„We moeten eens af van dat traditionele borrelglaasje" WATERWEG lün Informatiecentrum Liesveld moet bestaansrecht bewijzen Moderne kunst en muziek in Maddox UJ Directeur De Kuyper en het Nederlands gedistilleerd DE HAVENLOODS Frits Vogel in Nederland lands gedistilleerd Kookcursus voor mannen 1254 Nieuwe bloeddonors ^tapijteiT* Meerijden op Stoomdag Strandrace voor het eerst in Hoek van Holland DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 42-581 Tycoons in het Watorwe^QebigÓT Zpjn er ondernemend© liedetLd -giona1t_- fciedrijfsl^ven ontpoppfih ajs magnaten?"Die~ztch ©ek op het maat- :happelijk vlak manifesteren, trade omdat hun levensgang veelal vervIffCfTfêTt is met de stad waartoe werken? En.zijn ze ook rijk. géTlikkig?-^ w De Havenloods gunt "de tezereenblik fn de Wereld van de 'tvcoonsTWantgejtiin er nog. R.P.M. de Kuyper is er bij voorbeeld één. Hij is algemeen directeur van een van de oudste Nederlandse gedistilleerd-bedrijven, voorzitter van dej|hchtina VVV Schiedam en penningmeester van de Stichting De Gekroonde die zich ten doel heeft gesteld in f||5 een gedistilleerd museum te dppïen^ni maandelijks terugkerende seriè iferhalen allereerst op de borr&Jbij Bob dê Tijdens de opening van het informatiecentrum op het Liesveld wordt de vlag met het opschrift „Vlaardingen vernieuwend verder" opgehouden door mevrouw Kluiters (midden) en mevrouw Van Ardenne rechts VLAARDINGEN De Raad voor het Ouderenwerk start eind oktober een kookcursus van 55 jaar en ouder. Mannen die op latere leeftijd willen of moeten gaan koken krijgen op de woens dagmiddag de grondbeginselen van het koken uitgelegd. Een informatiefolder en een in schrijfformulier kunnen worden aangevraagd bij de stichting, Oosthavenkade 44, telefoon 4601500. De cursus, bestaande uit acht lessen, kost 55 gulden. WATERWEG— Maar liefst 1254 mensen uit deze regio heb ben zich tijdens de Femina-beurs aangemeld als bloeddonor bij één van de vijf donorcentra van de Bloedbank Rotterdam. De Bloedbank was op de fami- liebeurs, die van 2 tot en met 11 oktober in Ahoy' werd gehou den, aanwezig met een voorlich tingsstand en een promotieteam. Leden van dat team wierven niet alleen donoren voor de centra in Vlaardingen, Rotterdam en Spijkenisse, maar konden ook nog eens tientallen bezoekers doorverwijzen naar bloedban ken elders in het land. De Bloedbank kan nog altijd do noren gebruiken die regelmatig een halve liter bloed willen af staan voor hun medemens. Wie gezond is en tussen de 18 en 70 jaar oud kan zich aanmelden via telefoonnummer 06-8212118. Tentoonstelling VLAARDINGEN De Model Boot Club Vlaardingen heeft de datum voor de jaarlijkse ten- toortstelling van modelschepen vastgesteld op zaterdag 17 okto ber. De tentoongestelde model len zijn te bezichtigen van 10.00 tot 16.00 uur in zaal Triangel in de Fransenstraat. De toegang is gratis. Er zijn weer enkele nieuwe mo dellen te bewonderen, zoals een geheel werkende kraan op pon ton. De Model Boot Club zoekt tevens contact met nieuwe mo delbouwers die hun scheepsmo del op deze tentoonstelling wil len laten zien. Men kan daar voor bellen met nummer 470 27 41. Snelheidscontrole WATERWEG Voor, tijdens en na afloop van de Veronica- strandrace op zondag 18 oktober in Hoek van Holland houdt de politie snelheidscontroles op de aan- en afvoerwegen. De nadruk komt te liggen op RW 20. De controles worden uitgevoerd door de Verkeerspolitie Rotter dam in samenwerking met de gemeentepolitie Vlaardingen. Er wordt gewerkt met direct staande houden, en met foto apparatuur. Wegener hulssan+iulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30- 17.00 u vrijdag 08.30 tot 16.00 u. ADVERTENTIEVERKOOP: VLAARDINGEN: H. v/d Ende (tel. privé 010 - 4.709.088) SCHIEDAM N. v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) MAASSLUIS A. v. Yperen (tel. privé 010 - 4.709.829) DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694). REDACTIE: Peter Braad (eindredacteur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp. Sport: Gerard S. Verver (tel. privé: 01899- 17787) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj - directeur Wegener huis-aan-huisbladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 s VLAARDINGEN— De wet houder van onder meer econo mische zaken mevrouw Agnes van Ardenne gaf het bij de ope ning van het informatiecentrum aan het Liesveld al aan in haar toespraak: „Met elkaar hebben we toegewerkt naar een ingrij pend verbeteringsplan voor het hele stadshart, dat ten doel heeft de streekfunctie van het winkel centrum te versterken. Het informatiecentrum dat de wethouder afgelopen vrijdag opende op het Liesveld is be doeld om informatie te verstrek ken over de stadsvernieuwing, die de komende jaren plaats gaat vinden in het Vlaardingse stads hart. Een vernieuwing die verbe teringen beoogt niet alleen voor de Vlaardingse middenstand en haar clientèle, maar die ook ten goede zal komen aan het winke lend publiek uit Maassluis en Schiedam. Volgens de wethou der tonen de resultaten van tweejaarlijks onderzoek dat veel I door MARIANNE AMES Ooit droeg Schiedam de ere titel hoofdstad van het Ne derlands gedistilleerd. In haar hoogtijdagen telde deze gemeente negentien molens en circa vierhonderd brande rijen. Thans resteren slechts vijf distilleerderijen. Joh's de Kuyper Zoon BV is na Bols (Zoetermeer) de grootste exporteur van gedistilleerd in Nederland. De groepsomzet van de holding die vier be drijven omvat, bedraagt tweehonderd miljoen gulden per jaar. En ondanks een al- coholmatigingsbeleid van de overheid, de dalende ver koopcijfers na een hete zomer en de nadelen van een lage dollarkoers, laat algemeen directeur Bob de Kuyper zich positief uit over de toekomst verwachtingen van zijn be drijf. „Ons type industrie heeft niet zoveel te lijden van conjunctuur wisselingen. Bovendien is ons ri sico gespreid: we exporteren naar zeventig landen." Wie denkt dat jenever het belangrijk ste exportprodukt van de firma De Kuyper is, komt bedrogen uit. Nog geen vijf procent van de uitvoer betreft jenever. Dat is wel anders geweest. De Kuyper:„Toen het bedrijf in 1911 naar Schiedam verhuisde, produceerde het uitsluitend je never. Ook toen was het voor honderd procent een exportbe drijf. De Nederlandse markt was niet de onze. Eigenlijk zijn wij de binnenlandse markt pas gaan bewerken in de jaren twintig, ten tijde van de drooglegging in Amerika. De verhouding nu is driekwart export en een kwart binnenland. Cijfers over het aantal liters dat hier wordt ge produceerd, geven we niet. De omzetcijfers zijn nogal concur rentiegevoelig," hoewel De Kuyper aangeeft dat de Schie- damse distillateurs nauwe con tacten met elkaar onderhouden. WATERWEG— De Stoom Stichting Nederland organiseert op zaterdag 17 oktober een Stoomdag op haar Museum Stoom Depot in de Spaanse Pol der in Rotterdam West. Het pu bliek kan van 10.00 tot 17.00 uur meerijden met de stoomlocomo tieven op de ruim 1 km lange mensen uit deze buurgemeenten in Vlaardingen winkelen. De winkelende buren zullen be halve delen in de lusten, onver mijdelijk ook delen in de lasten van de vernieuwing van het stadshart. 'Het Project Centrale As', zoals de vernieuwing offi cieel heet, staat in de startblok ken en zal zeker twee jaar in beslag nemen. Het gaat om het gebied tussen Markgraaflaan en C&A en Hema. Het plan behelst onder meer uitbreiding van het winkelvloeroppervlak met circa 5000 m2, de realisatie van een tweede parkeergarage met 400 parkeerplaatsen, de bouw van een kantoor van circa 1100 m2 en de bouw van ongeveer 130 woningen. De terugkeer van de weekmarkt in het centrum hoort ook in het pakket van verande ringen. Het door wethouder Van Ar denne geopende informatiecen trum kwam tot stand op initiatief Rob de Kuyper. Imago „We kunnen elkaar zo bellen. Vroeger was er misschien af gunst, da's niet meer het geval. De bedrijven richten zich op ver schillende markten en zitten met hun produkten in een ander prijssegment. Gedistilleerd van De Kuyper is altijd de duurste op de markt geweest. Dat komt omdat onze produktiemethode duur is: we werken kleinschalig en ambachtelijk. Het is in onze ogen een luxe-produkt en dat moet zo blijven. Van een borrel moet je genieten. Maak je 't goedkoop, dan verkoop je alco hol in de fles. Wij verkopen méér. Neem nou jenever. Dat is toch nog steeds dè volksdrank. Het produkt dreigt echter te ver grijzen, daarom wordt jenever momenteel als luxe-vartikel ge presenteerd. We moeten af van dat traditionele borrelglaasje: het prijsniveau van jenever moet omhoog. Het motto is 'minder maar beter'. En vroeger was vo lume belangrijker dan het imago van het produkt." Vroeger. Op het persoonlijke spoorlijn tussen het Giessen- plein en het Marconiplein. Alle bedrijfsvaardige locomotieven zullen deze dag in actie komen. De grote locomotievenloods zal van project-ontwikkelaar Multi Vastgoed, de woningbouwver eniging Samenwerking en de ge meente. Het is geopend op woensdag van 13.00 tot 16.00 uur, op vrijdag van 15.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Mevrouw Beja Kluiters is op deze dagen aanwezig om belangstellenden te informeren over de ontwikkelin gen in het nieuwe stadshart. Het centrum zal overigens niet lang overeind blijven staan. Niet alleen heeft mevrouw Kluiters een contract voor drie maanden, ook het bewuste pand zelf ver dwijnt met de werkzaamheden op het Liesveld, begin volgend jaar. Of op een andere locatie de informatie verder vorm gegeven kan worden is nog maar de vraag. Want hoewel de eerste dag na de opening al 156 belang stellenden langskwamen bij het centrum moet het bestaansrecht nog worden bewezen. vlak laat Bob de Kuyper zeker niet het achterste van zijn tong zien. Van hem zal je geen kleur rijke verhalen horen over bij voorbeeld zijn voorvaderen. Vragen over het verleden doet hij af met een verwijzing naar een jubileumuitgave die in 1995 zal verschijnen. Een professor van de Erasmus Universiteit heeft opdracht gekregen een ma nuscript te maken over het be drijf dat bijna driehonderd jaar geleden in Rotterdam werd ge grondvest. Waterverbinding De aanleg van de Westzeedijk in Rotterdam was destijds voor de firma reden uit te wijken naar een stad die wel over een open waterverbinding beschikte. Er zouden echter vele jaren ver strijken eer de plaats van her komst - anno 1695, Rotterdam - op de etiketten werd gewijzigd in Schiedam. „Je kunt wel spreken van een echt Schiedams bedrijf, al is het hier pas in 1911 gevestigd. Toch heeft het lang geduurd voordat 'worden ingericht als overdekt marktterrein met stands van di verse verenigingen op spoorweg gebied. Daarnaast is ook een ruimte bestemd als gezellig ter die band er was. Kijk, een be drijf als Nolet, dat in deze ge meente geworteld is, heeft wat dat betreft een voorsprong. Een Nolet was ooit burgemeester, er was een Nolet-ziekenhuis; die naam is met Schiedam verwe ven. De band De Kuyper-Schie- dam is pas na de Tweede We reldoorlog aangehaald. Het gaat nu allemaal in goede harmonie, de gemeente doet ook veel voor ons. Je merkt dat een stukje tra ditie door Schiedam wordt ge koesterd. De Kuyper is welis waar niet zo'n grote werkgever, er werken hier 75 mensen, maar het bedrijf biedt wel werkgele genheid." „En puur door het aanwezig zijn in de stad heb je als directie een bepaalde verantwoording af te leggen. Ik krijg heel wat verzoe ken van bij voorbeeld scholen in Nederland om een financiële bij drage, maar kies dan toch een Schiedamse school uit die iets nodig heeft. En als gevraagd wordt de distilleerderij een weekeinde open te houden ter gelegenheid van de Branders feesten, doen we dat ook. Dit ras, waar allerlei drankjes en hapjes verkrijgbaar zullen zijn. Het stoomdepot is gevestigd aan de Giessenweg 82 te Rotterdam. De entreeprijzen zijn voor vol wassenen 3,- en voor kinderen van 4 tot 12 jaar 1,50. Kinde ren tot 4 jaar gaan gratis mee. jaar ben ik benoemd tot voorzit ter van de VW en uit dien hoofde heb ik ook veel met de stad te maken." Daarnaast is De Kuyper bestuurslid van de Stich ting De Gekroonde Branderske tel, waar hij iedere week 'wel even mee bezig is'. „Bij deze nevenfuncties hou ik 't voorlo pig, hoor." Bob de Kuyper is één van de drie directieleden van de distil leerderij. Die andere managers hebben overigens een andere achternaam. De distilleerderij is wel familiebezit, een meerder heid van de aandelen is in han den van een - tante, oom, neef, nicht, zuster, broer - De Kuyper. De 43-jarige-algemeen directeur ontkent ten stelligste dat hij in een gespreid bedje terecht is ge komen. „Dat zou je kunnen den ken," zegt hij zuinig. Volgens hem is inmiddels afscheid geno men van het automatisme een familielid in de directie te benoe men. Familienaam „Je wordt nu in het management benoemd vanwege je capacitei ten. Het is zelfs denkbaar dat de familie niet meer in de directie vertegenwoordigd zal zijn. De Raad van Commissarissen be paalt wie welke functie krijgt." Toch kwam hij als 27-jarige het bedrijf binnen, in het produktie- laboratorium, en werd hij vier jaar later tot de directie toe gelaten. „Ik had als kind, later als student wel de ambitie in dit bedrijf te komen werken. Maar als ik het over zou kunnen doen, had ik eerst bij een ander, een groot bedrijf willen werken. Mijn kinderen in het bedrijf? Wat mij betreft zeker niet. Het is beter dat ze eerst ergens an ders rondkijken. Ik zou het mijn zonen ieder geval ontraden di rect in de distilleerderij te ko men werken. En mijmerend:„Aan de andere kant is het best leuk zo'n traditie hoog te houden. Het heeft nade len iemand van de familie in een hoge functie te zetten. Je ziet dat vaak bij familiebedrijven: ie mand in een functie waarvoor hij niet geschikt is. Maar voor het bedrijf heeft 't ook voordelen. Men vindt dat in het algemeen toch aardig dat je De Kuyper heet. Vooral Amerikanen, Ja panners zijn daar heel gevoelig voor." WATERWEG Na maanden van verbouwen is het dan zover: Maddox kan officieel open. Za terdag 17 oktober om 21.00 uur gaan de deuren van de expositie ruimte annex podium op de eer ste verdieping van de voormalige doggermaatschappij Hoogen- dijk aan de Koningin Wilhelmi- nahaven NZ 2 open. Eerste act is de Braziliaanse band Fuzuê. De stichting Art at Maddox stelt zich ten doel moderne beelden de kunst toegankelijk te maken voor een breed publiek en on dersteunt ontwerpers door hen in de gelegenheid te stellen hun werk te exposeren. Voorts zul len er muziekoptredens worden geprogrammeerd met de nadruk op niet-westerse, geïmproviseer de en klassieke muziek. Exposi- WATERWEG - Wie op zon dag 18 oktober als bewoner, ne ringdoende of kerkganger per auto de bewoonde kern van Hoek van Holland wil bereiken, moet zich in het deelgemeente huis hebben voorzien van een 'toelatingsbewijs'. Tijdens de Veronica Strandrace zijn van 9 tot 19 uur de dorpskern, de se cundaire rijbaan van de Maas dijk en de Nieuwlandsedijk te 's- Gravenzande zonder bewijs ver boden gebied. Bezoekers van de Strandrace doen er verstandig aan de trein te nemen. Er is rond Hoek van Holland parkeerruimte en er rij den daar vandaan pendelbussen, maar als de terreinen vol zijn, wordt de weg afgesloten. De Scheveningse periode van de Strandrace leverde in 1988 een topdrukte van 300-duizend toe schouwers op. Wegens de be perkte toegankelijkheid van Hoek van Holland mogen zon- VLAARDINGEN - Oude lief de roest niet. Dat bleek deze week toen de redactie een tele foontje kreeg uit Frankrijk. Of de lezers attent gemaakt konden worden op de expositie van een oud-Vlaardinger, de in Frank rijk wonende beeldend kunste naar Frits Vogel. Hoewel de expositie in Aals meer wordt gehouden, denkt Vogel dat er wellicht Vlaardin- gers zijn die op grond van oude banden belangstelling hebben voor het werk van hun voormali ge stadgenoot. Tot 1985 had deze kunstenaar zijn atelier in de Waterleidingstraat, waar hij in 1981 zijn laatste Nederlandse ex positie hield. De expositie in het gemeente huis van Aalsmeer werd ge opend in aanwezigheid van de burgemeesters van Aalsmeer en Amsterdam. Zij hadden Vogel om de tentoonstelling verzocht naar aanleiding van zijn ontwer pen, gedurende 22 jaar, van het bloemencorso in Aalsmeer. De collectie, bestaande uit 120 olie verf schilderijen en 20 ijzeren sculpturen zijn nog tot 25 okto ber te bezichtigen. tieruimte en podium worde n.g(y combineerd met een horeca-ge- legenheid. Het optreden van Fuzuê (aan vang 22.00 uur) is het eerste in een serie concerten 'niet-wester- se dansbare muziek op zaterdag avond'. Om de veertien dagen is er geïmproviseerde muziek. Op 22 oktober om 22.00 uur bijt het Fapy Lafertin-trio de spits af. Met ingang van zondag 1 novem ber staat er iedere zondag om 16.00 uur klassieke muziek op het programma. Het Daniël Strijkkwartet opent de serie. Een kaartje kost telkens een tientje. Maddox is geopend van woensdag tot en met zondag van 11.00 tot 24.00 uur (op vrijdag en zaterdag tot 02.00 uur). dag niet meer dan 25-duizend bezoekers het spektakel gades laan. Een van de beperkende maatregelen is de toegangsprijs van 25 gulden. En dan is daar de televisie. Vijf tien camera's registreren de mo- tocrossprestaties van een kleine duizend deelnemers uit meer dan twintig landen. Verdeeld over acht races rijden de crossers in grote lussen over het harde strand naar een opgespoten heu- velgebied, waar een zwaar par cours is aangelegd. De tv-uitzen- ding op het tweede net duurt van 12.45 tot 16 uur. Voor muzikale intermezzo's tussen het geweld van de motoren zorgen BZN, countryzangeres Karen Tobin, soulband De Koffers en een In diaanse Navahodansgroep. Ook Hoek van Holland, waar de Strandrace na twaalf jaar Sche- veningen voor het eerst wordt verreden, weet zich voor zijn promotie verzekerd van enkele intermezzo's. GRATIS VLOERBEDEKKING KAN NIET! I WEL GEVEN WIJ TOT 40% KORTING op ALLE Wi BEKENDE MERKEN!

De Havenloods | 1992 | | pagina 3