Muzikanten eisen duidelijkheid stadsbestuur over oefenruimte Kijkje in de 'keukens' van de kinderdagverblijven op open dag DE HAVENLOODS Drie concerten deze week Basisschool-leerlingen DINSDAG 6 OKTOBER 1992 Klederdrachten SCHIEDAM Vissersvrou wen en boerinnen uit de omge ving van Schiedam, zoals Vlaar- dingen en Maassluis droegen vroeger specifieke kleding. Ann Moerman heeft de afgelopen ja ren een collectie van deze kle derdrachten verzameld. Zondag 11 oktober toont zij in een show verschillende drachten. Bij haar collectie zitten zowel de gewone dracht als de kleding van welgestelde vrouwen. Daarbij zijn ook de bijbehorende acces soires te zien als oorijzers, on der- en bovenmutsjes en siera den. De klederdrachtshow begint om 10.00 uur. Leden van Nivon Schiedam betalen f 2.50 entree en niet-leden twee kwartjes meer. Men dient zich van te vo ren (tel. 4714442) aan te melden. De show vindt plaats in wijkge- bouw De Erker, Jan van Aven- nesstraat 32. Aanstaande ouders SCHIEDAM— De Stichting Kraamcentrum Maassteden or ganiseert regelmatig bijeenkom sten voor a.s. ouders waarin in formatie wordt gegeven over on derwerpen die betrekking heb ben op de komst van de nieuwe wereldburger. Tijdens de informatie-avonden komen zaken aan de orde als de baby-uitzet, veiligheid en duur zaamheid van de baby-artikelen en welke artikelen nodig zijn als men thuis bevalt. Ook komt de kraamzorg ter sprake en voor welke soort van zorgverlening men kan kiezen. De voorlichting is in handen van een kraamzorg-verpleegkundige en een kraamverzorgende. De eerstvolgende bijeenkomst vindt plaats op 12 oktober in de Mag nolia Deikerk, Albardastraat 67 en begint om 20.00 uur. De en tree is gratis. Meer inlichtingen bij de stichting Kraamcentrum via tel. 4358595 van maandag tot en met donder dag tussen 11.00 en 12.00 uur. Ergernis over foto ouderen SCHIEDAM —Het eerste wat ze - net terug van vakantie - onder ogen kreeg was het Schie dams Nieuwsblad van 29 sep tember. Helaas ergerde me vrouw Den Hartog zich aan de foto die bij het verhaal over de Ouderenweek was geplaatst. „Normaal gesproken klim ik niet zo gauw in de pen, maar nu moest ik reageren," liet de ver bolgen lezeres telefonisch we ten. Het onderwerp van haar toorn was de afbeelding van twee ou dere mensen met wandelstok ken. „In alle media worden 55- plussers afgeschilderd als ziele- pieten; je zou bijna spreken van discriminatie. Als het over 55- plus gaat, lijkt het alsof mensen van die leeftijd al zijn afgeschre ven. Terwijl je dan nog zoveel kan doen. Plaats dan geen foto," was haar devies aan de redactie van deze krant. Daarvan nota. t Wegener huLs-aan-hulsüLaden Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362 Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadrer **-■- 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). irivé 01880 - 32405) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Ronald van Oud- heusden (sport), Jelle Gunneweg (tel. 010 - 4.270.879) en Nans Wolters (tel. 010 - 4.709.380). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten- Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 Vrijwilligers gevraagd M/V SCHIEDAM Buurtcentrum Trefpunt Oost aan de Celsius- straat 2 zoekt vrijwilligers voor derwerk vindt steeds 's middags plaats en is bestemd voor kinde ren in de basisschoolleeftijd. Enthousiaste vrijwilligers wor den gevraagd voor enkele mid dagen. Ervaring is niet vereist. Voor de peuterspeelzaal wordt gezocht naar vrijwilligers voor de maandag- en donderdagmid dag en de dinsclag- en donder dagmorgen. De groepen bestaan uit veertien kinderen van 2 tot 4 jaar, die worden begeleid door twee peuterleidsters. De tijden zijn van 8.45 tot 11.45 uur en van 13.00 tot 15.15 uur. Belangstellenden voor één of meer van deze dagen kunnen zich opgeven bij Ivanka van het buurtcentrum of telefonisch via nummer 4621066. SCHIEDAM De landelijke open dag die zaterdag 10 okto ber voor kinderdagverblijven wordt georganiseerd, heeft tot doel mensen die niet op de hoog te zijn van het functioneren van een kinderopvang, enig inzicht hierin te verschaffen. Yvette Vervoort van Kinderdag verblijf Nijntje: „Veel mensen die niet precies weten wat een dagopvang inhoudt zijn meestal van mening dat dit heel zielig is voor de kinderen die daar ver blijven. Aan dit vooroordeel wil len wij een eind maken. Daar naast is het voor bedrijven een goede gelegenheid eens kennis te maken met de gang van za ken. Bedrijven kunnen namelijk een plaats reserveren voor een kind van een werknemer." Volgens de woordvoerster van Nijntje is er inderdaad een nij pend gebrek aan opvangplaatsen en zijn er lange wachttijden. Al leen gaat dit voor bedrijven niet op. „Wij zijn min of meer in een ongemakkleijke situatie gema- nouvreerd", zegt Yvette Ver voort, „omdat voorrang wordt verleend aan bedrijven voor een opvangplaats. Dit betekent dat kinderen die op de 'gesubsi dieerde' wachtlijst staan, steeds langer moeten wachten." Aan de open dag doet niet alleen de dagopvang mee, maar ook de peuterspeelzalen. Deze laatste instelling brengt kinderen in de leeftijd van twee tot vier jaar met elkaar in contact en hoopt dat daar een stimulerende wer king van'uitgaat. De organisatie van een peuterspeelzaal ont vangt echter geen subsidie. Deelnemers aan de open dag zijn Kinderopvang Buurthuis Nieuwland, De Wildestraat 38; Kinderdagverblijf Nijntje, Peter van Anrooylaan 5; Peuterspeel zaal Pippeloentje, Faassenplein 20 en Peuterspeelzaal Buurthuis Nieuwland, Burgemeester van Haarenlaan 871. Belangstellenden kunnen op deze adressen terecht van 10.00 tot 14.00 uur. Open dag bij onder andere Kinderdagverblijf Nijntje. Problemen van collectief worden genegeerd SCHIEDAM Muziekcol- lectief 't Slachthuis maakt zich zorgen over de toekomst van haar repetitieruimte. Het collectief huurt sinds 1983 één van de kelderruimtes van het Passage Theater, maar deze mogelijkheid lijkt te ver dwijnen gezien de verhuis plannen van het theater. De muzikanten hebben het afge lopen jaar verschillende brie ven naar het gemeentebe stuur en wethouder Zijdeveld gestuurd, waarin om ophel dering en eventuele oplossin gen werd gevraagd. Tot op heden kregen zij geen reactie op de correspondentie. Met de plannen voor een nieuw onderkomen van het Passage Theater in het toekomstige ge meentecomplex 't Stadserf bij het Emmaplein, begon de onze kerheid voor de muzikanten. „We weten absoluut niet waar we aan toe zijn met deze situa tie. Uit de krant hebben we ver nomen dat er op de plaats van het huidige theater een parkeer garage komt, maar ook dat het pand blijft bestaan en een nieu we functie krijgt toegewezen. Wat er nu werkelijk gaat gebeu ren met het theaterpand en dus met onze repetitieruimte, is voor ons volkomen onduidelijk. Daarover worden de gebruikers niet geïnformeerd", aldus Jan van Velzen, voorzitter van 't Slachthuis. Om enig zicht te krijgen in de tegenstrijdige berichten, stuur den de muzikanten vorig jaar december een eerste brief naar wethouder Zijdeveld en de com missie CGSV. Gevraagd werd wat er met het theater gaat ge beuren, of de gemeente bij de nieuwbouwplannen van het theater ook rekening houdt met het muziekcollectie? en of de muzikanten gebruik kunnen blij ven maken van de kelderruimte dan wel naar een andere lokatie moeten uitkijken. Een reactie op de brief werd niet vernomen. „Nog niet eens een ontvangstbevestiging", zegt mu zikant Nils Mekel verongelijkt. Het collectief besloot vervolgens in maart van dit jaar een tweede brief te sturen naar wethouder Zijdeveld, waarin opnieuw werd »en op een informa tief Ook werd in deze gesprek, :f een ander probleem onder de aandacht van de wethouder gebracht, namelijk de geluidso verlast die het theater onder vindt van de repeterende muzi kanten. Last Voorzitter Van Velzen: „Toen wij in 1983 onze huidige ruimte betrokken, hebben de medewer kers van het theater aangegeven iets aan geluidsisolatie te gaan doen. Dat is niet gebeurd, waar schijnlijk omdat de toekomst van het theater geen aanleiding gaf voor grote investeringen. Het theater heeft wel een kleine interne verbouwing ondergaan, waardoor zij helaas meer last van ons hebben gekregen." Het kantoorpersoneel van het theater schijnt niet rustig te kun nen werken wanneer er overdag bands oefenen en ook tijdens voorstellingen heeft het theater last van de muzikale uitspattin gen van de repeterende bands. Het collectief is hierin tegemoet gekomen door minder te gaan oefenen tijdens kantooruren en op zaterdagavonden. Directeur Carel Beke wil echter dat de muzikanten hun instrumenten ook op donderdag-, vrijdag- en zondagavond aan de kant zetten. Dat vindt het collectief te gortig, omdat op die manier erg weinig repetitiemogelijkheden overblij ven. In de tweede brief werd daarom ook voor dit probleem een oplossing gevraagd. Weder om geen reactie. Een derde her inneringsbrief in juli leverde het zelfde resultaat op. Zojuist heeft het collectief een vierde brief verstuurd, nu met een licht geïri- teerde ondertoon. Geruchten „Het moet ons van het hart dat het behoorlijk lang duurt eer ons relatief simpele verzoek om in formatie te krijgen, wordt geho noreerd. Geruchten gaan dat de sloop van het Passage Theater al in mei 1993 een aanvang zal ne men. De tijd blijkt dus te gaan dringen", schrijft de voorzitter. „Net als Keulen, Aken en het centrum van Schiedam, is onze oefenruimte niet in één dag ge bouwd. Indien wij gedwongen worden te verhuizen, is het van groot belang dat wij hiervan ge ruime tijd (plus minus een jaar) op de hoogte worden gesteld. Dit om de nodige aanpassingen in een nieuwe, door u aan te bieden ruimte, te verwezenlij ken." Zij wijzen het stadsbestuur erop dat 't Slachthuis al zo'n tien jaar zonder subsidie gebruik maakt van het huidige onderkomen en dat in al die jaren tientallen mu zikanten er hebben leren musi ceren en hun bekwaamheden hebben kunnen uitbreiden. Be- kehde bands als Ramjets, Jam- rax, RV5 en Newtones maakten onder andere gebruik van de fa ciliteiten. „Het collectief heeft in het verleden meer dan eens be wezen een broedplaats van Schiedams talent te zijn. Het be staansrecht van ons collectief is hiermee wel bewezen." De muzikanten begrijpen dat ze niet tot in de eeuwigheid in de kelderruimte kunnen blijven oe fenen. Wat echter zowel Jan van Velzen als Nils Mekel in de hele procedure het meest dwarszit is het feit dat de problemen van hun collectief totaal genegeerd worden door het stadsbestuur. „De volksvertegenwoordiger verzaken in deze hun plicht je gens het electoraat", menen zij. „Misschien zijn ze wel met ons probleem bezig en schreeuwen we nu veel te hard om aandacht. Maar dat idee krijgen we aller minst. Het is nog beter te weten dat we hier wegmoeten, dan te zitten wachten op een reactie. Zolang we niets weten, kunnen we ook zelf niets ondernemen." SCHIEDAM De kinde ren van groep twee en drie van bijna alle basisscholen in Schiedam hebben deze week een feestelijk uitje. Zij wor den namelijk verwacht in het Passage Theater om daar een voorstelling bij te wonen van het Theatergezelschap San ders Co. De 1750 leerlingen zullen direct worden betrokken bij de avontu ren die het meisje Niki mee maakt als zij op zoek is naar haar knuffel Jules die zomaar werd meegegeven met de vuilniswa gen. Zij gaat op zoek en belandt uiteindelijk zelf in een afvalzak op de afvalberg. Het thema van de voorstelling is gebaseerd op de milieuvervui ling waarvoor iedereen verant woordelijk is. In de voorstelling komen heel wat vreemde vogels (mensen) voor die onder andere hebzuchtig, lui of dom zijn. Naar aanleiding van de voorstel ling 'De Verdwaalde Vuilnis zak', is een lesbrief samenge steld die, voorafgaande aan het theaterbezoek, in de klas wordt besproken. Zo leren de kinderen niet alleen hoe zij zich dienen te gedragen in een schouwburg, mar ook dat er tussen het dage lijks afval veel spullen zitten die weer opnieuw kunnen worden gebruikt. Verder worden zij er op gewezen dat gescheiden ver zamelen resultaat oplevert. De Dienst Educatie van de ge meente verwacht dat de voor stelling voor veel kinderen een belevenis zal zijn. Nogal wat leerlingen kwamen voordien niet in een schouwburg. De opbouw van het decor (grote vuilnisbelt), de duisternis bij de aanvang en de benutte mogelijkheden van de verlichting zullen bij de jeug dige theaterbezoekers zeker in druk achterlaten. Het gezelschap Sanders Co zet een voorstelling neer die een combinatie is van mime, dans, pantomime en beweging. Men maakt beperkt gebruik van het gesproken woord. SCHIEDAM— De Openbare Bibliotheek aan het Bachplein is van plan jaarlijks in de maand oktober creatieve Schiedammers de gelegenheid te geven hun vaardigheden te tonen en even tueel te demonstreren. Woensdag bijt Elly van de Wa ter het spits af. Zij houdt zich bezig met vouwkunst (origami). Tijdens de demonstratie op 7 oktober kunnen bezoekers zich de techniek van het vouwen eigen maken. Op 14 okober laat Joke Jagt zien hoe zij een porseleinen pop maakt. Dé poppenmaakster be schikt over een atelier en geeft cursussen. Tijdens haar demon stratie in de bibliotheek laat zij zien hoe een pop gemaakt wordt uit losse onderdelen. Mensen die meer informatie wil len over het werken met Fimok- lei kunnen daarvoor terecht op 21 oktoer. Dagpleegzorg SCHIEDAM In het kader van een wervingsactie voor het Boddaertcentrum in Schiedam en het Medisch Kleuterdagver blijf in Vlaardingen organiseren genoemde instellingen en de Centrale voor Pleegzorg een voorlichtingsavond. Dagpleegouders zijn nodig voor kinderen die wel bij hun ouders wonen en slapen, maar overdag in verband met voedingsproble men elders worden opgevangen. Deze opvang vindt plaats na schooltijd van 15.00 tot 19.00 uur van maandag tot en met vrij- Het project Dagpleegzorg is ge richt op dagpleegouders aie kin deren opvangen die in dagbe handeling zijn geweest in het Boddaertcentrum of in het Me disch Kleuterdagverblijf de Bol derkar. Hoewel de kinderen niet meer onder behandeling staan is de thuissituatie niet ideaal. De ouders zijn in de regel niet in staat zelfstandig de opvoeding ter hand te nemen en hebben daarbij ondersteuning nodig. De voorlichtingsavond vindt plaats op maandag 12 oktober in het Boddaertcentrum, School straat 8 en begint om 20.00 uur. Meer informatie en aanmelding voor de bijeenkomst vih telefoon 4120150. Batelaan exposeert SCHIEDAM— Gerard Bate laan exposeert tot en met 30 no vember in galerie/konditorei Het Spectrum aan de Hoogstraat 1/1. Batelaan is de oudste (85 jaar) Schiedamse kunstenaar en stelt olieverfschilderijen, kera miek en mozaiek tentoon. De olieverfdoeken van Batelaan zijn in diverse stijlen geschil derd, zoais figuratief, fantasie en abstract. De keramiek bestaat vooral uit realistische beeldjes en de mozaiek is kort na de oorlog gemaakt. Het werk is da gelijks te zien in Het Spectrum, met uitzondering van zondag- en maandagmorgen. Repetities voor Carmina Burana SCHIEDAM Vier Schiedam se Vrouwenkoren zijn door het Koninklijk Schiedams Mannen koor Orpheus gevraagd hun me dewerking te willen verlenen bij de uitvoering van de compositie Carmina Burana van de Duitse componist Orf. De eerste repetitie van dit grote koor vond afgelopen zaterdag plaats in Scholengemeenschap Brandersstad en vergde zes uur. De deelnemende vrouwenkoren zijn Toonkunst, Orpheus, Excel sior, en het Schiedams Vrou wenkoor. Het geheel staat onder leiding van dirigent Richard Ram en wordt begeleid door Het Gelders Orkest. De officiële uitvoering vindt plaats op woensdag 11 november in sporthal Margriet. Stedelijk Museum speelt 7 okto ber een saxofoonkwartet en 11 oktober klinken er in de aula operette- en operaklanken. Ver der kan op 11 oktober worden geluisterd naar koorzang in de Grote Kerk. Het Roko Saxofoonkwartet speelt enerzijds serieuse muziek van klassiek tot eigentijds, maar ook de lichte muziek wordt niet geschuwd evenmin als een com binatie van beide genres. Aan vang woensdagmiddag 12.30 in de aula van het Stedelijk Mu seum. Toegang en koffie gratis. Zondag nemen Albert de Bruin (tenor), Waldin Roes (sopraan). Mark Hoos (bariton) en René van Assche (piano) de luiste raars mee naar de wereld van de grote muzieksteden, met een programma dat diverse eeuwen bestaat. Van Parijs naar Wenen en Florence en van Toscane naar Rome. Aanvang 14.00 uur in de aula van het Stedelijk Museum. Toegang gratis. Het Hervormd Kerkkoor onder leiding van Jac. Horde verzorgt zondagmorgen de koorzang in de Grote of St. Janskerk aan de Lange Kerkstraat. André Ver woerd bespeelt het orgel en H. Onderstal leidt de dienst met als thema 'Ziek zijn, beter worden?' Aanvang 10.00 uur. Na afloop koffie en limonade. Kinderboeken weer centraal SCHIEDAM De kinderboe kenweek gaat woensdag 7 okto ber weer van start. Tien dagen lang worden er overal in het land, en dus ook in Schiedam, allerlei activiteiten georgani seerd. Dit jaar is het thema Land in zicht, in aansluiting op het Columbusjaar. Op alle jeugdafdelingen van de Schiedamse Openbare Biblio theek zijn de boeken te vinden die dit jaar in de prijzen zijn gevallen. Ook wordt extra aan dacht besteed aan boeken over zeereizen, piraten en onbewoon de eilanden en is er een kleur plaat verkrijgbaar waarop kinde ren thuis hun fantasie kunnen uitleven. Woensdagmiddag 7 oktober wordt er vanaf 13.30 uur in een aantal club- en buurthuizen voorgelezen en geknutseld en 14 oktober vindt het grote kinder- boekenweekfeest De Grote Zeeroversknalfuif plaats in wijk centrum De Blauwe Brug. De schrijvers Ingrid en Dieter Schu bert en Rindert Kromhout zijn daarbij aanwezig. Het feest is gratis toegankelijk en duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Voor kinde ren die geen eigen vervoer heb ben, rijdt er een speciale kinder- boekenweekfeestbus. Inschrijf formulieren en informatie over opstapplaatsen en vertrektijden zijn verkrijgbaar bij de biblio theken. SPELER V.D. WEEK John Metgod met De Havenloods en Het Zuiden 13. Arjan In samenwerking Wim Bubberman 2. Leonard van Utrecht Excelsior 3. Michel Valke Sparta 4. Enrol Refos Feyenoord Sparta 6. John Metgod Feyenoord John Schuurhuizen Sparta 8. Ton Pronk Excelsior John Gabriëls Excelsior 10. Jozsef Kiprich Feyenoord Ron van den Berg Tom van Mol Sparta 13. Rob Witschge Feyenoord Sparta Gerald Sandel Sparta 7. Ruud Heus Feyenoord Ed Ridderhof Michel Devilee Arnold Scholten Feyenoord 2. Oscar Moens Excelsior 3. Ed de Goey TOPSCORER Jozsef Kiprich Feyenoord ■ugp MEUBEL ROTANHUIS PITRIET, NATUURLIJK EN SFEERVOL Schiedam Hoogstraat 109 Tel. 010 - 426 84 32 Vlaardingen Hoogstraat 131-132 Tel. 010 - 434 24 04

De Havenloods | 1992 | | pagina 3