jjj DE HAVENLOODS Ombudscommissie neemt maar één klacht in behandeling n Schiedams Nieuwsblad IN DEZE KRANT „Waarom staan die opgeknapte woningen leeg?" m**rn Man misbruikt zwakbegaafde jonge kinderen Tafels te huur Kerkconcert Saxquartet in Podium CNV praat over de VUT Tien vliegtuigen met pech terug naar Zestienhoven Man overvallen In de slip Inwoners van Schiedam blijken nauwelijks bekend met relatief nieuw fenomeen (fflYfaa De kern van de zaak Dochter als bijzettafeltje EDITIE P, DONDERDAG 22 OKTOBER 1992, 41e JAARGANG Nr. 43 Wegener Njlsaan+iuLsbLaden HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM De Havenloods Het Zuiden Holland Silhouet De Merwepost Het Nieuws- en Advertentieblad ZIE DE PAGINA'S MET RUBRIEKS- 010-4.699.444 ADVERTENTIES^ UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK SCHIEDAM— Naar nu be kend is geworden, heeft de ge meentepolitie Schiedam op dins dag 13 oktober een 46-jarige Schiedammer aangehouden op verdenking van seksueel mis bruik van twee zwakbegaafde minderjarige kinderen. De man had een relatie met de moeder van de twee kinderen, meisjes van 6 en 11 jaar. Hij bekende meerdere malen met het oudste meisje ontucht te hebben ge pleegd. Op 16 oktober werd de man voorgeleid voor de officier van justitie in Rotterdam en hij zit inmiddels vast in het Huis van Bewaring. De kinderen zijn op verzoek van de Raad voor de Kinderbescher ming door de kinderrechter van de arrondissementsrechtbank te Rotterdam onder toezicht ge steld. Zij verblijven in een 'kort- verblijftehuis' waar zij professio neel worden opgevangen. Hun verhoor werd door de politie met video-apparatuur vastgelegd door gespecialiseerd personeel. Hierdoor hoeven de meisjes maar eenmaal hun verhaal te doen. De moeder heeft de rela tie met de verdachte inmiddels verbroken. Voor haar wordt een A Het doek gaat weer op voor de dans groep van Barbara Fleischman HBSS-vrouwen wil len meer dan zo maar handhaven SCHIEDAM Kluphuis Oost organiseert op zondag 1 novem ber opnieuw een rommelmarkt. Mensen die zelf wat gebruikte spullen willen verkopen, kunnen een tafel huren voor een tientje. De rommelmarkt is niet bedoeld voor professionele handelaren. De markt duurt van 11.00 tot 16.00 uur aan de Galileistraat 86. Info op tel. 473 54 35. AUTEURS De 'zondagschrij vers' komen weer bijeen. Zon dagmiddag om 14.00 uur kan een ieder die schrijft, dicht en eens van gedachten wil wisselen met mede-auteurs met de ama- teurstatus langskomen in het Filmhuis (Nieuwstraat 12). Ook is het mogelijk om uit eigen werk voor te dragen, aanmelden op tel. 470 66 10. SCHIEDAM— In de Dorps kerk Kethel (Noordeinde 10) vindt op zondag 25 oktober weer een concert plaats. Kamerkoor Musica Sacra brengt stukken van onder anderen Sweelinck en Brahms. Aanvang 19.00 uur, toegang vrij. SCHIEDAM Stevige rock en sfeervolle soul. Dat biedt dit weekeinde café Podium. Zater dagavond om 22.30 uur staat Be drock garant voor harde rock and roll. Op zondagavond om 21.30 uur is er het Art Foxal Quartet. Art Foxal is één van laatste Texas Tenors en speelde met Charlie Parker!, Dinah Washington en Slim Gailard. Op dins- en donderdag om 21.00 uur de gebruikelijke jamsessies. SCHIEDAM— De industrie voedingsbond van het CNV houdt maandag 26 oktober haar ledenvergadering met als thema 'Heeft de VUT nog toekomst?'. Aanvang 20.00 uur in De Ark (Hargplein) In de eerste zes maanden van dit jaar hebben 10 vliegtuigen 'voorzorgslandingen' uitgevoerd óp Rotterdam Airport. In 1990 en 1991 werd er over het gehele jaar telkens 20 keer door een gezagvoerder van een toestel bij de Luchtverkeersleiding van Zestienhoven melding gemaakt van een technische sto ring. Dat blijkt uit cijfers die deze week bekend zijn gemaakt door de Rijksluchtvaartdienst, de RLD. Bij deze landingen was telkens de brandweer in de directe omgeving van de landingsbaan paraat. Woordvoerder Wegter van Rotterdam Airport kan de door de Rijksluchtvaartdienst vrijgegeven aantallen niet bevestigen. „Sim pelweg omdat gezagvoerders de storingen melden bij de luchtver keersleiding en niet bij de luchthaven zelf. Wij krijgen later bericht binnen van de brandweer. In brandweerrapporten worden dus de preciese cijfers opgenomen. Maar een aantal van 10 in de afgelo pen zes maanden lijkt me niet onredelijk. Het gebeurt niet zo gek veel. Meestal blijkt dat er gewoon veel kleinere dingen aan boord niet functioneren en is er dus geen sprake van 'groot alarm'", aldus Wegter. Bewust wordt gesproken van 'voorzorgslandingen' en niet van noodlandingen. „Bij een noodlanding is er eerst een duidelijke storing geconstateerd. Bij een voorzorgslanding bestaat het ver moeden van een storing, een indicatie in de cockpit dat er iets niet goed zou kunnen of omdat er een lampje niet brandt. Meestal is er geen gevaar, ook niet voor op de aanvliegroute gelegen woongebie den, en dus rukt de brandweer niet in alle gevallen uit", zegt Wegter. Dit in tegenstelling tot de gegevens die de Rijksluchtvaart dienst hééft vrijgegeven. De luchtverkeersleiding op Zestienhoven verwijst voor een bevestiging van de door de RLD genoemde aantallen 'voorzorgslandingen' naar de RLD op Schiphol. SCHIEDAM Een 70-jarige Schiedammer werd in de nacht van dinsdag op woensdag om ongeveer 02.10 uur overvallen op straat. De man liep over de Rotterdamsedijk, toen plotse ling een auto naast hem stopte met twee mannen er in. Deze vroegen de portemonnee van de man, die hij afgaf. De auto verdween vervolgens met hoge snelheid richting Rotter dam. SCHIEDAM Op de Haven- dijk raakte dinsdagavond rond 22.25 uur een personenauto in de slip. De bestuurder, een 62- jarige Schiedammer, reed vanaf de Lekstraat over de Havendijk, toen hij plotseling stuitte op een grote baal stro. Hierdoor raakte de wagen in een slip en kwam zo'n 15 meter ver der en een paar meter lager in de berm tot stilstand. Er was geen persoonlijk letsel, wel moest het voertuig worden weggetakeld. INLOOPCONCER1 - In de Grote of St. Janskerk is zaterdag 24 oktober een inloopconcert. Om 15.00 uur verzorgt de Lu therse Cantorij een optreden. Vrij entree. SCHIEDAM Inwoners van Schiedam weten de Om budscommissie niet of nau welijks te vinden. Dat blijkt zonneklaar uit het jaarver slag, dat onlangs verscheen. Zo hoefde de commissie in de periode mei '91 tot april '92 slechts eenmaal advies uit te brengen over een klacht. „Dat is niet veel", geeft secre taris mevrouw Waardenburg toe. „Wellicht dat Schiedam mers nog vrij onbekend zijn met ons werk. Daar willen wij graag wat meer over te weten komen. Daarom ook worden daar vragen over ge steld in de eerste omnibusen- quete die binnenkort gehou den wordt." De Ombudscommssie werd in mei 1990 in het leven geroepen om klachten over gemeentelijke organen te onderzoeken en daar een uitspraak over te doen. Zo nodig verwijst de commissie kla gers door naar een rechterlijke instantie, een instelling voor maatschappelijke hulpverlening of andere passende instanties. De Ombudscommissie bestaat uit een drietal leden, een plaats- vervagend lid en een secretaris. Allen zijn jurist. Het jaarverslag van de commis sie loopt van mei '91 tot april '92. In die periode behandelde men slechts één klacht. Die had betrekking op de hondenbelas ting. De klager had, na een pu bliciteitsgolf van de gemeente, eind mei 1990 aangifte gedaan van het bezit van een hond sinds juni '84. De man kreeg daarop Slechts Schiedam klaagde langs de officiële weg een aanslag opgelegd over 1990, alsmede over de jaren 1987 tot en met 1989. Uit de publicaties van de gemeente had de klager echter opgemaakt dat het doen van aangifte geen consequenties zou hebben voor de belasting plichtige en hij verzocht om kwijtschelding. Nadat dit ver zoek door de gemeente was af gewezen en de klager een dwangbevel had ontvangen en betaald, wendde hij zich tot de Ombudscommssie. Juridisch De commissie constateerde dat de aanslag juridisch in orde was, maar vond dat de tekst in de bewuste publicaties voor meer- derlei uitleg vatbaar was. Zo zou zijn gesuggereerd dat er geen financieel nadelige gevolgen op traden voor degenen die alsnog aangifte deden, terwijl er 'met geen woord wordt gerept over de inning van achterstallige ja ren'. De gemeente trok zich ech ter niets aan van deze argumen tatie van de Ombudscommissie en legde het advies naast zich neer. „Zo kun je het inderdaad opvat ten", zegt Waardeburg. „Nee, dat is niet leuk voor ons. Maar we hebben ook duidelijk gezegd dat de gemeentelijke aanpak ju ridisch in orde is. Hoewel het in praktijk niet zo netjes is afge handeld." Momenteel heeft de commissie één klacht in behan deling. Die heeft betrekking op de aanleg van liften in de flats aan het Johan Straussplein. Secretaris Waardenburg fun geert min of meer als buffer voor de Ombudscommissie. „Er ko men toch redelijk wat op- en aanmerkingen over het gemeen telijk beleid bij ons binnen, maar wij vinden dat mensen eerst contact moeten opnemen met de betreffende dienst of in stantie waarover zij klagen. Als dat niets oplevert, kunnen wij aan de slag gaan." Zo waren er onder meer klachten over Bu reau Huisvesting (klager voelt zich niet serieus behandeld), de Sociale Dienst (beëindiging uit kering), een bankkantoor (be handeling) en een automatisch incasso. Meestal volstond de commissie met advies en verwij zing. De Ombudscommissie geeft toe dat dit jaar (evenals het voor gaande) het aantal klachten 'ui terst gering' is. Daarom heeft de commissie zich beraden over haar taak. En werd gekeken hoeveel klachten er in andere gemeenten jaarlijks binnenko men. En wat bleek: in Rotter dam 177 en in Zoetermeer 22. „Daar steekt Schiedam schril te gen af", vindt Waardenburg. „Misschien dat we met een hoge drempel werken. Toch bespeur de ik ook hier een soort Frits Bom-effect. Dat mensen met al lerlei problemen bij ons kwa men, die niet op ons bordje hoorden. Maar we willen graag weten waarom we uiteindelijk zo weinig klachten in behandeling krijgen. Daarom ook worden daar vragen over gesteld in de eerste omnibusenquete die bin nenkort gehouden wordt." Wellicht dat Schiedam iets kan doen met een initiatief dat in de gemeente Oosterhout werd ge nomen. Daar zetelt sinds enige tijd een ex-politicus als ombuds man in een café. Mensen lopen in en uit, mond-op-mondrecla- me deed zijn werk. Binnen een jaar lagen er 1250 klachten op de tafel van de ombudsman. SCHIEDAM „Inderdaad, veel Schiedammers vragen ons waarom de gerenoveerde wonin gen aan de Nieuwe Damlaan en de Van Haarenlan zo lang leeg staan. En of zij niet in aanmer king kunnen komen voor zo'n huis...", zegt medewerkster Hui gen van het Gemeentelijk Wo- ningbeheer. Binnenkort kan dat, want in de loop van november gaat Woningbeheer 'buiten staanders' plaatsen in het reno vatieproject '412 Roëllstraat'. De grootschalige opknapbeurt in Nieuwland vordert gestaag. Flats worden 'ingepakt', comple te woonlagen omhoog getakeld en de buitenboel krijgt een kleurtje, waardoor het karakter van de buurt verandert. En de gerenoveerde woningen blijken aan te slaan. Huigen: „Tot nu toe probeerden wij zoveel mogelijk mensen, waarvan de woning nog gereno veerd moest worden, door te schuiven naar huizen binnen het project die al gereed waren. Maar het heeft toch wat proble men opgeleverd om daarvan een goed beeld te krijgen. Sommige bewoners verhuisden naar ande re wijken, als Groenoord of Woudhoek. Anderen wilden ook tijdens de werkzaamheden, en die zijn echt ingrijpend, persé in hun huis blijven zitten. En er waren ook mensen waarmee wij als Gemeentelijk Woningbeheer maar niet in contact kwamen. Vooral voor die laatste groep moesten we woningen vrij hou den." Zo kon het gebeuren dat half september maar liefst 163 wo ningen binnen het renovatiege- bied onbezet waren. „Natuurlijk is dat veel", beaamt Huigen. „En veel mensen die elders wo nen, zagen dat ook. Zij zagen zo'n opgeknapt huis aan de Van Haarenlaan of de Nieuwe Dam laan wil zitten. En lieten ons dat weten ook." Huigen gelooft niet dat mensen afgeschrikt zullen worden door de flink verhoogde huurprijzen. „Nee hoor, dat valt wel mee. De stijgingen variëren van 117 tot 152 gulden per maand. En de hoogste huur is nu 605 gulden, maar dan heb je wel een zeskamerwoning met centra le verwarming. En vergeet niet dat veel mensen een beroep kun nen doen op huursubsidie." Momenteel staan er vooral veel woningen leeg in de Loeffstraat. Maar dus ook nog aan de Nieu we Damlaan en de Van Haaren laan. „Maar dat is nu snel afgelo pen", meldt Huigen. „Want in 7 4 i Vooral leegstaand in de Loeffstraat november komen ook mensen Het gehele renovatieproject '412 die buiten het project wonen in Roëllstraat' moet eind '93 afge- aanmerking voor die huizen." rond zijn. De Havenloods publiceerde de afgelopen weken een aantal artike len over Amerikaanse atoomonderzeeërs die regelmatig door de Nieuwe Maas varen om in de Rotterdamse haven af te meren. Ook de afwezigheid van een passend kernrampenplan werd onthuld. De reacties waren uiteenlopend. Vooral de verwarring bij autoritei ten sprong in het oog. Burgemeesters bleken niet of nauwelijks op de hoogte, topambtenaren spraken elkaar tegen. Peper noemde de zaak 'nogal geheimzinnig', raadsleden reageerden geschrokken. Dan de Koninklijke Marine. Enkele hoge officieren benadrukten dat er niets aan de hand is. .loewel het ook volgens hen 'drijvende kernreactoren' betreft die dwars door dichtbevolkte gebieden va ren. En men toegeeft dat de Amerikanen geen informatie verschaf fen over de inhoud van de torpedobuizen. Kernwapens worden echter door niemand uitgesloten! Maar alles is zo veilig als wat, stelt de marinetop. De kans op een ongeluk zou nihil zijn. De berichten over de nucleaire duikboten vond men dan ook enigszins tenden tieus. Daarom het volgende. Ook de kerncentrales bij Borssele, Petten en Dodewaard zijn volgens de regering uitermate veilig. Toch werden zij natuurlijk niet voor niets in dunbevolkte gebieden neergezet en bestaan er speciale rampenplannen voor. Tijdens een NAVO-oefening, eind september in de Egeïsche Zee, vuurde het Amerikaanse vliegdekschip Saratoga plotseling twee raketten (die in geen enkel oefenprogramma voorkwamen) af op een Turkse torpedojager. Vijf doden en vijftig gewonden waren het gevolg. Menselijk falen of een technisch mankement? Niemand begrijpt het, het onderzoek loopt. Dan de Bijlmerramp. Drie jaar geleden werd de kans dat een Boeing op Amsterdam neerstort door de brandweercommandant van Schiphol geschat op 'kleiner dan nul'. Tendentieuze berichtgeving...? Oordeel zelf! Bram Wesdorp SCHIEDAM De Schiedamse theaters draaien weer op volle toeren. Vrijdagavond staat een tweetal produkties op het pro gramma. In het Passage Theater treedt Intermezzo op. Dit vo- kaal-herenkwintet brengt met 'Tribunaal' een organisch geheel van humor, Renaissance-motet- ten, dialogen, a-capello pop, acid-house en familievetes. Aan vang 20.15 uur, toegang 18,-. Hester Macrander betreedt dan de planken van theater De Teer- stoof. Zij speelt en zingt over een westers kapitalistisch model gezin. Dus: de preutse vader, de vrouw-achter-de man, de ver wende rebelse zoon, de dochter als gezellig bijzettafeltje, de werkster en de hond. Zelf kijken of de goede recensies klopten, kan om 20.30 uur voor 18,-. Brammetje en Cato vormen het kabouterechtpaar dat in de pro blemen zit. Een toverstokje lijkt uitkomst te bieden... Voor kin deren van 3 tot 7 jaar op zater dagmiddag om 14.00 uur in De Teerstoof. Een kaartje kost 5,- 's Avonds om 20.30 uur staat Fred Florusse in De Teerstoof. Deze tekstschrijver was 5 jaar 'plankenloos', maar besloot toch weer op te treden. Scherp caba ret en stérke liedjes van onder meer Drs. P, Hans Dorrestijn en Florusse zelf. Toegang 18,-. De voorstelling 'Tsjechov' op za terdag 24 oktober is reeds uitver kocht.

De Havenloods | 1992 | | pagina 1