggende terreinen. Met name in groenstroken zouden hiervoor uitsparingen kunnen worden gemaakt. In het kader van het schoonhou den van de stad zouden deze plekken extra aandacht moeten krijgen. Van het plaatsen van bakken met plastic zakjes of iets dergelijks waarmee de honden bezitter 'bij ongelukjes' kan op ruimen wordt nauwelijks of geen resultaat verwacht. Ook ver wacht men dat deze bakken re gelmatig over de straat gekie perd zullen worden. „Ik merk hierbij op dat in dit geval van een harde aanpak - intensief toezicht en strafrechte lijk optreden - geen succes te verwachten is", zo schrijft hoofd van het Werkverband Milieu R. A. Blom aan burgemeester en wethouders. „De kosten die hiermede gemoeid zouden zijn kunnen beter - gedeeltelijk - be steed worden aan het opruimen en schoonmaken." De ROM gaat nu de plannen nader uitwer ken en een kostenraming opstel len. WATERWEG Streekmu seum Jan Anderson draait zater dag 29 augustus de film waarin ex-collega's en vrienden van bur gemeester Van Lier óp hun ma nier afscheid nemen van Vlaar- dingens eerste burger. De rol prent is dinsdag in verkorte ver sie uitgezonden tijdens de bij zondere raadsvergadering ter gelegenheid van het afscheid van Van Lier. De film, die door de gemeente cadeau is gedaan aan Anderson, wordt aan de Kethel- weg 50 in Vlaardingen op Cine- ac-achtige wijze gedraaid tussen 14.00 en 16.00 uur. MAASLAND - Het KCA-de- pot van de gemeente Maasland is bij een inspectie door de pro vincie afgekeurd. Het depot aan de Molenweide is daarom geslo ten voor het inleveren van klein chemisch afval door particulie ren en bedrijven. De laatste ca tegorie kon slechts kleine partij tjes chemisch afval bij het ge meentelijke depot afleveren. Voor grotere hoeveelheden wa ren de bedrijven reeds aangewe zen op erkende KCA-inzame- laars. De gezamenlijke reinings- dienst van De Lier, Maasland en Schipluiden (LMS) heeft nu be sloten de inlevermogelijkheden voor bedrijven geheel stop te zetten. Particulieren moeten klein che misch afval bewaren in de che- mobox, waarover elk Maaslands huishouden reeds enige tijd be schikt. De chemocar rijdt op 5 oktober door de straten in de bebouwde kom om de inhoud van de milieuboxen op te halen. Op 6 oktober komt de chëmocar het KCA in het buitengebied op halen. Echter alleen op telefoni sche aanvraag bij het gemeente huis, nummer 13777, tot 2 okto ber. Tevens kan op 5 oktober tussen 17 en 19 uur KCA worden aangeboden bij de chemocar, die dan bij het Kastanjehof staat. Het depot aan de Molen- weide blijft op de eerste zater dag van de maand wel geopend voor het opleveren van grof vuil. HOEK VAN HOLLAND Voor het negende jaar kunnen kinderen van het basisonderwijs een nachtje kamperen op het terrein van het zwembad Hoek van Holland aan de Cordes- straat. Ze zijn welkom in de nacht van vrijdag 4 op zaterdag 5 september. Het bouwen van een huttendorp ging dit jaar niet door. In plaats daarvan vermaakten de kinde ren zich vorige week woensdag bij Bos en Duin aan de Kerkhof- weg op een sport- en spellendag met een zeephelling, zomerski, kruiptunnels en kruipnetten. Wegener huLsearvhuLsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010-4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30-17.00 u„ vrijdag 08.30 tot 16.00 u. ADVERTENTIEVERKOOP: VLAARDINGEN: H. v/d Ende (tel. privé 010 - 4.709.088) SCHIEDAM N. v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) MAASSLUIS A. v. Yperen (tel. privé 010 - 4.709.829) DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (teLprivé 01880-32405) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694). REDACTIE: Peter Braad (eindredacteur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp. Sport Gerard S. Verver (tel. privé: 01899-17787) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.- directeur Wegener huis-aan-huisbladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 s_ MAASLAND De Westgaag is van de Burgerweg tot de He renlaan voor doorgaand verkeer afgesloten. De aangrenzende percelen blij ven, met enig oponthoud, be reikbaar. Voor het doorgaande verkeer is een omleidingsroute aangegeven. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden duren de werk zaamheden tot l oktober. Het deel van de Westgaag tussen de Burgerweg en de Herenlaan wordt in de toekomst behalve voor het bestemmingsverkeer verboden gebied voor motorrij tuigen. De weg is al jarenlang in gebruik als sluiproute. Er wordt veel te hard gereden. Verkeersdeelnemers uit Maas land richting Westland en uit Maassluis richting Delft zullen gebruik moeten maken van an dere routes. Dat kan via de Bur- gerweg/Coldenhovelaan en Rijksweg 20 dan wel recht streeks via de Rijksweg. De werkzaamheden gebeuren in op dracht van de Reconstructie commissie Midden-Delfland (te lefoon 01899-22011 voor vra gen). WATERWEG— Schermvere- niging Trefpunt organiseert ook dit jaar weer een introductiecur sus schermen. In tien lessen krij gen de beginners de gelegenheid om de grondslagen van de schermsport onder de knie te krijgen. Schermen is in beginsel een sport voor iedereen. Belang rijke eigenschappen voor scher mers zijn snelheid, concentratie, gevoel voor detail en natuurlijk techniek en doorzettingsvermo gen. Doelmatige kleding, en uit rusting, maar ook stringente re- gelementen zorgen voor een op timale bescherming van de deel nemers. De Vlaardingse vereniging telt dertig-leden. De trainingen wor den gehouden in een gymzaal aan de Thorbeckestraat. De schermcursus wordt gehouden in de periode van 17 september tot 26 november steeds op de don derdagavond. Materiaal en spe ciale schermkleding worden door Trefpunt ter beschikking gesteld aan de deelnemers. Deelname kost 85 gulden en be langstellenden kunnen zich voor 31 augustus opgeven bij Henny Warmerdam (tel. 4713258), Pa mela Russel (tel. 01899-14959) of bij Jan Buijsse (tel. Ó1738- 8208). een voorstelling of een plekje dat ze nog nooit hadden gezien of hadden beleefd. Vlaardingen met z'n prachtige stadspark waar al zoveel is gebeurd en waarover zowel oude en nieuwe Vlaardin- gers iets wisten te vertellen de afgelopen tijd. Onze burgemees ter is weg, de subsidie is op en het park moet weer een tijdje tot rust komen. Bomen komen uit de grond, ze proberen zo hoog mogelijk te reiken en intussen steken ze hun armen uit. Bomen beginnen onder de grond, als wortel. Als ze eenmaal boven de grond komen gooien ze alles opzij, het heet dat ze tegen de verdrukking in groeien. Ze bemoeien zich niet met het wel en wee van de mensen, want ze behoren tot de natuur. Mensen niet. Mensen behoren tot de cultuur, die ze zelf op hun geweten hebben. Toch is er riog heel wat natuur in de mens en z'n cultuur, meer dan je denkt. Andersom komt ook voor, er zijn bomen die door mensen geplant zijn. Die groeien op bevel van de mens. Daar bemoeit de cultuur zich met de natuur. Maar als ze eenmaal een boom zijn trekken ze zich niks meer aan van de mens. Dan behoren ze tot de natuur. Ze groeien en zwijgen. Met deze regels van de Nederlandse schrijver Armando uit de bundel Krijgsgewoel (1986) heeft De Havenloods de afgelopen tijd een serie artikelen aan het Vlaardingse Hof gewijd. In deze voormalige ambachtsheerlijkheid vonden deze zomer tal van culturele activiteiten plaats, met als hoogtepunt een afsluitende Beeldende Kunst-manifestatie op zaterdag 22 augustus. Dat was reden om het Hof van alle kanten te belichten. Dat alles onder het motto't Hof: Over Hoofse liefdes en andere vertellingen'. Deze week het slot. WATERWEG - Alles is weer verdwenen. De vele honden, de vuilniszakken, de belangstellen den, de pottekijkers, de RB's, de hoogwerker enzovoorts enzo voorts. Het park het Hof is weer in ruste en groeit en bloeit na het Hof van Spektakel door. Het Hof als duister decor van zoveel vertellingen. Het geheim zal be waard blijven na wat er allemaal deze zomer is gebeurd. Mensen vertellen elkaar graag alles door en kunnen hun geheimen vaak niet voor zich houden. We zien elkaar op straat, in de super markt of misschien wel in het Hof. We kwebbelen en roddelen graag over wat we gezien en ge hoord hebben. Het liefst kraken we gewoonlijk dingen af. Bomen zijn anders dan mensen. Ze groeien en zwijgen. De regels waarmee deze serie over het Hof weken geleden is gestart luid den: 'Iedereen van jong tot oud is er wel eens geweest. In het Hof zijn heel wat dingen ge beurd. Iedere Vlaardinger zal op z'n minst wel een anecdote we ten over wat zich in het Hof heeft afgespeeld. Misschien moet je je verhaal wel fluisteren. Wie kan zich nog herinneren wat er op bepaalde zomeravonden is voorgevallen?' In ieder geval was er op zaterdag 22 augustus 1992 iets heel bij zonders aan de hand. Bomen kregen schilderijen om hun nek. Bomen zagen vanuit hun takken vreemde vogels vliegen. Hun oude takken werden in brand gestoken. Ze stonden voor een avond in de belangstelling. En dat gold ook voor het hele spek takel. Honderden fluisterende mensen schuifelden door het park en zagen het Hof op een heel andere manier. Geheimzin nig, mooi verlicht en af en toe stond in het schrijven te lezen dat sommigen van zijn collega's hun baan zouden kwijtraken. „Voor allen, voor de een wel licht nog meer dan voor de an der, is dit een pijnlijke bood schap", zo schrijft directeur G.J. Dufornée. „Wij vragen u dan ook begrip voor hun situatie en vertrouwen er graag op dat ze als collega's op uw steun kunnen rekenen. Met deze reorganisatie en personeelsverminderingen is ons bedrijf beslist nog niet uit de gevarenzone. Wel is de weg naar een gezond bedrijf ingeslagen, maar volledig herstel is slechts mogelijk als iedereen, zowel op de vloot als op kantoor, zich hiervoor tot het uiterste wil in spannen. Wij doen dan ook een beroep op u om ondanks de moeilijke tijden de blik op de toekomst gericht te houden en gezamenlijk aan die toekomst te werken." „Ik heb natuurlijk makkelijk praten,", reageert Van der Vel de, „maar voor die negentig is het ontslag zwaar te verwerken. Ze hebben straks zonder papie ren vrijwel geen kans om nog aan de slag te komen. Maar ook zij die ouder dan 54 jaar zijn en nu al in inkomen fors achteruit gaan is het zeker geen pretje. Nog 85 procent en na een jaar nog maar 80 procent van je loon is niet veel. Dan zit je nog maar een paar procent van de normale WW. En ook voor hen is het moeilijk ander werk te vinden. Maar ja, de bonden zijn akkoord gegaan met het Sociaal Plan en dat wordt nu ten uitvoer ge bracht. Beter een Sociaal Plan dan helemaal geen. Want dan waren de ontslagenen nog slech ter uit geweest", aldus Ben van der Velde. VLAARDINGEN Het Ha ring- Bierfeest beleeft zater dag 5 september z'n twintigste editie. En daarom heeft de or ganisatie een bijzonder pro gramma samengesteld. Bij wijze van uitzondering begint het Vlaardingse feest eigenlijk al een beetje op vrijdagavond. Op een ponton in de Oude Haven treedt dan namelijk het Douane orkest op samen met pianist Louis van Dijk en de Ameri kaanse bariton Michael Ryan. Het concert begint om .21.00 uur. In een ander deel van de haven is een vlootschouw met 35 oude zeilschepen, met alle toeters en bellen. Voorzitter Rinus van Santen van het H&B-bestuur zou graag zien dat omwonenden hun huis van feestelijke verlich ting voorzien om aan het schouwspel een extra cachet te geven. „Kaarsen, waxinelich tjes, deurlampen en dergelijke zodat de karakteristeke haven panden een feestelijk aanzicht bieden. Er zijn die avond overi gens nog geen horeca-activitei- ten zoals het publiek dat op het echte Haring- en Bierfeest ver wacht", aldus Van Zanten. Het vroege begin van het feest bete kent dat vrijdag al om 19.30 uur het parcours niet meer bereik baar is voor het verkeer. Ook kan men in de omgeving niet meer parkeren vanaf 18.00 uur. Zaterdag om 11.00 uur barst dan het echte feest los. Opnieuw wordt de opening verricht door loco-burgemeester John Rans- huijsen. Vlaardingen heeft na melijk op 5 september geen bur gemeester. Van Lier is met pen sioen en Stam nog niet geïnstal leerd, al komt de laatste wel naar het feest toe. „Dus John is weer de klos", zei Van Zanten maandagmiddag tijdens een persconferentie. „Maar ja, hij vindt ook wel leuk, hoor." Ope- ningsact is het Britse duo Grant and Forsyth, gecontracteerd door het echtpaar Weekhout van het '(t Oud Hollandsch Koffy en Pannekoekenhuis dat sponsor is van het feest. „Ook dit jaar is het traditionele basisplan gehandhaafd", liet Van Zanten weten. „Wat echter niet terugkeert is de paarden markt. Vorig jaar hebben we moeten vaststellen dat, na het succes in 1990, de belangstelling WATERWEG Negentig werknemers van Smit Ha vensleepdiensten hebben vo rige week te horen gekregen dat hun arbeidsplaats begin september 'komt te verval len'. Zij zijn dinsdag 18 augustus in afwachting van hun ontslag meteen op non- actief gesteld. Sommigen werden zelfs diezelfde dag nog tijdens hun werk van boord gehaald door mede werkers van de afdeling Per soneelszaken. Het gaat om ongediplomeerde matrozen en motordrijvers met weinig kansen op de arbeidsmarkt. De Vervoersbond FNV on derzoekt de mogelijkheden om de ontslagen over meer verschillende functies te ver delen. Acties zijn uitgesloten. In mei van dit jaar bereikten de vakbonden overeenstemming met de directie van Smit Ha vensleepdiensten over een reor ganisatie en een begeleidend So ciaal Plan. Driehonderd arbeids plaatsen moesten verdwijnen, zo had de directie aangekondigd. Het bedrijf, waar 750 mensen werkten en onderdeel uitmaakt van Smit Internationale, ver keert al jaren in de rode cijfers en wil goedkoper gaan werken. Begin september wordt de be manning van een sleepboot gere duceerd tot drie man en die moeten ook nog eens twaalf ex tra uren stand-by zijn zonder be taling.-Wachten op werk is dus niet langer betaalde arbeid. De meeste vakbondsleden slikten de voorstellen. De actiebereidheid was niet groot omdat men bang was dat door acties het Sociaal Plan ingetrokken zou worden. van zowel de deelnemers als van het publiek een derde editie niet rechtvaardigde." De vorig jaar geintroduceerde Miss Haring- Bierverkiezing keert wel terug. De modeshow wordt muzikaal omlijst door The Rita Young Show. „Nieuw dit jaar is dat de laatste dag van de najaarskermis op het evenemententerrein aan de Hoflaan samenvalt met het Haring- Bierfeest. Een extra stimulans voor ons en voor de kermisexploitanten", aldus Van Zanten. Voorts noemen Van Zanten en zijn 'ministers'nog een aantal to pattracties: Telekids op het Veerplein, de autodealershow samen met het radioprogramma Hollands Glorie bij de Oostha- venkade en het ponton in de Oude Haven met optredens van Donna Lynton, May wood en Frank Ash ton. Bijna alles loopt op een rolle tjes. Het bestuur heeft nog één groot probleem, namelijk een tekort aan vrijwilligers voor het plaatsen van dranghekken, het hijsen van vlaggen, de controle op het parcours en het aanbren- Het Haring- Bierfeest beleeft zaterdag 5 september z'n twintigste edi- gen van wegversperringen. Peter sen gebruiken. Belangstellenden van Nielen, 'minister van trans- kunnen zich bij hem aanmelden port', kan dus nog sterke men- via nummer 4746858. VLAARDINGEN Jaap treden'. Vink, een bekend gezicht in de Tussen 16.00 en 17.00 uur staat Vlaardingse sporthal aan de Flo- de kantine van het kantoorge- ris de Vijfdelaan, gaat de ge- bouw van gemeentewerken aan meente Vlaardingen verlaten, de Hoflaan 27 open om afscheid te nemen van Jaap Vink, die De beheerder van de twee sport- daarna nog meer tijd zal gaan hallen krijgt op vrijdag 4 sep- besteden aan zijn hobby: schrij- tember een receptie aangeboden ven. De Vlaardinger is ook be- omdat hij gebruik maakt van de kend van de boeken over de lot- regeling'vrijwillig vervroegd uit- gevallen van teckel Sue. Dan zouden zij met lege handen achterblijven. Geen baan meer en ook geen afvloeiingsregeling meer. Ook waren werknemers en werkgever doordrongen van het feit dat het bedrijf slecht draaide en er wat moest worden gedaan om het van de ondergang te behouden. 'Oprotpremie' Eén van de overeengekomen voorstellen was de 54plus-rege- ling. Werknemers die op 1 april ouder waren dan 54 jaar krijgen bij ontslag het eerste jaar 85 pro cent van hun laatstverdiende loon, het tweede jaar 80 pro cent. Hiervoor komen hoofdza kelijk zo'n 130 kapiteins en ma chinisten in aanmerking. Zij zul len op non-actief worden gesteld zodra in het september het nieu we dienstrooster in werking treedt. Daarnaast had iedereen tot 1 augustus jl. de gelegenheid om zonder opzegtermijn en met anderhalf jaar bruto salaris het bedrijf vrijwillig te verlaten. Van deze 'oprotpremie', zoals de vakbonden die noemen, hebben zo'n 50 mensen gebruik ge maakt. De directie zat nu nog met het probleem van de 90 ongediplo- meerden, die bij gebrek aan pa pieren geen kans op promotie maken. Door het vertrek van vele kapiteins en machinisten dreigt een tekort aan deze func ties. Volgens de plannen van het bedrijf gaan nu mensen met een papiertje die nog maar kort in dienst zijn vóór mensen die veel langer in dienst zijn en geen di ploma hebben. Sommigen van hen waren al vanaf .1974 in dienst. Steun Ex-voorzitter van de Onderne mingsraad en raadslid voor Groen Links in de Vlaardingse gemeenteraad Ben van der Vel de houdt zijn baan als machinist. Ook hij kreeg van de directie een brief, met daarin de nieuwe arbeidsvoorwaarden. Tevens De bemanning van de sleepboten van Smit wordt tot drie man gereduceerd

De Havenloods | 1992 | | pagina 3