Burgemeester Peper weet niet wat hij ziet Anneloek is terug uit Jeugdland Berichten uit het Wilde Westen van Rotterdam Vonkey Business! Verhalenwedstrijd gewonnen door Anniek Ferket Zesde jaargang nr. 9 September 1992 Hoofdredacteur/directeur: NICO HAASBROEK Eindredacteur: FRANK VAN DIJL Staffotograaf: MAARTEN LAUPMAN Radio Rijnmond Reporter verschijnt maandelijks als bijlage van De Havenloods en Het Zuiden in een opla ge van een half miljoen exemplaren in het zendge bied van Radio Rijnmond (93.4 FM) In opdracht van Radio Rijnmond Delftsestraat 21 3013 AD Rotterdam Tel. 010-4334433 gerealiseerd doör Frank van Dijl Mediaprodukties BV Binnen Walevest 21 3311 AA Dordrecht Tel. 078-148847 en uitgegeven door Wegener Huis-aan-huisbladen BV Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam Tel. 010-4699911 Advertentie-exploitatie: Wegener Huis-aan-huisbladen BV Inlichtingen A. van Mete ren Tel. 010-4699324 Het volgende nummer van Radio Rijnmond Reporter verschijnt op dinsdag 6 oktober 1992. Spannende weken wa ren het voor Anneloek Sollart. Drie keer vijf dagen achter elkaar presenteerde zij een uur radio vanaf Jeugdland in Ahoy, en ze werd daarbij bijgestaan door de Jeugdlandbende. Op Jeugdland werkte Radio Rijnmond nauw samen met De Havenloods en Het Zuiden. Het programma zat steeds lekker vol met onderwerpen als: huisdieren, de verhalen wedstrijd, het gastoptreden en het brutale telefoontje. Het spannendst was natuur lijk de laatste uitzending, want toen werd bekendge maakt wie de verhalenwed strijd had gewonnen. Dat was Anniek Ferket voor haar bij drage De hond met de puk kel'. In de uitzending van 14 augustus mocht zij het ver- haal-op-rijm nogmaals ten gehore brengen: „Er was een hond die heette Ukkel, die had op zijn staart zo'n grote pukkel. Hij ging er mee naar de dokter toe. Die zei: Hond, ben je levensmoe? Hier moet het mes in en dat is pas een begin. Daarna volgt er een operatie en we maken het bekend in de hele natie. De Anniek Ferket leest haar winnende verhaal voor. Anneloek Sollart (links) en Jelle Gunneweq van De Havenloods/Het Zuiden naast Anneloek) luisteren toe. (Foto's Hansje de Reuver) b°nd b,eSon te hyperventile- vrouwtje kussen. En verdomd Anniek Ferket is 11 jaar maa/ tUe" het is waar wat ik nu zeg: na De Hond-Baasje-Awiïd ging ^antus^nenmna681« 8811 T** WSS de hele PukkeI naar Fred Essen en zijn tfou- ervantussen en ging vlug zijn weg." we viervoeter Lucky. In de serie 'Het Wilde Westen', die in de zomer gedurende en kele weken was te horen op Radio Rijnmond in het lunc- hmagazine van Liesbeth van der Kruit, bracht burgemees ter Peper een bezoek aan Rot terdam West. Over zijn wan deling over de Nieuwe Bin nenweg ging de uitzending van 13 juli. Een transcriptie. Liesbeth van der Kruit: „Me neer Peper, kunt u misschien beschrijven wat u hier ziet?" Peper: „Ik zie hier een abri, waar iemand ligt te wachten zou je kunnen zeggen. Alsof ie van plan is om mee te gaan met de tram. Het is helder dat dit eigenlijk niet kan. 'Laten we daar duidelijk over zijn." Anoniem: „Dit gebeurt hier dus heel veel, ook in telefoon cellen. Ja dat maakt de com municatie voor sommige men sen werkelijk onmogelijk." Niet neergelegd Peper: „Wat doen we hier aan?" Wijkagent: „Normaal gespro ken haal ik ze weg, in dit geval heb ik hem natuurlijk even laten liggen, want dit is de waarheid die hier op straat ligt. (Lachend) Ik heb hem er niet neergelegd. Maar nor maal gesproken, dit is desas treus voor mensen die hier op de tram stappen, of die met him kindertjes hier willen gaan winkelen. Men gaat er voor omlopen en dat is na tuurlijk heel naar voor de winkelstraat. En daar ook, u ziet op dit moment een grote groep mensen met een afzet ting van de politie, ik weet niet wat er is gebeurd, maar het is ernstig neem ik aan, an ders is het niet afgezet." Peper: „Hier moeten we op Elke zaterdagochtend van 10.30 - 11.00 uur presenteert Ro- land Vonk op Radio Rijnmond het eigenzinnige programma Vonkey Business. In de Rijnmond Reporter is maandelijks te lezen wat zich zoal achter de schermen afspeelt. GEBAKKEN WANDTEGEL i Een dag voor mijn verjaardag werd er een flinke doos bezorgd bij Radio Rijnmond. Voor mij. Van een trouwe luisteraar. Als het goed is, wilt u nu weten wat er in die doos zat. Ik was in elk geval benieuwd en opende de aanval op het pakpapier, het plakband en de kranteproppen waarmee de doos was opgevuld. Uit deze onverwachte grabbelton kwam onder meer tevoorschijn een wandtegel met het logo van Von- key Business erop. Die had die luisteraar speciaal voor mij laten maken door een bevriend pottenbakster. J: Zelden zo'n leuk kado gehad. Meteen thuis aan de muur ge- hangen. Annie, bedankt! len, want anders is het na tuurlijk absolute willekeur. Maar zo gauw dat het geval is aarzel ik niet om gelegenhe den waar bij voortduring din gen gebeuren die niet kunnen te sluiten. Ik ben geen bang type. Maar ik wil het wel graag redden bij de rechter, hoor. Het hangt er natuurlijk een beetje van af hoe je het opbouwt, je kunt niet op grond van één politie-rappor- tage zeggen dat die handel dicht moet. Maar nogmaals, als daar een zekere reden voor is, dan is daar het nodige aan te doen. Dat staat als een paal boven water." Man: „Het probleem is: waar worden klachten van wijkbe woners verzameld? Als men sen 's avonds klachten hebben en ze bellen naar de politie, dan zijn na een half uur die klachten uit het systeem ver dwenen. En dan komen ze er niet meer in terug en ze zijn niet meer terug te vinden ook al bellen ze 3 keer op een avond. De volgende dag weet niemand meer dat er een klacht is geweest. Dat is het probleem." Peper: „Ik kijk even naar wijkagent Vos, is het zo dat klachten die bij de politie bin nen komen, binnen korte tijd worden weggewist?" Wijkagent: „We hebben een prioriteitenstelsel, geluids klachten zeker met dit warme weer, dat zijn er zo ontzettend veel, daar hebben we niet ge noeg auto's en bemanning voor. En die vallen na twintig minuten automatisch uit de computer, we gaan er van uit als de klachten dermate groot zijn, dat meermalen erover ge beld wordt, en in dat geval blijft-ie wel staan. Op het mo ment dat het een eenmalige klacht is, dan is-ie na twintig minuten vetrokken." Liesbeth van der Kruit: „Dus als de mensen de straat niet meer op durven -en binnen blijven en niks merken, dan zijn er ook geen klachten." Wijkagent: „Nee, nee, het gaat er niet om dat er dan geen klachten zijn, maar dat we daar op dat moment geen be manning voor hebben. Zodra we wel weer bemanning heb ben, dan zullen we daar ook binnen die twintig minuten naar toe gaan. Je hebt een be paalde mogelijkheid wat je kan doen en wij zouden zelf ook graag een wat groter win keltje hebben en wat meer mogelijkheden. En dan zeg ik niet dat dat alleen van geld afhangt, maar wel van moge lijkheden die je heb, oplei dingscapaciteiten en priori teiten. Peper: „Dat is wel een rot zooitje ja. Ja, het is wel ver schrikkelijk." Liesbeth: „Dit is een normale situatie?" Wijkagent: „Ja, dit is een'nor- male situatie." x Het deed me een beetje denken aan een schoolvriendje uit de g paar jaar dat ik in de Achterhoek heb gewoond. Met dat jjji vriendje was ik min of meer fan van de voetbalclub Go Ahead Eagles en eens in de twee weken gingen wij gezamenlijk naar het stadion van die club in Deventer. Haar zagen wij onder anderen Oeki Hoekema schitteren, een wat rossige aanvaller, als ik me niet vergis. De bewondering van mijn vriendje ging zo ver dat hij op een •:;j goede dag een roodharig poppetje figuurzaagde dat het even- beeld van Oeki moest voorstellen, en dat poppetje na een wedstrijd aan de stervoetballer aanbood. •g Diens reactie kan ik me niet herinneren, maar ik zou er blij g mee zijn geweest, ook al waren dan tijdens de treinreis naar Deventer hoofd en romp van het poppetje ongelukkigerwijs van elkaar gescheiden geraakt en ook al betrof het ook daar- voor al geen hoogtepunt in de Nederlandse cultuurhistorie. Het gaat om het gebaar. Oekie Hoekema probeerde zo goed mogelijk te voetballen, en iemand drukte daar - onbeholpen, maar toch - zijn waarde- ring voor uit. Op een vergelijkbare manier doe ik m'n best om een leuk V radioprogramma te maken, en die wandtegel betekent dat in elke geval één iemand het resultaat op prijs stelt. Over het werken voor radio, televisie, krant of tijdschrift be- staat een misverstand. Het misverstand dat je vast wel veel reacties zult krijgen als je iets maakt dat in beginsel door veel wordt geconsuipeerd. Met die reacties valt het in het algemeen heel erg mee. Of tegen, zo u wilt. Alles wat je maakt of doet is een bericht de x: wereld in, zonder geadresseerde. Je moet maar hopen dat het ergens aankomt. Als een bericht bij mij aankomt, wil ik nog wel eens de pen ter hand nemen. Zo las ik vorig jaar op vakantie een prachtig x boek, De Regenvogel, geschreven door Jan Brokkem Stuk was S ik ervan. Zou het niet leuk zijn, dacht ik, als die man eens van iemand te horen kreeg dat die zijn boek met zeer veel plezier gelezen had? Via de uitgever stuurde ik de auteur een ansichtkaart met lovende woorden. Bij thuiskomst van vakantie lag zijn antwoord al op de deur- S mat. Hij was, zo schreef hij, al weer aan een nieuw boek bezig. Een eenzame klus. Maar als hij vast kwam te zitten, zou hij die ansichtkaart erbij pakken. 'Want dat geeft me even het gevoel - en daarom was ik er zo blij mee - dat alle moeite niet voor •5 niets is.' j: De schrijver is ook maar een mens. En net als iedereen is ook hij gevoelig voor bevestiging, g Laatst hadden we op Rijnmond een man die van bevestiging, j: van het krijgen van complimentjes, een soort levensinstelling X heeft gemaakt: John Bruijnzeel uit Rotterdam, bekend als :j: milieugoeroe. Gestoken in een witte overall met groene riem, getooid met een vrolijke sombrero en gewapend met een ver- zameling vuilniszakken ruimt hij blikjes, bakje en bekertjes x op die anderen hebben laten slingeren. Op straat in zijn woon- X wijk Alexander bij voorbeeld, en bij evenementen in de diver- S se stadsparken. Waarom? Om de wereld schoon te houden, om g: bezig te zijn, om een goed voorbeeld te geven, en om compli- mentjes te krijgen. Ik mocht in de vakantie een programma van een uur maken ;X over de Rotterdamse milieugoeroe. 'A Na de uitzending arriveerde er een envelop bij de balie van A Rijnmond. Voor mij. Van John. Als het goed is bent weer benieuwd wat daarin zat. 8 Een dankbriefje en een boekenbon. Kan dat, in het licht van de journalistieke onafhankelijkheid: een boekenbon accepteren? Ja hoor. De volgende dag heb ik er een mooi boek voor gehaald x en ben ermee neergeploft op de bank, onder m'n wandtegel. g Een tevreden mens. Maandag t/m vrijdag 07.00 Ochtendmagazine met Natascha Kuit. Met van 07.30-08.30 uur: Editie Half Acht. En verder: Ik Bel Wel, Culturele Agenda, het Gedicht van de Dag. 09.00 Nederlandstalige muziek met Henriët- te Geeve. 10.00 Hans van Vliet en Pieter Leen. Met: de Ruilbeurs, Het Waar Gebeurde Verhaal, de Grintte- gel, de Weekartiest, de Vijf van Vroeger. 12.00 Middagmagazine met Liesbeth van der Kruit. Met van 12.00-12.30 uur cultuur: op maandag: beeldende kunst met Dingenus van de Vrie; op dins dag: muziek met Bart van Rosmalen; op woensdag: boe ken met Maria Hei den; op donderdag: film met Mieke van der Linden; op vrij dag: theater met Frank van Dijl. Van 12.30-13.00 uur: Editie Half Eén. Van 13.00-13.30 uur: de Gast van de Week. Van 13.30-14.00 uur: Servicerubriek: op maandag: milieu; op dinsdag: sociale ru briek; op woensdag: consumentenru briek; op donderdag: goede zaken. 14.00 RR-Expresse. Non-stop muziek met Frans van Dim. 16.00 Reserve Radio. Interviews en repor tages. 17.00 Erik Post. Met van 17.30-18.00 uur: Editie Half Zes. 18.00- Post aan de telefoon. 19.00 Telefonische reacties van luisteraars. Zaterdag: 10.00 Het weekoverzicht, door Ineke Moer man. 10.30 Vonkey business, door Roland Vonk. 11.00 Het Motorpaleis van Wilfried de Jong. 12.00 De Rijnmond 30, door Reint Jan Potze. 14.00 RR-sport. Presenta tie Peter Ouwerkerk. i>.00 Deelder draait..., en jullie luisteren. Jazz. 18.00 Wim Kerkhof. Met het Radio-Rijn- mond-kerkhof. 19.00- RR-sport. Presenta- 22.00 tie Peter Ouwerkerk. Zondag: 10.00 Rijnmonds Diep. Achtergronden door Chris Vemer. 11.00 Rijnmonds Diep Cul tuur. Door Frank van Dijl. 12.00 Oldtimers. Nonstop- -muziek door Pieter Leen. 13.00- RR-sport. Presenta- 18.00 tie Victor Deconinck. Eigen nieuws op de hele uren. Actuele programma-informa tie op Teletekst-pagina 873. Het laatste Radio-Rijnmond- -nieuws op Teletekst-pagina 874. In de westelijk oude wijken van Rotterdam bevindt zich de tippel zone aan de G.J. de Jonghweg, zijn de mees te drugspanden en be vinden zich ook de meeste drugsgebruikers. Het is het deel van de stad waar de criminali teitscijfers het hoogst zijn. En als mensen ho ren dat je daar woont, vragen ze meestal hoe lang je nog van plan bent dat te doen. Je vindt er de meeste ille galen, veel overlast ge vende en veel regelrecht ongure horeca. Je vindt er sexshops en stadsver nieuwing die stagneert. Er wonen ook vele dui zenden huisgezinnen in nieuwe huizen, in gere noveerde huizen en in oude slechte panden. Wat gebeurt er eigenlijk in dat 'Wilde Westen'? Hoe is het om er te wo nen, te leven en te wer ken? En wat doet het stadsbestuur eigenlijk aan de leefbaarheid in dat deel van de stad? het rode licht wachten, de burgemeester moet natuurlijk, het goede voorbeeld geven." Liesbeth: „We steken nu de 's-Gravendijkwal over, want ter hoogte van het postkan toor aan de Nieuwe Binnen weg is een soort opstootje. Po litiewagens zijn erbij. Zullen we toch maar even door het rode licht lopen, meneer Pe per?" Peper: „Nee, want dan gaan we de ene overtreding met de andere bestrijden en dat lijkt me niet goed." Liesbeth: „De burgemeester is nu eventjes achter de politie- afzetting gelopen om te kijken wat er aan de hand is hier. Hij moet natuurlijk eventjes wachten." Voorbijganger: „Er is iemand doodgestoken hoorde ik, hoorde ik. Dus ik loop er ook maar achteraan." Man: „Dit is geen vreemd ver schijnsel voor de Binnenweg hoor. Nee, nee, echt niet." Liesbeth: „Woont u hier al lang?" Vijf jaar Man: „Ja ik heb vijf jaar hier op dit stukje gewoond, en re centelijk ben ik verhuisd, ge woon om m'n lijf heel te hou den. Ik ben verhuisd naar hier in de buurt." Liesbeth: „U heeft niet zo iets van ik pak mijn biezen en ik ga helemaal weg." Man: „Nou, als dat zou kun nen, deed ik het hoor. Maar ik ben afhankelijk van mijn broodwinning hier." Liesbeth: „U werkt in deze wijk?" telefooncellen gebruiken voor iets waar ze waarschijnlijk niet voor bedoeld zijn. In com binatie met alles wat er naast de OQclub zit, betekent dit dat een hoop mensen hier 's avonds niet langs durven. De gemeente houdt de vestiging van horecabedrijven op dit Stuk nog niet tegen, maar vol gens de bewoners is hier geen ruimte meer voo^ hqreca." Schietparij Man: „Om een voorbeeld te geven, afgelopen zaterdag nacht stonden hier 175 man buiten en werd er op een gege ven moment van de ene naar de andere kant in de tunnel traverse naar mekaar gescho ten." Liesbeth: „Waar was de poli tie dan?" Man: „Die is ,ook geweest, maar dat kan je beter navra gen bij de wijkagent, die weet er ook van. Maar afgelopen zaterdagnacht was het echt een wildwest tafereel." Peper: „Ik vraag even aan de wijkagent, meneer Vos, of het waar is. Gebeurtenissen rond zo'n tent die absoluut niet kunnen, schietpartijen hoor ik nou. Is dat geen aanleiding tot maatregelen?" Wijkagent: „Dat ligt er na tuurlijk aan of zo'n schietpar tij binnen zo'n tent zich plaatsvindt of vóór zo'n tent. Een bepaalde zaak kan een uitstraling krijgen of geven aan een buurt. Dat wil niet zeggen dat ie binnen slecht gerund wordt, maar daar kan wel een bepaald publiek op af komen. En dan wordt het juri disch heel moeilijk om Man: „Als dat niet zo zou zijn, zaak aan te pakken en te slui ging ik weg. Want als er hier ten. Wat afgelopen zaterdag iets gebeurt en je meldt iets, dan gaan je winkelruiten eruit of je wordt persoonlijk aange pakt. Liesbeth: „Heeft u zelf een winkel?" Man: „Gehad! Hier op 201, ja. gebeurd is, is dat er twee men sen die elkaar helemaal niet kennen op elkaar knallen. Dus kennelijk is het wapenbezit ook zo groot dat we daar al de fout ingaan. D'r begint zo- iemand te schieten en Bewijsmateriaal Peper: „Ja, cafés of disco's of vereniging. Als de vereniging iets onderneemt dan weten ze die vent met dat grijze haar wel te vinden." - Liesbeth: „Oh, de boel wordt boeze ook mogen heten waar hier net vrijgegeven, ik ga dmSen Sleuren die met kun- even naar de wijkagent. Wat p™iT DaMiph^tn vw WykagentaanHeet Hjkfme het verleden wel ^daan. Bezoek even aan de burgemeester zelf vra„en of eenJ ^genaar ook hancfv'a ri he^ftfhet U1j.eer®^ niet een zekere verantwoorde- S™1 den^ef van dienst lijkheid heeft, ten aanzien van Liesbeth. „Dit was even een Welke mensen je wel of niet ongeorganiseerd uitstapje, toelaat. Dat hangt een beetje meneèr Peper. De buurtbewo- af van de omvang, ik weet niet ners zeggen dat ze van dit hoe groot zoiets is. Op het mo- soort dingen helemaal met op- ment dat er honderden men- kijken. sen in kunnen, dan moet je Peper. Ik hoop dat het dat eens denken aan het instellen het in die zin niet helemaal van een portier die" de bezoe- waar is want het was nogal kers fouilleert." een ernstige zaak die aan de Man: „We hebben hier na- orde was. Maar het is natuur- tuurlijk ook een grote concen- lijk heel vervelend voor het tratie met overloop van de ene beeld van de straat dat dit kroeg naar de andere gelegen- soort dingen kennelijk kun- heid, discotheken, harde hore- nen gebeuren." Liesbeth: „Op ca zoals de sexgelegenheden dit moment staan we op het hier in de buurt. Daar zit ook punt hoek 's-Gravendijkwal- een botsfactor in. En door de /Nieuwe Binnenweg waar 's grote concentraties krijg je er avonds overlast plaatsvindt natuurlijk ook wat meer door de mensen die uit deze vreemde figuren bij." disco-gelegenheid komen. Ze Peper: „Meneer Vos als wijka- klampen voorbijgangers aap, gent heeft gelijk, je moet wel vallen mensen lastig en ook de een beetje materiaal verzame-

De Havenloods | 1992 | | pagina 13