1 Twijfels over welslagen van Milieustation bij Nutsbedrijf. SCHIEDAM DE HAVENLOODS Filmmiddag Lezing Voorlichting a.s. ouders Werkplan moet gezondheid bewoners Oost opvijzelen Voorbereidingen boomplantdag Kinderen en computers V Expositie in St. Janskerk ^^OST(ESS). Euro^^ollege Astrologie DINSDAG 8 DECEMBER SCHIEDAM - Clubhuis Oost aan de Galileistraat organiseert voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar op zondagmiddag 13 de cember een tekenfilmmiddag. Op deze middag worden leuke, ouderwetse tekenfilms vertoond en iedereen die het leuk vindt om daar naar te kijken is van harte welkom. De middag duurt van 14.00 uur tot 15.30 en kost slechts een gul den. SCHIEDAM - Dominee J. de Waard spreekt tijdens een bij eenkomst van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afde ling Schiedam Woudhoek, over het Evangelie achter tralies. De lezing vindt plaats op don derdag 10 december in gebouw De Ark, Hargplein 101, aanvang 19.45 uur. VLAARDINGEN -Aanstaan de ouders kunnen vanavond, 8 december, een informatiebijeen komst van het Kraamcentrum Maassteden bijwonen. Een ver pleegkundige en kraamverzor- gende beantwoorden alle vragen in een zaal van de Emmauskerk aan de V.d.Linden v.d. Heuvell- singel 2. Aanvang is 20 uur. Als er een baby op komst is, hebben veel aanstaande ouders vragen over de baby-uitzet en de kraamzorg. Tijdens dergelijke bijeenkomsten wil het Kraam centrum de aanwezigen over deze onderwerpen voorlichten. Wie vanavond geen gelegenheid heeft de bijeenkomst te bezoe ken, kan volgende week in Schiedam terecht. In de Magno lia Deïkerk, Albardastraat 67, vindt op 14 december een infor matieavond plaats. Aanmelden vooraf is niet nodig. Muzikale opening SCHIEDAM Ter gelegen heid van de expositie die tot en met 31 januari te zien is in Gale rie/konditorei Het Spectrum verzorgde Albert de Bruijn, een van de twee exposanten, een klassiek middagconcert op zon dag 6 december in Het Spec trum. Mensen die dit optreden hebben gemist, krijgen nog een kans. Na afloop van de tentoonstelling (eind januari) verzorgt tenor De Bruijn namelijk nog een recital. Beide exposanten, Wil de Winter en Albert de Bruijn, maken schilderijen. De Winter is geïn spireerd door het vrouwelijk lichaam en De Bruijn werkt met gemengde technieken waarin de realiteit en surrealisme de inspi ratiebronnen vormen. Het Spectrum, Hoogstraat 171, is dagelijks geopend, met uitzon dering van maandag en zondag morgen. Meer informatie via te lefoon 473.91.82. Wegener IxlS^ianbuLsbLaden Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Madanne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Jelle Gunneweg (tel. 010 - 4.270.879) en Nans Wolters (tel. 010 - 4.709.380). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten- Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel joen exemplaren. BEZORGING: Intertanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM De omschrij ving van het project dat l okto ber van start is gegaan en be stemd is voor inwoners van Schiedam-Oost, luidt als volgt: „Doel van het project is het ver kleinen van sociaal-economische gezondheidsverschillen, door middel van het ontwikkelen/or ganiseren van preventieve-acti- viteiten." De ontwikkeling van dit project is een voortvloeisel uit de onder zoeksresultaten die de afdeling Collectieve Preventie Volksge zondheid van de G.G.D. Nieu we Waterweg Noord een jaar geleden presenteerde aan het college van burgemeester en wet houders van Schiedam. In dit onderzoek kwamen zaken aan de orde als gezondheid, bevol kingsopbouw, huisvesting en de sociaal-economische status. De wijk Oost komt in het onder zoek naar voren als relatief jong. 44% Van de bevolking is jonger dan 30 jaar. Het aantal geboor ten ligt hier aanzienlijk hoger dan in de rest van de stad. De geselecteerde geënquêteerden gaven aan dat de problemen in de wijk niet los staan maar dat het ene probleem vaak met het andere te maken heeft. Aan de hand van de uitkomst van het onderzoek, dat onder andere de leef- en eetgewoonten, racisme en discriminatie, eigen normen en waarden omvatte, besloot de gemeenteraad in mei van dit jaar geld ter beschikking te stellen met het, in de aanvang van dit artikel, genoemde doel. Voor de komende drie jaar is een 'buurt gericht gezondheidswerker' aan gesteld. Deze functionaris verricht haar werkzaamheden zowel vanuit Kluphuis-Oost als vanuit de G.G.D. Daarbij krijgt zij onder steuning van het Kruiswerk, het basisonderwijs in de wijk. Bewo nersvereniging Oost en de ge meente. Er zijn voor de komen de tijd nogal wat gesprekken met belanghebbenden in de wijk ge pland. Afhankelijk van de uit komst hiervan wordt voorlopig gestart met twee werkgroepen die zich richten op een thema of doelgroep. Eén werkgroep wil zich richten op de jeugd in de leeftijdsgroepen, van nul tot en met vier en vier tot en met twaalf jaar. Waarbij men denkt aan een jaarlijkse gezondheidsmarkt, een kinderkookcafé, schoolprojec ten over veiligheid, tandverzor- ging en een medicijnenspreekuur voor iedereen. De organisatie gaat er vanuit dat met de bereidheid van de inwo ners van Oost een ingang kan worden gevonden die de weg opent naar betere leefomstan digheden. Schiedamse bevolking moet zelf grof vuil wegbrengen WATERWEG De voorberei dingen voor het planten van dui zenden bomen in de Lickebaert zijn in volle gang. Zaterdag 12 december is het zo ver en wordt daadwerkelijk begonnen met de aanleg van het bos dat de inrich ting van een vuilstort onmoge lijk moet maken. En de actie slaat aan; iedereen lijkt mee te doen, scholieren, huisartsen, be drijven, politici, kunstenaars, verenigingen, noem maar op. In middels zijn er ruim elfduizend bomen verkocht en er lijkt geen einde aan de verkoop te komen. Iedereen dus doet mee aan de actie. Scholieren voerden afgelo pen donderdag een 'faxbombar dement' uit op de fax van minis ter Alders van VROM om hun ongenoegen uit te drukken over de voorgenomen vuilstort en kunstenares Liesbeth de Kruijf begon afgelopen zaterdag met de vervaardiging van een kunst werk dat zaterdag geplaatst zal worden op het Lickebaert-ter- rein. Het verenigingsleven blijft niet achter. Toeneelvereniging Varia namelijk geeft maandag 14 december een benefietvoor stelling voor de actie 'Groeiend Verzet in de Lickebaert'. Om 20.15 uur voert Varia in de Stadsgehoorzaal het stuk 'Groe ten uit Nice' op. Kaarten kosten 5 gulden en zijn te verkrijgen aan de kassa van de Stadsgehoor zaal, bij de VW en het actieco mité. Varia wil op deze wijze een bij drage aan de actie leveren aan gezien alle spelers al een boom hadden gekocht. De opbrengst van de voorstelling zal gebruikt worden voor de verdere inrich ting van het terrein en het onder houd van het bos na de boom plantdag. Verder heeft wethouder Kees van der Windt van Milieu en Volksgezondheid de GGD ge vraagd advies uit te brengen over de gevolgen van de vuil stort voor de volksgezondheid. In de besluitvorming heeft een zogeheten Milieu Effectrappor tage (MER) een rol gespeeld, waarin wordt gesteld dat er uit een oogpunt van milieuhygiëne geen bezwaar bestaat tegen de beoogde stortlocatie. De vraag is echter of in deze MER de ge- zondheidkundige aspecten vol doende zijn meegenomen, schrijft Van der Windt aan GGD-directeur Van der Meer. „Ik verzoek u mij hierover te adviseren", aldus de wethouder. Zaterdag om 09.30 uur gaat het planten van start en zoals gezegd is het actiecomité druk bezig met de voorbereidingen. „En dat loopt tamelijk gesmeerd", laat woordvoerder Niko Koffeman weten. „Er komt een grote tent, er is muziek van onder meer de Amazing Stroopwafels, kortom er is van alles te beleven. Tussen 09.30 en 14.00 uur kun nen particulieren hun boom planten. Zij kunnen hun boom cheque inleveren waarvoor ze een boom en een plastic label krijgen. Op dat label kunnen ze hun naam en adres schrijven. Donderdag om 20.00 uur is er in buurthuis De Pijpelaar aan de Willem Pijper straat een laatste vergadering met alle vrijwilligers waarop in structies zullen worden uitge deeld Kinderen leren omgaan met computers SCHIEDAM In wijkcentrum De Erker is een cursus van start gegaan die kinderen spelender wijs Iaat kennis maken met com puters. Docent Leo Kars die de lessen begeleidt, maakt de kinde ren wegwijs door middel van spelletjes en aangepaste pro gramma's. De cursus heeft het karakter van een hobbyclub omdat de kinde ren tevens leren hoe ze bijvoor beeld een spelletje als Lingo moeten beginnen. Hierbij be staat de mogelijkheid dat de jon ge cursisten spelletjes onderling ruilen. Voordat deze spelprogramma's thuis op de computer worden gespeeld, controleert Kars of er geen computervirus aanwezig is. „Wij zijn nog maar kortgeleden gestart met deze lessen en de kinderen worden steeds enthou siaster", vertelt Leo Kars. Kinderen die zich alsnog voor de cursus willen opgeven, kunnen de lessen die reeds geweest zijn, inhalen. De prijs bedraagt voor acht lessen f 52,-. De aanteke ningen die tijdens elke les wor den gemaakt, worden na afloop gebundeld en aan de cursisten uitgereikt. Aanmelden bij Wijkcentrum De Erker, Jan van Avennesstraat 32, telefoon 426.77.67. Sportnieuws naar redactie VLAARDINGEN/SCHIEDAM Berichten, clubbladen en weekbrieven bestemd voor deze sportpagina kunnen voor het Schie dams Nieuwsblad worden gezonden naar Postbus 306, 3130 Alt Vlaardingen, tel. 4352911. Berichten bestemd voor de Nieuwe Vlaardingse Courant kunnen gezonden worden naar Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen of doorgegeven worden aan onze sportmedewerker Peter Spek, tele foonnummer 4352615. U kunt ons ook per fax bereiken nr. 4600205. Inzicht in rekenen SCHIEDAM Omdat de re kenmethoden die vroeger wer den gehanteerd nogal verschillen van de huidige, start Educatief Centrum voor Volwassenen een bijspijkercursus voor ouders van kinderen op deze school. Daar bij gaat het er niet om of men vroeger een rekenwonder was, maar dat men inzicht krijgt in de manier van rekenen die tegen woordig wordt toegepast. De cursus (acht lessen) vindt plaats in Klubhuis-Zuid op dins dagmorgen. Een verkorte cursus wordt gegeven op woensdag avond 13 en 20 januari. Meer informatie bij Rob van der Mark van Openbare basisschool De Gorzen, telefoon 426.78.15 Nutsbedrijf open SCHIEDAM Storingen in de ontvangst van energie, drinkwa ter en radio- en televisiesignalen kunnen gedurende de feestda gen, dag en nacht aan het Open baar Nutsbedrijf worden ge meld. Het servicecentrum van het bedrijf is op donderdag 24 en 31 december vanaf 21.00 uur ge sloten. Het ophalen van huisvuil op vrijdag 25 december verschuift naar dinsdag 29 december en van vrijdag 1 januari naar dins dag 5 januari. Optreden Othello SCHIEDAM- De leden van de Schiedamse toneelvereniging Othello zijn druk bezig met de laatste repetities voor een toneel stuk van Noel Coward dat zater dag, 12 december in het Passage Theater in première gaat. 'Hiernogmaals' is een klucht in drie bedrijven en handelt over de complicaties die zich kunnen voordoen als een schrijver con tact zoekt met een waarzegster. De voorstelling begint om 20.15 uur. De toegangsprijs bedraagt tien gulden. Mensen met een CJP en Pas 65 betalen tweevijftig minder. In de wijk Oost is 44% van de bevolking jonger dan dertig jaar. Lichtjes in lampions en boom SCHIEDAM - Traditiege trouw heeft de Schiedamse vesti ging van Sandvik aan de ge meente een meters hoge kerst boom aangeboden. Burgemees ter Scheeres zal te zamen met directeur Cuppens op donder dag, 10 december om ongeveer 19.30 uur de feestverlichting in de boom ontsteken. Hieraan vooraf gaat, zoals elk jaar, een lampionoptocht die start op de Grote Markt en loopt via de Hoogstraat naar de Koemarkt. In de optocht lopen een kerstman en de drumfanfare van Harpe Davids mee. Kinderen die mee willen lopen met een lampion kunnen deze in ontvangst nemen op de Grote Markt. De Winkeliersvereniging Hoogstraat stelt deze gratis ter beschikking. Op de Koemarkt zal rond de kerstboom een sa menzang plaatsvinden die bege leid wordt door de Harmonie van Harpe Davids en ondersteu ning krijgt van het kinderkoor Jong Begin. Het geheel staat on der leiding van dirigent Kees Kramer. Na afloop keert de stoet terug naar de Grote Markt en wordt aldaar ontbonden. SCHIEDAM— Twee kunste naars exposeren zaterdag 19 de cember hun werk in de Grote- of St. Janskerk. Van Edith Janzen zijn aquarellen en zeefdrukken te zien. Vooral de waterverf schilderijen werd Edith Janzen geïnspireerd door landschappen in Zuid-Frankrijk (Tarn). De zeefdrukken hebben voorname lijk de architectuur tot onder werp. De andere exposant, Jaap Gest- man Gerardts maakt portretten. Daarbij gebruikt hij kleurpot lood en bladgoud. De expositie is slechts één dag te bezichtigen. De Grote Kerk aan de Lange kerkstraat is geopend van 10.00-16.00 uur. Werk van Jaap Gestman-Gerardts ...reisleider, grondstewardessP.R., 'hotelmanagement wat voor jouw? Kom dan 11 december naar de voorlichtingsavond van het <{X "Voor Informatie hotelmanagement bek 055 - 55 45 55 Hitwraum Apeldoorn 055-21S1SI 02«S86I6 013-476«« Lezing over muziek rond Kerstmis SCHIEDAM In de Magnalia Déï-kerk houdt Getrude Egbers op donderdag 10 december een lezing over acht eeuwen muziek rond Kerst. Zij gaat daarbij in op de vroeg-christelijke, een stemmige zang die vele eeuwen heeft overleefd en soms in stijl en tijd werd aangepast. Ook vertelt mevrouw Egbers over de opmerkelijke volksin strumenten die daarbij werden en worden gebruikt. De lezing wordt georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Schiedam, en begint om 14.00 uur. Overval kapsalon SCHIEDAM Een kapsalon aan de Schiedamseweg werd vrijdagmiddag rond 17 uur over vallen door een onbekende man. De man kwam de zaak binnen, dreigde met een mes en deed een greep in de kassa. Vervolgens holde hij weg in de richting van de Zwaluwlaan. Het signalement luidt: Zuideu ropees type, dertig jaar, onge veer 1.80 meter, brildragend, kort achterover gekamd zwart haar, donkere kleding. Het on derzoek loopt nog. Tips zijn wel kom bij de politie via tel.449 44 12. SCHIEDAM 'Praktische astrologie' is donderdag 10 de cember het thema bij de spiritue le vereniging 'Harmonia'. Deze avond zal verhoogd worden door de gastspreker Huub van de Graaf uit Drunen. 'Alles' over de praktijk van het sterren- kijken zal worden uitgelegd in wijkcentrum Nieuwland aan het Wibautplein 165. De zaal gaat open om 19.30 en om 20.00 uur precies zal Huub van de Graaf allerlei practische tips geven. De toegang bedraagt f7,50. ROTANHUS Natuurll k en sfeervol pltrM 2-zlts bonK met'05*8 Schiedam Hoogstraat 109 Tel. 010 - 426 84 32 Vlaardingen Hoogstraat 131-132 Tel. 010 - 434 24 04 ISKAUSOOSTERWUK SCHIEDAM Het Mi lieustation opent op 4 januari 1993 de poorten in Schiedam. Het is de bedoeling dat de be volking met ingang van het nieuwe jaar zelf het grof vuil naar het station achter het nutsgebouw aan de Van Heekstraat brengt. Op het terrein komen een flink aan tal containers waarin de bur ger zijn gesorteerde afval kan deponeren. Het gaat hierbij onder meer om papier, bijvoorbeeld verpakkin gen en karton, tuinafval, hout, textiel, ijzer en klein chemische afval (KCA). Onder chemisch afval verstaat men verfafval, oude medicijnen, cosmetica, bat terijen en TL-buizen. Ook spuit bussen en schoonmaakmiddelen vallen hieronder. Voorts dienen in het vervolg oude gebruiks voorwerpen, zoals koelkasten, wasmachines en -drogers, mag netrons en matrassen op het Mi lieustation te worden afgeleverd. In verband met de inwerktreding van het Milieustation vervalt de mogelijkheid om op zaterdag morgen grofvuil naar het VAM Overlaadstation aan de Parallel weg te brengen. Het Milieustation is een initia tief vna het Openbaar Nutsbe drijf. Het containerpark zal ook worden bemand door werkne mers van de O.N.S. en is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 14.00-19.00 uur. Za terdag kan men terecht van 09.00-15.00 uur. Het Milieusta- Piet Jongbloed en Theo van der Meer tion is toegankelijk voor wagens met een laadvermogen tot 3500 kilo. Aan vrachtwagens wordt de toegang geweigers, bestelwa gens zijn welkom. Ongetwijfeld zullen er particulie ren zijn die niet in staat zijn hun grof vuil weg te brengen. Daar om zal de O.N.S. eenmaal per week op woensdag een beperkt aantal (150) adressen langs gaan. De bestaande regelijk voor wat betreft het KCA blijft onge wijzigd. Het deponeren van puin is tot 500 kilo gratis. Hoeveelhe den die hier bovenuit komen wordt f 40,- per 500 kilo in reke ning gebracht. Schiedammers die het puin door de O.N.S. la ten ophalen kunnen dit verzame len in een container, die gehuurd is bij het Nutsbedrijf. Het uitein delijk doel van het Milieustation is er op gericht ruim vijftig pro cent van het aangeboden grof huisvuil voor hergebruik in aan merking te laten komen. Piet Jongbloed en André Hertog van de sectie Milieu van het nutsbedrijf twijfelen er niet aan dat het nieuwe brengsysteem een succes wordt. „Niemand wil graag blijven zitten met zijn overbodige spullen. Mijn erva ring is dat men dat zo snel moge lijk kwijt wil." Als voorbeeld noemen zij de hoeveelheid die op een zaterdagmorgen in drie uur tijds wordt gedeponeerd bij het overlaadstation van de VAM. „Dat is net zoveel als wij drie maal in de week op verzoek af halen." Schiedammers die meer informatie willen kunnen con tact opnemen via telefoon 4465385. Vraagteken Secretaris Hanke Clausen van de Wijk- en bewonersvereniging Woudhoek zet bij die bereidwil ligheid een flink vraagteken. „Zoals het ophaalsysteem tot nu toe functioneerde was het erg makkelijk voor de burger om overbodige grote spullen kwijt te raken", zegt zij. „Een telefoontje naar de O.N.S. en het wordt opgehaald. Maar dat is voor sommige mensen kennelijk nog te veel inspanning. Want niet alleen op het Faassen- plein, Heijermansplein en Ar- noldipad worden de hele week door grote spullen bij de contai ner gezet, (kasten, aanrechten, bedspiralen) maar je ziet het door de hele wijk heen. Als nu de mensen al te beroerd zijn om een telefoontje te plegen dan vragen wij ons af hoe dat gaat als men het zelf moet brengen." Hanke Clausen: „Hoewel wij wellicht voor onze beurt spre ken, willen wij toch regelmatig in contact blijven met het nuts bedrijf, omdat wij vrezen dat als er ernstige klachten komen, wij hiermee misschien te laat bij de O.N.S. aankloppen." De tijd zal leren of de vrees van wijkvereniging Woudhoek be- waardheid wordt. De gemeente en het openbaar nutsbedrijf zijn echter vol goede moed. Liesbeth de Kruijf begon afgelopen weekeinde aan ee dat zaterdag in de Lickebaert geplaatst zal worden

De Havenloods | 1992 | | pagina 3