Winnie Teschmacher in de ban van het glasblazen I SPARTA-WILLEM II 1 SCHIEDAM A Bosnische vrouwen bedanken Schiedam l«R DE HAVENLOODS Beroving Ere-medaille Steeds meer vrouwen kiezen technische beroepen Rommelmarkt Geborgenheid in strakke vormgeving Hiphoppen in Zuid Bloemschikken Eerste Blue Treffen in teken van motoren IIANS 1 TEXTIEL DINSDAG 29 SEPTEMBER 1992 Laatste concert in serie 1992 SCHIEDAM Het laatste con cert in de serie 1992 in de Grote- of St. Janskerk vindt dinsdag 6 oktober plaats om 20.15 uur. Medewerkenden zijn André Verwoerd op orgel en de Ko ninklijke Zangvereniging Rot te "s Mannenkoor onder leiding van René Verhoeff. Verwoerd speelt composities van Buxtehude, Walther, Guil- mant en W. Ralph Driffel. Het koor zingt liederen van compo nisten uit verschillende landen. Prijs f 6.50 per persoon, met Pas-65 of CJP f 4.50. SCHIEDAM Op de 's-Gra- velandseweg is vrijdagmiddag een vrouw beroofd van haar tas. Rond 14.20 uur liepen twee vrouwen ter hoogte van de ABN-AMRO-bank toen een man plotseling probeerde een tas uit de handen van de vrou wen te rukken. Eén vrouw bleef de tas echter vasthouden waar door zij enkele tientallen meters werd meegesleurd. De man wist vervolgens weg te rennen in de richting van de Burgemeester van Haarenlaan-Ariënsstraat. De politie is nu op zoek naar getuigen van het voorval. SCHIEDAM Burgemeester Scheeres heeft op vrijdag 25 sep tember aan heilgymnaste Bep Biesta-Middelburg de ere-me- daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud uit gereikt. De afgeloipen veertig jaar heeft mevrouw Biesta vele Schiedam- se patiënten behandeld en bijge staan bij een ziekteproces en/of invaliditeit. SCHIEDAM Buurtcentrum Trefpunt Oost start in de eerste week van oktober met twee nieuwe taalcursusen. Op maan dag 5 oktober van 19.30-21.15 uur starten Duitse taallessen voor beginners en op dinsdag 6 oktober zelfde tijd een starters- cursus Engels. Beide cursussen omvatten zes lessen en kosten f 25.-. Aanmelden en meer informatie bij Buurtcentrum Trefpunt Oost, Celciusstraat 2, tel. 4621066. Wegener hu( ^aarvhuLsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12 -16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010-4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010-4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 01880 - 32405) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M Brokking, commercieel Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. WATERWEG NOORD - Mi nister d'Ancona van onder meer Sociale Zaken en Werkgelegen heid komt donderdag 1 oktober naar Schiedam om de overdracht bij te wonen van het project 'Vrouwen in technische beroe pen'. De taken van dit project, dat in 1986 van start is gegaan zullen 's middags officieel wor den overgenomen door het Re gionaal Bureau voor de Arbeids voorziening (RBA) Rijnmond. Het project is zes jaar lang door de Stichting Beroepseducatie Nieuwe Waterweg Noord (SBNW) ontwikkeld en aange- problemen zouden ontstaan voor wat betreft de personeels voorziening in de technische sec tor. De landelijke Centra Vak opleiding kregen opdracht om tenminste vijf procent van hun opleidingsplaatsen te bestem men voor vrouwen. Marijke Ridder, medewerkster van het SBNW: „Toen het pro ject in 1986 van start ging, waren in de Rijnmondregio slechts an derhalf procent van de beschik bare cursusplaatsen bezet door vrouwen. Nu, bij de overdracht is dit opgelopen tot elf procent. Wij constateren dat er steeds meer belangstelling bij vrouwen bestaat voor deze zogenaamde mannenberoepen." Vrouwen in technische beroe pen, is een oriëntatiecursus voor herintredende vrouwen die wil len werken in de techniek. Dit kan zijn in de woningbouw, me taalindustrie en bijvoorbeeld scheepsbouw en electro- en in stallatietechniek. Veel vrouwen die deelnemen aan deze lessen wilden meestal vroeger al graag werken in een technisch beroep, maar kregen daar voor niet de kans, omdat het ongebruikelijk De informatiecursus wordt drie maal per jaar gegen. Na afloop hiervan wordt samen met een praktijkbegeleider bekeken wat de mogelijkheden zijn voor de cursist. Dit resulteert in de regel in het volgen van een vakoplei ding en vervolgens in een stage periode. Weinig vrouwen kiezen voor het lichamelijk zware werk in de bouwvak. Wel trekt het werken met hout veel cursisten aan. Waarbij men kan denken aan interieurbetimmeringen voor winkels en bedrijven. Te vens heeft het beroep van lasser en bankwerker in de metaal nog al wat aantrekkingskracht voor de vrouwen. Ook zijn er cursis ten die uiteindelijk terecht ko men op een tekenkamer. „Onze ervaring is dat de vrou wen die gaan werken in een spe cifieke mannenberoepen, zoals op een scheepswerf, daar heel goed worden opgevangen. Soms gebeurt het overigens nog wel dat zij toch niet als volwaardige arbeidskracht worden geaccep teerd. Over het algenjeen is de acceptatie groeiende", aldus Marijke Ridder. Het is de SBNW opgevallen dat vrouwen die een vakopleiding volgen niet onderaan de carrie- re-ladder willen blijven steken, maar bewust meer wiljen berei ken. Door een vervolg (avond) studie proberen zij dat doel te verwezenlijken. Minister d'Ancona zal in het Centrum Vakopleiding Rijn mond, Ringersstraat 21, Schie dam tevens de premiere van de voorlichtingsfilm 'Maak je op voor de techniek' bijwonen. Een en ander begint om 15.00 uur. Minister d'Ancona is donderdag in Shiedam. Havenbrug naar werkplaats SCHIEDAM De Korte Ha venbrug is vandaag, 29 septem ber verwijderd en afgevoerd naar een werkplaats. Over tien weken zal de brug gerenoveerd, weer op zijn oorspronkelijke plek terugkeren. Voor voetgangers en fietsers wordt een noodbruggetje ge plaatst. Het autoverkeer zal via borden worden omgeleid. SCHIEDAM Kluphuis Oost organiseert zondag 4 oktober een rommelmarkt. Ongeveer 50 tafels staan ter beschikking van particulieren die hun tweede hands spullen verkopen.» De rommelmarkt in Kluphuis Oost, Galileistraat 85 start om 11.00 uur en eindigt om 16.00 uur. De entree is gratis. SCHIEDAM Winnie Teschmacher startte haar maatschappelijke carrière als docente lichamelijke opvoe ding en had als hobby glas blazen. Zij raakte echter to taal in de ban van het werken met dit breekbaar materiaal; gaf haar baan in het onder wijs op en betrok in 1983 een klein atelier in Den Haag. Bijna tien jaar later blijkt deze overstap beslist geen misstap. Winnie Teschmacher woont nu in Vlaardingen op een landelijk gelegen boerderij en heeft de beschikking over een bijzonder grote werkruimte. Volgens de glaskunstenares werkt die ruim te zowel binnen als buiten zeer inspirerend en omdat die er voor zorgt dat zij steeds ruimtelij ker denkt. „De laatste tijd komen er nogal wat objecten tot stand met flinke afmetingen", aldus Winnie Tesc hmacher. „Terugkijken naar mijn beginperiode en naar het kleine atelier waar ik de beschik king over had, dan realiseer ik me, dat juist die beperking goed is geweest voor mijn ontwikke ling. Vanaf die start moest ik voor mijn eigen inkomen zorgen en dat droeg in grote mate bij aan mijn gedrevenheid om zo veel mogelijk dingen uit te vin den en aan de weet te komen over de materie waarmee ik be zig was. Omdat ik geen academi sche opleiding heb, moest ik problemen die ik tegenkwam bij de verwerking van het glas, zelf oplossen. Daar word je behoor lijk inventief van", zegt zij la chend. „Ook het repareren van glas en het maken van bijvoor beeld sieraden, droeg bij aan mijn technische ontwikkeling om dat je daarbij zeer gedetail leerd bezig bent." Teschmacher reist regelmatig naar Bohemen (Tsjecho-Slowa- kije) waar zij de techniek van het slijpen meester werd en waar zij binnenkort weer heen gaat om glas te blazen, omdat daar voor de mogelijkheden in Ne derland te beperkt zijn. De objecten die in het atelier liggen vertonen een vrij strakke vormgeving en zijn slechts in een of twee kleuren uitgevoerd. De kunstenares: „Ruimtelijke open transparante vormen en het opti maal benutten van de lichtdoor- latende mogelijkheden die glas biedt, zijn voor mij wel de be langrijkste uitgangspunten." De sculpturen, waaronder gebogen driehoeken van transparant en gezandstraald glas, beschutting biedend aan een gekleurde staaf, maken duidelijk wat haar bedoe ling is. De Culturele Raad Zuid-Hol land gaf Winnie Teschmacher de opdracht de kunstestafette-staf, die nu al weer in vier gemeenten is overgedragen, te vervaardi gen. Zaterdag nam wethouder Chris Zijdeveld de glazen staf in het kader van de kunstestafette in ontvangst. De staf is gemaakt van getrokken glas met daarom heen een spiraal van rood glas. Daar bovenop is een deel beves tigd waarin een optisch 'oog' is geslepen. Gefascineerd Winnie Teschmacher wijst erop dat als men door dat oog kijkt de binnenkant van de staf zichtbaar wordt. „Ik ben al geruime tijd gefascineerd door staven die bij voorbeeld in Afrikaanse landen worden gebruikt door hoog waardigheidsbekleders. Door de opdracht van de Culturele Raad kreeg ik de kans daar zelf iets mee te doen." Overigens hoopt de kunstenares dat met de Schiedamse staf niet hetzelfde gebeurt als in Leiden en Delft. „Daar nam de burge meester het object in ontvangst, deponeerde het in het bijbeho rende kistje en dat was dat. Ik vermoed dat de staven nu netjes in een kast liggen, want niemand heeft ze daarna nog gezien. Vlaardingen was de enige ge meente die de staf heeft geëxpo seerd en wel zo dat het publiek door het oog kon kijken." In tien jaar tijd heeft Winnie Teschmacher een naam opge bouwd in de kunstwereld. Afge lopen zomer won zij de Bernar- dine de Neeve-prijs voor jong (glas) talent. Naar aanleiding hiervan was haar werk te zien in Museum Boy mans. Opdrachtge vers weten haar te vinden en ook galeries exposeren de strak uit gevoerde objecten. Belangstellenden kunnen vanaf 18 oktober in een nieuwe Schie damse galerie (Nieuwe Haven 127) kennisnemen van het werk van de kunstenares. SCHIEDAM Perplex en ont roerd reageerde het ontvangs tcomité van de Bosnische vrou wen in Gospic (Istrië) toen de bus uit Nederland in het dorp stopte en uit de bagageruimte twintig balen bruikbare breiwol (150 kilo) te voorschijn kwam, die in Schiedam bijeen was ge bracht. Dit ooggetuige-verslag is afkomstig van Linda van den Boogert van de Stichting De Op bouw. Linda van den Boogert: „De res pons op het artikel in het Schie dams Nieuwsblas was enorm. Zeker honded mensen hebben gebeld en brachten goederen, en dat duurt nog steeds voort. Al deze spullen gana in oktober mee met het volgende transport naar Gospic. Er is echter geen breiwol meer nodig, wel andere zaken die de mensen de winter doorhelpen." Inmidels hebben de actiecomi- té's van de Opbouw en die van Velenje besloten tot meer sa menwerking. Schiedamse breiwol wordt uitgeladen in Gospic. BALY'S KOOPSHOP verkoop van: - - -ARTIKELEN fw r LEKTUUR Y - LINGERIE Kil-MIDDELEN w FILMS BALY'S KOOPSHOP - DAM 9-11 S? Tel. 010-426 71 26 SCHIEDAM Jongens en meisjes in de leeftijd van elf tot en met zestien jaar die er van dromen het hiphoppen onder de knie te krijgen wordt de moge lijkheid geboden daar in vier les sen hard aan te werken. In okto ber start Klubhuis Zuid namelijk met een cursus waarin de hip hop-techniek uitvoerig uit de doeken wordt gedaan. De vier lessen kosten f 15,- en gaan alleen door als er voldoen de (15) aanmeldingen zijn. Op gave en meer informatie bij Klubhuis Zuid, Dwarsstraat 41, telefoon 4267297, vragen naar Lida Tode. Hulpgoederen naar Velenje SCHIEDAM- Twee vracht wagens van Internationaal Transport Bedrijf Baartmans BV zijn maandagmorgen om acht uur de reis begonnen naar de Schiedamse partnerstad Ve lenje in Slovenië. De wagen vol geladen met hulpgoederen zul len woensdag 30 september arri veren. De goederen, die bijeen zijn ge bracht tijdens de inzamelactie op -zaterdag 19 september, zijn be stemd voor de 4000 vluchtelin gen uit Bosnië die in Velenje qen veilig onderkomen zoeken. SCHIEDAM Eenmaal in de veertien dagen wordt er in Klup huis Oost op donderdagmiddag les gegeven in bloemschikken. De lessen starten 1 oktober. De kosten bedragen f5.- voor de bloemen. Belangstellenden kunnen con- SCHIEDAM Het eerste Schiedamse Blue Treffen. On der die titel wordt zondag 4 ok tober een motormanifestatie ge houden op de Grote Markt en directe omgeving gehouden. Er is van alles te beleven, die zondag tussen 12.00 en 18.00 uur. Motoren van verschillend kaliber worden geshowd met een prijs voor diegene die de groot ste afstand heeft afgelegd om in Schiedam te komen. Op een po dium op de Grote Markt treedt de bleusband La Grange op, af gewisseld met modeshows van lederen kleding. Verder is er een 'gouden' Harley Davindson te bewonderen. Een beroemd foto model maakt op en bij de motor een fotosessie. Belangstellenden kunnen met de motor op de foto. Kelners van de cafés Dirty Hen ry, Klein Thalia, De Dam, De Ooievaar en de Oude Bak (te vens de sponsors) doen mee aan een kelnerrace en een skirace. Bij Dirty Henry is bovendien een Harley te zien, een Fat Boy van 1340cc die als brandstof lachgas gebruikt. In samenwerking met De Havenloods en Het Zuiden. Johan Gabriëls Excelsior Wim Bubberman Sparta 3. Leonard van Utrecht Excelsior 4. Errol Refos Feyenoord John Veldman 6. John Schuurhuizen Sparta Michel Valke Sparta 8. Ton Pronk Excelsior 9. RobWitschge Feyenoord 10. Jozsef Kiprich Feyenoord Gaston Taument Feyenoord Ron van den Berg Sparta 15. Ed Ridderh Excelsior 6.25 Michel Devilee Excelsior Arno Doomernik Sparta 19. Peter Bosz Feyenoord 6.20 John de Wolf Feyenoord 6.20 21John Metgod Feyenoord 6.17 KEEPERSKLASSEMENT 1Oscar Moens 7.50 Edward Metgod Sparta r.ou 3. Ed de Goey Feyenoord 7.00 4. Joop Hiele SW/Dordrecht '90 6.33 5. Edwin van Ooijen 1Jozsef Kiprich Feyenoord - 6 doelpunten Natuurlijk en sfeervol CmanóuI Wutts bgn*\ I fE02B FdUteU» «Z2SI saiontofe' Schiedam Hoogstraat 109 Tel. 010 - 426 84 32 Vlaardingen Hoogstraat 131-132 Tel. 010 - 434 24 04 Zondagmiddag 4 oktober 1992, aanvang 14.30 uur. mt TOEGANGSPRIJZEN: f 10.00, f 12.50, f 17.50, f 22.50

De Havenloods | 1992 | | pagina 3