,Jk ben kritisch, maar ga heus niet het eigen nest bevuilen" WATERWEG Elastiek-springen: 'onwijze ervaring' DE HAVENLOODS Cadeaus uit derde wereld Schrijven met Amnesty Scholen doen mondjesmaat mee met etalagewedstrijd van boekentitels Kor Blumenstock gaat als gemeenteraadslid PvdA nauwlettend volgen Thuiszorg centraal bij cursus van het Kruiswerk Hans van Es samensteller van expositie DONDERDAG 8 OKTOBER 1992 SCHIEDAM De 'r' zit weei in de maand, dus breekt de ca- deautjestijd aan. Daarom is de Wereldwinkel begonnen met de actie 'De derde wereld verdient beter'. Door middel van een spe ciale brochure worden consu menten attent gemaakt op pro- dukten uit de ontwikkelingslan den, waarvoor de producenten een goede prijs ontvangen. In dit Columbusjaar gaat de aandacht vooral uit naar Latijns-Amerika, met produkten als sieraden, mu ziekinstrumenten, kunst en een keur aan levensmiddelen. Eén van de producenten betreft een groep vrouwen uit een kust plaats in Peru. Zij vlechten boodschappentassen van riet, dat ze drogen en verven. Wan neer men in de Wereldwinkel zo'n tas koopt, ontvangen de maaksters van de opbrengst zo'n 70 procent meer dan wanneer zij hem op de lokale markt aanbie den. De produkten die in de Wereld winkel te vinden zijn, worden rechtstreeks geïmporteeerd van kleine organisaties en coörpora- ties in de derde wereld. De We reldwinkel is te vinden aan de Lange Achterweg 14 (het plein tje halverwege de Hoogstraat) in Schiedam. De openingstijden: woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur en op koopavond van 19.00 tot 21.00 MAASSLUIS/HOEK VAN HOLLAND De maandelijk se schrijfavond van Amnesty In ternational is op donderdag 8 oktober gewijd aan slachtoffers van mensenrechtenschendingen in Egypte en Zuid-Korea. In de Maassluise Immanuelkerk zijn van 19.30 tot 21.30 uur voor beeldbrieven in het Engels aan wezig die aan de autoriteiten kunnen worden verstuurd. Het zelfde is donderdag het geval in Hoek van Holland, waar de brie ven tussen 19.30 en 21 uur kun nen worden geschreven in de foyer van de Hoekstee. In Egypte is de landbouwkundig ingenieur Ahmed Ahsraf Musta fa negen dagen lang gemarteld toen hij in 1989 zes weken zon der aanklacht zat opgesloten. Hij is op die manier gedwongen te bekennen dat hij lid was van een verboden islamitische or ganisatie. Na zijn vrijlating dien de hij een officiële klacht in bij de procureur-generaal. Ook Amnesty hield zich met dit geval van marteling bezig en vroeg bij de autoriteiten om onderzoek, ook naar andere martelingen. Tot nu toe ontkenden de Egypti sche autoriteiten dat er martelin gen plaatshebben of dat er ooit klachten hierover zijn binnenge komen. Wegener huLsaanbuXsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010-4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30-17.00 u„ vrijdag 08.30 tot 16.00 u. ADVERTENTIEVERKOOP: VLAARDINGEN: H. v/d Ende (tel. privé 010 - 4.709.088) SCHIEDAM N. v/d Marei (tel. privé 010-4.716.693) MAASSLUIS A. v. Yperen (tel. privé 010 - 4.709.829) Verver (tel. privé: 01899-17787) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.- Wegener huis-aan-huisbladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exemplaren. BEZORGING: Interianden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 VLAARDINGEN In de Ge meentebibliotheek in de Waal straat werden gisteren de prijzen uitgereikt aan de groepen van Vlaardingse en Schiedamse ba sisscholen, die in het kader van de kinderboekenweek hadden deelgenomen aan een etalage wedstrijd. Aan de hand van een aantal boeken van een lijst, die speciaal hiervoor was samenge steld, moesten de kinderen een werkstuk maken, dat de titel uit beeldde. Boekhuis Den Draak en de Gemeentebibliotheek, die de wedstrijd uitschreven, stelden als voorwaarde voor deelname dat elk werkstuk per groep ge maakt moest worden. Alle Vlaardingse scholen waren aangeschreven, terwijl deelname ook voor Schiedamse scholen openstond. Winnaars werd in het vooruitzicht gesteld boe- kaankopen voor de school te mogen doen ter waarde van 75 gulden. De winnende inzendin gen waren ter beoordeling van een jury, bestaande uit de wet houder van onder meer onder wijs drs K. van der Windt, beel dend kunstenaar Kees Lesuis, Gerlof Hoofd van uitgeverij Lemniscaat, Edith Jacobs van het Onderwijs Voorrangsgebied Vlaardingen en een journaliste van deze krant. Het aantal inzendingen, acht werkstukken van vier scholen, werd door de organisatie als te leurstellend ervaren. Wellicht zou de omvang van de jury voor dit aantal rijkelijk royaal ge weest zijn, ware het niet, dat alleen de twee laatstgenoemden zich vervoegden bij de biblio theek voor net karweitje, waar voor ze waren gevraagd. De uit stekende kwaliteit van de inzen dingen vergde overigens een se rieuze beoordeling, zodat met behulp van de aanwezigen een noodjury werd samengesteld, die gewetensvol te werk ging. De vier prijzen vielen op de Vlaardingse scholen 'Het Pris ma', 'Het Visnet', de 'P.J. van der Schaar' en op de Schiedamse 'Regenboog'. Uitgeverij Lem niscaat stelde voor de overige inzendingen troostprijzen ter be? schikking. Gevraagd naar de oorzaak van het geringe aantal deelnemers aan de wedstrijd bleek die niet te liggen in een lauwe houding van de scholen ten opzichte van het stimuleren van lezen. Leer kracht Riel van de Jan Ligthart- school: „We hebben een keus gemaakt. Onze deelname aan de kinderboekenweek gaat eigen lijk veel verder. We zijn met de kinderen een ochtend naar de bibliotheek geweest. Dat heeft zelfs een nieuw lid opgeleverd. Via leesboekjes zijn we boven dien elke dag bezig met lezen." Bij 'De Ark' is de oorzaak gauw gezegd. Hier was men de afgelo pen weken druk bezig met af scheid nemen van enkele leer krachten. De Vlaardingse 'Re genboog', bij monde van J. van der Borden: „Wij zijn niet zo meedoenerig. Je moet al zo veel." De winnende werkstukken zijn vanaf heden te zien bij Boekhuis Den Draak en bij de Gemeente bibliotheek. Kinderen kunnen aan de hand van een lijst de uitgebeelde titels raden. Onder de goede oplossingen worden vier waardebonnen van 25,- verloot en 25 troostprijzen. Wedstrijdformulieren zijn op te halen bij Den Draak en bij de bibliotheek. De 'noodjury' ging gewetensvol te werk VLAARDINGEN Hij noemt zichzelf niet rechts, niet links, maar kritisch. Jk ben misschien jaren de luis in de pels van de PvdA geweest en dat heeft men mij niet in dank afgenomen. Dat is meestal zo, als je ergens voor staat. Ik heb altijd gezegd: ik hoef niet zo nodig. Ik ben niet opportunistisch geweest. Nooit gedacht: als ik achter dit idee blijf staan dan zak ik bij de raadsverkiezingen een plaatsje op de kandidaten lijst." Kor Blumenstock, al twintig jaar lid van de PvdA, wordt eind oktober geïnstal leerd als lid van de Vlaar dingse gemeenteraad. De PvdA wordt met de komst van Blumenstock dus niet link ser. „Hoogstens een beetje kriti scher", zegt hij. „Ik ga heus niet het eigen nest bevuilen. Alleen bereik je niets. Je moet altijd iets samen doen. Kijk, John Ranshuijsen (PvdA-wethouder in een college met CDA' en D66 - red.) zit verweven in een web met de coalitiegenoten. Dan is het wel frustrerend dat hij zijn ideeën niet duidelijker kan uit dragen. Al is er geen rechter- of linkervleugel binnen onze afde ling, er wordt in beginsel niet hetzelfde gedacht over iets. Dat heb je gezien met de Palestijnse kwestie. Het 'beloofde land' is door de feiten achterhaald. Is raël is een militaristische staat geworden. Toch blijven vele PvdA'ers loyaal aan dat land. Ze hebben een soort blinde vlek, missen een kritisch punt. De partij moet niet links of rechts Kor Blumenstock: „De sociaal-democratie is altijd de enige echte demo cratie geweest" denken, maar volgens een vast patroon. Waar de sociaal-demo cratie altijd voor gestaan heeft. En dan word je soms nog links en rechts door andere partijen ingehaald met issues waar de PvdA twintig jaar geleden voor vocht. Er is nog altijd plaats voor een sociaal-democratische partij." Inspraak Ruim twintig jaar geleden werd Kor Blumenstock lid van de Par tij van de Arbeid, in de tijd van de inspraak over het Verkeers Circulatie Plan (VCP). Dat was in 1969, herinnert hij zich. „Kijk, ambtenaren en politici zien de mensen bij de inspraak soms niet staan. De burger wordt als een last ervaren. Er wordt gedacht: als je kritiek hebt dan zul je wel tegen zijn. Dat is onzin. Samen kun je juist verbe teringen in een plan aanbrengen. Verkeer en Stadsontwikkeling werkten in die tijd langs elkaar heen en ik dacht door in de poli tiek te gaan daarin verbetering te kunnen aanbrengen." „De PvdA was toen veel sterker dan nu, maar er was ook wel eens de neiging tot bestuurlijke arrogantie. Iedere partij heeft de neiging te zeggen: dat hebben we al eens gehad en gezien. Juist met de omvang die Vlaardingen nu heeft kun je nog met de bur gers praten. Is er nog contact te krijgen met politici. In feite is Vlaardingen een dorp met z'n roddel. Ik begrijp de mensen niet die zeggen dat Vlaardingen groter moet groeien omdat an ders de voorzieningen worden aangetast. Weer zo'n ingebak ken iets. Zo'n prestigieuze ge dachte van als we groter zijn hebben we een grotere status. Welke voorzieningen dan? Ik denk dan dat het zich allemaal vanzelf aanpast." Vissersdorp In dat kader heeft Blumenstock kritiek op het Volkshuisvestings plan. „Er wordt gedacht dat we met de goedkope woningen in de Westwijk veel armlastigen aan trekken en de stad verpaupert. Nou en? Vroeger was Vlaardin gen een vissersdorp en waren we allemaal arm. Daar hoeven we ons toch niet voor te schamen. Het zijn juist voor een groot deel arme buitenlanders. Daar moet de PvdA juist voor opkomen en werken aan integratie. Dat is waar wij voor moeten staan. Er moet in de Westwijk een gediffe rentieerd woningaanbod komen, duurdere en goedkopere wonin gen door elkaar. Huisvesting is de eerste behoefte van een mens. Daarom is er zo vaak on rust." Op de vraag of de PvdA nu minder arrogant is, antwoordt Blumenstock, die bij de verkie zingen op een elfde plaats op de kandidatenlijst stond en door het vertrek van Maarleveld, Kester en Van Opijnen nu in de raad komt: „Arrogantie is er nog een beetje, maar we zijn nu één van de drie in het college. Dus kun je minder iets opleggen dan vroeger. Andere partijen zijn net zo goed arrogant. Dat heeft te maken met op welke stoel je zit. Dan heb je de neiging om te vergeten door wie en voor wie je op die plek gekomen bent. Dan verlies je het contact met de ba sis, met de burger en dan komt het al gauw over als arrogantie. De PvdA wist het vroeger altijd beter. Soms moet je hardnekkig in iets zijn, maar je moet wel de anderen blijven zien staan. Die neiging hebben we nu niet meer, al blijft polarisatie geen vies woord. Het is een politiek mid del. Duidelijkheid kan geen kwaad. Ik ben een democraat en de sociaal-democratie is altijd de enige echte democratie ge weest", zo besluit Blumenstock. MAASSLUIS Hartstikke leuk toch, die haven met al die schepen. Het klonk bijna ver liefd uit de mond van een oud inwoonster. Alsof ze subiet weer in de eerste stad aan de Water weg wilde komen wonen. „Met de Furie-ade gaan we altijd een paar uurtjes terug naar Maas sluis." Zij en vele anderen komen voor al voor de haven en de schepen. Anderen zoeken koopjes in de meer dan 250 kramen, luisteren naar muziek in de kerk of op straat, maken een rondvlucht per helikopter, doen inkopen in de binnenstad, gebruiken wat in de rustige tent van Monsieur Paul op het schanseiland of hou den het activiteitenschema nauwlettend in de gaten. Om maar niets te missen. Niet te missen was het elastiek- springen boven de buitenhaven. Voor de meesten om alleen naar te kijken. „Voor geen goud" en „Al zou ik geld toekrijgen" wa ren veel gehoorde opmerkingen. Genoeg anderen echter die grif 125 gulden neertelden om de sensatie aan den lijve te ervaren. boten in de hav Hij weet dat je tijdens de Furie-ade de Maassluis kan bezichtigen. Om half vijf liet de zestigste deelnemer zich in een liftje aan een enorme hoogwerker zo'n 54 meter de lucht in hijsen. De wachtlijst was nog lang. Het elastiek-springen zou zich in het licht van schijnwerpers 's avonds voortzetten. Ongeveer driekwart van de dur fallen waren mannen. De oudste was 47 jaar. Cim Pardoen (20) was een van de vrouwen die het waagden naar boven te gaan, niet alleen om van het prachtige uitzicht te genieten maar om zich met de nodige raadgevingen van het instructieteam naar beneden te storten aan een lijn, deels van elastiek, zodt er een trampoline effect optrad. Sommigen haal den bij de eerste neerwaartse gang een nat pak. Als het elas tiek zijn;werk had gedaan, werd de springer voorzichtig op de kade neergevlijd. Cim: „Toen ik boven op het randje stond, vond ik het echt wel eng. Maar ik wilde zeker niet terug. Ik doe het, was wat ik dacht. Opeens val je. Alles stijgt in je naar boven. Helemaal leeg ben je. Een onwijze ervaring en een heerlijk gevoel van vrij zijn. Ik raakte alleen met mijn han den het water. Ik zou nog wel hoger willen." Het elastiek- springen was een stunt georgani seerd door Top Squash, een jong bedrijf dat zich opmaakt aan de Burgemeester de Jonghkade een squash-centrum te beginnen. SCHIEDAM Het Kruiswerk Nieuwe Waterweg-Noord start op maandag 12 oktober weer met cursus 'Ziekenzorg Thuis'. Omdat patiënten tegenwoordig sneller uit het ziekenhuis worden ontslagen, worden familieleden en kennissen geconfronteerd met de problemen die het ver zorgen van een persoon met,zich meebrengen. Daarom kan het bijzonder han dig zijn om te weten hoe je een patënt uit bed moet tillen zonder hem pijn te doen of zelf last van de rug te krijgen. Of een bed verschonen terwijl de patiënt er nog in ligt en haren wassen als de patiënt in de stoel zit. Praktijk zaken dus, waar iedere verzor ger mee te maken krijgt. De volgende onderwerpen staan dan ook op het cursusprogram ma: het bed en de omgeving, de verzorging van een zieke, medi cijnen en verbandmiddelen, voe ding en moeilijkheden bij de stoelgang, tiltechnieken en om gaan met een zieke. De cursus beslaat zes middagen van 2 uur. Na elke cursusmiddag is er de mogelijkheid om vragen te stel len en om bepaalde oefeningen onder de knie te krijgen. De kosten van de gehele cursus be dragen 25,- voor leden van het kruiswerk en 65,- voor niet- leden. Voor informatie en aan melding tel. 473 99 00 (Kruisge- bouw aan de Van S windensingel VLOOIENMARKT— In de Lijnbaanhal, Baanstraat 4 in Vlaardingen is op zaterdag 10 oktober weer vlooienmarkt. Wie iets van zijn of haar gading zoekt kan terecht van 9.00 tot 17.00 uur. De entree is twee gulden. Voor informatie kan men bellen 474 29 16. MAASSLUIS In officiële be richten van de gemeente duikt zeldea de voornaam van burge meester J. van Es op. Met de uitnodigingskaart voor de ope ning van een expositie in het Gemeentemuseum is het anders gesteld. Onomwonden staat daar Hans van Es. De burge meester, die zijn ambt deze maand neerlegt, vervult in het museum dan ook een artistieke functie. Hans van Es, die er vele tentoonstellingen heeft ge opend, treedt als gastconserva tor op. Hij heeft de expositie samengesteld die op zaterdag 10 oktober niet door hemzelf wordt geopend, maar door de gelderse commissaris van de koningin en jeugdboekenschrijver Jan Ter louw. Van de artistieke smaak van de burgemeestef kan tot en met 29 november kennis worden geno men. Het museum aan de Zuid- dijk is geopend dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur. In een buitengewone raadsver gadering op woensdag 21 okto ber neemt het gemeentebestuur afscheid van zijn voorzitter. Van Es heeft de wens geuit geen af scheidscadeaus te ontvangen. Liever vraagt hij aandacht voor de restauratie van de Grote Kerk. Bijdragen voor de restau ratie van het monument kunnen worden overgemaakt op girore kening 15403 van de gemeente Maassluis onder vermelding van 'afscheid burgemeester van Es'. BOUMAN WOONNIEUWS OKTOBER WOONMAAND feestelijke weken in een extra feestelijk woonwarenhuis waar u de nieuwste meubel- kollekties van Montel, Proms en Trendhopper kunt bewonderen, alsmede het geheel nieuwe woonconcept "Amerique" met origineel Amerikaanse romantische meubelen en woonaccessoires. Zondag 18 oktober is Catherine Keijl uw gastvrouw. En bij een goed feest hoort muziek (live!), een hapje en een drankje. Tijdens deze feest dagen vallen alle kopers in de prijzen. U komt toch ook? Wij heten u van harte welkom. De hele maand oktober: expositie van aquarellen van Wijna Zandvliet en Anneke Visser. IJsselmondselaan 175, Rotterdam-Kralingseveer. Telefoon: 010 - 4508033. Geopend: ma. 13.00- 17.30 uur di. t/m do. 9.30- I7.30.uur; ,vr. 9.30 - 21.00 uur en za. 9.30 - 17.00 uur. Er is een prima verbinding van het openbaar vervoer, n.l. met de metro naar Capelsebrug en met bus nr. 34 om de 15 min. naar Bouman en Trendhopper. Op zondag 18 oktober kunt u de auto bij Capelsebrug parkeren, waarvandaan de speciale Boumanbus u gratis naar de toonzalen brengt en weer terug. «a GRATIS VLOERBEDEKKING KAN NIET! 40% KORTING op ALLE BEKENDE MERKEN! APIJTEN

De Havenloods | 1992 | | pagina 3