Vrijwilligersproject gestart voor thuiszorg bij stervenden SCHIEDAM I I DE HAVENLOODS Fietstocht Paddentrek Nostalgie met een vleugje historie Steuntje in de rug kan familie helpen bij verzorging van naaste Klanten in watten gelegd Weten wat je op tafel zet Cursus over pijnklachten Sporen van Schiedammers Meiden en techniek Schiedams muziekconcours krijgt vervolg DINSDAG 3 NOVEMBER 1992 SCHIEDAM Ook dit jaar or ganiseert Wijkcentrum De Erker weer een avontuurlijke en uit puttend mountainbike-tocht in het Limburgse heuvelland. Zaterdag, 28 november kunnen maximaal vijftien enthousiaste jongelui een sportieve en mooie tocht op een echte ATB (all ter rein bike). Deze fietsen beschik ken over 21 versnellingen en dat is een aardige hulp als er venijni ge heuvel genomen moeten wor den. Slechts een klein gedeelte van de route gaat over verharde wegen. Het grootste af te leggen traject gaat echter over de zoge naamde bolle wegen verder zijn er spektakualire afdelingen en doortochten dwars door rivier tjes gepland. De tocht gaat, bij voldoende deelname, weer of geen weer, gewoon door. De kosten bedragen 50 gulden per persoon. In dit bedrag zit de huur van een goede mountainbi ke en het vervoer naar Limburg. De deelnemers moeten zelf voor eten zorgen. „Vol is vol", zegt de organisatie, „dus geïnteresseerden die niet bang zijn om moe en vuil te worden en er een zaterdag eens helemaal uit willen zijn, moeten zich maar zo snel mogelijk mel den bij het wijkcentrum, Jan van Avennesstraat 32, telefoon 4267767. SCHIEDAM Somber nieuws van de Paddenwerkgroep Schie dam. Ieder jaar worden op Je Zwaluwenlaan amfibiën overge zet, zegt coördinator mevrouw Van Hoek en dit jaar bleek dat de populatie met 2/3 is vermin derd. Hiervoor kan geen duide lijke reden worden aangegeven. Dit is wel het geval voor het amfibieënbestand op de andere plaatsen waar het aantal dieren met ruim de helft is teruggelo pen. De Paddenwerkgroep gaat er vanuit dat de bouw van de Gaarden en Midden Delfland, alsmede de verbreding van de Slimme Watering en het noorde lijk deel van de Zwaluwlaan de oorzaak is van deze terugloop. Bovendien is de paaiplaats aan de Joppelaan verdwenen omdat het waterpeil te laag ligt, zodat de verwachting bestaat dat on der andere kikkers en salaman ders daar geen eieren meer zul len afzetten. Ook de tunnels die vorig jaar zijn geplaatst om de trek voor de padden te vergemakkelijken baart zorgen. „Deze dingen zijn slecht aangelegd", zegt van Hoek. „De tunnelingangen la gen bijvoorbeeld niet gelijk aan de weg, zodat de dieren de in gang niet konden vinden. Er mag naar onze mening door de gemeente wel wat meer aandacht worden besteed aan deze be schermde groep dieren." SCHIEDAM In de aula van het Stedelijk Museum verzorgt het duo Alborada op woensdag 4 november een concert. Zij spelen Four Pieces from the Fitswilliam Virginal Book - Haiku Suite- Ouverture en Entr' acte. Het concert begint om 12.30 uur. Wegener huL&aarvhulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010-4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOU NTMANAGEMENT: A: van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Jelle Gunneweg (tel. 010 - 4.270.879) en Nans Wolters (tel. 010 - 4.709.380). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vernield. Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag ht huis in Schiedam, Groe~" Kethel en is een uitgave Huis-aan-huisbladen B. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver- Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 VLAARDINGEN Nostal gie, met een vleugje historie. Zo omschrijft samensteller Hendrik Kiela uit Vlaardingen zijn foto boek over Schiedam. Vrijdag werd zijn vijfde fotoboek 'om zwervingen in Schiedam' offi cieel overhandigd. Uitbater/ei genaar J. Brussé van café 't Ster retje aan de Buitenhaven was degene die het eerste exemplaar in ontvangst mocht nemen. 'e exemplaar werd vrijdag overhandigd „Omdat", zegt Kiela. „deze Schiedammer een historisch pand van sloop heeft gered en grotendeels heeft gerestau reerd". Volgens Vlaardinger Kiela be slist niet zijn laatste fotoboek over Schiedam. „Al zou ik er nog eens vijf samenstellen dan val ik nog niet in herhaling", zegt hij vol overtuiging. Is Schiedam dan zo interessant of uniek? „Naar mijn mening is iedere stad interessant", antwoord Kiela. „Bij het samenstellen van mijn fotoboeken ga ik uit van het standpunt dat het voor de ge middelde Schiedammer leuk moet zijn plekken van vroeger uit hun jeugd in mijn boeken terug te vinden. Darom richt ik mij niet op het diep spitten in de Schiedamse geschiedenis, maar meer op het nostalgische aspect. De fotoboeken geven een beeld van de stad vanaf het begin van deze eeuw. Volgens Kiela is de stroom aan nieuw (oud)fotoma- teriaal zo langzamerhand aan het opdrogen". Wel ben ik er van overtuigd dat er toch nog kiekjes in particulier bezit zijn. Daarbij denk ik dan aan foto's die bijvoorbeeld lang geleden door een straatfotograaf zijn ge maakt van mensen in een straat of steeg van de stad". De maker van de fotoboeken vertelt dat hij onlangs een leuke foto ontdekte uit de periode rond 1920 waarop vier honde karren met melkbussen in de ge dempte Baansloot staan afge beeld. Omzwervingen door Schiedam bevat HO foto's met een uitgebreid onderschrift. Het is te verkrijgen aan het boeken stalletje op het Hemaplein op 14. 21 en 28 november. sr- w de oude foto's in het hoek VLAARDINGEN Het zal je maar overkomen, de aan zegging dat je niet lang meer te leven hebt. Dat je in een terminale fase van je leven bent. Of dat je er langzamer hand achter komt doordat je lichaam achteruit gaat. Hoe het ook zij, je hebt verzorging nodig. Hoewel ziekenhuisop name nodig kan zijn, zal bij de meeste mensen in een der gelijke situatie de wens be staan om in de eigen omge ving te blijven. En de naasten zullen ook in de meeste geval len zo iemand het liefst in de eigen omgeving laten. Om hen daarbij te helpen is op dinsdag 27 oktober op initia tief van een werkgroep van de hervormde en gereformeerde diakonie in Vlaardingen een vrijwilligersproject 'Terminale Thuiszorg' van start gegaan. De werkgroep van de hervormde en gereformeerde diakonie voegt aan het uitgebreide aanbod van vrijwilligerswerk in Vlaardingen in de komende tijd dat van ter minale thuiszorg toe, nadat haar gebleken is dat hieraan behoefte bestaat. Deze thuiszorg, die als doel heeft om, in samenwerking met professionele hulpverlening, het sterven thuis voor meer men sen mogelijk te maken, is voor lopig alleen gericht op Vlaardin gen, maar volgens de initatiefne- mers mogelijk in de toekomst ook op de regio. De werkgroep komt niet van de één op de andere dag met de plannen van terminale thuis zorg. Mevrouw Loes de Jongste speelde al langer met de gedach te deze vorm van thuiszorg op te zetten. Als lid van de Commissie Maatschappelijk Werk van de Hervormde Diakonie legde ze haar idee zo'n drie jaar geleden op tafel. Daarna werd het een weerkerend gespreksthema. Er werd onderzoek gedaan naar de wenselijkheid en de haalbaar heid voor het oprichten van een algemene stichting. Dit onder zoek, onder huisartsen, predi kanten en instellingen voor ou derenwerk, gezondheidszorg en maatschappelijk werk, gaf hier op een bevestigend antwoord. Afleiding De werkgroep ontdekte - via het Kruiswerk - dat er vooral in het centrurp van Vlaardingen nogal eens behoefte bestaat aan termi nale thuiszorg. Het Kruiswerk zegt zelf slechts zes weken termi nale 24-uurs zorg te kunnen ge ven en kan maar gedeeltelijk aan alle terminale patiënten dezelfde zorg besteden. Ook de Stichting Gezinszorg Vlaardingen juicht ontlasting van de zogenoemde mantelzorg van harte toe. Ze geeft hierbij nog een tip om de familie niet teveel huishoudelijke karweitjes uit handen te nemen, omdat dit vaak juist afleiding oplevert. Rob van Herwaarden, diako- naal consulent van de hervorm de gemeente, vertelde bij de pre sentatie van het vrijwilligerspro ject wat er dan wél verwacht wordt van de vrijwilliger. „Men moet een bepaalde gevoeligheid hebben voor het omgaan met pijn en verdriet. Je moet kunnen luisteren. Niet met ongevraagde adviezen komen." Van Her waarden maakte duidelijk dat de hulp van de vrijwilliger ook be doeld is als steuntje in de rug voor de familie." Of de vrijwilliger dan gezien kan worden als een soort oppas? Me vrouw de Jongste knikt instem mend. „Even een boodschap doen, even iets anders doen, dat kan al helpen." Overigens wor den met het begrip 'oppas' ook de nachtelijke uren bedoeld. Wat nou precies een terminale fase is, is volgens Van Herwaar den moeilijk te zeggen. „Zes we ken, drie maanden, maar het kan ook langer zijn. Het kan meevallen," In dat geval lijkt juist de hulp van een vrijwilliger welkom te zijn. Hoezeer de hulp er ook voor bedoeld is dat de familie de verzorging thuis kan volhouden, „de regie ligt bij de patiënt," aldus Van Herwaar den. Alle gezindten De stichting in oprichting krijgt een algemeen karakter. Dat houdt in dat vraag en aanbod voor alle gezindten is. Dat neemt niet weg dat kennis van en aan dacht voor de verschillende reli gieuze en levensbeschouwelijke achtergronden van patiënten en vrijwilligers belangrijke punten zijn bij het inzetten van vrijwilli gers. Wie bij wie past zal een vraag zijn die beantwoord zal worden door een coördinator, die als bemiddelaar optreedt tus sen enerzijds patiënt en familie en anderzijds de vrijwilliger. Op het programma staat een speciale training voor de vrijwil ligers, waarbij deskundigen wor den genoemd als een arts, een wijkverpleegkundige en een zie kenhuispastor. De training is uitdrukkelijk niet bedoeld om deskundigheid over te nemen, maar er kennis van te hebben. De financiering voor de start van het vrijwilligersproject wordt verzorgd door het Lande lijk Steunpunt Terminale Thuis zorg. Voor het overige is men doende met het verwerven van fondsen. Voor de vrijwilligers geldt een onkostenvergoeding. Naar verwachting zal in januari of februari worden gestart met de training voor de vrijwilligers en men hoopt vóór de zomer te beginnen met de thuiszorg. Wie meer wil weten of zich als vrijwilliger wil aanmelden wordt verzocht contact op te nemen met de Hervormde Diakonie aan de Maasluisedijk 5 in Vlaar dingen, via telefoon 434 68 55. SCHIEDAM Golvende lij nen, mooie kleuren en klant vriendelijk gericht personeel ver welkomen sinds vrijdagmiddag de bezoekers van het Openbaar Nutsbedrijf aan de Van Heek straat. Wethouder Aad Wieg man schoof een gordijn opzij en onthulde hiermede officieel het nieuwe service-centrum van het Schiedamse Nutsbedrijf. Uitgangspunt bij de verbouwing was volgens directeur Eiken broek de nieuwe filosofie: de dienstverlening van het nutsbe drijf te verbeteren om daarmee tevreden klanten te veroveren. Hoewel hij zich bewust is dat dit een situatie is die niet één, twee. drie te verwezenlijken is gaat hij er vanuit dat dat binnen niet al te lange tijd een gezonde verhou ding zal bestaan tussen de ONS en haar klanten Het publiek dat gebruik maakte van de open dag die na de ope ning volgde, werd in de gelegen heid gesteld de reorganisatie bin nen het nutsbedrijf met eigen ogen te aanschouwen. Clowns en muzikanten zorgden voor een feestelijke stemming en een he melvaart voor jonge bezoekers in een hoogwerker gaven aan de opening een spectaculair tintje en lieten het nutsbedrijf zien vanuit vogelperspectief. SCHIEDAM „Wat zullen we vanavond nou weer eens eten", het is een veel gehoorde verzuch ting. Meestal wordt dit pro bleem tijdens het boodschappen doen al opgelost. Ingewikkelder is het, als daar ook nog de vraag bij komen als Weet je wat je eet, en weet je wat je koopt? Het Centrum voor Ontwikke lingssamenwerking (COS) Nieu we Waterweg Noord organiseert binnenkort een cursus waarin de antwoorden op deze intrigeren de vragen worden gegeven. De cursus Weet wat je eet, kijk wat je koopt, is gericht op vrouwen omdat zij nog steeds (uitzonde ring daargelaten) de dagelijkse boodschapopen doen. De vijf bijeenkomsten zijn be doeld om de deelneemsters te informeren over het gezondheid- saspoect van het te kopen voed sel, wat dit betekent voor het milieu en het belang hiervan voor de Derde Wereldlanden. De cursus start op dinsdagmor gen, 10 november van 9.15-11.15 uur. De kosten bedragen vijfen twintig gulden, inclusief lesmate riaal. De bijeenkomsten worden ge houden in Wijkcentrum De Er- kerk, Jan van Avennesstrat 32. Aanmeldingen en meer informa tie COS, Nieuwe Waterweg Noord, telefoon 4263331. SCHIEDAM Voor mensen met chronische pijnklachten or ganiseert de Stichting Maat schappelijk Werk, in samenwer king met fysiotherapeute Lies- beth Geerdes, 16 bijeenkomsten waarin voor de deelnemers ge zocht wordt naar het oplossen van voorkomende problemen. In de eerste acht bijeenkomsten, die begeleid worden door twee maatschappelijk werkers, vindt een themagewijze bespreking plaats van door de leiding en deelnemers aangedragen onder werpen. Dit kunnen onder ande re zijn: omgaan met een pijnlijk lichaam, opkomen voor jezelf, het leren herkennen van eigen grenzen en omgaan met de om geving, waaronder artsen en werkgever. Fysiotherapeute Geerdes neemt de aansluitende acht bijeenkom sten voor haar rekening. Daarin komen ontspanningsoefeningen aan de orde en oefeningen voor spieren en gewrichten. Voorts geeft zij adviezen over tillen, lo pen, staan en zitten. De start van de cursus chroni sche pijnklachten vindt plaats in het gebouw van de Stichting, Van Swindensingel 40. De kos ten bedragen f35,-. Belangstel lenden kunnen zich in verbin ding stellen met maatschappelijk werk, telefoon 473.10.33, vragen naar Hans Yperlaan of Marijke dea Hollander. ■y|p MEUBEL ROTANHUIS PITRIET, NATUURLIJK EN SFEERVOL Schiedam Hoogstraat 109 Tel. 010 - 426 84 32 Vlaardingen Hoogstraat 131-132 Tel. 010 - 434 24 04 De werkgroepleden van Corrie van Wesse! (links), Loes de Jongste (midden) en Roh van Herwaarden hij de presentatie van 'Terminale Thuiszorg Vlaardingen' klein; het muziekconcours was ZATERDAG 19 DECEMBER 1992 MODE-NACHT VLAARDINGEN IN DE STADSGEHOORZAAL S 474.30.33 I S™AINMENT SCHIEDAM —Het boekje 'Sporen van Schiedammers van overal en nergens' wordt don derdag 5 november gepresen teerd in de aula van het Stedelijk Museum. Vanaf 20 uur vindt een Zogenaamde talkshow plaats die het stamboomonderzoek af sluit van de campagne Schie dammers van overal en nergens. De campagne is vorig jaar van start gegaan met als doel te laten zien dat vele inwoners van deze stad afstammen van migranten- groepen die zich in het verleden hier hebben gevestigd. Stam boomonderzoek is een manier om hierover meer te weten te komen. Daarom zijn bij de start van de campagne tien Schiedam mers uitgeloot tot prijswinnaars. Van hen is de herkomst van hun voorouders uitgezocht. Tijdens de talkshow donderdag donderdagmiddag van 15.30 tot 17.00 uur. De kosten bedragen f 8,50. Aanmelden bij het wijkcen trum, Jan van Avennestraat 32, telefoon 426.77.67. ontvangen deze prijswinnaars het volledige rapport van het onderzoek naar hun voorge schiedenis. Tevens wordt een boekwerk gepresenteerd dat zo wel een handleiding voor de be ginnende stamboomonderzoe ker is, als een inleiding op de geschiedenis van migranten in Schiedam. De show wordt geleid door Lies- beth van der Kruit, presentatrice bij Radio Rijnmond. De aula (Hoogstraat 112) is geopend vanaf 19.30 uur. Toegang is gra tis. Kies een hobby! SCHIEDAM De Stichting Ontmoetingscentrum Eigen Werk organiseert morgen, woensdag 4 november, een open dag. Tijdens dit open huis kun nen werklozen, arbeidsonge schikten, vutters, uitkeringsge rechtigden en gepensioneerden kennisnemen van een scala aan mogelijkheden om hun vrije tijd een zinvolle invulling te geven, informatie via telefoon 4263569. SCHIEDAM Voor meisjes van 10 tot 12 jaar die belangstel ling hebben voor technische vaardigheden zoals hout- en me taalbewerking, elektriciteit en elektronica start binnenkort i Wijkcentrum De Erker een cui De lessen worden gegeven op SCHIEDAM „Het was gran dioos", zegt voorzitter Erik van Leeuwen van Algemeen Muziek Overleg Schiedam (Amos) over het concours dat zaterdag in de Margriethal plaatsvond. „De Margriethal was bijna te klein. Er waren in totaal 1500 mensen en vooral.bij de slotmanifestatie was het woekeren met de ruim- te." Volgens Van Leeuwen was het Mars-, show- en Majorettencon- cours een evenement met een muzikaal hoog gehalte. De Ge- meente(wissel)beker werd door wethouder Chris Zijdeveld uit gereikt aan de Majorettes van Harpe Davids, die met een hoog puntenaantal niet alleen tot win naars in hun categorie werden uitgeroepen maar hierdoor ook promoveren naar een hogere di visie. Zoals de organisatie al ver wachtte is de hoogste eer voor showbands, gegaan naar Adest Musica uit Sassenheim. De band haalde het hoge puntenaantal van 92.28 em kreeg hiervoor een onderscheiding van de jury. „Het was een succes", conclu deert de AMOS-voorzitter, „in totaal promoveerden zeven korpsen en dat zegt wel iets over de kwaliteit. Volgend jaar zal er dan ook zeker een vervolg op het Schiedamse concours volgens. Nu al stromen in inschrijvingen hiervoor binnen." Bezoekers werden vrijdag rondgeleid door het se

De Havenloods | 1992 | | pagina 3