Don Quijote als absolute dwaas Rieks Swarte wil de illusie tonen UIT Scapino Rotterdam danst voor de laatste keer 100-jarig ballet 'De Notekraker' Mickey Mouse, Don Quijote en de anderen spreken vele talen Sigrid Koetse laat Maria Callas op onnavolgbare wijze herleven De Rotterdamse Dansgroep in Boymans van Beuningen DONDERDAG 3 DECEMBER 1992 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN Hel Imaxtheater doel ma alleen film vertonen. Wat maa nig mensen weten is dal zich hele maal boven in hel theater een tv-café bevindt dat tijdens gebruikelijke ho- reca-uren voor iedereen toegankelijk is. Een verdieping lager is een t toonstellingsruimte. Daar is nog en met 9 december de tentoonstelling het Afrikaanse leven in brons te zien. Naar aanleiding van deze expositie, wordt op zondagmiddag 6 december in het tv-café een concert gegeven door de Afrikaanse percuss» Badenya. Deze treedt op 13.00 en 18.00 uur. De expositie is tussen 12.00 en 18.00 uur te bezichti gen. De toegang tot het concert is Karin Bloemen doet het ook goed met muziek. Met haar programma Karin in concert staat ze nog tot met zaterdag 5 december in het Rot terdamse Luxortheater. Haar lied jesprogramma handelt over eer vrouw wier leven niet direct uitpakt zoals ze verwacht had. Dit blijkt uit kippenvelbezorgende ballads, een hilarische parodie en het nummer Zuid-Afrika. Bloemen wordt bijge staan door de droge Arthur Schlem- per, de zangeres Marjolijn Touw een dynamisch orkest onder leding van Willem Ennes. Kaarten Karin Bloemen zijn er voor dertig en vijfentwintg gulden. Met eer kortingspas gaat daar (niet op vrij dag en zaterdag) vijf gulden af. Te lefonisch reserveren kan via tel 010- 4138326 en 010-4141715. Het Archie Shepp Quartet staat vanavond in jazzzaal Thelonious. Waarschijnlijk voor een uitverkocht huis maar wie nog wil proberen, kan om 2130 gaan kijken of er voor f25.- nog een kaartje te bemachtigen valt. Met een diner vooraf komt een hele avond op f55.-. Thelonious zit tegenwoordig aan de Witte de With- straat 16. te1010-4330421 4367817 9 Als straatmuzikanten begonnen, verzorgen The Boneshakers tegen woordig ook optredens met rauwe, pure zestigerjarenmuziek binnens huis. Vrijdagavond 4 december ge beurt dit vanaf 20.00 uur ook en wel in muziekcafé Out of Time op de hoek van de Nieuwe Binnenweg en de Heemraadssingel in Rotterdam. De toegang is gratis. Benjamin op wereldreis gaat Cor. de jongste van vijf broers die een grote reis gaat maken. Zijn fa milie maakt zich daar zorgen over want normaal komt Cor zijn kamer bijna niet uit. Als hij na drie jaar terugkomt, blijkt hij eigenlijk nooit te zijn vertrokken. Hij heeft in een pakhuis in Rotterdam gebivakkeerd en een baantje gehad als magazijn bediende. Maar dat doet er allemaal niet meer toe. Cor is terug en groot geworden. Reis zonder olifant is een voorstelling voor iedereen vanaf 8 jaar en wordt aanstaande zondag 6 december in de Kleine Zaal van de Rotterdamse Schouwburg gespeeld door Servaes Nelissen. De Maasstadspelers brengen op 8, 15, 22 en 29 december om 12.30 uur in het Bibliotheektheater in Rot terdam als lunchvoorstelling Patro nen van Frouke Fokkema. Het is een greep uit het leven van Laurens, zijn vrouw Merrie en hun dochter Eefje. Zij communiceren vanuit vastge roeste patronen, onwikkeld vanuit een dubieus en onzuiver verleden. Alledrie hebben ze behoefte daar vanaf te komen maar iedereen zit vast. Opgesloten in zijn eigen kast waar het op den duur gaat stinken en steesd benauwder en muffer wordt. De enige uitvlucht blijkt cy nisme en zwartgallige humor. De toegang tot de lunchvoorstellingen in'het Bibliotheektheater bedraagt f7.50. Het poppentheater van Jacobus Wieman brengt op zondag de zesde in Jeugdtheater Hofplein een specia-_ Ie sinterklaasvoorstelling: Sinter-' klaasverhaal. De clown Pom Pierke vindt het heerlijk dat de zaal vol kinderen zit. het wordt vast heel gezllig en daar wil hij graag iets voor doen. Er staat een poppenkast klaar maar daar mag hij niet aanko men. In de kast speelt een spannend verhaal waar Sint zelf ook even meedoet. Sinterklaasverhaal is vi iedereen vanaf vijfjaar en begint 14.00 uur, de kassa is al een eerder open. Telefonisch reserveren kan ook. Daarvoor moet je op werkdagen tussen 12.00 en 16.00 uur 010-4662044 draaien. Bij Verhalen uit de verre Doos in het Museum voor Volkenkunde aanstaande zondag 6 december Zuid-Afrika aan de beurt. De Zuid- afrikaanse verhalenverteller Nick Leslie zal dan vooral satirische die renverhalen. in Nederland fabels ge noemd. voordragen. Hij gaat daar bij gekleed in prachtige, kleurrijke gewaden uit zijn geboortestreek, waar hij de eretitel Mbongi kreeg. Dat betekent verhalenverteller in het Zulu. Bij Nick is iedereen vanaf 6 jaar welkom. Hij begitn zijn ver tellingen om 14.00 uur in het theater van Volkenkunde: de Evenaar. Het museum is gevestigd aan de Wil lemskade 25 in Rotterdam. Het wereldberoemde sprookjesballet De Notekra ker werd op 18 december 1892 in Sint Petersburg voor het eerst het uitge voerd. Scapino Rotterdam geeft in de Rotterdamse Schouwburg vier voorstellin gen van het ballet in de cho reografie van Armando Na varro: een middag- en avondvoorstelling op zondag 6 december en avondvoor stellingen op maandag 7 en dinsdag 8 december. De ma tinee is inmiddels uitver kocht, voor de overige voor stellingen zijn nog kaarten verkrijgbaar. Het verhaal, ontleend aan E.T.A. Hoffmans vertelling De Notekraker en de Muizenko ning, vertelt over Clara, die als kerstkado een notekrakerspop krijgt, 's Nachts droomt ze over schimmen en muizen die haar aanvallen. Ze zoekt hulp bij haar notekraker, die ineens levensgroot voor haar staat. Plotseling wordt alles groot: de kerstboom, de soldatenpop- pen, maar ook de muizen. Ér ontstaat een gevecht, uiteinde lijk gewonnen door de solda ten en de notekraker. Deze verandert in een prachtige prins, die Clara via het Land van Sneeuw naar het Land van Suikergoed brengt, waar ze worden ontvangen door de Suikerfee. Ter ere van de gas ten worden een Spaanse, een Arabische, een Chinese en een Russische dans uitgevoerd, zien ze fluitspelers en de Bloe- menwals. De suikerfee danst met de prins de beroemde grand pas de deux en Clara walst met iedereen in een fina le. Op dat moment begint de droom te vervagen en wordt ze wakker in bed. Op verzoek van het Keizerlijk Theater in St. Petersburg com poneerde Peter Iljitsj Tsjai- kovski in 1891 de melodieuze muziek voor een opera en een ballet. De choreografie voor het ballet werd gemaakt door Marius Petipa en Lev Ivanov. Pas in 1934 was in Londen De Notekraker voor het eerst in West-Europa te zien. George Balanchine maakte in 1954 een bewerking voor het New York City Ballet. Scapino Rotter dam heeft als enig Nederlandse gezelschap een integrale uit voering van het ballet op haar repertoire. In 1975 maakte Ar mando Navarro een choreo grafie, gebaseerd op wat nog bewaard gebleven was van het origineel van Petipa en Ivanov. Navarro heeft het ballet twee keer aangepast: in 1985 en in 1990. De Notekraker blijft een ro- mantisch-klassiek kijkspel voor jong en oud door de prachtige, meeslepende mu ziek, de levendige afwisseling tussen dans- en mimegedeelten en de talrijke oogverblindende theatereffecten zoals groeiende kerstbomen, rookwolken waarin mensen verdwijnen en zachtjes naar beneden vallende sneeuw. De werkelijkheid is wel dat Scapino De Notekraker dit jaar voor de (voorlopig) laatste keer gaat uitvoeren. Rotterdamse Schouwburg, dag 7 en dinsdag 8 december Grote Zaal. Zondag 6 decern- (20.15 uur); reserveren: 010- ber (14.30 en 20.15 uur); maan- 411.81.10. door ELS NEIJTS Een zachtmoedige, vroeger uiterst onzekere Argentijn met een Italiaans paspoort maar een Spaanse grootmoe der. Een allerminst onzekere Tsjech die pas wil praten als hij een copieus diner en twee flessen 'rouge' naar binnen heeft gewerkt. Een rasechte, vlezige Vlaming van bijna middelbare leeftijd die kreeft eet en met de foto's van zijn overleden ouders op zak loopt plus nog twee andere tem peramentvolle heren die blootbenig samen voor paard spelen. Wees gewaarschuwd: Deze Bolek Polivka Compag nie, een soort internationale zigeunergroep van acteurs met groot gevolg, speelt op 9 december in theater Zuidplein naar het 'Comedia d'el Arte'- principe, dus met diverse at tributen èn publiek, de voor stelling Mickey Mouse, Don Quijote and the others. Bolek Polivka de Tsjech, is zo wel verantwoordelijk voor de tekst van het stuk als voor de hoofdrol van Don Quijote. Hij bedacht ook de kapstok voor de voorstelling: een groep alcoho listen die als therapie theater moet gaan maken van hun the rapeut. Er wordt gekozen voor het verhaal van Cervantes om dat „Don Quijote ook een abso lute dwaas, volslagen gek was. Versies in verschillende talen Een in de war geraakte idealist die in zijn strijd tegen onrecht tot ieders lachlust in bespottelij- Polivka praat een beetje met een dikke tong als hij zich voor de zoveelste keer verbaast over de idiote vragen van venijnige jour nalisten. Diep zuchtend gaat hij met zijn stoel op twee poten ach terover hangen. Hij trekt een ui terst verveeld gezicht en ver klaart, terwijl dat onderwerp niet aan de orde is:„ Als een stuk geen publiek trekt, is dat de schuld van de theaterdirecteur. Die moet zorgen dat hij mensen binnen krijgt." Na enig verbaal geworstel over en weer blijkt dat 'Don-Polivka-Quijote' geen hoge pet op heeft van het gemid delde Nederlandse theaterpu bliek. Naar zijn idee kan het Nederlandse theaterbezoekers maar weinig schelen wat er op een podium gebeurt en voel je die atmosfeer onmiddellijk als je -als acteur- opkomt. Zo, dat is'ie kwijt en erg vindt hij het eigen lijk ook niet want in andere lan den loopt zijn stuk als een (TGV)trein. Er zijn afspraken met èn aanvragen uit Frankrijk, België, Engeland (in januari '93 premiere in Londen) en Scandi navië. Het stuk kent dan ook versies in meerdere talen, soepel aangedragen door de in nationa liteit zo uiteenlopende acteurs die ieder voor zich graag on the road zijn en elkaar ook op die manier zijn tegengekomen. Dat zijn dus de redenen waarom het gezelschap van hot naar her reist. Waarmee de simpele vraag naar het zigeunerkarakter van de groep eindelijk beantwoord is en Bolek alsnog wil overwegen dat misschien toch niet iedere Nederlandse journalist fout is. En dan wordt hij toch nog mee- deelzaam. Over de Comedia d'el Luk D'Heu en Bolek Polivka to JOLANDA CATS Er Arte vorm van zijn productie bij voorbeeld: „Ik houd van deze manier van theater maken om dat je er van kunt leren hoe je moet leven. Het is een andere manier van leren omgaan met- ...Bij tv en film zit je in een droom. Als je leest, maak je je eigen droom. Dit is het leven zelf. Theater is driedimensio naal, je ruikt zweet. Ik maak theater zoals ik dat wil -met die ren waar mensen inzitten, bizar re decorstukken, fraaie belich ting en romantische, ijle muziek- op dezelfde manier als een schil der werkt. Daarbij houd ik van amateurtoneel. Mijn vader was daar een groot promotor van. Op mijn vierde moest ik al mee doen". Dat het publiek meedoet in de voorstelling -zoals al in de mid deleeuwen ook op straten en pleinen gebeurde- dient voor Bo lek een speciaal doel: „Dit is een stuk over losers in dimensie waarbij mensen een O, hij ook- gevoel moeten krijgen. Uiteinde lijk zijn we allemaal losers. Om dat we mensen zijn. Soms zijn we geweldig, soms zijn we niets". Levenswijsheid contra hoge idealen De regisseur in het stuk, Carlos Trafic, valt hem bij: „Ik denk dat Bolek gelijk heeft. Toen ik op de toneelschool in Buenos Aires zat, zakte ik twee keer voor mijn examen. Ook toen ik toelatingsexamen moest doen voor de hogere opleiding was ik zo onzeker dat ik ook daarvoor drie keer nodig had. Tot onze professor ons eens meenam naar het circus. Eerst waren we bele digd maar toen hij ons een Chi nese koordansact liet zien met de vraag Hoe vaak denken jullie dat die mensen al gevallen zijn'!, be greep ik het ineens en kon ik leven met mijn onzekerheid. Dat hebben we met dit stuk ook. We maken geen theater waar niks fout kan gaan. Het is steeds weer Er op of er onder." Waarop de Vlaming Luk D'Heu besluit met zijn motivatie om in een dergelijk middeleeuws aan doend spektakel mee te doen: Het gaat allemaal om gevoel. Dat wil ik niet meer in woorden omzetten. Ik laat plaatjes zien." D'Heu speelt in het stuk Sancho Panza, dè knecht die niet naar het hogere ideaal van zijn mees ter streeft. Hij heeft liever een goede maaltijd waarmee hij sym bool staat voor wat algemeen menselijk is. Hij is geleerd noch belezen maar bezit een grote le venswijsheid. De voorstelling in Theater Zuid plein is op 11 december en de enige in de regio. door LIANNE VAN ECK De Wind in de Wilgen. Een verhaal van Kenneth Graham over de vriendschap tussen goeieriken en over niets ont ziende gemeneriken. Een ver haal vol Engelse 'mensbees ten', 'gekizzebiz', rivaliteit en taal. In een bewerking van Alan Ben nett laat de familievoorstelling van het RO Theater zien hoe Mol, Das, Rat en Pad elkaar ontmoeten, vrienden worden en Pad waarschuwen voor zijn au to-obsessie. Hoe ze Paddenburg bevrijden uit de klauwen van de Wilde Wouters: de fretten, we zels en hermelijnen die kinder lokkers, mafiosi en krakers zijn. Decorontwerper Rieks Swarte weet op een speelse en op het eerste gezicht naïve manier het decor te veranderen. Op een door hem ontwikkelde wijze die, niet zoals gewoonlijk, de illussie camoufleert. Gedreven vakidioot Swarte: „Ik vind het raar dat het publiek wordt verondersteld niet te zien op welke manier die illu sie wordt opgewekt. Ik wil juist die illusie tonen èn de manier waarop die gesuggereerd wordt." Decorontwerper Rieks Swarte in de (trap-)Citroen uit 1921.. Swarte is nog het best te om schrijven als een gedreven vaki dioot. Met de verf nog onder zijn nagels is hij met de 'bedrijfs- fiets' van het atelier naar de Rot terdamse Schouwburg gekomen. „Dit is vakantie voor mij. Meestal heb ik naast het deco rontwerp ook de regie in han den. Nu kan ik mij op één ding concentreren." Rieks Swarte heeft een kleurrij ke en speelse manier van theater maken ontwikkeld die hij om schrijft met de term 'speelgoed voorstellingen'. Hij maakte naam met Het tapijt, Potters Beesten en Frankenstein. Vol gens hem zijn 'speelgoedvoor stellingen' te vergelijken met hoe kinderen op zolder aan het spe len zijn. „Ik zadel volwassenen op met kinderlijke, eenvoudige fantasie. Volwassenen doen al tijd alsof volwassen zijn iets an ders is dan kind zijn. Zij gebrui ken altijd volzinnen. Meestal on verstaanbaar en onduidelijk. Humor schijnt ook niet te mo gen." Rieks: „De toeschouwers van De Wind in de Wilgen moeten het idee hebben dat het decor met gemak in elkaar is gezet. Het moet eenvoudig overkomen. In werkelijkheid is het heel inge wikkeld. En*het is veel, heel veel. Er hangen dertien doeken in de kap en vijfentwintig van de veer tig trekken zijn in gebruik. Bij andere voorstellingen zijn dat er niet meer dan tien." In snel tempo wisselen de decors zich af: van een bootje op de Rivier naar het huisje van de Rat, het Wilde Woud, het toe vluchtsoord onder de grond van Das en nog veel meer om te eindigen in het interieur van landgoed Paddestein. „Op de snelweg van Rotterdam naar Amsterdam wist ik hoe ik het ging doen. Het moest een wit decor worden met daarin echte wilgen", vertelt Rieks. Die wil gen werden gevonden in de grienden. Beestenhuisraad „Als je je al in je jeugd bezig houdt met kunst dan word je gelukkig. Bij mijn ouders kon alles. Wij konden onze fantasie laten botvieren en daarmee onze creativiteit ontwikkelen. De bui tenmuren onderkalken mocht. Maar die moesten we dan wel weer schoonmaken", vertelt de decorman lachend. Hij is altijd op zoek naar de eenvoudigste manier om dingen te verbeelden. „Dan wordt het helder. In Enge land zag ik ook een voorstelling van De Wind in de Wilgen en wist meteen hoe ik het niet wil de. Alles was er echt. Gekochte tafels, stoelen, gordijnen en steeds een ander behangetje. Beesten kopen geen huisraad. Beesten maken alles zelf." De acteurs worden niet verbor gen in hun dierenkostuums. Het zijn meer uitvergrote kostuums in een uitvergrote manier van spelen. „In de grote decors zijn de dieren klein. Het worden ech te beesten", legt Rienks uit. „De gezichten van de acteurs zijn on bedekt. Het zijn mensen in bont. De mol heeft een soort Volen- dammerbroek van kunstbont aan. De Engelsen zeggen het prachtig: ourselves in fur. We moeten onszelf kunnen blijven identificeren", gaat hij in één adem verder. Het is de eerste keer dat Rieks Swarte voor het RO Theater werkt. „Rotterdammers werken lekker. Het atelier is meesterlijk. Neem nu die (trap-)Citroën die 1 op 1 door Jan is gemaakt. Gelijk aan die van 1921. In Rotterdam heerst de Gebroeders Bever- -mentaliteit." De Wind in de Wilgen is een voorstelling voor iedereen vanaf 8 jaar en is van 17 december tot en met 3 januari te zien in de Rotter damse Schouwburg. Het is moge lijk telefonisch te reserveren on der nummer 0104118110. Met onnavolgbare dictie maakt Sigrid Koetse de zinnen tot muziek. In de voorstelling Callas verschijnt ze als de legendarische operadi va voor haar publiek en vertelt persoonlijk en openhartig over liefde, kunst en concurrentie. Callas, een produktfe van Toneel groep Amsterdam geregisseerd door Bert Edelenbos, vanavond 3 december en morgenavond nog te zien in de Kleine Zaal van de Rotterdamse Schouwburg. Op verzoek van de Franse actrice Elizabeth Macocco verzamelde Jean-Ives Picq alle interviews die Callas tijdens haar leven (ze overleed in 1977) gegeven heeft. Hij reconstrueerde haar uitspraken over haar jeugd en zangopleiding, over haar stem en favoriete operarollen, over liefde, kunst en haar concurrentes tot een verslag over een leven dat even tragisch als succesvol is geweest. De tekst is in het Nederlands vertaald: Sigrid Koetse vertelt het persoonlijke verhaal van de meest besproken zangeres van deze eeuw. Met al haar talenten had Callas geen prettig leven. Al jong werd ze steeds door haar moeder aangespoord mee te doen aan zangwed strijden. Zelf was ze uiterst onzeker waardoor ze lange tijd grote aanbiedingen afsloeg. Ook in haar privéleven ging het niet over rozen. Vanaf 1964 moet ze haar minnaar Onassis delen met Jacky Kennedy. Een poging om na stemproblemen in 1973 een come back te maken mislukt. Callas overlijdt in 1977 in alle eenzaamheid in haar Parijse appartement aan een hartaanval, sigrid Koetse studeerde in 1955 af aan de Amsterdamse Toneel school, was verbonden aan de Nederlandse Comedie en Ensemble. Ze speelde alle grote Tsjechovs en tweemaal Badeloch in Vondels Gijsbrecht. Ze werkte achtereenvolgens bij het Amsterdams Toneel, het Publiekstheater en is sinds de oprichting in 1987 verbonden aan Toneelgroep Amsterdam. In 1988 ontving ze de Theo d'Or voor haar rol in Bakeliet van Gerardjan Rijnders. Sigrid Koetse als Callas De Rotterdamse Dansgroep presenteert aanstaande zondag 6 de cember in museum Boymans-van Beuningen de choreografie Psy- cho-sweet civilization van de Amerikaanse choreograaf Tere O'Con nor. De voorstelling wordt twee maal gespeeld: om 14.00 uur en 15.30 uur. Psycho-sweet civilization ging op 17 oktober in de Rotterdamse Schouwburg in première. Het was een doorslaand succes. O'Connor gebruikt alle denkbare dansvormen en mengt deze op bizarre wijze met elkaar. De Rotterdamse Dansgroep beschouwt de dans als een kunstvorm die vele relaties heeft met de beeldende kunst. Op grond daarvan wordt verwacht dat het publiek dat geïnteresseerd is in beeldende kunst, ook interesse zal hebben voor het choreografisch werk van de Rotterdamse dansgroep. Museum Boymans van Beuningen heeft deze gedachte ook. De Rotterdamse Dansgroep hoopt op deze manier in meer musea choreografisch werk te presenteren. Op dit moment zijn er al contacten gelegd met diverse andere musea in Nederland. Psycho-Sweet Civalization

De Havenloods | 1992 | | pagina 13