ONDERWIJS BANEN Open Dag Chemie: een uiting van 'goede buren onder elkaar' De 'loopbaanladder' van de chemie kan trede voor tredeworden opgegaan f 3 AIRCOOL BV Deelnemers Open Dag Chemie in Rotterdam en in de regio verkoper koeltechniek buitendienst M/V V klimaattechniek geveke intern transport Administratief medewerker m/v DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN Wat gebeurt er met bloed in een laboratorium? Wat hebben kauwgom, shampoo, schoon maakmiddelen en meubelen met chemie te maken? Met welke op leidingen kan de wereld van de chemie binnengestapt worden? Op deze en veel meer vragen kan op 31 oktober tijdens de landelij ke Open Dag Chemie een ant woord worden verkregen. Ruim tien instellingen, bedrijven en scholen in de omgeving van Rot terdam en Gorinchem geven be langstellenden de gelegenheid een kijkje in de 'keuken van de Chemie' te nemen, zodat meer duidelijkheid ontstaat over de rol die chemie in het dagelijks leven speelt. De 'Open Dag Chemie' is be doeld om het vertrouwen van omwonenden, autoriteiten en de media te winnen, maar ook om de aandacht van schoolverlaters op zich te vestigen. Anike Geerlofs en Kristel Es- veldt van de afdeling Voorlich ting van de VNCI verzekeren dat het beslist niet de bedoeling is propaganda te maken voor bedrijf en instelling. Ook dat er geen sprake is van dubbele bo dems of 'boodschapperigheid'. De Open Dag moet volgens hen gezien worden als een uiting van 'goede buren onder elkaar De Open Dag is voor belangstel lenden, met name de omwonen den, de gelegenheid om met me dewerkers van een chemiebedrijf eens van gedachten te wisselen over Responsible Care. Risico voorlichting neemt een steeds belangrijkere plaats in. In de ontspannen sfeer van de Open Dag kan een goede start worden gemaakt. Een andere reden waarom be drijven, scholen en instellingen deelnemen aan deze dag is voor het leggen of verbeteren van contacten met de media, omwo nenden en autoriteiten. Het is voor de deelnemers een moge lijkheid om het 'scheve' beeld van bedrijf, instelling of oplei ding, of van de chemie in het algemeen, bij het publiek recht te zetten, vooroordelen weg te nemen en in plaats daarvan een realistische kijk op de rol van de chemie in de samenleving te ge- Belangrijk is tevens dat tijdens de Open Dag het personeel in de wereld van chemie hun bedrijf of instelling van een positieve kant kunnen laten zien. „Noem het maar imago-verbetering. Het personeel ondervindt vaak veel onbegrip of kritiek uit de omge ving. Voor hen niet altijd ge makkelijk om zich daartegen te verweren. 'Buitenstaanders' rea liseren zich vaak niet dat zaken die in het dagelijkse leven zo gewoon zijn, te maken hebben met chemie. En, dat ook de che mie het milieu ih ere wil houden. Dat daar in de laboratoria aller lei onderzoekingen naar worden gedaan, is meestal ook onbe kend. Al die onbekendheid maakt onbemind. Die onwe tendheid leidt tot afwijzen van chemie en alles wat er mee sa menhangt. Door een kijkje te gaan nemen in laboratoria en chemische bedrijven, werelden van pijpen en ketels, reageerkol- ven en analyseapparatuur, ver dwijnt een hoop geheimzinnig heid. De bezoeker stapt een fas cinerende wereld binnen en zal zich na het bezoek niet meer hoeven af te vragen wat er toch allemaal achter de poorten ge beurt", aldus de dames van de afdeling Voorlichting VNCI. it eigen ogen zien hoe de door LIANNE VAN ECK Procesindustrie, wat is dat ei genlijk? Procesindustrie is een verzamelnaam voor groot aantal bedrijven die proces matig en veelal met automa tisch werkende apparatuur produkten maken. Veiligheid, gezondheid en milieuzorg zijn aspecten die bij de werkzaam heden een grote rol spelen. Niet verwonderlijk dat de mensen die in de procesindus trie werken goed opgeleid moeten zijn. De vraag naar geschoolde mensen voor de procesindustrie is groot en zal alleen nog maar toenemen. Zonder de procesindustrie zou de wereld er geheel anders uit zien. Bijna alle voedingsmidde len, kledingstukken en gebruiks voorwerpen zijn door procesin dustrie tot stand gebracht. Het gaat goed met de bedrijven die op deze terreinen werkzaam zijn. Er is veel werk. Uitbreidin gen en nieuwe ontwikkelingen zijn aan de orde van de dag. Ook de voedings- en genotmid delenindustrie behoort tot de procesindustrie. De tijd dat wer ken in de levensmiddelenbran che voor een belangrijk deel uit eenvoudige handelingen en vaak uit zwaar lichamelijk werk be stond, is voorbij. Automatise ring en perfectionering van de productie hebben tot grote ver anderingen geleid. De biotech nologie heeft gezorgd voor een 'nieuwe industriële revolutie' in de voedingsmiddelenindustrie. Hierbij wordt gebruik gemaakt van micro-organismen, zoals bacteriën, gisten en schimmels. Rode draad Steeds vaker wordt voor de mo gelijkheid 'werken en doorleren' gekozen. Jonge mensen, meisjes en jongens, met een LBO-, MAVO-, HAVO- of MTS-oplei- ding laten zich in de procesin dustrie opleiden tot procesope rator, mechanisch operator, la borant of analist. Na een keuze voor de opleiding 'procesoperator' lopen proces techniek en -beheersing als een rode draad door de opleiding en het toekomstige werk. De proce soperator bewaakt, controleert en beheerst vooral chemische processen. Basisgrondstoffen zoals aardolie, hout, zout en zet meel worden omgezet in voor andere industrieën bruikbare grondstoffen. De procesopera tor maakt onder andere gebruik van reactoren, verdampers, pro cescomputers, turbines en gene ratoren. Van de procesoperator wordt daarom een behoorlijke dosis vakmanschap verwacht. Laboranten en analisten kunnen in de procesindustrie een leuke baan te vinden. Naast chemische en natuurkundige analyses van grondstoffen kan ook microbio logisch onderzoek naar bijvoor beeld de kwaliteit en houdbaar heid van levensmiddelen tot hun taken behoren. De 'mechanisch operator' krijgt te maken met productietechniek en procesbeheersing. Hij of zij bewaakt, controleert en beheerst vooral mechanische processen, waarbij de vorm van stoffen ver anderd wordt. Papier wordt bij voorbeeld omgezet in golfkarton dat daarna weer kan worden veranderd in verpakkingsmate riaal. Van de mechanisch operator wordt verwacht dat hij of zij naast het nodige denkwerk om het overzicht te behouden en de voortgang te bewaken, ook re gelmatig handelingen verricht bij het ombouwen van machines om er een ander produkt van te kunnen maken. VaPro In het kader van het leerlingstel sel kunnen opleidingen worden gevolgd. Deze worden door de Stichting Vakopleiding Proces industrie, VaPro, waarin werk gevers, werknemers en onderwijs samenwerken, georganiseerd. De consulenten van de VaPro houden toezicht op de studies en zijn de vraagbaak voor zowel werkgever als leerling. Werkgever en leerling sluiten aan het begin van de opleiding een leerovereenkomst af. In veel gevallen wordt hieraan een ar beidsovereenkomst gekoppeld, waarna, overeenkomstig de CAO, salaris wordt uitbetaald. Kenmerk van de leerlingstelsel opleiding is dat zij bestaat uit een theorie- en een praktijkdeel. Eén of twee dagen per week volgt de leerling les op school, terwijl het praktijkgedeelte plaats heeft in een bedrijf. De meeste opleidende bedrijven hebben voor hun leerlingen een prima studiekostenregeling. Het maken van kosten voor bijvoor beeld boeken en cursusgeld blijft hierdoor beperkt. Veelal worden deze zelfs geheel door het bedrijf vergoed. Trede voor trede kan de 'che- mie-loopbaanladder' worden opgeklommen. Wie geïnteres seerd, ambitieus en leergierig is kan het in de procesindustrie ver schoppen. Nadere informatie kan worden verkregen bij de Stichting Vak opleiding Procesindustrie, Over- goo 3a, 2266 JZ Leidschendam. telefoon: 070-3 20 93 88. Analytical Controls, Innsbruckweg 35, Rotterdam. Produceert analyseapparatuur voor petroleumindustrie. Om 10.30 uur presenta tie over bedrijf en afzetmarkt. Presentje na afloop. Open van 10.00 tot 13.00 uur. Toegankelijk voor rolstoelen. IWACO B.V., Hoofdweg 490, Rotterdam. Milieu-onderzoek wa ter, lucht en bodem. Bewaking kwaliteit van bron-, recreatie- en drinkwater, grondonderzoek in leefomgeving. Men kan (drinkwa ter en grond meenemen voor onderzoek. Open van 10.00 tot 16.00 uur. Toegankelijk voor rolstoelen. Zadkine College, MLO, Bergsingel 135, Rotterdam. Middelbaar laboratoriumonderwijs. Bezoekers kunnen zelf proeven nemen. Open van 9.00 tot 15.00 uur. Akzo Zout en Basischemie, Welplaatweg 12, Rotterdam-Botlek. Produceert onder andere chloor. Toepassing bijvoorbeeld in CD-spe- lers en chocolademelk. Kinderen tussen 6 en 12 jaar kunnen proeven doen. Aanmelden voor 31 oktober via telefoonnummer 010-4289911 Open van 10.00 tot 15.00 uur. Cyanamid B.V., Botlekweg 175, Rotterdam-Botlek. Producent van industriële chemicaliën. Toepassing in onder andere rubber- en papierindustrie en waterzuivering. Open van 10.00 tot 15.00 uur. Toegankelijk voor rolstoelen. Beperkte gelegenheid tot kinderop vang. Dow Benelux N.V., Oudemaasweg 4, Rotterdam-Botlek. Op- en overslag van chemicaliën, productie van onder andere huishoudfolie en gewasbeschermingsmiddelen. Open van 10.00 tot 15.00 uur. Toegankelijk voor rolstoelen. Exxon Chemical Holland B.V., Botlekweg 121, Rotterdam-Bot lek. Aromatenfabriek. Produceert en verkoopt chemicaliën die toege past worden in onder andere verf, vloerbedekking, behang en lijm. Demonstratie van de computerapparatuur waarmee de fabriek be stuurd wordt. Open van 10.00 tot 15.30 uur. Shell Nederland Chemie B.V. Pernis, Vondelingenweg 601, Rot terdam-Hoogvliet. Producent van petrochemische producten die toegepast worden in onder andere verpakkingsmateriaal, wasmidde len en matrassen. Rondrit over het bedrijfsterrein, expositie over Shell Chemie. Open van 10.00 tot 16.00 uur. Toegankelijk voor rolstoelen. Kinderopvang vanaf 4 jaar. Shellbussen rijden vanaf station Vlaardingen en metrostation Hoogvliet. Elf Atochem Agri B.V., Tankhoofd 10, Rotterdam-Vondelingen plaat. Havennummer 3255. Productie van gewasbeschermingsmidde len en organische zwavel verbindingen. Toepassingen van producten als autobanden en bloembollen. Open van 10.00 tot 16.00 uur. PURAC biochem B.V., Arkelsedijk 46, Gorinchem. Productie van natuurlijk melkzuur en lactaten langs fermentatieve weg en van zoetstof Lacty. Research en toepassingsonderzoek. Driehonderd kaarten zijn te bestellen voor een rondleiding, een videopresentatie en een demonstratie van de bedrijfsbrandweer via telefoonnummer 01830-41799. Minimum leeftijd 12 jaar. Open van 9.00 tot 16.00 uur. Toegankelijk voor rolstoelen. AIRCOOL is een belang- I rijke schakel bij de afzet van komponenten die door installateurs wor den toegepast in koude-, warmte- en luchtbehan- delingstechniek. Merken die wij voeren zijn: ACSR Armstrong Bailey-Gill BOA Frigomec HPH Technicold Leitenberger Erik on Cécid Rehberg KVS Lemcke UWE Mueller-Brass Refco Refrigerations Research Roller Schmöle Süd-Electric Thermal Tubest Maneurop L 'Unité-Hermétique Y/P Onze kleine, vriendelijke onderneming is gevestigd I in Ridderkerk. Van hieruit verlenen zo'n 24 mede werkers service aan de Nederlandse installateurs. Centraal daarbij staan kwieke reakties op techni sche en kommerciële vragen. Ter versterking van ons enthousiaste team zoeken wij kandidaten voor de funktie: llW'li'IHilHll intensieve contacten onderhouden met klanten en potentiële afnemers orders afsluiten en ervoor zorgen dat de binnendienst de transakties optimaal kan afhandelen doelgericht feedback geven aan de leiding en het verkoopblok op de thuisbasis vooropleiding bij voorkeur MTS-E of W, aangevuld met relevante kursussen (Koudetechniek) ervaring in een kommerciële binnen- of buitendienstfunktie onderhandelingsvaardigheid, overtuigingskracht en een resultaatgerichte instelling leeftijd ca. 32 jaar liN'M'Mil'JMI'H een uitdagende markt met daarop uitgekiende produktassortimenten een goede honorering uitstekende sekundaire arbeidsvoorwaarden ontplooingsmogelijkheden een plaats in een kollegiaal team Bent u geïnteresseerd dan zendt u binnen 14 dagen na het verschijnen van deze advertentie uw schriftelijke sollicitatie, met uw loopbaanoverzicht, aan AIRCOOL bv, t.a.v. de heer C.SIappendel. Hij is tijdens kantooruren telefo nisch bereikbaar om nadere informatie te verschaffen. Nikkelstraat 15 Postbus 4100 2980 GC Ridderkerk Telex: 202Ö1 Telefax: 01804-26798 Telefoon: 01804-26600 Geveke is een internationaal georiënteerde groep van technische handelsonder nemingen met ongeveer 2200 medewerk(st)ers. Van hen werken ca. 1000 buiten Nederland. De groep bestaat uit dertien werkmaatschappijen, die met een grote mate van zelfstandigheid opereren. De aktiviteiten omvatten de verkoop van technisch hoog waardige investerings- en gebruiksgoederen, meestal op basis van exclusieve gerenommeerde buiten landse fabrikanten, alsmede de onderdelenvoorziening en serviceverlening. Geveke Intern Transport is één van deze werkmaatschappijen met een leveringsprogramma van o.a. Hyster vorkheftrucks met de meest volledige heftrucklijn ter wereld. Manitou vorkhef trucks voor ruw terrein, aannemerij en agrarisch bedrijf en Crown stapelaars. De produkten vinden toepassing in alle bedrijven en aktiviteiten. Geveke Intern Transport is met 9 regionale vestigingen altijd in de buurt met een sterke verkoop, service en onderdelen organisatie. W'u zoeken voor ons regionale bedrijf in Nieuwerkerk a/d kJssel een: voor de regio binnendienst De werkzaamheden bestaan uit: Verwerken van de service-administratie, postverzorging archivering. Verder diverse lichte administratieve werkzaamheden. Functie-vereisten: MAVO of MEAO opleiding PC-ervaring (WordPerfect 4.2) Kennis van de Engelse taal Zelfstandig kunnen werken Flexibele instelling Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan: Geveke Intern Transport B.V., afd. personeelzaken, t.a.v. de heer F.C. Tromp, Postbus 8989,1006 JD Amsterdam. i

De Havenloods | 1992 | | pagina 21