Intelliéent-HCL AKAI WK MT NIET HEEFT, MIST VER! Meiden in de haven Grote toeloop van adverteerders Geen medailles Ondanks slappe tijd omzet van een ton in eerste maand Barcelona-aanpak voor herhaling vatbaar Zwavelhoofd TsTRj! OPEL O DINSDAG 1 SEPTEMBER 1992 Geregelde bezoekers van de Rotterdamse ha ven kunnen op gezette tijden twee enthousiaste jonge meiden aan touw ladders zien bungelen. Ze doen dat beroepshal ve. Dat kun je zien aan de Sony-cassetterecor- der die ze bij zich heb ben en de microfoon. Die meiden zijn Sanne Boswinkel (22) en Anouchka van Milten burg (25), maritiem me dewerksters van Radio Rijnmond. 'Dat houdt in dat wij berich ten over alles wat maritiem is," vertelt Sanne. „Alle on derwerpen op dat gebied ko men bij ons terecht, of het nu gaat over schepen, goederen, bedrijven, industrie, toeris me." Sanne en Anouchka hebben de laatste tijd al veel items - zo heet dat bij Radio Rijn mond - gemaakt over de Rot terdamse haven. Dat waren soms programma's van een heel uur in Reserve Radio - op werkdagen tussen vier en vijf tot per 1 oktober De Weg naar Kralingen weer terug komt - en soms bijdragen van een paar minuten die terecht kwa men in een van de Edities. Binnenvaart „We werken nu toe naar de Wereldhavenweek waarin wordt dat Rotterdam al dertig jaar de grootste haven van de wereld is. Daarna gaan we ons meer op de binnenvaart rich ten," aldus Sanne Boswinkel. Samen met Anouchka is zij verantwoordelijk voor de aan dacht die Radio Rijnmond aan de haven schenkt, en het is daarbij de bedoeling dat er nu eens niet alleen wordt bericht over sjorders en stoere man nen. Er moeten nu juist ook onderwerpen aan bod komen Sanne: „We brengen de haven weer terug bij de Rotterdam mers, en we maken de Rotter dammers weer wegwijs in de haven." De maritieme medewerksters ondervinden in het bonkige- -mannen wereld je geen hinder van hun uiterlijk: „Als ze zien dat je het niet erg vindt om een touwladder te beklimmen, word je meteen geaccepteerd. Ja, je moet natuurlijk niet in een jurkje aan komen. Dan vragen ze zich ook af wat zo'n meid in de haven moet." Frisse blik Voor Sanne en' Anouchka staat voorop dat zij met een frisse blik tegen de haven aan kijken. „We zijn zelf ook een beetje op ontdekkingsreis," aldus Sanne, die eraan toe voegt: „Het is voor ons ook een hele ervaring. We zijn steeds op zoek naar dingen met leuk geluid. We hebben nog geen enkel interview in een kantoor gemaakt: als het ove$ een olietanker gaat, dan gaan we ook naar die olietan ker en maken we het inter view aan boord.. Dan trekken we die stalen schoenen aan en zetten we die helm op. De maritieme rubriek van Ra dio Rijnmond wordt gespon sord door het Rotterdamse Havenbedrijf en de stichting. Algemene Maritieme Voor lichting. Voelen Sanne en Anouchka zich daardoor niet belemmerd in hun journalis tieke vriiheid? Olieiek „Nee," zegt Sanne kordaat. „Daar zijn goede afspraken over gemaakt. We maken geen reclame. Alleen hebben we een jingle waarop staat: 'Dil programma werd mede moge lijk gemaakt...' En we hebben het ook gewoon over het lek- ken van oli.e in de haven. Er is geen sprake van dat we din gen eerst moeten laten horen: dan kun je als journalist niet werken." De jonge reclame-afde ling van Radio Rijn mond, als een vooruit geschoven post al geves tigd in het leeggekomen Schoevers-complex waar volgend voorjaar ook alle andere radio makers van 93.4 FM naartoe zullen verhui zen, heeft het drukker dan werd verwacht toen Radio Rijnmond op 1 juli met het uitzenden van reclameboodschap pen begon. „We hebben tot op heden zo'n vijf-, zeshonderd informatie sets verstuurd, en de respons is vrij hoog," zegt een tevre den Frank Drion, hoofd van Radio Rijnmond Reclame. „Van de uitgebrachte offertes krijgt negentig procent een vervolg in de vorm van een opdracht." Anders dan de andere regio nale radiostations exploiteert Radio Rijnmond de reclame zendtijd volledig in eigen be heer. Wel moet een kwart van de nettowinst worden afge staan aan het Rotterdams Dagblad, ter compensering van een eventuele daling van de advertentie-omzet. De twaalf andere regionale zen ders hebben met regionale dagbladuitgevers VOF's opge richt om de reclamezendtijd te exploiteren en delen de in komsten op fifty-fiftybasis. Reserveringen Dat Radio Rijnmond voor veel bedrijven een welkome aan vulling is op de bestaande ad vertentiemogelijkheden, blijkt niet alleen uit de vele aanvragen om informatie die de afdeling reclame te verwer ken krijgt, maar vooral uit het aantal reserveringen. Bepaal de blokken in september zijn al helemaal vol. Per blokje zendt Radio Rijnmond maxi maal twee, minuten reclame boodschappen uit, en èr gaan twee van die blokjes in een „Ik ben blij dat we al op 1 juli zijn begonnen, ook al was het min of meer van de ene dag op de andere" zegt Frank Drion. „We hebben nu ervaring op kunnen doen. En wat me het meest heeft verbaasd, is dat we in de maand juli - midde nin de traditioneel slappe tijd - toch nog een omzet van 100.000 gulden hebben ge maakt. Zónder zomerkorting, waar elders in den lande mee wordt gewerkt." Alsof het alleen over de prijs per seconde gaat, zo wordt er vooral door lokale omroepen geargumenteerd. De prijs- /préstatie-verhouding wordt daarbij gemakshalve buiten beschouwing gelaten. Frank Drion: „De totale be volking wordt als 'te bereiken' ten tonele gevoerd. Er bestaat veel onduidelijkheid over in omloop zijnde cijfers inzake te bereiken personen en de kos ten per duizend bereikte per sonen. Want waar gaat het om? Het gaat om het aantal personen dat men voor zijn kostbare gulden daadwerke lijk bereikt." 1,3 miljoen De reclamechef betoogt ver der: „In het zendgebied Van Radio Rijnmond wonen onge-% veer 1,3 miljoen mensen. Om precies te zijn wordt het aan tal van 1.270.000 gehanteerd. Eén procent daarvan is 12.700. Heb je een luister dichtheid van 7,6 procent, dan betekent dat dat je op dat mo ment - de luisterdichtheid wordt per kwartier gemeten - een bereik hebt van 96.520. Bij die luisterdichtheid mag je per seconde twintig cent reke nen per duizend bereikte mensen, in dit geval kom je idan op een secondeprijs van 19,30: 96.520 gedeeld door duizendfds 96,5 maal twintig leent is 19,30." 37 procent Radio Rijnmond baseert zijn uitspraken over bereik op ob jectief onderzoek van de dienst luister- en kijkonder zoek van de NOS. Dat is dus heel iets anders dan beweren dat in het Rijnmondgebied meer dan één miljoen mensen worden bereikt. „Van dat po tentieel bereikt marktleider Rijnmond 37 procent. Alle lo kale omroepen bij elkaar ko men in hetzelfde gebied tot niet meer dan drie procent, terwijl Radio 3 een bereik heeft van 24 procent," aldus Frank Drion die graag bereid is om op de verschillende re clameblokjes zijn berekenin gen los te laten. Radio Rijnmond Reclame is bereikbaar op het telefoon nummer 010-4367923. Wat spookt die Haasbroek nou zo'n hele dag in Barce lona uit?, vraagt u zich wel licht af. Behalve de hitte en de bu reaucratie trotseren. Ik zal u dat eens even haar fijn uit de doeken doen. Een wekker heb ik niet no dig, want ik beschik over een fax. Die begint al vroeg met het uitpoepen van on haalbare verzoeken en kei harde memo's van de pro grammaleiding van colle ga-regionale omroepen, waarin staat dat mijn pres taties ver beneden de maat zijn. Ik jank dan eerst een uur in het besef dat ik buiten de medailles zal vallen. Dan zet ik de TV aan en ik zie Spanje tegen Algerije volleyen. Mijn dag kan niet meer stuk. Met de bus naar het pers centrum, samengeperst tussen mensen die ook zwe ten. Vervolgens ga ik naar een bar op de hoek voor een cortado. Dat is een klein glaasje kof fie plus een croissantje. Bij een kiosk, even verder op, is de Nederlandse krant waaraan ik al mijn infor matie ontleen (u weet dat de media niks anders doen dan van elkaar jatten), niet bezorgd. Thuisgekomen hoor ik dat mijn aanvraag om Olym pisch ploegleider André Bolhuis te mogen portrette ren, door het NOC is afge wezen omdat dat - gezien het type accreditatie dat ik heb - op praktische bezwa ren stuit. 's Avonds ga ik naar de sponsortent. Om half twaalf is er weer een obligate huldiging. Ik zie de ene ruiter, die goud gewonnen heeft, voor de andere aan. Afgaande op de standaardantwoorden: „Ik had het niet verwacht, maar ik ben erg blij en ga nu feestvieren", maakt het niet veel uit met wie je spreekt. Ik zoek nog koortsachtig naar een VIP die terwille van zijn eigen PR probeert bij een kampioene op de foto te komen. Ik monteer de opnamen van de vorige dag om twee So ny's. Zittend aan de keu kentafel. Alleen blijken Spaanse batterijen sneller leeg te lo pen dan Nederlandse. „Radio Rijnmond ook hier?" vroeg Ruud Lub bers verbaasd bij de uit gang van de arena waar de Nederlandse volley ballers hun programma afwerkten. Hij was niet de enige die tot de ontdekking is ge komen dat Radio Rijn mond prominent over de Olympische Spelen heeft bericht. Jammer alleen dat de atleten uit onze regio zulke matige prestaties hebben ver richt, ondanks het actie ve sportsterrenbeleid van de gemeente Rotter dam. De aandacht voor Barcelona illustreert de veranderingen die zich de afgelopen jaren in het Rotterdamse medialand schap hebben voltrokken. Liggend op een hotelkamer ver weg van Rotterdam zie ik op de buitenlandse tv dat er een ongeluk is gebeurd in het Botlekgebied. Het gaat om een grote brand in een loods van het chemische be drijf Atochem. De Duitse verslaggever meldt dat er geen doden en gewonden zijn gevallen, maar dat de verbrande chemicaliën een sterk doordringende uie- geur verspreiden. den wat beelden vertoond van een half afgefikte loods met een ondefinieerbare smurrie op de grond. Daar na zie je wat shots van Spij- kenisse en Vlaardingen, de twee gemeenten die voorlo pig met de stank opge scheept zitten. Ik zap de tv uit en draai me nog eens lekker om, vergenoegzaam glimlachend dat ik niet die arme Rijnmondverslagge ver ben, die naar smeulende chemicaliën van die stink- fabriek moet. Ik ben lekker vrij. Een paar weken later ben ik weer helemaal terug in. Rot terdam. Ik wil natuurlijk wel alles weten over die grote brand die ik gemist heb. De verslaggever die het ongeluk bij Atochem heeft verslaan, vertelt dat ie helemaal misselijk was na afloop, vanwege de stank. Ik benijd hem niet en houd me verder bezig met een re laxed zomer-itempje als de opkomst van de groene bloemkool (ik noem maar wat). Als ik dan 's avonds net voor de tv wil kruipen, gaat de telefoon. Het is de redactie-chef. Als die je na het avondeten ineens belt, dan kun je er donder op zeggen dat je je uitgetrok ken schoenen weer aan kunt doen. En inderdaad. Hij vraagt of ik vannacht iets te doen heb!? Later rijd ik in mijn kever richting het Botlekgebied. Waarheen? Ja hoor. Dat be denk je toch niet. Twee we ken na een brand verwacht je dat die zaak inmiddels wel 'over and out' is, maar niets is minder waar. De Atochem-brand heeft een behoorlijke nasleep. Die nacht gaan schoonmaak ploegen de aangebakken chemicaliën die al die tijd in Vlaardingen en Schie dam voor stankoverlast zorgen, in één keer oprui men. Dat geeft die nacht nog veel meer stank, maar dan is het in ieder geval voor de rest van de week Eén uur 's nachtsje kunt inderdaad gewoon je neus achterna rijden. Als ik bij het chemisch bedrijf uit de auto stap, heb ik gewoon moeite met ademhalen. Dit zijn geen uien meer, dit is pure zwavelDe directeur van Atochem vindt het zelf ook een 'vervelende' lucht. Hij lijkt me wel een dappe re man, zoals hij daar tus sen di&choonmakers door loopt. De één bikt de ge smolten chemicaliën los met een drilboor en twee anderen zijn met shovels in de weer om de zwarte stin kende troep in containers te doen. Ik zie tot mijn schrik dat de mannen allemaal met gasmaskers op werken, terwijl ik daar gewoon met mijn blote keeltje naar lucht sta te happen. Vol gens de directeur kan het allemaal geen kwaad. Er is geen enkel gevaar voor de volksgezondheid. (Ik zei toch al dat het een dappere man was). Ondertussen weet niemand precies wat er nou allemaal voor enge chemicaliën in die loods liggen. In de pauze - het is drie uur in de nacht - even keten met de schoonmakers. Ze vra gen zich af of ik echt tot het einde blijf, of dat ik, net zo als die andere slappe jour nalisten, eerder naar mijn bed ga. Dat ik er sowieso nog ben, als enig overgeble ven journalist (en meisje) weten ze wel te waarderen. De oudste nodigt me uit om zo meteen even op zijn sho vel te rijden. Dat lijkt me natuurlijk wel te gek. Het is zeven uur als ik uit eindelijk in mijn bed lig. Ondanks het boenen onder de douche ruik ik nog van top tot teen naar zwavel. Mijn geliefde verwijt Ato chem dat ie nu naast een enorme afgebrande lucifer in bed moet liggen. Ik droom op mijn beurt weg dat ik in een doosje lig, met tientallen andere lucifers (waaronder de dappere di recteur), die nog wél een rooie kop hebben. De volgende ochtend blijk ik gewoon in een bed te lig gen, zonder afgebrand hoofd. Maar ik hou van de stank nog wel de hele dag keelpijn. Vroeger volgden de kranten de Spelen met eigen verslag gevers. Dat geldt nog steeds voor een krant als het AD. Maar de kleinere dagbladen zoals het Rotterdams Dagblad maken tegenwoordig gebruik van het team van de Gemeen schappelijke Pers Dienst (GPD). De publieke omroep, waarvan ook Radio Rijnmond deel uit maakt, had de rechten voor Barcelona. Televisie en radio werkten gedeeltelijk samen en aan het Radio-Olympia-team waren twee verslaggevers toe gevoegd, één speciaal voor de regionale omroep en één ten behoeve van de Wereldom roep. Behalve via de speciale regio nale verslaggever, Nico Haas broek, volgde Radio Rijnmond de Olympische Spelen '92 met Ardie den Hoed en Jack Kerk- laan, die zijn serie 'Op de kee per beschouwd' op originele wijze in Barcelona afrondde. Ardie den Hoed ontpopte zich tot een regelrechte starrepor ter die overal op dook en prachtige interviews met de Olympische Spelers maakte, waarbij hij de sporters uit onze regio extra in de gaten hield. Ardie heeft zich alvast opge geven voor de volgende Spe len in het Amerikaanse Atlan- ta. Dat Radio Rijnmond zichzelf steeds nadrukkelijk bij grote' sportevenementen manifes teert heeft niet alleen te ma ken met het feit dat mensen uit Rotterdam en omgeving bij die evenementen betrokken zijn, maar ook met de belang stelling van onze adverteer ders voor de echte sport. De animo voor de reclame blokken rond sportuitzendin- gen neemt langzaam maar ze ker toe. Nu Radio Rijnmond zelf etherreclame exploiteert en uitzendt, wordt daarmee in het programmebeleid reke- ning gehouden. 'opnemen, t van S-VHS AKAI l-HO. JE VERGEET GEWOON DAT HET VIDEO IS. Voor wie aan een (nieuwe) videorecorder to Akai goed nieuws: de introductie van "het knappe knopje". Met dit knopje schakelt u het l-HQ systeem in, waardoor u van een sensationele verbetering in beeldkwaliteit zult ge nieten. Nooit waren details zo onwaarschijnlijk scherp en kleuren zo natuurgetrouw. De uitvinding van Intelligent High Quality heeft een ware omwenteling in videotechniek teweeg gebracht. Het systeem werkt zowel bij het afspelen als bij het Het allerbeste resultagt krijgt u bij gebruik tapes. Maar zelfs banden die niet met een l-HQ recorder werden opgenomen, geven bij het afspelen via l-HQ een aanzienlijk beter beeld. Ga naar uw dealer en verbaas u. Voor meer informatie: Fodor Radio 6.V., afd. Akai, Goudsewagenstraat 16-18, 3011 RK Rotterdam, Tel. 010-42.46.555.

De Havenloods | 1992 | | pagina 15