Monika van Baaien verruilde spijkerbroek jwor mantelpak kantoor, moet er n an denkew ONDERWIJS BANEN 'Accountant heeft vertrouwensfunctie' Accountancy 'Het werk valt mee, de studie is zwaarder dan verwacht' Deloitte Touche DONDERDAG 12 NOVEMBER 1992 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN Met de Wet op de Registerac countants van 1962 en vervol gens met de Wet op de Accoun tants-Administratieconsulenten van 1972 is de titel 'accountant' wettelijk beschermd. Alleen een vertegenwoordiger van één van deze twee beroepsgroepen of een door de Minister van Economi sche Zaken toegelaten buiten landse deskundige mag zich ac countant noemen. Nederland telt circa 190.000 vennootschappen, variërend van eenpersoonszaken tot multina tionals. Die bedrijven zijn ver plicht een jaarrekening te maken of te laten maken, die moet wor den gecontroleerd door een ac countant. Steeds vaker maken accountant. Accountant worden kan op veel verschillende manieren. Zoals veel aankomende accountants doen, kan gekozen worden voor het werken/leren systeem. Een andere optie is om met je VWO- -diploma (bedrijfs)economie te gaan studeren om vervolgens een postdoctorale opleiding Ac countancy aan een universiteit te gaan volgen in combinatie met werken. Sinds september 1991 is het mo gelijk met een VWO-diploma te beginnen met de part-time oplei ding Bedrijfseconomie gevolgd door de postdoctorale opleiding Accountancy die door de Stich ting Accountancy Universiteit Amsterdam wordt verzorgd. Als assistent-accountant kun je je middels de postdoctorale op leiding Accountancy van de Stichting Accountancy Univer siteit Amsterdam voorbereiden op het doctoraalexamen Be drijfseconomie, inclusief de be roepsgerichte NIVRA-vakken. Het voordeel van deze combina tie is dat je aan het eind van je opleiding in het bezit bent van twee titels; de titel Drs (in econo mie) en de titel RA (registerac countant). Ook is het mogelijk om met een HEAO-opleiding de NIVRA- opleiding te volgen. Inlit tingen omtrent opleidingen tot registeraccountant en accoun- tantadministratieconsulent kun nen worden verkregen bij het Ne derlands Instituut Registerac countants, telefoonnummer; 020-6464046. door LIANNE VAN ECK. Accountancy sprak Monika van Baaien aan. Ze koos voor de opleiding tot registerac countant van het Nederlands Instituut van Registeraccoun tants (NIVRA). Het is een combinatie van leren en wer ken. Zelf ging ze op zoek naar een baan en voordat ze vorig jaar haar VWO-diplo ma op zak had, vond ze die bij KPMG Klynveld Accoun tants. De opleiding duurt mi nimaal 7,5 jaar en is daarmee de langst durende studie op HBO-niveau. Eén jaar heeft ze er nu opzitten. Het werk is haar alles meegevallen. De studie is zwaarder dan ver wacht. De opleiding is in twee fasen verdeeld. De eerste duurt vier jaar. De tweede neemt drieën eenhalf jaar in beslag. De studie wordt afgesloten met een afstu deeropdracht. Personeelsfunctionaris KPMG J. Pronk: „Je bent een spekkoper als je de opleiding in dat tijdsbe stek haalt. De studie moet niet onderschat worden. Monika heeft twee examens van de vier gehaald. Samen met twee vak ken uit het tweede jaar doet ze daar in 1993 weer examen in. Ze heeft daarom maar een halve dag onderwijs. De rest van die dag besteedt ze aan studeren." Vanaf het moment dat Monika haar VWO-diploma met in het pakket Economie I, Bedrijfs kunde, Wiskunde A en talen haalde, veranderde haar leven drastisch. Ze verhuisde vanuit Middelburg naar een kamer in Rotterdam. Ze verruilde haar spijkerbroeken voor keurige Monika van Baaien: „Je komt hij allerlei hedriji pakjes. De schooltas werd in de hoek gezet en een attaché-kof fertje kwam er voor in de plaats. Vier hele dagen werken, één dag onderwijs en de toch wel een kleine twee uur studie per dag is niet niks. „Mijn huishoudinkje gaat ook gewoon door", vertelt ze lachend. „Van de ene op de andere dag ben je geen school kind meer", verduidelijkt ze ten overvloede. Steeds weer anders Ze is vast van plan het te gaan maken, want accountancy fietst bij haar in de pul. „Je komt bij allerlei bedrijven. En alhoewel je overal met hetzelfde doel komt, is het toch steeds weer anders", vindt Monika. Pronk: „Het werk van de ac countant is niet meer te vergelij ken met wat het vroeger was. De persoon die de jaarrekening van een bedrijf controleerde, is nu ook de specialist op bedrijfseco nomisch gebied. Zestig procent van de tijd wordt nog besteed aan de controle. De rest aan speciaal onderzoek en advise ring. Al geruime tijd is de trend zichtbaar dat ondernemers, overheden en andere organisa ties een beroep doen op de ac countant waar het gaat om assis tentie bij het opstellen van meer jarenplannen of het ontwikkelen van financieringsstrategieën. De accountant fungeert als vertrou wensman en als de deskundige die waar nodig snel en efficiënt contact legt met andere discipli nes binnen de KPMG-organisa- tie zoals de management-consul tants^ belastingadviseurs, de ac tuarissen, of de specialisten op het gebied van fusie en overna mes. Naast de controle-activitei ten heeft de accountant niet zel den de functie van eerste-lijnsad- viseur." Hoge hakken en poederdozen zich bezig hield met accountan cy. In 1991 was bij KPMG 41 procent van de inkomende pro fessionele staf van het vrouwe lijk geslacht. Pronk: „We heb ben bewust vrouwen geworven. We zijn zelfs zover gegaan dat onze advertenties werden opge sierd met hoge hakken en poe derdozen." Voor de cliënten waren de vrou wen wel even wennen. „Ze bel den weieens op om te vragen of ze wel capabel waren. Nou daar zijn ze toen wel achter gekomen. Ze staan hun mannetje en doen niets onder voor hun mannelijke collega's. Soms zijn ze op be paalde gebieden nog gewiekster. En vlak ook hun vrouwelijke intuïtie niet uit", vertelt de per soneelsfunctionaris. De automatisering heeft het werk van de accountant anders gemaakt. Want, zegt Monika zakelijk: „Alleen steekproefge- wijs wordt er nog 'afgevinkt'. Je moet nu eenmaal gezien hebben hoe de factuur door het bedrijf loopt, verwerkt wordt en waar de risico's zitten. Wat heel be langrijk is, zijn de gegevensstro men. Door de automatisering is de 'piek' ook veranderd. Die is meer naar het begin van het jaar verschoven. Goedgekeurde jaar rekeningen kunnen soms al in februari gepresenteerd worden. We zitten nu in de voorbereiden de controleperiode." Lange weg Monika verricht werkzaamhe den voor grote bedrijven en in stellingen. Voltooit ze haar op leiding dan mag ze de titel RA dragen. Haar collega's Accountant-Ad ministratieconsulent (AA) zijn accountants voor de onderne mers in het midden- en klein bedrijf, de ondernemers in de landbouw- en tuinbouw, de be oefenaren van het vrije beroep en bestuurders van verenigingen en stichtingen. De opleiding kan zowel in volledige dagstudie (aan diverse hogescholen met een economischadministratieve. sector bestaat een aparte ac- countancy-opleiding) of als deel tijd-studie de deeltijdstudie leidt op voor PD, MBA en SPD) worden gevolgd. Monika van Baaien heeft nog een lange weg te gaan. Vakken als statistiek, algemene econo mie, belastingrecht en de leer van belastingcontrole zullen haar nog heel wat 'zuchten' op leveren. Toch zit het er in dat ze het gaat maken. De twee niet gehaalde examens brengen haar niet echt van de wijs. „Ik moet er nog wel even aan wennen. Mijn ouders trouwens ook. Op het VWO ging alles op rolletjes. Ik ben er wel achter dat deze studie even wat anders is", zegt ze vol goede moed. P. Mansvelder RA en Miranda Jansson van Deloitte Touch. Miranda Jansson van Deloitte t Touche zit al wat jaartjes 'in 't vak'. Alhoewel nog niet afgestu deerd, weet ze al behoorlijk van wanten. In september begon zij aan haar vierde studiejaar. Nog steeds werkt zij vier dagen, volgt ze een dag het NIVRA-onderwijs en zit ze gemiddeld drie avonden per week twee uur met de neus in de boeken. Dat het niet altijd mee valt, verdoezelt ze niet. Dat ze nog steeds vindt dat ze de juiste toekomstkeuze heeft gemaakt, staat als een paal boven water. „Het werk is vol afwisseling en erg interessant. Ik eis van mezelf dat ik de studie afmaak. Als het even kan in acht jaar. De oplei ding is praktijkgericht en modu lair. Dat vind ik een voordeel van het werken/leren-systeem. Toen ik bij Deloitte Touche in dienst kwam, kreeg ik een ar beidsovereenkomst op jaarcon tract. Na dat jaar werd het con tract omgezet in vaste dienst. Ik heb een salaris ruim boven het minimum loon. Niet slecht als je bedenkt dat mijn werkgever de studiekosten betaalt", vertelt de accountant in spe. Blikken verf Haar eerste klus was inventarise ren. Voor haar betekende dat het tellen van blikken verf. „Ook dat behoort tot het werk van een accountant. Dat bedoel ik nu met afwisseling", vervolgt ze gniffelend. De eerste tijd kreeg zij een mentor toegewezen. Nu is zij het die instromers begeleidt. Miranda: „Deze jaren heb ik een flinke dosis ervaring opge bouwd. Je komt in allerlei ver schillende bedrijven, die alle maal andere eisen stellen aan zakelijke dienstverlening. Voor kleinere cliënten werk je op een breder terrein. Bij grotere pak je een onderdeel en daar ga je die per op in. Het leuke is dat je vaak ervaring, opgedaan bij een bedrijf, bij een ander kunt ge bruiken. Wat ik ook als positief ondervind is de mensenkennis die je opdoet. Trouwens, zonder sociale vaardigheden red je het niet in accountancy. Je moet bij de klant ook vertrouwen inboe zemen. Het is nogal niet niks om iemand inzage van de boeken te geven. Als accountant heb je een vertrouwensfunctie." In beweging Haar collega P. Mansvelder, re- gisteraccoun tan t-medewerker, rondde de studie in een kleine negen jaar af. Ook hij kwam rechtstreeks van het VWO bij Deloitte Touche terecht. Hij heeft de hoogste status van werknemer bereikt en zal in de toekomst wellicht toetreden tot de maatschap. 'Uitgeleerd' is hij bij lange na niet. Want: „Men moet vaktechnische cursussen blijven volgen. Ook het lezen van vakliteratuur is essentieel. Steeds moet je op de hoogte blij ven van de ontwikkelingen. Neem nu maar Europa '92 en de vervaging van de grenzen. De accountancywereld is constant in beweging." Je bent bezig met je laatste jaar VWO. Wat je daarna gaat doen, weet je nog niet precies. Werken of studeren? In ieder geval niet iedere dag naar hetzelfde kantoor, met saai werk en steeds dezelfde mensen. Kies je voor de combinatie werken en studeren bij Deloitte Touche dan kies je voor variatie en perspectief. Deloitte Touche is één van de grotere organisaties voor financieel-zakelijke dienstverlening in Nederland. Vanuit vestigingen verspreid door het gehele land werken accountants, belasting adviseurs en management consultants samen voor een zeer breed en gevarieerd cliëntenpakket. Zowel op nationaal als op internationaal niveau. Onze groei en omvang zijn mede een gevolg van onze andere manier van werken. Markt- en cliëntgericht, met korte communicatielijnen en een informele en collegiale werksfeer. Je begint in de accountancy, waar je al snel geconfronteerd wordt met zaken uit de praktijk. Je draait onder goede begeleiding direct mee in een controlegroep en krijgt algauw eigen verantwoordelijkheden. In principe werk je steeds bij de cliënt. Je komt dus steeds op een ander 'kantoor'! Naast je werk studeer je en volg je in- en externe opleidingen. Zo doe je niet alleen de benodigde vakkennis op maar train je ook je commerciële en sociale vaardigheden. De NTVRA-studie die je volgt, is vergelijkbaar met een univer- VWO-ers met wiskunde en economie sitaire studie en leidt je op tot register accountant. Uitgebreide informatie over alle mogelijkheden, jouw werkzaamheden en het opleidingstraject vind je in onze brochure. Bel 010-4525365 en vraag naar mevrouw I. Bavelaar-de Haas, of stuur onderstaande bon op. De andere manier van werken Ik wil graag meer weten over de andere manier van werken bij Deloitte Touche en mijn carrière- perspectieven. Woonplaats Vooropleiding Stuur de bon in een envelop naar: Deloitte Touche, afdeling HRM, Postbus 4433, 3006 AK Rotterdam.

De Havenloods | 1992 | | pagina 21