Begrip voor Gemeentewerken over frustratie buurtbeheer Snelheidsduivels en borrelaars duur avondje uit na controle SCHIEDAM Volumemarkt geeft waardebonnen weg Culturele ontmoeting Voorlezen in bibliotheek Militaire kok sleept gouden plak in de wacht DE HAVENLOODS Verontrusting over gebrek aan geld blijft fem)1 - Automobilisten massaal op de bon tijdens grootscheepse politie-actie 'JM DINSDAG 17 NOVEMBER 1992 SCHIEDAM Turkije, een ontmoeting met mens en cul tuur', is de titel van een ontmoe tingsavond van de commissie Gemeente- en Parochie-avonden van de Oecumenische Werk groep Schiedam-Noord. leden van de Turkse gemeen schap in Schiedam zijn als gast aanwezig. Een forum van twee Nederlanders en twee Turken probeert antwoord te geven op Turkse en Nederlandse vragen. De ontmoetingsavond is voor iedereen toegankelijk en vindt donderdag 24 november plaats in het Trefcentrum van de St. Martinuskerk aan de W. An- driessenlaan 65. Aanvang 19.45 CN V-spreekuur SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van het Christelijk Na tionaal Vakverbond houdt woensdagmiddag 18 november het maandelijke spreekuur in De Stuurhut aan het Nijhoffplein 10 (naast de Piramide-woningen). Tijdens het spreekuur kan men terecht met problemen op het gebied van ontslag, uitkeringen, huisvesting, arbeidsongeschikt heid, studiefinanciering, belas tingen en dergelijke. Het spreek uur wordt op elke derde woens dag van de maand gehouden van 14.00 tot 15.00 uur. Ook niet- leden kunnen er voor gratis hulp terecht. Dief gebruikt grof geweld SCHIEDAM De politie heeft vrijdagavond om 22.00 uur een 20-jarige man aangehouden die even daarvoor een 17-jarige Schiedammer onder geweld had bestolen. De Schiedammer was op de Vlaardingerdijk aangesproken door de man, die hem stompen in het gelaat gaf, trappen in de buik en in de borststreek. De 17- jarige jongen gaf daarop zijn geld en busabonnenment af en riep de hulp in van voorbijgan gers, die de man op de Troelstra- laan aanhielden. SCHIEDAM Kinderen kun nen nu ook op woensdagmiddag in het bibliotïieekfiliaal aan de Korte Haven luisteren naar ver halen die wórden voorgelezen. De jeugd kon al terecht in de filialen Noord, Zuid en Nieuw- land. Met de voorleesmiddag willen de bibliotheekmedewerkers al lerlei nieuwe en bijzondere boe ken onder de aandacht brengen. Het voorlezen is bestemd voor kinderen van 4 tot 8 jaar. En ook kinderen die geen lid zijn van de bibliotheek, zijn welkom. Het voorlezen begint om 13.30 Wegener huLsaarrhuLsbLaden Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong Correspondenten: Jelle Gunneweg (tel. 010 - 4.270.879) en Nans Wolters (tel. 010 - 4.709.380). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten- Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. SCHIEDAM Rijksambte naar Jan de Ruiter, kok bij de Landmachtstaf Den Haag, is sinds kort in het bezit van een gouden medaille, en hij niet al leen. Hij kreeg lucht van een kookwedstrijd, die elke vier jaar op een Horecabeurs in Frank furt wordt gehouden. Met 5 col lega-koks uit de militaire hoek nam hij voor de eerste keer deel aan de wedstrijd. Als groep sleepten ze meteen maar de hoogst denkbare prijs in de wacht. Het tastbare bewijs kre gen ze elk afzonderlijk in goud. De opdracht was een menu sa men te stellen voor 'Jan Soldaat' voor de prijs van 5 mark. Alleen de ingrediënten zijn in deze prijs begrepen, maar niettemin lijkt het ongelooflijk wat de zes voor deze prijs voorschotelden. De Ruiter somt op: hamterrine, komkommersoep. heldere Noordzeesoep. konijnebout, pa relhoenfilet. kastanjepuree, stoofpeertjes. spruitjes, tagliatel- li, rijstepudding met abrikozen saus. Het geheim blijkt te zijn dat eerst een maaltijd voor hon derd personen wordt berekend. waarna het geheel door honderd wordt gedeeld. Ook in de keuken van zijn Schie damse woning is De Ruiter veel vuldig in de keuken te vinden, maar de truc van het delen door honderd is daar moeilijk te ge bruiken,, vandaar dat de maaltij den hier wat duurder zullen uit vallen. Jan de Ruiter in rol o\ 't de gouden medaille in de keuken ran zijn Schiedamse woning SCHIEDAM Wethouder Reijnhout en beleidsmedewer kers van de afdeling Ruimte lijke Ontwikkeling en Stads beheer zijn verbaasd over de uitlatingen van de Dienst Ge meentewerken, dat de aanpak van het wijk- en buurtbeheer te theoretisch is. Temeer daar net een discussienota nota bene in overleg met Gemeen tewerken is verschenen, waarin de organisatie van het wijk- en buurtbeheer en de stadsvernieuwing onder de loep wordt genomen. Gemeentewerken deed de uitla tingen in het jaarverslag over 1991het Schiedams Nieuws blad maakte er vorige week mel ding van. De uitvoering van het wijk- en buurtbeheer zou te theoretisch zijn, waardoor op de langere termijn 'het paard achter de wagen wordt gespannen'. Ook zou het beheer niet vol doende van de grond kunnen komen, door een gebrek aan Jules Peppelaar van de afdeling Ruimtelijke Ontwikkeling en Stadsbeheer, noemt de uitlatin gen van Gemeentewerken 'onge lukkig', maar begrijpelijk. „Wij hebben best begrip voor de frus- tatie van de Dienst Gemeente werken dat er te weinig geld is vrijgekomen voor het wijk- en buurtbeheer. Wij zijn echter zeer verbaasd over het middel waar toe Gemeentewerken heeft geko zen om haar frustratie uit te spreken. Een jaarverslag lijkt ons niet de juiste vorm". Frans Griffoen van Gemeente werken heeft inmiddels aan Pep pelaar laten weten, dat de dienst niet meer achter deze opmerkin gen staat, daar het jaarverslag tt de uitlatingen ongelukkig. een half jaar geleden is geschré ven. Over de structuur van het wijk- en buurtbeheer zoals die in de nieuwe discussienota is vast gelegd, is gemeentewerken wel te spreken. Overeind blijft echter de verontrusting over het gerin ge aantal beschikbare middelen. Reactie Gemeentewerken (en de andere gemeentelijke diensten en afde lingen, bewonersverenigingen en projectteams) krijgt tot het eind van dit jaar de gelegenheid die verontrusting uit te spreken in een reactie op de zojuist versche nen ambtelijke nota. Eigenlijk is deze nota een nieuwe versie van de Nota Organisatie Stadsver nieuwing, zoals vastgesteld in Beide werksoorten worden in één nota beschreven, omdat zij volgens Jules Peppelaar en groot aantal overeenkomsten in werk wijze hebben. Na de stadsver nieuwing komt immers het be heer en met een goed beheer in zowel oude als nieuwere wijken wordt de noodzaak van stads vernieuwing voorkomen. De nota schetst binnen de ge meente zeven gebieden. In Schie dam Centrum/Zuid/Oost/West en Nieuwland worden zowel stadsvernieuwings-activiteiten als wijk- en buurtbeheeractivitei- ten ontplooid. In Groenoord- aantal wisselende bewonersle den. Mondig maken Een ander relevant verschil is dat stadsvernieuwing is geba seerd op een strakke organisatie, terwijl het wijk- en buurtbeheer uitgaat van een losser model, met naar behoefte Inschakeling van steeds wisselende bewoners- groepen. Mensen mondig maken en hen betrekken bij en mede verantwoordelijk maken voor hun eigen woon- en leefomge ving waardoor de kwaliteit van het woon- en leefklimaat in de wijken wordt versterkt en onder houden. Dat is kortweg de werk wijze van het wijk- en buurtbe heer. De structuur is flexibel en biedt meer mogelijkheden tot ex periment dan bij stadsvernieu wing. Het vertrouwen dat de wijken wordt gegeven, komt tot uit drukking in het beheer van eigen wijkbudgetten. Door samenbun deling van de thans op verschil lende plaatsen in de (meerjaren) begroting voorkomende posten in één post wijk- en buurtbeheer wordt getracht het wijk- en buurtbeheer budgettair neutraal te laten verlopen. Een deel van dit budget wordt verdeeld over de zeven wijken. De besteding van het budget is de verantwoor delijkheid van de beheergroep of SCHIEDAM Klanten van de een gokje en zeven van hen raad- Volumemarkt aan de Snellius- den het goed. Afgelopen woens- singel 164 in Schiedam konden dag werden de prijzen uitgereikt: de afgelopen tijd meedoen aan een prijsvraag. Wat is het ge- een waardebon van 25 gulden te wicht van dit reuze suikerbrood? besteden in de Volumemarkt en Achthonderd mensen waagden een fraaie taart. vfé&h8'^nWnj|^své rmeuwin gboK^cTTihahcieringTs Dus eën Jsvermeuwing plaats; de activiteiten blijven be perkt tot het wijk- en buurtbe heer. In deze wijken zijn project teams dan wel beheergroepen actief. Het verschil in naamge ving van de overlegplatforms geeft het onderscheid aan tussen stadsvernieuwing en wijk- en buurtbeheer. Een projectteam is klein en compact van samenstel ling en heeft zoveel mogelijk een vaste bezetting. Een beheer groep heeft veelal een groter opmerkelijk verschil. 'Stadsver nieuwing wordt nog nagenoeg geheel betaald door het rijk via het stadsvernieuwingsfonds. Be heer moet door de gemeente uit eigen middelen worden bekos tigd. Na het definitief vaststellen van deze nota en de inventarisa tie van wensen en behoeften in de wijken, kan een raming wor den gemaakt van de benodigde financiële middelen voor het wijk- en buurtbeheer. WATERWEG Tijdens een grootscheepse verkeerscontro le heeft de Vlaardingse politie in samenwerking met de Al gemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie en de Schiedamse politie in de nacht van zater dag op zondag 106 automobi listen staande gehouden we gens te hard rijden. Daar naast werden er nog eens 241 bestuurders bekeurd op kente ken vanwege een snelheidso vertreding. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 191 kilo meter per uur. Ook werden 520 automobilisten gecontro leerd op alcoholgebruik. Te gen zes van hen werd proces verbaal opgemaakt omdat ze te diep in het glaasje hadden gekeken. Twintig automobi listen kregen een bon omdat hun auto technische gebreken vertoonde en één taxichauf feur kreeg een bekeuring om dat hij gefraudeerd had met zijn meter. Er viel zaterdag niet aan te ont komen. Wie Vlaardingen pas seerde, richting Maassluis of richting Rotterdam, kreeg met de politie te maken. Onderaan de rijksweg bij de Broekpolder Wie Vlaardingen passeerde ontkwam niet aan de controle ran de politie liepen automobilisten in de fuik en mensen die in de richting vatn Rotterdam reden werden door Porsches of motoragenten opge vangen en door de vliegende bri gades naar de controleplaats ge leid. En die plek had veel weg van een filmset. Felle lampen op een hoogwerker zorgden voor een bangmakende sfeer. Overal heen en weer lopende agenten, een auto van de Radio Controle Dienst, de ANWB en op de rijksweg zelf de flitsen van came- Kort na tienen kan coördinator J.W.A. de Winter van de AVD melden dat al vier mensen naar het Vlaardingse politiebureau zijn afgevoerd wegens overmatig alcoholgebruik. Daar volgt een nader onderzoek. Onderaan de afslag op de felverlichte contro leplaats zit een man uit Maas sluis stilletjes achter het stuur van een grote bolide in afwach ting van de dingen die komen gaan. Hij gaat dansen in Rotter dam en is net van huis gegaan. Gedronken heeft hij niet. Er moet dus iets anders fout zijn. Dat blijkt al snel. Deel III van het kentekenbewijs ontbreekt achter de voorruit en ook kan hij geen rijbewijs tonen. Een fikse geldboete is het gevolg. In een aan de zijkant van het terrein staande keet controleert de AVD gegevens van automo bilisten. Daar worden de gege vens van kentekenbewijzen en rijbewijzen nagegaan. Drieber gen wordt gebeld die vervolgens contact opneemt met de compu ter in Veendam en binnen enkele minuten is de uitslag bekend. Het aantal buitenlanders wat de keet in moet is opvallend. De dienstdoende wachtmeester eer ste klas ontkent echter dat ook gecontroleerd wordt op ver blijfsvergunningen. Twee Turk se jongens uit Maassluis vinden het maar een vreemde zaak en reageren verontwaardigd. Hun gegevens, waar ze geboren zijn, hoe lang ze al in Nederland zijn en hoe lang de bestuurder zijn rijbewijs heeft. Alles wordt ge controleerd. Maar de politie wil niet bevestigen dat er gelet wordt op illegalen. Dat het om meer Film Voorlichtster Cristel Willems van de gemeentepolitie Vlaar dingen, zelf zaterdagavond niet aanwezig bij de controle, laat desgevraagd weten dat het na gaan van persoonlijke gevens van de buitenlanders niet in de planning was opgenomen. Of het dan toch is gebeurd, weet ze niet. „Ik kan het me ook niet voorstellen." En zo trekt de nachtelijke con trole als een film voorbij. De auto van de taxichauffeur wordt grondig doorgezocht, een man in een Amerikaanse slee blaast een P en heeft dus niet gedron ken en vier Maassluise jongeren in een zwarte, oude Volkswagen hebben er wel lol in. „Als ik rij, drink ik nooit", zegt de chauf feur. Ook hij verdwijnt in de keet. Motoren en Porsches rij den af en aan. Het is goed koud en menige agent komt weer een beetje bij met een kop gloeiend hete koffie. Om drie uur 's nachts komt er een einde aan de grootscheepse controle. Er blij ken dus heel veel mensen te hard te rijden op zaterdagavond. SCHIEDAM In Hotel-Res taurant Rijnmond aan het Nieuwlandplein 12 is aanstaan de zaterdag en zondag een expo sitie van mineralen en edelstenen te bezichtigen. Te bewonderen zijn honderden soorten kwartskristallen, waar onder de roze kwarts, de zoge naamde liefdessteen. Ook zijn er Mineralen en edelstenen bergkristallen in verschillende vormen te zien en versteend hout, wat miljoenen jaren oud is en afkomstig uit Zuidoost Azië en Afrika. Verder is er een enorm kristal te zien, dat voor rituele doeleinden werd gebruikt in het mysterieus verzonken Atlantis en er is een lichtblauwe Celestite in de vorm van geodes, zachte jade uit Bir ma die verwerkt is in beeltenis sen van de Boeddha. Openingstijden: zaterdag van 12.00 tot 21.00 uur en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. Pastoraal werkster SCHIEDAM Marianne van Maasacker wordt aanstaan -weekeinde in de parochies van O.L. Vrouw Visitatie en St. Jan de Doper geïnstalleerd als de nieuwe pastoraal werkster. Zij werkt al vanaf september dit jaar in beide parochies. De van oorsprong Brabantse heeft theologie gestudeerd in Til burg, met als specialisatie gods dienst- en pastoraalpsychologie en feministitische theologie. Zij heeft vooral interesse voor het werk in een'aroc'1'e- omdat dit volgens h.*r een P'ek dient te zijn waa ie"er z'c" «^borgen voelt. De tam die zij krijgt m de parories liggen op .wt vlak ran je „oofsoverdracnt, >ooral de joneren, en de litune. Zater- d3 wordt pastoraa werkster yn Maasacker om \00 uur eïnstalleerd in <je St.,n de Joperkerk. Zon Ag /em ber om 9.30 uur m Vrouw VisitatiekerK. Rpurc vnnr J19ifl2TSklcdin§ SCHIEDAM Kluphuis Zuid houdt aanstaande donderdag een beurs voor najaarskleding en speelgoed. Belangstellenden kunnen hun (schone en hele) winterkleding en speelgoed te koop aanbieden. De deelnemers stellen zelf de prijs vast. Van de verkoopprijs komt twintig pro- Tussen 9.00 en 10.00 uurku van tevoren aangemelde dei. mers hun spullen naar het cl huis brengen. Kopers en andt geïnteresseerden zijn van 10.3 tot 14.00 uur welkom. In samenwerking met De Havenloods en Het Zuiden. 1Leonard van Utrecht Excelsior 2. Errol Refos Feyenoord 1. Ton Pronk Excelsior Ron van den Berg Feyenoord 9. Dean Gorré Feyenoord Ed Ridderhof Excelsior 11. Peter Bosz Feyenoord John Schuurhuizen 13. Gaston Taument Feyenoord Jonn Veldman Sparta 15. Arnold Scholten Feyenoord 16. Rob Witschge 18. T om van Mol Sparta 6.09 19. Johan Gabriëls Excelsior 6.00 Regi Blinker Feyenoord 6.00 -"aser jrd in den Berg KEEPERSKLASSEMENT 1Ed de Goey Feyenoord 7.00 Edward Metgod Sparta 7.00 3. Oscar Moens Excelsior 6.78 4. Joop Hiele Dordrecht '90 6.30 Schiedam Hoogstraat 109 Tel. 010 - 426 84 32 Vlaardingen Hoogstraat 131-132 Tel. 010 - 434 24 04 De prijswi MEUBEL EN ROTANHUIS NATUURLIJK EN SFEERVOL

De Havenloods | 1992 | | pagina 3