25 39.95 Dyslexie kent veel verborgen gezichten en net zo veel problemen als trucjes Nintendo Game Watch Exclusief bij Correct Bergweg 110, Rotterdam DE HAVENLOODS Feiten en begrippen Iedere woordblinde heeft wel een paar van de 79 vormen in voorraad' Voor meer informatie en regionale thema-avonden Oorzaken en hulpmiddelen Sing along in het Correctcafé DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1992 vergeet 't dan maar! CNint«mdo^ NINTENDO GAME WATCH De tijd vliegt voorbij met deze fantas tische Nintendo Game Watch waarop je het spelletje Super Mario kunt spelen. NORMALE PRIJS 4&9T Correctprijs SONY SONY MDR 515 STEREO OORTELEFOON SET Een fantastische aanbieding voor de Walkman gebruiker. Bestaande uit een prima klinkende stereo oortelefoon die is aangepast aan de vorm van uw oor. Een Sony UX-S 90 audiocassette en 1 twee penlite batterijen. NORMALE PRIJS Correctprijs VERMULM VOGEL'S TVB125 NEIGBARE TV MUURBEUGEL Neigbare TV muurbeugel welke aan elke muur te bevestigen is. De beugel is 90 graden horizontaal draaibaar en 15 gra den verticaal neigbaar. Geschikt voor TV's tot 25 kg. NDRMAI P DRI.lt: 130'. VERMULM TELEVISIE EN LUIDSPRE- bij. want van sommige modellen zijn er KERVOETEN slechts enkele stuks. Correct kocht een grote partij diverse NORMALE PR1JSS9T- luidsprekervoeten en televisie onderstel- rnrmrtnriic vanaf len. Van in hoogte verstelbaar tot draai- GOireciprlJS vanaf baar, het is er allemaal. Wees er snel Correctprijs pïïjr"i Betaling met bank- of giropas pincode. Teleshopping ook op vrijdag tot 21.00 uur VIDEO OPBERGDOZEN Stevige kunstof opbergdoos voor VHS- videocassettes om al uw waardevolle video opnamen stofvrij in op te bergen. NORMALE PRIJS PER STUK 1.95 BIJ AANKOOP GRATIS PARKEREN IN DE CORRECT PARKEERGARAGE T/O CORRECT BEREIKBAARHEID VAN CORRECT: Met de tram. ujn 4.6 en 9. Met de bus. 170,171 en 173 stoppen praktisch voor de deur en bus 35,39 en 40 stoppen bij Station Noord, ook vlakbij. Met de auto, volg de diverse aanwijsborden. 11.00-18.00 UUR 9.30-18.00 UUR 9.30-18.00 UUR 9.30-18.00 UUR 9.30-21.00 UUR 9.00-17.00 UUR 010-4.618.600 Geen enkel mens is hetzelfde, ook dyslectici niet. Van alle 79 bekende vormen kunnen even- zovele mogelijke combinaties voorkomen. Vandaar dat een diagnose soms moeilijk te stel len is. Zéér in het algemeen gesteld is dyslexie een stoornis die zich kan uiten in moeilijk of niet kunnen leren lezen en/of spel len. Schrijven Foutloos leren schrijven gaat vaak uiterst moeizaam. Soms worden letters omgedraaid, vergeten of juist teveel toege voegd. Of de d, b en p niet of slecht van elkaar onder scheiden. Een rommelig hand schrift is vaak het gevolg er wordt veroorzaakt door veel verbeteringen, moeilijke oog- handcombinatie, het verdoeze len van fouten en/of het heb ben van te weinig tijd. Sommige dyslectici hebben moeite met de zinsopbouw, an deren kunnen interpunctie niet goed toepassen. Veel dyslecti sche kinderen worden ook van daag de dag in eerste instantie nog voor dom of lui versleten. Lezen Iemand die woordblind is heeft vaak moeite met het begrijpen van wat er gelezen wordt. Te langzaam lezen (alles spellen) maakt dat de betekenis van de zin niet tot hem doordringt. Wie probeert te verbergen hoeveel moeite lezen kost, kan ook te snel lezen (er maar op goed geluk naar raden) waar door woorden worden overj slagen en er gaten in de tel vallen. Leren Omdat het herkennen van woorden zoveel energie kost, blijft het gelezene niet hangen. Blijkbaar kunnen de hersenen geen twee taken tegelijk tot een goed einde brengen en ver geten daardoor de verwerkte stof op te slaan. Eén toch zó goed geleerd proefwerk kan op die manier alsnog volkomen de mist in gaan. Andere obstakels Naast alle taaltechnische hin dernissen is er nog een heel scala aan andere problemen mogelijk: 0 Een zwak 'korte duur ge heugen' (zoals ook Pop Koopal heeft), wat moeite geeft met het onthouden van zaken als namen, formules en telefoon nummers. 0 Het automatiseren van han delingen: blijven nadenken over hoe je iets moet doen en daardoor niet in staat zijn twee dingen tege"" bij voorbe schrijven. 0 Sociale en emotionele pro blemen. door ELS NEIJTS Als Pop Koopal vertelt over het gigantisch scala aan prak tische en psychische proble men dat dyslexie, ofwel woordblindheid, kan veroor zaken, zou je bijna willen dat je het had. Want Koopal -zelf dyslectisch- wekt onmiddel lijk de indruk van een vrouw uit één stuk. Ze praat zeker en overtuigend, heeft een grote woordenschat die ze zeer origineel weet te gebrui ken en een stevige dosis hu mor kan haar ook niet ont zegd worden. Haar verhalen zijn boeiend en compact en vertellen over een bruisend aktief leven. „Soms word ik doodziek van me zelf', blaast ze dan ook volko men onverwacht een boze lucht stroom uit. De verbaasde luiste raar wordt ineens helemaal op 'het andere been' gezet. En dat is de bedoeling ook. Want, hoe wel woordblindheid als lees- en schrijfprobleem inmiddels be kend geacht mag worden, blij ken maar weinig mensen te we ten hoeveel vormen deze afwij king wel niet kent, wat voor ver strekkende moeilijkheden er uit voort kunnen komen en wat er allemaal aan te doen is. Eén op de tien Ook de vele (geschat wordt dat één op de tien Nederlanders dys lectisch is) woordblinden zelf niet. Pop Koopal wel. Wat haar er toe bracht een belangenvere niging voor Zuid- Holland op te zetten en alles boven water te halen wat maar enigszins over woordblindheid bekend is. „Sommige mensen kennen het woord niet eens!" Ze fronst haar wenkbrauwen. Een aangeboren technisch foutje Dyslexie betekent letterlijk het niet/slecht kunnen "lezen. In de dagelijkse praktijk geeft dat spellings-, lees- en schrijffouten; soms -met bij voorbeeld 'ver- haalsommen'- ook rekenfouten. En misschien wel het allerlastig ste is dat er geen structuur in de fouten zit. Wat vandaag goed gaat kan morgen fout zijn en andersom. Al met al een grote handicap voor een geslaagde schoolcarrière. Tegenwoordig zijn er verschillende (test)moge- lijkheden om de diagnose dys lectisch met grote zekerheid te kunnen stellen. Dat is wel eens anders geweest. Pop Koopal weet pas een paar jaar dat haar 'leesafwijking' dé oorzaak is ge weest van een jeugd vol tobben, trucjes verzinnen en altijd an ders zijn dan de rest. Ze hield het met haar persoonlijke truc- cendoos een leven lang vol om niet 'door de mand te vallen'. Tot ze, inmiddels een jaar of vijftig, volkomen instortte. Ze werkte in een groothandel in de licatessen -op kantoor nog wei toen een van haar ogen 'raar' ging doen. Pop Koopal: „Ineens ging alles de mist in. Ik bleef denken Dat fix ik wel maar ik ging steeds slechter functione ren. En mijn collega's me maar prijzen. Om me niet te kwetsen, prezen ze me regelrecht de af grond in. Want ik wist natuurlijk zelf best dat ik alles verkeerd deed. Mijn ene oog ging steeds moeilijker doen. Uiteindelijk ging het zelfs scheef staan. Een operatie hielp niet echt want, zoals ik nu weet, wat emotioneel niet is opgelost, wreekt zich in je lichaam. Een jaar lang zat ik als een dood vogeltje in een (ziekte- wet)hoekje. Tot de GMD (Ge meenschappelijke Medische Dienst) me naar een psycholoog stuurde. En wat bleek? Géén psychische kwaal maar een van- huis-uit aangeboren technisch foutje". Je bent niet zoals anderen je zien Dat technische foutje bleek ach teraf oorzaak van vele moeilijk heden. Pop Koopal: „Diep in mijn hart wist ik altijd wel dat ik niet dom was maar dat kon ik niet bewijzen. Omdat ik daar kwaad om was èn omdat ik me dood schaamde, ging ik er in alle andere zaken extra dik bovenop. Voetballen, rauzen. Mijn moe der werd gek van me want om dat storingen in de fijne moto riek ook in het pakket voorko men, liet ik regelmatig van alles vallen. Eigenlijk had ze gewoon een hekel aan me. Ik voldeed in niets aan de verwachtingen die ze van een dochter had. Daarbij had ik niet in de gaten dat ik ook andere mensen afstootte door me anders te gedragen dan ik in werkelijkheid was. Ik had maar één doel voor ogen: Er, koste wat kost, voor zorgen dat nie mand 'het' merkte". Dag in dag uit verbergen dat je iets heel belangrijks niet kunt blijkt tot een allesverslindende levenstaak te kunnen uitgroeien. Pop Koopal: „Het klinkt mis schien raar maar de combinatie slim/dyslectisch vraagt om nog grotere problemen. Een heel slim kind krijgt het onder de meest bizarre omstandigheden nog voor elkaar zijn handicap te verbergen. Met alle psychische druk en problemen van dien. Je kunt vreselijk in de war raken want je bent nooit die persoon die andere mensen zien. Het klink dramatisch maar ik heb echt wel eens zelfmoord overwo gen. Dat was in die tijd gelukkig ondoenlijk. Tegenwoordig niet, kinderen weten zoveel meer. Daarom zou ik tegen ouders wil len zeggen dat ze bij problemen ook eens aan dit verschijnsel moeten denken. Want god, wat een ellende!" Afwijkend tijdsbesef Pop Koopal heeft een aantal van de 79 'verschijnselen' die onder de noemer dyslexie te vangen zijn. Vergeetachtigheid is er één van. Vooral met betrekking tot dingen die nog maar kort gele den gebeurd zijn. „Achteraf bleek dat mijn kinderen daar re gelmatig en dankbaar misbruik van hébben gemaakt", lacht ze nu. Gebrek aan concentratie is een ander symptoom dat vooral speelt als er meer dan één han deling tegelijkertijd moet wor den verricht, zoals bij schrijven aan de telefoon. Een ingrijpend en toch veel min der bekend gegeven is het heb- *ben van een afwijkend tijdsbe sef. Vooral daar wordt Pop Koopal 'doodziek' van. „Soms ben ik in de ene kamer iets aan het doen om er een halve dag later pas achter te komen dat ik ongemerkt ergens anders terecht gekomen ben. Een uur kan voor je gevoel vijf minuten duren en andersom. Als ik ergens op tijd wil zijn en ik heb alle stoplichten mee, kan het gebeuren dat ik De vereniging Woortblind, afdeling Zuid-Holland houdt op 21 en 28 september een thema-avond in het gebouw van de V(ereniging) V(an) G(ehandicapten), Oppert 21a te. Rotterdam. Aanvang 20.00 uur. Thema van de avond is Getest en wat nu?. De spreker is mevrouw E. Hulshof Pol-Kars. Voor de donderdagen 15 een 22 oktober staat een avond in Gouda geprogrammeerd. Deze bijeen komst gaat over Edukinesiologie, leren doormiddel van bewegenen wordt gehouden in het gebouw van het Kruiswerk Midden Holland, Spoorstraat 2. Aanvang eveneens 20.00 uur. Spreker hier is de heer R. Haak. In Den Haag tenslotte wordt op vrijdag 23 oktober het nut van yoga voor dyslectici besproken door mevrouw S. Fukken. Adres: De Kronkel, Westeinde 425. Aanvang ook om 20.00 uur. In alle gevallen gaat de zaal al een uur eerder open. De toegang bedraagt voor leden f2,50, niet-leden f3,50. Meer informatie is verkrijgbaar op het telefoonnummer van Woortblind: 01736-93628. een uur te vroeg aankom. Wan neer ik dan besluit eerst nog even iets anders te doen, kom ik prompt toch nog te laat. Onder zoek heeft uitgewezen dat on verklaarbare ongelukken op de weg ook om die reden veel door dyslectici veroorzaakt worden." De andere kant van het verhaal Zoals eerder gemeld is Pop Koopal ondanks haar dyslectisch zijn absoluut geen tobber (meer). Het klinkt bijna te sim pel maar door bij andere mensen herkenning te vinden, heeft ze zichzelf uiteindelijk kunnen ac cepteren zoals ze is. Waardoor- ze zich ook helemaal kan geven als de enige échte. Trucjes zijn niet meer nodig. Het is dan ook beslist niet haar bedoeling om een kommer en kwel-verhaal te: schrijven. „Kijk maar eens; rond", geeft ze als voorbeeld. „Mijn hele huis heb ik zelf ver bouwd. Tot de meest vernuftige technische snufjes aan toe. Veel dyslectici kunnen dat maar vraag ons niet hoe we het doen. Dat: weten we niet, de volgende keer moeten we ook gewoon weer van voren af aan beginnen en iets overbrengen op een ander kunnen we al helemaal niet. We lezen ook nooit handleidingen en proberen altijd onder voor schriften uit te komen. We heb ben vaak sterke karakters en zijn eigengereid en eigenwijs. Nooit over de paadjes, altijd dwars door de duinen. Woordblinden zijn vaak kleine zelfstandigen want als er iemand op je vingers kijkt, komt er niks meer uit je handen. En uit perfectionisme iets over doen dat fout is gegaan, is ook vragen om moeilijkheden want daar maak je het alleen maar erger mee." Nooit meer schuldgevoel Pop Koopal heeft vrede met zichzelf en daarmee rust. Wat weer veroorzaakt dat ze tot meer in staat is dan vroeger en dat ze overal meer plezier in heeft. Het ontbreken van schuldgevoel is daar grotendeels oorzaak van. „Vroeger begreep ik niet' waar om ik me altijd schuldig voelde", vertelt ze. "Maar inmiddels is me duidelijk dat het kwam om dat ik altijd iets te verbergen had. En iets verbergen is slecht. Als ze hoort dat ze als vrouw uit één stuk overkomt, lacht Pop Koopal stralend. Zonder valse bescheidenheid zegt ze: „Eigen lijk ben ik dat altijd al geweest. Maar die houding kreeg ik nooit twee keer achter elkaar uit de kast. Uit angst om de volgende keer door de mand te vallen". Iemand die dyslectisch is, is niet lui of dom zoals vroeger veel te gauw beweerd werd. Onderzoek heeft uitgewezen dat er sprake is van een tenminste normale (gemiddelde) intelligentie. De 'kwaal' is erfelijk en komt vaker bij jongens dan bij meisjes voor. De verhouding is ongeveer 4:1Over de mogelijke oorzaken zijn meerdere theoriën in omloop, variërend van niet correcte processen in de hersenen tot het gemist hebben van een motorische ontwikkelingsfase waarin 'de voorkeur' voor links- of rechtshandig- en benig vastgelegd wordt. Van een-eenduidige oordeel over het hoe en waarom is tot op heden geen sprake. Ook over eventuele 'behandelingen' lopen de meningen uiteen. Er zijn inmiddels wel goede testen waarmee met grote zekerheid een diagnose gesteld kan worden. Zeker is in ieder geval dat dyslexie zowel bij kinderen als volwassenen voorkomt en dat 'het' nooit overgaat. Met specifieke en deskundige hulp kunnen de verschijnse len wel zo ver mogelijk teruggedrongen worden. Behandeling van lees- of woordblindheid verschilt per individu maar moet in ieder geval bestaan uit aan de leeftijd aangepaste training van leervoorwaarden voor lezen en schrijven. Naast alle taaltechnische training dient er ook aandacht besteed te worden aan werkaanpak, motivatie en werkhouding. Problemen die niet rechtstreeks met dyslexie te maken hebben maar wel hinderlijk zijn, kunnen bijgespij kerd worden met hulp op het gebied van, bij voorbeeld, spraakmoto- riek, schrijfmotoriek en sociaal-emotionele ontwikkeling. In biblio theken zijn vandaag de dag ook diverse trainings-hulpmiddelen te leen. Zo zijn er speciale leesboekjes, is er informatie over speel leermateriaal, is er 'kijk- èn luistermateriaal', zijn er speciale uitga ven voor volwassenen en kan er ingesproken vakliteratuur zowel als romans geleend worden. Voor volwassenen is tegenwoordig een p.c. met correctieprogramma een hele uitkomst. Ook in 'de meer alternatieve hoek' zijn hulpmiddelen te vinden die het probleem makkelijker te dragen maken. Yoga is daar één voorbeeld van. Speciaal voor kinderen is er tegenwoordig een be- weeg-leermethode die edukinesiologie heet. Voor uitgebreidere in formatie namen en adressen is de stichting Woortblind te benade- Monique Klootwijk uit Rotterdam was de eerste deelnemer van het Sing Along Festival 1992/93, die zich voor een halve finale wist te plaatsen. De vooral in het tweede optreden zelfverzekerde Rotterdamse was een van de vijf deelnemers aan de eerste voorronde van het Sing Along Festival van dit seizoen, die afgelopen week in het Correct Studio Café werd gehouden. De opzet van het zangevenement is nagenoeg gelijk aan de succesvolle reeks van vorig jaar. Het belangrijkste verschil is echter, dat nu iedere avond èen (kort) tv- programma wordt opgenomen, dat vanaf woensdag 30 september door Stads TV Rotterdam en door AT5 Amsterdam zal worden uitgezonden. De jury onder voorzitterschap van Jan de Groot, manager van het Correct CD-theater had geen makkelijke taak. Mede jury-lid Lou Prince verklaarde: „Qnderling verschilde het maar weinig. Wij van de jury vonden de kwaliteit over het algemeen goed tot perfect. Hopelijk delen de TV-kijkers straks onze mening..." Wie eens een voorronde en de opname van een TV-programma mee wil maken, moet donderdagsavonds tussen 20.30 en 23.00 uur eens een kijkje nemen in Correct Studio Café. Lou Prince doet naast zingen ook aan jureren

De Havenloods | 1992 | | pagina 5