Plaats verkeerslichten bij Rietveldpad en Slimme Watering SCHIEDAM DE HAVENLOODS Middeleeuwse muziek tijdens Kerstmarkt Alarmeringssysteem brengt uitkomst EEN VENT Yvonne Kroonenberg in Blauwe Brug Voorstel van PvdA-raadsleden Dienstverlening bureau discriminatie uitgebreid „Ik fotografeerde eigenlijk het leed van Roemenen" Vernietiging kerstbomen Openingstijden Nutsbedrijf ALLES WENT BEHALVE Dual Klaverjassen Ondertekening van de samenwerkingsovereenkomst inzake PAS door de direkties van Frankeland en ONS; v.l.n.r. heer B.G.J. de Koning, direkteur beheer Frankeland, heer H.E. Eijkenhroek, direkteur ONS en me vrouw A.M. van den Bergen-van der Linden, direkteur zorg Frankeland. SCHIEDAM De PvdA- raadsleden P. Stadhouders, H. Bakker en G. Brouwer stellen het college van B en W voor twee verkeerslichtinstal laties te plaatsen ter beveili ging van de voetgangersover steekplaatsen over de Scheep vaartweg ter hoogte van het F. Rietveldpad en over de Slimme Watering ter hoogte van de nieuwbouw van de OBS De Woudhoek. Vorig jaar april verzochten de medezeggenschapsraden van de basisscholen De Klinker en de Regenboog het college al om de voetgangersoversteekplaats over de Scheepvaartweg ter hoogte van het Rietveldpad met ver keerslichten te beveiligen. De ge meente besloot echter dat eerst de oversteekplaats moest wor den aangepast met versmallin gen en wijziging van de beplan ting, eventueel gecombineerd met ouderwachten die helpen bij het oversteken. De overweging daarbij was dat jonge kinderen niet zonder bege leiding aan het verkeer moeten deelnemen. Verkeerslichten zou den slechts voor schijn veiligheid zorgen, was de mening van de gemeente. De PvdA-raadsleden willen nu duidelijkheid scheppen in de an derhalf jaar durende discussie, mede door een onlangs plaatsge vonden ongeval aldaar. De over steekplaats heeft volgens de raadsleden een belangrijke func tie voor de schoolkinderen van De Klinker en De Regenboog die wonen in de Betonbuurt, Woudhoek-Nord en Spaland- West en die om naar school te gaan de Scheepvaartweg moeten oversteken. „De verkeerssituatie is buitenge woon gecompliceerd omdat be halve de rijbanen van de Scheep vaartweg, ook ventwegen. .een trambaan en enkele fietspaden elkaar op dit punt kruisen. Het verkeersaanbod is daardoor zo divers en gecompliceerd, dat dit met name door jongere kinderen onmogelijk geheel kan worden overzien, welke maatregelen ook worden getroffen om visuele barrières weg te nemen en auto mobilisten tot snelheidsvermin dering te bewegen." Alleen een verkeerslichtinstalla tie kan volgens de initiatiefvoor stellers oplossing bieden aan deze onveilige situatie. „Welis waar verdient het de voorkeur als kinderen onder begeleiding aan het verkeer deelnemen, maar de werkelijkheid is nu een maal vaak anders." Ook de Slimmem Watering maakt deel uit van de 'ringweg' ter ontsluiting van het noorde lijk stadsdeel, daarom is in het voorstel tevens een verkeerslich tinstallatie voor die lokatie op genomen. „De lokatie is wat be treft verkeersdrukte en rijsnel heid vergelijkbaar met de Scheepvaartweg. Die druk zal toenemen met de (afjbouw van Spaland-West en -Oost en de doortrekking van de trambaan." Oplossingen als een voetganger stunnel of -viaduct wijzen de he ren af, omdat hiermee de sociale veiligheid in het geding komt en de bruikbaarheid voor mensen die slecht ter been zijn vermin derd. SCHIEDAM Voor mensen met klachten en meldingen over rassendiscriminatie was het al geruime tijd mogelijk deze door te geven aan het Anti Discrimi natie Buro (ADB). Met ingang van het komende jaar kan men bij dit bureau ook terecht met .klachten over discriminatie van homosexuelen en vrouwen. Deze uitbreiding vindt plaats op ver zoek van de Adviescommissie Homo en Lesbisch emancipatie beleid en Vrouwenemancipatie. „Het is helaas nog steeds zo," zegt G. Grubben van het Anti Discriminatie Buro, „Dat vrou wen te maken hebben met onge wenste intimiteiten, sexueel ge weld, sexistische reclames en achtergesteld worden bij sollici taties en promoties. Ook homo sexuelen lopen stuk op vooroor delen, discriminerende regelge ving of worden het slachtoffer van anti-homosexueel geweld." Met klachten, die dit terrein om vattend, kan men terecht bij het ADB. Ook voor zaken die niet strafrechtelijk te vervolgen zijn of waar men geen aangifte over wil doen. „Voor de ADB is de ervaring van het slachtoffer het uitgangs punt. Niets wordt ondernomen zonder toestemming van de kla ger en indien gewenst kan men anoniem klachten melden," al dus Grubben. Personen die in contact willen treden met het ADB kunnen dit schriftelijk en telefonisch doen. Een persoonlijk gesprek kan plaatsvinden op afspraak of op maandag van 14-00-16.00 uur en donderdag 19.00-21.00 uur. Het Anti Discriminatie Buro is ge vestigd aan de Van Swindensin- gel 40, 3112 RJ en is tijdens genoemde kantooruren te berei ken onder telefoonnummer 4264406. Het bureau is van 21 december tot en met 3 januari gesloten. KERSTTIJD - LEKKERE TIJD1! We? Pfr Ontdek het bij uw banketbakker o.a. KERSTKRANSEN BOTERKRANSEN SPIJSKRANSJES Tevens diverse soorten puddingen en leuke kerstartikelen om kado te geven. BANKETBAKKERU VINCENT V/D BOSCH West Frankelandsestraat 93 - S'dam<g Tel.: 4.26.88.83 dl SCHIEDAM De gemeente Schiedam en het O.N.S. laten tussen kerst en nieuwjaar een speciale kerstboomwagen door de stad rijden. Bij deze wagen kunnen mensen hun kerstboom afgeven. Ook staat de laatste vier dagen van het jaar een boomversnipperaar op diverse lokaties in de stad, zodat de mensen hun boom kunnen laten versnipperen. De kerstboomwagen brengt de verzamelde bomen naar het VAM-overlaadstation aan de Parallelweg, waar ze worden versnipperd en verwerkt tot compost. Ook de snippers van de boomversnipperaar in de stad worden verwerkt tot compost. De gemeente wil met deze actie stimuleren dat minder mensen hun bomen buiten zetten. De traditionele 'vreugdevuren' tij dens de jaarwisseling hebben de afgelopen jaren voor veel onrust in de stad gezorgd. Bovendien is het verbranden van kerstbomen schadelijk voor het milieu. De boom kan worden meegegeven met de vuilophaaldienst of ver werkt in de GFT-bak. De versnipperaar staat maandag 28 december van 8.00 tot 9.45 uur op het Dr. Wibautplein en van 10.15 tot 12.00 uur op het Bachplein. Dinsdag allereerst op het Rozenburgplein en later op het Edisonplein, woensdag eerst op het Dr. Wibautplein en dan op het Bachplein, donderdag op het Rozenburgplein en later op het Edisonplein. SCHIEDAM De Zetduivel die zo af en toe zijn kop opsteekt heeft vorige week in deze krant weer toegeslagen. In het bericht over de openingstijden van het Schiedamse nutsbedrijf tijdens de feestdagen staat dat het Servi cecentrum van de ONS om ne gen uur 'savdonds sluit. Dit moet echter zijn 12.00 uur. Voordelige Rotterdampas SCHIEDAM De Rotterdam pas 1993 is weer verkrijgbaar. De pas geeft gratis toegang of korting op allerlei activiteiten en evenementen in Rotterdam en omgeving. Bezitters van de Rot- terdarapas krijgen bijvoorbeeld gratis toegang tot de Euromast en een gratis rondvaart met de Spido. Schiedammers die al minstens twee jaar een inkomen/uitkering hebben op het minimumniveau, kunnen de Rotterdampas voor f 15,- kopen. Mensen die een mi nimuminkomen korter dan twee jaar hebben, betalen f 25,-. Kin deren tot en met 17 jaar betalen f 10,-, mits een van de ouders een pas koopt. Speciale tarieven zijn er voor mensen van 65 jaar en ouder en voor studenten. De Rotterdampas kost nooit meer dan f 100,-. Voor meer informatie: Infoteek Sociale Dienst aan de 's-Grave- landseweg 567. SCHIEDAM De onmisken baar groeiende tendens dat men sen zo lang mogelijk willen wachten alvorens de stap te zet ten zich in te schrijven voor een verzorgingshuis, was voor de Sint Liduinastichting aanleiding hierop in te springen. „Thuis blijven wonen is prima", zegt Annemarie van den Bergen, di recteur van woonzorg- en dien stencentrum Frankeland, „maar dat moet natuurlijk wel verant woord zijn." Daarom heeft de stichting in sa menwerking met het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam het alarm eringssysteem uitgebreid dat een spreek- en luisterverbinding heeft. De directeur legt uit dat VLAARDINGEN -Zon vijf tienhonderd foto's heeft Ellen den Ouden in Roemenië ge maakt. Twee weken lang heeft de 22-jarige fotografe in ver schillende ziekenhuizen de ene na de andere operatie door het oog van de camera gevolgd. 'De gezondheidszorg in Roemenië' werd de titel van haar eindexa men-project aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kuns ten. En haar betrokkenheid met het onderwerp was dermate groot dat Ellen den Ouden cum laude afstudeerde. In Galerie 't Podium is tot en met 3 januari een selectie van deze fotorepor tage te zien. „De gezondheidszorg in Roeme nië is heel slecht, het is een enorm probleem. Ik had het er wel moeilijk mee: in hun ogen ben je een rijke figuur uit het Westen met een dure camera om de nek die mensen in moeilijke situaties fotografeert. Je bent ei genlijk het leed van een ander SCHIEDAM Ze is praatziek, druk, vrolijk en onhandig en het onderwerp in haar boeken gaat vaak over mannen. Yvonne Kroonenberg auteur van onder andere 'Alles went behalve een vent' en Volmaakte benen is de spreekster op een schrijversa vond die plaatsvindt op vrijdag 18 december in wijkgeobuw de Blauwe Brug op het Bachplein. Yvonne Kroonenberg studeerde psychologie en heeft al geruime tijd een praktijk in Amsterdam die zij zo langzamerhand aan het afbouwen is. Incidenteel ver leend zij nog bijstand aan trans- sexuelen, omdat er voor die groep niet voldoende psycholo gen beschikbaar zijn. De schrijf ster die zegt een droeve reeks romances achter de rug te heb ben schreef niet alleen hierover. Van haar werd ook een meisjes roman (drie delen) gepubliceerd over paarden. De schrijversavond begint om het gaat om een hulpverlening waarbij de klant kan kiezen uit drie mogelijkheden. Bij het eer ste model zijn drie mensen be trokken die de huissleutel bezit ten van de aangeslotene. De twee andere opties schakelen bij een noodsituaties de hulpverle ning van Frankeland in. Het alarmsysteem bestaat uit een platte doos die in de woning wordt gemonteerd met daarbij een los zendertje met alarm knop, dat eventueel om de hals kan worden gedragen. Eén druk op de knop en de hulpverlening komt op gang. Frankeland neemt daarbij de zorg voor haar rekening en het nutsbedrijf de aan het fotograferen. Dat was heel moeilijk, maar je moet er overheen stappen. Ik probeer met mijn foto's aandacht te be steden aan dit probleem, zodat deze mensen hulp krijgen." Lieflijk Om die reden heeft Ellen den Ouden ook voornamelijk kleu renfoto's gemaakt. „Je ziet wel meer series over Roemenië, maar dan in zwart/wit. Het on derwerp komt dan veel te hard over, vind ik, de mensen draaien zich vaak af van die foto's. Dat wilde ik voorkomen. Het onder werp is vrij hard evenals de beel den, maar mijn foto's komen bijna lieflijk over. Ik heb nu het idee dat de mensen nog een keer kijken." Bij toeval kwam Den Ouden aan het onderwerp voor haar eind examen. Als onderdeel van haar studie liep zij stage bij De Tele graaf, waarvoor zij een foto van een Roemenië-actie moest ma- Yvonne Kroonenberg JL 20.00 uur. Toegangskaarten zijn voor f5,- (inclusief een glas wijn) verkrijgbaar bij de organi satoren. Dit zijn boekhandel Mercurius, Hof van Spaland 31, de Gemeentelijke Openbare Bi bliotheek en de Stichting Accu. technische kant waaronder leve ring en onderhoud van de appa ratuur. Directeur beheer, Ben de Ko ning, vindt de installatie van Personen Alarmering Schiedam (PAS) een uitkomst. „Vooral al je kijkt naar de lange wachtlijst van mensen die staan ingeschre ven voor opname in Franke land, waaronder 130 urgente ge vallen. Juist voor deze groep ouderen, familie en direct be trokkenen is het een veilig gevoel aangesloten te zijn op PAS. Aan de installatie van PAS zijn uiteraard kosten verbonden. De goedkoopste aansluiting vraagt f41,15 per maand en de duurste f57,65." Directeur De Koning ken. Zij raakte in gesprek met de man die een ambulance naar het Balkanland zou sturen en raakte geïnteresseerd. Ellen:„Toen ik 's avonds in de doka (donkere ka mer) de foto's aan het ontwikke len was, vroeg ik me af waarom ik niet mee zou gaan. Dan kon ik de actie van het begin tot het eind fotograferen. Die man ging ermee akkoord, het enige pro bleem was dat de actie niet zo goed liep en telkens werd uitge steld. Uiteindelijk ben ik op eigen houtje naar Roemenië ge gaan." In de stad Sibiu heeft de fotogra fe een week met een anestesist in het plaatselijk ziekenhuis meege lopen. Daarbij werd ze gelijk voor de leeuwen geworpen: der tien operaties heeft ze op de ge voelige plaat vastgelegd. Vervol gens heeft Den Ouden een week gelogeerd bij een Nederlandse verpleegster die vanuit de plaats Sighi§uara voedselpakketten en medicijnen onder de bevolking Vervolg voorpagina nodig is naar de uitstoot van luchtverontreinigende stoffen nu en in de toekomst. Daarnaast denkt hij dat een ma nier moet worden gezocht om het vrachtverkeer efficiënter en minder milieubelastend te laten functioneren. Overigens gaan de plannenmakers ervan uit dat in het jaar 2010 al heel wat is gere geld ten aanzien van het ontzien van het milieu. Vooral omdat alle bedrijven die zich vestigen in Mainport Rotterdam moeten voldoen aan de milieu-eisen. Vooralsnog voorziet men nu al dat de doelstelling voor het jaar 2000 niet worden gerealiseerd. Stank en industrielawaai zullen dan minder zijn, maar stof en externe veiligheid (verkeer) zul len problemen opleveren. Dit zelfde geldt voor onder meer de uitstoot van benzeen en stikstof- dioxyde en de concentratie C02. De laatste stof, verantwoorde lijk voor het gat in de ozonlaag, neemt in plaats van af, steeds meer toe en overschrijdt de nor men van het Nationaal Milieu beleid. Voor wat de komst van rijksweg A 4 betreft en de aanleg van de geeft verder aan dat PAS niet leeftijdsgebonden is en dat bij voorbeeld (jonge) gehandicapte stadgenoten ook van deze moge lijkheid gebruik kunnen maken. „Wij zijn enthousiast over het systeem", zegt hij, „omdat het apparaat gebruikt kan worden als een soort telefoon. Nadat de alarmknop is ingedrukt komt de verbinding met de centrale van Frankeland tot stand en kan er een gesprek worden gevoerd." Belangstellenden naar dit PAS- systeem kunnen contact opne men met Woon-, Zorg-, en Dienstencentrum Frankeland, St. Liduinastraat 10, telefoon 4264925. verspreidde. Veertig filmrolletjes van ieder 36 opnamen heeft de Vlaardingse (Ellen' den Ouden komt uit Woensdrecht, maar werkt thans bij fotobureau Roel Dijkstra) tijdens haar bezoek volgeschoten. Negentien foto's hangen mo menteel in Galerie 't Podium ter omlijsting van de actie 'Roeme- niëhulp 1992'. Op 19 december reizen enkele Vlaardingers af naar Roemenië. En het is de bedoeling dat zij niet met lege handen gaan. Huishoudelijke artikelen, levensmiddelen en speelgoed (geen kleding) kan nog hiervoor worden ingeleverd op 16 en 18 december. Het is de bedoeling dat deze voedselpak ketten met de Kerst in Roemenië bezorgd zijn. Galerie 't Podium is gevestigd aan het Van Schra- vendijkplein 13 te Vlaardingen. Openingstijden van 19.30 uur tot 21 uur. De foto-expositie, die langer loopt, is ook in het week einde toegankelijk van 14 tot 17 uur. Blankenburgtunnel maken de ontwerpers van Havenplan 2010 zich geen zorgen. „Die komen er waarschijnlijk wel." De A 20 zal worden doorgetrokken naar Hoek van Holland en 'ideaal zou zijn als die direct zou wor den aangesloten op de Oranje tunnel." Voorts is onder meer een voorstel gedaan om de Bene- luxtunnel te verbreden. Daar kan het echter niet bij blijven, want zegt Doe: „De ontwikke ling in het Rijnmondgebied blijft achter bij de groei in de rest van het land." Hij voegt daar aan toe dat de overlast die nu veroorzaakt wordt, afkomstig is van bestaan de bedrijven en dat op grond daarvan in de toekomst een be- drijfssanering van de grond moet komen. „Van nieuwe vesti gingen hoeft men niets te vre zen." Een uitspraak die de Schie damse bevolking gerust moet stellen? Het Rotterdamse college van burgemeester en wethouders krijgt op 17 december een Plan van Aanpak gepresenteerd, waarin milieumaatregelen ook voor Schiedam, zijn opgenomen. Het Schiedams Nieuwsblad houdt haar lezers op de hoogte. STEREO Service Van Dijk SCHIEDAM De jaarlijkse kerstklaverjasmiddag in Klub- huis Zuid komt er weer aan. Deelnemers vanaf zestien jaar kunnen zich hiervoor tot 16 de cember aanmelden. Iedere deelnemer speelt voor zichzelf en er wordt gespeeld in drie ronden van zestien beurten. Paren worden niet ingeschreven. Volgens de organisatie zijn er mooie prijzen te winnen. Deel nemers betalen f3,50 inschrijf geld. Mensen die na de inschrijfdatum alsnog besluiten mee te willen kaarten betalen een gulden vijf tig meer. Klubhuis Zuid is te vinden aan Dwarsstraat 42, tele foon 4267297. Tarief veerdienst gaat niet omhoog WATERWEG - De tarieven voor het veer Rozenburg- Maassluis zullen niet worden verhoogd. De provincie Zuid- Holland heeft laten weten, dat de tarieven voor alle categorieën in 1993 ongewijzigd zijn vastge steld. Over 1991 maakte de veer dienst een verlies van bijna 1,8 miljoen gulden. Tegenover de exploitatiekosten van ruim 4,7 miljoen staat een opbrengst van bijna drie miljoen gulden, waar van 2,2 miljoen door het auto verkeer wordt opgebracht. Dit aandeel vertoont sinds 1987 een steeds stijgende lijn en bedraagt dit jaar ruim 76 procent van de totale inkomsten. Het langzame verkeer daarentegen bracht iets meer dan zeven ton op, een laag terecord van de afgelopen vijf jaar. Vooral de omzet van de tien-overtochtkaarten en de scholierenabonnementen is ge daald. Werd er in 1987 nog voor vijftigduizend gulden aan scho lierenabonnementen verkocht, in 1991 was dat bedrag terugge lopen tot 36.000 gulden. SCHIEDAM Als het weer een beetje meewerkt dan kan de kerstmarkt die op zaterdag 19 december op de Broersveld plaatsvindt aan bezoekers veel gezelligheid bieden. Zo zijn er professionele 'zwervers', De Pa- rijse Clochards die alszodanig gekleed een muzikale act opvoe ren. Ook heeft de organiserende win keliersvereniging Broersveld Be langen met het aantrekken van het middeleeuwse gezelschap 'Goet ende fyn' gezorgd dat er een flink portie nostalgie en kerstsfeer op de markt te vinden SCHIEDAM- Het verzoek van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid voor een kinder dagverblijf aan de Dwarsstraat, is door het college van B en W afgewezen. De gemeente heeft geen financiën beschikbaar om het kinderdagverblijf van de grond te helpen. De bewonersvereniging deed het verzoek uit onvrede met de op de plaats geplande woningen. Men stelt dat de voorgenomen bouw van de woningen geen doorgang kan vinden vanwege een uitspraak van de Raad van State. Bovendien geeft een kin derdagverblijf volgens de bewo nersvereniging meer waarde aan de wijk dan de negen 'lullige lelijke' woningen. De piek is volgens de bewoners vereniging gunstig omdat scho len in de buurt staan en kinderen zal zijn. De muziekinstrumenten die de leden van 'Goet ende fyn' bespelen, zijn in dit house-tijd- perk niet meer vaak te beluiste ren. Want wat te denken van een buikorgel, rommelpot, min streelharpje, koehoors en een draailier. Dit gezelschap en de Parijse Clo chards bewegen zich van 11.00 tot 16.00 uur over Broersveld, waar ongeveer zeventig kramert staan die hoofdzakelijk spullen verkopen, gericht op Kerstmis. De kerstmarkt begint om 9.00 uur. De Broersveld wordt afge sloten voor alle verkeer. zonder gevaarlijke kruisingen over te steken opgevangen kun nen worden voor naschoolse op vang. Verder zegt de bewoners vereniging dat de druk voor vele alleenstaande ouders in de wijk minder wordt, omdat zij geen wereldreis hoeven te maken om hun kind naar een kinderdagver blijf te brengen. Dit nu komt de gemeente enigszins overdreven voor, omdat de bestaande voor zieningen redelijk gespreid over de stad aanwezig zijn. Daar naast ziet de gemeente geen mo gelijkheid een instelling voor kinderopvang zonder financiële steun van de overheid te exploi teren. Weliswaar is voor de uit breiding van kinderopvang in de komende jaren geld vrij ge maakt, maar daaraan is reeds een bestemming gegeven. Wegener huLsaantTutsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Jelle Gunneweg (tel. 010 - 4.270.879) en Nans Wolters Manager redacties Zuid-Holland: Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 Gemeente heeft geen geld voor kinderdagverblijf Dwarsstraat

De Havenloods | 1992 | | pagina 3