m DE HAVENLOODS PvdA wil vooral CD-stemmers on thuisblijvers teragwinnen IN DEZE KRANT Schiedams Nieuwsblad Wie controleert wie bij het politiekorps? (OPGELET!) Promotieactie van treintaxi College lijkt klaar voor '12-uurs race van Schiedam' Groots schildert Mulder zijn persoonlijk crises UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK Lezers van De Havenloods, Het Zuiden, Holland Silhouet, Het Nieuws- en Advertentieblad en De Merwepost Tijdelijk 1 regel GRATIS voor particulieren V op de Duo-paginaJ Wenskaarten SCHIEDAM - Kerst- en nieuwjaar staan centraal in een cursus 'wenskaarten maken' die vanaf volgende week wordt ge geven in Trefpunt Oost (Celsius- straat 2). Op zes dinsdagmidda gen, van 13.30 tot 15.30 uur, worden de diverse technieken bijgebracht. De kosten bedragen 25,- (inclusief materiaal). Info op tel. 4621066. Sloop van woningen wekt beroering in Vlaardingen SCHIEDAM Inwoners van Schiedam, Maassluis en Maas land ontvangen deze week een folder over de treintaxi in de brievenbus. De firma Treintaxi VOF hoopt met deze promotie actie een toename van het aantal passagiers te bewerkstelligen. Landelijk slaat de Treintaxi aan. Gebleken is echter dat veel men sen wel de naam kennen, maar niet precies weten hoe de trein taxi werkt. Daarom is een infor matiebulletin opgesteld. Vanaf station Schiedam-Rotter dam West en station Maassluis kunnen treinreizigers tegen beta ling van vijf gulden naar een bestemming binnen de bebouw de kom worden gebracht. Ook voor een rit naar het station kan gebruik worden gemaakt van een treintaxi. Een biljet voor de treintaxi is verkrijgbaar bij het NS-loket. Italiaanse confrontatie SCHIEDAM In het Filmhuis wordt vrijdag 6 november de Italiaanse film 'Stanno tutti ben- ne' gedraaid van regisseur Giu seppe Tornatore. Matteo Scuro (opnieuw een mooie hoofdrol voor Marcello Mastroianni) is een gepensio neerd Siciliaans ambtenaar. Hij besluit om zijn vijf kinderen, die verspreid over heel Italië wonen, te bezoeken om hen te bewegen nog eenmaal naar het ouderlijk huis op Sicilië te komen. Zijn rondreis draait echter uit op een teleurstelling. Zijn kinderen blij ken jaren tegen hem te hebben gelogen over hun maatschappe lijke posities, die niet zo roos kleurig zijn. 'Stanno tutti benne' (iedereen maakt het goed) is een bitter commentaar op de confrontatie tussen het Siciliaanse familiele ven en de snelle Westerse aan pak op het Italiaanse vasteland. Aanvang 21.30 uur, toegang vijf gulden. Volgende week donderdag is het weer zover. Dan vindt de begrotingsbehandeling 1993 plaats. Opnieuw op één dag welteverstaan. Daar is VVD-fractieleider Van Wijk niet blij mee. In het mededelingenblad van zijn partij plaatst hij onder de kop 'De twaalf uurs race van Schiedam' de nodige vraagtekens bij deze opzet van het linkse college. „Immers propageerde dit college niet dat in het kader van het verbeteren van de relatie van de gemeente met de Schiedammer openheid, klantgerichtheid en kwaliteitsver betering als hoofddoelen aangemerkt zouden worden?!" „Wat wordt er dan bij de behandeling in één dag opener, klantge richter en welke kwaliteit wordt verbeterd. Tot op heden hebben wij daarop geen antwoord gekregen. Nee, ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen de behandeling bij te wonen beginnen we donderdagmiddag gewoon om 13.00 uur." „Vanaf dat moment zijn ook de winkels, kantoren en fabrieken gesloten. Waanzin natuurlijk. Het is zo bevorderlijk voor de ontwikkeling van het 'WIJ gevoel'. En hoe zit dat met de ontwikke ling van het 'U gevoel', of worden Schiedammers (u dus) weer gewoon op de tweede plaats gesteld." „Voor de WD-fractie had een behandeling op twee avonden duidelijk de voorkeur. Helaas, deze snelle coalitie gaf de voorkeur aan afhandeling van de begroting in één dag. Jammer, en wellicht de enige zaak die snel wordt afgehandeld." De algemene beschouwingen in de raadszaal (kantine dus) van het stadskantoor zijn donderdag 12 november vanaf 13.00 uur toegan kelijk. Wie burgemeester Scheeres en de wethouders Wiegman, Zijdeveld (zie foto), De Leede en Reijnhout hun zaak wil horen verdedigen, kan aanschuiven op de publieke tribune. Katje in het nauw SCHIEDAM Voorbijgangers belden dinsdagmiddag rond 16.40 uur de politie, met de me dedeling dat er een katje vast zat op een houten sluisdeur aan de Nieuwe Sluisstraat. Het beestje kon geen kant meer op en moest door de brandweer worden bevrijd. Voor de zeker heid ging het mee met de dieren ambulance. Podiummuziek SCHIEDAM In café Podium treedt zaterdag 7 november om 22.30 uur de band Breakout op. Een Leidse formatie die stevige rockmuziek produceert: pittige covers en een enkele gevoelige ballade. Bekende nummers van onder anderen Bryan Adams, Gary Moore en Stevie Ray Vaughn. De Engelse volkszanger Michael Collins betreedt zondag 8 no vember om 21.30 uur de plan ken. Veelal geëngageerde liedjes, waarbij hij zichzelf op gitaar (en enkele andere bizarre instrumen ten) begeleidt. Twee groten uit de Nederlandse literatuur SCHIEDAM Cabaret voert komend weekeinde de boventoon in de Schiedamse theaters. 'Simone Friends' is programma rond Simone Kleinsma, die de afgelopen jaren rollen speelde in Les Miserables en Funny Girl. Een show vol typeringen, conferences, zang en dans, onder begeleiding van een live-orkest in het Passage Theater. Voor de teksten tekenden onder anderen Robert Long en Paul de Leeuw. Vrijdaga vond 20.15 uur, toegang 35,-. In De Teerstoof optredens van Lebbis Jansen. In '2 keer rieleksen voor 1 geld' heeft het duo een combinatie gevonden tusen kritisch actueel cabaret (het wereldnieuws van de dag en het plaatselijk nieuws van de dag) en de absolute kolder. Scherp taalgebruik voor 18,- aanvang 20.30 uur op vrijdag- en zaterdagavond. Voor de kinderen (van 5 tot 12 jaar) is er op zaterdagmiddag (om 14.00 uur) in De Teerstoof de voorstelling 'De dansende vogel' van poppentheater Erica Burgerjon. In dit sprookje staan drie boeren zoons voor het raadsel van de vertrapte korenakkers. Een kaartje kost 5,-. Het doek gaat open... Remco Campert en Jan Mulder treden naar voren. In 'Droomijs' gaat het over de schaduwen van dromen. Mulder schildert groots zijn persoonlijke crises. Campert staat in de coulissen en lacht. Aanvang 20.30 uur in het Passage Theater, toegang 18,-. Orpheus blijkt zeer in trek SCHIEDAM- De kaartver koop voor het jubileumconcert van het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus loopt als een trein. Voor de opvoering van het 'Te Deum' van Albert de Klerk en 'Carmina Burana' van Carl Orff (met het bekende 'O FortunaJ) op woensdag 11 no vember om 20.00 uur in sporthal Margriet zijn in totaal 1500 toe gangsbewijzen beschikbaar. „En daarvan hebben we er al meer dan 1200 verkocht", zegt secre taris mevrouw Stouthandel- de Vogel van het 125-jarige man nenkoor. „Een groot succes dus". In totaal zullen circa 280 zangers en zangeressen, afkomstig van vijf verschillende koren, op het podium staan. Voor de begelei ding zorgt het Gelders Orkest. Kaarten kosten 20,- 17.50 voor pashouders) en zijn ver krijgbaar bij de VVV en het se cretariaat (tel. 4267067). DISCO Buurthuis Nieuw- land (Albardastraat 65) organi seert vrijdag 6 november, van 19.30 tot 22.00 uur, een disco voor tieners van 12 tot en met 15 jaar. Entree 1.50. Dansers die voor de eerste keer komen, moe ten twee pasfoto's meenemen. Bomen verhuizen SCHIEDAM Op de Broers- vest is maandag een aanvang gemaakt met het verplaatsen van een aantal bomen. Tussen de rijbaan en het fietspad van de Broersvest staan afwisselend de platanen en populieren. Door de smalle berm krijgen de platanen niet voldoende de kans zich te ontwikkelen en duwen de popu lieren de verharding van het fietspad omhoog. Door het aanbrengen van zand onder het fietspad en in de berm probeert de Plantsoenendienst de groeiomstandigheden te ver beteren. Zeven platanen zullen verhuizen en de 36 populieren zullen worden gerooid en plaats maken voor nieuwe aanplant van platanen. i Fietsers en bromfietsers kunnen enige tijd geen gebruik maken van het fietspad en worden om geleid. SCHIEDAM Loes Hamaker, die al jaren reizen voor alleen- gaanden organiseert, komt daar over vertellen in oecumenisch centrum De Wissel op woensdag 11 november (aanvang 19.45 uur). Volgens haar worden alleen staanden te vaak in het verdom hoekje geplaatst, vooral tijdens vakanties. Zij zal uitleggen waarom dat niet nodig is. EDITIE P, DONDERDAG 5 NOVEMBER 1992, 41e JAARGANG Nr. 45 msgener huts-aarUiuisblacten HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM Schiedam met Vlaardingen uitgekozen om Team 94' te vormen SCHIEDAM De PvdA is flink in beweging. In een po ging de partij weer aantrek kelijk te maken voor grote groepen kiezers moet het roer om, ook op het lokaal niveau. Zo komt het landelijk partij bestuur met het plan om zoge heten 'Teams 94' in het leven te roepen, die 'midden tussen de mensen staan en zich met hun aspiraties en problemen bezighouden' en 'belangrijke informatie, verkregen via on derzoeken, gesprekken en en quêtes, doorgeven aan de lan delijke partij'. Schiedam en Vlaardingen moeten samen één van die teams vormen. Voorzitter Reuderink van de Schiedamse PvdA: „We moe ten vooral potentiële CD- stemmers en thuisblijvers te rugwinnen". Het is met name het voorzitters koppel Rottenberg en Vreeman dat een frisse wind door de partij doet waaien. Dat is althans de mening van de lokale praeses Reuderink. „Zij zorgen voor nieuwe ideeën, dat merk ik", zegt hij. En dat er snel wat moet gebeuren, is duidelijk. Want ter wijl de PvdA in de prognoses op grote verliezen staat, er wordt al gesproken over halvering van het aantal kamerzetels, zijn er in 1994 maar liefst drie verkiezin gen: voor de Tweede Kamer, het Europees Parlement en de ge meenteraden. Nieuw élan Volgens Reuderink is Schiedam één van de speerpunten, die van uit Amsterdam gekozen zijn, omdat „hier nog altijd een vrij sterk kader actief is". Ondanks de terugval bij de laatste verkie zingen is de PvdA in Schiedam met 12 zetels nog steeds veruit de grootste partij. Hoewel ook het ledental de laatste jaren is terug gelopen („met ruim 5 procent tot minder 400 personen") is Reude rink hoopvol gestemd. „Ik be speur een nieuwe trend. Er heerst een nieuw élan binnen de partij". De bedoeling is dat de 'Teams 94' een centrale rol gaan spelen in de nieuwe aanpak. Van het •partijbestuur krijgen zij onder steuning: vooral geld, appara tuur (fax is macht) en kennis. Vier of vijf mensen moeten de kar trekken, samen vormen zij een team. „Dit team zou kunnen bestaan uit een lid van het afde lingsbestuur, de lijsttrekker, een kamerlid en iemand uit de pro vinciale politiek", volgens het gewest. Onderzoek „Nee, namen kan ik nog niet geven", zegt Reuderink. „En of er een Tweede-Kamerlid in komt, staat te bezien. Zelf denk ik meer aan een vooraanstaand politicus met landelijke bekend heid uit onze directe omgeving. Hans van der Vlist (milieu-gede puteerde Provinciale Staten - red.) en wethouder Chris Zijde veld lijken mij prima kandida ten". Waar gaat het om? „We moeten vooral PvdA-stemmers terug winnen voor de partij", meent Reuderink. „En dan gaat het in Schiedam om potentiële thuis blijvers en CD-stemmers. Nee, onderzoek is daar niet naar ge daan. Maar als je naar de verkie zingsresultaten kijkt, weet je dat daar onze problemen zitten. Waarschijnlijk zitten die mensen in de oudere wijken, maar ook dat soort dingen gaan we nu dus uitzoeken. Sterkte-zwakte ana lyses maken. En daarin worden we nu gesteund door het partij top". Toch lijkt het vreemd, dat juist de mensen in de lokale politiek die de afgelopen jaren blijkbaar steken lieten vallen, nu een voor trekkersrol moeten vervullen. Even valt Reuderink stil. „...Dat vind ik te negatief', zegt hij. „Er is weer hoop in de PvdA, dat moeten we ook in Schiedam op pikken". Vluchtauto teruggevonden SCHIEDAM De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag de auto teruggevonden, waarin zaterdagmiddag de da ders van een roofoverval op een geldloper wegvluchtten. De wa gen, een witte Opel Kadett met kenteken PL-97-SV, stond in de Lange Achterweg (voor het Weeshuis). Zaterdag, net voor sluitingstijd, begaf een geldloper van een win kelbedrijf in het centrum zich met de dagopbrengst (van enke le duizenden guldens) op weg naar de bank. Op de hoek van de Passage en de Broersvest werd hij aangehouden en bedreigd door een man met een pistool en een bivakmuts. Deze nam hem de geldcassette af. Bij het weg vluchten zouden enkele schoten zijn gelost, maar de politie tast daarover nog altijd in het duis ter. Agenten openden na de overval de jacht op de daders, maar kon den hen niet achterhalen. De po litie hoopt dat getuigen van de vlucht met de witte Opel Kadett, die met hoge snelheid wegreed (route Broersveld, Blauwe Steeg, Gedempte Baansloot, Lange Achterweg), de helpende hand kunnen bieden, tel. 4494499. SCHIEDAM De fractielei ders van PvdA, D66 en Groen Links - Bakker, Houtkamp en Oomens - zetten grote vraagte kens bij het functioneren van het politiekorps. Vooral het gebrek aan democratische controle is de politici een doorn in het oog, betogen zij in schriftelijke vra gen aan B W. PvdA-fractievoorzitter Bakker licht de bezwaren mondeling toe. „Eerst hebben we een stoe lendans met korpschefs gehad, waarbij de Rotterdamse regio korpschef Hessing als een scha ker met mensen is gaan schui ven. En als verbazingwekkend hoogtepunt vindt dan op 30 ok tober jl. de installatie plaats van de nieuwe chef, Van der Horst, van het nog niet bestaand Schie dams district van de nog niet bestaande regiopolitie. Hij krijgt echter wel het gezag over het Schiedamse gemeentelijk politie korps. En de Tweede Kamer schuift een fatsoenlijke wetge ving steeds maar voor zich uit. Nu is er alleen een Interimwet, maar die is zo vaag die je er eigenlijk niets aan hebt. Dat vind ik een schandalige zaak." Bakker is vooral bezorgd over de gebrekkige democratische controle, die nu op het politie korps kan worden uitgeoefend. „We leven in een democratische rechtstaat. Normaal gerekend gebeurt er binnen het politioneel apparaat niets wat niet door de beugel kan. Maar het gaat mij om die onverwachte gevallen. Zoals nu: burgemeester Peper en de Rotterdamse korpschef Hes sing doen plotseling uitspraken over Turken die ik niet voor m'n rekening zou durven nemen. Hoe moet een gemeenteraad daarop reageren? Wie kan men ter verantwoording roepen? An der voorbeeld. Stel het geval voor, dat terwijl agenten uit Schiedam worden weggeroepen, hier problemen optreden. Wie zal dan handelend optreden. De burgemeester, de regiochef, de korpschef? Allemaal onduide lijk. En dat kan niet." Burgemeester Scheeres schaarde zich maandagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering gro tendeels achter de kritiek van de drie fractieleiders. Korpschef Hessing schaakte met mensen Waarschijnlijk vooral de oudere wijken

De Havenloods | 1992 | | pagina 1