Schiedammers zetten zich in voor woningbouw in Nicaragua SCHIEDAM DE HAVENLOODS Ierse ballade Financiële annslag voor monument-eigenaren door ondertekening van Restauratiefonds Lezing Expositie Drukkerij levert zoveelste boek over Schiedam af Zie ginds komt de stoomboot Gemeente 'zeer verbaasd' over reactie Popoverleg Chef vertrekt per trein ■M|*eneubel DINSDAG 10 NOVEMBER 1992 SCHIEDAM Mensen die niet eerder in Ierland waren maar wel plannen in die richting hebben kunnen zondag 15 no vember met dit groene eiland kennismaken in Wijkcentrum De Erker. Om 18.00 uur kan men een Irish stew met guiness gebruiken. Deze maaltijd wordt omlijst met Ierse volksmuziek Ierland-ganger, de Schiedam mer, Jan Pieters zingt Ierse bal laden en een echte Ierse band zorgt voor de totale sfeer. Voort is er op deze avond veel toeristi sche informatie, waaronder vi deo, dia's en folders over dit mooie en rustgevende land, waar meer schapen wonen dan men- Belangstellenden dienen zich voor 11 november op tegeven bij De Erker, Jan van Avennes- straat 32, telefoon 4267767. De kosten bedragen, inclusief de maaltijd f 13,50. Kinderpostzegels SCHIEDAM - In het hoofd postkantoor aan de Lange Nieuwstraat zal mevrouw Scheeres op woensdag 11 no vember officieel de eerste kin derpostzegels van dit jaar kopen. Een klein ensemble, gevormd door leerlingen van de St. Jozef basisschool zullen daarbij wat vrolijke klanken laten horen. Dit sluit tevens aan bij het thema van de kinderzegels dat dit jaar als uitgangspunt heeft 'kind en muziek'. Het publiek kan de kinderpost zegels aanschaffen in de hal van de verschillene postkantoren bij de vrijwilligers van het plaatse lijk comité voor de Kinderpost zegels. Het verkooppunt is ge opend maandag tot en met vrij dag van 9.30 tot 16.00 uur. Wegener huLs-aanJiXsbLaden Rotterdam Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP; N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). el. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong Bram Wesdorp Correspondenten: Jelle Gunneweg (tel. 010 - 4.270.879) en Nans Wolters (tel. 010-4.709.380). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag hi Kethel er Huis-aan-huisbladen B V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in 010 - 4.699.612/4.699.613 igenaren worden SCHIEDAM De voorzitter van het Restauratiefonds, mr. Pieter van Vollenhoven onderte kende kortgeleden met burge meester Scheeres een overeen komst die voor Schiedamse mo numenteigenaren belangrijk is. Gebleken is dat voor veel monu menten bezitters de subsidie voor de renovatie niet toereikend is. geattendeerd op het Restauratiefonds Het Schiedamse gemeentebe stuur constateerde dan ook dal veel restauratieplannen om die reden geen doorgang vonden. Door de ondertekening van het Restauratiefonds, is het nu voor eigenaren van een monument mogelijk onder gunstige voor waarden een Restauratie-finan ciering te verkrijgen. Deze bestaat uit een voorfinan ciering van subsidies, een bouw- krediet waaruit rechtstreeks tij dens een restauratie, betalingen kunnen worden gedaan en een hypothecaire lening met een ren te die een half procent onder de marktrente voor hypotheken ligt. De hoofdafdeling bouw- en wo ningtoezicht van de Dienst Ge meentewerken verstrekt advies bij het opzetten van restauratie plannen. Om de procedure die samenhangt met restauratie plannen direct ter regelen kan men voor financiering, inclusief subsidies en informatie terecht aan één loket. Het college is van mening dat door het aanwezig zijn van een compleet subsidie- en financie ringspakket er een nieuwe stimu lans kan worden gegeven aan de monumentenzorg in de stad. Daarom zal binnenkort een aan vang worden gemaakt met hel Actieprogramma Lange Haven. Alle monumenteigenaren in het gebied rond Lange- en Korte Haven zullen worden gewezen op die mogelijkheid en nood zaak hun monumentale pand te herstellen. SCHIEDAM De eerstvolgen de contactochtend die de Katho lieke Bond var. Ouderen, afde ling Schiedam organiseert, wordt gehouden op donderdag 12 november. De auteur van hel boek Wandeling door het ver dwenen Schiedam. W. Rook. zal tijdens de bijeenkomst een lezing verzorgen over de herkomst van de straatnamen in Schiedam. De contactochtend vindt plaats in Dienstencentrum De Vier Molens. Nieuwe Damlaan 766. SCHIEDAM Arthur van Steen en John Lathouwers expo seren voor de tweede maal in Zorg- en Dienstencentrum Frankeland hun schilderijen. Het werk van Lathouwers be staat uit figuratieve pastelteke ningen en naïeve acryl schilderij en. Arthur van Steen zijn werk be staat uit realistische en surrealis tische aquarellen, waarin de na tuur een favoriet onderwerp is. Het werk van beide kunstenaars is tot het eind van deze maand te zien in Frankeland, Liduina- straat 10. Project levert voor 264families onderkomen op L SCHIEDAM De opeen volging van steeds andere re gering en in Zuid-Amerikaans land en veroorzaakt vaak een andere aanpak van bestaande beleidsplannen en levert ook voor bijvoorbeeld de Vereni ging Schiedam Nicaragua de nodige problemen op. Twee jaar geleden zette de vere niging de schouders (en geld) onder de verwezenlijking van de verbouwing van een kazerne tot een school in Somoto (Nicara gua) en de aanleg van moestui nen en de aanschaf van kleine vrachtwagens. De Schiedamse gemeenteraad stelde voor dit plan f20.000,- beschikbaar. De onstabiele toestand na de verkie zingen en de daaruit voortvloei ende machtstrijd noopte de vere niging, na een bezoek aan het land, het scholenproject stop te zetten. De huidige regeringsleiders ge ven nu echter prioriteit aan de bouw van woningen. De Vereni ging Schiedam Nicaragua, heeft in overleg met de samenwerken de zusterorganisaties in Frank rijk en België besloten hieraan De Vereniging Schiedam .Xicaragua medewerking te verlenen. Het eerste deel van het project, dat de bouw omvat van' 50 wonin- woninghouwproject gen voor gezinnen zonder huis werd in 1991 afgesloten. De hulpverleners uit Europa onder steunen de boeren die zelf hun huis bouwen, door materiaal ter beschikking te stellen. „Wij gaan 300 casco's leveren", vertelt Armand van Puyvelde, secretaris van de vereniging, „dat houdt in: fundering, muren en daken. De mensen zorgen er zelf voor dat het huis ook verder wordt afgewerkt. „En dat kan voor hen grote problemen ople veren". zegt Van Puyvelde zor gelijk. „omdat hei dagloners zijn die. dagelijks hele afstanden moeten afleggen om werk te vin den en ga dan nog maar eens 's avonds aan de slag." Verder wordt gezorgd voor wa terleiding en latrines en zijn er plannen om de bouwstenen en dakpannen ter plekke te laten fabriceren. En dat betekent voor een aantal mensen werk. De grond waarop de woningen wor den gebouwd is beschikbaar ge steld door de gemeente Somoto. Het woningbouwproject levert voor 264 families met in totaal 1200 personen een onderkomen op. De opleverdatum van de laatste woning vindt plaats in 1995. Het is de bedoeling dat voor dit tijdstip de geplande aanleg van de straatverlichting en de bouw van het gemeen schapshuis gerealiseerd is. SCHIEDAM Het lijkt op lo- pende-band-werk waarvan de produkten als zoete broodjes over de toonbank vliegen. Het ene boek over Schiedam is na melijk nauwelijks bij de drukker vandaan of het volgende (foto- )boek wordt alweer officieel overhandigd. Vorige week bood Vlaardinger Henk Kiela zijn vijfde fotoboek officieel aan in 't Sterretje en deze week presen teert een andere Vlaardinger P. Zuydgeest zijn boek over de Branderstad. En volgens de sa menstellers is het eins van nieu we uitgaven nojg niet in zicht. „Het is kennelijk een gat in de markt", reageert archief-func tionaris De Voogd als hem het 'waarom' wordt voorgelegd van zoveel nieuwe uitgaven. „In ver gelijking met Amsterdam is dit nog maar een peuleschil, daar verschijnt bijna dagelijks een boek over de hoofdstad". Moeiteloos somt De Voogd uit zijn hoofd een grote hoeveelheid uitgaven op die de laatste twee decennia over Schiedam het licht zagen. Onder andere Hans van der Sloot, Kiela, Jaap de Raadt en Louw de Jongste namen een groot deel van de ruim vijftig! boeken die de afgelopen twintig jaar verschenen voor hun reke ning. „Kennelijk is er vraag naar want anders begin je er niet aan, neem ik aan", zegt De Voogd nuchter. „Nee onder die auteurs zitten weinig vrouwen. Het is een echte mannenaangelegenheid. Ik kan mij herinneren dat vijftien jaar geleden door een vrouw de Ge schiedenis van onze stad is ge schreven. Zij deed dat in op dracht van een serviceclub en twee jaar geleden kwam het boekje '400 jaar predikanten plaatsen in Kethel' uit en dat is door mevrouw Verheijen ge schreven". De officiële overhandiging van het allernieuwste boek over Schiedam vindt vrijdag 13 no vember plaats. M.P. Zuidgeest, auteur van het boek 'Schiedam nog pas gisteren' zal in restau rant De Noordmolen om 14.30 uur het eerste exemplaar aan burgemeester Scheeres aanbie den. Schoonmaak SCHIEDAM De binnenter reinen van de Goeman Borgesi- uslaan en omgeving krijgen woensdag 11 november weer een schoonmaakbeurt. Iedere twee de woensdag van de maand ste ken de bewoners de handen uit de mouwen om de eigen woon omgeving schoon te houden. Om hen bij deze maandelijkse activiteit een steuntje in de rug te geven helpen de wethouders Adri Reijnhout en Bart de Leede hen een handje mee. Het. beheersexperiment Goeman Borgesius draait nu ruim een jaar en de resultaten zijn al zicht- lange bootreis stapt Sinterklaa baar. Eén van de twee binnen terreinen is (op de beplanting na) klaar en met het andere bin nenterrein is men nog bezig. Naar verwachting zijn beide ter reinen in december klaar. De november-schoonmaakacktie start om 13.30 uur vanuit Buurt- post Goeman aan de Goeman Borgesiuslaan 1. SCHIEDAM Kinderen die er bij willen zijn als Sinterklaas met zijn gevolg in Schiedam aan komt, moeten zorgen dat zij za terdag 21 november een goed plekje hebben aan de Lange Ha ven tegenover de Korenbeurs. Daar stap Sinterklaas namelijk om 13.45 uur aan wal na een lang bootreis die in Spanje is begonnen. Drumband Juliana met de majo rettes zal de Sint een aubade brengen waarna hij naar het stadhuis op de Grote Markt zal vertrekken waar burgemeester Scheeres hem opwacht. De kin deren die hier op Sinterklaas wil len wachten, kunnen meezingen met de Rijnmondband die vanaf 13.30 uur Sinterklaasliedjes zal spelen en kijken naar de rare fratsen die clown Joepie uit haalt. Ook treden de kinderen van een Spaanse dansgroep op. Na de ontvangst van Sinterklaas op het bordes van het stadhuis vertrekt hij (14.30 uur) voor een rijtoer door het centrum van Schiedam. Hij wordt voorafge gaan door vrolijke fietspieten, een postkoets. Los Amigos, een wagen volgeladen met Spaanse schonen, een bokkewagen en een kar getrokken door zes ezels. Sinterklaas is om 15.15 uur weer terug op de Grote Markt waar hij persoonlijk tot 17.00 uur de kleurplaten van de kinderen in ontvangst zal nemen, waarvoor zij in ruil wat lekkers krijgen. De kleurplaten zijn verkrijgbaar bij de VVV aan de Buitenhaven weg. De route door het centrum ziet er als volgt uit: Grote Markt, Hoogstraat, Broersvest (rechter zijde), Emmaplein, Hemaplein, Broersvest (linkerzijde), Hoog straat, Grote Markt. SCHIEDAM Het gemeente bestuur is 'zeer verbaasd' over Je heftige reactie van het Pop- overleg Schiedam op de huisves tingsproblematiek van muziek- collectief 't Slachthuis. Het Schiedamse muziekcollectief be staat uit amateurmuzikanten die al jaren de kelder van het Passa ge Theater gebruiken als oefen ruimte. De mogelijkheid om daar te blijven oefenen, lijkt te verdwijnen gezien de sloopplan- nen voor het theater. De muzi kanten hebben de gemeente in een viertal brieven verzocht hen een vervangende repetitiegele genheid aan te bieden. Het bestuur schrijft aan het col lectief dat de muzikanten 'zich naar onze smaak iets te gemak kelijk tot de gemeente richten als potentieel eerst verantwoordelij ke voor het vinden van een nieu we oefenruimte'. Het collectief moet eerst zelf naar een oefen ruimte zoeken. Pas als die in spanning tot niets leidt, is de gemeente bereid mee te helpen zoeken. Het bestuur deed in de brief aan de muzikanten tevens de sugges tie te overleggen met het Pop- overleg Schiedam om te bezien of er gezamenlijk een oplossing kan worden gevonden. Deze re actie is het Popoverleg in 'het verkeerde keelgat geschoten', zo bleek uit boze uitlatingen in de media. De gemeente reageert met verbazing op deze actie. „Wij hopen in elk geval dat nu u uw hart heeft gelucht, de span ning weer uit de lucht is. Het elkaar al of niet publiekelijk ver ketteren is, los van het positieve effect van het 'even afreageren' meestal niet de beste manier om oplossingen te bereiken. Wij zul len daarom proberen de onder linge verhoudingen weer binnen normale proporties te brengen". De gemeente overweegt de kos ten van het door het Popoverleg j ingestelde haalbaarheidsonder zoek naar onder andere het ge schikt maken van een ruimte voor 't Slachthuiscollectief, als nog te betalen. De uitvoering van dit plan werd destijds door de gemeente afgewezen omdat de gevraagde bijdrage (f25.000.- naar het idee van het gemeente bestuur te hoog was. De mede deling dat de gemeente het Pop overleg 'met de gebakken peren' heeft laten zitten, is wat het be stuur betreft onterecht. „Er was bij de afdeling Maatschappelijke Aangelegenheden niets bekend over de kosten die verbonden waren aan het haalbaarheidson derzoek". Met de toezegging dat wordt overwogen de door het Popoverleg gemaakte kosten door de gemeente alsnog te laten betalen, hoopt het bestuur de gemoederen weer tot rust te brengen. BALY'S KOOPSHOP verkoop van: - ARTIKELEN mjT - LEKTUUR ^^■■1 W -LINGERIE IJ - MIDDELEN m - FILMS BALY'S KOOPSHOP - DAM 9-11 - SCHIEDAM (ingang videotheek) Openingstijden ma.-vrij. 10.00-18.00 uur, zat. 10.00-17.00 uur, donderdag koopavond Tel. 010-426 71 26 Videofilm maken SCHIEDAM Waaraan moet ik denken als ik een videofilm wil maken? Het antwoord op deze vraag wordt uitvoerig be handeld in de basiscursus, die maandag 17 november in Wijk centrum De Erker van start gaan. In de cursus komen tevens het gebruik van de camera en het maken van een draaiboek aan de orde. De kosten voor de vijf bijeenkomsten bedragen vijfen dertig gulden. Aanvang van de lessen 19.30 uur. Aanmelden bij het wijkcentrum, Jan van Avennesstraat 32, tele foon 4267767. THEMADAG Stichting Coerke, coördinatiepunt voor emancipatie in Vlaardingen, houdt donderdag 12 november de jaarlijkse themadag, ditmaal over het onderwerp 'Vrouw en Kunst'. Plaats van bijeenkomst is de Burgerzaal in het Vlaar- dingse stadhuis. Het programma begint om 09.15 uur en duurt tot 14.30 uur. Korpschef Van den Hengel werd uitgewuifd door het politiepersoneel. SCHIEDAM - Het kan gebeu ren. Je van de prins geen kwaad weten en toch thuis worden op gehaald door een M.E.-bus waaruit een politiedienstfietst te voorschijn komt en je vervolgens gedwongen wordt hierop bege leid door een excorte motorrij ders naar het Bureau van politie aan het Bijdorpplein te fietsen. Dit overkwam de afscheidne mende korpschef P. van den Hengel van de Schiedamse ge meentepolitie en daar bleef het niet bij. De leden van het politie korps hadden nog meer op het feestprogramma staan. In de hal van het politiebureau onthulde Van den Hengel een metalen kunstobject van Lolke van de Bij, dat communicatie uitbeeldt en kreeg het personeel de gele genheid afscheid van hun baas te nemen. De macro-treinkaart die Van den Hengel hierna kreeg aange boden was goed voor een ritje van Station Nieuwland naar Rotterdam Noord. Uitgewuift door het politieper soneel reed Van den Hengel ei genhandig de trein naar zijn nieuwe standplaats. SCHIEDAMMERS OPGELET! VRUDAG DE 13e NOVEMBER VARKENSMARKT Wij maken ze nog steeds! SPECULAASVARKENS Ook voor al uw andere "Sint lekkernijen". ontdek het BANKETBAKKERIJ VINCENT V/D BOSCH West Frankelandsestraat 93 - S'dam Tel.: 4.26.88.83 SPELER V.D. WEEK Dean Gorré In samenwerking met De Havenloods 1Leonard van Utrecht Excelsior 6.77 2. Errol Refos Feyenoord 6.71 4. Ron van den Berg Sparta 5. Ton Pronk Excelsior John Metgod Feyenoord 7. John Veldman Sparta 8. John Schuurhuizen Sparta 9. Dean Gorré Feyenoord Gaston Taument Feyenoord John de Wolf Feyenoord 12. Ed Ridderhof Excelsior 13. Jozsef Kiprich Feyenoord 15. Tom van Mol Sparta 16. Arnold Scholten Feyenoord Johan Gabriëls Excelsior 18. Henk Fraser Feyenoord Peter E Feyenoord 1 Mike Snoei Sparta KEEPERSKLASSEMENT 1Edward Metgod Sparta 7.10 2. Ed de Goey Dordrecht '90 6.33 TOPSCORER 1Jozsef Kiprich Feyenoord -10 doelpunten m ROTANHUIS HAAL DE NATUURLIJKE GEZELLIGHEID IN HUIS MET MANOU PITRIET! Hoogstraat 109 Schiedam Tel. 010 - 426 84 32 Hoogstraat 131-132 Vlaardingen Tel. 010 - 434 24 04

De Havenloods | 1992 | | pagina 3